Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (0 μέλη και 15 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
schufa ! οταν εψαχνα σπιτι και το ελεγα προσεχα μην βαλω ρ !
 

Επισκέπτης
Καποιοι μενουν σε σπιτια σαν αυτο για να τα βγαλουν περα

index.php
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Ρε peter van norden εσύ πριν μερικές σελίδες ρωτούσες για συνεντεύξεις και δουλειές στο εξωτερικό.Αφού είσαι τόσο ευτυχισμένος με την ζωή στην Ελλάδα γιατί να μπεις στην διαδικασία αυτή;Επίσης αυτό που λες περί χωριού.Μένεις εκεί ή πας κάθε καλοκαίρι/κάποιες φορές το χρόνο;Γιατί άμα είναι το 2ο,μπορεί να το κάνει κάι κάποιος που μένει στο εξωτερικό.Αντί να έρθει Αθήνα μπορεί να πάει στο χωριό/νησί του.Τώρα αν μένεις εκεί (χωριό) τον περισσότερο καιρό και σου αρέσει έχει καλώς.Γιατί 2-3 φίλους που έχω που μένουν πλέον σε νησιά (ένας από αυτούς σε μεγάλο νησί) μου λένε ότι τον χειμώνα είναι ψιλο απάλευτα.Τι να την κάνω την παραλία κοντά στο σπίτι μου άμα δεν μπορώ να πάω το χειμώνα;

Τώρα τα για υπόλοιπα που αναφέρεις περί χρημάτων,μια από τις 2 περιπτώσεις ισχύουν

1)Απλά τρολάρεις (όχι μόνο για το συγκεκριμένο,γενικώς) ή
2)Όπως έλεγε ο μεγάλος Τσάκωνας στον Κωστή στην ταινία "Η μεγάλη απόφραξη" την έχεις μάθει την δουλειά καλά για τεμπέλης.

Κανείς δεν έγραψε εδώ ότι θέλει ferrari και βίλες.Άλλά ρε φίλε δεν θα κάτσει ο άλλος να ζει με 3 και 60 για το υπόλοιπο της ζωής του.Και ναι μπορεί κάποιος να πάει να μείνει σε μικρό σπίτι στην αρχή αλλά μετά να κάνει κάτι στη ζωή του και να μπορεί να ζει πιο άνετα.Στην τελική το σπίτι είναι το τελευταίο σου πρόβλημα.Ναι αν είχα να διαλέξω να ζω μίζερα στο εξωτερικό χωρίς καμία προοπτική vs να ζω στην Ελλάδα μίζερα χωρίς προοπτική θα επέλεγα το δεύτερο.Αλλά αν υπάρχει μια προοπτική να κάνεις κάτι στη ζωή σου γιατί να μην προσπαθήσεις;

Οι άνθρωποι που γνωρίζω που έχουν την ίδια λογική με αυτά που γράφεις εσύ,είναι όλοι τεμπέληδες που ποτέ δεν έκαναν τίποτα στην ζωή τους.Και μερικοί ήταν τυχεροί λίγο και πήραν κάνα σπιτάκι/περιουσία από γονείς κτλ.Αλλά και αυτοί στην ζήτα κατάντησαν και κλεισμένοι σε ένα σπίτι.
 

Επισκέπτης
Το χειμωνα δυστυχως μονο η Κρητη παλευεται. Αν ηταν ολα τελεια δε θα ψαχνομουν, δε θα συμμετειχα στη συζητηση.

Με λιγα λογια λες οτι αξιζει να φαει καποιος τα σκατα στο εξωτερικο για να εχει μια προοπτικη και να μπορεσει μετα απο χρονια να ζησει οχι απλα ανθρωπινα αλλα ανετα.

Εγω θα συμφωνησω μαζι σου οτι αρκετοι θα το καταφερουν αυτο ειδικα αν εχουν επαγγελματικα εφοδια. Ομως ποσω χρονων θα ειναι τοτε; Αξιζει να θυσιασεις τα καλυτερα χρονια της ζωης σου για να ζησεις ανετα σε μεγαλη ηλικια;

Ενας εικοσαχρονος μπορει να τπ βλεπει διαφορετικα. Εγω που ειμαι τριαντα+ θελω να ζησω οχι πλουσια αλλα ανθρωπινα τωρα. Δεν εχω χρονια να θυσιασω. Ακομα και να μου εγγυηθεις οτι θα ειμαι πλουσιος στα 40 δε θα δεχομουν να χασω τα τελευταια χρονια της νιοτης μου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης

ρε βαν νορντεν σε ανθρακορυχειο σου πανε να δουλεψεις?
την ιδια δουλεια του μπετατζη να κανεις και στην ελλαδα και στην γαλλια πχ στην γαλλια και περισσοτερα θα βγαζεις και καλυτερη ζωη θα κανεις γιατι οι γαλλιδες ειναι ευγενικες και δεκτικες στο καμακι  και πιο ομορφες και ψηλες λεπτες απο τις ελληνιδες.

ε τι στο διαολο να μεινεις ελλαδα αν ψαχνεις για δουλεια.

και εγω αν ημουν ανεργος θα  εφευγα.

ολοι οι συναδελφοι μου που εφυγαν  (βιολογοι) ΟΛΟΙ κονομησαν και κανεις δεν σκεφτεται να γυρισει πισω για λιγο παραπανω ηλιο
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Αυτό που νομίζουμε ότι μόνο Ελλάδα ζεις ανθρώπινα και σε όλο τον άλλο πλανήτη υποφέρεις με ξεπερνάει.Ελεος πια.
 

Επισκέπτης
Τωρα βλεπω στον Αλφα ενα ζευγαρι που εδω και τρια χρονια εχει γυρισει ολο τον κοσμο με ενα τροχοσπιτο! Αυτοι ζουν μαγκες.
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Το χειμωνα δυστυχως μονο η Κρητη παλευεται. Αν ηταν ολα τελεια δε θα ψαχνομουν, δε θα συμμετειχα στη συζητηση.

Με λιγα λογια λες οτι αξιζει να φαει καποιος τα σκατα στο εξωτερικο για να εχει μια προοπτικη και να μπορεσει μετα απο χρονια να ζησει οχι απλα ανθρωπινα αλλα ανετα.

Εγω θα συμφωνησω μαζι σου οτι αρκετοι θα το καταφερουν αυτο ειδικα αν εχουν επαγγελματικα εφοδια. Ομως ποσω χρονων θα ειναι τοτε; Αξιζει να θυσιασεις τα καλυτερα χρονια της ζωης σου για να ζησεις ανετα σε μεγαλη ηλικια;

Ενας εικοσαχρονος μπορει να τπ βλεπει διαφορετικα. Εγω που ειμαι τριαντα+ θελω να ζησω οχι πλουσια αλλα ανθρωπινα τωρα. Δεν εχω χρονια να θυσιασω. Ακομα και να μου εγγυηθεις οτι θα ειμαι πλουσιος στα 40 δε θα δεχομουν να χασω τα τελευταια χρονια της νιοτης μου.

Kαι εδώ ρε συ πως περνάς τα τελευταία χρόνια της νιότης σου δηλαδή;Αν δεν έχεις λεφτά σε ένα σπίτι είσαι κλεισμένος και τρως τις ώρες σου στον υπολογιστή (όχι εσύ συγκεκριμένα,γενικά μιλάω).Δεν είμαστε παιδάκια που την βγάζαμε με ένα πατατάκι και μια κοκα κολα στα παγκάκια.Ένας άνθρωπος 20κατι,30κάτι αν δεν έχει λεφτά θα γυρνάει στους δρόμους άφραγκος;

30κατι είσαι ρε φίλε  δεν είσαι 50.Και να σαρανταρίσεις τι έγινε δηλαδή;Αν κρατιέσαι σε καλή φόρμα και προσέχεις την διατροφή σου μια χαρά είσαι και στα 40.Δεν λέω ότι θα πας για πρωταθλητισμό στα 40 αλλά ένας άνθρωπος που είναι σε μια καλή φυσική κατάσταση μπορεί και στα 40κάτι του να κάνει κάποια πράγματα που έκανε νεότερος.Συνήθως το πρόβλημα ανθρώπων σε αυτή την ηλικία δεν είναι τόσο ότι γέρασαν,αλλά το ότι οι περισσότεροι στα 40κατι τους έχουν γυναίκα και 2-3 παιδιά άρα υποχρεώσεις.Επίσης συνεχίζεις να μιλάς για πλούσιους κτλ.Δεν είπαμε να ζήσεις σε καμία σπηλιά για καμία 10αρια χρόνια για να κάνεις περιουσία.Απλά λέμε ότι αν πας σε μια χώρα,τα πρώτα 1-2 χρόνια μπορεί να είναι δύσκολα.Άμα είσαι όμως καλός σε αυτό που κάνεις έχεις προοπτικές εξέλιξης κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο πλέον.Π.χ μου έλεγε γνωστός μου ότι φίλος του πήγε στην Τσεχία ή Σλοβακία και έβγαζε το πρώτο χρόνο γύρω στα 1000-1100 ευρώ.Με αυτά τα λεφτά δεν ζεις σαν βασιλιάς αλλά μια χαρά πληρώνεις νοίκι,λογαριασμούς κτλ. και σου μένουν και για 2-3 εξόδους την εβδομάδα.Φυσικά όταν λέω 2-3 εξόδους δεν λέω να ανοίγεις σαμπάνιες.Μετά από κάνα χρόνο έκανε κονέ και βρήκε δουλειά αλλού με 2000 ευρώ.Αυτό εννοώ εγώ να ζείς λίγο άνετα.Δεν θα αγοράσεις ferrari με 2000 το μήνα,αλλά ρε φίλε θα ζεις σαν άνθρωπος.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Τωρα βλεπω στον Αλφα ενα ζευγαρι που εδω και τρια χρονια εχει γυρισει ολο τον κοσμο με ενα τροχοσπιτο! Αυτοι ζουν μαγκες.

Τυπε,
σε νοιωθω εν μερει,
αν πραγματικα σου φερνει ηρεμια ,ικανοποιηση κ ευτυχια να ζεις σε ενα χωριο της κρητης τότε οκ. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ουτε σκεφτομαστε το ιδιο.

Εγω στην γερμανια τα εχω ολα αλλα δεν μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος κ χαρουμενος.

Ζηλευω τον τυπο,τον ελληνα που αγορασε μπιτσομπαρο στην παραλια ipanema στο rio de janeiro. Με περιπου 30.000€ .
Ζωη χαρουμενη ,ενδιαφερουσα, θα γαμαει ως τα γεραματα, ηλιος παντα,στην ομορφοτερη για μενα πολη του κοσμου,σχεδον παντα καλοκαιρι κ τουρισμος.
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Τυπε,
σε νοιωθω εν μερει,
αν πραγματικα σου φερνει ηρεμια ,ικανοποιηση κ ευτυχια να ζεις σε ενα χωριο της κρητης τότε οκ. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ουτε σκεφτομαστε το ιδιο.

Εγω στην γερμανια τα εχω ολα αλλα δεν μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος κ χαρουμενος.

Ζηλευω τον τυπο,τον ελληνα που αγορασε μπιτσομπαρο στην παραλια ipanema στο rio de janeiro. Με περιπου 30.000€ .
Ζωη χαρουμενη ,ενδιαφερουσα, θα γαμαει ως τα γεραματα, ηλιος παντα,στην ομορφοτερη για μενα πολη του κοσμου,σχεδον παντα καλοκαιρι κ τουρισμος.

Εντάξει νομίζω ότι οι περισσότεροι θα θέλαμε να μείνουμε Ελλάδα αν τα πράγματα ήταν καλύτερα.Ο καιρός σχετικά καλός ακόμα και το χειμώνα,ωραία νησια κτλ.Αλλά αφού δεν παίζουν δουλειές και λεφτά ο ήλιος δεν πρόκειται να μας πληρώσει τους λογαριασμούς.

Ο τύπος που αγόρασε το μαγαζί στην Βραζιλία,θα πρεπει όμως και να τρέξει λίγο για να πάει η δουλειά καλά.Εκτός αν είχε λεφτά και απλά άνοιξε το μαγαζί για την καύλα του.Θέλω να πω ότι τα 30 χιλιάρικα μπορεί να τα βρεις αλλά ένα μαγαζί θέλει και τρέξιμο ακόμα και αν είσαι το αφεντικό.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Πραγματικα τα λειτουργικα του εξοδα ειναι πολλα. Νοικι πανακριβο,υπαλληλοι κτλ συν ενοικιο σπιτιου.

Δεν ειπα πως θα γινει πλουσιος.
Τονισα πως εχει ομορφη κ ενδιαφερουσα ζωη
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
H συγκεκριμένη συζήτηση λίγο νόημα καταλήγει να έχει. οι λόγοι πολλοί:

1. δεν υπάρχει η έννοια πχ "δουλεύω στην αγγλία" αν μιλάμε για συγκεκριμένα κόστη και αποδοχές. στο εξωτερικό, γενικά μιλώντας, η διαφορά κόστους και ποιότητας ζωής από μια πόλη σε μια άλλη είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ ότι πχ στην Ελλάδα.
2. το τι δουλειά μπορεί ή θέλει να κάνει ο καθένας δημιουργεί μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα στις χώρες υποδοχής. πχ άλλο γιατρός στην νορβηγία και άλλο γκαρσόνι στη γερμανία.
3. το μέσο κόστος ζωής - συμπεριλαμβανομένου το κόστους στέγασης - σε αρκετές μεγάλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες είναι από 2 έως 10 φορές υψηλότερο από αυτό της Αθήνας. καθοριστικό είναι λοιπόν το τι παραχωρήσεις είναι πρόθυμος να κάνει ο καθένας στον τομέα της στέγασης. πχ σπίτια 100 τετραγωνικών με κήπους που αποτελούν συνήθη πραγματικότητα για πολλούς κατοίκους προαστίων και κωμοπόλεων στην ελλάδα σε κάποιες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις απλά είναι εκτός κλίμακας για τον μέσο εργαζόμενο.
4. το πως βιώνει ο καθένας την ξενιτιά είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση που δεν έχει κανόνες. πχ κάποιοι ανακαλύπτουν με πίκρα ότι οι πακιστανο-ινδοί που στην ελλάδα κοροϊδεύουμε είναι οι επαγγελματικοί ανταγωνιστές των ελλήνων σε συγκεκριμένες δουλειές σε χώρες όπως η αγγλία.
5. η κοινωνική πολιτική της κάθε χώρας υποδοχής και τα όποια ειδικά προνόμια και επιδοτήσεις ποικίλουν κατά πολύ ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε ξενιτεμένου (οικογενειάρχης ή όχι, ηλικία, χρόνος παραμονής, εργασιακή κατάσταση κτλ)
6. η εμπειρία μου λέει ότι από το 2010 και μετά υπάρχει ένας διάχυτος ρατσισμός εναντίον των ελλήνων στον πολιτισμένο, τουλάχιστον, κόσμο που έχει αντίκτυπο σε κάθε είδους επαγγελματική ή άλλη αλληλεπίδραση με τους εκεί ντόπιους και που για μένα τουλάχιστον είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός.

Γενικώς πάντως ένα μεγάλο μέρος των όσων ακούω περί εξωτερικού είναι αναντίστοιχα με την δική μου εμπειρία, ή διατυπώνονται με τέτοιο τρόπο ώστε δημιουργούνται ψευδείς εντυπώσεις πχ τα 25-30 χιλιάρικα καθαρά ετήσιο εισόδημα πχ στο Λονδίνο επαρκούν για ένα επίπεδο ζωής αντίστοιχο με αυτό ενός μπατίρη εργαζόμενου στην Ελλάδα ... βέβαια για ορισμένους είναι σημαντικό να λες στην παρέα σου φίδια για την ζωή στας ευρώπας και τις βασιλικές βόλτες σου στο hyde park, οπότε και πάλι όλα έχουν να κάνουν με τον καθένα προσωπικά και τον όποιο προσωπικό ζωτικό μύθο του ...
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Πραγματικα τα λειτουργικα του εξοδα ειναι πολλα. Νοικι πανακριβο,υπαλληλοι κτλ συν ενοικιο σπιτιου.

Δεν ειπα πως θα γινει πλουσιος.
Τονισα πως εχει ομορφη κ ενδιαφερουσα ζωη

Για αυτό ρώτησα αν έχει φράγκα και το έκανε για την καύλα του ή το είδε σαν επένδυση (όχι βέβαια ότι θα γίνει πλούσιος).Απλά ήθελα να πω ότι ακόμα και σε ένα τέτοιο μέρος (που π.χ για σένα είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου) πάλι θα πρέπει να "τρέξει" κάποιος.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Για αυτό ρώτησα αν έχει φράγκα και το έκανε για την καύλα του ή το είδε σαν επένδυση (όχι βέβαια ότι θα γίνει πλούσιος).Απλά ήθελα να πω ότι ακόμα και σε ένα τέτοιο μέρος (που π.χ για σένα είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου) πάλι θα πρέπει να "τρέξει" κάποιος.
Ε ναι τυπε,
Αν καθεται στο σπιτι κ δεν τρεχει κ ο ιδιος τοτε πως θα εχει επαφες με κοσμο κ πως θα γνωριζει τα μουνακια να τα κερναει σφηνακια??
Το χαμογελο του ειχε φτασει ως τα αυτια.

Εχεις ακουσει για ευχαριστο περιβαλλον εργασιας??
Ε επι δεκα.

Χαχαχα
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Ε ναι τυπε,
Αν καθεται στο σπιτι κ δεν τρεχει κ ο ιδιος τοτε πως θα εχει επαφες με κοσμο κ πως θα γνωριζει τα μουνακια να τα κερναει σφηνακια??
Το χαμογελο του ειχε φτασει ως τα αυτια.

Εχεις ακουσει για ευχαριστο περιβαλλον εργασιας??
Ε επι δεκα.

Χαχαχα

Αυτά είναι.Και πως πήγε εκεί.Είχε τίποτα γνωστούς;
 

Επισκέπτης
Συμφωνω με σεντρινο και παραθεριστη. Νεοπα123 υπαρχει το παραδειγμα του φιλου σου που περασε 2 χρονια δυσκολα και αποκατασταθηκε αλλα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι σαν το νωντα που πηγε πριν 2 χρονια Ελβετια και κλαιγεται να γυρισει πισω.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Kαι εδώ ρε συ πως περνάς τα τελευταία χρόνια της νιότης σου δηλαδή;Αν δεν έχεις λεφτά σε ένα σπίτι είσαι κλεισμένος και τρως τις ώρες σου στον υπολογιστή (όχι εσύ συγκεκριμένα,γενικά μιλάω).Δεν είμαστε παιδάκια που την βγάζαμε με ένα πατατάκι και μια κοκα κολα στα παγκάκια.Ένας άνθρωπος 20κατι,30κάτι αν δεν έχει λεφτά θα γυρνάει στους δρόμους άφραγκος;

30κατι είσαι ρε φίλε  δεν είσαι 50.Και να σαρανταρίσεις τι έγινε δηλαδή;Αν κρατιέσαι σε καλή φόρμα και προσέχεις την διατροφή σου μια χαρά είσαι και στα 40.Δεν λέω ότι θα πας για πρωταθλητισμό στα 40 αλλά ένας άνθρωπος που είναι σε μια καλή φυσική κατάσταση μπορεί και στα 40κάτι του να κάνει κάποια πράγματα που έκανε νεότερος.Συνήθως το πρόβλημα ανθρώπων σε αυτή την ηλικία δεν είναι τόσο ότι γέρασαν,αλλά το ότι οι περισσότεροι στα 40κατι τους έχουν γυναίκα και 2-3 παιδιά άρα υποχρεώσεις.Επίσης συνεχίζεις να μιλάς για πλούσιους κτλ.Δεν είπαμε να ζήσεις σε καμία σπηλιά για καμία 10αρια χρόνια για να κάνεις περιουσία.Απλά λέμε ότι αν πας σε μια χώρα,τα πρώτα 1-2 χρόνια μπορεί να είναι δύσκολα.Άμα είσαι όμως καλός σε αυτό που κάνεις έχεις προοπτικές εξέλιξης κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο πλέον.Π.χ μου έλεγε γνωστός μου ότι φίλος του πήγε στην Τσεχία ή Σλοβακία και έβγαζε το πρώτο χρόνο γύρω στα 1000-1100 ευρώ.Με αυτά τα λεφτά δεν ζεις σαν βασιλιάς αλλά μια χαρά πληρώνεις νοίκι,λογαριασμούς κτλ. και σου μένουν και για 2-3 εξόδους την εβδομάδα.Φυσικά όταν λέω 2-3 εξόδους δεν λέω να ανοίγεις σαμπάνιες.Μετά από κάνα χρόνο έκανε κονέ και βρήκε δουλειά αλλού με 2000 ευρώ.Αυτό εννοώ εγώ να ζείς λίγο άνετα.Δεν θα αγοράσεις ferrari με 2000 το μήνα,αλλά ρε φίλε θα ζεις σαν άνθρωπος.

καλημερα


εγω ειμαι 42 , ειχα σπιτι ελλαδα το εκλεισα και εφυγα(οταν παω με αδεια το βλεπω), ειχα δουλεια, τους εγραψα και εφυγα.

Ναι ειμαι 42 δεν εχω γυναικα ουτε παιδια ΝΑΙ θελω να εχω μια γυναικα και να κανω παιδια.Χτες βγηκα στην πολη (Φρανκφουρτη)
και γυρισα το πρωι στις 5.
Στα 42 μου .
Οταν φτασεις και εσυ στα 42 να το κανεις οπως οταν ησουν 25 ελα να με βρεις.

Χτες την επεσα σε μια Γερμανιδα στο clubaki. Ουτε με εβρισε ουτε τιποτε δεν εκατσε η χημεια εφυγα.
Καμμια σχεση με Ελλαδα .  Το εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος πολλη απλα εχεις τα ιδια δικαιωματα στην ΖΩΗ Με ΟΛΟΥΣ και αν εχεις το αστερι θα τα καταφερεις.
Στην Ελλαδα δεν εχουμε τα ιδια δικαιωματα με ΟΛΟΥΣ. Οι Γκομενες ειναι καμμενες, την εχουν ψωνιση πουλανε το μουνι τους χρυσο ,ενω αξιζει σκατα.
Οι πιο πολλες ειναι πουτανες πολυτελειας με τρελες απαιτησεις δεν ειναι καν value for money ουτε καν ετσι να το δεις.
παρδειγματα
Εχω μια γνωστη γυρω στα 47(πριν απο καποια χρονια )τωρα σιγουρα 50 +. Εχει ορθοπαιδικα προβληματα και γενικος προβληματα και εχει τοσο τρελες απαιτησεις για το ποιον θα γνωρισει που δεν παλευεται.

Αλλη γνωστη απο φιλη απο το πανεπιστημιο. Η αδερφη τις πολλη μωρο (χωρις πλακα) τις προτεινα οταν την γνωρισα να βγουμε μου το επαιξε δυσκολη, μετα απο 2 χρονια την πετυχα κατα τυχη στο δρομο , μου λεει παμε εξω κτλ κτλ (δικαιολογηθηκε για τοτε που δεν μπορουσε να βγει μαζι μου (ειχε ανδρομο ερμη τοτε γιαυτο   :jerking: ) ).
Αρχιζω να την παιρνω τηλ. για να  παμε εξω και βγενουμε συχνα πυκνα.
Ε στις 10 φορες που την πηρα τηλ. ουτε μια φορα δεν με πηρε τηλ. την τελευταια μου ειπε κιολας κατσε να βγω με ενα παπου να αναψουμε ενα κερι στην εκκλησια και θα βγουμε αυριο. Μετα απο αυτο ουτε καν την ξανα πηρα τηλ.( και σεκφτηκα οτι και τηλ που την επερνα μαλακια εκανα)

καθομαι και συγκρινω με τις γκομενες που γνωριζω και προσπαθω να κανω κατι εδω στα ξενα. Καμμια δεν εχει βρισει καμμια δεν μου εχει πει τις μαλακιες που ακουγα ελλαδα και γενικος καμμια δεν μου εχει βαλει απαιτησεις γενικα.
Με δυο γκομενακια που  ειχα εδω ειχα τα εξης .
Το ενα ειχε παιδι και δεν γουσταρα να το μεγαλωσω εγω γιατι θελω δικα μου .
Με την αλλη απλα βιαζοτανε να παντρυετει , και εγω ηθελα να την γνωρισω.

Δουλεια στη ελλαδα σε συγκριση με εδω .
Σε οσουσ ημουνα μια καλη κουβεντα δεν ειχανε να πουνε ολο μιζερια γκρινια βρισμο και παει λεγοντας.
Μονο προβληματα ειχα μια τα λεφτα μια τα ενσημα μια ο αναδρομος ερμης μια η κριση στην κοστα ρικα , μια δεν το εκανες οπως ηθελα να το κανεις  μια απο εδω μια απο εκει κτλ κτλ .

Στα αρχιδια μου ολα το μονο που με ενδιεφερε ηταν τα λεφτα και τα ενσημα και ασ μου τα πρηζανε.
Ηταν τοσο μαλακες που ακομα και τα βασικα δεν μπορουσαν δεν θελανε και παω στοιχημα οτι θα σκεφτοντουσαν για ποιο λογο να κολησω ενσημα στον μαλακα. Ασ το γαμησω και στα αρχιδια μου.
Δηαλδη οι πιο πολλη το κανανε επιτηδες γιατι ειχα θεμα με τον αλλο , για ποιο λογο να πας και εσυ μπροστα για ποιο λογο να εχειςμ και δικαιωμα στην ζωη... κτλ κτλ

Γερμανια δεν ειναι παραδεισος εχω πολλα θεματα στην δουλεια με τα ατομα που δουλευω δεν ειμαι πλουσιος αλλα..
Τα ενσημα μου τα κολανε (εδω δεν εχει ενσημα ειναι λιγο διαφορετικα οσο πιο πολλα κερδιζειθς τοσο πιο πολλα θα εχεις για συνταξει, κατι σε στυλ αποτεμιευτικος λογαριαμοςασ πουμε) την ασφαλεια μου την εχω , δεν βριζομαι οπως στην Ελλαδα,
δηαλδη τα βασικα που εχει αναγκη ο καθε ανθρωπος αυτα ειναι που μου δινουν και γιαυτο ειμαι ακομα εδω.

Σιγουρα ειναι ρατσιστες στην δουλεια παρα πολλη αλλα εχες αλλα καλα.

Πριν 2 εβδομαδες η LVA μου εστειλε και χαρτι με το ακριβες ποσο που θαεχω για την συνταξει μου οταν βγω. Μου ειπανε τι μπορω να κανω για να τα ανεβασω και οτι καθε χρονο θα μου στελνουνε ενημερωτικο για την πορεια τις συνταξεις μου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΛΥΠΗΘΗΚΑΝ  θελουν να με βαλουν στο τρυπακι αμα θελω να βγαλω πιο πολλα να πληρωσω πιο πολλα και να εχω αλλες κρατησεις.(για να βγαλουν λεφτα το κανουν για να παρεις πρεπει να δωσεις)
Εχω το δικαιωμα να διαλεξω μεχρι να βγω σε συνταξει .. πρεπει πρωτα να ζω βεβαια.....μην το ξεχναμε.


Λογω ηλικιας πλεον εχω καταληξει στα εξης

1
"""" ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΓΚΟΜΕΝἍ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (δεν δεσει το γλυκο και βλεπεις οτι αρχιζει και δυσκολευει ΞΕΧΝΑΤΟ) ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ  """
2
ΠΡΩΗΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΩΡΑ(επιστρεφεις μονο και μονο για εκδικηση)
3
Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΥΑ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ)
4
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ (αμα ειναι να πηδηξεις την γκομενα θα την πηδηξεις ουτε να καθεσαι να σκεφτεις τι και πως θα το πω ορμας και οτι βγει. ετσι ειναι και η ζωη ορμας και οτι γινει).
5 το πιο σημαντικο
ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΥΣΤΗΧΩΣ)
6
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
H συγκεκριμένη συζήτηση λίγο νόημα καταλήγει να έχει. οι λόγοι πολλοί:

1. δεν υπάρχει η έννοια πχ "δουλεύω στην αγγλία" αν μιλάμε για συγκεκριμένα κόστη και αποδοχές. στο εξωτερικό, γενικά μιλώντας, η διαφορά κόστους και ποιότητας ζωής από μια πόλη σε μια άλλη είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ ότι πχ στην Ελλάδα.
2. το τι δουλειά μπορεί ή θέλει να κάνει ο καθένας δημιουργεί μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα στις χώρες υποδοχής. πχ άλλο γιατρός στην νορβηγία και άλλο γκαρσόνι στη γερμανία.
3. το μέσο κόστος ζωής - συμπεριλαμβανομένου το κόστους στέγασης - σε αρκετές μεγάλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες είναι από 2 έως 10 φορές υψηλότερο από αυτό της Αθήνας. καθοριστικό είναι λοιπόν το τι παραχωρήσεις είναι πρόθυμος να κάνει ο καθένας στον τομέα της στέγασης. πχ σπίτια 100 τετραγωνικών με κήπους που αποτελούν συνήθη πραγματικότητα για πολλούς κατοίκους προαστίων και κωμοπόλεων στην ελλάδα σε κάποιες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις απλά είναι εκτός κλίμακας για τον μέσο εργαζόμενο.
4. το πως βιώνει ο καθένας την ξενιτιά είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση που δεν έχει κανόνες. πχ κάποιοι ανακαλύπτουν με πίκρα ότι οι πακιστανο-ινδοί που στην ελλάδα κοροϊδεύουμε είναι οι επαγγελματικοί ανταγωνιστές των ελλήνων σε συγκεκριμένες δουλειές σε χώρες όπως η αγγλία.
5. η κοινωνική πολιτική της κάθε χώρας υποδοχής και τα όποια ειδικά προνόμια και επιδοτήσεις ποικίλουν κατά πολύ ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε ξενιτεμένου (οικογενειάρχης ή όχι, ηλικία, χρόνος παραμονής, εργασιακή κατάσταση κτλ)
6. η εμπειρία μου λέει ότι από το 2010 και μετά υπάρχει ένας διάχυτος ρατσισμός εναντίον των ελλήνων στον πολιτισμένο, τουλάχιστον, κόσμο που έχει αντίκτυπο σε κάθε είδους επαγγελματική ή άλλη αλληλεπίδραση με τους εκεί ντόπιους και που για μένα τουλάχιστον είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός.

Γενικώς πάντως ένα μεγάλο μέρος των όσων ακούω περί εξωτερικού είναι αναντίστοιχα με την δική μου εμπειρία, ή διατυπώνονται με τέτοιο τρόπο ώστε δημιουργούνται ψευδείς εντυπώσεις πχ τα 25-30 χιλιάρικα καθαρά ετήσιο εισόδημα πχ στο Λονδίνο επαρκούν για ένα επίπεδο ζωής αντίστοιχο με αυτό ενός μπατίρη εργαζόμενου στην Ελλάδα ... βέβαια για ορισμένους είναι σημαντικό να λες στην παρέα σου φίδια για την ζωή στας ευρώπας και τις βασιλικές βόλτες σου στο hyde park, οπότε και πάλι όλα έχουν να κάνουν με τον καθένα προσωπικά και τον όποιο προσωπικό ζωτικό μύθο του ...

ειδες που βλεπεις και εσυ τον ρατσισμο.

Ναι μετα το 2010 με τον γαμω την μανα του παναδρεου μας κοιτα να και δεν μας γουσταρουνε καμια σχεση με πριν το 2010.
Ειχα αρκετους γνωστους Γερμανους τοτε μονο τα καλυτερα λεγανε . Τωρα ολοι νομιζουνε οτι θα τους  φαμε τα λεφτα εμεις οι τεμπεληδες.
ουτε ενας απο αυτους δεν θα μπορουσε να ζησει ελλαδα με τις ελληνικες συνθηκες εργασιας και ζωης .

οσο για λεφτα αυτο ειναι σχετικο παντα. εγω δεν εχω παραπονο αλλα οταν ακουω οτι οι freelance βγαζουν κατι ποσα λιγο με πιανει η καρδια μου. Στο μελλον ισως.
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
qertq δεν είπα ότι στα 42 σου θα είσαι όσο καλά ήσουν στα 25.Αλλά αν προσέχεις την διατροφή σου και γυμνάζεσαι και λίγο μπορείς να κρατηθείς περισσότερα χρόνια σε καλή κατάσταση απο έναν που π.χ καπνίζει,είναι 120 κιλά,δεν γυμνάζεται καθόλου και έχει παρατήσει τον εαυτό του.Και προφανώς ένας άνθρωπος που έχει λιγότερες υποχρεώσεις στο κεφάλι του είναι πιο εύκολο να κάνει κάποια πράγματα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
qertq δεν είπα ότι στα 42 σου θα είσαι όσο καλά ήσουν στα 25.Αλλά αν προσέχεις την διατροφή σου και γυμνάζεσαι και λίγο μπορείς να κρατηθείς περισσότερα χρόνια σε καλή κατάσταση απο έναν που π.χ καπνίζει,είναι 120 κιλά,δεν γυμνάζεται καθόλου και έχει παρατήσει τον εαυτό του.Και προφανώς ένας άνθρωπος που έχει λιγότερες υποχρεώσεις στο κεφάλι του είναι πιο εύκολο να κάνει κάποια πράγματα.

οκ τωρα σε εχω .  Δεν εχεις αδικο ολα αυτα ισχυουν. Βεβαια και να μην εισαι σε φορμα αμα το παλευψεις γινεσαι. Ολα ειναι στο μυαλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom