Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εχει ωραία μέρη η Ελλάδα αλλά οι μισοι Έλληνες μενουν Αθήνα οποτε τι βιώνει ο άλλος στην καθημερινότητα του?Δεν πιστεύω να νιώθει οτι ζει ειδυλλιακά μαλλον στο στρες και το χαμηλό βιοτικό επίπεδο είναι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εχει ωραία μέρη η Ελλάδα αλλά οι μισοι Έλληνες μενουν Αθήνα οποτε τι βιώνει ο άλλος στην καθημερινότητα του?Δεν πιστεύω να νιώθει οτι ζει ειδυλλιακά μαλλον στο στρες και το χαμηλό βιοτικό επίπεδο είναι.

Οι μισοι μενουν Αθηνα ειτε λογω φτωχιας, ειτε λογω νεοπλουτισμου
Ο μαγκας ο Ελληνας εκμεταλλευεται το νομο των 4 στρεμματων, βρισκει 4 στρεμματα οπουδηποτε στη χωρα τον βολευει, χτιζει το σπιτακι του και ζει τον παραδεισο του.

Καποιοι προτιμουν να αγοραζουν με τα ιδια η τα 2πλα, 3πλα, 5πλα λεφτα, οροφοδιαμερισμα στο Καλαμακι, με αλλους δυο οροφους απο πανω τους και...78 μπαλκονοπορτες θεα απ το μπαλκονι τους.

Ο καθενας οπως θελει ζει, δικαιωμα του...
 

nik neos kosmos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2018
Μηνύματα
295
Like
149
Πόντοι
1
Καθως μου εχει παρουσιαστει μια καλη ευκαιρια σε χωρα της κεντρικης Ευρωπης αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει τον κοπο. Η εργασια μου στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλη, και παιρνω και αρκετα καλα λεφτα δεδομενων των συνθηκων και της ηλικιας μου. Απο την αλλη αυτα που μου προτεινανε ειναι καπως καλυτερα, ειναι και η θεση πιο καλη, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο.

Οσοι εχετε δουλεψει εξωτερικο, θεωρειτε οτι το να εχεις δουλεψει εξω σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα εναντι οσων εχουν μεινει Ελλαδα; Με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα επιστρεψεις πισω, σε 4-5-6 χρονια... Ή μηπως ειναι καλυτερα να κατσω στην Ελλαδαρα μας που κανουμε και ζωαρα;
[/quote φιλε αμα κανεις ζωαρα εδω οπως λες τι νοημα εχει να φυγεις? η λεξη ζωαρα φυσικα ειναι για τον καθενα σχετικο...αλλα καθε χωρα εχει τα υπερ και τα κατα. για μενα το καλυτερο ειναι και τα δυο,δηλ αμα μπορουσες να τη κοπανησεις για λιγο,ναι γιατι οχι..για μενα αν μπορεις να φυγεις,αλλα να εχεις τη δυνατοτητα να σε ξανα παρουν πισω ελλαδα στην ιδια θεση,καντο.αλλα εγω δε θα εφευγα αμα μου αρεσε η ζωη στην ελλαδα και επερνα καλο μισθο.
 

Sitil

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Γεια και χαρά στα μέλη

Έφυγα από Ελλάδα το 2001, έμεινα Βρετανία περίπου 15 χρόνια σπουδές και δουλειά, τώρα είμαι Δυτική Ακτή Αμέρικα. Θα αποφύγω το σεντόνι, το θέμα στη ζωή είναι να δουλευεις σε κατι σχετικά ευχάριστο, και να μην είσαι μαλάκας και μουνόδουλος. Επίσης, Ελλάδα γυρνάς μόνο όταν μπορείς εσύ να ελέγχεις τη φάση σου με χρήματα και τρόπο ζωής.

Η Αθήνα είναι, θεωρητικά, καλή βάση. Πας σε 2-4 ώρες όπου θες Ευρώπη, αν έχεις δε, σπίτι κοντά σε θάλασσα κτλ είσαι ελκυστικός προορισμός για όλες που γνώρισες όλα αυτά τα χρόνια!

Η έλλειψη μαλάκινσης και μουνοδουλίασης έρχεται με το να μείνεις μόνος, να δουλεύεις, να είσαι ανοικτός άλλες κουλτούρες και μην φέρεσαι σαν βλάχος στις γυναίκες

Στατιστικά από προσωπική εμπειρία, οι Ισπανίδες/Πορτογαλέζες αρκετά προσβάσιμες, ακόμα και Ελληνες κλαρινογαμπροί βγάζουν καμία. Γαλλίδες  όχι τόσο σνομπ όσο νομίζουμε, φεμινίστριες αλλά θέλουν αληθινό άντρα δίπλα τους. Αγγλίδες είναι φοβερές για σεξ παρέα και κουβέντα εκτός από τις πολύ πατσαβούρες. Ρουμάνες για χυδαίο σεξ, Πολωνέζες άτριχες και ψάχνουν άντρα ακόμα και τα 9αρια νοιώθουν μειονεκτικά σε 6αρια Γερμανίδες. Οι Γερμανίδες λίγο σκληρές αλλά μαλακώνουν! Κορεάτισσες είναι οι πιο όμορφες Ασιάτισες και σε σέβονται και decent σεξ.

Oι Aμερικάνες άνετες ειδικά Δυτική Ακτή, πολλές με πλαστικές στη μύτη/βυζία επίσης πολυ λίγες χοντρες, γενικά φιτ κατάσταση. Αν δεν είσαι βλάχος και σαλιάρης γαμάς 8αρια άνετα.
Με Ελληνίδες δεν ασχολούμαι καθόλου!!

Από δουλειές κτλ τα ξέρετε τα πράγματα πάνω-κάτω έχουν αναλυθεί σε βάθος εδώ.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Πανέμορφη η Ελλάδα αλλά έχει πολλούς ελληναραδες.
Αν παραβλέψεις αυτό, την οικονομία μπουρδελο, κοινωνία σαλάτα, εγκληματικότητα, αναξιοκρατία κλπ,.ναι τότε σούπερ να ξαναγυρίσεις.

Αλλά ποιος που μένει εξωτερικό χρόνια και έχει μια καλή ζωή και δουλειά θα τα ρίσκαρε όλα για να γυρίσει;
Για μαλακες ψάχνετε;
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Ο μαγκας ο Ελληνας εκμεταλλευεται το νομο των 4 στρεμματων, βρισκει 4 στρεμματα οπουδηποτε στη χωρα τον βολευει, χτιζει το σπιτακι του και ζει τον παραδεισο του.
Συμφωνώ  με τη παράμετρο όμως  πως θα ψήσει και μια ανατολική να έρθει να μείνει μαζί του σε μάχιμη ηλικία και φόρμα για ατελείωτα γαμήσια και γούστα μέχρι τέλους!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Συμφωνώ  με τη παράμετρο όμως  πως θα ψήσει και μια ανατολική να έρθει να μείνει μαζί του σε μάχιμη ηλικία και φόρμα για ατελείωτα γαμήσια και γούστα μέχρι τέλους!

Εννοειται. Αν και με τετοιο setup ψηνεις και δυτικη να ερθει να ζησει εδω χαλαρα, ειδικα αμα εισαι κοντα στη θαλασσα.
Υπαρχουν και αλλες λυσεις βεβαια, οπως couchsurfing, κλπ
Η αρχη ειναι τα 4 στρεμματα και το παραδακι για να φτιαξεις ολα τ αλλα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οι μισοι μενουν Αθηνα ειτε λογω φτωχιας, ειτε λογω νεοπλουτισμου
Ο μαγκας ο Ελληνας εκμεταλλευεται το νομο των 4 στρεμματων, βρισκει 4 στρεμματα οπουδηποτε στη χωρα τον βολευει, χτιζει το σπιτακι του και ζει τον παραδεισο του.

Καποιοι προτιμουν να αγοραζουν με τα ιδια η τα 2πλα, 3πλα, 5πλα λεφτα, οροφοδιαμερισμα στο Καλαμακι, με αλλους δυο οροφους απο πανω τους και...78 μπαλκονοπορτες θεα απ το μπαλκονι τους.

Ο καθενας οπως θελει ζει, δικαιωμα του...

τα 4 στρέμματα αποθάνανε ... βάλανε και όρο 25 μέτρα πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εννοειται. Αν και με τετοιο setup ψηνεις και δυτικη να ερθει να ζησει εδω χαλαρα, ειδικα αμα εισαι κοντα στη θαλασσα.
Υπαρχουν και αλλες λυσεις βεβαια, οπως couchsurfing, κλπ
Η αρχη ειναι τα 4 στρεμματα και το παραδακι για να φτιαξεις ολα τ αλλα.

παίκτη μου επειδή έχω κτίσει σπίτι (εξοχικό) αστα να πάνε... σου τρώει τα συκώτια ακόμη και να βάλεις εργολάβο να σου το τελειώσει..

εκτός αν έχεις βαρύ χέρι και είσαι πάνω από το κεφάλι τους καθημερινά και τους πλακώνεις στις φάπες πρωι πρωί πριν πιάσουνε δουλειά...

εξάλλου όπως λένε οι εργολάβοι που χτίζανε παλιά πολυκατοικίες ο καλύτερος μεζές είναι συκώτι από μάστορα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
παίκτη μου επειδή έχω κτίσει σπίτι (εξοχικό) αστα να πάνε... σου τρώει τα συκώτια ακόμη και να βάλεις εργολάβο να σου το τελειώσει..

εκτός αν έχεις βαρύ χέρι και είσαι πάνω από το κεφάλι τους καθημερινά και τους πλακώνεις στις φάπες πρωι πρωί πριν πιάσουνε δουλειά...

εξάλλου όπως λένε οι εργολάβοι που χτίζανε παλιά πολυκατοικίες ο καλύτερος μεζές είναι συκώτι από μάστορα

Βασικα, δεν ειναι αναγκη να εχεις πρωτη κατοικια σε κτημα. Μπορεις καλλιστα να εχεις ενα κτηματακι με δεντρα και ενα καλυβακι η μια αποθηκη κλπ οπου θα περνας τη μερα σου, θα πινεις τα τσιπουρα σου με φιλους, θα ριχνεις και καναν υπνο. Το κεντρικο θεμα ειναι οτι στην Ελλαδα μπορεις ζεις αυτην την μικρη-μεγαλη απολαυση, 300 μερες το χρονο, λογω καλοκαιριας ενω στο βορρα, ουτε 100 και αυτες τη μιση μερα θα σου το ριξει το ψιλοβροχο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Βασικα, δεν ειναι αναγκη να εχεις πρωτη κατοικια σε κτημα. Μπορεις καλλιστα να εχεις ενα κτηματακι με δεντρα και ενα καλυβακι η μια αποθηκη κλπ οπου θα περνας τη μερα σου, θα πινεις τα τσιπουρα σου με φιλους, θα ριχνεις και καναν υπνο. Το κεντρικο θεμα ειναι οτι στην Ελλαδα μπορεις ζεις αυτην την μικρη-μεγαλη απολαυση, 300 μερες το χρονο, λογω καλοκαιριας ενω στο βορρα, ουτε 100 και αυτες τη μιση μερα θα σου το ριξει το ψιλοβροχο


ακριβώς... εγώ έκανα το λάθος και έκτισα κανονική κατοικία (δύο όροφοι από 100 τμ ο καθένας σε οικόπεδο 2 στρέμματα εντός οικισμου) και βαράω το κεφάλι μου ακόμη στον τοίχο ... πρέπει σε σημερινές τιμές (γιατί το ξεκίνησα το 1987) να μου έχει κοστίσει κοντά στα 650 χιλιάρικα (να σκεφτείς τα τούβλα το 1987 για τους δύο ορόφους μου κοστίσανε υλικα, μεροκάματα και ΙΚΑ γύρω στα 450 χιλιάρικα της εποχής) και ακόμη θέλει (κλιματισμό, διαμορφώσεις εξωτερικού χώρου κλπ κλπ κλπ)...


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τη μεγαλη διαφορα Ελλαδας-βορρα την καταλαβαινεις κυριως Σεπτεμβριο, οπου στην Ελλαδα κανουν ακομα μπανιο και στο βορρα εχει αρχισει να σκοτεινιαζει απο τις 5-6 το απογευμα και να σφιγγουν τα κρυα και οι βροχες.
Επισης, τον Μαρτιο, τετοια εποχη καλη ωρα, και ειδικα Απριλη, Ελλαδα παταει κατι μερες που σου ανοιγει η ψυχη, η ανοιξη αρχιζει να μυριζει παντου, παντου ανθισμενα δεντρα, κλπ ενω στο βορρα αγκομαχαει το θερμομετρο να ξεπερασει τους 10 βαθμους και φυσικα η μουνταδα-μουνταδα, η βροχαδα-βροχαδα και τα μουφαν μεχρι το σαγονι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τη μεγαλη διαφορα Ελλαδας-βορρα την καταλαβαινεις κυριως Σεπτεμβριο, οπου στην Ελλαδα κανουν ακομα μπανιο και στο βορρα εχει αρχισει να σκοτεινιαζει απο τις 5-6 το απογευμα και να σφιγγουν τα κρυα και οι βροχες.
Επισης, τον Μαρτιο, τετοια εποχη καλη ωρα, και ειδικα Απριλη, Ελλαδα παταει κατι μερες που σου ανοιγει η ψυχη, η ανοιξη αρχιζει να μυριζει παντου, παντου ανθισμενα δεντρα, κλπ ενω στο βορρα αγκομαχαει το θερμομετρο να ξεπερασει τους 10 βαθμους και φυσικα η μουνταδα-μουνταδα, η βροχαδα-βροχαδα και τα μουφαν μεχρι το σαγονι

τι να κάνουμε παίκτη μου... κάθε τόπος έχει τα δικά του αλλά όπου ζεις εκεί πατρίς...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ακριβώς... εγώ έκανα το λάθος και έκτισα κανονική κατοικία (δύο όροφοι από 100 τμ ο καθένας σε οικόπεδο 2 στρέμματα εντός οικισμου) και βαράω το κεφάλι μου ακόμη στον τοίχο ... πρέπει σε σημερινές τιμές (γιατί το ξεκίνησα το 1987) να μου έχει κοστίσει κοντά στα 650 χιλιάρικα (να σκεφτείς τα τούβλα το 1987 για τους δύο ορόφους μου κοστίσανε υλικα, μεροκάματα και ΙΚΑ γύρω στα 450 χιλιάρικα της εποχής) και ακόμη θέλει (κλιματισμό, διαμορφώσεις εξωτερικού χώρου κλπ κλπ κλπ)...

Στη θεση σου θα το πουλουσα σε καναν πλουσιο που θελει να μεινει σε εξοχικο και θα εκανα αυτο που ειπα πριν, δηλαδη κτηματακι με ενα ωραιο σπιτακι κηπου

URL]]
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στη θεση σου θα το πουλουσα σε καναν πλουσιο που θελει να μεινει σε εξοχικο και θα εκανα αυτο που ειπα πριν, δηλαδη κτηματακι με ενα ωραιο σπιτακι κηπου

https://[URL unfurl="true"]www.oikosdecor.gr/wp-content/uploads/2019/08/IKARIA-37m2-300x200.jpg[/img[/URL]]

[/quote]
μπαα.. χλωμό το βλέπω.. είναι στο γυναικοχώρι, 50 μ από την θάλασσα και ήδη η κυρά το έχει κάνει γονική παροχή στα παιδιά... (ήταν στο όνομα της γιατί όταν παντρεύτηκα είχε βγεί η άδεια)

απλά τώρα συντήρηση (ούτε σκέψη για γκαζόν και τέτοιες μαλακίες), ένα απλό μπαρμπεκιου και αραγμα για τσίπουρα

ασε που μου έκανε ο Μπόρις τώρα πλάκα και κατήργησε την μαλακία τον IR35 και μου ζητούν να συνεχίσω με τους παλιούς όρους (650 λίρε την μέρα contract)..... από retirement mode αρχισα να μπαίνω σε soldier of fortune mode ξανά
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
τι να κάνουμε παίκτη μου... κάθε τόπος έχει τα δικά του αλλά όπου ζεις εκεί πατρίς...

Εννοειται. Πανω απο ολα, ο αγωνας επιβιωσης, προοδου και υποστηριξης της οικογενειας. Αν χρειαστει πας και Ανταρκτικη για 20 χρονια
Απλα κανουμε τη συγκριση μεταξυ ποιοτητας ζωης, οταν καποιος φτασει σε σημειο να αφοσιωθει αποκλειστικα σε αυτη, δηλαδη την ποιοτητα ζωης, οπως κανουν οι περισσοτεροι ανθρωποι πχ στις διακοπες η τη συνταξη τους
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
μπαα.. χλωμό το βλέπω.. είναι στο γυναικοχώρι, 50 μ από την θάλασσα και ήδη η κυρά το έχει κάνει γονική παροχή στα παιδιά... (ήταν στο όνομα της γιατί όταν παντρεύτηκα είχε βγεί η άδεια)

απλά τώρα συντήρηση (ούτε σκέψη για γκαζόν και τέτοιες μαλακίες), ένα απλό μπαρμπεκιου και αραγμα για τσίπουρα

Τοτε δε χρειαζεται να σκοτιζεσαι. Χτισε ενα δωματιο στο ισογειο, και ασε να σκεφτουν οι απογονοι, οι γαμπροι και οι νυφες πως θα τα αξιοποιησουν.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τοτε δε χρειαζεται να σκοτιζεσαι. Χτισε ενα δωματιο στο ισογειο, και ασε να σκεφτουν οι απογονοι, οι γαμπροι και οι νυφες πως θα τα αξιοποιησουν.

εχω ολόκληρο διαμέρισμα στο ισόγειο για την πάρτη μου... 98 τμ... θα του ρίξω και δύο μεγάλα κλιματιστικά για τις χοντρές ζέστες (καλοριφέρ έχει), φουλ επιπλωμένο είναι και θα την πέσω για τσίπουρα

το θέμα είναι ότι μου άλλαξε σήμερα τα κόζα ο Μπόρις και με ξαναφέρνει σε working mode...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom