Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Μήτσο τετραετούς φοίτησης είναι?
To έχω γράψει τόσες φορές,το ξαναγράφω.Το τμήμα που πήγα ήταν γιά όποιον είχε κάποια χρόνια ανώτατης εκπαίδευσης αλλά δεν είχε τελειώσει το πανεπηστήμιο.Γ'αυτο και ήταν 4 χρόνια.Γ'αυτο το λόγο και οι συμφοιτητές μου ήταν άτομα 30+ ετών,είχε και κάποιες γυναίκες 45+ που γιά να πάρουν διευθυντικές θέσεις έπρεπε να έχουν ανώτατη εκπαίδευση.
  Εγώ είχα σχεδόν 3 χρόνια από τη σχολή προπονητών και γ'αυτό κατάφερα να μπω σε αυτό το τμήμα.Αν είχα τελειωσει τη σχολή προπονητών θα ήμουν σε άλλο τμήμα και θα έκανα 3 χρόνια και όχι 4.
μείωση 10.000 θέσεων εργασίας και συρρίκνωση του στόλου.
Σκέψου αν μειώνει η λουφχάνσα το προσωπικό της τον γκαστερμπά'ι'τερ τον  Βλάκμαν  θα λυπηθούνε να διώξουν?  :2funny:πρέπει να είναι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση όπως και ο κακομοίρης ο Τραμοπουστάρας  :2funny: τα επιδόματα που λογικά θα τους δίνουν θα είναι ελάχιστα  :headbang:ο Βλάκμαν είναι πολύ χειρότερα γιατί είναι πολύ πιθανόν η αποθηκη που μένει να είναι του εργοστασίου που δούλευε οπότε αν δε συνεχίσει να δουλεύει εκει θα τον πετάξουν έξω!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
To έχω γράψει τόσες φορές,το ξαναγράφω.Το τμήμα που πήγα ήταν γιά όποιον είχε κάποια χρόνια ανώτατης εκπαίδευσης αλλά δεν είχε τελειώσει το πανεπηστήμιο.Γ'αυτο και ήταν 4 χρόνια.Γ'αυτο το λόγο και οι συμφοιτητές μου ήταν άτομα 30+ ετών,είχε και κάποιες γυναίκες 45+ που γιά να πάρουν διευθυντικές θέσεις έπρεπε να έχουν ανώτατη εκπαίδευση.
   Εγώ είχα σχεδόν 3 χρόνια από τη σχολή προπονητών και γ'αυτό κατάφερα να μπω σε αυτό το τμήμα.Αν είχα τελειωσει τη σχολή προπονητών θα ήμουν σε άλλο τμήμα και θα έκανα 3 χρόνια και όχι 4.Σκέψου αν μειώνει η λουφχάνσα το προσωπικό της τον γκαστερμπά'ι'τερ τον  Βλάκμαν  θα λυπηθούνε να διώξουν?  :2funny:πρέπει να είναι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση όπως και ο κακομοίρης ο Τραμοπουστάρας  :2funny: τα επιδόματα που λογικά θα τους δίνουν θα είναι ελάχιστα  :headbang:ο Βλάκμαν είναι πολύ χειρότερα γιατί είναι πολύ πιθανόν η αποθηκη που μένει να είναι του εργοστασίου που δούλευε οπότε αν δε συνεχίσει να δουλεύει εκει θα τον πετάξουν έξω!

προπονητής σε τι ρε μογγόλε ? στην μαλακία ?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
προπονητής σε τι ρε μογγόλε ? στην μαλακία ?
.  

  Εδώ κακομοίρη  εσύ τι έχεις τελειώσει? :2funny: ποιός ξέρει τι ψευτιές θα μας πεις? :2funny:πάντος αν έχεις τελειώσει κάποιο Α.Ε.Ι η κατάντια σου  :shit: δείχνει την αξία των Ελληνικών πανεπηστημίων στο εξωτερικό  :shit:  ούτε ένα Ford Fiesta δεν μπορείς να έχεις  :2funny: και μιά ζωή στο εξωτερικό και είσαι συτο νοίκι  :2funny: :2funny: :2funny:.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26
Οι χωρες του νοτου θα το πιουνε κλαρινο.Ιταλια,Ελλαδα, Κυπρος.
οταν θα ξεκινησουνε ολοι να ζητανε λεφτα απο
τις κυβενησεις τους θα γινεται της καριολας.
θα ξεκινησουνε και οι κυβερνησεις περικοπες μισθων
στους δημοσιους,μειωσης συνταξεων και αλλα πολλα.

το ταξιδιωτικο πρακτορειο TUI χρεωκοπησε και ζητησε στηριξη απο την γερμανικη κυβερνηση
οπου και η γερμανια εδωσε 1 δις.Ποσα να δωσει αυτη η Γερμανια τελοσπαντων.!
Η easyjet επαθε και αυτη μεγαλη ζημια. νομιζω εχασε 1,2 δις ο ιδιοκτητης.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ποιό είναι το σύνολο απο το οποίο αντλείς στατιστικά συμπεράσματα; Ευρώπη; Αμερική; Κόσμος; Σε σχέση με ποιό σύστημα αναφοράς; Ποστάρισες 10 ονόματα και έβγαλες το συμπερασμα οτι οι απόφοιτοι ελληνικών μαγαζιών γαμάνε και δέρνουν;

Σορυ αλλά το μόνο που έχω δει στην πλειοψηφία των Ελλήνων που εχουν ένα χαρτί και πάνε για δουλειά εκτός είναι το χαμηλό προς μέτριο επίπεδο γνώσεων (ποτέ κάτι σπέσιαλ), η κομπορρημοσύνη, η ξερολιά και μια τεράστια ανασφάλεια να φανεί πιο "ξύπνιος". Ποτέ δε γνώρισα Ελληνα μηχανικό, ή οικονομολόγο του οποίου οι γνώσεις απο το μαγαζί που του έδωσε το χαρτί να ήταν αιχμής (σημείο 0) ή και παραπέρα (+1 έστω). Συνήθως το Τ είναι -3 έτη, παλαιότερα ήταν μεγαλύτερο.

Ελληνες που εχουν σπουδάσει Ελλάδα και πάνε καλά εκτός είναι λίγοι σε σχέση με άλλες εθνικότητες απο Ευρώπη, και ίσως γι'αυτό οταν βλέπουμε κάποιον να έχει φτάσει εκτός Ελλάδας σε ένα επίπεδο μας κάνει εντύπωση - λόγω σπανιότητας.


Τύπε, αναφέρεσαι σε κομμάτι που γνωρίζεις , το οποίο είναι υποσύνολο του όλου.
Εγώ γνωρίζω άλλο κομμάτι.Έλληνες που σπούδασαν οδοντιατρική και ιατρική στην ελλάδα
και είχαν μπει με εισαγωγικές (όχι αθλητές, μεταγραφές εξωτερικού , ανάπηροι , γιοι καραβανάδων κτλ)
και τελείωσαν με την αξία τους, χωρίς να είναι δηλαδή κομματόσκυλα ή μουνάρες
ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ , ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΑΝΤΟΥ, ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ.
Και είναι καταξιωμένοι επαγγελματίες, με σεβασμό από όλους.
(Υπενθυμίζω ότι έχω εξαιρέσει κάποιους).

Εσύ πιθανότατα αναφέρεσαι σε πολυτεχνεία και οικονομικά, με τα οποία δεν έχω καμία σχέση .
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26

  Εδώ κακομοίρη  εσύ τι έχεις τελειώσει? :2funny: ποιός ξέρει τι ψευτιές θα μας πεις? :2funny:πάντος αν έχεις τελειώσει κάποιο Α.Ε.Ι η κατάντια σου  :shit: δείχνει την αξία των Ελληνικών πανεπηστημίων στο εξωτερικό  :shit:  ούτε ένα Ford Fiesta δεν μπορείς να έχεις  :2funny: και μιά ζωή στο εξωτερικό και είσαι συτο νοίκι  :2funny: :2funny: :2funny:.
Μεσα απο την εμπειρια σου μας λες οτι οι Ελληνες οικονομικοι
μεταναστες λενε ψεματα και οτι μας παρουσιαζουν την ζωη τους σαν να
ειναι αριστοκρατικη δηλ. οτι κανουν ζωαρα εκει που ζουνε και εχουνε και
παχουλους μισθους και ειναι ατρομητοι.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26

Μεσα απο την εμπειρια σου μας λες οτι οι Ελληνες οικονομικοι
μεταναστες λενε ψεματα και οτι μας παρουσιαζουν την ζωη τους σαν να
ειναι αριστοκρατικη δηλ. οτι κανουν ζωαρα εκει που ζουνε και εχουνε και
παχουλους μισθους και ειναι ατρομητοι.
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Νταξει αμερικη οι ελληνες βγαζουν λεφτα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Οι χωρες του νοτου θα το πιουνε κλαρινο.Ιταλια,Ελλαδα, Κυπρος.
οταν θα ξεκινησουνε ολοι να ζητανε λεφτα απο
τις κυβενησεις τους θα γινεται της καριολας.
θα ξεκινησουνε και οι κυβερνησεις περικοπες μισθων
στους δημοσιους,μειωσης συνταξεων και αλλα πολλα.

το ταξιδιωτικο πρακτορειο TUI χρεωκοπησε και ζητησε στηριξη απο την γερμανικη κυβερνηση
οπου και η γερμανια εδωσε 1 δις.Ποσα να δωσει αυτη η Γερμανια τελοσπαντων.!
Η easyjet επαθε και αυτη μεγαλη ζημια. νομιζω εχασε 1,2 δις ο ιδιοκτητης.
Σίγουρα η Ε.Ε. θα τους στηρίξει τό θέμα είναι πόσο.Με ένα καλό πρόγραμμα στηριξης θα μπορέσουμε να έχουμε ένα πάγωμα μισθών γιά 3-5 χρόνια καθώς και μιά αυξηση του οριου ηλικιας για την συνταξιωδοτηση.Θα δούμε τι θα γίνει στο κοντινό μέλλον.
  Η καταστροφή θα γίνει στην Ρωσσία γιατί τα έσοδα έχουν μηδενιστεί με την κατάρευση των τιμών του πετρελαίου και την συμφωνία του ΟΠΕΚ+ με την Ρωσσία που ήταν σαν άνευ όρων παράδοση γιά την Ρωσσία!
   
Μεσα απο την εμπειρια σου μας λες οτι οι Ελληνες οικονομικοι
μεταναστες λενε ψεματα και οτι μας παρουσιαζουν την ζωη τους σαν να
ειναι αριστοκρατικη δηλ. οτι κανουν ζωαρα εκει που ζουνε και εχουνε και
παχουλους μισθους και ειναι ατρομητοι.
Γιατί δεν είναι έτσι? :2funny:έχουμε παράδειγμα στο σά'ι'τ τον Βλάκμαν  :2funny:που μένει σε μιά αποθήκη που πιθανόν του έχουν παραχωρήσει από το εργοστάσιο που δουλεύει γιά να μένει  :2funny:αμάξι δεν είχε ποτέ του και δεν έχει και ούτε πρόκειται να έχει ποτέ  :2funny:φοράει γαλότσες  :2funny:και δεν έχει λεφτά να πάρει βρακί  :2funny:.
  Και έχω δεκάδες γνωστούς στην Αγγλία,Γερμανία και Η.Π.Α και έχω συναντήσει αρκετούς και η ζωή τους είναι μιά φρίκη!Έχουν ένα όνειρο να γυρίσουν Ελλάδα!Αλλά Ελλάδα δεν έχουν τίποτα!Το μισθό τους τον πολλαπλασιάζουν  :2funny:Αν πας να δεις πως μένουν θα πάθεις πλάκα  :headbang: :headbang:και όταν τους λες ότι ζούνε  :shit:σου φέρνουν παράδειγμα Ελληνες εφοπλιστές που έχουν λεφτά και βίλες και αμαξια και πλούτο :2funny:
  Και γιά την Ρωσσία μου λένε ότι ο κόσμος πεινάει.Σίγουρα η Ρωσσία εκτός Μόσχας και Αγίας Πετρούπολης έχει πολλούς που είναι φτωχοί και φυτοζωούνε αλλά δεν είμαι εγώ σε αυτή την κατηγορία ενώ αυτοί ανήκουν στην κατηγορία των κακομοίρηδων και φτωχών  :headbang:.
  Τώρα τι  :jerking: μας γράφουν γιά το πως ζούνε είναι άλλο θέμα  :2funny:Στην Ελλάδα λένε τρελλά παραμύθια όταν έρχονται το καλοκαίρι γιά διακοπές  :headbang: :2funny:.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26

  Στην Ελλάδα λένε τρελλά παραμύθια όταν έρχονται το καλοκαίρι γιά διακοπές  :headbang: :2funny:.
[/quote]
μενω στο κετρο του Λονδινου
παιρνω 10 χιλιαδες ευρω
Με εχει καλεσει η βασιλισσα της
Αγγλιας στο μπακιχαμ
Μου παραχωρησε η εταιρεια μια
διαμερισματαρα.
Ενα ονειρο τρελο
ονειρο απατηλο

 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
536
Like
661
Πόντοι
86
Έχετε καταντήσει το νήμα προσωπική αντιπαράθεση δύο τριών ατόμων παιδιά. Ο καθένας θα λέει την άποψη του και αυτά που βιώνει. Το ότι υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι σε όλες τις χώρες το γνωρίζουμε αυτο, άλλωστε καπιταλισμό έχουμε αν δεν απατομαι. Επίσης, το τι κάνει ο καθένας με το εισόδημα του και την περιουσία του είναι δική του υποθεση. Κάποιος μπορεί να μένει σε τρωγλη και να έχει ένα μυριο στην τράπεζα, κάποιος άλλος μπορεί να έχει σπιταρωνα και να τρώει μακαρόνια και κονσέρβες, κάποιος άλλος μπορεί να ταξιδεύει παντού και να μένει με ενοίκιο. Οπότε, δεν είναι τόσο προφανές ποιος κάνει χλιδατη ζωή και ποιος είναι ευτυχισμένος και ποιος είναι φτωχομπινες στην τελική. Καλημέρα σας!
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Οχι δε λέμε το ίδιο.

Αλλα έγραψες, τώρα τα γυρίζεις

Με βάση αυτό το ποστ σου, ορίζεις ως "ποιότητα" χαρακτηριστικά που δεν έχουν καμμία σχέση με τη γνώση που έλαβαν απόφοιτοι Ελληνικών μαγαζιών.

Αρα βγάλε απο την εξίσωση το "απόφοιτος" και βάλε "Ελληνες" σκέτο.

Αυτές τις αηδίες λένε στα πρόβατα οι διάφοροι υπάλληλοι (καθηγητές, διαφόρων βαθμίδων) και τους κάνουν να πιστεύουν οτι ο κόσμος τους χρωστάει και οτι Ασοεε = LSE/ LBS/ INSEAD/ IESE

Τα 10 άτομα που έβαλες σαν "απόδειξη" υπεροχής, είναι πολύ λίγα. Και τα συμπεράσματά σου λάθος. Λυπάμαι που δεν το καταλαβαίνεις.

Εδω θα ήθελα να πω οτι υπάλληλοι Ελληνικών μαγαζιών που εργάζονται σε παραρτήματα εξωτερικού ΔΕΝ είναι Ελληνες εξωτερικού αλλά υπάλληλοι Ελληνικών εταιριών. Ως εκ τούτου, αν και ενδεχομένως συμπαθείς, η γνώμη τους για το συγκεκριμένο θέμα δε με ενδιαφέρει. 

Αντίθετα, με ενδιαφέρει η άποψη όλων όσων παρά το μειονάκτημα που είχαν λόγω παρωχημένων γνώσεων που έλαβαν απο (μη αξιολογηθέντες αλλά κομματικά πλήρεις) υπαλλήλους Ελληνικών μαγαζιών, μετοίκησαν και έζησαν εκτός Ελλάδας σαν υπάλληλοι ΞΕΝΩΝ επιχειρήσεων (και όχι βέβαια της κομισσιόν που είναι ένα γελοίο πραμα απο μόνο του) ή σαν επιχειρηματίες.

+

πς αποφοιτος 2 εκ των 4 π αναφερεις
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αυτές τις αηδίες λένε στα πρόβατα οι διάφοροι υπάλληλοι (καθηγητές, διαφόρων βαθμίδων) και τους κάνουν να πιστεύουν οτι ο κόσμος τους χρωστάει και οτι Ασοεε = LSE/ LBS/ INSEAD/ IESE

Πάντως το LSE πήρε την κάτω βόλτα από τότε που πήγε και η κουτσή Μαρία.

Νταξ, και όλη η Αραπιά.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
καθώς και μιά αυξηση του οριου ηλικιας για την συνταξιωδοτηση.

Δεν έμαθες ότι η ηλικία συνταξιοδότησης πήγε στα 72 ;
Πολύ θετικό μέτρο.
Το 90% όσων ψήφισαν τη ΝΔ τον Ιούλιο , θα έχουν ψοφήσει πριν πάρουν σύνταξη.
Οπότε δεν θα επιβαρύνουν τα ταμεία και την οικονομία.

Εγώ μπορεί να σταματήσω στα 55 και να τα ξύνω μέχρι τα 72 οπότε θα πάρω και τη γελοία συνταξή τους.
Πιθανόν για φυστίκια και σώβρακα να μου φτάνει .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Οι χωρες του νοτου θα το πιουνε κλαρινο.Ιταλια,Ελλαδα, Κυπρος.
οταν θα ξεκινησουνε ολοι να ζητανε λεφτα απο
τις κυβενησεις τους θα γινεται της καριολας.
θα ξεκινησουνε και οι κυβερνησεις περικοπες μισθων
στους δημοσιους,μειωσης συνταξεων και αλλα πολλα.

το ταξιδιωτικο πρακτορειο TUI χρεωκοπησε και ζητησε στηριξη απο την γερμανικη κυβερνηση
οπου και η γερμανια εδωσε 1 δις.Ποσα να δωσει αυτη η Γερμανια τελοσπαντων.!
Η easyjet επαθε και αυτη μεγαλη ζημια. νομιζω εχασε 1,2 δις ο ιδιοκτητης.
Τι σχέση έχει η οικονομία της Κύπρου με Ελλάδα και Ιταλία;
Καμία εκτός ίσως από γλώσσα και θάλασσα και ωραίο καιρό.

Και η Κύπρος (όπως όλες οι χώρες) έπαθε ζημιά, αλλά εντελώς μακριά από το χάλι των άλλων 2 χωρών.
Σύγκρινε ποσοστά ανεργίας πριν την κρίση και άλλους δείκτες.
Βιομηχανία δεν έχουν έτσι και αλλιώς και πολλές εταιρείες υπηρεσιών δουλεύουν όπως και πριν τον ιό, δηλαδή online.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν έμαθες ότι η ηλικία συνταξιοδότησης πήγε στα 72 ;
Πολύ θετικό μέτρο.
Το 90% όσων ψήφισαν τη ΝΔ τον Ιούλιο , θα έχουν ψοφήσει πριν πάρουν σύνταξη.
Οπότε δεν θα επιβαρύνουν τα ταμεία και την οικονομία.

Εγώ μπορεί να σταματήσω στα 55 και να τα ξύνω μέχρι τα 72 οπότε θα πάρω και τη γελοία συνταξή τους.
Πιθανόν για φυστίκια και σώβρακα να μου φτάνει .

αει σαπέρα ρε βλάκα ... η ηλικία συνταξιοδότησης είναι 67/ανεξαρτήτως ετών 62/40 έτη...

κρετίνε
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
 

Συνημμένα

  • Los Angeles1.jpg
    Los Angeles1.jpg
    567,9 KB · Εμφανίσεις: 27
  • Los Angeles2.jpg
    Los Angeles2.jpg
    542,9 KB · Εμφανίσεις: 28
  • Los Angeles3.jpg
    Los Angeles3.jpg
    576,3 KB · Εμφανίσεις: 30
  • Los Angeles4.jpg
    Los Angeles4.jpg
    457,5 KB · Εμφανίσεις: 44
  • Los Angeles.jpg
    Los Angeles.jpg
    527,9 KB · Εμφανίσεις: 39

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom