Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Sitil

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Όσοι έχουν κάνει ένα μαστεράκι έξω και έχουν μείνει 1-2 χρόνια αν γυρίσουν Ελλάδα σε προνομιακό μέρος με λίγη οργάνωση φέρνουν άνετα 4-5 γκόμενες τον χρόνο Ελλάδα, με λίγες εβδομάδες buffer ανάμεσα για ξεκούραση και συμμάζεμα. Απλά Ελλάδα δεν παίζεις μπάλα μόνος έχεις οικογένεια να σε τσεκάρει και αν παντρευτείς χάνεις το παιχνίδι. Αν είμαστε single προσπαθούμε να μένουμε μόνοι με κάθε θυσία ώστε να χαρούμε το ελληνικό φως που λεει και ο george71 μαζί με τις βόρειες, δυτικές και ανατολικές να μας συντροφεύουν περιστασιακά.
Δυτική ακτή έχει σχεδόν τον καιρό της Ελλάδας αλλά χάλια θάλασσα,
Ελλάδα πας θάλασσα άνετα μέχρι μέσα Νοεμβρίου. Σε νησί δε, είναι πολύ ωραία από Μάρτη μέχρι Ιούνη.


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

αναβάλανε την εφαρμογή του IR35 στον ιδιωτικό τομέα... που σημαίνει θα μπορούμε να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε ως contractors με τις δικές μας εταιρείες χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε Umbrella Payee και να πληρώνουμε φόρους μισθωτών και ασφαλιστικές εισφορές ...

έχω dialy rate 750 λίρες που σημαίνει σε μηνιαία βάση 22 ημερών 16.500 (συν ΦΠΑ) ... με το καθεστώς εκτός IR35 μπαίνουν στην τσέπη μου, χρεώνω στην ετιαρεία τα εξοδα και φορολογούμαι στο καθαρό κέρδος και φυσικά στα έξοδα μπαίνουν νοίκια σπιτιών, μισθός δικός μου (στα επίπεδα του αφορολόγητου) μισθός της γυναίκας μου που την έχω σαν υπάλληλο (στα όρια του αφορολόγητου πάντα) τηλέφωνα, αγορές λάπτοπ, ασφάλειες ζωής και νοσοκομειακές μεταφορικά ταξίδια που μπορεί να κάνω για συνέδρια (πούτσες μπλε τουρισμό) και φυσικά ότι πληρώνω σε suncontractors (πρακτικα στην δικιά μου εταιρεία στην Βουλγαρία) κλπ κλπ κλπ.. σαν umbrella payee δεν μπορώ να δικαιολογήσω τίποτε αντίθετα πληρώνω τις ασφαλιστικές μου εισφορές και τις ασφαλιστικές εισφορες του εργοδότη και από τα 16.500 μου μένουν δηλαδή καθαρά 7.200 από τα οποία πρέπει να πληρώνω νοίκια και όλα τα έξοδα.... ασύμφορο τελειως γιαυτό είχα αποφασίσει να φύγω και να συνταξιοδοτηθώ...

χτές ανακοινώσανε το πάγωμα του  για έναν χρόνο και καπάκι με πήρανε από τον agent (του είχα πεί να μην ανανεώσει το συμβόλαιο μου μετά τις 31.3 που έμπαινε σε ισχύ ο νόμος) και μου πρόσφερε στο πιάτο ανανέωση για 6 μήνες με τους παλιούς όρους...

γαργαλιέμαι να μείνω...
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Νου έστειλαν μάιλ στο linkedln αυτές τις μέρες για δουλειά στην Σουηδία με 50-70 euro/hour
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
αναβάλανε την εφαρμογή του IR35 στον ιδιωτικό τομέα... που σημαίνει θα μπορούμε να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε ως contractors με τις δικές μας εταιρείες χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε Umbrella Payee και να πληρώνουμε φόρους μισθωτών και ασφαλιστικές εισφορές ...

έχω dialy rate 750 λίρες που σημαίνει σε μηνιαία βάση 22 ημερών 16.500 (συν ΦΠΑ) ... με το καθεστώς εκτός IR35 μπαίνουν στην τσέπη μου, χρεώνω στην ετιαρεία τα εξοδα και φορολογούμαι στο καθαρό κέρδος και φυσικά στα έξοδα μπαίνουν νοίκια σπιτιών, μισθός δικός μου (στα επίπεδα του αφορολόγητου) μισθός της γυναίκας μου που την έχω σαν υπάλληλο (στα όρια του αφορολόγητου πάντα) τηλέφωνα, αγορές λάπτοπ, ασφάλειες ζωής και νοσοκομειακές μεταφορικά ταξίδια που μπορεί να κάνω για συνέδρια (πούτσες μπλε τουρισμό) και φυσικά ότι πληρώνω σε suncontractors (πρακτικα στην δικιά μου εταιρεία στην Βουλγαρία) κλπ κλπ κλπ.. σαν umbrella payee δεν μπορώ να δικαιολογήσω τίποτε αντίθετα πληρώνω τις ασφαλιστικές μου εισφορές και τις ασφαλιστικές εισφορες του εργοδότη και από τα 16.500 μου μένουν δηλαδή καθαρά 7.200 από τα οποία πρέπει να πληρώνω νοίκια και όλα τα έξοδα.... ασύμφορο τελειως γιαυτό είχα αποφασίσει να φύγω και να συνταξιοδοτηθώ...

χτές ανακοινώσανε το πάγωμα του  για έναν χρόνο και καπάκι με πήρανε από τον agent (του είχα πεί να μην ανανεώσει το συμβόλαιο μου μετά τις 31.3 που έμπαινε σε ισχύ ο νόμος) και μου πρόσφερε στο πιάτο ανανέωση για 6 μήνες με τους παλιούς όρους...

γαργαλιέμαι να μείνω...

Τωρα ποσα θα σου μενουν καθαρα στην τσεπη, αντι για 7200;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Νου έστειλαν μάιλ στο linkedln αυτές τις μέρες για δουλειά στην Σουηδία με 50-70 euro/hour

Να υποθεσω, εννοεις σε προσεγγισε καποιος recruiter οτι ο πελατης του, μια εταιρια στη Σουηδια, κλπ ψαχνει ατομο με τα προσοντα σου και πληρωνει 50-70 eur/hour ετσι δεν ειναι;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τωρα ποσα θα σου μενουν καθαρα στην τσεπη, αντι για 7200;

τώρα μένουν όλα ... τέλος του χρόνου κάνω δήλωση και υποβάλλω accounts και ανάλογα με τα έξοδα που έχω βγάζω κέρδος ..

πέρισυ (Νοεμ18-Νοε19) έκανα τζίρο 146Κ και εμφάνισα κέρδη 18Κ... πλήρωσα φόρο 2800

 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Να υποθεσω, εννοεις σε προσεγγισε καποιος recruiter οτι ο πελατης του, μια εταιρια στη Σουηδια, κλπ ψαχνει ατομο με τα προσοντα σου και πληρωνει 50-70 eur/hour ετσι δεν ειναι;
Ακριβώς
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
τώρα μένουν όλα ... τέλος του χρόνου κάνω δήλωση και υποβάλλω accounts και ανάλογα με τα έξοδα που έχω βγάζω κέρδος ..

πέρισυ (Νοεμ18-Νοε19) έκανα τζίρο 146Κ και εμφάνισα κέρδη 18Κ... πλήρωσα φόρο 2800

Ε, αμα εισαι στα ορια πριν σταματησεις τελειως, δεν τρεχει τιποτα αν δουλεψεις λιγο ακομα. Θα βαρεθεις να καθεσαι μετα, ουτως η αλλως.
Στη θεση σου, θα ετρωγα μια 15αρα-20αρα απο τα επιπλεον λεφτα σε ταξιδια σε περιεργα μερη Ισλανδιες, Νορβηγικα φιορδ, Υπερσιβητικος σιδηροδρομο, κλπ
Δες το σα να σου τα κανει δωρο ο Τζονσον
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ε, αμα εισαι στα ορια πριν σταματησεις τελειως, δεν τρεχει τιποτα αν δουλεψεις λιγο ακομα. Θα βαρεθεις να καθεσαι μετα, ουτως η αλλως.
Στη θεση σου, θα ετρωγα μια 15αρα-20αρα απο τα επιπλεον λεφτα σε ταξιδια σε περιεργα μερη Ισλανδιες, Νορβηγικα φιορδ, Υπερσιβητικος σιδηροδρομο, κλπ
Δες το σα να σου τα κανει δωρο ο Τζονσον

Ειχα σκοπό Ισλανδία τον Μάιο αλλα με τον κορόνα το κόβω χλωμό... Νορβηγικά φιόρδ τα έχω δεί τρείς φορές... Προγραμμάτιζα ένα ταξίδι Ιούνιο στα Σέτλαντ αλλά ο πούστης ο κορόνας μυ τα έκανε σκατά...

Υπερσιβηρικός its too much ... πολλές μέρες κλεισμένος στο τραίνο...

έχω ταξιδέψει πέρισυ με το Simplon (Orient Express) Λονδίνο-Παρίσι-Βενετία αλλά αυτό είναι δύομιση μέρες και αποδεκτό... υπερσιβηρικός είναι 6.5 μέρες ταξίδι βαρετό
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Νου έστειλαν μάιλ στο linkedln αυτές τις μέρες για δουλειά στην Σουηδία με 50-70 euro/hour
Καλά να τα προσέχεις αυτά, τα περισσότερα μηνύματα τέτοιου τύπου είναι μούφα.
Έχει καεί πολύς κόσμος. Πήγαν και βρήκαν άλλες συνθήκες και μισθούς.

Και το σημαντικό είναι να ξέρεις πόσα σου μένουν στη τσέπη, όχι μόνο πόσα θα παίρνεις.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τη μεγαλη διαφορα Ελλαδας-βορρα την καταλαβαινεις κυριως Σεπτεμβριο, οπου στην Ελλαδα κανουν ακομα μπανιο και στο βορρα εχει αρχισει να σκοτεινιαζει απο τις 5-6 το απογευμα και να σφιγγουν τα κρυα και οι βροχες.
Επισης, τον Μαρτιο, τετοια εποχη καλη ωρα, και ειδικα Απριλη, Ελλαδα παταει κατι μερες που σου ανοιγει η ψυχη, η ανοιξη αρχιζει να μυριζει παντου, παντου ανθισμενα δεντρα, κλπ ενω στο βορρα αγκομαχαει το θερμομετρο να ξεπερασει τους 10 βαθμους και φυσικα η μουνταδα-μουνταδα, η βροχαδα-βροχαδα και τα μουφαν μεχρι το σαγονι

Τύπε όταν αναφέρεσαι σε Βορρά ποιές χώρες έχεις στο μυαλό σου;Τα νησιά Σβάλμπαρντ,Την Γροιλανδία και τις Φερόες;Εαν ναι πάω πάσο,εάν όμως εννοείς τις χώρες που προτιμά ο Ελληνας για μετανάστευση,Γερμανία-Ολλανδία κλπ μάλλον έχεις άγνοια περί συνθηκών.

Ο καιρός έχει αλλάξει παντού όπως γνωρίζεις,προχθές μιλώντας με τους δικούς μου Ελλάδα είχε ρίξει χιόνι,μέσα μαρτίου,έχοντας δαγκώσει το καυλί του ηλούγγα και εδώ στη Γερμανία ήμουν με κοντομάνικο,κάτι που δεν έγινε πρώτο Μάρτη όπως νομίζεις.Στην Ελλάδα Σεπτέμβριο που γράφεις,είναι διαφορετικό το πρώτο δεκαπενθήμερο από το δεύτερο όπου μπορεί να χρειαστεί να ανάψεις και καλοριφέρ,μιλώντας πάντα για τις πόλεις γιατί στο βίτσι πχ τέλη αυγούστου ξεκινάνε τα χιόνια.

Οι β.ευρωπαικές χώρες επίσης θα ξέρεις οι περισσότερες τι σχέση έχουν με το πράσσινο και τα δέντρα,τέτοια που η Ελλάδα δεν πρόκειται αν αποκτήσει τουλάχιστον τα άμεσα επόμενα χρόνια.Τα περισσότερα πάρκα στο κέντρο ορισμένων πρωτευουσών,Βερολίνο-Λονδίνο πχ, είναι δάση ολόκληρα.
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Πόσος είναι ο μισθός ρε παιδιά στην Σουηδία? Ένας μου είπε για 50-70 ευρώ την ώρα......
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.904
Κριτικές
21
Like
11.173
Πόντοι
4.546
Τύπε όταν αναφέρεσαι σε Βορρά ποιές χώρες έχεις στο μυαλό σου;Τα νησιά Σβάλμπαρντ,Την Γροιλανδία και τις Φερόες;Εαν ναι πάω πάσο,εάν όμως εννοείς τις χώρες που προτιμά ο Ελληνας για μετανάστευση,Γερμανία-Ολλανδία κλπ μάλλον έχεις άγνοια περί συνθηκών.

Ο καιρός έχει αλλάξει παντού όπως γνωρίζεις,προχθές μιλώντας με τους δικούς μου Ελλάδα είχε ρίξει χιόνι,μέσα μαρτίου,έχοντας δαγκώσει το καυλί του ηλούγγα και εδώ στη Γερμανία ήμουν με κοντομάνικο,κάτι που δεν έγινε πρώτο Μάρτη όπως νομίζεις.Στην Ελλάδα Σεπτέμβριο που γράφεις,είναι διαφορετικό το πρώτο δεκαπενθήμερο από το δεύτερο όπου μπορεί να χρειαστεί να ανάψεις και καλοριφέρ,μιλώντας πάντα για τις πόλεις γιατί στο βίτσι πχ τέλη αυγούστου ξεκινάνε τα χιόνια.

Οι β.ευρωπαικές χώρες επίσης θα ξέρεις οι περισσότερες τι σχέση έχουν με το πράσσινο και τα δέντρα,τέτοια που η Ελλάδα δεν πρόκειται αν αποκτήσει τουλάχιστον τα άμεσα επόμενα χρόνια.Τα περισσότερα πάρκα στο κέντρο ορισμένων πρωτευουσών,Βερολίνο-Λονδίνο πχ, είναι δάση ολόκληρα.
Αυτό που λες είναι αλήθεια. Εδώ στην Ολλανδία τις τελευταίες 2 εβδομάδες είναι χαρά θεού. Με εξαίρεση το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία και αισθάνεσαι το κρύο, όλη η υπόλοιπη μέρα θυμίζει έντονα καιρό πατρίδας, plus το γεγονός ότι έχει αρχίσει και βραδιάζει μετά το απόγευμα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αυτό που λες είναι αλήθεια. Εδώ στην Ολλανδία τις τελευταίες 2 εβδομάδες είναι χαρά θεού. Με εξαίρεση το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία και αισθάνεσαι το κρύο, όλη η υπόλοιπη μέρα θυμίζει έντονα καιρό πατρίδας, plus το γεγονός ότι έχει αρχίσει και βραδιάζει μετά το απόγευμα.

Αλλάζει και η ώρα την άλλη Κυριακή θα γίνει πιο γαμάτο.Γνωρίζεις εάν έχουν κλείσει τα σύνορα με γείτονες χώρες τύπε;Ειναι που έχετε το Καούκενχοφ και θα ήθελα να το επισκεφτώ.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.904
Κριτικές
21
Like
11.173
Πόντοι
4.546
Αλλάζει και η ώρα την άλλη Κυριακή θα γίνει πιο γαμάτο.Γνωρίζεις εάν έχουν κλείσει τα σύνορα με γείτονες χώρες τύπε;Ειναι που έχετε το Καούκενχοφ και θα ήθελα να το επισκεφτώ.
Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά αλλά από ότι ξέρω δεν έχουν κλείσει, παρόλα αυτά πολλές πτήσεις και ταξίδια με τρένα και λεωφορεία έχουν ακυρωθεί...με το Βέλγιο για παράδειγμα είναι ακόμα ανοιχτά (να μου πεις Βέλγιο και Ολλανδία είναι μια χώρα).
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.637
Like
3.006
Πόντοι
1.706
Γυφταριο η Ελλαδα εχει σε συγκεκριμενες 5-10-20 περιοχες της χωρας που πιανουν εκταση λιγοτερη απο 1.000.000 στρεμματα συνολικα
Τα υπολοιπα 131.000.000 στρεμματα ειναι δαση, ομορφα χωρια, νησακια, ομορφες απομονωμενες παραλιες, πολεις ηρεμες, κωμοπολεις, καποιες γραφικες, κατοικιες απομονωμενες σε εκτασεις ανω των 4 στρεμματων, φαρμες, κ.ο.κ.
Άρα πού καταλήγουμε; Σε αυτό που υποστηρίζω εδώ και χρόνια. Ότι η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές/ψυχαγωγία. Το ιδανικό είναι να ζεις και να εργάζεσαι έξω και να έρχεσαι τρεις εβδομάδες Ελλάδα διακοπές σε νησί ή βουνό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom