Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (0 μέλη και 15 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Αυτό λέμε.Γιατί ο Ελληνας έχει τη  φήμη του εργατικού,του ξύπνιου που στροφάρει,που ανταποκρίνεται σε χαοτικές καταστάσεις και συνθήκες πίεσης,που έχει επιχειρηματικό πνεύμα?Και ο Ισπανός έχει τη φήμη του τεμπέλη κτλ?
Χωρίς φωτιά δεν υπάρχει καπνός.Η φήμη κάπου στηρίζεται.Οι ξένοι βλέπουν τους αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων,δεν ξέρουν αν το πανεπιστήμιο τους έκανε έτσι ή ήταν εκ προιμίου έτσι.
Δηλαδή οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων έχουν ποιότητα ανεξαρτήτως τι τους έδωσε το πανεπιστήμιο.Τους ξένους τους ενδιαφέρει αυτή η ποιότητα και όχι τι υπάρχει από πίσω,πώς έγινε αυτό.

Οχι δε λέμε το ίδιο.

Αλλα έγραψες, τώρα τα γυρίζεις

Με βάση αυτό το ποστ σου, ορίζεις ως "ποιότητα" χαρακτηριστικά που δεν έχουν καμμία σχέση με τη γνώση που έλαβαν απόφοιτοι Ελληνικών μαγαζιών.

Αρα βγάλε απο την εξίσωση το "απόφοιτος" και βάλε "Ελληνες" σκέτο.

Αυτές τις αηδίες λένε στα πρόβατα οι διάφοροι υπάλληλοι (καθηγητές, διαφόρων βαθμίδων) και τους κάνουν να πιστεύουν οτι ο κόσμος τους χρωστάει και οτι Ασοεε = LSE/ LBS/ INSEAD/ IESE

Τα 10 άτομα που έβαλες σαν "απόδειξη" υπεροχής, είναι πολύ λίγα. Και τα συμπεράσματά σου λάθος. Λυπάμαι που δεν το καταλαβαίνεις.

Εδω θα ήθελα να πω οτι υπάλληλοι Ελληνικών μαγαζιών που εργάζονται σε παραρτήματα εξωτερικού ΔΕΝ είναι Ελληνες εξωτερικού αλλά υπάλληλοι Ελληνικών εταιριών. Ως εκ τούτου, αν και ενδεχομένως συμπαθείς, η γνώμη τους για το συγκεκριμένο θέμα δε με ενδιαφέρει.  

Αντίθετα, με ενδιαφέρει η άποψη όλων όσων παρά το μειονάκτημα που είχαν λόγω παρωχημένων γνώσεων που έλαβαν απο (μη αξιολογηθέντες αλλά κομματικά πλήρεις) υπαλλήλους Ελληνικών μαγαζιών, μετοίκησαν και έζησαν εκτός Ελλάδας σαν υπάλληλοι ΞΕΝΩΝ επιχειρήσεων (και όχι βέβαια της κομισσιόν που είναι ένα γελοίο πραμα απο μόνο του) ή σαν επιχειρηματίες.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Αλλά αν συγκρίνεις π.χ. Ελληνικό πολυτεχνείο με UK, είναι για γέλια..

Οταν αρχές 2000 η Microsoft έκανε δωρεά στο Κέμπριτζ, στο ΕΜΠ μαθαίνανε ακόμα φορτραν. Οταν στο Southampton o Adrian Newey έφερνε νέα διάσταση στα Computational Fluid Dynamics οι Ελληνες κάνανε σχέδιο με το χέρι.

Και να μην πούμε για το Πολυτεχνείο του Μονάχου.

Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Και οταν μιλάς, να ξέρεις τι λες. Εσυ δεν ξέρεις.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Τυπε πολλά λες..

Έγραψες 2 παπατζες για εφέ και ουσία μηδέν.

Για Πολυτεχνεια τουλάχιστον κάνε τουμπεκί, μιλά για καμιά ΑΣΟΕΕ η καμία Φιλοσοφική που κάτι μπορεί να ξέρεις.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Τυπε πολλά λες..

Έγραψες 2 παπατζες για εφέ και ουσία μηδέν.

Για Πολυτεχνεια τουλάχιστον κάνε τουμπεκί, μιλά για καμιά ΑΣΟΕΕ η καμία Φιλοσοφική που κάτι μπορεί να ξέρεις.

Μικρέ και ανόητε, έγραψα πολύ συγκεκριμένα πράγματα τα οποία εσύ προσπαθείς να αποφύγεις επειδή δεν ξέρεις τι να πεις.

Αν απο όσα σου έγραψα εσυ καταλαβες οτι ασχολουμαι με ασοεε και τα ρέστα, ουτε καν ανάγνωση δεν ξέρεις - αρα ουτε καν κατάλαβες τι έγραψα. Και μόνο η λέξη "πολυτεχνείΑ" σε καθιστά πηθικάκο

Κάνε τουμπεκί πριν ξεφτυλιστείς ακόμα περισσότερο γιατι πίστεψέ με δε σε παίρνει.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Τυπε, όσοι έχουν ασχοληθεί στοιχειωδώς με θετικές επιστήμες δε σπαταλούν πολύ χρόνο σε πράγματα που δεν αποδεικνυονται.

Τα λόγια είναι εύκολα, αλλά σορρυ βαριέμαι.

Αν επιθυμείς να ξεφτυλιστεις με αποδείξεις, είμαι στη διάθεσή σου. Προχώρα στο παρασύνθημα.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.797
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
Οταν αρχές 2000 η Microsoft έκανε δωρεά στο Κέμπριτζ, στο ΕΜΠ μαθαίνανε ακόμα φορτραν. Οταν στο Southampton o Adrian Newey έφερνε νέα διάσταση στα Computational Fluid Dynamics οι Ελληνες κάνανε σχέδιο με το χέρι.
Tα ΤΕΙ αγγλίας εννοείς 3τους φοίτησης;    :2funny:
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Τυπε, όσοι έχουν ασχοληθεί στοιχειωδώς με θετικές επιστήμες δε σπαταλούν πολύ χρόνο σε πράγματα που δεν αποδεικνυονται.

Τα λόγια είναι εύκολα, αλλά σορρυ βαριέμαι.

Αν επιθυμείς να ξεφτυλιστεις με αποδείξεις, είμαι στη διάθεσή σου. Προχώρα στο παρασύνθημα.

Στο επόμενο ποστ σου βάλε τη λίστα των Νόμπελ που έχουν πάρει καθηγητες ελληνικών μαγαζιών.

Αρεκτά ασχολήθηκα με τα λιμά
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Tα ΤΕΙ αγγλίας εννοείς 3τους φοίτησης;    :2funny:

Αλλος πηθικας. Δε φταίω εγώ αν έχεις άγνωστες λέξεις, ουτε φταίω αν δεν ξέρεις που παν τα 4.

Δεν εχω σπουδάσει Αγγλία.

Μην τα βάζεις με ανώτερούς σου. Αυτή είναι η συμβουλή μου
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Στο επόμενο ποστ σου βάλε τη λίστα των Νόμπελ που έχουν πάρει καθηγητες ελληνικών μαγαζιών.

Αρεκτά ασχολήθηκα με τα λιμά

Τυπε σου υπενθυμίζω, γιατί μάλλον είσαι σε σύγχυση... Στα προηγούμενα ποστ μου:

1. Πουθενά δε σε χαρακτήρισα, ούτε σου μίλησα άσχημα.

2. Δεν είπα ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τοπ. Είπα ότι τα Πολυτεχνεια και οι Ιατρικές στέκονται αξιοπρεπώς στον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό.

3. Επειδή με προκάλεσες, αν επιθυμείς να ξεφτυλιστεις με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι με λόγια του κωλου, είμαι στη διάθεσή σου. Προχώρα στο παρασύνθημα.


Όσο συνεχίζεις τις θεωρίες του κωλου, κερδίζεις επάξια λίγο χώρο στις τριχωτες  μου μπάλες.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26
Αυτό λέμε.Γιατί ο Ελληνας έχει τη  φήμη του εργατικού,του ξύπνιου που στροφάρει,που ανταποκρίνεται σε χαοτικές καταστάσεις και συνθήκες πίεσης,που έχει επιχειρηματικό πνεύμα?Και ο Ισπανός έχει τη φήμη του τεμπέλη κτλ?
Χωρίς φωτιά δεν υπάρχει καπνός.Η φήμη κάπου στηρίζεται.Οι ξένοι βλέπουν τους αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων,δεν ξέρουν αν το πανεπιστήμιο τους έκανε έτσι ή ήταν εκ προιμίου έτσι.
Δηλαδή οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων έχουν ποιότητα ανεξαρτήτως τι τους έδωσε το πανεπιστήμιο.Τους ξένους τους ενδιαφέρει αυτή η ποιότητα και όχι τι υπάρχει από πίσω,πώς έγινε αυτό.
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες?
Μηπως τους κανουνε πληση εγκεφαλου τους Ελληνες των
ΑΕΙ?
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Ναι στην μ@λακία   :jerking: είσαι ανώτερος το αναγνωρίζω.. Κλόουν του μπου.κομ,  γελοιε
Ξέρεις καλά ποιος είναι ο κλόουν. Περιορίσου στο να βρίζεις που το κάνεις καλά και να ασχολείσαι με ασημαντα πράγματα, που τα καταλαβαίνεις.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Τυπε σου υπενθυμίζω, γιατί μάλλον είσαι σε σύγχυση... Στα προηγούμενα ποστ μου:

1. Πουθενά δε σε χαρακτήρισα, ούτε σου μίλησα άσχημα.

2. Δεν είπα ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τοπ. Είπα ότι τα Πολυτεχνεια και οι Ιατρικές στέκονται αξιοπρεπώς στον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό.

3. Επειδή με προκάλεσες, αν επιθυμείς να ξεφτυλιστεις με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι με λόγια του κωλου, είμαι στη διάθεσή σου. Προχώρα στο παρασύνθημα.


Όσο συνεχίζεις τις θεωρίες του κωλου, κερδίζεις επάξια λίγο χώρο στις τριχωτες  μου μπάλες.

Λίστα νόμπελ δεν είναι απόδειξη για σένα. Οκ

Αστο, δεν ασχολούμαι με φοιτητές. Στ'αρχίδια μου

 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Δε βαριέσαι αρχηγέ μου, δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε  :)

Απλά οπότε σε πνίγει η μαγκιά και θες να το παίξεις ιστορία επί προσωπικού, να θυμάσαι ότι το Νο. 3 είναι πάντα στη διάθεσή σου.

Καλή συνέχεια
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Δε βαριέσαι αρχηγέ μου, δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε  :)

Απλά οπότε σε πνίγει η μαγκιά και θες να το παίξεις ιστορία επί προσωπικού, να θυμάσαι ότι το Νο. 3 είναι πάντα στη διάθεσή σου.

Καλή συνέχεια

Ποιος τον εχει μεγαλυτερο αυτο ειναι η υποθεση και η καταραμενη κατσικα του γειτονα
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26
Η αποθήκη που μένει ο Βλάκμαν είναι πολύ πιθανόν να του έχει παραχωρηθεί από το εργοστάσιο  :2funny:οπότε αν τους διώξουν από τη δουλειά δε θα έχει που να μείνει στη Γερμανία  :headbang: :2funny:Αλλά δεν έχει πρόβλημα θα ψάξει να βρει κάποιο οικοτροφείο και κάποιο Ελληνικό εστιατόριο να πλένει πιάτα μέχρι να βρει δουλειά σε κάποιο εργοστάσιο αν βέβεαι ανοίξουν τα Ελληνικά σουβλατζίδικα στη Γερμανία και δεν χρεωκοπήσουν τελείως  :rockon:
μείωση 10.000 θέσεων εργασίας και συρρίκνωση του στόλου.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Ποιος τον εχει μεγαλυτερο αυτο ειναι η υποθεση και η καταραμενη κατσικα του γειτονα

Τυπε πήγαινε μια σελίδα πίσω και διάβασε ποιος χρησιμοποίησε τους όρους "πίθηκος" και ποιος ήθελε να "ξεφτυλισει" επί προσωπικού.

Του δόθηκε του τύπου η ευκαιρία να ξεφτυλιστει με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ όπως επιζητούσε, αλλά μάντεψε.. Λουφαξε τελικά..

Να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Εγώ έχω πτυχίο από πανεπηστήμιο με αρχηδια!Εδώ πηαγίναν ΜΌΝΟ διοικητικοί υπάλληλοι της Ρωσσίας μέχρι το 2010 (εγώ τελείωσα το 2004) ξένος ούτε ένας.Δεν τελείωσα πανεπηστήμιο της Ελλάδας που είναι γιά  :jerking: :2funny:.Το δίπλωμα μου το έχω βάλει αρκετές φορές στο σά'ι'τ.
https:// ru.wikipedia.org/wiki/Северо-Западный_институт_управления 

https:// en.wikipedia.org/wiki/Leningrad_Communist_University 

Μήτσο τετραετούς φοίτησης είναι?
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Το τσιμυ ειναι αντρα μη το βριζετε!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom