Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Μυστες,εχει κανεις εικονα για μετακομιση κ ζωη στην ελβετια;Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το 2021 να κανω το βημα.Ζω ηδη γερμανια κ ασχολουμαι στο χωρο των οικοδομων
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Μυστες,εχει κανεις εικονα για μετακομιση κ ζωη στην ελβετια;Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το 2021 να κανω το βημα.Ζω ηδη γερμανια κ ασχολουμαι στο χωρο των οικοδομων
Σε ζηλεύω, τύπε. Αφού ξέρεις Γερμανικά, μην το σκέφτεσαι καθόλου.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Σε ζηλεύω, τύπε. Αφού ξέρεις Γερμανικά, μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Σ ευχαριστω χυστη μου!Ελπιζω να γραφω σ αυτο το νημα οταν θα μαι ηδη εκει.Κ σε σενα οτι καλυτερο!
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Τυπε πρέπει να βρεις τα βασικά νούμερα πριν αποφασίσεις. Η ζωή Ελβετία είναι σημαντικά πιο ακριβή από Γερμανία.

Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια, σε ποια πόλη θα πας κλπ, αλλά ρίξε μια προσεκτική ματιά από το ίντερνετ για το κόστος ζωής και κάνε τα μαθηματικά.

Αν οικονομικά σου βγαίνει καλυτερα από Γερμανία, προχώρα άφοβα.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Μυστες,εχει κανεις εικονα για μετακομιση κ ζωη στην ελβετια;Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το 2021 να κανω το βημα.Ζω ηδη γερμανια κ ασχολουμαι στο χωρο των οικοδομων

Ρώτα τον Δημητράκη τύπε που είναι ειδήμων. Θα σου πεί οτι οι Έλληνες τις Ελβετίας πεινάνε, μένουν 10-10 σε υπόγειες τρώγλες και τρώνε σε συσσίτια!  :S :S :S
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τυπε πρέπει να βρεις τα βασικά νούμερα πριν αποφασίσεις. Η ζωή Ελβετία είναι σημαντικά πιο ακριβή από Γερμανία.

Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια, σε ποια πόλη θα πας κλπ, αλλά ρίξε μια προσεκτική ματιά από το ίντερνετ για το κόστος ζωής και κάνε τα μαθηματικά.

Αν οικονομικά σου βγαίνει καλυτερα από Γερμανία, προχώρα άφοβα.

Κοιτα,οικοδομη που ειμαι ο μισθος μ γερμανια εχει ενα ταβανι στο οποιο ειμαι πολυ κοντα.Το ταβανι στην ελβετια ειναι τουλαχιστον διπλασιο,τα εξοδα σιγουρα,αλλα ενοικια κλπ δεν διαφοροποιουνται τραγικα,ας πουμε ενα σπιτι των 700€ στην γερμανια ,Ελβετια ειναι στα 1000€ ο μισθος ομως ειναι διπλασιος.

Οπως και γερμανια,ηρθα ολομοναχος και συνεχιζω να ειμαι.Ελληναρες δεν ηθελα κ δεν θελω να κανω παρεες,απο ελληνιδες ψοφια πραγματα κ απο ξενους τιποτα.Εν ολιγοις κοινωνικος περιγυρος μηδεν,απο ελληνες εχω προτασεις σλλα οπως προειπα κλεινω πορτες,χιλιες φορες καλυτερα μονος.

Ελβετια την εχω επισκεφθει κ ναι ειναι μια χωρα που θα θελα να ζησω,οχι για παντα,αλλα για εμπειριες.

Ρώτα τον Δημητράκη τύπε που είναι ειδήμων. Θα σου πεί οτι οι Έλληνες τις Ελβετίας πεινάνε, μένουν 10-10 σε υπόγειες τρώγλες και τρώνε σε συσσίτια!  :S :S :S

.Ο ανθρωπας θελει να μας πεισει οτι αντρας χωρις αυτοκινητο ισο με μηδεν και γω που εχω ενα θελω να το πουλησω να μεινω με το ποδηλατο κ με την μηχανη.

Αλλα ξερεις τι λεμε οσοι ειμαστε εξωτερικο κ βαζουμε λιγο το μυαλο να δουλεψει;Οτι αυτο που κραταει  καποιον στο εξωτερικο δεν ειναι ουτε δουλεια,ουτε λεφτα.Ειναι οικογενεια για οποιον εχει κανει κ ο δημητρακης εχει παιδια εξω,του χουν δωσει κ τα ενοικια οι γονεις κ νομιζει μας γλενταει,με πλατες αλλωνων ολοι ξερουμε να κανουμε μαγγιες ομως.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ο κορωνοϊός χτυπάει τους «γκασταρμπάιτερ»


Ελπίζω να μην είναι και ο αρχηγός μέσα στους πληγέντες
Κ εγώ αμέσως σκέφτηκα τον Βλάκμαν  :2funny:
Ρώτα τον Δημητράκη τύπε που είναι ειδήμων. Θα σου πεί οτι οι Έλληνες τις Ελβετίας πεινάνε, μένουν 10-10 σε υπόγειες τρώγλες και τρώνε σε συσσίτια!  :S :S :S
Δωμάτια νοικιάζουν 20-30 χλμ. από τη Ζυρίχη και δίνουν 1.200+ φράγκα  :headbang: :2funny:αν θες να νοικιάσεις διαμέρισμα στη Ζυρίχη βάλε 2.500 φράγκα ενοίκιο  :2funny: μισθό παίρνουν αν αφαιρέσεις τους φόρους 2.500 το πολύ 3.000 φράγκα.
  Οι τιμές είναι φωτιά! :headbang:θυμάμαι πήγα να πάρω ένα κλαμπ σάντου'ι'τς και έκανε 26 φράγκα  :headbang: και οι τιμές στα σούπερ μάρκετ είναι φωτιά  :headbang:εκεί θέλεις τουλάχιστον 30-40 φράγκα τη μέρα γιά να χορτάσεις  :headbang:για να  :knockinb: δε το συζητάω  :2funny:βρωμερές αραπίνες από 180 φράγκα τη μισή ώρα  :2funny: :2funny: :2funny:οπότε τον  :jerking: :jerking: :jerking: :2funny:
 
Κοιτα,οικοδομη που ειμαι ο μισθος μ γερμανια εχει ενα ταβανι στο οποιο ειμαι πολυ κοντα.Το ταβανι στην ελβετια ειναι τουλαχιστον διπλασιο,τα εξοδα σιγουρα,αλλα ενοικια κλπ δεν διαφοροποιουνται τραγικα,ας πουμε ενα σπιτι των 700€ στην γερμανια ,Ελβετια ειναι στα 1000€ ο μισθος ομως ειναι διπλασιος.

Οπως και γερμανια,ηρθα ολομοναχος και συνεχιζω να ειμαι.Ελληναρες δεν ηθελα κ δεν θελω να κανω παρεες,απο ελληνιδες ψοφια πραγματα κ απο ξενους τιποτα.Εν ολιγοις κοινωνικος περιγυρος μηδεν,απο ελληνες εχω προτασεις σλλα οπως προειπα κλεινω πορτες,χιλιες φορες καλυτερα μονος.

Ελβετια την εχω επισκεφθει κ ναι ειναι μια χωρα που θα θελα να ζησω,οχι για παντα,αλλα για εμπειριες.

.Ο ανθρωπας θελει να μας πεισει οτι αντρας χωρις αυτοκινητο ισο με μηδεν και γω που εχω ενα θελω να το πουλησω να μεινω με το ποδηλατο κ με την μηχανη.

Αλλα ξερεις τι λεμε οσοι ειμαστε εξωτερικο κ βαζουμε λιγο το μυαλο να δουλεψει;Οτι αυτο που κραταει  καποιον στο εξωτερικο δεν ειναι ουτε δουλεια,ουτε λεφτα.Ειναι οικογενεια για οποιον εχει κανει κ ο δημητρακης εχει παιδια εξω,του χουν δωσει κ τα ενοικια οι γονεις κ νομιζει μας γλενταει,με πλατες αλλωνων ολοι ξερουμε να κανουμε μαγγιες ομως.
Εγώ χωρίς αυτά που παίρνω από Ελλάδα έχω γύρω στα 600-700 ευρώ το μήνα οπότε ότι και να γίνει δε θα πεθάνω από την πείνα  :2funny:Εσύ αν δε δουλέψεις ένα μήνα τελείωσες  :headbang:.
  Μα είναι δυνατόν να μην έχει κάποιος αυτοκίνητο στον 21ο αιώνα? :2funny:εγώ από 15.5 ετών οδηγούσα αυτοκίνητο και στα 16 μου είχα μηχανάκι 750 κυβικά!Τωρα αν εσείς είσατσε η φτωχολογιά  :2funny: τι να πω? :2funny: :2funny: :2funny:εγώ ποδήλατο είχα στα 13 μου και παπάκι στα 15 μου,δε νομίζω να καταντίσω τόσο χάλια να πηγαίνω με ποδήλατο  :2funny:
  Μου θυμίζεις αυτόν τον φίλο μου στην Αγγλία που μένει στο κελί 4 τετραγωνικά :headbang: τα ίδια μου λέει  :2funny:αμάξι τι να το κάνω πάω με το λεοφωρείο  :headbang:διαμέρισμα τι να το κάνω?έχω το κελί που μένω και δίνω μόνο 360 λίρες το μήνα :rockon: τα άλλα λέει έχουν ενοίκιο 500 λίρες το μήνα γιατί είναι 7 τετραγωνικά :headbang: τα 4 τετραγωνικά είναι περιζήτητα  :2funny:πάνω από 1 χρόνο έψαχνε να το βρει  :headbang:.Γκόμενες είχε κάτι αραπίνες και κα΄τι Φιλιπινέζες  :headbang:τώρα μου είπε τι να της κάνω της γκόμενες?έχω το μπουρδέλο που πηγαίνω μιά φορά την εβδομάδα και  :knockinb: :2funny:.Τι να πω φοβερή ζωή  :headbang:
  Φοβερές εμπειρίες στην Ελβετία  :jerking: λεοφωρεία θερμενόμενα με βελούδινα καθίσματα,κλαμπ σάντου'ι'τς στη λίμνη με 26 φράγκα  :2funny:θα μένεις σε ένα δωμάτιο στο χωριό και θα τρελαθείς από την αγαμία :2funny:
 
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
dimitraki σε αντιπαραθεση μαζι σου δεν θα ερθω.Ολοι εχουμε δει τα βιντεο που ανεβαζεις στο youtube κ ευκολα καταλαβαινει κανεις ποιο παραδειγμα ειναι προς αποφυγην.Κρατα τις αρλουμπες σ για αλλα νηματα,μας εχεις πρηξει τ αρχιδια τοσο καιρο κατατασσοντας οποιον δεν εχει αμαξι,οποιον μενει εκτος κεντρου,οποιον καβαλαει ποδηλατο,ζωντας σε ευρωπαϊκη χωρα.

Βγαλε κανα βιντεο να χεζεις κ ασε μας στην ησυχια μας
 

jjohn10

Νέο Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2020
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Με 600-700 ευρώ στην Ελλάδα και δικό σου διαμέρισμα δεν έχεις λόγο να μείνεις στην Ελλάδα, εκεί θα είσαι πάντα και με την ανασφάλεια του εργασιακού μεσαίωνα που ζούμε. Λόγω δουλειάς έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό και έχω αρκετούς γνωστούς που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό και ενώ θεωρούμαι στην Ελλάδα καλοπληρωμένος αυτά που αποταμιεύουν στο εξωτερικό με τα (όντως υψηλά ενοίκια) είναι περισσότερα από τον καθαρό μου μισθό στην Ελλάδα. Σίγουρα εξαρτάται κι από τη θέση, αλλά όταν έχει η Γερμανία για παράδειγμα βασικό μισθό γύρω στα €1400 πιστεύω θα φτάνουν για μια αξιοπρεπή ζωή. Προσωπικά σίγουρα φλερτάρω με την ιδέα της μετανάστευσης αρκετό καιρό και ειδικά μετά την καραντίνα το σκέφτομαι ακόμη περισσότερο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Με 600-700 ευρώ στην Ελλάδα και δικό σου διαμέρισμα δεν έχεις λόγο να μείνεις στην Ελλάδα, εκεί θα είσαι πάντα και με την ανασφάλεια του εργασιακού μεσαίωνα που ζούμε. Λόγω δουλειάς έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό και έχω αρκετούς γνωστούς που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό και ενώ θεωρούμαι στην Ελλάδα καλοπληρωμένος αυτά που αποταμιεύουν στο εξωτερικό με τα (όντως υψηλά ενοίκια) είναι περισσότερα από τον καθαρό μου μισθό στην Ελλάδα. Σίγουρα εξαρτάται κι από τη θέση, αλλά όταν έχει η Γερμανία για παράδειγμα βασικό μισθό γύρω στα €1400 πιστεύω θα φτάνουν για μια αξιοπρεπή ζωή. Προσωπικά σίγουρα φλερτάρω με την ιδέα της μετανάστευσης αρκετό καιρό και ειδικά μετά την καραντίνα το σκέφτομαι ακόμη περισσότερο.
Πάρτο αλλιώς.
Ακριβώλόγω της καραντίνας δεν είναι να πας πουθενά.
Έχει μείνει άνεργος πόσος κόσμος, άρα υπάρχει τρελή προσφορά.
Εκτός και αν έχεις καμία γαμάτη εξειδίκευση ή εμπειρία μην περιμένεις να βρεις εύκολα δουλειά τέτοια περίοδο πουθενά στον πλανήτη.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
θα μένεις σε ένα τέτοιο διαμέρισμα σαν του παιδιού στο βίντεο  :headbang:που θα το πληρώνεις 600-700.
   

Είπε το πιθηκοειδές που μένει σε εργατική κατοικία 40τμ. της Ρωσίας και κοιμάται σε ντιβάνι.
Ο "άνθρωπος" ρεζίλι που χωρίς τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς θα ζούσε σε ίδρυμα.
Το καθυστερημένο που μετανάστευσε για να γαμάει πουτάνες αφού στην Ελλάδα μόνο τα πεπόνια κάναν συναινετικό σεξ μαζί του.
Ο κακομοίρης που έγινε περίγελος από πιτσιρικάδες και τον περιφέρανε σαν μαϊμού στα πανηγύρια για να σπάνε πλάκα.
Το ζώον που χέζει στους δρόμους αλλά και που δέχεται να τον χέζουν για μια αργομισθία των 200 ευρώ το μήνα.
Το ΑΜΕΑ που έριχνε σπέρμα στο φαγητό και το έδινε στην οικογένεια του να το φάει...

 
 

Συνημμένα

  • dimitrakis-AMEA.png
    dimitrakis-AMEA.png
    939,3 KB · Εμφανίσεις: 47
  • dimitrakis-troei-skata.jpg
    dimitrakis-troei-skata.jpg
    1,1 MB · Εμφανίσεις: 54
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Το προβλημα στη γερμανια ειναι οι ιδιοι οι ελληνες.Καποιος που λεει δεν περναω καλα ,δεν χρειαζεται να ναι στη γερμανια να το πει,ομως λογω του μισους και της ανημποριας τους λενε ενα "ειναι για το πουτσο" και ληγει εκει το θεμα.

Αναρρωτηθηκατε:
•ποσοι απ τους ελληνες της γερμανιας τρωνε την αδεια τους 4-5 βδομαδες καπου αλλου εκτος απο ελλαδα;Φαντασου να εισαι δλδ ενας εργαζομενος ο οποιος δουλευει ολο τον χρονο για να παρει την αδεια της χρονιας μαζεμενη να παει ελλαδα.
•Στην Γερμανια σε πολλες εταιρειες υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις αδεια ανευ αποδοχων,κατοπιν συννενοησης παντα.Ποσοι Ελληναρες χρησιμοποιουν τη δυνατοτητα για να κανουν διακοπες;
•Η γερμανια οσο κ τεμπελης να σαι,σε παρακινει (εαν δεχεσαι παρακινηση) να βγεις για περπατημα,ν αγορασεις ποδηλατο,ακομη και κανο και να χαθεις με το πληθος.Βεβαια οι πικραμενοι οπως και ο δημητρακης,δεν μπορουν να προβληθουν ετσι στο χωριο,μονο ΒΜW πουλαει μουρη.
•Οι γερμανοι στην συζητηση τους εχουν ενα ταμπου,το οικονομικο.Δεν μιλαν ,ουτε ρωτανε,ακομη και τον πατερα τους τι χρηματα βγαζουν.Ο ελληναρας ειναι η πρωτη ερωτηση που κανει ωστε να αρχισει αμεσως την γκρινια.

Με δυο τρια παραδειγματα,εθιξα τον τροπο που κινουνται οι περισσοτεροι .Απομωνονονται απο μονοι τους,δημιουργουν εξοδα ανεξελεγκτα,δανεια για αμαξι,σπιτι στην ελλαδα κλπ ωστε γι αυτο δεν ενσωματονονται ποτε.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Το προβλημα στη γερμανια ειναι οι ιδιοι οι ελληνες.Καποιος που λεει δεν περναω καλα ,δεν χρειαζεται να ναι στη γερμανια να το πει,ομως λογω του μισους και της ανημποριας τους λενε ενα "ειναι για το πουτσο" και ληγει εκει το θεμα.

Αναρρωτηθηκατε:
•ποσοι απ τους ελληνες της γερμανιας τρωνε την αδεια τους 4-5 βδομαδες καπου αλλου εκτος απο ελλαδα;Φαντασου να εισαι δλδ ενας εργαζομενος ο οποιος δουλευει ολο τον χρονο για να παρει την αδεια της χρονιας μαζεμενη να παει ελλαδα.
•Στην Γερμανια σε πολλες εταιρειες υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις αδεια ανευ αποδοχων,κατοπιν συννενοησης παντα.Ποσοι Ελληναρες χρησιμοποιουν τη δυνατοτητα για να κανουν διακοπες;
•Η γερμανια οσο κ τεμπελης να σαι,σε παρακινει (εαν δεχεσαι παρακινηση) να βγεις για περπατημα,ν αγορασεις ποδηλατο,ακομη και κανο και να χαθεις με το πληθος.Βεβαια οι πικραμενοι οπως και ο δημητρακης,δεν μπορουν να προβληθουν ετσι στο χωριο,μονο ΒΜW πουλαει μουρη.
•Οι γερμανοι στην συζητηση τους εχουν ενα ταμπου,το οικονομικο.Δεν μιλαν ,ουτε ρωτανε,ακομη και τον πατερα τους τι χρηματα βγαζουν.Ο ελληναρας ειναι η πρωτη ερωτηση που κανει ωστε να αρχισει αμεσως την γκρινια.

Με δυο τρια παραδειγματα,εθιξα τον τροπο που κινουνται οι περισσοτεροι .Απομωνονονται απο μονοι τους,δημιουργουν εξοδα ανεξελεγκτα,δανεια για αμαξι,σπιτι στην ελλαδα κλπ ωστε γι αυτο δεν ενσωματονονται ποτε.

εχεις πολυ δικιο για την κατασταση πολλων Ελληνων , οχι μονο στη Γερμανια αλλα και γενικα σε χωρες του εξωτερικου. Απο την αλλη ουτε η αντιδραστικη απομονωση ισως ειναι καλη. Μια διακριτικη σχεση χωρις πολλα πολλα ειναι το καλυτερο και απο εκει και περα κινεισαι μονος σου, κοινωνικοποιεισαι ( εννοειται μαθαινεις καλα τη γλωσσα) και θα εισαι μια χαρα.
Οσο για Ελβετια που νομιζω ειχες αναφερει, λαβε υποψη σου και οτι δεν ειναι Ευρωπαικη Ενωση, οποτε δες τα ζητηματα βιζας, αδειας παραμονης και εργασιας κλπ.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στη Γερμανία δεν είναι καλά οι περισσότεροι έλληνες.
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΜΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Στην αγγλία το 95% δεν έχει αυτοκίνητο.
Στη γερμανία οι μισοί έχουν.
Στη γερμανία οι μισοί μένουν σε σπίτια χτισμένα μετά τον β' Παγκόσμιο.
Στην αγγλία οι περισσότεροι μένουν σε σπίτια που ήταν παλιά ήδη στον (πρώτο) πόλεμο των μπόερς , το 1880.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom