Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (0 μέλη και 15 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Απο την κορυφη της πορτας μεχρι το ταβανι δεν εχει καθολου αποσταση. Ειναι χαμηλοταβανα τα σπιτια εκει γενικα η ειναι τεραστιες οι πορτες;

Οχι η απόσταση είναι στάνταρντ,2.5 μέτρα νομίζω όπως στο ένα δωμάτιο.Τα άλλα δωμάτια έχουν χαμηλότερο ύψος.


Τα παλιά προπολεμικά είναι ψηλότερα νομίζω 3 μέτρα.
Τα ψηλοτάβανα έχουν το πλεονέκτημα αερισμού αλλά τα χαμηλοτάβανα το πλεονέκτημα γρήγορης θέρμανσης.
Ανατολική Γερμανία έχει καλοδιατηρημένα προπολεμικά με ψηλά ταβάνια και χλίδα στην πρόσοψη,τα γουστάρω αυτά.Είναι και φτηνά.Τα καινούργια τα κατασκευάζουν με στάνταρντ δυτικής Γερμανίας με 2.5 μέτρα ύψος για πολλούς λόγους και οικονομία στη θέρμανση φυσικά.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εχω ακουσει οτι πολλα σπιτια που νοικιαζονται δεν εχουν καν ντουλαπια κουζινας και πρεπει να βαλεις εσυ; ισχυει;

Τίποτα δεν έχουν μέσα.Αν έχει κουζίνα,πρέπει να πληρώσεις περισσότερα.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης υποχρεούται να αδειάσει το διαμέρισμα από όλα τα έπιπλα πριν το παραδώσει.
Φυσικά μπορείς να κάνεις μια συμφωνία και να σου παραδώσει έπιπλα κτλ αν προσφέρει καλή τιμή.Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις δικά σου καινούργια ή μεταχειρισμένα και μπορεί να είναι επίπονο.
Μια καλή καινούργια κουζίνα πάει στα 3000-4000 ευρώ μαζί με τα έξοδα εγκατάστασης.
Μπορείς και να τα αγοράσεις όλα μεταχειρισμένα βέβαια στο ένα πέμπτο της τιμής από άλλους νοικάρηδες που μετακομίζουν,αυτό κάνουν οι περισσότεροι.Εκτός αν σκοπεύεις να μείνεις πάνω από πενταετία στο καινούργιο διαμέρισμα,οπότε αγοράζεις καινούργια.
Αν επιλέξεις να αγοράσεις μεταχειρισμένα μπορεί και να κάνεις πλήρη επίπλωση με 1500 ευρώ τα πάντα όλα,σαλόνι,κουζίνα,κρεβάτια,τραπέζια,πλυντήρια,ψυγεία,ντουλάπες κτλ.Αν πάρεις καινούργια έρχεται γύρω στα 10000 ευρώ για μέση ποιότητα.

Γενικά χοντρικά αν θε ςποιοτικό διαμέρισμα και ποιοτικά έπιπλα πρέπεια να βάλεις ένα φέσι κάπου 15000 ευρώ με το καλημέρα που δεν είναι κάτι το ιδαίτερο αν κονομάς πάνω από 3000 ευρώ καθαρά μηνιαίως.Σε άλλη περίπτωση αν δε βγα΄ζεις τόσ ή δε θες να ξοδεύεις,βρίσκεις διαμέρισμα μέσω ebay όπου βάζουν αγγελίες όσοι ξενοικιάζουν ή από αγγελίες σε τοπικές εφημερίδες και αγοράζεις όλα τα έπιπλα μεταχειρισμένα μέσω ebay στο ένα πέμπτο ένα δέκατο ττης τιμής.Αυτό κάνουν οι περισσότεροι,το 90%.
Οπότε με 3000 ευρώ περίπου για Kaution,πρώτο νοίκι,έπιπλα,είσαι μάχιμος.
Αν θες να εκοικονομήσεις χοντρά ψάχνεις Wohnheim με συγκξατοίκους να σου μένουν όλα τα λεφτά καθαρά και να δεις πώς πάει,άμα δε σου αρέσει να την κάνεις.Είναι για το πρώτο διάστημα.
Κάπως έτσι χοντρικά.
Πριν ξενοικιάσεις έχεις προθεσμία δύο μήνες να το πεις στον ιδιοκτήτη αν θυμάμαι.Μέχρι τότε πρέπει να πληρώνεις τα ενοίκια κανονικά.
Αυτά όλα είναι βασικά,είναι ρουτίνα εδώ τα ξέρουν όλοι.
Αλλη τακτική είναι να βρεις διαμέρισμα,αυτοκίνητο,έπιπλα,δουλειά μέσω Ελληνα.Οι Ελληνες έχουν έτοιμα τα πάντα ακόμα και γυναίκα σου βρίσκουν.
Εκεί μιλάμε βέβαια για άλλες ατραπούς,άλλα κόζια.Αλλά γίνεται και αυτό.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Τίποτα δεν έχουν μέσα.Αν έχει κουζίνα,πρέπει να πληρώσεις περισσότερα.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης υποχρεούται να αδειάσει το διαμέρισμα από όλα τα έπιπλα πριν το παραδώσει.
Φυσικά μπορείς να κάνεις μια συμφωνία και να σου παραδώσει έπιπλα κτλ αν προσφέρει καλή τιμή.Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις δικά σου καινούργια ή μεταχειρισμένα και μπορεί να είναι επίπονο.
Μια καλή καινούργια κουζίνα πάει στα 3000-4000 ευρώ μαζί με τα έξοδα εγκατάστασης.
Μπορείς και να τα αγοράσεις όλα μεταχειρισμένα βέβαια στο ένα πέμπτο της τιμής από άλλους νοικάρηδες που μετακομίζουν,αυτό κάνουν οι περισσότεροι.Εκτός αν σκοπεύεις να μείνεις πάνω από πενταετία στο καινούργιο διαμέρισμα,οπότε αγοράζεις καινούργια.
Αν επιλέξεις να αγοράσεις μεταχειρισμένα μπορεί και να κάνεις πλήρη επίπλωση με 1500 ευρώ τα πάντα όλα,σαλόνι,κουζίνα,κρεβάτια,τραπέζια,πλυντήρια,ψυγεία,ντουλάπες κτλ.Αν πάρεις καινούργια έρχεται γύρω στα 10000 ευρώ για μέση ποιότητα.

Τι μας λες τωρα;
Φυσικα δεν μιλαω για κρεββατια, σαλονια, καναπεδες, καρεκλες τραπεζια κλπ...
Δηλαδη αν νοικιασεις ενα σπιτι στην Γερμανια, θα πρεπει να φωναξεις μανι μανι μαραγκο να σου περασει επιπλα κουζινας, παγκο, νεροχυτη...επιπλα μπανιου...και ντουλαπες στα υπνοδωματια;
Επιπλεον οταν φυγεις πρεπει να ξαναφωναξεις μαραγκο να στα ξηλωσει και να στα πεταξει; Αφου μαλλον ειναι δυσκολο ενα ταιριαξουνε σε αλλο σπιτι οποτε ειναι αχρηστα.
Πες μου οτι καταλαβα λαθος....
Επισης τι ειναι αυτο το κουφο που ειπες με τον προηγουμενο ενοικιστη στο διαμερισμα που μενεις;
Δεν του αρεσε το πατωμα και το ξηλωσε και εκανε τα δικα του, κανοντας μαλιστα και σκαλι στο υπνοδωματιο;
Ελα μουνι στον τοπο σου....
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τι μας λες τωρα;
Φυσικα δεν μιλαω για κρεββατια, σαλονια, καναπεδες, καρεκλες τραπεζια κλπ...
Δηλαδη αν νοικιασεις ενα σπιτι στην Γερμανια, θα πρεπει να φωναξεις μανι μανι μαραγκο να σου περασει επιπλα κουζινας, παγκο, νεροχυτη...επιπλα μπανιου...και ντουλαπες στα υπνοδωματια;
Επιπλεον οταν φυγεις πρεπει να ξαναφωναξεις μαραγκο να στα ξηλωσει και να στα πεταξει; Αφου μαλλον ειναι δυσκολο ενα ταιριαξουνε σε αλλο σπιτι οποτε ειναι αχρηστα.
Πες μου οτι καταλαβα λαθος....
...

Ετσι είναι.Οι Γερμανοί θεωρούν οτι προφανώς δε θα γουστάρεις την επίπλωση του προηγούμενου μαλάκα,οπότε όταν αυτός φύγει πρέπει να σουτάρει και ό,τι προσέθεσε στο διαμέρισμα.Τα έπιπλα μπορεί να τα μεταφέρει αν θέλει στο καινούργιο διαμέρισμα που πάει,αλλιώς πρέπει να φροντίσει να εξαφανιστούν πριν έρθει ο καινούργιος μισθωτής.
Οπότε πολλοί προκειμένου να απαλλαγούν από το βάρος όταν μετακομίζουν,τα πουλάνε όσο όσο.
Π.χ. αν είναι ένα ζευγάρι και κάνουν παιδί και μετακομίσουν,μετά πουλάνε ό,τι έχουν και αγοράζουν καινούργια για το νέο μεγαλύτερο διαμέρισμα.
Αν εσύ πας εγκαίρως και δεις το διαμέρισμα πριν φύγει ο άλλος μπορεί να του πεις,πόσα θες για αυτό το έπιπλο για να μου το αφήσεις,πόσα για το άλλο και ζυγίζεις την προσφορά.Αν π.χ. μια κουζίνα που κοστίζει 4000 ευρώ στην αφήσει 800 ευρώ,την αγοράζεις.Αν το σαλόνι που έχει 3000 ευρώ το αφήσει 500 ευρώ το αγοράζεις.Κάπως έτσι.
Π.χ. αν έχει ένα πλυντήριο Bosch καινούργιο καλό και στο αφήσει 200 ευρώ μπορεί να το αγοράσεις.Το καινούργιο όμως Siemens ή AEG λίγο μικρότερης χωρητικότητας πάει στα 400 ευρώ οπότε πρέπει να το σκεφτείς.
Οι πιο πολλοί που δεν έχουν παιδιά και μετακομίζουν για λίγο διάστημα λιγότερα από τρία χρόνια,μεταχειρισμένα έπιπλα και ηλεκτρικά αγοράζουν και κάνουν τη δουλειά τους.Αυτοί που προτίθενται να μείνουν άνω πενταετίας,έχουν οικογένεια κτλ αγοράζουν καινούργια.Τα καινούργια έπιπλα,ηλεκτρικά κτλ είναι πολύ καλύτερα αλλά και πολύ ακριβότερα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Να σου κανω μια ερωτηση... ΠΡΟΣΟΧΗ δεν σε αμφισβητω, απλα θελω να μου λυσεις μια απορια, μια και ανεφερες κατι για πολυ καλες κατασκευες στην Γερμανια για τις οποιες δεν εκφραζω αμφισβητηση....
Να υποθεσω οτι μενεις σε ενα μεγαλο δυαρι (ανεξαρτητως τετραγωνικων) στο οποιο υπαρχει ενας ενιαιος χωρος τον οποιο εσυ εκανες γραφειο/υπνοδωματιο (και καλα εκανες αφου δικο σου ειναι, οποτε μπορεις να κοιμασαι οπου θελεις) και ενα ξεχωριστο υπνοδωματιο.
Πως γινεται στον ενιαιο χωρο που εκει ειναι και η κυρια εισοδος να εχει πλακακια και διπλα να εχει ξυλο;
Νατανε δυο ξεχωριστα δωματια το καταλαβαινω, αλλα σε ενα χωρο 2 διαφορετικα πατωματα;
Οταν βρεις χρονο, τραβα μια φωτο εκει που ειναι η ματισια, να δω πως στο διαολο το κανανε αυτο απο κατασκευαστικης πλευρας. (απο αισθητικης πλευρας, ειμαι αντιθετος)
Επισης πως γινεται μεσα στο μικρο υπνοδωματιο (αυτη η φωτο που ποσταρες χθες) να υπαρχει σκαλι;
Μη το παρεις προσωπικα, απλα αυτη την λογικη δεν μπορω να την εξηγησω...
Συνηθως στο ενιαιο χωρο μπαινει πλακακι, και στο υπνοδωματιο ξυλο... Εδω ειναι αναποδα... Σαν ναναι δυο ξεχωριστα σπιτια...
Λευτέρη υποψιάζομαι ότι οι φώτο έχουν φωτοσόπ και είναι 2 διαμερίσματα.
Εγω δεν ειμαι ειδικός αλλά καποιος που ξέρει το καλαβαινει αμεσως.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ετσι είναι.Οι Γερμανοί θεωρούν οτι προφανώς δε θα γουστάρεις την επίπλωση του προηγούμενου μαλάκα,οπότε όταν αυτό φύγει πρέπει να σουτάρει και ό,τι προσέθεσε στο διαμέρισμα.Τα έπιλα μπορεί να τα μεταφέρει αν θέλσι στο καινούργιο που πάει αλλιώς πρέπει να φροντίσει να εξαφανιστούν πριν έρθει ο καινούργιος ενοικιαστής.
Οπότε πολλοί προκειμένου να απαλλαγούν,τα πουλάνε όσο όσο.
Π.χ. αν είναι ένα ζευγάρι και κάνουν παιδί και μετακομίσουν,μετά πουλάνε ό,τι έχουν και αγοράζουν καινούργια για το νέο μεγαλύτερο διαμέρισμα.
Αν εσύ πας εγκαίρως και δεις το διαμέρισμα πριν φύγει ο άλλος μπορεί να του πεις,πόσα θες για αυτό το έπιλο για να μου το αφήσεις,πόσα για το άλλο και ζυγίζεις την προσφορά.Αν π.χ. μια κουζίνα που κοστίζει 4000 ευρώ στην αφήσει 800 ευρώ,την αγοράζεις.Αν το σαλόνι που έχει 3000 ευρώ το αφήσει 500 ευρώ το αγοράζεις.Κάπως έτσι.

Παλι μου τα μπερδεψες..... Δεν εννουσα τα "μεταφερομενα" επιπλα...σαλονιου, τραπεζαριας και υπνοδωματιου.
Μιλαω για επιπλα κουζινας, μπανιου και ντουλαπες ρουχων....
Αυτα σαν την φωτογραφια....
Αυτα ρε τυπε μονο για να φτιαξει ενας μαραγκος θα θελει ενα 5 χιλιαρο εστω και αν τα κανει απο μελαμινη... χωρια οι ηλεκτρικες συσκευες... Αν βαλεις και επιπλα μπανιου και ντουλαπες, παει το 10χιλιαρο....
 

Συνημμένα

  • επιπλα κουζινας.jpg
    επιπλα κουζινας.jpg
    109,7 KB · Εμφανίσεις: 29

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τ
Επισης τι ειναι αυτο το κουφο που ειπες με τον προηγουμενο ενοικιστη στο διαμερισμα που μενεις;
Δεν του αρεσε το πατωμα και το ξηλωσε και εκανε τα δικα του, κανοντας μαλιστα και σκαλι στο υπνοδωματιο;
Ελα μουνι στον τοπο σου....

Οχι,αυτά τα έκανε ο ιδιοκτήτης.
Εντάξει είπαμε δεν είναι το τέλειο διαμέρισμα αλλά το ανέχομαι γιατί είναι κεντρικό και δε χρειάζεται πάνω από 3 λεπτά μέχρι να φτάσω στη δουλειά,οπότε βολεύει.
Αν έπέλεγα διαμέρισμα 20 λεπτά μακριά εννοείται θα έβρισκα πολύ καλύτερο με τα ίδια λεφτά.
Αν έμενα σε άλλη γειτονική πόλη 10 λεπτά μακρυά με αμάξι θα έβρισκα καλύτερο με τα μισά λεφτά.Αλλά θα τα έσκαγα στο αμάξι.Και θα έχανα και το χρόνο μετακίνησης.
Το 80-90% των συναδέλφων μένουν σε γειτονικές πόλεις και έρχονται με αμάξι.Αντί να πληρώνει ο άλλος 700 ευρώ ενοίκιο,προτιμά να πληρώνει 400 ευρώ ενοίκιο και 300 ευρώ στο αμάξι.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Παλι μου τα μπερδεψες..... Δεν εννουσα τα "μεταφερομενα" επιπλα...σαλονιου, τραπεζαριας και υπνοδωματιου.
Μιλαω για επιπλα κουζινας, μπανιου και ντουλαπες ρουχων....
Αυτα σαν την φωτογραφια....
Αυτα ρε τυπε μονο για να φτιαξει ενας μαραγκος θα θελει ενα 5 χιλιαρο εστω και αν τα κανει απο μελαμινη... χωρια οι ηλεκτρικες συσκευες... Αν βαλεις και επιπλα μπανιου και ντουλαπες, παει το 10χιλιαρο....

Ναι,τόσο κοστίζει.Τι θες να πεις?Εδώ έχει έτοιμες κουζίνες κτλ,διαλέγεις τι θες και στο εγκαθιστούν.
Εκτός αν πάρεις έτοιμη τη μεταχειρισμένη του άλλου που μετακομίζει.
Είπαμε αν θες να μείνεις πάνω από πενταετία στο συγκεκριμένο μέρος και στο συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει νόημα να τα σκάσεις για ποιοτικά έπιπλα,κουζίνες κτλ.
Αν δε σκοπεύεις να μείνεις,θες π.χ. να κάτσεις δύο χρόνια και να την κάνεις,σε συμφέρει να τα αγοράσεις όλα μεταχειρισμένα.
Ενας Ελληνας π.χ. με συμβόλαιο απεριόριστης διάρκειας,σύζυγο,οικογένεια που την έχει καταβρεί και θέλει να μείνει για πάντα σε μια πόλη της Γερμανίας,φυσικά και θα τα σκάσει για να έχει έπιπλα,κουζίνα κτλ τα πάντα όλα κουκλί.
Πιθανόν να αγοράσει και σπίτι με 300000 ευρώ που θα πληρώνει μαζί με τη γυναίκα του.
Ο άλλος χωρίς οικογένεια,με προσωρινό συμβόλαιο,τυχοδιώκτης που σκοπεύει να μείνει κανά χρόνο και μετά να την κοπανήσει ή βλέποντας και κάνοντας,σιγά μην τα σκάσει σε έπιπλα.
Είναι εντελώς λογικές επιλογές,κουφαίνομαι που δε βλέπετε τι παίζει.
Αμα ο άλλος βγάζει 5000 ευρώ μηνιαίως και σκοπεύει να μείνει σε μια πόλη 1 χρόνο,φυσικά και δε θα ξηλωθεί για να αγοράσει καινούργια έπιπλα,κουζίνα κτλ.Αφού όταν φύγει,θα πρέπει να τα πουλήσει στο πέμπτο της τιμής.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ναι,τόσο κοστίζει.Τι θες να πεις?Εδώ έχει έτοιμες κουζίνες κτλ,διαλέγεις τι θες και στο εγκαθιστούν.
Εκτός αν πάρεις έτοιμη τη μεταχειρισμένη του άλλου που φεύγει.
Είπαμε αν θες να μείνεις πάνω από πενταετία στο συγκεκριμένο μέρος και στο συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει νόημα να τα σκάσεις για ποιοτικά έπιπλα,κουζίνες κτλ.
Αν δε σκοπεύεις να μείνεις,θες π.χ. να κάτσεις δύο χρόνια και να την κάνεις,σε συμφέρει να τα αγοράσεις όλα μεταχειρισμένα.
Ενας Ελληνας π.χ. με συμβόλαιο απεριόριστης διάρκειας,σύζυγο,οικογένεια που την έχει καταβρεί και θέλει να μείνει για πάντα σε μια πόλη της Γερμανίας,φυσικά και θα τα σκάσει για να έχει έπιπλα,κουζίνα κτλ τα πάντα όλα κουκλί.
Πιθανόν να αγοράσει και σπίτι με 300000 ευρώ που θαπληρώνει μαζί με τη γυναίκα του.
Ο άλλος που σκοπεύει να μείνει κανά χρόνο και μετά να την κοπανήσει ή βλέποντας και κάνοντας σιγά μην τα σκάσει σε έπιπλα.
Βεβαια και δεν θα τα σκασει αν θελει να μεινει 1-2 χρονια...Παει απο το ΙΚΕΑ και με κανα 1000 ρικο παιρνει και κουζινα, και ντουλαπες, απλα μου εκανε εντυπωση αυτο. Οτι δηλαδη νοικιαζει καποιος στην Γερμανια το ξερο ντουβαρι. Στην Ελλαδα νομιζω οτι ο κανονας ειναι οτι το σπιτι θα εχει ολα τα επιπλα κουζινας, μπανιου, και ντουλαπες σε καθε υπνοδωματιο...
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Λευτέρη υποψιάζομαι ότι οι φώτο έχουν φωτοσόπ και είναι 2 διαμερίσματα.
Εγω δεν ειμαι ειδικός αλλά καποιος που ξέρει το καλαβαινει αμεσως.

Λες ρε να μας εκανε τετοιο χουνερι ο Καϋμανος;
Οχι ρε συ δεν ειναι δυνατον αυτο... Ειπαμε πλακα-πλακα αλλα μην τον αποπαιρνουμε τον ανθρωπο, ο οποιος μαλιστα μας εδωσε και ενδιαφερουσες πληροφοριες σχετικα με τα ενοικιοστασια στην Γερμανια...
Βεβαια ειναι κουφο αυτο με τα δυο διαφορετικα πατωματα σε ενα χωρο, αλλα αφου ετσι αποφασισε ο ιδιοκτητης, εμεις τι να πουμε; Ενταξει δεν εχει λογικη, αλλα εσυ αμεσως... Φωτοσοπ... Η προσωποποιηση της καχυποψιας εισαι ρε...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Βεβαια και δεν θα τα σκασει αν θελει να μεινει 1-2 χρονια...Παει απο το ΙΚΕΑ και με κανα 1000 ρικο παιρνει και κουζινα, και ντουλαπες, απλα μου εκανε εντυπωση αυτο. Οτι δηλαδη νοικιαζει καποιος στην Γερμανια το ξερο ντουβαρι. Στην Ελλαδα νομιζω οτι ο κανονας ειναι οτι το σπιτι θα εχει ολα τα επιπλα κουζινας, μπανιου, και ντουλαπες σε καθε υπνοδωματιο...

Πάντα νοικιάζεις διαμέρισμα χωρίς έπιπλα.Είναι κανόνας αυτός.Ο προηγούμενος είναι υποχρεωμένος να τα απομακρύνει όλα.
Εχω νοικιάσει μια φορά επιπλωμένο αλλά ήταν σα Ferienwohnung,βασικά οι ιδιοκτήτες το είχαν για να φιλοξενούν κόσμο,φίλους κτλ και μου το άφησαν επιπλωμένο.
Δεν πληρώνεις παραπάνω αν είναι επιπλωμένο.Ισα ίσα οι Γερμανοί που νοικιάζουν το θέλουν άδειο,δε θέλουν άλλος να διαλέγει τα έπιπλα για αυτούς.
Αυτό,το να αγοράσεις τα έπιπλα δηλαδή είναι πρόσθετο κόστος αλλά συνήθως αντιρροπίζεται από το οτι αγοράζεις μεταχειρισμένα σε πολύ χαμηλές τιμές που τα πουλάνε αυτοί που ξενοικιάζουν.Εχει και πολλά μαγαζιά με μεταχειρισμένα έπιπλα,πας και διαλέγεις ό,τι θες.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Λες ρε να μας εκανε τετοιο χουνερι ο Καϋμανος;
Οχι ρε συ δεν ειναι δυνατον αυτο... Ειπαμε πλακα-πλακα αλλα μην τον αποπαιρνουμε τον ανθρωπο, ο οποιος μαλιστα μας εδωσε και ενδιαφερουσες πληροφοριες σχετικα με τα ενοικιοστασια στην Γερμανια...
Βεβαια ειναι κουφο αυτο με τα δυο διαφορετικα πατωματα σε ενα χωρο, αλλα αφου ετσι αποφασισε ο ιδιοκτητης, εμεις τι να πουμε; Ενταξει δεν εχει λογικη, αλλα εσυ αμεσως... Φωτοσοπ... Η προσωποποιηση της καχυποψιας εισαι ρε...
Εγω πιστευω οτι κατι τετοιο παιζει αλλα αν υπάρχει κάποιος ειδικός ας γράψει για να ήμαστε 100% σίγουροι.
 Θυμάμαι οταν παλιά είχε βάλει φωτογραφίες ήταν διαφορετική η θέα και νομίζω ήταν δεύτερο όροφο και είχε μπαλκόνι.Τωρα είμαι από το τηλέφωνο ας βρει κάποιος αν μπορεί της παλιές φωτο που είχε βάλει να της συγκρίνουμε.
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
κμαν αν οντως στα παρεχει η δουλεια ολα αυτα,τουλαχιστον την διαμονη να μην μενεις αστεγος ,εγω στην θεση σου θα αποταμιευα αυτα τα λεφτα που χαλας για αυτες εκει που πας ,μην ξεχνας εξαιτιας τετοιες συμπεριφορες ανδρων σαν την δικη σου ,την εχουν δει θεες η καθε μπαλοτσες  :jerking: :jerking: Αν οντως εχεις βαλει κατι στην ακρη οκ,αν οχι κακο του κεφαλιου σου...δεν σε ενδιαφερει στην ηλικια που εισαι αυριο μεθαυριο να αγορασεις ενα σπιτι? αμαξι? κατι τελοσπαντων...Ετσι θα εισαι παντα? Και θα χρυσοπληρωνεις την καθεμια? Τι να πω..εγω απλα την αποψη μου λεω,εγω στην θεση σου θα πηγαινα στα μπουρδελα του αμβουργου,hamburg red light district 40-50 ευρω,το επιπεδο εμφανισης ειναι πολυ καλο..
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
....απλα μου εκανε εντυπωση αυτο. Οτι δηλαδη νοικιαζει καποιος στην Γερμανια το ξερο ντουβαρι. Στην Ελλαδα νομιζω οτι ο κανονας ειναι οτι το σπιτι θα εχει ολα τα επιπλα κουζινας, μπανιου, και ντουλαπες σε καθε υπνοδωματιο...

Σπίτι χωρίς ντουλάπες είναι σύνηθες για το εξωτερικό.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γενικά αυτά που γράφω είναι εντελώς αυτοννόητα.Οτι κανονικά ένα καλό καινούργιο κεντρικό διαμέρισμα στα 80 τμ σε πόλη 50000 κατοίκων κοστίζει γύρω στα 450 ευρώ kalt(δηλαδή χωρίς νερό,θέρμανση,κοινόχρηστα) αυτό είναι αυτοννόητο.Οτι υπάρχουν πολύ ακριβές πόλεις και ακριβές περιοχές που κοστίζουν τα διπλάσια κτλ.
Οτι η μόνωση στη Γερμανία είναι φοβερή.Είχα ένα διαμέρισμα 3 μέτρα από το δρόμο και δεν άκουγα τα αυτοκίνητα που έβλεπα δίπλα με κλειστό το παράθυρο.Για τέτοια μόνωση μιλάμε.
Τα καλοριφέρ είναι τεράστια και με τις μονώσεις γίνεται φούρνος το δωμάτιο αν θες.
Το πρόβλημα με την υποδαπέδια θέρμανση είναι οτι αργεί να θερμάνει σε σχέση με τα σώματα αλλά δεν πιάνει χώρο στο δωμάτιο.Επίσης έχει ομοιόμορφη θερμοκρασία και  ζεστό πάτωμα δηλαδή μπορείς να κυκλοφορείς με κάλτσες ή ακόμα και ξυπόλυτος.
Αλλά δε δίνει την κόλαση θερμότητας που δίνουν τα τεράστια καλοριφέρ που έχουν εδώ.Ουσιαστικά λιποθυμάς από τη ζέστη άμα τα βάλεις στο μάξιμουμ.
Για αυτό επειδή αρχικά δεν εμπιστευόμουνα την υποδαπέδια θέρμανση πήρα και ξεχωριστά σώματα λαδιού που χρειάστηκα μερικές μέρες πρόπερσυ όταν έπεσε η θερμοκρασία στο μείον δέκα.Πέρσυ δυο φορές μόνο τα άναψα.
Αλλά εγώ κρυώνω γενικώς,οι Γερμανοί αρκούνται με 4 επίπεδο θέρμανσης.6,το μάξιμουμ που έχω εγώ το Δεκέμβριο,Ιανουάριο,Φεβρουάριο δεν έχουν ποτέ γιατί σκάνε.Βέβαια άμα καις συνέχεια στο φουλ αυξάνεις και τα έξοδα.Μου τα έχουν πάει 90 ευρώ το μήνα μόνο για τη θέρμανση.

xCIFH6.jpg
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
κμαν αν οντως στα παρεχει η δουλεια ολα αυτα,τουλαχιστον την διαμονη να μην μενεις αστεγος ,εγω στην θεση σου θα αποταμιευα αυτα τα λεφτα που χαλας για αυτες εκει που πας ,μην ξεχνας εξαιτιας τετοιες συμπεριφορες ανδρων σαν την δικη σου ,την εχουν δει θεες η καθε μπαλοτσες  :jerking: :jerking: Αν οντως εχεις βαλει κατι στην ακρη οκ,αν οχι κακο του κεφαλιου σου...δεν σε ενδιαφερει στην ηλικια που εισαι αυριο μεθαυριο να αγορασεις ενα σπιτι? αμαξι? κατι τελοσπαντων...Ετσι θα εισαι παντα? Και θα χρυσοπληρωνεις την καθεμια? Τι να πω..εγω απλα την αποψη μου λεω,εγω στην θεση σου θα πηγαινα στα μπουρδελα του αμβουργου,hamburg red light district 40-50 ευρω,το επιπεδο εμφανισης ειναι πολυ καλο..

Αυτό το λένε όλοι.Καλά στην αρχή όταν μου πλήρωναν το διαμέρισμα,δηλαδή έδινα μια συμβολική τιμή ενοικίου 200 ευρώ με τα κοινόχρηστα,ίντερνετ όλα μέσα είχα φοβερή ρευστότητα,μου περίσσευαν 4000 ευρώ καθαρά μηνιαίως.Είχα ξεσκιστεί στα ταξίδια,κάθε μήνα ουσιαστικά ταξίδευα Ουκρανία ή Πολωνία.
Αν αποταμίευα τότε τα 3000 ευρώ μηνιαίως,θα είχα τώρα 150000 ευρώ στο λογαριασμό θα αγόραζα κανά ακίνητο και θα άραζα με τα ενοίκια.Μιλάμε για πράγματα που θα μπορούσα να έχω κάνει τα τελευταία 5 χρόνια.
Αλλά τα μουνιά κοστίζουν.
Βέβαια αν κόψεις τα γκομενιλίκια,τα ταξίδια,τις Σλάβες,πιθανόν να καταντήσεις καταθλιπτικός στη Γερμανία αν δεν κάνεις οικογένεια.Δεν έχει δηλαδή καμιά ζωή εδώ,είναι μόνο δουλειά και ύπνος.
Η εναλλακτική είναι να αράζεις στα ελληνικά καφέ και τις ταβέρνες,να τρως σουβλάκια να πίνεις κρασιά και ούζα με τους Ελληνες.Να γαμάς στα FKK το ΣΚ κτλ με 2-3 ταξίδια Ελλάδα το χρόνο.
Το 60-70% των Ελλήνων μεταναστών επιλέγει άραγμα,σύζυγο,παιδιά,αγοράζουν σπίτι,αμάξι,αποταμιεύουν.
Ενα 20-30% είναι ψιλορεμάλια και συνεχώς πίνουν και χαρτοπαίζουν.Κάνουν περιστασιακές δουλειές ή ζουν από τα επιδόματα.
10% μαζεύουν λεφτά να γυρίσουν Ελλάδα.
Ελάχιστοι κάνουν αυτό που κάνω εγώ.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

150 κ σπαστα τα λεφτα φιλε απο εδω και απο εκει,ποτε σε ενα σημειο,ποτε σε μια χωρα ολα μαζι,ποτε σε εναν λογαριασμο μονο,και φυσικα ποτε κοινο λογαριασμο με συγγενη,γυναικα κλπ...
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Επειδή εγώ τα έχω αυτά τα 150 χιλιάρικα, και παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως με 150κ μονο μπορεί καποιος να αγοράσει και να ζει απο τα νοικια?

Φιλε δωσε ινφο για τζαπαν
Παω 10 μερες τελη νοεβρη
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
κμαν αν οντως στα παρεχει η δουλεια ολα αυτα,τουλαχιστον την διαμονη να μην μενεις αστεγος ,εγω στην θεση σου θα αποταμιευα αυτα τα λεφτα που χαλας για αυτες εκει που πας ,μην ξεχνας εξαιτιας τετοιες συμπεριφορες ανδρων σαν την δικη σου ,την εχουν δει θεες η καθε μπαλοτσες  :jerking: :jerking: Αν οντως εχεις βαλει κατι στην ακρη οκ,αν οχι κακο του κεφαλιου σου...δεν σε ενδιαφερει στην ηλικια που εισαι αυριο μεθαυριο να αγορασεις ενα σπιτι? αμαξι? κατι τελοσπαντων...Ετσι θα εισαι παντα? Και θα χρυσοπληρωνεις την καθεμια? Τι να πω..εγω απλα την αποψη μου λεω,εγω στην θεση σου θα πηγαινα στα μπουρδελα του αμβουργου,hamburg red light district 40-50 ευρω,το επιπεδο εμφανισης ειναι πολυ καλο..

Δεν εχει στην ακρη λεφτα, ειπε 2-3 ποστ πισω οτι αν ηθελε να παρει καλα επιπλα θα πρεπε να χρεωθει, που σημαινει οτι δεν εχει κομποδεμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom