Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ρε μαλάκα τραλαλάκη μας έχεις ζαλίσει τα αρχίδια με τις ασφαλιστικές εισφορές... μακάρι να είχε βγάλει έναν νόμο να μην πληρώνατε αλλά να μην είχατε ούτε περίθαλψη ούτε σύνταξη να ησυχάζαμε από εσάς παλιοκηφηναριά...

γκρινιάζεις ρε μαραμένο αρχίδι που θα πληρώσεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας 220 ευρώ τον μήνα ασφαλιστικές εισφορές όταν ένας μισθωτός με τον βασικό μισθό (670 ευρώ τον μήνα) πληρώνει 280 γαμώ το φελέκι σου

Γερο ... grow up που λένε στα μέρη σου!

Γράφουν ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ, ότι το 83% των επαγγελματιών , πλήρωνε τα ελάχιστα ... τα 186 το μήνα ....

αν υποθέσουμε ότι είχαν απομείνει 1,5 μύριο ....

με τις αυξήσεις, θα κλείσει το 10% , χαλάρα άλλες 150Κ άνεργοι ......

και από την άλλη προσλαμβάνουν 66Κ νικ πλατ ... ή γαλάζιους νικ πλατ, που έχουν τελειώσει το ντιρί
(στα @@, τα ίδια σκατά τους βλέπω όλους).

ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΝΤΑΠΤΥΞΗ , ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ ΣΑΣ ;;;

Ο τρότσκι ήταν πιο φιλελεύθερος !

Αυτό που λες, είναι καλή ιδέα.
Αν επέτρεπε σε επαγγελματίες, να δουλεύον ανασφάλιστοι ΝΟΜΙΜΑ ....
ή έστω να πληρώνουν μόνο περίθαλψη ........


Οι λάθροι , έχουν τσάμπα περίθαλψη , καλύτερη από τους ασφαλισμένους, όπως δείχνει ο βελόπουλος παρακάτω
και παίρνουν μισθό 650 το μήνα για να σπέρνουν παιδιά .....

Τι έδειξε ο βελόπουλος ....


[size=20pt]Στο 2:13[/size]
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εγω εχω μια μεγαλη απορια. Λενε οτι θα χωσουν 63.000 στο δημοσιο και ταυτοχρονα θα διατηρησουν την αναλογια 1 προς 1
Το ερωτημα μου ειναι ποτε φυγαν οι 63.000 που θα αναπληρωθουν
Μετα τις εκλογες η πριν;
Μετα φαινεται λιγο αδυνατο, δε βγαινουν τα νουμερα
Αν φυγαν πριν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ;

Κατι βρωμαει εδω, μαλλον τα συνηθη ψεματα της ΝΔ, οπως μας συνηθισε στην ΚΚ και ΠΠ εποχη
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γερο ... grow up που λένε στα μέρη σου!

Γράφουν ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ, ότι το 83% των επαγγελματιών , πλήρωνε τα ελάχιστα ... τα 186 το μήνα ....

αν υποθέσουμε ότι είχαν απομείνει 1,5 μύριο ....

με τις αυξήσεις, θα κλείσει το 10% , χαλάρα άλλες 150Κ άνεργοι ......

και από την άλλη προσλαμβάνουν 66Κ νικ πλατ ... ή γαλάζιους νικ πλατ, που έχουν τελειώσει το ντιρί
(στα @@, τα ίδια σκατά τους βλέπω όλους).

ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΝΤΑΠΤΥΞΗ , ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ ΣΑΣ ;;;

Ο τρότσκι ήταν πιο φιλελεύθερος !

Αυτό που λες, είναι καλή ιδέα.
Αν επέτρεπε σε επαγγελματίες, να δουλεύον ανασφάλιστοι ΝΟΜΙΜΑ ....
ή έστω να πληρώνουν μόνο περίθαλψη ........


Οι λάθροι , έχουν τσάμπα περίθαλψη , καλύτερη από τους ασφαλισμένους, όπως δείχνει ο βελόπουλος παρακάτω
και παίρνουν μισθό 650 το μήνα για να σπέρνουν παιδιά .....

Τι έδειξε ο βελόπουλος ....


[size=20pt]Στο 2:13[/size]

φυσικά αφού το 85% των ελευθέρων επαγγελματιών φοροδιαφεύγει ΑΣΥΣΤΟΛΑ...
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
O απολύτως αναξιόπιστος - φλούδας Βελόπουλος, στην εκπομπή του Λιάτσου στο Κόντρα (00:00 - 02:00) που έτυχε και είδα, είπε στο ξεκίνημα ότι οι Σέρβοι εισβάλλουν στο Κόσοβο, κάποιος του έστειλε μήνυμα και συμβαίνει τώρα.

Προφανώς κανείς δεν μπήκε πουθενά, για τέτοιο άτομο μιλάμε

Μου θύμισε τον Ρωμαίο φρουρό των συνόρων στον Αστεριξ, όπου αναφέρει στον ανώτερό του ότι οι Γότθοι εισβάλλουν στην χώρα των Γότθων και ο ανώτερός του προσπαθούσε να του πει ότι αυτό δεν λέγεται εισβολή :)

Υπάρχουν και τα του Ιησού ...
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
O απολύτως αναξιόπιστος - φλούδας Βελόπουλος, στην εκπομπή του Λιάτσου στο Κόντρα (00:00 - 02:00) που έτυχε και είδα, είπε στο ξεκίνημα ότι οι Σέρβοι εισβάλλουν στο Κόσοβο, κάποιος του έστειλε μήνυμα και συμβαίνει τώρα.

Προφανώς κανείς δεν μπήκε πουθενά, για τέτοιο άτομο μιλάμε

Μου θύμισε τον Ρωμαίο φρουρό των συνόρων στον Αστεριξ, όπου αναφέρει στον ανώτερό του ότι οι Γότθοι εισβάλλουν στην χώρα των Γότθων και ο ανώτερός του προσπαθούσε να του πει ότι αυτό δεν λέγεται εισβολή :)

Υπάρχουν και τα του Ιησού ...

Τα ειπες ολα...
Η είσοδος του μαλακα αυτου στην βουλη (οπως και του Λεβεντη πριν 5χρονια) δινει απαντηση στο ερωτημα γιατι θα φαμε ακομα στην μαπα αλλα 3 μνημονια....
Να εχεις ιδεολογια ναζι/φασιστα και να ψηφισεις Χ.Α. θα το δεχτω, αλλα τον Βελοπουλο ρε μαλακες... Τον Βελοπουλο;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.400
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Συγκινητικό το ενδιαφέρον σου ...
έκανα παύση εργασιών τέλη 2018 ....

Θα επανέλθω το 2020  , με ΑΕ.

Έχω καταθέσεις και νοικιάζω ακίνητα .
Οπότε μπορώ και ζω και ξύνοντας τα αρχίδια μου.

Άντε κόλλα καμιά αφίσσα τώρα, να σου δώσουν καλύτερο γραφέιο .



:happy: :happy: :happy: :happy:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.400
Like
23.057
Πόντοι
5.506



Μαλάκα μου, αν τα λέει για να φαίνεται μέσο μέλος του μπου, ψηλός-ωραίος-πετυχημένος-μεγάλοπουλί-πολλέςγκόμενες+ χρήμαατελείωτο πάει στο διάολο, φαντάσου όμως να τα πιστεύει και να τα ζει κιόλας.  :grin: :grin:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελβετία. Σπίτια ανακαινισμένα μεν, αλλά χωρίς ντουλάπες πολλά εξ αυτών.
Μάλιστα στην συγκεκριμένη χώρα συνηθίζεται η πολυκατοικίες να έχουν κοινόχρηστο πλυντήριο στο υπόγειο. Είναι πολλοί αυτοί που το χρησιμοποιούν και δεν μπαίνουν στην φάση να αγοράσουν δικό τους.

Γενικά στην ευρώπη ο κόσμος είναι περισσότερο της οργάνωσης και της πρακτικότητας παρά του θεαθήναι.
Αυτά που λέγονται για διάφορα θέματα όπως τα αυτοκίνητα είναι υπερβολές. Είναι απο τις λίγες φορές που ο κμαν έχει δίκαιο.
Ο μέσος ευρωπαίος, που τυγχάνει να είναι 3 επίπεδα πάνω απο τον έλληνα, ναι μεν έχει αμάξι πότε το χρησιμοποιεί είναι το ερώτημα.
Η απάντηση είναι μονο το ΣΚ.
Έξω τηρούνται απαρέγκλιτα οι κανόνες για την απαγόρευση του παρκαρίσματος. Επομένος ένας καφές με το αυτοκίνητο στοιχίζει όσο ο καφές + το καύσιμο + 10-20 ευρώ πάρκινγκ.
οι ντόπιοι λοιπόν χρησιμοποιούν ανελλιπως τα ΜΜΕ και τα ποδαράκια τους (εξ ού και είναι όλοι στυλάκια). Το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσουν για καμια εξόρμιση στην εξοχή ή σε διπλανές πόλεις/χώρες το ΣΚ.
Φυσικά από όλα τα παραπάνω εξαιρούνται όσοι εργάζονται σε άλλες πόλεις από αυτές που μένουν.
Και πάλι μην παίρνεις όρκο
Ελβετία ας πούμε το εισητήριο με το τρένο αλε ρετουρ μεταξύ 2 γειτονικών πόλεων (1 ώρα απόσταση 70-80 χλμ) είναι 80 φράγκα. Στο έτος δλδ 20.000! :S
Με το αμάξι θες κανα 20άρικο. Στο έτος 5.500. Το πρόβλημα όμως είναι το πάρκινγκ αν δεν στο παρέχει δωρεάν η εταιρεία..
Υπάρχει ετήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών που κάνει 3.000.   :dancing:
Και καλύπτει και τα ΜΜΕ εντός πόλεων.
Γιατί να πάρει κάποιος το αμάξι; Τα τρένα είναι κάθε μέρα φίσκα κεντρική ευρώπη.
Άλλη κουλτούρα που λέει και ο κμαν
Δεν κοιτάν να πουλήσουν μούρη.
Να γίνεται η δουλειά τους οσο πιο ευκολα και οικονομικά γίνεται.
πρακτικά μυαλά.

Ετσι είναι.Εδώ βλέπεις άτομα που βγάζουν 10000 ευρώ μηνιαίως να έρχονται στη δουλειά με το ποδήλατο.Βέβαια έχουν αμαξάρα απλά τη χρησιμοποιούν για εκδρομές και βόλτες,όχι για να πάνε στη δουλειά.
Είναι και πιο περίπλοκο.Αν κάνεις ποδήλατο αντί να αράζεις βελτιώνεις τη φυσική σου κατάσταση και έχεις καλύτερη απόδοση στη δουλειά.
Επίσης δε δίνεις στόχο σε κλεφτρόνια κτλ.Γενικώς βόρειες χώρες παίζει το understatement,δείχνουν επίτηδες λιγότερο από όσο αξίζουν,ενώ Νότο παίζει το αντίστροφο όλοι κοιτάνε να επιδείξουν πλούτια ακόμα και όταν δεν έχουν.
Βέβαια είναι mind fucking αυτό που κάνουν οι Βόρειοι δεν είναι κάτι ευχάριστο.Εχει πάρα πολλές συνέπειες στην καθημερινότητα λόγω της νοοτροπίας sparen,αποταμίευσης που έχουν.Δημιουργεί ένα είδος αυτοπεριορισμού,αυτοτιμωρίας,τύψεων,δυστυχίας,βλέπεις υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών κτλ.
Χρειάζεται να γράφεις τόμους για να αναλύσεις τους γερμανοειδείς.Γενικώς είναι πολύ διαφορετικοί από μεσογειακούς, Βαλκάνιους,τα βλέπουν όλα διαφορετικά και τους αρέσουν τελείως διαφορετικά πράγματα.
Κατά τη γνώμη μου έχουν διαφορετική αισθητική,αντίδραση σε ερεθίσματα,εσωτερική ψυχική κατάσταση,επίπεδο ενέργειας.Συνέχεια π.χ. θέλουν κα κάνουν κάτι,τους τρώνε τα χέρια τους είναι hektisch που λένε,δεν έχουν αυτό το μεσογειακό,αραβικό αραλίκι με το ναργιλέ.Και όταν έχουν χρόνο δηλαδή αθλητικές δραστηριότητες θα κάνουν θέλουν να κινούνται.Και τα παιδιά το ίδιο,είναι πολύ ζωηρά,φωνακλάδικα και κινητικά.
Οι Ελληνες είναι φοβερά νωθροί συγκριτικά αράζουν τις κοιλιές τους στα καφενεία,τσιγάρο,κομπολόι και τάβλι.

Γενικά Δύση αν δεν είσαι άτομο μεγάλης ενέργειας ή νέος,κάποια στιγμή κουράζεσαι.Βαριέσαι να βγεις έξω αφού ξέρεις οτι θα πρέπει να προσέχεις ένα σωρό πράγματα.
Το τρένο έχει πολλά πλεονεκτήματα.Πρώτα από όλα μπορείς να καταναλώσεις ξύδια ακόμα και εντός τρένου.Αν έχεις Bankcard 50 πληρώνεις μισή τιμή στη διαδρομή.Τα ICE τρένα είναι ταχύτατα,πιάνουν και 200 χλμ την ώρα.Οπότε παίρνεις το τρενάκι φτάνεις Πολωνία ξεσκίζεσαι στα ξύδια και τα γαμήσια και την επόμενη μέρα επιστροφή Γερμανία.Αν δεν έχει τρένο την ώρα που θες βρίσκεις bla bla car.Δηλαδή έναν Πολωνό που ταξιδεύει Πολωνία από Γερμανία με το όχημά του,του δίνεις 50 ευρώ και σε πάει αυτός.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εδώ βίντεο που εξηγεί τα πλεονεκτήματα της υποδαπέδιας θέρμανσης.(underfloor heating).
Ελλάδα θα έχυναν με κάτι τέτοιο αν μπορείς να το ανάβεις συνέχεια.(ακόμα και το καλοκαίρι μπορείς αν θες εδώ).





Παρόλα αυτά εγώ προτιμάω τα παραδοσιακά σώματα.Αν και η υποδαπέδια έχει όντως κάποια πλεονεκτήματα.
Ο ιδιοκτήτης φρίκαρε που έφερα εξτρά σώματα λαδιού αλλά είμαι κρυουλιάρης.Εχει μέρες το Δεκέμβριο,Ιανουάριο με μείον 10 έξω που χρειάζεσαι το έξτρα boost.
Πέρυσι μόνο 3-5 μέρες χρειάστηκα το εξτρά.Οι Γερμανοί είναι συνηθισμένοι,κανονικά απαιτούν 2-3 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από εμάς,ανοίγουν συνέχεια παράθυρα πόρτες στο κρύο να μπαίνει αέρας,αυτά δεν τα κάνει Ελληνας ποτέ.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Βασικά θελει ορεξη για δουλεια
Οποιαδηποτε επιχειρηματικη ιδεα εχει κανεις που να απαιτει πολλη προσωπικη δουλεια και τρεξιμο Βεγγου απ το πρωι μεχρι το βραδυ αλλα και γερη κονομα, θα εχει επιτυχια στην Ελλαδα, μιας και δεν υπαρχει ανταγωνισμος, αφου το 99% ειναι τεμπελχαναδες-επιδοματιες-αριστεροι

Γι αυτο και οι Αλβανοι ολοι φτιαχτηκανε τα προηγουμενα χρονια, ανοιγανε δουλειες που ο Ελληνας δεν πηγαινε λογω τεμπελιας και θησαυρισανε ολοι, με ξενοδοχεια στους Αγιους Σαραντα ειναι ολοι και ξυνουν τ αρχιδια τους τωρα, 
Κι εσύ νομίζεις ότι οι Αλβανοί χτίσανε με τα λεφτά τους περιουσίες ; Όπλα, ναρκωτικά, χρηματοδοτήσεις από Αμερικανούς τις έχεις υπόψη ; Ακόμη και σε τρωγλη να μενανε δεν βγάζανε λεφτά για να ανοίξουν επιχειρήσεις σε κεντρικές οδούς αθηναϊκών περιοχών.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οι Γερμανοί είναι συνηθισμένοι,κανονικά απαιτούν 2-3 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από εμάς,ανοίγουν συνέχεια παράθυρα πόρτες στο κρύο να μπαίνει αέρας,αυτά δεν τα κάνει Ελληνας ποτέ.

Μην μιλάς για όλους τους έλληνες.
Εγώ και τώρα, κάθομαι στο μπαλκόνι με φανέλα αμάνικη .
Η γυναίκα μου , μπορεί να έχει βάλει θέρμανση !
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Εδώ βίντεο που εξηγεί τα πλεονεκτήματα της υποδαπέδιας θέρμανσης.(underfloor heating).
Ελλάδα θα έχυναν με κάτι τέτοιο αν μπορείς να το ανάβεις συνέχεια.(ακόμα και το καλοκαίρι μπορείς αν θες εδώ).


Παρόλα αυτά εγώ προτιμάω τα παραδοσιακά σώματα.Αν και η υποδαπέδια έχει όντως κάποια πλεονεκτήματα.
Ο ιδιοκτήτης φρίκαρε που έφερα εξτρά σώματα λαδιού αλλά είμαι κρυουλιάρης.Εχει μέρες το Δεκέμβριο,Ιανουάριο με μείον 10 έξω που χρειάζεσαι το έξτρα boost.
Πέρυσι μόνο 3-5 μέρες χρειάστηκα το εξτρά.Οι Γερμανοί είναι συνηθισμένοι,κανονικά απαιτούν 2-3 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από εμάς,ανοίγουν συνέχεια παράθυρα πόρτες στο κρύο να μπαίνει αέρας,αυτά δεν τα κάνει Ελληνας ποτέ.

Βρε καϋμανε ποσα θες να μας τρελλανεις;
Καθομαι και σε ακουω και πετας την μια κοτσανα μετα την αλλη...
Τι ειναι αυτα τα "οι Γερμανοι το βαζουν στο 4 αλλα εγω στο 6" ; Μου θυμηζεις 2 γειτονισσες που διαφωνουσανε για το πιο καναλι παιζει καποιο σηριαλ... η μια ελεγε οτι το παιζει στο 2 και η αλλη επεμενε οτι το παιζει στο 4 ....
Οι θερμοστατες της θερμανσης εχουν διαβαθμισεις ειτε σε νουμερα απο 1 εως 6, ειτε σε θερμοκρασια απο 0(λεμε τωρα) εως 30-35 βαθμους  Το 4 που το βαζουν οι Γερμανοι οπως λες υποθετω οτι αντιστοιχει σε μια θερμοκρασια γυρω στους 20-22 βαθμους και το 6 πρεπει ναναι καπου στους 30 βαθμους...Τι μας λες τωρα οτι εισαι κρυουλιαρης και παπαριες...
Δυο τινα λοιπον συμβαινουν...
Ειτε για καποιο λογο δεν μπορει το συστημα θερμανσης να ανεβασει την θερμοκρασια στους 30 βαθμους πραγμα που δεν συναδει με την "στοιβαροτητα" των Γερμανικων κατασκευων, ειτε κατα πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει θερμανση σε ολο το σπιτι.
Τι εννοω; Πιθανον υπηρχε μια γκαρσονιερα εκει στο ισογειο με υποδαπεδια θερμανση και ο ιδιοκτητης την μεγαλωσε κτιζοντας την πυλωτη, εξ ου και τα σκαλοπατια μεσα στο σπιτι και τα δυο τυπων (πλακακια και ξυλο) πατωματα, οποτε για να σε καλυψει σου εδωσε και 2 καλοριφερ λαδιου....
Δεν σε μεμφομαι με αυτο, αλλα μη μας τρελλανεις οτι δεν σου αρκει η θερμανση και πρεπει να την ενισχυσεις με καλοριφερ λαδιου....
Απλα ο ιδιοκτητης ειχε μια γκαρσονιερα που θα την νοικιαζε ας πουμε 200 ευρω, εκτισε την πυλωτη μεγαλωνοντας την και τωρα την νοικιαζει 500 ευρω (τυχαιο νουμερο) οταν αντιστοιχου εμβαδου σπιτια στην περιοχη νοικιαζονται 1000. Ετσι ειστε κερδισμενοι και οι δυο.... Ολα τα αλλα ειναι, ναχαμε να λεγαμε και ναχαμε να πουμε...
Απλα μη ξαναγραψεις οτι δεν σου αρκει η θερμανση εχοντας τον θερμοστατη στο ...6
Αυτα...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Βρε καϋμανε ποσα θες να μας τρελλανεις;
Καθομαι και σε ακουω και πετας την μια κοτσανα μετα την αλλη...
Τι ειναι αυτα τα "οι Γερμανοι το βαζουν στο 4 αλλα εγω στο 6" ; Μου θυμηζεις 2 γειτονισσες που διαφωνουσανε για το πιο καναλι παιζει καποιο σηριαλ... η μια ελεγε οτι το παιζει στο 2 και η αλλη επεμενε οτι το παιζει στο 4 ....
Οι θερμοστατες της θερμανσης εχουν διαβαθμισεις ειτε σε νουμερα απο 1 εως 6, ειτε σε θερμοκρασια απο 0(λεμε τωρα) εως 30-35 βαθμους  Το 4 που το βαζουν οι Γερμανοι οπως λες υποθετω οτι αντιστοιχει σε μια θερμοκρασια γυρω στους 20-22 βαθμους και το 6 πρεπει ναναι καπου στους 30 βαθμους...Τι μας λες τωρα οτι εισαι κρυουλιαρης και παπαριες...
Δυο τινα λοιπον συμβαινουν...
Ειτε για καποιο λογο δεν μπορει το συστημα θερμανσης να ανεβασει την θερμοκρασια στους 30 βαθμους πραγμα που δεν συναδει με την "στοιβαροτητα" των Γερμανικων κατασκευων, ειτε κατα πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει θερμανση σε ολο το σπιτι.
Τι εννοω; Πιθανον υπηρχε μια γκαρσονιερα εκει στο ισογειο με υποδαπεδια θερμανση και ο ιδιοκτητης την μεγαλωσε κτιζοντας την πυλωτη, εξ ου και τα σκαλοπατια μεσα στο σπιτι και τα δυο τυπων (πλακακια και ξυλο) πατωματα, οποτε για να σε καλυψει σου εδωσε και 2 καλοριφερ λαδιου....
Δεν σε μεμφομαι με αυτο, αλλα μη μας τρελλανεις οτι δεν σου αρκει η θερμανση και πρεπει να την ενισχυσεις με καλοριφερ λαδιου....
Απλα ο ιδιοκτητης ειχε μια γκαρσονιερα που θα την νοικιαζε ας πουμε 200 ευρω, εκτισε την πυλωτη μεγαλωνοντας την και τωρα την νοικιαζει 500 ευρω (τυχαιο νουμερο) οταν αντιστοιχου εμβαδου σπιτια στην περιοχη νοικιαζονται 1000. Ετσι ειστε κερδισμενοι και οι δυο.... Ολα τα αλλα ειναι, ναχαμε να λεγαμε και ναχαμε να πουμε...
Απλα μη ξαναγραψεις οτι δεν σου αρκει η θερμανση εχοντας τον θερμοστατη στο ...6
Αυτα...

Αμα θες να πάρω ένα μετρητή θερμοκρασίας να μετρήσει τι έχω στο ένα δωμάτιο με το θερμνοστάτη στο 5.Πρέπει να είναι 28-30 βαθμοί.
Τα σώματα εγώ τα αγόρασα,ο ιδιοκτήτης θέλει να τα πετάξω γιατί έχει κίνδυνο πυρκαγιάς θεωρητικά.
Γενικά η μαλακία είναι οτι αμφιβάλλετε για όλα.Γιατί αμφιβάλλετε τόσο πολύ αφού διαψεύδεστε?
Μια είναι στρωματσάδα,δεν είναι κερβάτι τελικά είναι Bosxpringbett.Την άλλη είναι υπόγειο το διαμέρασμα,μετά είναι ισόγειο.Υστερα δεν έχει καρέκλα,τελικά φαίνεται καινούργια καρέκλα.Μετά δεν έχει παντζούρια,τελικά υπάρχουν παντζούρια.Μετά λέτε δεν έχει μπάνιο τελικά έχει μπάνιο.Υστερα λέτε δεν έχει ντουλάπα,τελικά φαίνεται ντουλάπα.Μετά λες δεν έχει εξώπορτα,μετά φαίνεται εξώπορτα.Υστερα δεν έχει θέρμανση,μετά δείχνω διακόπτη.
Δε βαριέστε να διαψεύδεστε συνεχώς?
Μάλλον στηρίζονται τα άτομα στο οτι βαριέμαι,σου λέει χλιαρός είναι αυτός δεν τα τονίζει.Οντως δεν τα τονίζω γιατί βαριέμαι.Τα άτομα σαν εμένα δεν μαχόμαστε γενικώς.
Δηλαδή πρέπει να γράφψ για όλα,να τα αναλύω όλα να επιχειργηματολογώ για όλα?Καιν επιμένω,ξανά τα ίδια και τα ίδια?Γιατί?Για να σας κάνω εσάς πιο έξυπνους?
Δε μας χέζεις ρε νταλάρα?
Γιατί τα κάνετε όλα μαχητά,τι μαλάκες είστε?
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αμα θες να πάρω ένα μετρητή θερμοκρασίας να μετρήσει τι έχω στο ένα δωμάτιο με το θερμνοστάτη στο 5.Πρέπει να είναι 28-30 βαθμοί.

Ρε μεγάλε, 28-30 βαθμούς με θέρμανση , είναι κόλαση . Θα πεθάνεις.
Αδύνατον να φτάνει τέτοιο νούμερο . Δεν είναι και ζητούμενο βέβαια.
Με στοιχειώδη ένδυση , αν πάει πάνω από 22 βαθμούς, κλατάρεις.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ρε μεγάλε, 28-30 βαθμούς με θέρμανση , είναι κόλαση . Θα πεθάνεις.
Αδύνατον να φτάνει τέτοιο νούμερο . Δεν είναι και ζητούμενο βέβαια.
Με στοιχειώδη ένδυση , αν πάει πάνω από 22 βαθμούς, κλατάρεις.

Δεν ξέρω πόσο είναι,θα πάρω κανά θερμόμετρο να βάλω.Αλλά πρέπει να πιάνω μερικές φορές και αυτό γιατί γίνεται ανυπόφορο και πρέπει να το μειώνω.
Εδώ η μαλακία είναι οτι ανεβοκατεβαίνει συνέχεις η θερμοκρασία μια το έχεις στο 3 και αρκελι και μετά παίζει να το βάλεις στο 5 και να κρυώνεις.Θα πάρω κανά θερμόμετρο να δω τι παίζει.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Χαμηλότερη θερμοκρασία αυτή τη στιγμή βλέπω στη γερμανία, με την τοπική ώρα 8.30 το βράδυ
είναι 4 βαθμοί κελσίου .
Σε γνωστές πόλεις, βλέπω από 7 ως 10.
Δεν είναι και κανένα τρομερό κρύο .
 

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
572
Κριτικές
1
Like
1.286
Πόντοι
206
Οι χαμηλες θερμοκρασιες δεν ειναι προβλημα. Η ελλειψη ηλιου ειναι θεμα σε Αγγλια  ΣΟυηδια κλπ
Γερμανια ειναι καλα
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ρωσία αντίστοιχα βλέπω -37 , -24 .... -10 ...

γάμησέ τα !!!
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Χαμηλότερη θερμοκρασία αυτή τη στιγμή βλέπω στη γερμανία, με την τοπική ώρα 8.30 το βράδυ
είναι 4 βαθμοί κελσίου .
Σε γνωστές πόλεις, βλέπω από 7 ως 10.
Δεν είναι και κανένα τρομερό κρύο .

Εδώ είναι 4 βαθμοί.Οπότε αρκεί χαλαρά ο δείκτης στο 5.Οι Γερμανοί θα τον είχαν στο 3.
Οταν πάει μείον 5 και παρακάτω αρχίζουν και σκουραίνουν τα πράγματα.
Θα βάλω καμιά φορά και φωτό από σώματα καλοριφέρ να δείτε τι θηρία έχουν εδώ.Είναι τετραπλάσια από τα ελληνικά σε μέγεθος.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ρωσία αντίστοιχα βλέπω -37 , -24 .... -10 ...

γάμησέ τα !!!

Σιγά Μόσχα έχει το ίδιο 4 βαθμούς.
Σε παραμύθιασε ο δημητράκης οτι Ρωσία έχουν πιο πολλή ζέστη στα διαμερίσματα?
Γενικά αυτή είναι η μαλακία,οι μέσοι λαικοί τύποι που μιλάνε τη γλώσσα του μέσου όρου πείθουν.
Δεν ξέρω γιατί.Μάλλον γιατι δεν τα γράφουμε πολύ αναλυτικά ή δεν είμαστε μαχητικοί,ξέρω και εγώ.Η γιατί ο άλλος ταυτίζεται με αυτές τις μαλακίες ευκολότερα γιατί είναι πιο ψωλαδόρικες και τα πιστεύει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom