Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

Στο μυαλο τους, ολα ειναι πιθανα στο να συμβουν.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

Δε φτανουν 150.000 για να σταματησει να δουλευει καποιος
Θες τουλαχιστον 300.000 για να εχεις ενα αξιοπρεπες εισοδημα, εκτος αν θες να την βγαζεις τσιμα-τσιμα

Γενικα το εισοδημα απ τη δουλεια μεταφραζετε σε εισοδημα απο 20πλασιο ποσο περιουσιακου στοιχειου

Δηλαδη αν βγαζεις 15.000 ευρω το χρονο απο τη δουλεια σου, ειναι σα να εχεις στην ακρη 300.000 ευρω και καθεσαι
Γι αυτο η δουλεια ειναι τοσο ισχυρο κινητρο, εχει τρομερη δυναμικη

 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Δε φτανουν 150.000 για να σταματησει να δουλευει καποιος
Θες τουλαχιστον 300.000 για να εχεις ενα αξιοπρεπες εισοδημα, εκτος αν θες να την βγαζεις τσιμα-τσιμα

Γενικα το εισοδημα απ τη δουλεια μεταφραζετε σε εισοδημα απο 20πλασιο ποσο περιουσιακου στοιχειου

Δηλαδη αν βγαζεις 15.000 ευρω το χρονο απο τη δουλεια σου, ειναι σα να εχεις στην ακρη 300.000 ευρω και καθεσαι
Γι αυτο η δουλεια ειναι τοσο ισχυρο κινητρο, εχει τρομερη δυναμικη
σωστα ασε που μετα αν παι και τα επενδυσει ολα τα λεφτα του σε ακινητα θα εχει προβλημα ρευστοτητας μετα επειδη θα περιμενει να ζει απο τα ενοικια..και αν δεν βρει ενοικιαστες?
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

μπρο, 150Κ ειναι peanuts για r-e.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
σωστα ασε που μετα αν παι και τα επενδυσει ολα τα λεφτα του σε ακινητα θα εχει προβλημα ρευστοτητας μετα επειδη θα περιμενει να ζει απο τα ενοικια..και αν δεν βρει ενοικιαστες?

Το ρισκο του να μη βρει ενοικιαστες συμπεριλαμβανεται στην αναλογια 1/20 οπως και αλλοι κινδυνοι και εξοδα (ανακαινισεις, πιστολιες απο ενοικιαστες, ΕΝΦΙΑ, κλπ)
Γενικα η δουλεια εχει τρομερη δυναμικη θελει πολυ μεγαλο κεφαλαιο για να μπορεσει καποιος να την συναγωνιστει με το να αραξει και να μην κανει τιποτα και να ζει απο παθητικο εισοδημα

Αν συνυπολογισεις και τις ασφαλιστικες εισφορες (εργαζομενου + εργοδοτη) τα μπονους και τυχον αλλες παροχες, κινητα, γευματα, καρτες ΜΜΜ, παρτυ, σεμιναρια, ταξιδια εκτος εδρας με πληρωμενα τα παντα, κλπ) μιλαμε για συντελεστη 1/30 ισως και παραπανω
Δηλαδη για να εγκαταλειψεις μια δουλεια που πληρωνεσαι 2000 το μηνα = 26.000 ευρω στο χερι + 1000 απο παροχες = 27.000 + ασφαλιστικες εισφορες =35.000 ευρω,

πρεπει να εχεις κεφαλαιο 700.000 για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις να κανεις τιποτα
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Το ρισκο του να μη βρει ενοικιαστες συμπεριλαμβανεται στην αναλογια 1/20 οπως και αλλοι κινδυνοι και εξοδα (ανακαινισεις, πιστολιες απο ενοικιαστες, ΕΝΦΙΑ, κλπ)
Γενικα η δουλεια εχει τρομερη δυναμικη θελει πολυ μεγαλο κεφαλαιο για να μπορεσει καποιος να την συναγωνιστει με το να αραξει και να μην κανει τιποτα και να ζει απο παθητικο εισοδημα

Αν συνυπολογισεις και τις ασφαλιστικες εισφορες (εργαζομενου + εργοδοτη) τα μπονους και τυχον αλλες παροχες, κινητα, γευματα, καρτες ΜΜΜ, παρτυ, σεμιναρια, ταξιδια εκτος εδρας με πληρωμενα τα παντα, κλπ) μιλαμε για συντελεστη 1/30 ισως και παραπανω
Δηλαδη για να εγκαταλειψεις μια δουλεια που πληρωνεσαι 2000 το μηνα = 26.000 ευρω στο χερι + 1000 απο παροχες = 27.000 + ασφαλιστικες εισφορες =35.000 ευρω,

πρεπει να εχεις κεφαλαιο 700.000 για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις να κανεις τιποτα

Δλδ 35Κ/700Κ= 5% yield ΛΟΛ
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

Δεν γίνεται μη το συζητάς.
Με ενοικια στην ελλάδα για να έχεις κονόμα, παίζεις με σπίτια που είτε είχες από πολύ παλιά , 2-3 γενιές πίσω, είτε τα έχτισες.

Αν είναι να δώσεις μετρητά λεφτά , για να αγοράσεις ακίνητα, να τα νοικιάζεις, στην ελλάδα, είσαι βλαξ.
Πας τα λεφτά έξω και δεν ξαναπατάς ποτέ στην ελλάδα.

Εκτός κι αν είναι μαύρα και δεν μπορείς να τα βγάλεις έξω !
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?
Να αγορασεις ξαπλωστρες στη Μυκονο και να τις νοικιαζεις
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Να αγορασεις ξαπλωστρες στη Μυκονο και να τις νοικιαζεις

Ξέρεις πόσο θέλει ένας δήμαρχος για να σου δώσει παραλία να νοικιάζεις ξαπλώστρες ;;;

Όποιος ρίχνει μετρητά για δουλειά στην ελλάδα το 2019 , είναι ηλίθιος.

Για ξένους δεν το συζητάμε.

Αν πει ξένος να φέρει λεφτά στην ελλάδα, πρέπει να τίθεται υπό κηδεμονία, να χάνει το δικαίωμα υπογραφής
και να τον κλείνουν σε τραλάδικο με ζουρλομανδύα
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ξέρεις πόσο θέλει ένας δήμαρχος για να σου δώσει παραλία να νοικιάζεις ξαπλώστρες ;;;

Όποιος ρίχνει μετρητά για δουλειά στην ελλάδα το 2019 , είναι ηλίθιος.

Για ξένους δεν το συζητάμε.

Αν πει ξένος να φέρει λεφτά στην ελλάδα, πρέπει να τίθεται υπό κηδεμονία, να χάνει το δικαίωμα υπογραφής
και να τον κλείνουν σε τραλάδικο με ζουρλομανδύα

Μια χαρα ειναι, αν εχεις γνωριμιες και ενα μικρο κεφαλαιο για να ξεκινησεις κατι. Γνωριμιες θελει, κυριως.

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.399
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Ξέρεις πόσο θέλει ένας δήμαρχος για να σου δώσει παραλία να νοικιάζεις ξαπλώστρες ;;;

Όποιος ρίχνει μετρητά για δουλειά στην ελλάδα το 2019 , είναι ηλίθιος.

Για ξένους δεν το συζητάμε.

Αν πει ξένος να φέρει λεφτά στην ελλάδα, πρέπει να τίθεται υπό κηδεμονία, να χάνει το δικαίωμα υπογραφής
και να τον κλείνουν σε τραλάδικο με ζουρλομανδύα



Λες ας πούμε και για αυτούς που έχουν μπει στο Σκορπιό στη Μύκονο για παράδειγμα; Μαλακία έκαναν;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μια χαρα ειναι, αν εχεις γνωριμιες και ενα μικρο κεφαλαιο για να ξεκινησεις κατι. Γνωριμιες θελει, κυριως.

Βασικά θελει ορεξη για δουλεια
Οποιαδηποτε επιχειρηματικη ιδεα εχει κανεις που να απαιτει πολλη προσωπικη δουλεια και τρεξιμο Βεγγου απ το πρωι μεχρι το βραδυ αλλα και γερη κονομα, θα εχει επιτυχια στην Ελλαδα, μιας και δεν υπαρχει ανταγωνισμος, αφου το 99% ειναι τεμπελχαναδες-επιδοματιες-αριστεροι

Γι αυτο και οι Αλβανοι ολοι φτιαχτηκανε τα προηγουμενα χρονια, ανοιγανε δουλειες που ο Ελληνας δεν πηγαινε λογω τεμπελιας και θησαυρισανε ολοι, με ξενοδοχεια στους Αγιους Σαραντα ειναι ολοι και ξυνουν τ αρχιδια τους τωρα, 
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ο Ελληνας ειναι γαλουχημενος και δρομολογημενος απο μικρος για υπαλληλικη ζωη
Οποιαδηποτε σκεψη για επιχειρηματικοτητα, στις περισσοτερες οικογενεις τιμωρειται με επιθεση του τυπου

- Τρελος εισαι; Που θες να μπλεξεις με τετοια τωρα;
- Νομιζεις αλλοι δεν το σκεφτηκανε πριν απο σενα;
- Θες να χασεις τον υπνο σου;
- Θες να χρωστας μια ζωη και να μη μπορεις να ξεμπλεξεις;

Και παντα καταληγει με

- Κοιτα να βρεις μια δουλιτσα στο δημοσιο, να βρεις και μια καλη κοπελα να νοικοκυρευτεις και ασε τα χαζα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οι Αλβανοι οταν περασαν τα συνορα το 90, θεονηστικοι 50 κιλα και κοντοι απ την πεινα, ηξεραν οτι η πολλη δουλεια ειναι μονοδρομος γι αυτο και στρωθηκανε
κατευθειαν
Για τον Ελληνα τεμπελια σημαινε/σημαινει υπνο στο παιδικο δωματιο, ζεστο φαι της μαμας, χαρτζιλικακι, καφετερια με τον Γιωργο τον συναδελφο στην ουρα του ΟΑΕΔ και βολτες απ το πρωι μεχρι το βραδυ και αμπελοφιλοσοφια

Για τον Αλβανο τεμπελια σημαινε κι αλλη πεινα, ανεχεια, κακουχιες

Βεβαια σημερα εχουμε περασει σε αλλο μοντελο, μεταναστες που περνανε τα συνορα και με το καλημερα, χωρις να κουνησουν τ μικρο του δαχτυλακι, αποκτουν ποιοτητα ζωης καλυτερη απο τον ημεδαπο Ελληνα, μενοντας σε ξενοδοχειο, με καλο φαι, λεφτα στο ΑΤΜ, και αππαλαγμενοι απο ολα τα προβληματα του Ελληνα (χρεη, εφοριες, κλπ)
Τετοια πραγματα ηταν αδιανοητα το 90
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και να πεις οτι ο Ελληνας δεν ειναι επιχειρηματικο πνευμα να πει κανεις ενταξει. Αλλα αν δει κανεις το τρομερο επιχειρηματικο ιστορικο αυτης της χωρας, θα εκπλαγει απο το ποσο αποκοιμηθηκε αυτος ο λαος τα τελευταια χρονια.
Ελληνες θαλασσοποροι παντου, ελληνες εμποροι που πλημμυριζαν τα Βαλκανια και τις παραδουναβιες περιοχες με εμπορευματα και εχτισαν αμυθητες περιουσιες, ελληνες καταξιωμενοι και παμπλουτοι στην Κωσταντινουπολη και σε ολη τη Μικρα Ασια, ακομα και σημερα παμπολοι μεταναστες γινονται επιχειρηματιες σε αλλες χωρες οπου πηγαινουν πολλες φορες χωρις να ξερουν ουτε καλημερα στην τοπικη γλωσσα
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Γι αυτο και οι Αλβανοι ολοι φτιαχτηκανε τα προηγουμενα χρονια, ανοιγανε δουλειες που ο Ελληνας δεν πηγαινε λογω τεμπελιας και θησαυρισανε ολοι, με ξενοδοχεια στους Αγιους Σαραντα ειναι ολοι και ξυνουν τ αρχιδια τους τωρα, 

Όλοι θησαυρίσαν οι Αλβανοί !!!!!
Και όλοι έχουν ξενοδοχεία !!!!!
Και όλοι ξύνουν τα αρχίδια τους τώρα !!!!!

Γι'αυτό μετά το 2011, οι μισοί γύρισαν στην αλβανία ;;;;
Γι'αυτό άλλοι πάνε γερμανία ή οπουδήποτε αλλού βρουν δουλειά ;;;;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οσοι γουσταρετε την επιχειρηματικοτητα και τις μπιζνες, σας προσκαλω και στο σαιτ που εχω φτιαξει (δειτε το στην υπογραφη μου) οπου μιλαμε μονο για μπιζνες
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Όλοι θησαυρίσαν οι Αλβανοί !!!!!
Και όλοι έχουν ξενοδοχεία !!!!!
Και όλοι ξύνουν τα αρχίδια τους τώρα !!!!!

Γι'αυτό μετά το 2011, οι μισοί γύρισαν στην αλβανία ;;;;
Γι'αυτό άλλοι πάνε γερμανία ή οπουδήποτε αλλού βρουν δουλειά ;;;;

Λογικο να γυρισουν αφου πλεον εχουν φτιαχτει.
Τι να κανουν να κατσουν να δουλεψουν εδω για ψιχουλα πλεον,αντι να κατσουν να αραξουν στη χωρα τους;
Αυτοι που φευγουν εξωτερικο ειναι τα παιδια τους η νεα γενια, οχι αυτοι που δεουλεψαν Ελλαδα το 90. Μην ξεχνας οτι υπαρχει διαφορα μιας γενιας πλεον
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εχετε αντιληφθει ποσα λεφτα μεταφρασμενα σε αγοραστικη δυναμη εντος της αλβανιας εβγαζε ενας αλβανος που δουλευε στα χωραφια το 90;
Αν επαιρνε 600 ευρω σημερινα, η αναλογια ηταν 1 πρς 10 τοτε και παραπανω
Δηλαδη ηταν σα να παιρνει 6000 το μηνα αλβανικα η 72000 το χρονο και ολα αυτα ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ, ΜΗΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣ, ΜΗΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ!!!

Τετοια λεφτα δεν εχει βγαλει στην Ελλαδα ουτε CEO σε εταιριες κεφαλαιοποιησης 5 δις που δραστηριοποιουνται σε 15 χωρες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom