Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Σημαντικό είναι και το θέμα της κοινωνικοποιησης.

Στο εξωτερικό πρέπει να καταβάλλεις μια έξτρα προσπάθεια σε αυτό τον τομέα, ενώ στη χώρα σου είναι κάπως πιο εύκολα τα πράγματα. Χωρίς να είναι απόλυτο αυτό βέβαια, και στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια παίζει πολύ μοναχικοτητα.

Εν ολίγοις αν η δουλειά σου έχει ενδιαφέρον, οικονομικά είσαι καλά και έχεις και μια στοιχειώδη παρέα σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή πόλη μια χαρά είναι. Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Για κοινωνικοποιηση δε ξερω. Ισως εννοεις φιλιες απο αυτην την αποψη, κανοντας παρεα με ξενους κυριως ολα καλα και στ οεξωτερικο.

Η μεγαλη διαφορα ειναι στις γκομενες. Σχεδον παντα οποτε πλησιασα αγνωστη στην ελλαδα με κοιταζαν σαν εξωγηινο. Εξωτερικο ποτε δεν μου εχει τυχει περιπτωση να μη μου μιλησει εστω για λιγο γκομενα.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Σημαντικό είναι και το θέμα της κοινωνικοποιησης.

Στο εξωτερικό πρέπει να καταβάλλεις μια έξτρα προσπάθεια σε αυτό τον τομέα, ενώ στη χώρα σου είναι κάπως πιο εύκολα τα πράγματα. Χωρίς να είναι απόλυτο αυτό βέβαια, και στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια παίζει πολύ μοναχικοτητα.

Εν ολίγοις αν η δουλειά σου έχει ενδιαφέρον, οικονομικά είσαι καλά και έχεις και μια στοιχειώδη παρέα σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή πόλη μια χαρά είναι. Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές.

Γι'αυτό οι πιο πολλοί φεύγουν με συζύγους ή γκόμενες.Μόνοι τους ξέρουν ότι θα φάνε χοντρό παλούκι,θα τους παίρνει τηλέφωνο η μάνα τους και θα κλαίνε
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Εντάξει όχι απαραίτητα φιλίες, αλλά είναι σημαντικό να έχεις 5-6 ανθρώπους να βγεις να πεις 2 κουβέντες. Πολλοί Έλληνες την περνάνε δουλειά - σπίτι - ίντερνετ και κάνα μουνι που και που. Δε βγαίνει έτσι.

Στο θέμα μουνι είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Εγώ Ελλάδα παραδόξως γαμουσα αβέρτα, τώρα εξωτερικό είναι πιο δύσκολο να ξεγλυστρισω  :2funny:

Έχω κάποιους έξτρα περιορισμούς βέβαια, δεν ισχύει για όλους αυτό.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εντάξει όχι απαραίτητα φιλίες, αλλά είναι σημαντικό να έχεις 5-6 ανθρώπους να βγεις να πεις 2 κουβέντες. Πολλοί Έλληνες την περνάνε δουλειά - σπίτι - ίντερνετ και κάνα μουνι που και που. Δε βγαίνει έτσι.

Στο θέμα μουνι είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Εγώ Ελλάδα παραδόξως γαμουσα αβέρτα, τώρα εξωτερικό είναι πιο δύσκολο να ξεγλυστρισω  :2funny:

Έχω κάποιους έξτρα περιορισμούς βέβαια, δεν ισχύει για όλους αυτό.


Χαχαχα, πρεπει να μας πεις πως το εκανες Ελλαδα. Για μενα ειναι ακριβως το αντιθετο.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ούτε εγω ξέρω κανεναν,ειδικά απο Γερμανία και Νορβηγια!

Εγω δεν εχω γραψει τοσες φορες για Γερμανια κ οτι ειναι η πιο καυλα χωρα που θα μπορουσα να ζω στην παρουσα φαση;Εσυ μιλας με τον Δημητρακη που εχει ανεβασει βιντεο στο γιουτιουμπ να χεζει και να χαιδευεται γυμνος στη μπανιερα με τα γατακια του;Και θα εμπιστευοσουν τετοιο ατομο για αποφασεις ζωης;
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Εντάξει όχι απαραίτητα φιλίες, αλλά είναι σημαντικό να έχεις 5-6 ανθρώπους να βγεις να πεις 2 κουβέντες. Πολλοί Έλληνες την περνάνε δουλειά - σπίτι - ίντερνετ και κάνα μουνι που και που. Δε βγαίνει έτσι.

Στο θέμα μουνι είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Εγώ Ελλάδα παραδόξως γαμουσα αβέρτα, τώρα εξωτερικό είναι πιο δύσκολο να ξεγλυστρισω  :2funny:

Έχω κάποιους έξτρα περιορισμούς βέβαια, δεν ισχύει για όλους αυτό.

Μακρια απ τις κοπριες!Να εχεις και 5-6 μαλιστα;Πλακα κανεις;Τι να σ πτοσφερουν;Χασιμο χρονου.Ολοι θα μιλανε για τα λεφτα,για τις ωρες,για το ποσο προικισμενη ειναι η ελλαδα κοιτα που δεν μπορουμε να βρουμε δουλεια,πως θ αποκτησω Μερτσεντε και τι μαλακες ειναι οι γερμανοι κ μεις χωρις γλωσσα κ προκοπτουμε ,που να μιλουσαμε μητρικα θα χαμε γαμησει το συμπαν.

Αυτα περιληπτικα θα συζητησεις μ εναν ελληνα.Το πολυ πολυ να δοξασετε κ τον Παπαδοπουλο (οχι τον Σπυρο)
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Μα δεν είπα Έλληνες αναγκαστικά.

5-6 ανθρώπους (ασχέτως εθνικότητας) που να μπορείς να κάνεις μια ενδιαφέρουσα κουβέντα.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Χαχαχα, πρεπει να μας πεις πως το εκανες Ελλαδα. Για μενα ειναι ακριβως το αντιθετο.

Δεν έκανα τίποτα φοβερό  :2funny:

Ούτε με θεωρώ και πολύ ωραίο γενικά,average θα έλεγα.

Γαμιουνται αβέρτα οι Ελληνίδες, ειδικά μετά τα 30.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τι να σ πω!Καλη τυχη!Εμενα μονο κανα καλο μουνι να γαμαω μ ενδιαφερει να βρω,ενδιαφεροντα ατομα λιγο δυσκολο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εντάξει όχι απαραίτητα φιλίες, αλλά είναι σημαντικό να έχεις 5-6 ανθρώπους να βγεις να πεις 2 κουβέντες. Πολλοί Έλληνες την περνάνε δουλειά - σπίτι - ίντερνετ και κάνα μουνι που και που. Δε βγαίνει έτσι.

Στο θέμα μουνι είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Εγώ Ελλάδα παραδόξως γαμουσα αβέρτα, τώρα εξωτερικό είναι πιο δύσκολο να ξεγλυστρισω  :2funny:

Έχω κάποιους έξτρα περιορισμούς βέβαια, δεν ισχύει για όλους αυτό.

Σωστό αυτό.Βασικά Γερμανία δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να κάνεις χαβαλέ,αυτό είναι το πρόβλημα.
Είναι όλοι σοβαροί,επιθετικοί και γεμάτοι ενέργεια.Τα παίρνουν όλα στα σοβαρά,δεν καταλαβαίνουν το ελληνικό χιούμορ και σιχαίνονται το χαβαλέ.
Δεν μπορείς να πεις μια μαλακία να περάσει η ώρα τα παίρνουν τις μετρητοίς και τα σχολιάζουν.
Δεν υπάρχουν παραλία τύποι,να αερίζουν τα αρχίδια τους,ξέκωλα να λιάζονται και να πίνουν φραπεδιές κτλ.Είναι πολύ περιοριστικό το δυτικό περιβάλλον.Ολο κανόνες,περιορισμοί,υποχρεώσεις,σου σπάνε τα αρχίδια.
Ελλάδα νιώθουν οι ξένοι ελεύθεροι αποτινάσσουν το δυτικό ζυγό και ξεσαλώνουν.Είναι ένας από τους λόγους που γουστάρουν Ελλάδα μπορούν επιτέλους να εκδηλωθούν και να νιώσουν ελεύθεροι χωρίς το πλήθος νόμων και υποχρεώσεων να τους καταπιέζουν.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Κύριοι τίποτα δεν είναι απόλυτο, ο καθένας μας είναι διαφορετικός και έχει άλλες επιθυμίες-ανάγκες.

Πάντως γενικά για κάποιον που έχει πλάνο να μείνει αρκετά χρόνια έξω, η ρουτίνα δουλειά-σπίτι-ίντερνετ και μοναχική ζωή θα τον βαρύνει πολύ.

Προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά όταν είχα βρει καλή παρέα. Κυλουσαν ωραία οι εβδομάδες. Μετά που άλλαξα πόλη και τους έχασα ήταν πιο βαρετή η κατάσταση.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.141
Κριτικές
10
Like
1.588
Πόντοι
506
Σωστό αυτό.Βασικά Γερμανία δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να κάνεις χαβαλέ,αυτό είναι το πρόβλημα.
Είναι όλοι σοβαροί,επιθετικοί και γεμάτοι ενέργεια.Τα παίρνουν όλα στα σοβαρά,δεν καταλαβαίνουν το ελληνικό χιούμορ και σιχαίνονται το χαβαλέ.
Δεν μπορείς να πεις μια μαλακία να περάσει η ώρα τα παίρνουν τις μετρητοίς και τα σχολιάζουν.
Δεν υπάρχουν παραλία τύποι,να αερίζουν τα αρχίδια τους ξέκωλα να λιάζονται και να πίνουν φραπεδιές κτλ.
ρε καμαν ελεος, ωρες νομιζω οτι δεν εχεις επαφη με τη γερμανια και τους γερμανους!
Απλα τα πραγματα, δεν καταλαβαινουν γλωσσικα την πλακα. Γραψε στα γερμανικα αυτα που κανουμε πλακα και θα φριξεις και εσυ. Απλα, δεν γιενται θα φρικαρεις και εσυ, που αυτοαποκαλησαι βαλκανιος.
Οσο για την ενεργεια που εχουν, εδω γελαμε, υποκριτες οσο δεν παει, μεχρι τις 9:00 μετα δεν..Υποκρισια
Παλιοτερα εγραψε, ενα αλλο μελος κατι σωστο. Εαν εισαι ξενος θα πρεπει να αποδιδεις περισσοτερο και ολοι βλεπουν τον διαφορετικο. προσπαθουν να σε βρουν το λαθος η πιεση που σου ασκουν ειναι μεγαλη, ασχετα εαν αυτη τον παιζουν
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Δεν έκανα τίποτα φοβερό  :2funny:

Ούτε με θεωρώ και πολύ ωραίο γενικά,average θα έλεγα.

Γαμιουνται αβέρτα οι Ελληνίδες, ειδικά μετά τα 30.

Ισως ειναι αυτο, εφυγα αρκετα πιο μικρος. Αν γυρισω για διακοπες θα ελεγξω ;)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αμα γαμάς μουνολίβαδα κάθε τρεις και πέντε δεν τρέχει κάστανο.
Φαντάσου έναν πέουλα Βερολίνο να περνάει κάθε ΠΣΚ Πόζναν,Στεττίν εκδρομές μέσα στα ξέκωλα και τις σεξοπολωνές.Τι να του κλάσει αυτουνού η Γερμανία.Σχεδόν δεν καταλαβαίνει οτι βρίσκεται Γερμανία,η επίδραση είναι αμελητέα.Και να τον βρίζουν,να τον χεροκωλιάζουν λέει δεν πειράζει πουσταράδες,το ΠΣΚ γαμάω,εσείς εδώ τρώτε το χύσι μου.
Αν όμως εισπράξει Γερμανία,δηλαδή τον κάνουν να νιώσει την αληθινή κατάσταση,το κοινωνικό πρόβλημα, τότε μπορεί να την πουτσίσει ο τύπος ψυχολογικά.Θα τον λιώσουν τελείως θα τον εκμηδενίσουν,για να επαναπρογραμματιστεί και να γίνει χρήσιμος.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
ρε καμαν ελεος, ωρες νομιζω οτι δεν εχεις επαφη με τη γερμανια και τους γερμανους!
Απλα τα πραγματα, δεν καταλαβαινουν γλωσσικα την πλακα. Γραψε στα γερμανικα αυτα που κανουμε πλακα και θα φριξεις και εσυ. Απλα, δεν γιενται θα φρικαρεις και εσυ, που αυτοαποκαλησαι βαλκανιος.
Οσο για την ενεργεια που εχουν, εδω γελαμε, υποκριτες οσο δεν παει, μεχρι τις 9:00 μετα δεν..Υποκρισια
Παλιοτερα εγραψε, ενα αλλο μελος κατι σωστο. Εαν εισαι ξενος θα πρεπει να αποδιδεις περισσοτερο και ολοι βλεπουν τον διαφορετικο. προσπαθουν να σε βρουν το λαθος η πιεση που σου ασκουν ειναι μεγαλη, ασχετα εαν αυτη τον παιζουν

Αμα πεις ελληνικό ανέκδοτο στα γερμανικά,ο Ρουμάνος θα ξεσκιστεί στα γέλια,ο Ολλανδός το ίδιο,ο Σουηδός επίσης θα γουστάρει,εκπλήσσονται ευχάριστα.Ο Γερμανός θα θυμώσει,δεν τους αρέσει καθόλου η ελληνική αίσθηση χιούμορ,το βρίσκουν φτηνό,ρηχό,προσβλητικό,σεξιστικό,χωρίς νόημα και χαζό.
Εμάς τα αστεία των Γερμανών μας φαίνονται σαν προσβολές και σαρκασμός.Γενικά μιλάνε συνέχεια για καταστάσεις της ζωής ενώ ο Ελληνας θέλει να ξεφεύγει.
Ο Ελληνας θα μιλήσει για χασίκλες,για πούτσες,για αρκούδες κτλ,ο Γερμανός τα βρίσκει αυτά out of space.Χωρίς νόημα τελείως αφού δεν αφορούν την πραγματική ζωή.Θέλει βάθος και ο Ελληνας μιλάει για κλανιές.
Γενικά Γερμανία καλύτερα να αποφεύγεις να δείχνεις την ελληνικότητά σου όσο μπορείς.Αν σε δουν να ντερλικώνεις σουβλάκια,να κατεβάζεις ούζα,να πίνεις φραπέδες χωρίς σταματημό,να βρίζεις σαν Αράπης,να γαμάς εδώ κι εκεί,να ζέχνεις κτλ την έχεις άσχημα.Γερμανία όλα τιμωρούνται,καλύτερα όταν έχεις ελεύθερο χρόνο να κάθεσαι σπίτι σου και να τον παίζεις και να εισπράττεις.Εγκώ καλό παιντί Ελληνας φάση.
Θες να γαμάς και να κάνεις μεγάλη ζωή,τρέξε μουνολίβαδα που δε σε βλέπει κανείς,δεν υπάρχουν μάτια και δε σχολιάζουν οι ρεμπεσκέδες.Στα αρχίδια σου όλα,βασιλέας φάση.Γάμα τους όλους.Ας τους να ψοφήσουνε και ζήσε.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ισχυει Γερμανοι ετσι ειναι. Με Ιρλανδους ακομα και Αγγλους μπορεις να βγαλεις ακρη, οι γερμανοι ειναι λιγο λες και εχουν κατι μονιμο απο πισω.

Και μετα το καλοκαιρι τους βλεπεις στην Κρητη και ειναι σαν τα λιονταρια στη ζουγκλα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γενικά Γερμανία ο άλλος μπορεί να πίνει καφέ να κάνει διαλείμματα κτλ και να σου δίνει διαταγές.
Ελλάδα θα του έλεγες τι λες ρε ψόφιε,μαλάκα,μουνί της λάσπης που μου δίνεις διαταγές ενώ πίνεις καφέδες και τρως?Τι μαλάκας είσαι ρε φίλε?Αντε ρε παπαρίδη μη σε γαμήσω ηλίθιε τρέχα στα αφεντικά να μου κάνεις αναφορά επειδή σε έβρισα.
Γερμανία άμα βρίσεις όντως έχει συνέπειες.Αυτοί το ξέρουν.Είναι γιατί έχουν ενώσεις ψωλάδων με κοινά συμφέροντα.Τα κάνουν όλα μαζί,τρώνε μαζί,κάνουν διάλλειμμα μαζί,ψωλάρουν μαζί όλα μαζί για να έχουν ισχύ δεν είναι κάπταιν fuck,αυτόνομοι,στον πούτσο μου λουλούδια,ασήμαντοι όπως οι Ελληναράδες.
Αυτό το γενικό κοινωνικό,η δύναμη του πλήθους είναι πάντα το πρόβλημα.Σαν Ελληναράς πρέπει πάντα να βρεις τρόπο να διατρήσεις και να βρεις λύση.
Καμιά φορά είναι πραγματική πρόκληση,έχεις τόσες αντιστάσεις μετατρέπεσαι σε τεχνίτη αποφυγής και συντριβής αντιστάσεων.Τους ρωτάς τι θα κάνουμε παιδιά,σου λένε εσύ είσαι ο Ελληνας,εσύ θα βρεις τη λύση.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Γερμανια εχει ομως και πολλους ξενους, οποτε κατι Ελληνες π κανουν παρεα μονο με Ελληνες ειναι ακυροι τελειως.

Μπορεις να βρεις Ισπανους, Πορτογαλους και μετα να εχεις καταδρομικη μοιρα για τα μουνολιβαδα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γενικά Γερμανία παίζει ρόλο πόσο σωστά ζυγίζεις την πραγματική δύναμη από τα αντιτιθέμενα συμφέροντα ώστε να βρεις λογική λύση.Συνήθως παίζεις το ρόλο cannon fodder,σε βάζουν μπροστά για να μην τρώνε οι άλλοι τις σφαίρες και σε πληρώνουν για αυτό.
Το πρόβλημα είναι οτι οι αντιτιθέμενες ομάδες συμφερόντων δεν κάνουν βήμα πίσω,δεν είναι Ελλάδα που το ένα χέρι νίβει το άλλο.Αυτοί πούτσα το κεφάλι αντιστέκονται και δεν υποχωρούν με την καμία.Σου βγαίνει η Παναγία.
Γενικά οι Γερμανοί δεν έφαγαν ποτέ τη ρωμαική πούτσα και δεν έχουν τη νοοτροπία σκλάβου.Είναι τρελό τελείως,να υπερασπίζονται όλοι φανατικά τα δικαιώματά τους.
Λες επιτέλους ρε παιδιά,κάνετε όλοι ένα βήμα πίσω να βρούμε μια λύση αλά ελληνικά να γίνει η δουλειά,τίποτα αυτοί απλώς γελάνε.Χα,χα ο Ελληνας σου λένε.Τέτοιος μαλάκας είσαι,τέτοια λες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom