Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Η επιχειρηματικότητα είναι τελειωμένη στην ελλάδα.
Το 83% των ελευθέρων επαγγελματιών πλήρωνε τις ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές , γύρω στα 186 ευρώ το μήνα.

Η ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ ΝΔ, ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ,  ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙ , ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΗΛΩΝΑΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 70Κ ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ  ........ δηλαδή ούτε το 1% .....................
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Η επιχειρηματικότητα είναι τελειωμένη στην ελλάδα.
Το 83% των ελευθέρων επαγγελματιών πλήρωνε τις ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές , γύρω στα 186 ευρώ το μήνα.

Πως εξηγεις τον μεγαλο αριθμο επιχειρησεων που επιβιωσαν στην Ελλαδα ακομα και μεσα απ τη δινη κριση;
Εγω το εξηγω στο οτι Οι επιχειρηματιες που πανε καλα στην Ελλαδα, δε μιλανε, ενω ακουγονται μονο αυτοι που γκρινιαζουν.
Δε μιλανε για να μην τους ζηλεψουν, να μην τους αντιγραψουν, να μην δωσουν στοχο; Δεν ξερω γιατι, παντως στην Ελλαδα ακομα και επιχειρηματιας που βγαζει, θα κλαφτει. Ειναι βλεπεις της μοδας

Σε ολα τα επιχειρηματα που μιλανε για τη βαρια φορολογια, εισφορες, κ.ο.κ υπαρχει μια λεξη κλειδι ως ανταπαντηση:

ΜΑΥΡΑ
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.801
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
Σε ολα τα επιχειρηματα που μιλανε για τη βαρια φορολογια, εισφορες, κ.ο.κ υπαρχει μια λεξη κλειδι ως ανταπαντηση: ΜΑΥΡΑ
Kαι η ελλάδα θα πηγαίνει κατά διαόλου...  και δώσε μνημόνια μετά..  κτλπ.. κτλπ..  :S
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Kαι η ελλάδα θα πηγαίνει κατά διαόλου...  και δώσε μνημόνια μετά..  κτλπ.. κτλπ..  :S

Δεν ειπα οτι ειμαι υπερ των μαυρων
απλα οτι αυτα λειτουργησαν για πολλους σαν σανιδα σωτηριας στα χρονια της κρισης, καλως η κακως

Φυσικα το καλυτερο ειναι χαμηλη φορολογια και ολα δηλωμενα, ας ελπισουμε ο φιλελευθερος Κουλης να το πετυχει.

Αν και στα πρωτοσελιδα αυτης της εβδομαδας, παλι κατι για 63.000 προσληψεις στο δημοσιο και κατι τετοια διαβαζα
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.801
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
Φυσικα το καλυτερο ειναι χαμηλη φορολογια και ολα δηλωμενα, ας ελπισουμε ο φιλελευθερος Κουλης να το πετυχει.
Μακάρι αλλά δεν το βλέπω. Γιατί αρκετοί λένε ότι φιλελευθερισμός σημαίνει το καλό των λίγων σε βάρος των πολλών.
Έτσι θα πηγαίνει.. μια ζωή σκουντώντας
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Πως εξηγεις τον μεγαλο αριθμο επιχειρησεων που επιβιωσαν στην Ελλαδα ακομα και μεσα απ τη δινη κριση;

Που είναι αυτοί ;
Πόσοι είναι ;;
1000 επιχειρήσεις πανελλαδικά ;;;;;
Φοβερό νούμερο.

Θα δεις λουκέτα πάλι.
ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.
Καταιγίδα από λουκέτα.ΠΑΛΙ . ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΣΑΜΑΡΑ.

Η ΝΔ πάντα φέρνει καταιγίδα λουκέτων .

Μακάρι να διαρκέσει λιγότερο και από την κυβέρνηση του πατέρα μητσοτάκη
αλλά να σπάσει και το ρεκόρ πρωθυπουργίας του ΓΑΠ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.399
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Βασικά θελει ορεξη για δουλεια
Οποιαδηποτε επιχειρηματικη ιδεα εχει κανεις που να απαιτει πολλη προσωπικη δουλεια και τρεξιμο Βεγγου απ το πρωι μεχρι το βραδυ αλλα και γερη κονομα, θα εχει επιτυχια στην Ελλαδα, μιας και δεν υπαρχει ανταγωνισμος, αφου το 99% ειναι τεμπελχαναδες-επιδοματιες-αριστεροι

Γι αυτο και οι Αλβανοι ολοι φτιαχτηκανε τα προηγουμενα χρονια, ανοιγανε δουλειες που ο Ελληνας δεν πηγαινε λογω τεμπελιας και θησαυρισανε ολοι, με ξενοδοχεια στους Αγιους Σαραντα ειναι ολοι και ξυνουν τ αρχιδια τους τωρα, 



[size=30pt]Πόσο μεγάλη αλήθεια.....[/size]  :hi: :hi: :hi:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.399
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Που είναι αυτοί ;
Πόσοι είναι ;;
1000 επιχειρήσεις πανελλαδικά ;;;;;
Φοβερό νούμερο.

Θα δεις λουκέτα πάλι.
ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.
Καταιγίδα από λουκέτα.ΠΑΛΙ . ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΣΑΜΑΡΑ.

Η ΝΔ πάντα φέρνει καταιγίδα λουκέτων .

Μακάρι να διαρκέσει λιγότερο και από την κυβέρνηση του πατέρα μητσοτάκη
αλλά να σπάσει και το ρεκόρ πρωθυπουργίας του ΓΑΠ.



Άλλος ένας κακομοίρης που το έκλεισε το μαγαζί προφανώς γιατί ήταν ανίκανος να επιβιώσει ή γιατί βαρέθηκε να δουλεύει αλλά του φταίει ο Σμαράς, ο Κούλης, η ΝΔ και ετοιμάζεται και προτρέπει κι άλλους να ψηφίσουν συριζα.


Έχεις λυσσάξει για το πόσο ΘΑΑΑΑΑΑ πάνε οι εισφορές αλλά μόκο για το πόσο ΘΑ πέσει η φορολογία.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Άλλος ένας κακομοίρης που το έκλεισε το μαγαζί προφανώς γιατί ήταν ανίκανος να επιβιώσει ή γιατί βαρέθηκε να δουλεύει αλλά του φταίει ο Σμαράς, ο Κούλης, η ΝΔ και ετοιμάζεται και προτρέπει κι άλλους να ψηφίσουν συριζα.


Έχεις λυσσάξει για το πόσο ΘΑΑΑΑΑΑ πάνε οι εισφορές αλλά μόκο για το πόσο ΘΑ πέσει η φορολογία.

Εγω υπαλληλος ειμαι. Δε ξερω απο εισφορες και φορολογια ελευθερων επαγγελματιων. Και ουτε με νοιαζει. Αλλα στις ειδησεις ελεγε για ελευθερο επαγγελματια για 20.000 ευρω, οτι θα πεσει αρκετα η φορολογια.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.399
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Εγω υπαλληλος ειμαι. Δε ξερω απο εισφορες και φορολογια ελευθερων επαγγελματιων. Και ουτε με νοιαζει. Αλλα στις ειδησεις ελεγε για ελευθερο επαγγελματια για 20.000 ευρω, οτι θα πεσει αρκετα η φορολογια.


Έχεις όμως εδώ τον πονηρό το Λάκη που επειδή ήταν ανίκανος να κρατήσει το μαγαζί στα δύσκολα σκούζει τώρα μόνο για τις αυξήσεις και δε λέει κουβέντα για τις μειώσεις.

Και προτρέπει, με το νου του, κόσμο να ψηφίσει συριζα. Πόσο βλαξ Θεέ μου.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Σπίτι χωρίς ντουλάπες είναι σύνηθες για το εξωτερικό.
Δεν ξέρω για ποιο εξωτερικό μιλάς μεγάλε, αλλά σε 2 χώρες έχω μείνει έξω και η πλειοψηφία των διαμερισμάτων προς ενοικίαση είχαν όλα τα έπιπλα μέσα. Μόνο πιατικα και σεντόνια αγόραζα.
Και έχω μείνει και σε 7ετιας αλλά και σε καινούριο διαμέρισμα που μπήκα πρώτος
 

Επισκέπτης
Έχεις όμως εδώ τον πονηρό το Λάκη που επειδή ήταν ανίκανος να κρατήσει το μαγαζί στα δύσκολα σκούζει τώρα μόνο για τις αυξήσεις και δε λέει κουβέντα για τις μειώσεις.

Και προτρέπει, με το νου του, κόσμο να ψηφίσει συριζα. Πόσο βλαξ Θεέ μου.
τι εννοεις με το νου του; μας κανει τηλεπαθεια;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.399
Like
23.057
Πόντοι
5.506

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου μαλακίες γαλάζιου κομματόσκουλου

[size=16pt]Ποιοί πληρώνουν ιατρικές δαπάνες και ΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ.[/size]

[size=45pt]Στο 2:13[/size]
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Άλλος ένας κακομοίρης που το έκλεισε το μαγαζί προφανώς γιατί ήταν ανίκανος να επιβιώσει ή γιατί βαρέθηκε να δουλεύει αλλά του φταίει ο Σμαράς, ο Κούλης, η ΝΔ και ετοιμάζεται και προτρέπει κι άλλους να ψηφίσουν συριζα.

Συγκινητικό το ενδιαφέρον σου ...
έκανα παύση εργασιών τέλη 2018 ....

Θα επανέλθω το 2020  , με ΑΕ.

Έχω καταθέσεις και νοικιάζω ακίνητα .
Οπότε μπορώ και ζω και ξύνοντας τα αρχίδια μου.

Άντε κόλλα καμιά αφίσσα τώρα, να σου δώσουν καλύτερο γραφέιο .
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Δεν ξέρω για ποιο εξωτερικό μιλάς μεγάλε, αλλά σε 2 χώρες έχω μείνει έξω και η πλειοψηφία των διαμερισμάτων προς ενοικίαση είχαν όλα τα έπιπλα μέσα. Μόνο πιατικα και σεντόνια αγόραζα.
Και έχω μείνει και σε 7ετιας αλλά και σε καινούριο διαμέρισμα που μπήκα πρώτος
Ελβετία. Σπίτια ανακαινισμένα μεν, αλλά χωρίς ντουλάπες πολλά εξ αυτών.
Μάλιστα στην συγκεκριμένη χώρα συνηθίζεται η πολυκατοικίες να έχουν κοινόχρηστο πλυντήριο στο υπόγειο. Είναι πολλοί αυτοί που το χρησιμοποιούν και δεν μπαίνουν στην φάση να αγοράσουν δικό τους.

Γενικά στην ευρώπη ο κόσμος είναι περισσότερο της οργάνωσης και της πρακτικότητας παρά του θεαθήναι.
Αυτά που λέγονται για διάφορα θέματα όπως τα αυτοκίνητα είναι υπερβολές. Είναι απο τις λίγες φορές που ο κμαν έχει δίκαιο.
Ο μέσος ευρωπαίος, που τυγχάνει να είναι 3 επίπεδα πάνω απο τον έλληνα, ναι μεν έχει αμάξι πότε το χρησιμοποιεί είναι το ερώτημα.
Η απάντηση είναι μονο το ΣΚ.
Έξω τηρούνται απαρέγκλιτα οι κανόνες για την απαγόρευση του παρκαρίσματος. Επομένος ένας καφές με το αυτοκίνητο στοιχίζει όσο ο καφές + το καύσιμο + 10-20 ευρώ πάρκινγκ.
οι ντόπιοι λοιπόν χρησιμοποιούν ανελλιπως τα ΜΜΕ και τα ποδαράκια τους (εξ ού και είναι όλοι στυλάκια). Το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσουν για καμια εξόρμιση στην εξοχή ή σε διπλανές πόλεις/χώρες το ΣΚ.
Φυσικά από όλα τα παραπάνω εξαιρούνται όσοι εργάζονται σε άλλες πόλεις από αυτές που μένουν.
Και πάλι μην παίρνεις όρκο
Ελβετία ας πούμε το εισητήριο με το τρένο αλε ρετουρ μεταξύ 2 γειτονικών πόλεων (1 ώρα απόσταση 70-80 χλμ) είναι 80 φράγκα. Στο έτος δλδ 20.000! :S
Με το αμάξι θες κανα 20άρικο. Στο έτος 5.500. Το πρόβλημα όμως είναι το πάρκινγκ αν δεν στο παρέχει δωρεάν η εταιρεία..
Υπάρχει ετήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών που κάνει 3.000.   :dancing:
Και καλύπτει και τα ΜΜΕ εντός πόλεων.
Γιατί να πάρει κάποιος το αμάξι; Τα τρένα είναι κάθε μέρα φίσκα κεντρική ευρώπη.
Άλλη κουλτούρα που λέει και ο κμαν
Δεν κοιτάν να πουλήσουν μούρη.
Να γίνεται η δουλειά τους οσο πιο ευκολα και οικονομικά γίνεται.
πρακτικά μυαλά.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Με της φώτο του Βλάκμαν κάτι βρωμάει.Εκτός ότι φένονται κομμένες και ραμμένες στη μία φώτο φένεται το σκαλοπάτι και λογικά υπάρχει μιά πόρτα στην άλλη δεν υπάρχει καμία πόρτα!Καλά αυτό το (σπίτι) δεν έχει πόρτες καθόλου?
  υποψιάζομαι ότι μένει στο ένα δωμάτιο και οι υπόλοιπες είναι από άλλο διαμέρισμα.Αν δεν υπήρχε τίποτα βρώμικο θα μας είχε βάλει όπως εγώ καμιά 15αριά φωτογραφίες από κάθε γωνία.Θυμίζει λίγο Βαλκάνιο φουκαρά  :2funny:.
  Βλέπετε ότι αυτό και διαμέρισμα να είναι είναι μιά πιλωτή ή μαγαζί που το έκαναν διαμέρισμα  :2funny: εγώ πάντος ανέσεις δεν βλέπω!Θέρμανση δεν έχει καθόλου εκτός από αυτή τη μαλακία στο πάτωμα που στην πράξη μόνο το πάτωμα ζεσταίνει χωρίς κεντρική θέρμανση δεν σώζεσε γ'αυτό και έχει τα καλοριφεράκια να δουλεύουν όπως στη φώτο που είχε βάλει.
  Σωστή θέρμανση είναι εδώ 28 βαθμούς με έξω -3.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    210,1 KB · Εμφανίσεις: 49
  • 3.jpg
    3.jpg
    173,6 KB · Εμφανίσεις: 26
  • 2.jpg
    2.jpg
    158,2 KB · Εμφανίσεις: 35
  • 4.jpg
    4.jpg
    217,2 KB · Εμφανίσεις: 35
  • 5.jpg
    5.jpg
    183,3 KB · Εμφανίσεις: 27
  • 6.jpg
    6.jpg
    244,7 KB · Εμφανίσεις: 55

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Που είναι αυτοί ;
Πόσοι είναι ;;
1000 επιχειρήσεις πανελλαδικά ;;;;;
Φοβερό νούμερο.

Θα δεις λουκέτα πάλι.
ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.
Καταιγίδα από λουκέτα.ΠΑΛΙ . ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΣΑΜΑΡΑ.

Η ΝΔ πάντα φέρνει καταιγίδα λουκέτων .

Μακάρι να διαρκέσει λιγότερο και από την κυβέρνηση του πατέρα μητσοτάκη
αλλά να σπάσει και το ρεκόρ πρωθυπουργίας του ΓΑΠ.

ρε μαλάκα τραλαλάκη μας έχεις ζαλίσει τα αρχίδια με τις ασφαλιστικές εισφορές... μακάρι να είχε βγάλει έναν νόμο να μην πληρώνατε αλλά να μην είχατε ούτε περίθαλψη ούτε σύνταξη να ησυχάζαμε από εσάς παλιοκηφηναριά...

γκρινιάζεις ρε μαραμένο αρχίδι που θα πληρώσεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας 220 ευρώ τον μήνα ασφαλιστικές εισφορές όταν ένας μισθωτός με τον βασικό μισθό (670 ευρώ τον μήνα) πληρώνει 280 γαμώ το φελέκι σου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom