Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ελπιζωμεν αν και εγώ επιστρέφω Ελλάδα for ever
νομίζω ότι 41 χρόνια εργασίας είναι αρκετά... αν και μεταξύ μας με ψήνουν για να πάω πίσω στο Λουξεμβούργο... αν σταματήσουν να έχουν καβούρια στις τσέπες και δώσουν αυτά που θέλω θα τους τιμήσω για ένα εξάμηνο...

τουλάχιστον εκεί έχει καλό φαγητό και το κυριώτερο όλη η Ευρώπη είναι στο πιάτο σου... σε 3 ώρες max πάς παντού στην Ευρώπη... το ψήνω για τετραήμερο απασχόλησης οπότε από Πέμπτη μεσημέρι εκδρομή

την προηγούμενη φορά είχα γράψει 62.000 χλμ σε 17 μήνες ... και το σπίτι από το γραφείο ήταν 2 χλμ ... η Hertz τραβούσε τα μαλλιά της...
  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:Η αληθεια είναι λιγάκι διαφορετική  :2funny:Ελλάδα πας γιατί έχασες τη δουλειά σου από την κρίση το Brexit και τον ιό  :2funny: :2funny: :2funny:.
  Να πληρώνεις ενοίκιο σύντομα δεν θα έχεις  :2funny:οπότε γυρίζεις Ελλάδα γιά ένα καλύτερο μέλλον  :2funny: :2funny: :2funny:.
  Εσύ δεν έβριζες την ελλάδα και τους Ελληνες από το πρω'ι' μέχρι το βράδυ? :2funny:και τώρα γυρνάς σε αυτό το απαίσιο μέρος με τους απαίσιους ανθρώπους? :jerking: :2funny:..
  Εμένα η γνώμη μου είναι ότι σίγουρα το επίπεδο του Ελληνα έχει πέσει πάρα πολύ και το οικονομικό και μορφωτικό και το πολιτιστικό αλλά εσείς οι Ελληνες του εξωτερικού είστε οι σποτυχημένοι της Ελλάδας  :headbang:όσοι αποτύχατε Ελλάδα φύγατε στο εξωτερικό  :jerking:και φυτοζωείτε  :vomit: :2funny:το κακό είναι ότι οι φουκαράδες σαν εσένα και τον Βλάκμαν με τη φτωχομπινεδιά σας και την κακομοιριά σας μας ρεζιλεύεται στο εξωτερικό! :shit:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Εσυ Δημητράκη γιατί γράφεις σε αυτό το νήμα;
Έχεις δουλέψει ποτε;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εσυ Δημητράκη γιατί γράφεις σε αυτό το νήμα;
Έχεις δουλέψει ποτε;

o Δημητράκης ??? του στέλνουν χίλια ευρώ τον μήνα οι γονείς του για να τον ξεφορτωθούν και τον έχουν παρκάρει στην Ρωσία... αν μπορούσαν θα τον είχαν παράρει στο φεγγάρι
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
o Δημητράκης ??? του στέλνουν χίλια ευρώ τον μήνα οι γονείς του για να τον ξεφορτωθούν και τον έχουν παρκάρει στην Ρωσία... αν μπορούσαν θα τον είχαν παράρει στο φεγγάρι
Όχι 200  :jerking: :2funny:μόνο οι κρέμες μου είναι 200 το μήνα φουκαρά :2funny:κ'εγώ σας της έβαλα και φωτογραφίες  :2funny:ο φουκαράς ο Whois έπαθε μεγάλη κωλούμπρα  :2funny:εγώ  μιλάω με αποδείξεις όχι όπως εσείς οι ψεύτες  :jerking:Επειδή εσείς που πήγατε στο εξωτερικό επειδή δεν έβγαινε το μεροκάματο νομίζετε ότι όλοι είναι φουκαράδες σαν εσάς? :jerking: :2funny:
  Αυτό είναι το κακό με σας τους κακομοίρηδες ότι με την κατάντια σας μας ρεζιλεύετε παντού  :vomit:.
  Και τώρα θα πας στην Ελλάδα που όλα είναι χάλια? :2funny:Εγώ να κάτσω Ελλάδα πάνω από μιά βδομάδα δεν  μπορώ κ'εσύ θα πας γιά μόνιμα? :2funny:άρα οι συνθήκες διαβίωσης σου στην Αγγλία είναι εντελώς  :vomit: :shit: γιά να πηγαίνεις να μείνεις μόνιμα Ελλάδα  :2funny:Αυτά γιά να μη μας κρο'ι'δεύετε  :jerking: :2funny:
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Αυτά γιά να μη μας κορο'ι'δεύετε  
Μα τι λες τωρα η ζωη ειναι ωραια στην Αγγλια. Ζεις σε καμαρουλα μια σταλια, με κοινη τουαλετα και κουζινα, σε κοινοβιο δηλαδη. Περιμενεις στην υγρη σταση το λεωφορειο απ τις 6 το πρωι. Ο καιρος ειναι υπεροχος, μονο βρεχει. Και ξεχασα να πω οτι πρεπει να αφοδευεις αναγκαστικα απο τις 5 το πρωι, για να μην σταματας απ την δουλεια.. και φωναζει το αφεντικο.  :S
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Μα τι λες τωρα η ζωη ειναι ωραια στην Αγγλια. Ζεις σε καμαρουλα μια σταλια, με κοινη τουαλετα και κουζινα, σε κοινοβιο δηλαδη. Περιμενεις στην υγρη σταση το λεωφορειο απ τις 6 το πρωι. Ο καιρος ειναι υπεροχος, μονο βρεχει. Και ξεχασα να πω οτι πρεπει να αφοδευεις αναγκαστικα απο τις 5 το πρωι, για να μην σταματας απ την δουλεια.. και φωναζει το αφεντικο.  :S
Τι να πουν και αυτοί που χέζουν στον δρόμο.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Και εγω πιστευω οτι αν κατι αξιζει πολυ στην Ευρωπη, ειναι να εισαι καπου κεντρικα με γρηγορη προσβαση σε πολλα μερη. Εγω ειμαι και λατρης του τρενου, οποτε καμια Λυων, Ζυριχη, Κοιλαδα Ρουρ, Ολλανδια, κλπ θα μου ητανε κουτι. Χωρις να εχει κορονοιους βεβαια  :S

Παντα μου αρεσαν τα ταξιδια με το τρενο, μικρος πηγαινα συχνα.

Απο οταν πηρα ξεκινησα να οδηγω, δεν ξαναπηγα ποτε.

Θα μου αρεσε να παω ξανα.

Υπαρχουν τρενα με καμπινες ανετες, με εστιατοριο-μπαρ κτλπ οπως παλια;
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Σχετικα με τα οσα γραφονται πιο πανω.

Εαν οι συνθηκες διαβιωσης ειναι καλες στην Αγγλια, γιατι χιλιαδες Αγγλοι εχουν φυγει απο εκει και ζουν μονιμα στο νοτο (Γαλια, Ιταλια, Ελλαδα, Κυπρο);
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αγγλοι συνταξιούχοι μεταναστεύουν Μεσόγειο.Σιγά μη μεταναστεύσει ο οικονομικά ενεργός Δυτικός Νότο όπου χάνει όλα του τα δικαιώματα.
Με τους Αγγλους βέβαια υπάρχει και ειδικός λόγος μετανάστευσης,οι Αγγλίδες.Προκειμένου να τις αποφύγουν και να γαμήσουν σαν άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να μεταναστεύσουν παντού,κάπταιν Κουκ κι έτσι θαλασσοπόροι και πειρατές ανέκαθεν.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Υπαρχουν τρενα με καμπινες ανετες, με εστιατοριο-μπαρ κτλπ οπως παλια;

Ναι, εχει καλα τρενα, δεν ειναι φθηνα αλλα ειναι καλα και παρα πολλα

Δες εδω ενα χαρτη με ολες τις γραμμες τρενου στην Ευρωπη.

URL]]
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και εγω πιστευω οτι αν κατι αξιζει πολυ στην Ευρωπη, ειναι να εισαι καπου κεντρικα με γρηγορη προσβαση σε πολλα μερη. Εγω ειμαι και λατρης του τρενου, οποτε καμια Λυων, Ζυριχη, Κοιλαδα Ρουρ, Ολλανδια, κλπ θα μου ητανε κουτι. Χωρις να εχει κορονοιους βεβαια  :S

Κοιλάδα Ρουρ δεν είναι καλά.Βιομηχανικές πόλεις με πολλή καταχνιά και πολύ λαικούς τύπους βιομηχανικούς εργάτες.Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εκεί.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ναι, εχει καλα τρενα, δεν ειναι φθηνα αλλα ειναι καλα και παρα πολλα

Δες εδω ενα χαρτη με ολες τις γραμμες τρενου στην Ευρωπη.

http://[URL unfurl="true"]www.reidsitaly.com/site/assets/files/1941/hs-train-lines-in-europe.-toppic.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

Τρένο έχει το πλεονέκτημα οτι μπορείς να πιεις τα ξύδια σου μέσα να καμακώσεις ακόμα και να γαμήσεις μες στο τρένο.Αν έχεις πάει π.χ. Πολωνία για ΣΚ και είσαι λιωμένος από τα ξύδια και το ξενύχτι η εύκολη λύση είναι το τρένο.
Επίσης στην τρενούμπα κάνεις ηλεκτρονικό καμάκι τα πάντα όλα,είναι άνετα και πολύ γρήγορα.Το μόνο πρόβλημα είναι το ψωλόκρυο αν έχεις αλλαγές τρένων και οι στάσεις όπως και οτι μπορεί να κάτσει δίπλα σου καάς βρωμύλος λάθρο ή κανά μικρό που γκαρίζει οπότε χαλάει το σκηνικό.
Στα γερμανικά τρένα επιτρέπεται να πίνεις,στα πολωνικά απαγορεύεται.Στα πολωνικά όμως χαζεύεις μπουτάρες,βυζάρες και μπορεί να ρίξεις και κανάν χούφτο ή να κάνεις ενδιαφέρουσα γνωριμία είναι όλες με το χαμογελάκι πρόθυμες για γούστα.
Τελείως διαφορετική κατάσταση από Γερμανία.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Σχετικα με τα οσα γραφονται πιο πανω.

Εαν οι συνθηκες διαβιωσης ειναι καλες στην Αγγλια, γιατι χιλιαδες Αγγλοι εχουν φυγει απο εκει και ζουν μονιμα στο νοτο (Γαλια, Ιταλια, Ελλαδα, Κυπρο);

Για τον καιρο και μονο. Ειναι μαρτυριο το καλοκαιρι να εχεις τη θαλασσα στα ποδια και να μη μπορεις να μπεις μεσα. Χωρια οι βροχες, κρυα, ανεμοι, μουνταδα, κλπ

Ειπαμε, οι βορειες χωρες ειναι για δουλεια και οργανωση, για καλη ζωη αν δε σε νοιαζουν τα λεφτα με καποιον τροπο (τα εχεις η δεν τα πολυκυνηγας) ο νοτος ειναι παραδεισος.

Ειχα αγγλο στη δουλεια 21 χρονων, που ειχε ζησει στην Ελλαδα περισσοτερο απο χρονο (365 μερες) σε διακοπες αθροιστικα

Ο πλουσιος που νοικιαζα το σπιτι που εμενα, το μισο χρονο ηταν Τενεριφη για διακοπες
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Για τον καιρο και μονο. Ειναι μαρτυριο το καλοκαιρι να εχεις τη θαλασσα στα ποδια και να μη μπορεις να μπεις μεσα. Χωρια οι βροχες, κρυα, ανεμοι, μουνταδα, κλπ

Ειπαμε, οι βορειες χωρες ειναι για δουλεια και οργανωση, για καλη ζωη αν δε σε νοιαζουν τα λεφτα με καποιον τροπο (τα εχεις η δεν τα πολυκυνηγας) ο νοτος ειναι παραδεισος.

Ειχα αγγλο στη δουλεια 21 χρονων, που ειχε ζησει στην Ελλαδα περισσοτερο απο χρονο (365 μερες) σε διακοπες αθροιστικα

Ο πλουσιος που νοικιαζα το σπιτι που εμενα, το μισο χρονο ηταν Τενεριφη για διακοπες

Το αίνιγμα που λες λύνεται απλά.Πόσοι Ελληνες,Ιταλοί,Ισπανοί μεταναστεύουν Βορρά  και πόσοι Βόρειοι μεταναστεύουν Νότο?Η απάντηση δείχνει πού είναι καλύτερα συνολικά.
Ο Νότος είναι καλύτερος για αραχτούς,εισοδηματίες,ψωλάδες,γόνους,βολεμένους,κοννιασμένους,ξυσαρχίδες κτλ ή για λαμόγια,παπατζήδες,κομπιναδόρους κτλ.Ο Βορράς είναι καλύτερος για εργατικούς και σοβαρούς επαγγελματίες,για καριερίστες κτλ.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Σχετικα με τα οσα γραφονται πιο πανω.

Εαν οι συνθηκες διαβιωσης ειναι καλες στην Αγγλια, γιατι χιλιαδες Αγγλοι εχουν φυγει απο εκει και ζουν μονιμα στο νοτο (Γαλια, Ιταλια, Ελλαδα, Κυπρο);
Γιατι η  συνταξη τους πιάνει πιο πολλά στην Βουλγαρία και κυρίως στην Ισπανία,εκεί πανε και γιατί όχι;Ηλιος,θάλασσα και το αγόρι τους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Το αίνιγμα που λες λύνεται απλά.Πόσοι Ελληνες,Ιταλοί,Ισπανοί μεταναστεύουν Βορρά  και πόσοι Βόρειοι μεταναστεύουν Νότο?Η απάντηση δείχνει πού είναι καλύτερα συνολικά.
Ο Νότος είναι καλύτερος για αραχτούς,εισοδηματίες,ψωλάδες,γόνους,βολεμένους,κοννιασμένους,ξυσαρχίδες κτλ.Ο Βορράς είναι καλύτερος για εργατικούς και σοβαρούς επαγγελματίες.

Θα σου αντιστρεψω το ερωτημα:

Ποσοι Βορειοι πανε Νοτο για διακοπες και ποσοι Νοτιοι πανε Βορρα για διακοπες μεσα στο ετος;

Αρα καταληγουμε σε αυτο που λεω: Για δουλεια ειναι καλυτερα Βορρα, για αυτο και πιο πολλοι πανε βορρα για δουλεια, απ οτι το αντιστροφο, ενω για διακοπες ο Νοτος, γι αυτο και γινεται του κουτρουλη ο γαμος καθε καλοκαιρι στη μεσογειο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Θα σου αντιστρεψω το ερωτημα:

Ποσοι Βορειοι πανε Νοτο για διακοπες και ποσοι Νοτιοι πανε Βορρα για διακοπες μεσα στο ετος;

Αρα καταληγουμε σε αυτο που λεω: Για δουλεια ειναι καλυτερα Βορρα, για αυτο και πιο πολλοι πανε βορρα για δουλεια, απ οτι το αντιστροφο, ενω για διακοπες ο Νοτος, γι αυτο και γινεται του κουτρουλη ο γαμος καθε καλοκαιρι στη μεσογειο

Οι Βόρειοι πάνε διακοπές Νότο κυρίως λόγω καιρού και λιγότερο για το lifestyle.Ειδικά οι Αγγλοι θέλουν ακριβώς το ίδιο lifestyle με Αγγλία,English breakfast,football,English pubs,bars,clubs,σφηνάκια,κοκταίηλς,αγγλική μουσική με φόντο μεσογειακές παραλίες και ζεστό καιρό.Και ο Σουηδός δεν έρχεται Ελλάδα για να ακούσει μπουζούκι ούτε για να φάει σουβλάκι.Ερχονται για τον ήλιο,τη θάλασσα και τις παραλίες,άντε να πάνε και στα αρχαία.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Ρε συ KMan2, γράφεις μερικές φορές κάτι κείμενα που λεω ρε συ δεν πάει καλά το άτομο. Αλλά γράφεις μερικές φορές και κάτι που είναι 100% σωστά.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Τρένο έχει το πλεονέκτημα οτι μπορείς να πιεις τα ξύδια σου μέσα να καμακώσεις ακόμα και να γαμήσεις μες στο τρένο.Αν έχεις πάει π.χ. Πολωνία για ΣΚ και είσαι λιωμένος από τα ξύδια και το ξενύχτι η εύκολη λύση είναι το τρένο.
Επίσης στην τρενούμπα κάνεις ηλεκτρονικό καμάκι τα πάντα όλα,είναι άνετα και πολύ γρήγορα.Το μόνο πρόβλημα είναι το ψωλόκρυο αν έχεις αλλαγές τρένων και οι στάσεις όπως και οτι μπορεί να κάτσει δίπλα σου καάς βρωμύλος λάθρο ή κανά μικρό που γκαρίζει οπότε χαλάει το σκηνικό.
Στα γερμανικά τρένα επιτρέπεται να πίνεις,στα πολωνικά απαγορεύεται.Στα πολωνικά όμως χαζεύεις μπουτάρες,βυζάρες και μπορεί να ρίξεις και κανάν χούφτο ή να κάνεις ενδιαφέρουσα γνωριμία είναι όλες με το χαμογελάκι πρόθυμες για γούστα.
Τελείως διαφορετική κατάσταση από Γερμανία.

Γουσταρω τυπε   :wanker: :wanker: :wanker:

Μολις τελειωσουν αυτες οι παπαριες, παμε να κανουμε τουρ ολη τη Πολωνια 5 φορες.

Καμπινες πριβε δεν εχει;

Ψαξε και βρες καμια καλη περιπτωση και παμε να σε δω εν δραση κιολας, να δουμε πως παιζεις μπαλα, τι αρχοντας εισαι και τι μαρουλι κουβαλας.

 :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οι Βόρειοι πάνε διακοπές Νότο κυρίως λόγω καιρού και λιγότερο για το lifestyle.Ειδικά οι Αγγλοι θέλουν ακριβώς το ίδιο lifestyle με Αγγλία,English breakfast,football,English pubs,bars,clubs,σφηνάκια,κοκταίηλς,αγγλική μουσική με φόντο μεσογειακές παραλίες και ζεστό καιρό.Και ο Σουηδός δεν έρχεται Ελλάδα για να ακούσει μπουζούκι ούτε για να φάει σουβλάκι.Ερχονται για τον ήλιο,τη θάλασσα και τις παραλίες,άντε να πάνε και στα αρχαία.

Δε διαφωνω, αλλα δεν αναιρει κατι απο αυτα που εγραψα.
Διαφωνεις οτι ο Νοτος ειναι καλυτερος για διακοπες και ο βορρας για δουλεια και οργανωση;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom