Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καλά εσύ πριν 6 μηνες μας έλεγες ότι Ελλάδα είχες εισόδημα 1.500 ευρώ στην Ελλάδα:2funny:Τώρα έγιναν 3.000? :2funny:Και δικό σου σπίτι που?στα Φάρσαλα?Όχι στην Αθήνα πάντος.
 

Λέω οτι είχα 1500 καθαρά δικό μου εισόδημα συν 1500 παθητικά από ενοίκια.Βέβαια αυτά που είχα στο χέρι ήταν τα 1500.Χωρίς να πληρώνω ενοίκια κτλ αφού έμενα σε δικό μου διαμέρισμα 120 τμ στο κέντρο αξίας 300000 ευρώ.Δηλαδή είχα ρευστότητα 1500 ευρώ να τα κάνω ό,τι θέλω,φαί τζάμπα,δικό μου διαμέρισμα να μένω,χαρέμι με 4 Πολωνέζες Αθήνα συν 5 Τσέχες που έφερνα εναλλάξ,Ρωσίδες,Ουκρανές κτλ διαθέσιμες με 3 ταξίδια εξωτερικό το χρόνο και προοπτική να διπλασιάσω τα εισοδήματα στα επόμενα έτη.
Και όμως προτίμησα τη δυσκολία του εξωτερικού να μένω στο νοίκι,να μετακινούμαι κτλ απλά λόγω πεποίθησης και για να αυξήσω τη διαθέσιμη ρευστότητα.
Αυτό εκ πρώτης άποψης φαίνεται παντελώς ηλίθιο όμως με το relocation Δύση πήρα ένα τρελλό boost ρευστότητας που επέτρεψε αυτοδυναμία στα γούστα.
Πολλοί δηλαδή καταλάβαιναν οτι για να συνεχίζουν να βγάζουν τα ίδια γούστα ενώ η κρίση μάστιζε έπρεπε να πάρουν δραστικές αποφάσεις και να την κάνουν εξωτερικό ασχέτως των συμφερόντων των υπολοίπων.

Γενικά όσο περνάει η ηλικία πρέπει να αναβαθμίζεσαι οικονομικά.Για να γαμάς στα 30 μια χαρά αρκούν τα 1000 ευρώ μηνιαίως και τα 1500 είναι αρκετά στα 35.Στα 40 όμως χρειάζεσαι άνω των 2000 ευρώ για το ίδιο επίπεδο από γκόμενες και στα 45 άνω των 3000.Κάπως έτσι πάει.Αλλιώς παραιτείσαι από το γκομενιλίκι.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Λέω οτι είχα 1500 καθαρά δικό μου εισόδημα συν 1500 παθητικά από ενοίκια.Βέβαια αυτά που είχα στο χέρι ήταν τα 1500.Χωρίς να πληρώνω ενοίκια κτλ αφού έμενα σε δικό μου διαμέρισμα 120 τμ στο κέντρο αξίας 300000 ευρώ.Δηλαδή είχα ρευστότητα 1500 ευρώ να τα κάνω ό,τι θέλω,φαί τζάμπα,δικό μου διαμέρισμα να μένω,χαρέμι με 4 Πολωνέζες Αθήνα συν 5 Τσέχες που έφερνα εναλλάξ,Ρωσίδες,Ουκρανές κτλ διαθέσιμες με 3 ταξίδια εξωτερικό το χρόνο και προοπτική να διπλασιάσω τα εισοδήματα στα επόμενα έτη.
Και όμως προτίμησα τη δυσκολία του εξωτερικού να μένω στο νοίκι,να μετακινούμαι κτλ απλά λόγω πεποίθησης και για να αυξήσω τη διαθέσιμη ρευστότητα.
Αυτό εκ πρώτης άποψης φαίνεται παντελώς ηλίθιο όμως με το relocation Δύση πήρα ένα τρελλό boost ρευστότητας που επέτρεψε αυτοδυναμία στα γούστα.
Πολλοί δηλαδή καταλάβαιναν οτι για να συνεχίζουν να βγάζουν τα ίδια γούστα ενώ η κρίση μάστιζε έπρεπε να πάρουν δραστικές αποφάσεις και να την κάνουν εξωτερικό ασχέτως των συμφερόντων των υπολοίπων.
Παρολαυτά βρακί δεν αγόραζες και αυτοκινητο δεν ειχες γιατί ήσουν επαναστάτης  :2funny:
  Εσύ ξεπέρασες στα ψέματα και τον Τραμουντάνα  :2funny:Και τον Βαλκάνιο φουκαρά μαζί  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Παρολαυτά βρακί δεν αγόραζες και αυτοκινητο δεν ειχες γιατί ήσουν επαναστάτης  :2funny:
 Εσύ ξεπέρασες στα ψέματα και τον Τραμουντάνα  :2funny:Και τον Βαλκάνιο φουκαρά μαζί  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εμένα δε με νοιάζει αν με πιστέψουνε ή δε με πιστέψουνε.Εγώ δεν κάνω ποτέ καλό presentation.Γιατί να καταβάλω κόπο για να βελτιωθεί ο άλλος?
Η τα δέχεται αυθωρεί και παραχρήμα όπως τα λέω ή δεν τα δέχεται οπότε στα αρχίδια μου.Πίστευε και μη ερεύνα φάση.Σιγά μην καταβάλω νοητική προσπάθεια να πείσω τους bollocks.Δεν προσπαθούμε,δε μαχόμαστε,δεν κάνουμε presentation,δεν επαναλαμβανόμαστε,στα αρχίδια μας γενικώς.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Τη ζημια ολη την κανει η υγρασια. Σε συνδυασμο με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες (χαμηλοτερο γεοωγραφικο πλατος) κανουν την κατασταση αφορητη
Καλά,εσύ περίμενε να σου πέσει το λόττο.Γιατί και το παξιμάδι βρεγμένο το θες!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εμένα δε με νοιάζει αν με πιστέψουνε ή δε με πιστέψουνε.Εγώ δεν κάνω ποτέ καλό presentation.Γιατί να καταβάλω κόπο για να βελτιωθεί ο άλλος?
Η τα δέχεται αυθωρεί και παραχρήμα όπως τα λέω ή δεν τα δέχεται οπότε στα αρχίδια μου.Πίστευε και μη ερεύνα φάση.Σιγά μην καταβάλω νοητική προσπάθεια να πείσω τους bollocks.Δεν προσπαθούμε,δε μαχόμαστε,δεν κάνουμε presentation,δεν επαναλαμβανόμαστε,στα αρχίδια μας γενικώς.
Εγώ χτες σας απέδειξα ότι λέω.Ο Βαλκανιος φουκαράς και ο Τραμουντάνα εξαφανίστηκαν  :2funny:κ εσύ δε μιλάς το βούλωσες :2funny:μεχρι χτες ελεγες οτι μενω σε 30 τετραγωνικά με το ζόρι τη βγάζω και τέτοια  :2funny:Τώρα είδες ότι έχω και άλλο διαμέρισμα τριάρι.
  Τελικά έχει δίκιο αυτός που είπε χτες ότι οι γάτες μου ζούνε σε πολύ καλύτερες συνθήκες από σένα  :2funny:το βαλκανιο φουκαρα  :2funny:και τον τραμουντάνα  :2funny:
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Θα σταθω σε κατι ,γιατι ο πορνομεταναστης μπορει να τρολαρει και να κραζει οσους προσπαθουν να το παιξουν μπρουκληδες,αλλα εχω παρατηρησει κατι εδω και χρονια,λεγανε παλια οτι η φτωχοι ειναι γεναιοδοροι και καλη καρδια,λαθος,παρατηρω σημερα κα στην ελλαδα κυριως, η φτωχοι και η μικροαστοι ειναι τα μεγαλυτερα μουνοπανα μακραν,θα σου κρατησουν κακια για λεπτομεριες,θα σε θαψουν ,θα σε φθονουν για το παραμικρο,πχ ενα ωραιο ρουχο,ενα καλο κινητο,ενα καινουργιο αμαξι,εχεις καποια λεφτα παραπανω που τα βρισκεις,τι τα κανεις,γιατι δεν εχω εγω και εσυ εχεις,καλα αφηστε δε η ρουφιανια παει συννεφο,εξαιτιας επειδη εχω αλλαξει πολλες δουλειες απο μικρος η μικροαστοι ειναι η μεγαλυτεροι ρουφιανοι,για ενα κομματι ψωμι θα σου  βρουν και την παραμικρη λεπτομερεια για να βγαλουν μια θεση παραπανο στην δουλεια για να αρεσουν στο μουνοπανο και κακο αφεντικο τους που τους τραμπουκιζει ολη μερα, εσενα θα σε φανε λαχανο,ο νομος της ζουγκλας πραγματικα,ειμαι τερμα απογοητευμενος απο την συμπεριφορα των μικροαστων,η προστατες των μαφιοζων,μαρινακιδων,πλουσιων,κλεφτων πολιτικων...Οχι οτι εξυμνω τους λεφταδες ετσι? Και η υψηλες ιεραρχειες κανουν μεγαλες πουστιες,αλλα πως το λενε,στα χαμηλα στρωματα ειναι ποιο εντονα αυτα ρε παιδια,ποσες φορες εχει πει ο Πορνομεταναστης οτι πανε εκει και του βγαζουν κακια επειδη αυτοι δεν εχουν και αυτος εχει? Εχει πει ο πορνομετανστης κατι,οποιος εβγαλε λεφτα εβγαλε,πλεον πρεπει να κανεις το σκατο παξιμαδι για να βγαλεις, η λυσεις ειπαμε ειναι ΗΠΑ και αυστραλια με πολυ δουλεια εκει ισως μαζεψεις αν δεν εχεις σκοπο να κανεις μεγαλη ζωη και να ξοδευεις.. Δεν θελω να παραμεινω μικροαστος και φτωχος μια ζωη,Δεν μαρεσει.. Δεν ξερω αν διαφωνει ο πορνομετανστης για αυτα που ειπα... Το  θεωρω αστειο καποιον να κανει χιλιες δυο πουστιες για ενα μεροκαμματο,Να κανει ο αλλος πουστιες για να φτασει ψηλα παλι δεν το γουσταρω αλλα λες παει στο διαολο αυτο το κανει για να παει ψηλα,αλλα ο αλλος που το κανει για μια θεση εργασιας μονο που δεν του εξασφαληζει τιποτα παρα τα προς το ζην με κανει και γελαω
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ε αμα λες οτι δεν πας για δουλειά γιατί κάνει ζέστη τι θες να πω ρε φίλε;

Εδω εχει πολλες πληροφοριες για την ζωη στην Κυπρο


Σοβαρα μιλωντας, ειναι καλη επιλογη για δουλεια, αν και με την κριση εκανε κοιλια και εκει, ωστοσο ειναι καλυτερα απο Ελλαδα.
Αλλα οτι εχει ζεστη, εχει, οποιον δεν του αρεσει, θα υποφερει η θα ειναι ολη μερα σπιτι με το a/c
Και φυσικα η ζεστη ειναι κριτηριο οταν οι αλλες επιλογες ειναι χωρες με δροσερο εως κρυο καιρο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μερικα σχολια ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ απο το παραπανω θρεντ:

1. 'Εγώ πήγα πριν δυο χρόνια ως τουρίστας γιατί έχω ένα (ελλαδίτη) φίλο που μένει μόνιμα εκεί. Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον alex_000. H ζέστη όμως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Αν νομίζετε ότι τον Ιούλιο στην Αθήνα λιώνουν τα σίδερα ετοιμαστέιτε για σοκ στην Κύπρο το καλοκαίρι. Είναι η ζέστη αλλά και η ασύληπτη υγρασία που απλά δεν μπορείς να ανασάνεις. Βγάζεις τα ρούχα και δε φτάνει, θες να βγάλεις και το δέρμα σου μπας και δροσιστείς.'

2. 'Έκανα φαντάρος στην Κύπρο και από την εμπειρία μου μπορώ να συμφωνήσω με τον αποπάνω ως εξής

η ζέστη δεν υπάρχει, η κατάσταση είναι Α-Ρ-Ρ-Ω-Σ-Τ-Η. Ακριβώς όπως τα λέει ο αποπάνω, τρελή ζέστη, απίθανη υγρασία, παρά φύση (για μας τους Έλληνες που δεν τρώμε και λίγη ζέστη, έλεος) συνθήκες.'

 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Δεν πάω καλύτερα στην Γερμανία να μένω σε μια αποθήκη και να δουλεύω διπλοβάρδιες.

Σε μια χώρα σαν τη Γερμανία

α)Θα σε πήγαιναν σε δικαστήριο οι φιλοζωικές που γαμάς ζωάκια

β)Η πρόνοια θα σου είχε πάρει τα παιδιά από τη γέννησή τους,γιατί εδώ τα παιδιά προστατεύονται αν ο γονιός τους έχει πρόβλημα

γ)Δε θα μπορούσες να οδηγήσεις γιατί αυτό που έχεις 24/7 γουρλωμένα τα μάτια χωρίς να τα ανοιγοκλείνεις, δεν λύνεται με λάδωμα όπως στη Ρωσία.

δ)Στα πλυντήρια αυτοκινήτων που εξειδικεύεσαι

είχα πάει υπεύθηνος σε πλυντήριο αυτοκινήτων

έχει κάτι πακιστανούς, μιας έχετε τα ίδια προσόντα,δηλαδή ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

Εγώ χτες σας απέδειξα ότι λέω.

Ναι,μας απέδειξες ότι στα 18 σου αγόρασες διαμερίσματα χωρίς λεφτά από τους γονείς σου από την καριέρα σου στα πλυντήρια αυτοκινήτων.

ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΜΩΡΗ ΚΑΡΑΦΛΗ ΜΟΓΓΟΛΑ
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αλλα θέλω της ανέσεις μου  :)

Δημητράκαρε, ζεις σαν άρχοντας. Τέτοια ποιότητα κατασκευής, τέτοιο σπίτι:

https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1172549;image[/img[/URL]]


Το τηλέφωνο του μπάνιου γιατί το έχεις βγάλει;
[img]https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1172541;image[/img[/URL]]

Για να κάνεις κλύσμα με το σπιράλ;
[img]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB13nD9XELrK1Rjy1zbq6AenFXa3.jpg_q50.jpg
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Μερικα σχολια ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ απο το παραπανω θρεντ:

1. 'Εγώ πήγα πριν δυο χρόνια ως τουρίστας γιατί έχω ένα (ελλαδίτη) φίλο που μένει μόνιμα εκεί. Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον alex_000. H ζέστη όμως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Αν νομίζετε ότι τον Ιούλιο στην Αθήνα λιώνουν τα σίδερα ετοιμαστέιτε για σοκ στην Κύπρο το καλοκαίρι. Είναι η ζέστη αλλά και η ασύληπτη υγρασία που απλά δεν μπορείς να ανασάνεις. Βγάζεις τα ρούχα και δε φτάνει, θες να βγάλεις και το δέρμα σου μπας και δροσιστείς.'

2. 'Έκανα φαντάρος στην Κύπρο και από την εμπειρία μου μπορώ να συμφωνήσω με τον αποπάνω ως εξής

η ζέστη δεν υπάρχει, η κατάσταση είναι Α-Ρ-Ρ-Ω-Σ-Τ-Η. Ακριβώς όπως τα λέει ο αποπάνω, τρελή ζέστη, απίθανη υγρασία, παρά φύση (για μας τους Έλληνες που δεν τρώμε και λίγη ζέστη, έλεος) συνθήκες.'
Έχω περάσει 2 καλοκαιρινά στην Κύπρο ως μόνιμος κάτοικος και είναι υπερβολές λέμε αυτά που γράφεις.

Αν έμενες πριν σε βουνό, ναι μπορεί να σου κάνει ζέστη.
Αν έμενες Αθήνα, είναι καλύτερα λέμε.

Τέλος, αν η Ζέστη είναι το μοναδικό σου κόλλημα, οκ πάσο.
Μείνε εκεί που έχεις δουλειά με λιγότερη ζέστη. Γιατί πολύ πιθανό να παίρνεις λιγότερα από ότι στην Κύπρο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Έχω περάσει 2 καλοκαιρινά στην Κύπρο ως μόνιμος κάτοικος και είναι υπερβολές λέμε αυτά που γράφεις.

Δε βλεπω το λογο να το αναλυουμε αλλο. Οποιος ενδιαφερεται να ζησει Κυπρο και θελει να διαβασει αποψεις αλλων, ας μπει στο θρεντ που παραθεσα και να βρει πληροφοριες 68 σελιδων.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Σε μια χώρα σαν τη Γερμανία

α)Θα σε πήγαιναν σε δικαστήριο οι φιλοζωικές που γαμάς ζωάκια

β)Η πρόνοια θα σου είχε πάρει τα παιδιά από τη γέννησή τους,γιατί εδώ τα παιδιά προστατεύονται αν ο γονιός τους έχει πρόβλημα

γ)Δε θα μπορούσες να οδηγήσεις γιατί αυτό που έχεις 24/7 γουρλωμένα τα μάτια χωρίς να τα ανοιγοκλείνεις, δεν λύνεται με λάδωμα όπως στη Ρωσία.

δ)Στα πλυντήρια αυτοκινήτων που εξειδικεύεσαι

έχει κάτι πακιστανούς, μιας έχετε τα ίδια προσόντα,δηλαδή ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

Ναι,μας απέδειξες ότι στα 18 σου αγόρασες διαμερίσματα χωρίς λεφτά από τους γονείς σου από την καριέρα σου στα πλυντήρια αυτοκινήτων.

ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΜΩΡΗ ΚΑΡΑΦΛΗ ΜΟΓΓΟΛΑ
Η Γερμανία είναι πολύ σοβαρή χώρα  :2funny:εινσι γεμάτη αραπαδες και γκασταρμπάϊτερ σαν κ εσένα  :2funny:.
  Πάντος Εγώ σας έβαλα πραγματικές φωτογραφίες οχι μούφα φωτογραφίες από μεσητικο όπως εσύ  :2funny:.Έγω σας έχω βάλει φωτο από 2 δικά μου διαμερίσματα στη (φτωχή) Ρωσσία.Εσυ ούτε διαμέρισμα δεν μπορείς να νοικιάζεις φουκαρά  :2funny:σε δωμάτιο πανσιόν για εργάτες μένεις με κοινοχρηστη τουαλετα  :2funny:.Εγώ δε χρειάζεται να δουλεύω εσύ μέχρι και μούφα φωτογραφίες μας έβαλες μια πορτα ότι και καλά είναι η δουλειά σου :2funny:
Δημητράκαρε, ζεις σαν άρχοντας. Τέτοια ποιότητα κατασκευής, τέτοιο σπίτι:

https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1172549;image[/img[/URL]]


Το τηλέφωνο του μπάνιου γιατί το έχεις βγάλει;
[img]https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1172541;image[/img[/URL]]

Για να κάνεις κλύσμα με το σπιράλ;
[img]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB13nD9XELrK1Rjy1zbq6AenFXa3.jpg_q50.jpg
Το τηλεφωνο του μπανιου εριχνε νερο με πολυ πιεση γ αυτο το αλλαξα,πάρε και το τηλέφωνο του μπάνιου ;).
  Εσύ αποτυχημένε υπάλληλε της Τσιπίτα των 800 ευρω που μπορεί να μένεις με τους γονείς σου στην Ελλάδα ούτε στα όνειρά σου διαμερίσματα  :2funny:
  Θα επερνα και ένα άλλο στούντιο 24τμ σε σπιτι που χτιζεται με σκοπό να το πούλησα μετά αλλα χτιζουν παρα πολλα και οι τιμες δεν ανεβαινουν πια.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191022-232822_Gallery.jpg
    Screenshot_20191022-232822_Gallery.jpg
    818,7 KB · Εμφανίσεις: 19
  • Screenshot_20191022-232814_Gallery.jpg
    Screenshot_20191022-232814_Gallery.jpg
    796,3 KB · Εμφανίσεις: 11

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Μες τη χλίδα ζεις μωρή κουφάλα Μήτσο.  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Μερικα σχολια ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ απο το παραπανω θρεντ:

1. 'Εγώ πήγα πριν δυο χρόνια ως τουρίστας γιατί έχω ένα (ελλαδίτη) φίλο που μένει μόνιμα εκεί. Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον alex_000. H ζέστη όμως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Αν νομίζετε ότι τον Ιούλιο στην Αθήνα λιώνουν τα σίδερα ετοιμαστέιτε για σοκ στην Κύπρο το καλοκαίρι. Είναι η ζέστη αλλά και η ασύληπτη υγρασία που απλά δεν μπορείς να ανασάνεις. Βγάζεις τα ρούχα και δε φτάνει, θες να βγάλεις και το δέρμα σου μπας και δροσιστείς.'

2. 'Έκανα φαντάρος στην Κύπρο και από την εμπειρία μου μπορώ να συμφωνήσω με τον αποπάνω ως εξής

η ζέστη δεν υπάρχει, η κατάσταση είναι Α-Ρ-Ρ-Ω-Σ-Τ-Η. Ακριβώς όπως τα λέει ο αποπάνω, τρελή ζέστη, απίθανη υγρασία, παρά φύση (για μας τους Έλληνες που δεν τρώμε και λίγη ζέστη, έλεος) συνθήκες.'
Κύπρο και να πάτε  :2funny: :jerking: :headbang:πήγε ένας φίλος μου από το Λιτόχωρο στην Κύπρο να δουλέψει σε ξενοδοχείο (ενοικίαση Jet ski) εκτός ότι του έδιναν σκατά μισθό (600-700 ευρω)του έδωσαν ένα δωμάτιο σαν κελί με 2 κρεβατια δυοροφα που αναμεσα στα κρεβατια ειχε χωρο ισα ισα να σταθεις και ειχε και  αλλους 2 συγκατοίκους (το ένα κρεβάτι στο δευτερο οροφο ηταν αδειο  ηταν  ) εναν Λιθουανο κσι εναν Βουλγαρο.Το φαΐ που τους τάϊζε δεν ήταν αυτό που δίναν στους πελάτες του ξενοδοχείου αλλά ένα φαΐ που έφτιαχναν για τους υπαλλήλους και δεν τρωγωταν  :headbang:.Σε 1 μήνα έφυγε από κει!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Κύπρο και να πάτε  :2funny: :jerking: :headbang:πήγε ένας φίλος μου από το Λιτόχωρο στην Κύπρο να δουλέψει σε ξενοδοχείο (ενοικίαση Jet ski) εκτός ότι του έδιναν σκατά μισθό (600-700 ευρω)του έδωσαν ένα δωμάτιο σαν κελί με 2 κρεβατια δυοροφα που αναμεσα στα κρεβατια ειχε χωρο ισα ισα να σταθεις και ειχε και  αλλους 2 συγκατοίκους (το ένα κρεβάτι στο δευτερο οροφο ηταν αδειο  ηταν  ) εναν Λιθουανο κσι εναν Βουλγαρο.Το φαΐ που τους τάϊζε δεν ήταν αυτό που δίναν στους πελάτες του ξενοδοχείου αλλά ένα φαΐ που έφτιαχναν για τους υπαλλήλους και δεν τρωγωταν  :headbang:.Σε 1 μήνα έφυγε από κει!

Κύπρο όμως Δημητράκη, οι περισσότεροι χτίζουν μπράτσα.
main-qimg-861ba49e582f216ae3062898b0c2a04e-c
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Κύπρο και να πάτε  :2funny: :jerking: :headbang:πήγε ένας φίλος μου από το Λιτόχωρο στην Κύπρο να δουλέψει σε ξενοδοχείο (ενοικίαση Jet ski) εκτός ότι του έδιναν σκατά μισθό (600-700 ευρω)του έδωσαν ένα δωμάτιο σαν κελί με 2 κρεβατια δυοροφα που αναμεσα στα κρεβατια ειχε χωρο ισα ισα να σταθεις και ειχε και  αλλους 2 συγκατοίκους (το ένα κρεβάτι στο δευτερο οροφο ηταν αδειο  ηταν  ) εναν Λιθουανο κσι εναν Βουλγαρο.Το φαΐ που τους τάϊζε δεν ήταν αυτό που δίναν στους πελάτες του ξενοδοχείου αλλά ένα φαΐ που έφτιαχναν για τους υπαλλήλους και δεν τρωγωταν  :headbang:.Σε 1 μήνα έφυγε από κει!

Ισχυει οτι ισχυει και στις αλλες χωρες, δηλαδη αν εισαι ανειδικευτος χαμηομισθος σε χαμαλοδουλειες, πας απλα για να φας ενα κομματι ψωμι, οπως κατεβαιναν ο Βεγγος και ο Χατζηχρηστος απο τα χωρια τους στην Αθηνα στις παλιες ταινιες, για να φανε ενα κομματι ψωμι και να μην ειναι φορτωμα στις πλατες των γερων τους στο χωριο
Καλα ειναι για πτυχιουχους, στελεχη, γιατρους, πληροφορικαριους, κλπ, δηλαδη σ αυτες τις χωρες εξαργυρωνεται τελικα ο μοχθος των παιδιων και γονεων που ξεκιναει με Πανελλαδικες, σπουδες, μεταπτυχιακα, κ.ο.κ.

Το καλο με την Κυπρο ειναι οτι αν βρεις δουλεια με πανω απ0 2000, μπορεις να βρεις σπιταρωνα με 500 ευρω σαν παλατι. Κοιτουσα για σπιτια και ειχα χαζεψει
Επισης πιο οργανωμενο κρατος, μεγαλυτερο καλοκαιρι, θετικοτερη ψυχολογια οι ντοπιοι κλπ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom