Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δεν ξερω αν συμφωνω η οχι. Δε μπορω να πω οτι εμπιστευομαι πολυ τον αγγλικο τροπο σκεψης. Ναι ειναι μεθοδικοι, αλλα εχουν εναν τροπο σκεψης που μου θυμιζει λιγο τους Γερμανους με το 'Η Γερμανια πανω απο ολα'

Δηλαδη αν ρωτησεις 1000 Αγγλους αν θελουν να πεθανουν προκειμενου η χωρα τους να παραμεινει μια διεθνης δυναμη η να ζησουν αλλα η χωρα τους θα γινει Πακισταν, μαλλον οι περισσοτεροι θα διαλεξουν το πρωτο.

Μπορει δηλαδη να το βλεπουν ως εξης: Κολλαμε ολοι ιο, καποιοι πεθαινουν, ισως παραπανω απο οτι αν περναμε μετρα. ΑΛΛΑ η οικονομια μας θα τρεχει με χιλια οταν οι υπολοιποι θα εχουν σταματησει, τους πιανουμε ολους στον υπνο και βγαινουμε παλι πρωτοι στη διεθνη σκακιερα.

Πρωτον ο ιος δεν ειναι ακομη απολυτα σιγουρο ποιους πιανει. Διοτι δε μπορεις να ξερεις 100 % αν εισαι σε ευπαθη ομαδα.
Δευτερον δεν ειναι απολυτα σιγουρα αν θα υπαρξει ανοσια. Τριτον και σε μη ευπαθη ομαδα να εισαι, η νοσος πιθανοτατα σου αφηνει σοβαρα αναπνευστικα προβληματα για παντα. Επομενως μεγαλη επιβαρυνσηη σε μεγαλο μερος του πληθυσμου.
Τεταρτον, το πιθανοτερο πολλες αν οχι ολες οι υπολοιπες χωρες του πλανητη να θεσουν οι ιδιες τη Βρετανια σε καραντινα .Δε γαμηθηκαν ολες οι χωρες να παρουν μετρα και να εξαλειψουν τη διαδοση για να τους ξαναμολυνουν οι Αγγλοι που δε πηραν κανενα. Ετσι πολυ πιθανο να πεσουν στο κενο τα οποια οικονομικα πλεονεκτηματα και να ανιστραφουν εναντιον τους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πρέπει να είσαι σε γραφείο αναγκαστικά;

Αν ναι, τότε ή βάλε όρους στο που θα δουλέψεις (οχι open space) και μάθε τι μέτρα παιρνει η επιχείρηση για τον ιο Ή...πές τους οτι μονο απο το σπίτι δουλειά αλλιώς αντίο

Και 100 χιλιάδες το χρόνο να σου δινουν, δεν αξίζει αν δεν έχεις υγεία πίστεψέ με.

Δυσκολο πολυ να θεσεις τετοιους ορους τυπε
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Δυσκολο πολυ να θεσεις τετοιους ορους τυπε

Οκ, τότε ας το δούμε με διαφορετική οπτική, ίσως βοηθήσει

Πρώτο και πιο σημαντικό - έχεις ανάγκη τα λεφτά; Αν ναι, τότε αυτό είναι και το αποφασιστικό σημείο και η συζήτηση κλείνει εδώ. Να προσέχεις και πες μου αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπου.

Δεύτερον - τι δουλειά είναι; Ειναι κάτι που είναι ενδιαφέρον; Είναι η τεχνολογία ενδιαφέρουσα; Είναι ο πελάτης brand; Ο ρόλος είναι καλός και θα σε βοηθήσει στο επόμενο στάδιο να ανεβάσεις rate; Θυμάμαι πριν 3 χρόνια έψαχνα developers για κάποιο εργαλείο Adobe που είναι σχετικά παλιό, και οι πρώτοι που επικοινώνησα μαζί τους ήταν κάθετα αρνητικοί. Κανεις δε θέλει να μπλέξει με κάτι που δεν έχει μέλλον. Ολοι θέλουν κάτι ενδιαφέρον, ή avant garde. Και αυτοί στην επόμενη δουλειά σου θα είναι ανταγωνισμός.

Τρίτον - τα λεφτά. Ανάλογα με τη φάση της ζωής σου, τα λεφτά παίζουν ρόλο ή οχι και τόσο σημαντικό. Εδω δε μπορώ να εκφέρω άποψη, εσύ ξέρεις.

Βασικά να προσέχεις.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σημασία έχει συνεχώς να δουλεύεις να έχεις απασχόληση.Δεν έχει τόσο σημασία τι κάνεις και πού είσαι αρκεί να είσαι ενεργός στον τομέα σου.Αντί να κάθεσαι να περιμένεις να σου πέσει η ευκαιρία άδραξε ό,τι είναι διαθέσιμο από τα μαλλιά και θα βρεις την άκρη.
Εχεις ευκαιρία Αγγλία,πάνε Αγγλία.Εχεις ευκαιρία Αυστραλία πάνε Αυστραλία.Ποτέ δε μετανιώνεις για όσα έκανες αλλά για όσα δεν έκανες.
Αν δεν πας θα λες μια ζωή τι μαλάκας ήμουνα που δε δοκίμασα και έχασα την ευκαιρία οπότε πρέπει να το κάνεις για να μη μετανιώσεις οτι δεν τα δοκίμασες όλα.
The one who hesitates,masturbates.Οποιος διστάζει μαλακίζεται,έτσι είναι η φάση.Ο τολμηρός νικά.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Μερικές φορές μετανοιώνεις και για όσα έκανες. Ειδικά σε θέματα υγείας

Αυτο το λέω εγώ, που πριν 15 χρόνια δούλεψα για 14 μήνες σε σχεδόν εμπόλεμη ζώνη. Αλλά έκανα κάτι που έβαλε βάσεις για τα επόμενα.

Τέλος, θα ήθελα για τα νέα παιδιά να αφήσω μια φράση που άκουσα στο Λονδίνο το 2001. "Αυτός πάει όπου τον πληρώνουν". Και ειπωθηκε υποτιμητικά.

Ο,τι και να αποφασίσεις Γιώργο71, καλή τύχη.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εγώ ποτέ δε μετάνιωσα για ό,τι επέλεξα ο ίδιος.Τα βλέπεις όλα σαν εμπειρία,επιτυχίες και αποτυχίες.
Αυτό διάλεξες αυτές ήταν οι συνέπειες.Αν έκανες κάτι άλλο θα είχες άλλες συνέπειες ίσως αλλά πού ξέρεις πώς θα ήτανε?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Thanks για τις αποψεις παιδες

Το εχω βαλει και στο τουιτερ σαν δημοσκοπηση και μεχρι τωρα το "ΟΧΙ - Δε θα πηγαινα"  προηγειται με 70%

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και εξωτερικό να πας και να φας φάπες και να σε δείρουνε πάλι κέρδος έχεις αφού σκληραγωγείσαι.Κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη.Τίποτα δε χαρίζεται.
Και οι φάπες και τα χαστούκια μια χαρά είναι αφού προσαρμόζεσαι γρήγορα.
Αμα φας πολλές φάπες μετά γίνεσαι σκληρόπετσος,δε σε αγγίζει τίποτα και τους έχεις.Τους βλέπεις πώς αλλάζουν συμπεριφορά όσο παλιώνεις.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
βλέπεις τον Τεύτονα έτοιμο να εκραγεί από το θυμό του με αυτά που κάνεις.Δηλαδή τα πουτσιφλέκια γόνους και ψωλάδες,τους πάμε πίπα κώλο,γαμήσι μόνο.

Οι ψωλάδες τεύτονες πάντως, είναι πολύ πιο άξιοι από τους έλληνες.
Ο έλλην ψωλάς, είναι ο απόλυτος ψωλάς.

Προσόντα=0
υφάκι,μαγκιά=σαν να είναι μοναδικός κληρονόμος του ωνάση , του νιάρχουν , του τραμπ και όλων των σαούντ !!!!!
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Φυσικα και εχεις δικιο σε αυτο που λες, αλλα θα πηγαινες ΤΩΡΑ, με την εξαρση του ιου και τον τροπο που τον αντιμετωπιζουν οι Αγγλοι; Δηλαδη σχεδον σιγουρα θα κολλησεις.
Και αμα κολλήσεις τι έγινε;Ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι ψωλάδες τεύτονες πάντως, είναι πολύ πιο άξιοι από τους έλληνες.
Ο έλλην ψωλάς, είναι ο απόλυτος ψωλάς.

Προσόντα=0
υφάκι,μαγκιά=σαν να είναι μοναδικός κληρονόμος του ωνάση , του νιάρχουν , του τραμπ και όλων των σαούντ !!!!!

Ο Ελλην ψωλάς δεν παίζεται αλλά είναι αυτή η νοοτροπία Καλλιγούλα που έχει κληροδοτηθεί στην Ελλάδα.Ο Καλλιγούλας υπήρξε ο μεγαλύτερος Ολυμπιονίκης όλων των εποχών σάρωσε όλα τα χρυσά αφού κανείς δεν τόλμησε να τον νικήσει.Εκανε το άλογό του συγκλητικό.
Οταν πήγαν οι Ρωμαίοι να κάνουν τις μαγκιές αυτές στους Γερμανούς,τους πέτσωσαν οι Γερμανοί οπότε οι Γερμανοί έχουν το στυλ ελεύθερου βάρβαρου,κοινωνιστή με δικαιώματα.Ενώ ο Ελλην ψωλάς έχει τη νοοτροπία των οικιών ημών εμπιπραμένων,ημείς άδομεν κτλ.Είναι πολύ διαφορετική νοοτροπία λόγω ιστορικών αιτίων.
Βέβαια η ύπαρξη υπερπληθώρας ψωλάδων δίνουν χαρακτήρα στωικότητας στους Ελληνες που δεν έχουν οι Γερμανοί που είναι πολύ πιο δυναμικοί και προσπαθούν συνέχεια να αλλάξουν τη φυσική κατάσταση.Οι Τούρκοι ως απόγονοι σουλτανάτου έχουν και άπειρη υπομονή εκτός από στωικότητα,ένα χαρακτήρα οθωμανικού μεγαλείου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν ξερω αν συμφωνω η οχι. Δε μπορω να πω οτι εμπιστευομαι πολυ τον αγγλικο τροπο σκεψης. Ναι ειναι μεθοδικοι, αλλα εχουν εναν τροπο σκεψης που μου θυμιζει λιγο τους Γερμανους με το 'Η Γερμανια πανω απο ολα'

Δηλαδη αν ρωτησεις 1000 Αγγλους αν θελουν να πεθανουν προκειμενου η χωρα τους να παραμεινει μια διεθνης δυναμη η να ζησουν αλλα η χωρα τους θα γινει Πακισταν, μαλλον οι περισσοτεροι θα διαλεξουν το πρωτο.

Μπορει δηλαδη να το βλεπουν ως εξης: Κολλαμε ολοι ιο, καποιοι πεθαινουν, ισως παραπανω απο οτι αν περναμε μετρα. ΑΛΛΑ η οικονομια μας θα τρεχει με χιλια οταν οι υπολοιποι θα εχουν σταματησει, τους πιανουμε ολους στον υπνο και βγαινουμε παλι πρωτοι στη διεθνη σκακιερα.

πάντως σήμερα ο BoJo άλλαξε το τροπάρι και άρχισε να παίρνει μέτρα...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Ο Ελλην ψωλάς δεν παίζεται αλλά είναι αυτή η νοοτροπία Καλλιγούλα που έχει κληροδοτηθεί στην Ελλάδα.Ο Καλλιγούλας υπήρξε ο μεγαλύτερος Ολυμπιονίκης όλων των εποχών σάρωσε όλα τα χρυσά αφού κανείς δεν τόλμησε να τον νικήσει.Εκανε το άλογό του συγκλητικό.
Οταν πήγαν οι Ρωμαίοι να κάνουν τις μαγκιές αυτές στους Γερμανούς,τους πέτσωσαν οι Γερμανοί οπότε οι Γερμανοί έχουν το στυλ ελεύθερου βάρβαρου,κοινωνιστή με δικαιώματα.Ενώ ο Ελλην ψωλάς έχει τη νοοτροπία των οικιών ημών εμπιπραμένων,ημείς άδομεν κτλ.Είναι πολύ διαφορετική νοοτροπία λόγω ιστορικών αιτίων.
Βέβαια η ύπαρξη υπερπληθώρας ψωλάδων δίνουν χαρακτήρα στωικότητας στους Ελληνες που δεν έχουν οι Γερμανοί που είναι πολύ πιο δυναμικοί και προσπαθούν συνέχεια να αλλάξουν τη φυσική κατάσταση.Οι Τούρκοι ως απόγονοι σουλτανάτου έχουν και άπειρη υπομονή εκτός από στωικότητα,ένα χαρακτήρα οθωμανικού μεγαλείου.
Tι μαλακίες λες ρε βλάκα;Ελεος με τις αρχιδιες που πετάς!!!!
Κοιτάξου λίγο στον καθρέπτη !
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Καλη επιστροφη και καλη ξεκουραση!
Αν μη τι αλλο το δικαιουσαι μετα απο τοσα χρονια περιπλανησης!

νομίζω ότι 41 χρόνια εργασίας είναι αρκετά... αν και μεταξύ μας με ψήνουν για να πάω πίσω στο Λουξεμβούργο... αν σταματήσουν να έχουν καβούρια στις τσέπες και δώσουν αυτά που θέλω θα τους τιμήσω για ένα εξάμηνο...

τουλάχιστον εκεί έχει καλό φαγητό και το κυριώτερο όλη η Ευρώπη είναι στο πιάτο σου... σε 3 ώρες max πάς παντού στην Ευρώπη... το ψήνω για τετραήμερο απασχόλησης οπότε από Πέμπτη μεσημέρι εκδρομή

την προηγούμενη φορά είχα γράψει 62.000 χλμ σε 17 μήνες ... και το σπίτι από το γραφείο ήταν 2 χλμ ... η Hertz τραβούσε τα μαλλιά της...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
νομίζω ότι 41 χρόνια εργασίας είναι αρκετά... αν και μεταξύ μας με ψήνουν για να πάω πίσω στο Λουξεμβούργο... αν σταματήσουν να έχουν καβούρια στις τσέπες και δώσουν αυτά που θέλω θα τους τιμήσω για ένα εξάμηνο...

τουλάχιστον εκεί έχει καλό φαγητό και το κυριώτερο όλη η Ευρώπη είναι στο πιάτο σου... σε 3 ώρες max πάς παντού στην Ευρώπη... το ψήνω για τετραήμερο απασχόλησης οπότε από Πέμπτη μεσημέρι εκδρομή

την προηγούμενη φορά είχα γράψει 62.000 χλμ σε 17 μήνες ... και το σπίτι από το γραφείο ήταν 2 χλμ ... η Hertz τραβούσε τα μαλλιά της...

Και εγω πιστευω οτι αν κατι αξιζει πολυ στην Ευρωπη, ειναι να εισαι καπου κεντρικα με γρηγορη προσβαση σε πολλα μερη. Εγω ειμαι και λατρης του τρενου, οποτε καμια Λυων, Ζυριχη, Κοιλαδα Ρουρ, Ολλανδια, κλπ θα μου ητανε κουτι. Χωρις να εχει κορονοιους βεβαια  :S
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και εγω πιστευω οτι αν κατι αξιζει πολυ στην Ευρωπη, ειναι να εισαι καπου κεντρικα με γρηγορη προσβαση σε πολλα μερη. Εγω ειμαι και λατρης του τρενου, οποτε καμια Λυων, Ζυριχη, Κοιλαδα Ρουρ, Ολλανδια, κλπ θα μου ητανε κουτι. Χωρις να εχει κορονοιους βεβαια  :S

το τελευταίο μετά από ένα εξάμηνο...

Λυών δεν είναι κεντρικά αλλά είναι ομορφη
Ζυρίχη πανάκριβη (ου παντός πλείν) αποστειρωμένη και οι Ναζί μπροστά στους γερμανοελβετούς ήταν αγγελούδια
Ρουρ λίγο μαυρίλα αλλά κοντά στα πάντα
Ολλανδία και πάλι ακρη Ευρώπης...

Στρατηγικές θέσεις

Λουξεμβούργο
Φραγκφούρτη
Στρασβούργο
Metz


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
το τελευταίο μετά από ένα εξάμηνο...

Λυών δεν είναι κεντρικά αλλά είναι ομορφη
Ζυρίχη πανάκριβη (ου παντός πλείν) αποστειρωμένη και οι Ναζί μπροστά στους γερμανοελβετούς ήταν αγγελούδια
Ρουρ λίγο μαυρίλα αλλά κοντά στα πάντα
Ολλανδία και πάλι ακρη Ευρώπης...

Στρατηγικές θέσεις

Λουξεμβούργο
Φραγκφούρτη
Στρασβούργο
Metz

Συμφωνω στις πολεις, αλλα ειναι πολυ μικρες, πλην της Φρανκφουρτης, η οποια οντως αξιζει, ειδικα αν εχεις καλη δουλεια. Επισης καλο ειναι και το Μοναχο αλλα πιανει πιο Ανατολη μερια.
Και η Βορεια Ιταλια εχει ωραιες πολεις, Μιλανο, κλπ αλλα εκει πιανεις μεσογειο για τα καλα, με ολα τα καλα και τα ασχημα

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom