Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Οι Γερμανοι δεν κανουν πισω ποτε (οπως και οι Ολλανδοι) και οπου μπορουν να σε ριξουν θα το κανουν.

Αρκετοι Αυστριακοι ειναι ετσι επισης, ομως οχι η πλειοψηφια. Ισως λογω αυτοκρατοριας κλπ να εχουν διαφορετικη συνειδηση
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι Γερμανοι δεν κανουν πισω ποτε (οπως και οι Ολλανδοι) και οπου μπορουν να σε ριξουν θα το κανουν.

Αρκετοι Αυστριακοι ειναι ετσι επισης, ομως οχι η πλειοψηφια. Ισως λογω αυτοκρατοριας κλπ να εχουν διαφορετικη συνειδηση

Επίσης δεν παραδέχονται ποτέ το λάθος τους.
Εγώ τους ξέρω,βαριέμαι να φτιάχνω επιχειρήματα για να αποδείξω το λάθος του άλλου.Είναι τελείως απίστευτοι.Λέω εντάξει ρε φίλε,μη μας πρήζεις τα αρχίδια δε θα κάτσω τώρα να σου φτιάξω ολόκληρο επιχείρημα για να αποδείξω τη θέση μου.
Εγώ είμαι Ελληναράς πάω για το εύκολο το γρήγορο,το αποτελεσματικό.Δεν μπορώ τους κανόνες,τις συζητήσεις,τους νόμους,τα περίξ τα αντιτιθέμενα συμφέροντα,τις ισορροπίες,τα politically correct κτλ.
Καλά όλα αυτά αλλά υπάρχει και η ουσία.Εγώ θέλω να γαμήσω,να αφήσουν το μπλα μπλα και τις μαλακίες και να περάσουμε γρήγορα στο ψητό,γαμώ την πουτάνα τους με τα δυτικά συστήματα και τα δικαιώματα.
Να γίνει η δουλειά να πάρουμε το παραδάκι και τέλος.Τα άλλα τι τα θέλουνε?Διαδικασίες κτλ?Οι Γερμανοειδιείς περιπλοκοποιούν τα πάντα τίποτα δεν είναι απλό.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
:2funny: :2funny: :2funny:

Γελάω κανα 10λεπτο με ανάλυση αρχηγού.

Τί ψυχοθεραπεία είναι αυτό το bou ρε  :rockon:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ενταξει οποιος ακουσει τις αρλουμπες του ΚΑΜΑΝ τι να πω ! Ο τυπος εχει θεματα.

Οι γερμανοι δεν ξερουν να τα ξυνουν κ να αραζουν!; Που οταν ανεβει απ τους 20 η θερμοκρασια,πρασσινο να ειναι χαμω,στρωνουν τα μουνια τις ψαθες κ μενουν με τον στριγκο καταμεσης του παρκου,στα ποταμια δε,παει το ξωβυζο συννεφο,στη γερμανια εισαι,στη χωρα που εφυηρε τον γυμνισμο και Καμαν λεει δεν εχουν παρσλιες να λιαζονται,οτι να ναι
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εδώ βλέπουμε Ελληνιόλες να κουνάνε τις κωλάρες τους και τα παιδάκια τους από κάτω να χειροκροτούν.


Τέτοια θεάματα δεν παίζουν Γερμανία με την καμία.Εχουν ήδη παραβιαστεί 100 δικαιώματα διαφορετικών πλευρών.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά όταν είχα βρει καλή παρέα. Κυλουσαν ωραία οι εβδομάδες. Μετά που άλλαξα πόλη και τους έχασα ήταν πιο βαρετή η κατάσταση.

Οντως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καποια παρεα, εστω υποτυπωδη. Ακομη και εναν καφε το Σαββατο η Κυριακη πρωι να πιεις με καποιον στην ξενιτια, σου αλλαζει ολη τη διαθεση. Βασικα το μεγαλο οπλο στο εξωτερικο ειναι το ελευθερο Σαββατοκυριακο. Εκει βρισκεται το κλειδι για το αν αγαπησεις η σιχαθεις το εξωτερικο. Μεσοβδομαδα ουτως η αλλως εισαι μεσα στην κακομοιρια, δουλεια απ το πρωι μεχρι βαθια το απογευμα και μετα σπιτι, ιντερνετ και τα κλασικα.
Το Σαββατοκυριακο ομως κανει τη χαωδη διαφορα
Μπορει να το περασεις με ταξιδακι με παρεα εκτος πολης, στη φυση, με κλαμπινγκ το Σαββατοβραδο που γινεται πανζουρλισμος, πιωμα, χορο, Κυριακατικο καφε και χαλαρωτικη βολτα στη φυση εκτος πολης, κλπ

αλλα μπορει να το περασεις και εντελως μονος, με ψωνια, μοναχικο καφε, ιντερνετ, σε μια μικρη πολη

Στην πρωτη περιπτωση θα πεις "περναω καλα" στη δευτερη θα βαρεθεις γρηγορα χωρις να χρειαζεται να το εκδηλωνεις κιολας. Θα βλεπεις και τριγυρω σου ολους τους αλλους να καλοπερνανε με παρεες, βολτες, κλπ και θα αισθανθεις κοινωνικα αποκλεισμενος.

Και φυσικα πολυ σημαντικο ειναι το τι λεφτα εχει καποιος γενικα (αν εχει αποταμιευσεις, αν εχει χρεη, κλπ) αλλα και το αν καταφερνει να κανει σχεσεις, αλλα αυτο ανηκει στην πρωτη κατηγορια παραπανω
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.141
Κριτικές
10
Like
1.588
Πόντοι
506
ο καμαν σε αρκετα που λεει για Γερμανια εχει δικιο. απλα ο τροπος ειναι περιεργος
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ενταξει οποιος ακουσει τις αρλουμπες του ΚΑΜΑΝ τι να πω ! Ο τυπος εχει θεματα.

Οι γερμανοι δεν ξερουν να τα ξυνουν κ να αραζουν!; Που οταν ανεβει απ τους 20 η θερμοκρασια,πρασσινο να ειναι χαμω,στρωνουν τα μουνια τις ψαθες κ μενουν με τον στριγκο καταμεσης του παρκου,στα ποταμια δε,παει το ξωβυζο συννεφο,στη γερμανια εισαι,στη χωρα που εφυηρε τον γυμνισμο και Καμαν λεει δεν εχουν παρσλιες να λιαζονται,οτι να ναι

Αυτο με τα παρκα ωραιο θεαμα. Πρωτη φορα που πγα μοναχο ηταν Ιουλιος και ηταν ετσι ακριβως
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εδώ βλέπουμε Ελληνιόλες να κουνάνε τις κωλάρες τους και τα παιδάκια τους από κάτω να χειροκροτούν.


Τέτοια θεάματα δεν παίζουν Γερμανία με την καμία.Εχουν ήδη παραβιαστεί 100 δικαιώματα διαφορετικών πλευρών.

Παιζουν και Γερμανια απο τις ιδιες ελληνιολες. Και απο κατω οι πυρφοροι του εξωτερικου να λενε πωπω τι μουναρες.....
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Οντως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καποια παρεα, εστω υποτυπωδη. Ακομη και εναν καφε το Σαββατο η Κυριακη πρωι να πιεις με καποιον στην ξενιτια, σου αλλαζει ολη τη διαθεση. Βασικα το μεγαλο οπλο στο εξωτερικο ειναι το ελευθερο Σαββατοκυριακο. Εκει βρισκεται το κλειδι για το αν αγαπησεις η σιχαθεις το εξωτερικο. Μεσοβδομαδα ουτως η αλλως εισαι μεσα στην κακομοιρια, δουλεια απ το πρωι μεχρι βαθια το απογευμα και μετα σπιτι, ιντερνετ και τα κλασικα.
Το Σαββατοκυριακο ομως κανει τη χαωδη διαφορα
Μπορει να το περασεις με ταξιδακι με παρεα εκτος πολης, στη φυση, με κλαμπινγκ το Σαββατοβραδο που γινεται πανζουρλισμος, πιωμα, χορο, Κυριακατικο καφε και χαλαρωτικη βολτα στη φυση εκτος πολης, κλπ

αλλα μπορει να το περασεις και εντελως μονος, με ψωνια, μοναχικο καφε, ιντερνετ, σε μια μικρη πολη

Στην πρωτη περιπτωση θα πεις "περναω καλα" στη δευτερη θα βαρεθεις γρηγορα χωρις να χρειαζεται να το εκδηλωνεις κιολας. Θα βλεπεις και τριγυρω σου ολους τους αλλους να καλοπερνανε με παρεες, βολτες, κλπ και θα αισθανθεις κοινωνικα αποκλεισμενος.

Και φυσικα πολυ σημαντικο ειναι το τι λεφτα εχει καποιος γενικα (αν εχει αποταμιευσεις, αν εχει χρεη, κλπ) αλλα και το αν καταφερνει να κανει σχεσεις, αλλα αυτο ανηκει στην πρωτη κατηγορια παραπανω

Τυπε εαν δεν αγαπησεις ωστε να κατανοησεις τον εαυτο σου ολα ματαια.Ειμαι πανω απο τρια χρονια γερμανια ολομοναχος.Παιρνω το αυτοκινητο παω σε διπλα χωρες,αλλωτε την μηχανη αλλα το πολιτιστικο σοκ ειναι οταν παιρνω το ποδηλατο κ αλλαζω χωρες μεσω Ποδηλατοδρομων μεσω καποιων παραμυθενιων διαδρομων που εαν δεν εισαι ντοπιος δεν προκειται να γνωρισεις ποτε στη ζωη σου.Γυμναστηριο,τρεξιμο,κανο,ολα μονος.Οσες φορες μπηκα σε παρεα ελληνων,η μοναδικη δημιουργια ηταν ν σνακατεψουμε με το καλαμακι το φρεντο,οσο για τους γερμανους;Μπαφος κ πιοτο μεχρι ξερατου.

Μονος ειμαι αρκετα καλυτερα κ ενιοτε με κανα μουνι να γαμιομαστε,αλλα οχι κ τοσο συχνα
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τυπε εαν δεν αγαπησεις ωστε να κατανοησεις τον εαυτο σου ολα ματαια.Ειμαι πανω απο τρια χρονια γερμανια ολομοναχος.Παιρνω το αυτοκινητο παω σε διπλα χωρες,αλλωτε την μηχανη αλλα το πολιτιστικο σοκ ειναι οταν παιρνω το ποδηλατο κ αλλαζω χωρες μεσω Ποδηλατοδρομων μεσω καποιων παραμυθενιων διαδρομων που εαν δεν εισαι ντοπιος δεν προκειται να γνωρισεις ποτε στη ζωη σου.Γυμναστηριο,τρεξιμο,κανο,ολα μονος.Οσες φορες μπηκα σε παρεα ελληνων,η μοναδικη δημιουργια ηταν ν σνακατεψουμε με το καλαμακι το φρεντο,οσο για τους γερμανους;Μπαφος κ πιοτο μεχρι ξερατου.

Μονος ειμαι αρκετα καλυτερα κ ενιοτε με κανα μουνι να γαμιομαστε,αλλα οχι κ τοσο συχνα

Για οσους ειναι μακροχρονια εξω, το βασικο ειναι να μπορεις να επιβιωσεις μονος σου. Θελει σταμινα η ολη φαση.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τυπε εαν δεν αγαπησεις ωστε να κατανοησεις τον εαυτο σου ολα ματαια.Ειμαι πανω απο τρια χρονια γερμανια ολομοναχος.Παιρνω το αυτοκινητο παω σε διπλα χωρες,αλλωτε την μηχανη αλλα το πολιτιστικο σοκ ειναι οταν παιρνω το ποδηλατο κ αλλαζω χωρες μεσω Ποδηλατοδρομων μεσω καποιων παραμυθενιων διαδρομων που εαν δεν εισαι ντοπιος δεν προκειται να γνωρισεις ποτε στη ζωη σου.Γυμναστηριο,τρεξιμο,κανο,ολα μονος.Οσες φορες μπηκα σε παρεα ελληνων,η μοναδικη δημιουργια ηταν ν σνακατεψουμε με το καλαμακι το φρεντο,οσο για τους γερμανους;Μπαφος κ πιοτο μεχρι ξερατου.

Μονος ειμαι αρκετα καλυτερα κ ενιοτε με κανα μουνι να γαμιομαστε,αλλα οχι κ τοσο συχνα

Να φανταστω εισαι κοντα στο Ααχεν?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Φυσικά έχω δίκιο.Πας στο σούπερ μάρκετ και αντί η ταμίας να σκιστεί να βάλει τα πράγματα σου στη σακούλα το γρηγορότερο γιοα να εξπυηρετηθείς,στα πετάει στη μάπα σου να τα βάλεις εσύ.Και όχι σε πλαστική σακούλα φυσικά.Αλλά σε χάρτινη για να σκιστούν τα χέρια σου.
Σου λέει το δικαίωμά σου να εξυπηρετηθείς από υπάλληλο και να έχεις πολυτέλεια με πλαστική σακούλα έρχεται σε αντίθεση με το συμφέρον του υπαλλήλου να κάνει διάλλειμμα και το οικολογικό συμφέρον δηλαδή το συμφέρον των πολλών.Αρα θα υποφέρεις.
Δεν καταλαβαίνουν απλά θέματα άνεσης,διευκόλυνσης κτλ,τα βλέπουν όλα σαν αντιτιθέμενα μέρη και ζυγίζουν συνεχώς συμφέροντα.
Συνεχώς πρέπει να σκέφτεσια το κοινωνικό πρόβλημα και τα αντιτιθέμενα συμφέροντα,χέσε μέσα δηλαδή.Δεν είχαν οι άνθρωποι Καλιγούλα όπως εμείς να τους στρώσει,για αυτό στους Ελληνες φαίνονται σαν ιστορικά καθυστερημένοι.
Βέβαια έτσι φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς,είναι ελεύθεροι βάρβαροι φάση.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.141
Κριτικές
10
Like
1.588
Πόντοι
506
Φυσικά έχω δίκιο.Πας στο σούπερ μάρκετ και αντί η ταμίας να σκιστεί να βάλει τα πράγματα σου στη σακούλα το γρηγορότερο γιοα να εξπυηρετηθείς,στα πετάει στη μ'άπα σου να τα βάλεις εσύ.Και όχι σε πλαστική σακούλα φυσικά.Αλλά σε χάρτινη για να σκιστούν τα χέρια σου.
Σου λέει το δικαίωμά σου να εξυπηρετηθείς από υπάλληλο και να έχεις πολυτέλεια με πλαστική σακούλα έρχεται σε αντίθεση με το συμφέρον του υπαλλήλου να κάνει διάλλειμμα και το οικολογικό συμφέρον δηλαδή το συμφέρον των πολλών.Αρα θα υποφέρεις.
Δεν καταλαβαίνουν απλά θέματα άνεσης,διευκόλυνσης κτλ,τα βλέπουν όλα σαν αντιτιθέμενα μέρη και ζυγίζουν συνεχώς συμφέροντα.
Συνεχώς πρέπει να σκέφτεσια το κοινωνικό πρόβλημα και τα αντιτιθέμενα συμφέροντα,χέσε μέσα δηλαδή.Δεν είχαν οι άνθρωποι Καλιγούλα όπως εμείς να τους στρώσει,για αυτό στους Ελληνες φαίνονται σαν ιστορικά καθυστερημένοι.
Βέβαια έτσι φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς,είναι ελεύθεροι βάρβαροι φάση.
υπερβαλεις αρχηγε! Μεταλασεσαι σε γερμανοειδη σκολικα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom