Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
Ρε τυποι πολλες γενικευσεις κ ανακριβειες ωρες ωρες.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Στη Γερμανία δεν είναι καλά οι περισσότεροι έλληνες.
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΜΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Στην αγγλία το 95% δεν έχει αυτοκίνητο.
Στη γερμανία οι μισοί έχουν.
Στη γερμανία οι μισοί μένουν σε σπίτια χτισμένα μετά τον β' Παγκόσμιο.
Στην αγγλία οι περισσότεροι μένουν σε σπίτια που ήταν παλιά ήδη στον (πρώτο) πόλεμο των μπόερς , το 1880.

Η αγγλικη κοινωνια ειναι πιο "ταξικη" απο τη γερμανικη και το ιδιο κατα καποιο τροπο συμβαινει με τους ξενους που διαβιουν εκει- και τους Ελληνες συμπεριλαμβανομενων.
Ετσι στην Αγγλια, υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ των Ελληνων, απο αρκετα βολεμενους και επιτυχημενους με υψηλα εισοδηματα και θεσεις ( που παρομοιοι δυσκολα να υπαρχουν στη Γερμανια ), εως και σε πολυ δυσκολες συνθηκες εργαζομενους σε μια ανταγωνιστικη κοινωνια και οικονομια ( που προφανως ειναι η πλειοψηφια). Και υπαρουν πολλοι ενδιαμεσων βαθμιδων και τυπων.
Στη Γερμανια αν και κατα κυριο λογο αποτελει προορισμο κυριως ανειδικευτων η χειρονακτων, ωστοσο η κοινωνια εκει ειναι τετοια που τους κραταει σε ενα αποδεκτο ικανοποιητικο επιπεδο, σαφως ανωτερο απο αυτο που ειχαν στη χωρα που αφησαν. Αρκετοι εχουν καλυτερες συνθηκες απο υποτιθεται μορφωμενους και σε καλες θεσεις εργαζομενους στην Ελλαδα. Καποιοι- οχι λιγοι- εχουν κανει και δικες τους επιχειρησεις.
Η Αγγλια συνισταται για οσους εχουν ενα αξιολογο βιογραφικο και καλη εκπαιδευση και επαγγελματικες δεξιοτητες, η Γερμανια για οσους ειναι πιο πολυ προς τη χειρονακτικη κατευθυνση - φυσικα υπαρχουν και οι θεσεις για υψηλη μορφωση στη Γερμανια αλλα ειναι συγκεκριμενες και προσδιορισμενες.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Ρε τυποι πολλες γενικευσεις κ ανακριβειες ωρες ωρες.

Εδω η γενικευση ειναι χρησιμη. Να παρουμε εναν εναν τους μεταναστες του εξωτερικου να δουμε πως ειναι δε γινεται. Προφανως σε καθε χωρα ειναι διακριτες καποιες γενικοτερες τασεις, οποτε δε μπορω να καταλαβω τη δυσφορια σου.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606

Δεν κάνω φιλοσοφία, αλλά στατιστική.
Στην αγγλία, το 95% των ελλήνων είναι ληγούρια, το 4.99% ζει ανθρώπινα και το 0.01% ζει καλά ως πολύ καλά.

Στη γερμανία, τα αντίστοιχα ποσοστά είναι 50% , 45% και 5%.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Δεν κάνω φιλοσοφία, αλλά στατιστική.
Στην αγγλία, το 95% των ελλήνων είναι ληγούρια, το 4.99% ζει ανθρώπινα και το 0.01% ζει καλά ως πολύ καλά.

Στη γερμανία, τα αντίστοιχα ποσοστά είναι 50% , 45% και 5%.

Δεν ξερω αν καταλαβες οτι εγραψα οτι εγραψα προς επιρρωση των οσων εγραψες.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
Εδω η γενικευση ειναι χρησιμη. Να παρουμε εναν εναν τους μεταναστες του εξωτερικου να δουμε πως ειναι δε γινεται. Προφανως σε καθε χωρα ειναι διακριτες καποιες γενικοτερες τασεις, οποτε δε μπορω να καταλαβω τη δυσφορια σου.

Δεν εχω καμια δυσφορια απλα τα βαζεις ολα σε εναν κουβα. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες Ελληνων που πανε εξω. Απο την πιο απλη δουλεια μεχρι την πιο συνθετη.

Οι πιο πολλοι που ξερω ειναι σε σχετικα καλες δουλειες. Υπαρχουν κ ατομα βεβαια που λογω πτυχιου δεν ειχαν ουτε στην Ελλαδα κατι να κανουν ηρθαν εξωτερικο

κ παλευουν με νυχια κ με δοντια.

Επισης γραφεις πιο πανω για την Γερμανια οτι οι πιο πολλοι πανε σε χειρωνακτικες εργασιες.

Εκανες καποιο γκαλοπ στο ειπανε? Πως το βγαζεις το συμπερασμα?

Ειδικα Γερμανια στομ τομεα που ασχολουμαι εχει ενα καρο δουλειες αρκει να ξερεις την γλωσσα.

Αυτα.  :sunglasses:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
10
Like
1.584
Πόντοι
506
Δεν εχω καμια δυσφορια απλα τα βαζεις ολα σε εναν κουβα. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες Ελληνων που πανε εξω. Απο την πιο απλη δουλεια μεχρι την πιο συνθετη.

Οι πιο πολλοι που ξερω ειναι σε σχετικα καλες δουλειες. Υπαρχουν κ ατομα βεβαια που λογω πτυχιου δεν ειχαν ουτε στην Ελλαδα κατι να κανουν ηρθαν εξωτερικο

Ειδικα Γερμανια στομ τομεα που ασχολουμαι εχει ενα καρο δουλειες αρκει να ξερεις την γλωσσα.

Αυτα.  :sunglasses:
Αυτο που γραφει ο πουαρο ειναι η ποιοτητα των θεσεων. Σε οτι γραφει συμφωνω! Συμβαινει και μ εμενα.
Αληθεια σε τι τομεα εργαζεσαι; απαιτει πτυχειο η εργασια σου;
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Δεν εχω καμια δυσφορια απλα τα βαζεις ολα σε εναν κουβα. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες Ελληνων που πανε εξω. Απο την πιο απλη δουλεια μεχρι την πιο συνθετη.

Οι πιο πολλοι που ξερω ειναι σε σχετικα καλες δουλειες. Υπαρχουν κ ατομα βεβαια που λογω πτυχιου δεν ειχαν ουτε στην Ελλαδα κατι να κανουν ηρθαν εξωτερικο

κ παλευουν με νυχια κ με δοντια.

Επισης γραφεις πιο πανω για την Γερμανια οτι οι πιο πολλοι πανε σε χειρωνακτικες εργασιες.

Εκανες καποιο γκαλοπ στο ειπανε? Πως το βγαζεις το συμπερασμα?

Ειδικα Γερμανια στομ τομεα που ασχολουμαι εχει ενα καρο δουλειες αρκει να ξερεις την γλωσσα.

Αυτα.  :sunglasses:

ε και εγω αυτο δεν ειπα? Οτι στην Αγγλια υπαρχουν πολλες κατηγοριες απο τους πιο υψηλα μεχρι πιο χαμηλα?  Τι το διαφορετικο ειπες εσυ απο αυτο που ειπα εγω?
Για τη Γερμανια δεν εκανα καποιο γκαλοπ αλλα το οτι  "στον τομεα που ασχολεισαι εχει ενα καρο δουλειες" δεν διαψευει αυτο που ειπα εγω, οτι δηλαδη η πλειοψηφια του μισου εκατομμυριου και παραπανω των Ελληων κανει χειρονακτικες δουλειες που απαιτουν φυσικη εργασια και ειναι η μειοψηφια- σε σχεση και με την Αγγλια- οσοι εργαζονται σε πιο υψηλες θεσεις.
Δε νομιζω να χρειαζεται να γινει κανενα γκαλοπ αυτο, δεν ειναι δα πυρηνικη φυσικη. Εαν εχεις παει εστω και μια φορα στη ζωη σου στη Γερμνια η εχεις καποιες επαφες, ειναι κατι που γινεται αντιληπτο και χωρις γκαλοπ η ερευνες.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Δεν εχω καμια δυσφορια απλα τα βαζεις ολα σε εναν κουβα. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες Ελληνων που πανε εξω. Απο την πιο απλη δουλεια μεχρι την πιο συνθετη.
Πες τα ρε τύπε, γιατί θα μας τρελάνουν εδώ μέσα να πούμε.

Έκανα παρέμβαση κι εγώ εδώ σχετικά


και μετά συνεχίζει ο μαλάκας, ότι μένουν όλοι σε αποθήκες και αρχιδιές. :uglystupid: :headbang: :jerking:

Τι μαλάκας είναι αυτός ρε;

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ε και εγω αυτο δεν ειπα? Οτι στην Αγγλια υπαρχουν πολλες κατηγοριες απο τους πιο υψηλα μεχρι πιο χαμηλα?  

Τι ψηλά και χαμηλά ρε ;;;
Στην αγγλία το 99% είναι τα χάλια τους τα μαύρα.
Και πολλοί πτυχιούχοι μέσα , σε δουλειές που στην ελλάδα οι τελευταίοι συνάδελφοί του , είναι καλύτερα.

Μη λέμε μαλακίες.

Τις 330 μέρες του χρόνου, αυτό το 99% δεν το παίρνει οικονομικά ούτε να πάει βόλτα σε διπλανή πόλη με ... τρένο !
Αυτοκίνητο ούτε στον ύπνο τους !
Τις 30 μέρες, έρχονται στην ελλάδα και ψάχνουν κανέναν άνεργο να τους κερνάει σουβλάκια ...
ή κανέναν ντελιβερά !
 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
Αυτο που γραφει ο πουαρο ειναι η ποιοτητα των θεσεων. Σε οτι γραφει συμφωνω! Συμβαινει και μ εμενα.
Αληθεια σε τι τομεα εργαζεσαι; απαιτει πτυχειο η εργασια σου;

Τηλεπικοινωνιες.

Να σου πω την αληθεια οταν μου πηραν την συνεντευξη δν με ρωτησαν καν για το πτυχιο. Ηταν βεβαια γραμμενα ολα στο βιογραφικο.

Με ρωτησανε καποια πραγματα τα ηξερα τους εκανα κ αυτο ηταν ολο.

Ηταν κ το timing σωστο.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Τι ψηλά και χαμηλά ρε ;;;
Στην αγγλία το 99% είναι τα χάλια τους τα μαύρα.
Και πολλοί πτυχιούχοι μέσα , σε δουλειές που στην ελλάδα οι τελευταίοι συνάδελφοί του , είναι καλύτερα.

Μη λέμε μαλακίες.

Τις 330 μέρες του χρόνου, αυτό το 99% δεν το παίρνει οικονομικά ούτε να πάει βόλτα σε διπλανή πόλη με ... τρένο !
Αυτοκίνητο ούτε στον ύπνο τους !
Τις 30 μέρες, έρχονται στην ελλάδα και ψάχνουν κανέναν άνεργο να τους κερνάει σουβλάκια ...
ή κανέναν ντελιβερά !

Αν τα εγραψε για σενα τα παραπανω ο machinhead ε τοτε καλα εγραψε !
 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
Τι ψηλά και χαμηλά ρε ;;;
Στην αγγλία το 99% είναι τα χάλια τους τα μαύρα.
Και πολλοί πτυχιούχοι μέσα , σε δουλειές που στην ελλάδα οι τελευταίοι συνάδελφοί του , είναι καλύτερα.

Μη λέμε μαλακίες.

Τις 330 μέρες του χρόνου, αυτό το 99% δεν το παίρνει οικονομικά ούτε να πάει βόλτα σε διπλανή πόλη με ... τρένο !
Αυτοκίνητο ούτε στον ύπνο τους !
Τις 30 μέρες, έρχονται στην ελλάδα και ψάχνουν κανέναν άνεργο να τους κερνάει σουβλάκια ...
ή κανέναν ντελιβερά !

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ρε τυπε το τεντωσες κ εσυ να πουμε..

:2funny: :2funny: :2funny:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Και ;;;
Ζευγάρι εκπαιδευτικών στην ελλάδα, με μισθούς συνολικά 2200€ το μήνα , με δικό τους διαμέρισμα,
ζει καλύτερα από ζευγάρι καθηγητή σε κολλέγιο στην αγγλία που ο άνδρας παίρνει 50000€ το χρόνο
και η γυναίκα άλλα 25000€ ΑΛΛΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ρε τυπε το τεντωσες κ εσυ να πουμε..

:2funny: :2funny: :2funny:

Την αλήθεια λέω τύπε.
Ξέρω ντελιβεράδες στην ελλάδα, που ζούνε καλύτερα από οδοντιάτρους στην αγγλία.
Και ιατρούς και μηχανικούς.

Μη λέμε μαλακίες.
 

mafiozaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2018
Μηνύματα
33
Like
2
Πόντοι
0
Μεγαλη ερωτηση..

Ενα μεγαλο μερος μεσα μου πιστευει πως πρεπει ο καθε ενας να κατσει στον τοπο του, γιατι αν δεν κατσει αυτος τοτε ποιος;

Ενα αλλο κομματι πιστευει πως αν ο τοπος σου σε "καταστρεφει" μια ζωη την εχεις κ πρεπει να την απολαυσεις...

Η ζυγαρια μου ομως τείνει προς την 1 ..
 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
Την αλήθεια λέω τύπε.
Ξέρω ντελιβεράδες στην ελλάδα, που ζούνε καλύτερα από οδοντιάτρους στην αγγλία.
Και ιατρούς και μηχανικούς.

Μη λέμε μαλακίες.

Απο Αγγλια ξερω μονο 1 παλιο συναδελφο κ 1 παλιο συμφοιτητη.

Κ οι 2 ειναι οκ. Ναι μεν εχει ακριβεια η Αγγλια αλλα την παλευουν χαλαρα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Την αλήθεια λέω τύπε.
Ξέρω ντελιβεράδες στην ελλάδα, που ζούνε καλύτερα από οδοντιάτρους στην αγγλία.
Και ιατρούς και μηχανικούς.

Μη λέμε μαλακίες.
Τύπε, έχεις δέκατα;

Ακούς φωνές;

Έπινες τίποτα χαλασμένο στα 70s?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom