Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Τι σχεση εχει το που μενει ο καθενας και το πως ειναι το σπιτι του με το θεμα του νηματος.

Εχετε κολλησει το που μενει ο καθενας και πως ειναι το σπιτι του. Ας μενει οπου θελει ο καθενας και ας κανει οτι θελει.

Ασχολειστε με τα σαμπουαν με τα πλακακια τα στρωματα τα πατζουρια...οτι να ναι.

Τι μας απασχολει αυτο;

Οχι μονο δεν μας απασχολει, στα αρχιδια μας κιολας δηλαδη.

Οποιος το παιζει λεφτας και εχετε αμφιβολιες, δωστε ενα ραντεβου στο απο κοντα και αν δεχτει η αληθεια θα λαμψει.

Τοσες σελιδες με φωτο και κραξιματα λες και παιζει ρολο για κατι ολο αυτο.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ηρακλης Πουαρο, αυτον μονο δεν εχουμε φωναξει να επεξεργαστει τα δεδομενα και να αποφανθει για το σπιτι του καθενα.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Που μενει ο κμαν που μενει ο δημητρακης που μενει ο χ ψ ω...στα αρχιδια μου που μενει ας μενει ο καθε ανθρωπος οπου γουσταρει.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τι σχεση εχει το που μενει ο καθενας και το πως ειναι το σπιτι του με το θεμα του νηματος.

Εχετε κολλησει το που μενει ο καθενας και πως ειναι το σπιτι του. Ας μενει οπου θελει ο καθενας και ας κανει οτι θελει.

Ασχολειστε με τα σαμπουαν με τα πλακακια τα στρωματα τα πατζουρια...οτι να ναι.

Τι μας απασχολει αυτο;

Οχι μονο δεν μας απασχολει, στα αρχιδια μας κιολας δηλαδη.

Οποιος το παιζει λεφτας και εχετε αμφιβολιες, δωστε ενα ραντεβου στο απο κοντα και αν δεχτει η αληθεια θα λαμψει.

Τοσες σελιδες με φωτο και κραξιματα λες και παιζει ρολο για κατι ολο αυτο.
Ό Βλάκμαν δε λέει ούτε σε ποια πόλη μένει  :2funny:Ποιο ραντεβού? :2funny:
  Αν αυτά τα χάλια είναι τα Γερμανικά στάνταρ τι να πω? :2funny:
  Αυτό που καταλάβαμε από της φωτογραφιες ειναι ότι ο Βλάκμαν μένει σε ένα δωμάτιο που νοικιαζει ημιυπόγειο που δεν έχει καν θέρμανση  :headbang:το θερμενομενο πατωμα ειναι για  :2funny:.
  Ενδιαφέρον έχει αν η ντουσιέρα που μας έβαλε εινσι η κοινόχρηστη ντουσιέρα που εχει εκει που μενει ή ειναι εντελως άσχετη?!
  Αυτά περί διαμερισμάτων που νοίκιαζει ειναι φαντασιώσεις  :2funny:.
  Όποιος θέλει να έχει ανέσεις και Γερμανικά στάνταρ που ειδατε στη φωτογραφία ας πάει στη Γερμανία να ζει σα το Βλάκμαν  :2funny:
  Δε ξέρω πώς είναι οι πολυκλινικές στη Γερμανία?στη Ρωσσία είναι συνηθως έτσι.Πηγα σήμερα στον εφημερεύον γιατρό για τη πίεση που έχω.Να μου δωσει καποιο αλλο φάρμακο γιατί αυτο που μου εδωσεχδεν με έπιασε.Σας βάζω φωτο για να βγάλετε συμπεράσματα.
  Εγω δεν είναι ψεύτης Βλάκμαν να κώβω και να ράβω φωτογραφίες  :2funny:
  Το μόνο σημερα ότι είχε κόσμο γιατί μετά το Σαββατοκύριακο χτες ήταν αργία συνήθως άντε να έχει 1 άτομο μπροστά.Σημερα είχε τρεις περίμενα 25 λεπτά περιπου.
  Καλό εινσι να λέμε τα πράγματα όπως είναι.Χωρις ψέματα και  :jerking:
  Ακόμα πιο άθλια από τον Βλάκμαν πρέπει να ζει ό Τραμουντάνα  :2funny:Το πιθανότερο σε κάνα κελί σαν αυτό που σας έβαλα φωτογραφίες  :2funny:

 
 
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191105-181154_Gallery.jpg
    Screenshot_20191105-181154_Gallery.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 44
  • Screenshot_20191105-181210_Gallery.jpg
    Screenshot_20191105-181210_Gallery.jpg
    916,9 KB · Εμφανίσεις: 38
  • Screenshot_20191105-181221_Gallery.jpg
    Screenshot_20191105-181221_Gallery.jpg
    767,8 KB · Εμφανίσεις: 33
  • Screenshot_20191105-181252_Gallery.jpg
    Screenshot_20191105-181252_Gallery.jpg
    692,7 KB · Εμφανίσεις: 37
  • Screenshot_20191105-181300_Gallery.jpg
    Screenshot_20191105-181300_Gallery.jpg
    717,9 KB · Εμφανίσεις: 41

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Να και η εξώπορτα.Παραδόξως έχει και εξώπορτα το διαμέρισμα.

Y3oVbK.jpg


Να δείξω μετά και τη μεγαλειώδη χέστρα.
Οπότε μέχρι τώρα παρά τις αμφισβητήσεις παίζει καρέκλα,σεντόνια,ντουλάπα,εξώπορτα,παντζούρια,θέρμανση,ντους κτλ.Τρελλά πράγματα.

Οψη του ντους με το δεύτερο υπνοδωμάτιο.Τρελλή χλίδα.

WGLLp3.jpg


Μιλάμε για υπόγειο που λέει και ο δημητράκης.

mxTxEL.jpg


Απλά αυτοί οι κωλόγυφτοι συκοφαντούν συνεχώς και σκέφτονται δεν πειράζει θα γράφω συνέχεια μαλακίες,κα΄τι θα μείνει σιγά μην αντιοδράσει αυτός.
Σιγά ρε μαλάκα μην αντιδράσω.Επειδή αντιπροσωπεύεις το μέσο όρο θα σε χρησιμοποιήσω σαν pivot και θα σου κάνω τον κώλο φινιστρίνι.Οπότε αντιδρούν οι μίνιονς,το βλέπουν σαν υπερβολική αντίδραση.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ό Βλάκμαν δε λέει ούτε σε ποια πόλη μένει  :2funny:Ποιο ραντεβού? :2funny:
  Αν αυτά τα χάλια είναι τα Γερμανικά στάνταρ τι να πω? :2funny:
  Αυτό που καταλάβαμε από της φωτογραφιες ειναι ότι ο Βλάκμαν μένει σε ένα δωμάτιο που νοικιαζει ημιυπόγειο που δεν έχει καν θέρμανση  :headbang:το θερμενομενο πατωμα ειναι για  :2funny:.
  Ενδιαφέρον έχει αν η ντουσιέρα που μας έβαλε εινσι η κοινόχρηστη ντουσιέρα που εχει εκει που μενει ή ειναι εντελως άσχετη?!
  Αυτά περί διαμερισμάτων που νοίκιαζει ειναι φαντασιώσεις  :2funny:.
  Όποιος θέλει να έχει ανέσεις και Γερμανικά στάνταρ που ειδατε στη φωτογραφία ας πάει στη Γερμανία να ζει σα το Βλάκμαν  :2funny:
  Δε ξέρω πώς είναι οι πολυκλινικές στη Γερμανία?στη Ρωσσία είναι συνηθως έτσι.Πηγα σήμερα στον εφημερεύον γιατρό για τη πίεση που έχω.Να μου δωσει καποιο αλλο φάρμακο γιατί αυτο που μου εδωσεχδεν με έπιασε.Σας βάζω φωτο για να βγάλετε συμπεράσματα.
  Εγω δεν είναι ψεύτης Βλάκμαν να κώβω και να ράβω φωτογραφίες  :2funny:
  Το μόνο σημερα ότι είχε κόσμο γιατί μετά το Σαββατοκύριακο χτες ήταν αργία συνήθως άντε να έχει 1 άτομο μπροστά.Σημερα είχε τρεις περίμενα 25 λεπτά περιπου.
  Καλό εινσι να λέμε τα πράγματα όπως είναι.Χωρις ψέματα και  :jerking:
  Ακόμα πιο άθλια από τον Βλάκμαν πρέπει να ζει ό Τραμουντάνα  :2funny:Το πιθανότερο σε κάνα κελί σαν αυτό που σας έβαλα φωτογραφίες  :2funny:

 
 

Σου έκανε κλύσμα και σου έβαλε κωλοβυθομετρο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ρε παίκτες ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΗΛΟΣΠΑΡΑΓΜΟΣ ;
Προσωπικά μου είστε και οι 2 συμπαθείς. Και έχετε προσφορά στο φόρουμ.
Και ξεκάθαρα κανείς σας δεν είναι πούστης όπως ο Αβράμης π.χ.

Θα ήθελα να κάνω τον κυανόκρανο και να ζητήσω την παύση πυρός !
Είναι κρίμα να τρώγεστε και να γελάνε λούγκρες σαν τον Αβράμη.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ρε παίκτες ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΗΛΟΣΠΑΡΑΓΜΟΣ ;
Προσωπικά μου είστε και οι 2 συμπαθείς. Και έχετε προσφορά στο φόρουμ.
Και ξεκάθαρα κανείς σας δεν είναι πούστης όπως ο Αβράμης π.χ.

Θα ήθελα να κάνω τον κυανόκρανο και να ζητήσω την παύση πυρός !
Είναι κρίμα να τρώγεστε και να γελάνε λούγκρες σαν τον Αβράμη.

Παντα θα βρεθει ενας μαλακας που λογω ψυχασθενειας θα ξεκινα τις μαλακιες και θα γινεται αφορμη για αναλογες μαλακιες. Ο κμαν μπορει να εχει τα θεματα του, δεν εχει κακια ομως μεσα του. Μαλακια εχει αφθονη, κακια οχι. Δεν ειναι κακος.

Επεσε θυμα της μαλακιας και αυτος και αρχισε να ανεβαζει φωτο και να ακουει παπαριες απο τυπους που δεν εχουν δει ουτε στο ονειρο τους αυτα που ο κμαν (εστω και με αυτο το λαθος τροπο) εχει δει.

Κμαν, σταματα ρε φιλε να ασχολεισαι με μαλακιες. Ασχολησου με τα μουνια ρε φιλε και οχι με τη μαλακια που σου γραφει ο καθενας. Κανε δουλεια σου, ζησε οπως θες και μην εχεις αγχος να αποδειξεις κατι. Στα αρχιδια σου τι λεει ο καθενας. Ας κοιταζει ο καθενας τη παρτη του.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Φέτος ξόδεψα 2000 ευρώ για το boxpring κρεβάτι,300 ευρώ για το τραπέζι,200 για την καρέκλα,500 για τη ντουλάπα,300 για το ψυγείο,800 για το άλλο στρώμα.Ολα καινούργια.Χρειάζομαι ακόμα Esstisch και μερικές καρέκλες,βιβλιοθήκη κτλ.Θα μπορούσα να τα πάρω όλα μαζί αλλά θα χρεωνόμουνα και προτιμώ να τα αγοράζω σταδιακά για να μου περισσεύουν για γούστα.
Στο διαμέρισμα αυτό μένω από το 2018,έχει το πλεονέκτημα της υποδαπέδιας θέρμανσης και οτι είναι στο κέντρο αλλά το ενοίκιο είναι τσιμπημένο 700 ευρώ συν τα Nebenkosten 90 ευρώ.Επίσης οτι είναι ισόγειο αλλά όλα διώροφα είναι εδώ.
Αλλο μειονέκτημα Γερμανία είναι οτι αγοράζεις τα διαμερίσματα γυμνά και μετά τα επιπλώνεις μόνος σου οπότε οι περισσότεροι αγοράζουν μεταχειρισμένα έπιπλα που είναι πάμφθηνα έως τζάμπα αφού τα πουλάνε όσο όσο όσοι μετακομίζουν.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Παντα θα βρεθει ενας μαλακας που λογω ψυχασθενειας θα ξεκινα τις μαλακιες και θα γινεται αφορμη για αναλογες μαλακιες. Ο κμαν μπορει να εχει τα θεματα του, δεν εχει κακια ομως μεσα του. Μαλακια εχει αφθονη, κακια οχι. Δεν ειναι κακος.

Επεσε θυμα της μαλακιας και αυτος και αρχισε να ανεβαζει φωτο και να ακουει παπαριες απο τυπους που δεν εχουν δει ουτε στο ονειρο τους αυτα που ο κμαν (εστω και με αυτο το λαθος τροπο) εχει δει.

Κμαν, σταματα ρε φιλε να ασχολεισαι με μαλακιες. Ασχολησου με τα μουνια ρε φιλε και οχι με τη μαλακια που σου γραφει ο καθενας. Κανε δουλεια σου, ζησε οπως θες και μην εχεις αγχος να αποδειξεις κατι. Στα αρχιδια σου τι λεει ο καθενας. Ας κοιταζει ο καθενας τη παρτη του.

Μα για μουνιά μιλάω.Πότε μίλησα εγώ για διαμερίσματα?Οι άλλοι με προκαλούν.Εχω τρία διαμερίσματα Αθήνα 100 τμ,τα δύο τα νοικιάζω,στο άλλο μένω όταν έρχομαι και γαμάω γκόμενες.Βάζω φωτό από τις γκόμενες εντός του διαμερίσματος,από το κρεβάτι,από το σαλόνι κτλ και οι άλλοι λένε όχι δεν είναι αυτό διαμέρισμα.
Πάντα κάτι θα βρουν,είναι τρελλό.Εγώ δεν άνοιξα ποτέ κουβέντα περί ακινήτων.Οι άλλοι μου έχουν πρήξει τα αρχίδια.
Και για τις γκόμενες το ίδιο.Τα γράφω τόσο αναλυτικά,το ξεφτιλίζω εντελώς το θέμα,φωτό από γκόμενα και τιμή δίπλα και ο άλλος το αρνείται.Δε δέχεται τέτοιο πλαίσιο γραφής.Το ρεαλισμό δηλαδή.Αφισβητεί το κίνητρο κτλ.
Δε δέχονται τη ρεαλιστική οπτική γενικώς,γουστάρουν το παραμυθάκι.
Ενώ τα λέμε όλα τιμές,κόστος ταξιδιών,allowance κτλ.
Θα μπορούσα αντί να τα τρώω σε γκόμενες να αγόραζα διαμέρισμα ή καλό αμάξι.Αλλά αυτά είναι θέμα επιλογών και σχεδιασμού,τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Βλέπεις πώς παρακμάζουν τα μέρη.Τι ήταν η Τσεχία,η Πολωνία,η Ουκρανία 10 χρόνια πριν και τι είναι τώρα.Αν δεν άδραξες την ευκαιρία τότε,τώρα είναι αργά.Οπότε δε μετανιώνω που έφαγα τόσα πολλά σε μουνιά όταν όντως άξιζε τον κόπο,είναι και κίνητρο αυτοβελτίωσης,αλλιώς θα άραζα θα ψώλιαζα και θα έτρωγα από τα έτοιμα.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.237
Like
13.439
Πόντοι
2.606
Μα για μουνιά μιλάω.Πότε μίλησα εγώ για διαμερίσματα?Οι άλλοι με προκαλούν.Εχω τρία διαμερίσματα Αθήνα 100 τμ,τα δύο τα νοικιάζω,στο άλλο μένω όταν έρχομαι και γαμάω γκόμενες.Βάζω φωτό από τις γκόμενες εντός του διαμερίσματος,από το κρεβάτι,από το σαλόνι κτλ και οι άλλοι λένε όχι δεν είναι αυτό διαμέρισμα.
Πάντα κάτι θα βρουν,είναι τρελλό.Εγώ δεν άνοιξα ποτέ κουβέντα περί ακινήτων.Οι άλλοι μου έχουν πρήξει τα αρχίδια.
Και για τις γκόμενες το ίδιο.Τα γράφω τόσο αναλυτικά,το ξεφτιλίζω εντελώς το θέμα,φωτό από γκόμενα και τιμή δίπλα και ο άλλος το αρνείται.Δε δέχεται τέτοιο πλαίσιο γραφής.Το ρεαλισμό δηλαδή.Αφισβητεί το κίνητρο κτλ.
Δε δέχονται τη ρεαλιστική οπτική γενικώς,γουστάρουν το παραμυθάκι.
Ενώ τα λέμε όλα τιμές,κόστος ταξιδιών,allowance κτλ.
Θα μπορούσα αντί να τα τρώω σε γκόμενες να αγόραζα διαμέρισμα ή καλό αμάξι.Αλλά αυτά είναι θέμα επιλογών και σχεδιασμού,τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Βλέπεις πώς παρακμάζουν τα μέρη.Τι ήταν η Τσεχία,η Πολωνία,η Ουκρανία 10 χρόνια πριν και τι είναι τώρα.Αν δεν άδραξες την ευκαιρία τότε,τώρα είναι αργά.Οπότε δε μετανιώνω που έφαγα τόσα πολλά σε μουνιά όταν όντως άξιζε τον κόπο,είναι και κίνητρο αυτοβελτίωσης,αλλιώς θα άραζα θα ψώλιαζα και θα έτρωγα από τα έτοιμα.
ετσι ρε συνεχισε ζησε το ονειρο σου ζησε το τωρα κανε αυτο που πραγματικα αγαπας
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εγώ αυτό θέλω.Αμα κουραστώ υπερβολικά,μου πέσει η ψωλή,βαρεθώ,θα φτιάξω έναν αποταμιευτικό λογαριασμό,θα ρίχνω όλα τα φράγκα εκεί και θα πάω για ψάρεμα,κωλοβάρεμα στα καφενεία κτλ,μάσα αντί για γκόμενες.
Γενικά δε ζηλεύω καθόλου τους συναδέλφους που έχουν μπλέξει με οικογένειες,παιδιά κτλ.Να σου βγαίνει ο κώλος στη δουλειά για να γυρίσεις στην οικογενειακή θαλπωρή.Αυτοί βέβαια το βλέπουν αντίστροφα.
Δεν καυλώνουν με τα κωλαράκια,τα πιπίνια,τα ταξίδια,την περιπέτεια,την έξαψη,το μπλοκ,τις εναλλαγές.Θέλουν σταθερά,απλά βασικά πράγματα για να είναι ευτυχισμένοι,δεν έχουν αυτό το drive του καυλιάρη.
Εγώ ασχολούμαι 20 χρόνια με μπλοκ,έχουμε γράψει ιστορίες.Και τελικά αυτές οι αναμνήσεις σου μένουν,από όλο το χρόνο οι 3 μέρες που πέρασες με τη μουνάρα.Τα άλλα κάπως διαγράφονται,ο εγκέφαλος καταγράφει μόνο τα θετικά συναισθήματα.
Αναπολώ ντίσκο Λέτνα Πράγα το 1999,Κίεβο κλαμπ 111 το 2003,Λβωφ Μιλέννιουμ το 2005,Μπρατισλάβα κλαμπ Αβπαρκ το 2003,Πόζναν ντίσκο Pascha το 2008 κτλ,και είναι μια ανάμνηση τεράστιας δύναμης,παραμύθι.Ζεις πράγματα που έκτοτε δεν επαναλαμβάνονται ποτέ.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Να και η εξώπορτα.Παραδόξως έχει και εξώπορτα το διαμέρισμα.

Y3oVbK.jpg


Να δείξω μετά και τη μεγαλειώδη χέστρα.
Οπότε μέχρι τώρα παρά τις αμφισβητήσεις παίζει καρέκλα,σεντόνια,ντουλάπα,εξώπορτα,παντζούρια,θέρμανση,ντους κτλ.Τρελλά πράγματα.

Οψη του ντους με το δεύτερο υπνοδωμάτιο.Τρελλή χλίδα.

WGLLp3.jpg


Μιλάμε για υπόγειο που λέει και ο δημητράκης.

mxTxEL.jpg


Απλά αυτοί οι κωλόγυφτοι συκοφαντούν συνεχώς και σκέφτονται δεν πειράζει θα γράφω συνέχεια μαλακίες,κα΄τι θα μείνει σιγά μην αντιοδράσει αυτός.
Σιγά ρε μαλάκα μην αντιδράσω.Επειδή αντιπροσωπεύεις το μέσο όρο θα σε χρησιμοποιήσω σαν pivot και θα σου κάνω τον κώλο φινιστρίνι.Οπότε αντιδρούν οι μίνιονς,το βλέπουν σαν υπερβολική αντίδραση.
Να σου κανω μια ερωτηση... ΠΡΟΣΟΧΗ δεν σε αμφισβητω, απλα θελω να μου λυσεις μια απορια, μια και ανεφερες κατι για πολυ καλες κατασκευες στην Γερμανια για τις οποιες δεν εκφραζω αμφισβητηση....
Να υποθεσω οτι μενεις σε ενα μεγαλο δυαρι (ανεξαρτητως τετραγωνικων) στο οποιο υπαρχει ενας ενιαιος χωρος τον οποιο εσυ εκανες γραφειο/υπνοδωματιο (και καλα εκανες αφου δικο σου ειναι, οποτε μπορεις να κοιμασαι οπου θελεις) και ενα ξεχωριστο υπνοδωματιο.
Πως γινεται στον ενιαιο χωρο που εκει ειναι και η κυρια εισοδος να εχει πλακακια και διπλα να εχει ξυλο;
Νατανε δυο ξεχωριστα δωματια το καταλαβαινω, αλλα σε ενα χωρο 2 διαφορετικα πατωματα;
Οταν βρεις χρονο, τραβα μια φωτο εκει που ειναι η ματισια, να δω πως στο διαολο το κανανε αυτο απο κατασκευαστικης πλευρας. (απο αισθητικης πλευρας, ειμαι αντιθετος)
Επισης πως γινεται μεσα στο μικρο υπνοδωματιο (αυτη η φωτο που ποσταρες χθες) να υπαρχει σκαλι;
Μη το παρεις προσωπικα, απλα αυτη την λογικη δεν μπορω να την εξηγησω...
Συνηθως στο ενιαιο χωρο μπαινει πλακακι, και στο υπνοδωματιο ξυλο... Εδω ειναι αναποδα... Σαν ναναι δυο ξεχωριστα σπιτια...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Σου έκανε κλύσμα και σου έβαλε κωλοβυθομετρο
Εσύ για δε μας βάζεις φωτο το κελί στο οικοτροφείο που μένεις στην Αγγλία? :2funny:
Φέτος ξόδεψα 2000 ευρώ για το boxpring κρεβάτι,300 ευρώ για το τραπέζι,200 για την καρέκλα,500 για τη ντουλάπα,300 για το ψυγείο,800 για το άλλο στρώμα.Ολα καινούργια.Χρειάζομαι ακόμα Esstisch και μερικές καρέκλες,βιβλιοθήκη κτλ.Θα μπορούσα να τα πάρω όλα μαζί αλλά θα χρεωνόμουνα και προτιμώ να τα αγοράζω σταδιακά για να μου περισσεύουν για γούστα.
Στο διαμέρισμα αυτό μένω από το 2018,έχει το πλεονέκτημα της υποδαπέδιας θέρμανσης και οτι είναι στο κέντρο αλλά το ενοίκιο είναι τσιμπημένο 700 ευρώ συν τα Nebenkosten 90 ευρώ.Επίσης οτι είναι ισόγειο αλλά όλα διώροφα είναι εδώ.
Αλλο μειονέκτημα Γερμανία είναι οτι αγοράζεις τα διαμερίσματα γυμνά και μετά τα επιπλώνεις μόνος σου οπότε οι περισσότεροι αγοράζουν μεταχειρισμένα έπιπλα που είναι πάμφθηνα έως τζάμπα αφού τα πουλάνε όσο όσο όσοι μετακομίζουν.
Η θέρμανση σκίζει  :2funny:για το στρώμα που ειναι στον τοίχο έδωσες 800 ευρώ? :2funny:
 Ναι τρελλή χλίδα  :2funny:δεν έχω λόγια.
 Από πότε στο κέντρο τα κτήρια είναι δυόροφα? :2funny:
 Όσο για της (γκόμενες) μια φορα το χρονο πας και βρίσκεις μια τελειωμένη και αν σου κάτσει  :2funny:
 Σε καταλαβαίνω Πάντος που καυχιέσαι για τη (χλιδή) γιατι σε σύγκριση με τα αλλα σκουπίδια που δουλεύουν στο εξωτερικό είσαι Θεός  ;).
  Ο Βαλκανιος φουκαράς μούφα φωτογραφίες μας εβαλε και ο Τραμουντάνα δε τολμάει καν να βάλει  :2funny:
 Όσο για τη (θερμανση)  :2funny: Πρέπει να τον έχεις δαγκώσει  :2funny:παντου καλοριφεράκια έχεις στην μπρίζα  :2funny:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191105-195441_Chrome.jpg
    Screenshot_20191105-195441_Chrome.jpg
    699,8 KB · Εμφανίσεις: 35

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Να σου κανω μια ερωτηση... ΠΡΟΣΟΧΗ δεν σε αμφισβητω, απλα θελω να μου λυσεις μια απορια, μια και ανεφερες κατι για πολυ καλες κατασκευες στην Γερμανια για τις οποιες δεν εκφραζω αμφισβητηση....
Να υποθεσω οτι μενεις σε ενα μεγαλο δυαρι (ανεξαρτητως τετραγωνικων) στο οποιο υπαρχει ενας ενιαιος χωρος τον οποιο εσυ εκανες γραφειο/υπνοδωματιο (και καλα εκανες αφου δικο σου ειναι, οποτε μπορεις να κοιμασαι οπου θελεις) και ενα ξεχωριστο υπνοδωματιο.
Πως γινεται στον ενιαιο χωρο που εκει ειναι και η κυρια εισοδος να εχει πλακακια και διπλα να εχει ξυλο;
Νατανε δυο ξεχωριστα δωματια το καταλαβαινω, αλλα σε ενα χωρο 2 διαφορετικα πατωματα;
Οταν βρεις χρονο, τραβα μια φωτο εκει που ειναι η ματισια, να δω πως στο διαολο το κανανε αυτο απο κατασκευαστικης πλευρας. (απο αισθητικης πλευρας, ειμαι αντιθετος)
Επισης πως γινεται μεσα στο μικρο υπνοδωματιο (αυτη η φωτο που ποσταρες χθες) να υπαρχει σκαλι;
Μη το παρεις προσωπικα, απλα αυτη την λογικη δεν μπορω να την εξηγησω...
Συνηθως στο ενιαιο χωρο μπαινει πλακακι, και στο υπνοδωματιο ξυλο... Εδω ειναι αναποδα... Σαν ναναι δυο ξεχωριστα σπιτια...

Υπάρχει λογική αλλά τώρα δεν μπορώ να τα εξηγήσω.Αυτά τα έκανε ο ενοικιαστής.
Εγώ απλά έψαχνα κεντρικό διαμέρισμα κοντά στη δουλειά για να πάω με τα πόδια και να τα έχω όλα δίπλα και βρήκα αυτό αφού δεν ήθελα να πληρώσω Provision(προμήθεια στο μεσιτικό γραφείο) οπως ζητάνε τα Macklerbüro.Οταν πας εκτός Μάκλερ που είναι οι κυριλέ μεσίτες, φυσικά δεν βρίσκεις κάτι τέλειο.Ολα τα καλά διαμερίσματα ελέγχονται ουσιαστικά από τα Μάκλερ αλλά είναι και πολύ ακριβότερα σκας Provision(προμήθεια ήτοι 2-3 ενοίκια στο μεσιτικό γραφείο) και Kaution(δύο τρία νοίκια προκαταβολή στον ιδιοκτήτη) με το καλημέρα.Δηλαδή για να μπεις στο διαμέρισμα,να πάρεις το κλειδί πρέπει να καταβάλεις κάπου 2500 ευρώ μπροστά.

Εμένα προσωπικά με βόλεψε πολύ κυρίως γιατί είναι κοντά στη δουλειά και δε χρειάζεται να τρώω βροχή,κρύο.Επίσης δε μου αρέσουν καθόλου τα διαμερίσματα κάτω από τη σκεπή και εδώ όλα είναι τριώροφα.Οπότε πρακτικά είναι ή πρώτος όροςφος ή ισόγειο ή σοφίτα.
Οι Γερμανοί τα γουστάρουν αυτά αφού το έχουν ολόκληρο και είναι στην κυρίλα μέσα αλλά τα καινούργια είναι υπερβολικά ακριβά.
Βρήκα και καλύτερα από αυτό σε πρώτο όροφο καινούργια του 2018 με όλα τα κομφόρ αλλά θα έπρεπε να σκάω 400-500 ευρώ το μήνα παραπάνω.
Αν ήμουνα μερακλής θα μετακόμιζα βέβαια σε καινούργιο κεντρικό στον πρώτο όροφο με μπαλκόνι κτλ αλλά μετά θα είχα πολύ μικρότερη ρευστότητα.
Ουσιαστικά προτιμώ π.χ. να μένω σε Wohnheim,γκαροσνιέρα της πούτσας 20 τμ και να πληρώνω 200 ευρώ μηνιαίως με όλα μέσα κοινόχρηστα,ίντερνετ κτλ ώστε να εξοικονομώ 4500 ευρώ μηνιαίως και αυτό έκανα όσο μου επέτρεπαν.Τώρα αυτό το διαμέρισμα κοστίζει κάπου 1000 ευρώ μηνιαίως συνολικά αν βάλεις κόστος ενοικίου,κοινόχρηστα,ίντερνετ,έπιπλα,καθαριότητα.Ενώ Wohnheim σκας 200 ευρώ για τα πάντα όλα που σου αφαιρούνται από το μισθό και καθαρίζεις.
Φυσικά οι Γερμανοί δε σε αφήνουν να ζεις έτσι φτηνά σα μάγκας εκτός από το πρώτο δοκιμαστικό εξάμηνο,μετά πρέπει να φύγεις οπότε νοικιάζεις κανονικό διαμέρισμα,σκας εγγύηση δύο τρία ενοίκια και αρχίζει το ξεπαράδιασμα.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Υπάρχει λογική αλλά τώρα δεν μπορώ να τα εξηγήσω.Αυτά τα έκανε ο ενοικιαστής.
Εγώ απλά έψαχνα κεντρικό διαμέρισμα κοντά στη δουλειά για να πάω με τα πόδια και να τα έχω όλα δίπλα και βρήκα αυτό αφού δεν ήθελα να πληρώσω Provision(προμήθεια στο μεσιτικό γραφείο) οπως ζητάνε τα Macklerbüro.Οταν πας εκτός Μάκλερ που είναι οι κυριλέ μεσίτες, φυσικά δεν βρίσκεις κάτι τέλειο.Ολα τα καλά διαμερίσματα ελέγχονται ουσιαστικά από τα Μάκλερ αλλά είναι και πολύ ακριβότερα σκας Provision(προμήθεια ήτοι 2-3 ενοίκια στο μεσιτικό γραφείο) και Kaution(δύο τρία νοίκια προκαταβολή στον διοκτήτη) με το καλημέρα.Δηλαδή για να μπεις στο διαμέρισμα,να πάρεις το κλειδί πρέπει να καταβάλεις κάπου 2500 ευρώ μπροστά.

Εμένα προσωπικά με βόλεψε πολύ κυρίως γιατί είναι κοντά στη δουλειά και δε χρειάλζεται να τρώω βροχή,κρύο.Επίσης δε μου αρέσουν καθόλου τα διαμερίσματα κάτω από τη σκεπή και εδώ όλα είναι τριώροφα.Οπότε πρακτικά είναι ή πρώτος όροςφος ή ισόγειο ή σοφίτα.
Οι Γερμανοί τα γουστάρουν αυτά αφού το έχουν ολόκληρο και είναι στην κυρίλα μέσα αλλά τα καινούργια είναι υπερβολικά ακριβά.
Βρήκα και καλύτερα από αυτό σε πρώτο όροφο καινούργια του 2018 με όλα τα κομφόρ αλλά θα έπρεπε να σκάω 400-500 ευρώ το μήνα παραπάνω.
Αν ήμουνα μερακλής θα μετακόμιζα βέβαια αλλά μετά θα είχα πολύ μικρότερη ρευστότητα.
Ουσιαστικά προτιμώ π.χ. να μένω σε Wohnheim,γκαροσνιέρα της πούτσας 20 τμ και να πληρώνω 200 ευρώ μηνιαίως με όλα μέσα κοινόχρηστα,ίντερνετ κτλ ώστε να εξοικονομώ 4500 ευρώ μηνιαίως και αυτό έκανα όσο μου επέτρεπαν.Τώρα αυτό το διαμέρισμα κοστίζει κάπου 1000 ευρώ μηνιαίως συνολικά αν βάλεις κόστος ενοικίου,κοινόχρηστα,ίντερνετ,έπιπλα,καθαριότητα.Ενώ Wohnheim σκας 200 ευρώ για τα πάντα όλα που σου αφαιρούνται από το μισθό και καθαρίζεις.
Φυσικά οι Γερμανοί δε σε αφήνουν να ζεις έτσι φτηνά σα μάγκας εκτός από το πρώτο δοκιμαστικό εξάμηνο,μετά πρέπει να φύγεις οπότε νοικιάζεις κανονικό διαμέρισμα,σκας εγγύηση δύο τρία ενοίκια και αρχίζει το ξεπαράδιασμα.

Καλα...
Οταν βρεις χρονο βαλε αυτη την φωτο που σου ζητησα στην ματισια πλακακιου με ξυλο...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Φέτος ξόδεψα 2000 ευρώ για το boxpring κρεβάτι,300 ευρώ για το τραπέζι,200 για την καρέκλα,500 για τη ντουλάπα,300 για το ψυγείο,800 για το άλλο στρώμα.Ολα καινούργια.Χρειάζομαι ακόμα Esstisch και μερικές καρέκλες,βιβλιοθήκη κτλ.Θα μπορούσα να τα πάρω όλα μαζί αλλά θα χρεωνόμουνα και προτιμώ να τα αγοράζω σταδιακά για να μου περισσεύουν για γούστα.
Στο διαμέρισμα αυτό μένω από το 2018,έχει το πλεονέκτημα της υποδαπέδιας θέρμανσης και οτι είναι στο κέντρο αλλά το ενοίκιο είναι τσιμπημένο 700 ευρώ συν τα Nebenkosten 90 ευρώ.Επίσης οτι είναι ισόγειο αλλά όλα διώροφα είναι εδώ.
Αλλο μειονέκτημα Γερμανία είναι οτι αγοράζεις τα διαμερίσματα γυμνά και μετά τα επιπλώνεις μόνος σου οπότε οι περισσότεροι αγοράζουν μεταχειρισμένα έπιπλα που είναι πάμφθηνα έως τζάμπα αφού τα πουλάνε όσο όσο όσοι μετακομίζουν.

Εχω ακουσει οτι πολλα σπιτια που νοικιαζονται δεν εχουν καν ντουλαπια κουζινας και πρεπει να βαλεις εσυ; ισχυει;
 

Επισκέπτης
Απο την κορυφη της πορτας μεχρι το ταβανι δεν εχει καθολου αποσταση. Ειναι χαμηλοταβανα τα σπιτια εκει γενικα η ειναι τεραστιες οι πορτες;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καλα...
Οταν βρεις χρονο βαλε αυτη την φωτο που σου ζητησα στην ματισια πλακακιου με ξυλο...

Το μισό διαμέρισμα έχει πλακάκι και το άλλο μισό ξύλο.
Είναι ιδιόμορφο διαμέρισμα.
Εγραψα εμένα με βολεύει γιατί είναι δίπλα στη δουλειά.Αν δεν ήταν δίπλα,δε θα το νοίκιαζα.
Πριν το 2014,το 2015 είχα πολύ καλύτερα διαμερίσματα Βαυαρία,Ανατολική Γερμανία του στυλ 100 τμ στο κέντρο με ξύλο εντελώς καινούργια,πρώτη ενοικίαση.Και πολύ φτηνότερα κιόλας,450 ευρώ μηναίως πλήρωνα.
Παίζει μεγάλο ρόλο η πόλη που μένεις.
Για το ίδιο ακριβώς διαμέρισμα μπορεί να πληρώνεις τα διπλά αν είσαι σε άλλη πόλη.Εχει ακριβές και φτηνές πόλεις.
Παίζει φυσικά ρόλο και η τοποθεσία που μένεις στη συγκεκριμένη πόλη.
Γενικά άμα έχεις εισόδημα άνω των 4000 ευρώ καθαρά μηνιαίως μπορείς να χτυπήσεις καλά διαμερίσματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom