Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Στο NRW ναι ,κοντα σχετικο ειναι,καμμια 100στη χλμ

Το καταλαβα οταν ειπες για ποδηλατοδρομο και διαφορετικες χωρες, εκει εχει το μεγαλυτερο ποδηλατοδρομο στην Ευρωπη απο Λουξεμβουργο μεχρι Γερμανια, περναει και απο Βελγιο.

Και γαμω τις διαδρομες
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Αμα πεις ελληνικό ανέκδοτο στα γερμανικά,ο Ρουμάνος θα ξεσκιστεί στα γέλια,ο Ολλανδός το ίδιο,ο Σουηδός επίσης θα γουστάρει,εκπλήσσονται ευχάριστα.Ο Γερμανός θα θυμώσει,δεν τους αρέσει καθόλου η ελληνική αίσθηση χιούμορ,το βρίσκουν φτηνό,ρηχό,προσβλητικό,σεξιστικό,χωρίς νόημα και χαζό.
Εμάς τα αστεία των Γερμανών μας φαίνονται σαν προσβολές και σαρκασμός.Γενικά μιλάνε συνέχεια για καταστάσεις της ζωής ενώ ο Ελληνας θέλει να ξεφεύγει.
Ο Ελληνας θα μιλήσει για χασίκλες,για πούτσες,για αρκούδες κτλ,ο Γερμανός τα βρίσκει αυτά out of space.Χωρίς νόημα τελείως αφού δεν αφορούν την πραγματική ζωή.Θέλει βάθος και ο Ελληνας μιλάει για κλανιές.
Γενικά Γερμανία καλύτερα να αποφεύγεις να δείχνεις την ελληνικότητά σου όσο μπορείς.Αν σε δουν να ντερλικώνεις σουβλάκια,να κατεβάζεις ούζα,να πίνεις φραπέδες χωρίς σταματημό,να βρίζεις σαν Αράπης,να γαμάς εδώ κι εκεί,να ζέχνεις κτλ την έχεις άσχημα.Γερμανία όλα τιμωρούνται,καλύτερα όταν έχεις ελεύθερο χρόνο να κάθεσαι σπίτι σου και να τον παίζεις και να εισπράττεις.Εγκώ καλό παιντί Ελληνας φάση.
Θες να γαμάς και να κάνεις μεγάλη ζωή,τρέξε μουνολίβαδα που δε σε βλέπει κανείς,δεν υπάρχουν μάτια και δε σχολιάζουν οι ρεμπεσκέδες.Στα αρχίδια σου όλα,βασιλέας φάση.Γάμα τους όλους.Ας τους να ψοφήσουνε και ζήσε.
Συγγνώμη αλλά πάλι  :jerking:γράφεις  :2funny:.Ο Σουηδός να γελάσει? :jerking: :jerking: :jerking:οι Σουηδοί είναι ότι πιό ξενέρωτο υπάρχει στον κόσμος!Σε κοιτάνε σαν ψάρια  :jerking:.Οι Γερμανοί είναι πολύ πιό φιλικοί από τους Σουηδούς!Απλά δεν έχεις μιλήσει ποτέ σου με Σουηδούς,και πάλι γράφεις ότι  :jerking:σου κατέβει  :headbang:.
  Από πότε το να ζέχνεις είναι σημάδι της Ελληνικότητας? :headbang:Επειδή εσείς οι χωριάτες οι Γκαστερμπά'ι'τερ δεν πλένεστε και βρωμάτε έτσι είναι όλοι οι Ελληνες? :headbang: :headbang:.Γ'αυτό και θέλω να βάλει βίζα η Γερμανία γιά να μην πηγαίνετε εκεί να ζέχνετε  :2funny:ας κάθεστε να ζέχνετε στην Ελλάδα  :2funny:.Και πολλοί άραβες ζέχνουν καθώς και οι περισσότεροι Αράπιδες και Πακιστανοί  :2funny:.Σας έχω γράψει ότι οι Γερμανοί έχουν τους Ελληνες στην ίδια κατηγορία με τους Λιβανέζους,τους Τούρκους και τους Αιγύπτιους  :headbang: και αυτό γίνεται γιατί εκεί πάνε να δουλέψουν φουκαράδες σαν κ'εσένα  και τον άλλον που πήγε να δουλέψει φύλακας:headbang:.Αυτός μένει σε χειρότερες συνθήκες από σένα  :shit: :shit: :vomit:και γ'αυτό σε θαυμάζει  :headbang: :2funny: :2funny: :2funny:
 
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οντως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καποια παρεα, εστω υποτυπωδη. Ακομη και εναν καφε το Σαββατο η Κυριακη πρωι να πιεις με καποιον στην ξενιτια, σου αλλαζει ολη τη διαθεση. Βασικα το μεγαλο οπλο στο εξωτερικο ειναι το ελευθερο Σαββατοκυριακο. Εκει βρισκεται το κλειδι για το αν αγαπησεις η σιχαθεις το εξωτερικο. Μεσοβδομαδα ουτως η αλλως εισαι μεσα στην κακομοιρια, δουλεια απ το πρωι μεχρι βαθια το απογευμα και μετα σπιτι, ιντερνετ και τα κλασικα.

Μπορείς να παίξεις σαν ευρωπαίος όμως. Να πας 17.30 στην πάμπ , μπύρες και να είσαι πίτα μέχρι τις 20.00
Έτσι θα σε αποδεχτούν οι ντόπιοι και θα βρεις τοπικό μουνί .
Αν δεν είσαι τσιφτετελόμαγκας τελείως.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αμα πεις ελληνικό ανέκδοτο στα γερμανικά,ο Ρουμάνος θα ξεσκιστεί στα γέλια,ο Ολλανδός το ίδιο,ο Σουηδός επίσης θα γουστάρει,εκπλήσσονται ευχάριστα.Ο Γερμανός θα θυμώσει,δεν τους αρέσει καθόλου η ελληνική αίσθηση χιούμορ,το βρίσκουν φτηνό,ρηχό,προσβλητικό,σεξιστικό,χωρίς νόημα και χαζό.
Εμάς τα αστεία των Γερμανών μας φαίνονται σαν προσβολές και σαρκασμός.Γενικά μιλάνε συνέχεια για καταστάσεις της ζωής ενώ ο Ελληνας θέλει να ξεφεύγει.
Ο Ελληνας θα μιλήσει για χασίκλες,για πούτσες,για αρκούδες κτλ,ο Γερμανός τα βρίσκει αυτά out of space.Χωρίς νόημα τελείως αφού δεν αφορούν την πραγματική ζωή.Θέλει βάθος και ο Ελληνας μιλάει για κλανιές.

Αν ασχολείσαι με κάποιο χόμπυ και το κατέχεις , οποιοδήποτε και βρεθείς με γερμανούς που ασχολούνται με το ίδιο και δουν ότι παθιάζεσαι , τρως άπειρο χρόνο , έχεις εξοπλισμό , είσαι τελειομανής , παιδεύεσαι για το καλύτερο αποτέλεσμα και για να γουστάρεις ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΣΟΥ !

Δοκίμασέ το με το οτιδήποτε.

Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομαι για αυτά που γράφω, αλλά είμαι μεγαλόψυχος.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.141
Κριτικές
10
Like
1.588
Πόντοι
506
Αν ασχολείσαι με κάποιο χόμπυ και το κατέχεις , οποιοδήποτε και βρεθείς με γερμανούς που ασχολούνται με το ίδιο και δουν ότι παθιάζεσαι , τρως άπειρο χρόνο , έχεις εξοπλισμό , είσαι τελειομανής , παιδεύεσαι για το καλύτερο αποτέλεσμα και για να γουστάρεις ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΣΟΥ !

Δοκίμασέ το με το οτιδήποτε.

Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομαι για αυτά που γράφω, αλλά είμαι μεγαλόψυχος.
Αυτο με το χομπι εχεις δικιο, δεν το ειχα σκεφτει! Τωρα που το σκεφτομαι μ ερχονται συζητησεις που εδειχναν γιa δραστιριοτητες αρκετα ενδιαφερον , α ρε Λακη! Μερικοι σε πειραζουν κιολας, κακιασμενες
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αυτο με το χομπι εχεις δικιο, δεν το ειχα σκεφτει! Τωρα που το σκεφτομαι μ ερχονται συζητησεις που εδειχναν γιa δραστιριοτητες αρκετα ενδιαφερον , α ρε Λακη! Μερικοι σε πειραζουν κιολας, κακιασμενες

Είναι τύποι που παθιάζονται με τα χόμπυ τους.
Οπότε αν σε βρουν οργανωμένο και ψώνιο , έγιναν κολλητοί σου.

Με πειράζουν ; Όλοι μαζί ανεβαίνουν στο βουνό εκεί ψηλά με τα γίδια
παίρνουν φόρα και μου κλάνουν μια μάντρα ....
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εμένα το χόμπυ είναι να ταξιδέυω στα μουνολίβαδα και να γαμάω.Δεν μπορώ τις ορειβασίες,τα σκι,τις ποδηλατοδρομίες,τα πικ νικ στις λίμνες κτλ.
Εμένα αυτά μου αρέσουν.Πάρτυ στα μουνολίβαδα.

 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Αν ασχολείσαι με κάποιο χόμπυ και το κατέχεις , οποιοδήποτε και βρεθείς με γερμανούς που ασχολούνται με το ίδιο και δουν ότι παθιάζεσαι , τρως άπειρο χρόνο , έχεις εξοπλισμό , είσαι τελειομανής , παιδεύεσαι για το καλύτερο αποτέλεσμα και για να γουστάρεις ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΣΟΥ !

Δοκίμασέ το με το οτιδήποτε.

Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομαι για αυτά που γράφω, αλλά είμαι μεγαλόψυχος.


καλυτερα απο σκοποβολη στην κρητη



 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Εμένα το χόμπυ είναι να ταξιδέυω στα μουνολίβαδα και να γαμάω.
Δεν μπορώ τις ορειβασίες,τα σκι,τις ποδηλατοδρομίες,τα πικ νικ στις λίμνες κτλ.
Εμένα αυτά μου αρέσουν.Πάρτυ στα μουνολίβαδα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μπορείς να παίξεις σαν ευρωπαίος όμως. Να πας 17.30 στην πάμπ , μπύρες και να είσαι πίτα μέχρι τις 20.00
Έτσι θα σε αποδεχτούν οι ντόπιοι και θα βρεις τοπικό μουνί .
Αν δεν είσαι τσιφτετελόμαγκας τελείως.
Αν ασχολείσαι με κάποιο χόμπυ και το κατέχεις , οποιοδήποτε και βρεθείς με γερμανούς που ασχολούνται με το ίδιο και δουν ότι παθιάζεσαι , τρως άπειρο χρόνο , έχεις εξοπλισμό , είσαι τελειομανής , παιδεύεσαι για το καλύτερο αποτέλεσμα και για να γουστάρεις ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΣΟΥ !

Δοκίμασέ το με το οτιδήποτε.

Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομαι για αυτά που γράφω, αλλά είμαι μεγαλόψυχος.

Εχεις δικιο και στα δυο.
Βασικα ολα ξεκιναν απο το ποσο σε κουραζει η δουλεια σου και οι αλλες υποχρεωσεις σου (παιδια, κλπ).

Αν εχεις μια νορμαλ δουλεια που δε σε στιβει, και εχεις ορεξη για δραση μετα τη δουλεια, τοτε εισαι αρχοντας απλα. Θα σου φανει παραδεισος το εξωτερικο, γιατι θα εχεις και πιο πολλα λεφτα να φας και γενικα θα εισαι χαρουμενος απο την αναλογια κοπου-απολαβων-επιλογων
Αμα ομως σε κουραζει η δουλεια, αλλαζουν τα κοζια και θελεις πιο πολυ χρονο χαλαρωσης και ξεκουρασης, που αυτο συνηθως σημαινει μοναξια διχως πολλες δραστηριοτητες.

Γενικα οι δυτικες χωρες εχουν το μοτιβο "Work hard, play hard" που αυτο συνηθως μεταφραζεται σε μονοτονη και κουραστικη εργασιμη εβδομαδα και ξεσαλωμα το Σαββατοκυριακο μεχρι τελικης πτωσεως.

Το αντιθετο με την Ελλαδα που παρα πολλα μερη διασκεδασης, ειναι ιδια ειτε ειναι Δευτερα ειτε ειναι Σαββατο βραδυ (παιζει μεγαλο ρολο και το ποσοστο ανεργιας σε αυτο)
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Ψευτοδημητρακη οταν σε εχεζε η εισαγγελευς μετα βγαινατε και για σούσι?

Ε οχι να μιλας κι εσυ ο χεσμένος για βρωμα.

Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι.


Αφραγκε
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200612-030629_Gallery.jpg
    Screenshot_20200612-030629_Gallery.jpg
    587,2 KB · Εμφανίσεις: 26
  • 20200611_180405.jpg
    20200611_180405.jpg
    39,1 KB · Εμφανίσεις: 33

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ψευτοδημητρακη οταν σε εχεζε η εισαγγελευς μετα βγαινατε και για σούσι?

Ε οχι να μιλας κι εσυ ο χεσμένος για βρωμα.

Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι.


Αφραγκε
Για δε μας βάζεις καμιά ακόμα φωτογραφία από τη σπιταρώνα που μένεις στη Γερμανία  :2funny:
  Κοίτα οι γάτες μου πόσο χώρο έχουν  :2funny:Οι γάτες μου ζουνε 1.000.000 φορές καλύτερα από σένα  :2funny:Φουκαρά,φτωχομπινέ  :2funny:είσαι ένας Γκαστερμπά'ι'τερ στη Γερμανία  και μιλάς κιόλας:2funny:.
  Πρέπει κ'εσύ να ζέχνεις όπως ο Βλάκμαν  :2funny:γιατί το μπάνιο είναι κοινόχρηστο εκεί που μένεις  :2funny: :2funny: :2funny:
  Βρες και Βάλε  και κάνα κείμενο μου το 1992  :2funny:που έγραφα ότι στη Ρωσσία δεν έχεις που να πας και τα μαγαζιά είναι άδεια.
 

Συνημμένα

  • germania oikotorfeio.jpg
    germania oikotorfeio.jpg
    2,1 MB · Εμφανίσεις: 41
  • oikotrofeio germanias.jpg
    oikotrofeio germanias.jpg
    2,1 MB · Εμφανίσεις: 29
  • gata1.jpg
    gata1.jpg
    484 KB · Εμφανίσεις: 31
  • oikotrofeio germanias3.jpg
    oikotrofeio germanias3.jpg
    2,2 MB · Εμφανίσεις: 20
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Ψευτοδημητρακη οταν σε εχεζε η εισαγγελευς μετα βγαινατε και για σούσι?

Ε οχι να μιλας κι εσυ ο χεσμένος για βρωμα.

Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι.


Αφραγκε

Είσαι λάθος,Το δημητράκι λαμβάνει εμβάσματα από την μαμά του και τη κόρη του κάθε μήνα,επίσης συμμετέχει σε project για βιολογικά λιπάσματα του δήμου Α.Πετρούπολης,μαζεύει κουράδες από δημόσιες υπηρεσίες,δοκιμάζει δείγματα ως ειδικός και κατηγοριοποιεί την πρώτη ύλη αναλόγως την αλκαλικότητα.
Έχει λάβει ειδικότητα από το  Πανεπιστήμια κρατικών λειτουργών της Α.Πετρούπολης με μεταπτυχιακές σπουδές σαν σομελιέ ντε κοπράν  :shit:...σύντομα θα τον αναγορεύσουν Δόκτορα!  
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για δε μας βάζεις καμιά ακόμα φωτογραφία από τη σπιταρώνα που μένεις στη Γερμανία  :2funny:
  Κοίτα οι γάτες μου πόσο χώρο έχουν  :2funny:Οι γάτες μου ζουνε 1.000.000 φορές καλύτερα από σένα  :2funny:Φουκαρά,φτωχομπινέ  :2funny:είσαι ένας Γκαστερμπά'ι'τερ στη Γερμανία  και μιλάς κιόλας:2funny:.

https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1247361[/img[/URL]]

Ηλιόλουστο, μεσημβρινό το διαμέρισμα το Δημητράκαρου.

Και με φοβερή θέα, ε;

Θαυμάζουμε επίσης τα ρολλά και τα αλουμίνια. Καταπληκτικής ποιότητας.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ψευτοδημητρακη οταν σε εχεζε η εισαγγελευς μετα βγαινατε και για σούσι?

Ε οχι να μιλας κι εσυ ο χεσμένος για βρωμα.

Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι.


Αφραγκε
Άντε πήγαινε να στείλεις λεφτά στην Ελλάδα στους συγγενείς σου γιά να μην πεθάνουν από την πείνα  :2funny:
 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1247361[/img[/URL]]

Ηλιόλουστο, μεσημβρινό το διαμέρισμα το Δημητράκαρου.

Και με φοβερή θέα, ε;

Θαυμάζουμε επίσης τα ρολλά και τα αλουμίνια. Καταπληκτικής ποιότητας.
[/quote]Καλά λέω οτι εσύ είσαι ο πιό μαλάκας στο σά'ι'τ  :jerking: :2funny:βρε πρεζάκια αυτό είναι το δωμάτιο του γκαστερμπά'ι'τερ στη Γερμανία  :2funny:δεν είναι το δικό μου σπίτι  :2funny:.
  Μα τόσο μαλάκας είσαι πιά  :jerking: :jerking: :jerking: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom