Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τύπε όσες προσβολές κι αν εκτοξεύεις, δεν θα μας πείσεις ότι οι έλληνες στην αγγλία, ζουν σαν τους εφοπλιστές ...
ή το σερ μαρκεζίνη ....

Η πλειοψηφία δεν έχει ατομικό μπάνιο. Δωμάτια νοικιάζουν με μπάνιο που το μοιράζονται !
Και παίρνουν την οδοντόβουρτσα στην κρεβατοκάμαρά τους, γιατί το μπάνιο είναι ... κοινό !

ΙΧ δεν βλέπουν ούτε στον ύπνο τους !

ρε τραλαλάκη μας έχεις πρήξει τ'αρχίδια με το αυτοκίνητο ... οι περισσότεροι που δεν έχουν αυτοκίνητο είναι όχι γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί δεν θέλουν... και λογικό να μην θέλουν πολλοί να έχουν αυτοκίνητο όταν

(1) δεν μπορείς να το πάρεις στην δουλειά σου γιατί δεν έχεις χώρο στάθμευσης ή αν έχεις θα είναι 1 μίλι μακρυά ή θα κοστίζει 15 λίρες για την ημέρα
(2) στο σπίτι σου χρειάζεται να πληρώνεις θέση στάθμευσης γιατί δεν επιτρέπεται να παρκάρεις όπου γουστάρεις ... ακόμη και αν επιτρέπεται το παρκάρισμα έξω αυτό είναι με resident permit την οποία την πληρώνεις παρόλο που μπορεί να μην βρείς τελικά θέση
(3) αν πάρεις αυτοκίνητο δεν μπορείς να πιείς ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ
(4) το να νοικιάσεις αυτοκίνητο για μια εκδρομή είναι σχεδόν τζάμπα
(5) οι δημόσιες συγκοινωνίες λειτουργούν άψογα
(6) δεν είναι όλοι ψώνια σαν και σένα ούτε το αυτοκίνητο είναι status symbol (εκτός για κάποιους μπαμπουίνους πακιστανούς που αγοράζουν μπέμπες τρίτο χέρι για να δείχνουν ότι έχουν αμάξι)

κατάλαβες ηλίθιε ? στους περισσότερους δεν λείπουν τα 5-10 χιλιάρικα ενός αυτοκινήτου ή οι 350-400 λίρες τον μήνα που είναι το leasing ενός καλού αυτοκινήτου... ΚΑΝΕΝΑΣ μας όμως δεν τα δίνει γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΗΛΙΘΙΕ...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Επειδή το λες εσύ, σημαίνει ότι ισχύει κιόλας; :think:

Έγραψες ότι ντελιβεράς στην Ελλάδα, βγάζει περισσότερα από οδοντίατρο στην Αγγλία. Να σε πάρω στα σοβαρά μετά απ' αυτό;

Ο δικός μου οδοντίατρος (ναι εμένα προσωπικά), σηκώθηκε κι έφυγε το 2011 και πήγε στην Ουαλία. 60 χιλιάδες λίρες το χρόνο, tax free.

Φίλοι μηχανικοί, πληροφορικάριοι, επίσης βγάζουν πολλαπλάσια στην Ευρώπη.

Τεσπα, τέλος από μένα. Εγώ εδώ είμαι στην Αθήνα, μακάρι να ήμουν 30 να την κάνω. :helpplea:
ελα μωρέ τώρα κάθεσαι και συνερίζεσαι με τον τραλαλάκη ? ή τον εγκεφαλικά νεκρό τον δημητράκη ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Απ'αυτούς οι 500-1000 μπορεί να έχουν ένα επίπεδο ζωής ικανοποιητικό.
  Αφού ζούνε τόσο καλά γιατί ΌΛΟΙ θέλουν να γυρίσουν στην Ελλάδα  :2funny:?και λένε ότι η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο  :jerking:με τους καλύτερους ανθρώπους :jerking: :2funny:
   Μ'αρέσει που όλοι πολλαπλασιάζουν τον μισθό τους εκεί  :2funny:.Έχει πλάκα που όταν πιάνω κουβέντα μαζί τους μου λένε όλοι μένω στο Λονδίνο....τους ρωτάω σε ποιά περιοχή?μου απαντάνε όχι ακριβώς Λονδίνο  αλλά (λίγο) έξω από το Λονδίνο ...μετά τους έκανα την απλή ερώτηση:τι αμάξι έχεις?νομίζωντας ότι θα εχουν καμιά καινούργια Τζάγκουαρ ή μιά Ρολς Ρό'ι'ς 10 ετών γιατί εκεί είναι φτηνά αυτά τα αυτοκίνητα!Μου απαντάνε δεν έχω αμάξι  :headbang:πηγαίνω με το τρένο και το μετρό!
   Αντί να μας γράφεις αυτές της  :jerking: που σου λένε γιατί δεν πας να τους δεις πως ζούνε?Εμένα ήρθαν άτομα από το σά'ι'τ και είδαν πως ζω,αν πεινάω  :2funny:και αν όλα αυτά που λέω είναι αλήθεια ή της φαντασίας μου!
  Αν πας εκεί απλός δεν θα σε συναντήσουν,θα σε αποφεύγουν λέγοντας σου ότι έχουν συνέχεια δουλειά  :jerking: :2funny:γιά να μην δεις τα χάλια τους  :2funny:και γιατί γιά να έρθουν Λονδίνο θέλουν 30 λίρες πήγαιν'έλα  :headbang:.

ρε ηλίθιε μογγόλε νομίζεις ότι θέλουν πολλοί εδώ στην Αγγλία να μείνουν στο Λονδίνο ?

έχει τόσες πόλεις η Αγγλία που περνάς καλύτερα από το Λονδίνο ξοδεύοντας ακριβώς τα μισά λεφτά ... το Λονδίνο είναι για βλάχους και ζωάδια πακιστανούς...

Brighton, Manchester, Edinbugh, Leeds, Oxford κλπ μέρη με πολύ καλύτερο way of living από το Λονδίνο ...

ηλίθιο μογγολάκι
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ρε τραλαλάκη μας έχεις πρήξει τ'αρχίδια με το αυτοκίνητο ... οι περισσότεροι που δεν έχουν αυτοκίνητο είναι όχι γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί δεν θέλουν... και λογικό να μην θέλουν πολλοί να έχουν αυτοκίνητο όταν

(1) δεν μπορείς να το πάρεις στην δουλειά σου γιατί δεν έχεις χώρο στάθμευσης ή αν έχεις θα είναι 1 μίλι μακρυά ή θα κοστίζει 15 λίρες για την ημέρα
(2) στο σπίτι σου χρειάζεται να πληρώνεις θέση στάθμευσης γιατί δεν επιτρέπεται να παρκάρεις όπου γουστάρεις ... ακόμη και αν επιτρέπεται το παρκάρισμα έξω αυτό είναι με resident permit την οποία την πληρώνεις παρόλο που μπορεί να μην βρείς τελικά θέση
(3) αν πάρεις αυτοκίνητο δεν μπορείς να πιείς ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ
(4) το να νοικιάσεις αυτοκίνητο για μια εκδρομή είναι σχεδόν τζάμπα
(5) οι δημόσιες συγκοινωνίες λειτουργούν άψογα
(6) δεν είναι όλοι ψώνια σαν και σένα ούτε το αυτοκίνητο είναι status symbol (εκτός για κάποιους μπαμπουίνους πακιστανούς που αγοράζουν μπέμπες τρίτο χέρι για να δείχνουν ότι έχουν αμάξι)

κατάλαβες ηλίθιε ? στους περισσότερους δεν λείπουν τα 5-10 χιλιάρικα ενός αυτοκινήτου ή οι 350-400 λίρες τον μήνα που είναι το leasing ενός καλού αυτοκινήτου... ΚΑΝΕΝΑΣ μας όμως δεν τα δίνει γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΗΛΙΘΙΕ...
όσα δε φτάνει η αλεπού  :jerking: :jerking: :jerking: :2funny: :2funny: :2funny:.
  Απλός δε σας περισεύουν όλα τα έξοδα του αυτοκινήτου.Το να το πάρεις φτηνό είναι πως θα δίνεις όλα αυτά τα έξοδα όμως  :2funny:
  Οπότε  :shit: είναι η ζωή σας  :2funny:περιμένετε το λεοφωρείο μες το κρύο και την βροχή κάθε μέρα γιά να πάτε στη δουλειά  :2funny:.
  Υπάρχουν και πραγματικοί πλούσιοι όχι φουκαράδες μετανάστες σαν κ'εσάς που έχουν και αυτοκίνητα και πάρκινγκ κλειστό στη βίλα τους και στη δουλειά τους πάρκινγκ που βάζουν τ'αμάξι τους και στ'αρχήδια τους οι 500-600 λίρες το μήνα που είναι το κόστος συντήρησεις ενός μικρού αυτοκινητου :2funny:.
  Αυτά να πας να τα πεις στους φίλους σου στις καφετέριες στην Ελλάδα  :jerking: :2funny:που δεν έχουν πάει πουθενά και τους λες ότι μένεις στο Λονδίνο (άλλο αν μένεις 100-150 χλμ. παραέξω) και ανοίγουν ένα στόμα σα χάνοι και πιστεύουν της  :jerking: που λες  :2funny: :2funny: :2funny:.
   Γ'αυτό κ'εγώ μένω στην (φτωχή)  Ρωσσία οπού και διαμερίσματα αγώρασα και μέσα στην πόλη μένω και 2 αμάξια έχω και υπόγειο πάρκινγκ έχω να τα βάζω και αν πάω στο κέντρο με 200 ρούβλια (2.5 Ευρώ) τα αφήνω σε υπόγειο πάρκινγκ γιά τρεις ώρες (η μέρα 500 ρούβλια,ο μήνας 11.000) αν ήθελα τα άφηνα και στο δρόμο στο κεντρο αλλά γιατί δίνω 2,5 ευρώ και το έχω σε υπόγειο πάρκινγκ?Και γκόμενες έχω και σαλονάκια έχω με φοβερά μωρά.Και υπερμάρκετ με γεμάτα ράφια όχι σαν εσάς άδεια ράφια  :2funny:ούτε ουρές ούτε ακρίβεια  :headbang: :2funny:και ούτε να θέλω 20 λίρες γιά να πάω με το τρένο στην δίπλα πόλη αν μετά της 5 δεν πρόλαβα να πάρω ψωμί  :2funny: (στις 21.00 και στη δίπλα πόλη κλείνει το σούπερ μάρκετ)  :2funny:
   Για να κάνω τη ζωή που κάνω εδώ στην Αγγλία θα ήθελα 20.000+ λίρες το μήνα  :2funny:.Ενω εσείς ούτε 2.000 δε βγάζετε  :2funny:άλλο τι  :jerking: μας γράφετε  :2funny:.
 
Συγγνώμη να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση:Σε έχουν δεμένο και έχουν 2 χοντρομπαλάδες και σου λένε αυτοί θα σε χέσουν  :shit:στο πρόσωπο  :2funny:ΑΛΛΑ σου δίνουμε το δικαίομα να διαλέξεις ποιός από τους δύο θέλεις να σε χέσει  :2funny:θα είχε καμία διαφορά? :2funny:
   Αυτή είναι η διαφορά της ζωής στη Γερμανία από την Αγγλία  :2funny:και οι μεν και οι δε στα  :shit:είναι  :2funny:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ρε ηλίθιε μογγόλε νομίζεις ότι θέλουν πολλοί εδώ στην Αγγλία να μείνουν στο Λονδίνο ?

έχει τόσες πόλεις η Αγγλία που περνάς καλύτερα από το Λονδίνο ξοδεύοντας ακριβώς τα μισά λεφτά ... το Λονδίνο είναι για βλάχους και ζωάδια πακιστανούς...

Brighton, Manchester, Edinbugh, Leeds, Oxford κλπ μέρη με πολύ καλύτερο way of living από το Λονδίνο ...

ηλίθιο μογγολάκι
Στο Μάντσεστερ έχω πάει  :2funny: :vomit: και ήταν πολύ πιό  :shit:από το Λονδίνο  :vomit:
    Ξέχασες και το Λίβερπουλ φοβερή πόλη  η πιό πολιτισμένη πόλη της Αγγλίας  :2funny: :2funny: ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω τι είδα  :vomit::2funny:2funny: :2funny:
  Στο Leeds Θυμάμαι όταν είχα πάει το 1993 δεν είχε μακαρόνια  :headbang: :2funny: τώρα δεν ξέρω αν έχει? :2funny:
  Πολύ ρομαντικά μέρη  :2funny: :2funny: :2funny: μας αναφέρεις  :vomit: :2funny:το όνειρο κάθε ανθρώπου είναι να πάει να ζήσει εκεί  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
  Συγγνώμη να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση:Σε έχουν δεμένο και έχουν 2 χοντρομπαλάδες και σου λένε αυτοί θα σε χέσουν  :shit:στο πρόσωπο  :2funny:ΑΛΛΑ σου δίνουμε το δικαίομα να διαλέξεις ποιός από τους δύο θέλεις να σε χέσει

Εσύ λόγω εμπειρίας τους παίρνεις καί τούς δύο... :2funny:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
   Για να κάνω τη ζωή που κάνω εδώ στην Αγγλία θα ήθελα 20.000+ λίρες το μήνα

Τι λέει ρε ο μαλάκας?
Με 20000 λίρες είσαι πουλ μουρ,κυκλοφοράς μοντέλα.Δεν πας στα μπορδέλα και δε μένεις σε εργατικές πολυκατοικίες.
Γενικά ο δημητράκης αντιπροσωπεύει την τεράστια μαλακία των γόνων ψωλάδων που τους τον εσφυρίξαμεν και γιατί όχι δηλαδή?
Τι αντιπροσώπευαν οι παπάρες,ποιος τους έχεζε?Εδώ μιλάμε για εξαέρωση.Δεν υπήρξε σεβασμός ή ο,τιδήποτε άλλο.Απλώς γκαμήσι ανελέητο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γιατι η συζητηση εχει στραφει αποκλειστικα στην ποιοτητα ζωης εκτος δουλειας των Ελληνων του εξωτερικου; Πολλοι μεταναστευουν για να πετυχουν αλλους στοχους, κυριως εργασιακους που τους θεωρουν ανωτερους απο το να οδηγησουν ενα αυτοκινητο 2000 κυβικων, η να κοιμηθουν-χεσουν-δουν τηλεοραση σε ενα σπιτι 40 τ.μ. αντι για 20
Γιατροι, κτηνιατροι, οδοντιατροι, πληροφορικαριοι, μηχανικοι, νοσοκομες, μαγειροι, ψυχολογοι, λογιστες, τραπεζικοι, αρχιτεκτονες, βιολογοι, φαρμακολογοι, κλπ νομιζετε οτι πηγαινουν στη Γερμανια η την Αγγλια για να κοιμηθουν σε μεγαλα σπιτια και να οδηγαν αυτοκινητα;
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.896
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Πολλοι μεταναστευουν για να πετυχουν αλλους στοχους, κυριως εργασιακους που τους θεωρουν ανωτερους απο το να οδηγησουν ενα αυτοκινητο 2000 κυβικων, η να κοιμηθουν-χεσουν-δουν τηλεοραση σε ενα σπιτι 40 τ.μ. αντι για 20
Γιατροι, κτηνιατροι, οδοντιατροι, πληροφορικαριοι, μηχανικοι, νοσοκομες, μαγειροι, ψυχολογοι, λογιστες, τραπεζικοι, αρχιτεκτονες, βιολογοι, φαρμακολογοι, κλπ νομιζετε οτι πηγαινουν στη Γερμανια η την Αγγλια για να κοιμηθουν σε μεγαλα σπιτια και να οδηγαν αυτοκινητα;

Οι πιο πολλοί εδώ είναι μπετατζήδες του δημοτικού, δεν καταλαβαίνουν από «εργασιακούς στόχους»
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.048
Πόντοι
216
Οι πιο πολλοί εδώ είναι μπετατζήδες του δημοτικού, δεν καταλαβαίνουν από «εργασιακούς στόχους»

Πολυ περισσότερο καταλαβαίνουν απο βυσματωμενους του δημοσίου.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Γιατι η συζητηση εχει στραφει αποκλειστικα στην ποιοτητα ζωης εκτος δουλειας των Ελληνων του εξωτερικου; Πολλοι μεταναστευουν για να πετυχουν αλλους στοχους, κυριως εργασιακους που τους θεωρουν ανωτερους απο το να οδηγησουν ενα αυτοκινητο 2000 κυβικων, η να κοιμηθουν-χεσουν-δουν τηλεοραση σε ενα σπιτι 40 τ.μ. αντι για 20
Γιατροι, κτηνιατροι, οδοντιατροι, πληροφορικαριοι, μηχανικοι, νοσοκομες, μαγειροι, ψυχολογοι, λογιστες, τραπεζικοι, αρχιτεκτονες, βιολογοι, φαρμακολογοι, κλπ νομιζετε οτι πηγαινουν στη Γερμανια η την Αγγλια για να κοιμηθουν σε μεγαλα σπιτια και να οδηγαν αυτοκινητα;
Γιατί;

Δε βλέπεις ποιος μονοπωλεί τη συζήτηση, τι γράφει συνέχεια και πόσο συχνά μάλιστα; :think: :S
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
  Συγγνώμη να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση:Σε έχουν δεμένο και έχουν 2 χοντρομπαλάδες και σου λένε αυτοί θα σε χέσουν  :shit:στο πρόσωπο  :2funny:ΑΛΛΑ σου δίνουμε το δικαίομα να διαλέξεις ποιός από τους δύο θέλεις να σε χέσει  :2funny:θα είχε καμία διαφορά? :2funny:
   Αυτή είναι η διαφορά της ζωής στη Γερμανία από την Αγγλία  :2funny:και οι μεν και οι δε στα  :shit:είναι  :2funny:
Ξέρεις εσύ απο χέσιμο,έχεις φάει πολύ σκατό απο την εισαγγελέα.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Εγώ πιστεύω ότι ο τύπος Δημητράκης έχει γνώση της κατάστασης.

Είναι βέβαιο άλλωστε ότι συναναστρεφεται μόνο με μεγάλες προσωπικότητες  :2funny:  :2funny:
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Το προβλημα στη γερμανια ειναι οι ιδιοι οι ελληνες.Καποιος που λεει δεν περναω καλα ,δεν χρειαζεται να ναι στη γερμανια να το πει,ομως λογω του μισους και της ανημποριας τους λενε ενα "ειναι για το πουτσο" και ληγει εκει το θεμα.

Αναρρωτηθηκατε:
•ποσοι απ τους ελληνες της γερμανιας τρωνε την αδεια τους 4-5 βδομαδες καπου αλλου εκτος απο ελλαδα;Φαντασου να εισαι δλδ ενας εργαζομενος ο οποιος δουλευει ολο τον χρονο για να παρει την αδεια της χρονιας μαζεμενη να παει ελλαδα.
•Στην Γερμανια σε πολλες εταιρειες υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις αδεια ανευ αποδοχων,κατοπιν συννενοησης παντα.Ποσοι Ελληναρες χρησιμοποιουν τη δυνατοτητα για να κανουν διακοπες;
•Η γερμανια οσο κ τεμπελης να σαι,σε παρακινει (εαν δεχεσαι παρακινηση) να βγεις για περπατημα,ν αγορασεις ποδηλατο,ακομη και κανο και να χαθεις με το πληθος.Βεβαια οι πικραμενοι οπως και ο δημητρακης,δεν μπορουν να προβληθουν ετσι στο χωριο,μονο ΒΜW πουλαει μουρη.
•Οι γερμανοι στην συζητηση τους εχουν ενα ταμπου,το οικονομικο.Δεν μιλαν ,ουτε ρωτανε,ακομη και τον πατερα τους τι χρηματα βγαζουν.Ο ελληναρας ειναι η πρωτη ερωτηση που κανει ωστε να αρχισει αμεσως την γκρινια.

Με δυο τρια παραδειγματα,εθιξα τον τροπο που κινουνται οι περισσοτεροι .Απομωνονονται απο μονοι τους,δημιουργουν εξοδα ανεξελεγκτα,δανεια για αμαξι,σπιτι στην ελλαδα κλπ ωστε γι αυτο δεν ενσωματονονται ποτε.


Και εγω παω Ελλαδα οχι γιατι δεν μπορω να παω αλλου αλλα γιατι εχω να κανω δουλεις στο σπιτι μου .   Ταξιδια κανω παντου αλλα το σπιτι θελει να το συντηρεις. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι μην το ξεχνας.
Παρεες με γερμανους ειναι δυσκολο θελουν τον χρονο τους .. πραγματικα πολλη χρονο.
Με Γερμανιδες ... εκει καλα πας πηδιουνται οποτε οτι σου κατσει.... εχει πατσαβουρες εχει και καλες, παντωςε και εδω υπαρχει προβλημα με τις σχεσεις σαν την Ελλαδα... οι λογοι πανω κατω ιδιοι .


Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  πρωτης και δευτερης γενιας ειναι οι χειροτεροι ΜΑΚΡΥΑ   Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ

Ανεβασες βιντεο ενος τυπου οπου σε ολο το βιντεο παλευει να στριψει τσιγαρο,αναδευει το καλαμακι στο φραπε με τα παγακια ν ακουγονται κ λεει ολο ασυναρτησιες.

Κατ αρχας η γερμανια δεν "κολαει" ενσημα οπως λεει ο τυπος8,10 και 25 σαν της ελλαδας.Μεγα μαλακια.Στην γερμανια το συνταξιοδοτικο (ενσημα) παει αναλογα με το εισοδημα σου στο τελος της χρονιας.Πηρες 30 χιλιαδες το χρονο;Ετσι υπολογιζεται.

Δευτερον μιλαει για τα χρηματα που σου δινει το κρατος ως ανεργος οτι περιοριστηκαν.Το επικροτω  οτι πρεπει να μειωθουν γιατι πολλοι μεταναστες πηγαινουν στους ομογενεις επιχειρηματιες,τους ζητουν με την προσληψη τους να μην αναγραφει στο μηνιατικο το ποσο που εισπρατουν ωστε να θεωρηθουν χαμηλομισθοι και να λαβουν το βοηθημα που αναφερει ο τυπος στο βιντεο.

Εγω οταν ηρθα γερμανια επαιρνα 1100€ και μια χαρα μου φταναν.Οι περισσοτεροι ελληνες με το που δουν "φρουτακια" εδω στη γερμανια του γυριζει το ματι,σπρωχνουν τρελο χρημα σε τετοιες μαλσκιες.

τα ενσημα στην Γερμανια δεν ειναι ποσα βγαζειςτον χρονο. 2 φορες το χρονο σου στελνει χαρτι η Deutsche renteversicherung  με το τι εχεις βαλει στον λογαρισμο. Ειναι σαν να εχεις ενα λογαριασμο. Οσα λεφτα παρεις απο αυτα παει ενα ποσο για τα συνταξιμα.
Μετρανε με μηνες . Δηλαδη εχεις δουλεψει 10 μηνες  και οχι ενσημα 10 μηνων .   Ο ΛΟΓΟΣ γιατι μπορει εσυ να βγαλεις σε ενα μηνα 100.000   αυτο δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις 22 ενσημα οπως στην Ελλαδα 300 ευρα εσυ και αλλα 300 ο εργοδοτης.
Εδω εβγαλες 100.000 απο αυτα θα σου κρατησουν το ποσο που αντιστοιχοι.
1-2-5 ενσημα  οπως Ελλαδα εδω δεν παιζει . Μιλαγα με ενα παππου και μου ειπε τα ειχανε 50 ισως και πιο πολλα χρονια πριν και ηταν μαλακια. Ετσι τα αλλαξανε και οτι βαλεις αυτο θα παρεις.


τα γερμανικα ποιο ειναι το επειπεδο σου; Η συμπεριφορα του προισταμενου και των συναδελφων σου ποια ειναι, σε εμπιστευονται project. Eχεις επικοινωνια με πελατες;

εξαρτατε που θαπεσεις εχει μαλακες εχει και καλους.Εχω ακουσει για τυπο που ειχε μαλακα προισταμενο  και αλλον που ειχε γαματο.
Στην πληροφορικη λογο budget εχει τρελό ανταγωνισμο. τρεχουμε και δεν προλαβαινουμε. Πολλες εταιριες κανουν outsource ινδια ουκρανια βραζιλια ισπανια τουρκια κτλ ..

εκει να δεις τι γινεται για τον πουτσο εντελως .   ο λογος που πανε εκει απλος ειναι φτηνα.    Αυτα χοντρικα



Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  πρωτης και δευτερης γενιας ειναι οι χειροτεροι ΜΑΚΡΥΑ   Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Και εγω παω Ελλαδα οχι γιατι δεν μπορω να παω αλλου αλλα γιατι εχω να κανω δουλεις στο σπιτι μου .  Ταξιδια κανω παντου αλλα το σπιτι θελει να το συντηρεις. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι μην το ξεχνας.
Παρεες με γερμανους ειναι δυσκολο θελουν τον χρονο τους .. πραγματικα πολλη χρονο.
Με Γερμανιδες ... εκει καλα πας πηδιουνται οποτε οτι σου κατσει.... εχει πατσαβουρες εχει και καλες, παντωςε και εδω υπαρχει προβλημα με τις σχεσεις σαν την Ελλαδα... οι λογοι πανω κατω ιδιοι .


Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  πρωτης και δευτερης γενιας ειναι οι χειροτεροι ΜΑΚΡΥΑ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ

τα ενσημα στην Γερμανια δεν ειναι ποσα βγαζειςτον χρονο. 2 φορες το χρονο σου στελνει χαρτι η Deutsche renteversicherung  με το τι εχεις βαλει στον λογαρισμο. Ειναι σαν να εχεις ενα λογαριασμο. Οσα λεφτα παρεις απο αυτα παει ενα ποσο για τα συνταξιμα.
Μετρανε με μηνες . Δηλαδη εχεις δουλεψει 10 μηνες  και οχι ενσημα 10 μηνων .  Ο ΛΟΓΟΣ γιατι μπορει εσυ να βγαλεις σε ενα μηνα 100.000  αυτο δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις 22 ενσημα οπως στην Ελλαδα 300 ευρα εσυ και αλλα 300 ο εργοδοτης.
Εδω εβγαλες 100.000 απο αυτα θα σου κρατησουν το ποσο που αντιστοιχοι.
1-2-5 ενσημα  οπως Ελλαδα εδω δεν παιζει . Μιλαγα με ενα παππου και μου ειπε τα ειχανε 50 ισως και πιο πολλα χρονια πριν και ηταν μαλακια. Ετσι τα αλλαξανε και οτι βαλεις αυτο θα παρεις.


εξαρτατε που θαπεσεις εχει μαλακες εχει και καλους.Εχω ακουσει για τυπο που ειχε μαλακα προισταμενο  και αλλον που ειχε γαματο.
Στην πληροφορικη λογο budget εχει τρελό ανταγωνισμο. τρεχουμε και δεν προλαβαινουμε. Πολλες εταιριες κανουν outsource ινδια ουκρανια βραζιλια ισπανια τουρκια κτλ ..

εκει να δεις τι γινεται για τον πουτσο εντελως .  ο λογος που πανε εκει απλος ειναι φτηνα.    Αυτα χοντρικα



Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  πρωτης και δευτερης γενιας ειναι οι χειροτεροι ΜΑΚΡΥΑ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ  Προσοχη στους ΛΑΖΟΥΣ

Δεν κατακρινω αυτους που πανε ελλαδα να κανουν τις διακοπες τους,εξ αλλου και γω εκει παω,κατακρινω που στο μυαλο τους ειναι αυτοματοποιημενο ελλαδα=αδεια καλοκαιρινη,χωρις να εχουν στο μυαλο τους ουτε καν ν ανοιξουν το ιντερνετ και να δουν τι το ενδιαφερον εχει διπλα απο δω που μενω να μεινω ενα σκ;Η να παω κ μια βδομαδα αδεια σε καμμια διπλανη χωρα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τι λέει ρε ο μαλάκας?
Με 20000 λίρες είσαι πουλ μουρ,κυκλοφοράς μοντέλα.Δεν πας στα μπορδέλα και δε μένεις σε εργατικές πολυκατοικίες.
Γενικά ο δημητράκης αντιπροσωπεύει την τεράστια μαλακία των γόνων ψωλάδων που τους τον εσφυρίξαμεν και γιατί όχι δηλαδή?
Τι αντιπροσώπευαν οι παπάρες,ποιος τους έχεζε?Εδώ μιλάμε για εξαέρωση.Δεν υπήρξε σεβασμός ή ο,τιδήποτε άλλο.Απλώς γκαμήσι ανελέητο.
Μιλάς εσύ ο ψεύτης  :2funny:ο Γκαστερμπά'ι'τερ  :2funny:που μας πούλησες παραμύθι ότι βγάζεις 5.000 το μήνα στο εργοστάσιο που δουλεύεις  :2funny:και σύντομα θα βγάζεις 10.000  :2funny:.Ένα παιδί εδώ έγραψε ότι παίρνει 1.100 το  μήνα,και αυτός μετανάστης όπως κ'εσύ.
  Να νοικιάσεις ένα διαμέρισμα 70-80 τετραγωνικά στο Λονδίνο σε νορμάλ περιοχή θέλεις τουλάχιστον 5.000 λίρες.Για το δεύτερο που θα νοίκιαζα θα ήθελα άλλες 3.000 λίρες (γιά ένα διαμέρισμα 45 τετραγωνικά) μιλάω γιά διαμερίσματα σε καλά σπίτια και σχετικά καινούργια σαν αυτά που έχω.Γιά πάρκινγκ του αυτοκινήτου μου θα ήθελα 300 ίσως και 500 λίρες συν τουλάχιστον  άλλες 200 λίρες κάρτα μετακίνησης στην πόλη.Ασφάλειες αυτοκινήτου,τέλη κυκλοφωρίας,βενζίνες γάμησε τα  :headbang: Όλα αυτά μπορεί να είναι και 12.000 λίρες  :headbang: :headbang: :headbang:
    Άσε που εκεί το να πεις ότι θα βγάλεις γκόμενα Αγγλίδα είναι ανέκδοτο  :2funny: :2funny: :2funny:
  Δε μιλάμε να ζει κανείς σαν κ'εσένα  :2funny:σε ένα πάρκινγκ που μετέτρεψαν σε διαμέρισμα :2funny:,να πηγαίνει με τα πόδια  :2funny:και να δουλεύει στο εργοστασιο  :2funny:.Εσένα και φωτομοντέλα να είναι τι να το κάνεις αφού δεν μπορείς να της  :knockinb: :2funny:.
  Για πες μας γιατί πολλοί αμφιβάλουν ότι ξέρεις να οδηγείς αυτοκίνητο.Παίζει να μην έχεις δίπλομα αυτοκινήτου  :headbang: :2funny: :2funny: :2funny:.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Στο Μάντσεστερ έχω πάει  :2funny: :vomit: και ήταν πολύ πιό  :shit:από το Λονδίνο  :vomit:
    Ξέχασες και το Λίβερπουλ φοβερή πόλη  η πιό πολιτισμένη πόλη της Αγγλίας  :2funny: :2funny: ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω τι είδα  :vomit::2funny:2funny: :2funny:
   Στο Leeds Θυμάμαι όταν είχα πάει το 1993 δεν είχε μακαρόνια  :headbang: :2funny: τώρα δεν ξέρω αν έχει? :2funny:
   Πολύ ρομαντικά μέρη  :2funny: :2funny: :2funny: μας αναφέρεις  :vomit: :2funny:το όνειρο κάθε ανθρώπου είναι να πάει να ζήσει εκεί  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Κακώς έφυγες ,θα σε είχαν στα ώπα ώπα.Σαν ΑΜΕΑ που είσαι θα έπαιρνες πολλά επιδόματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom