Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (0 μέλη και 18 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
και γιατι πρεπει να δουλευεις κιολας?ο 34χρονος στην γειτονια μας που τον ταιζουν γονεις παππουδια κτλ(ειναι κ μοναχοπαιδι) μου ειπε πρεπει δηλαδη να ειμαι οπωσδηποτε δουλος καποιανου?αλλιως δεν?
αραξε εκει καλα εισαι
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.

αυτα ειναι
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.

αληθεια γιατι του γιαπη αυτη η πιτσα του στοιχιζει 5 χιλιαρικα δεν το κατααβα
 

Επισκέπτης
Πρεπει να ταξιδευεις για να βρισκεις τετοιου επιπεδου απολαυσεις. Δεν ειναι το ιδιο να πηγαινεις απλα σε ενα ακριβο εστιατοριο.

Η Ελλαδα ειναι ευλογημενος τοπος.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του τυπε.

Πεσμου μονο σε τι κατασταση θα βρισκεται η καταπρασινη αυλη σου στα τελη οκτωβρη κ αν φυτρωνουν τοματινια η οτιδηποτε αλλο.
Το γαλα θα το πληρωσεις η κουτρα? Κουτρα εως πότε??

Εγω βγαζω το ενα τριτο απο τα 5.000 τον μηνα στο εξωτερικο.
Δουλευω 20 ωρες την βδομαδα.
Μπορω να φαω την καλυτερη πιτσα ψημενη στον καλυτερο ξυλοφουρνο ,στο καλυτερο ιταλικο εστιατοριο κ δεν θα δωσω πανω απο 20-25€.
Ρουχα παπουτσια ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη επιπεδου ιδιωτικης κλινικης. Οικονομια για να παρω γκαρσονιερα στην θεσνικη, ταξιδακια σε λατ. αμερικη και ασια καπου καπου.  Μενω μονος σε δυαρι 55 τμ που μου το πληρωνει το κρατος ενω ερχομαι ελλαδα 2-3 φορες τον χρονο.

Εχω σπιτι ,πατρικό, σε χωριό μα δεν θα μπορουσα να ζησω πανω απο 5 μερες εκει.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σιγουρα οι ελληνικες παραλιες, τα ταβερνακια κ η ποιοτητα στα τροφιμα κ στα ποτα δεν παιζονται.

Αλλα αν δεν εχεις μία, τοτε οι απολαυσεις ειναι μονο για τους "αλλους".
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Αναλογα σε ποια χωρα πας
Πχ Αγγλια που ημουνα το φαι οντως σκατα και αποσκατα βεβαια Λονδινο παιζει αλλη φαση σε μια γειτονια εχεις Λιβανεζικα διπλα Ελληνικα διπλα πχ Ταυλανδεζικο κτλπ,βρισκεις οτι θες
Αλλα εχεις αλλα κακα μεγαλες αποστασεις και τετοιες μαλακιες

Μαλτα πχ εχω δουλεψει και εκει σε ζυμαρια και φουρνικα ειναι ακομα πιο καλα και απο Ελλαδα..Κρεας ομως οχι
Τωρα σαν προγραμματιστης μιλαω με μια εταιρια απο Μαλτα θα ψηνομουν φουλ να παω

Κοιταω και Πολωνια,Λευκορωσια τι παιζει σε αυτες τις χωρες οπως και Τσεχια


Ειναι δυο τροποι σκεψεις παντως στο ζητημα εξωτερικο η Ελλαδα

Ο ενας ειναι αυτος που περναει ο Τσιπρας και καθε συμμορια που εχει κυβερνησει αυτον τον τοπο απο το 74 και μετα και ειναι της αποψης να μεινεις στο κρατος πατερουλι που μακρια του θα χαθεις δεν θα τα καταφερεις θα παθεις καταθλιψη και ποιος ξερει τι αλλο

Ο αλλος τροπος σκεψης ειναι αυτος που λεει μην φοβασαι να ανοιξεις τα φτερα σου,ταξιδεψε δουλεψε οπου μπορεις σε οτι μερος μπορεις να φανταστεις και κρινε


Απο εμενα προσωπικα και καθε λογης Ελληνα του εξωτερικου οπως πχ ξερω ΕλληνοΑμερικανο και ΕλληνοΑυστραλους απο παλια και νεο-μεταναστες οι 9/10 δεν θελουν να ξαναγυρισουν ποτε ΕΛλαδα
Ποτε ομως
Εξω περνανε πολυ καλυτερα και μαλιστα βλεπουν τα στραβα της Ελλαδας απο αλλη οπτικη

Βεβαια το συστημα αυτους θελει να τους βγαλει τρελους για να μην μαθευτουν αληθειες

Το να ζει ενας νεος σαν ζωντανος νεκρος στην Ελλαδα ειναι τραγικο στις μερες μας και ακομα πιο τραγικο να το δικαιολογει με γελοιοτητες του τυπου εχω φρεσκα αγγουρακια και ντοματες

Μεχρι και ο γυφτος παραπανω απαιτησεις εχει εκτος απο αγγουρακια και ντομαδες εχει παρει και datsun και κυκλοφορει με τα επιδοματα του!!!!
 

Επισκέπτης
Σιγουρα οι ελληνικες παραλιες, τα ταβερνακια κ η ποιοτητα στα τροφιμα κ στα ποτα δεν παιζονται.

Αλλα αν δεν εχεις μία, τοτε οι απολαυσεις ειναι μονο για τους "αλλους".
καποιος αρχαιος ειπε αν θες να γινεις πλουσιος να μειωσεις τις αναγκες σου

Ο λιτος βιος μπορει να συνδυαστει με πολυ υψηλη ποιοτητα ζωης για αυτον που ξερει τι ειναι η ποιοτητα

Ολα βεβαια θελουν πολυ προσπαθεια και λιγη τυχη. Εγω κληρονομησα σπιτι σε μεγαλο νησι λιγα χιλιομετρα απο την παραλια. Αυτη ηταν η καλοτυχια που μου ετυχε και φροντισα να την αξιοποιησω και να χτισω τη ζωη μου γυρω της.

Αλλος ανθρωπος εχει αλλες ευκαιριες. Εσενα σου πληρωνει το γερμανικο κρατος σπιτι. Αλλος συγκατοικει με τρεις βρωμοποδαρους και δεν του μενουν λεφτα στην ακρη.
 

Επισκέπτης
καποιος αρχαιος ειπε αν θες να γινεις πλουσιος να μειωσεις τις αναγκες σου

Ο λιτος βιος μπορει να συνδυαστει με πολυ υψηλη ποιοτητα ζωης για αυτον που ξερει τι ειναι η ποιοτητα

Ολα βεβαια θελουν πολυ προσπαθεια και λιγη τυχη. Εγω κληρονομησα σπιτι σε μεγαλο νησι λιγα χιλιομετρα απο την παραλια. Αυτη ηταν η καλοτυχια που μου ετυχε και φροντισα να την αξιοποιησω και να χτισω τη ζωη μου γυρω της.

Αλλος ανθρωπος εχει αλλες ευκαιριες. Εσενα σου πληρωνει το γερμανικο κρατος σπιτι. Αλλος συγκατοικει με τρεις βρωμοποδαρους και δεν του μενουν λεφτα στην ακρη.

φιλε παιξε και με rbnb να βγαινει κανα ψιλο  .. και να γαμας κανα μουνετο .
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.790
Κριτικές
183
Like
3.251
Πόντοι
8.535
Ο καθενας κανει τις επιλογες του τυπε.

Πεσμου μονο σε τι κατασταση θα βρισκεται η καταπρασινη αυλη σου στα τελη οκτωβρη κ αν φυτρωνουν τοματινια η οτιδηποτε αλλο.
Το γαλα θα το πληρωσεις η κουτρα? Κουτρα εως πότε??

Εγω βγαζω το ενα τριτο απο τα 5.000 τον μηνα στο εξωτερικο.
Δουλευω 20 ωρες την βδομαδα.
Μπορω να φαω την καλυτερη πιτσα ψημενη στον καλυτερο ξυλοφουρνο ,στο καλυτερο ιταλικο εστιατοριο κ δεν θα δωσω πανω απο 20-25€.
Ρουχα παπουτσια ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη επιπεδου ιδιωτικης κλινικης. Οικονομια για να παρω γκαρσονιερα στην θεσνικη, ταξιδακια σε λατ. αμερικη και ασια καπου καπου.  Μενω μονος σε δυαρι 55 τμ που μου το πληρωνει το κρατος ενω ερχομαι ελλαδα 2-3 φορες τον χρονο.

Εχω σπιτι ,πατρικό, σε χωριό μα δεν θα μπορουσα να ζησω πανω απο 5 μερες εκει.
που ολα αυτα?
σΤην Γερμανια?
εσυ δηλ δουλευεις πχ πεντε  4-ωρα την βδομαδα (παρτ ταϊμ στην ουσια) κ σου σκανε 1666?
τι δουλεια κανεις?
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
που ολα αυτα?
σΤην Γερμανια?
εσυ δηλ δουλευεις πχ πεντε  4-ωρα την βδομαδα (πρτ ταϊμ στην ουσια) κ σου σκανε 5K?
τι δουλεια κανεις?
1700 σου λεει ο ανθρωπος ρε φιλαρα και ισχυουν οσα γραφει 100%
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
καποιος αρχαιος ειπε αν θες να γινεις πλουσιος να μειωσεις τις αναγκες σου

Ο λιτος βιος μπορει να συνδυαστει με πολυ υψηλη ποιοτητα ζωης για αυτον που ξερει τι ειναι η ποιοτητα
Αναγκάζομαι να κάνω off topic σχόλιο γιατί διαβάζω βλακείες! Ο πιο πιθανός αρχαίος να είπε αυτή τη Μπαρούφα Ολκής είναι ο Διογένης που έμενε στο πιθάρι ή ο Σωκράτης που την έμπαινε σε όλους όσους είχαν χρήμα στην αρχαία Αθήνα!
Αυτή ακριβώς τη λογική την υιοθετούν οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ! Έχω χρήμα διότι ...αποταμιεύω και στερούμαι...
Μετράω και τις στροφες στο χαρτί τουαλέτας για να μην γίνονται σπατάλες ή μετράω τα τη σχέση βενζίνης ατόμων στο αυτοκίνητο για να βάλω βενζίνη(true German stories)

Η δευτερη πρόταση το σώζει κάπως!

Εγώ θα πω πως πλούσιος είναι ο οξυδερκής και δυναμικός άνθρωπος και οχι ο μίζερος και παθητικός!  
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
γραφεις λιγο περιεργα ρε φιλε μας βγαινουν τα ματια
sorry παιδες αλλα με το γραψιμο πλεον δεν εχω καμμια επαφη, παρα μονο εδω στο μπου. Μετα με τη γλωσσα σχεδον καμμια παρα μονο στο μπου. Οποτε δεν δινω καν σημασια. Βεβαια καλα κανετρ και μου το λετε γιατι δεν πρεπει να αφηνεις την γλωσσα το συντακτικο σου την ορθογραφια σου.
Θα προσπαθησω στα επομενα ποστ να τα γραφω λιγο καλυτερα.
 

Επισκέπτης
Αναλογα σε ποια χωρα πας
Πχ Αγγλια που ημουνα το φαι οντως σκατα και αποσκατα βεβαια Λονδινο παιζει αλλη φαση σε μια γειτονια εχεις Λιβανεζικα διπλα Ελληνικα διπλα πχ Ταυλανδεζικο κτλπ,βρισκεις οτι θες
Αλλα εχεις αλλα κακα μεγαλες αποστασεις και τετοιες μαλακιες

Μαλτα πχ εχω δουλεψει και εκει σε ζυμαρια και φουρνικα ειναι ακομα πιο καλα και απο Ελλαδα..Κρεας ομως οχι
Τωρα σαν προγραμματιστης μιλαω με μια εταιρια απο Μαλτα θα ψηνομουν φουλ να παω

Κοιταω και Πολωνια,Λευκορωσια τι παιζει σε αυτες τις χωρες οπως και Τσεχια


Ειναι δυο τροποι σκεψεις παντως στο ζητημα εξωτερικο η Ελλαδα

Ο ενας ειναι αυτος που περναει ο Τσιπρας και καθε συμμορια που εχει κυβερνησει αυτον τον τοπο απο το 74 και μετα και ειναι της αποψης να μεινεις στο κρατος πατερουλι που μακρια του θα χαθεις δεν θα τα καταφερεις θα παθεις καταθλιψη και ποιος ξερει τι αλλο

Ο αλλος τροπος σκεψης ειναι αυτος που λεει μην φοβασαι να ανοιξεις τα φτερα σου,ταξιδεψε δουλεψε οπου μπορεις σε οτι μερος μπορεις να φανταστεις και κρινε


Απο εμενα προσωπικα και καθε λογης Ελληνα του εξωτερικου οπως πχ ξερω ΕλληνοΑμερικανο και ΕλληνοΑυστραλους απο παλια και νεο-μεταναστες οι 9/10 δεν θελουν να ξαναγυρισουν ποτε ΕΛλαδα
Ποτε ομως
Εξω περνανε πολυ καλυτερα και μαλιστα βλεπουν τα στραβα της Ελλαδας απο αλλη οπτικη

Βεβαια το συστημα αυτους θελει να τους βγαλει τρελους για να μην μαθευτουν αληθειες

Το να ζει ενας νεος σαν ζωντανος νεκρος στην Ελλαδα ειναι τραγικο στις μερες μας και ακομα πιο τραγικο να το δικαιολογει με γελοιοτητες του τυπου εχω φρεσκα αγγουρακια και ντοματες

Μεχρι και ο γυφτος παραπανω απαιτησεις εχει εκτος απο αγγουρακια και ντομαδες εχει παρει και datsun και κυκλοφορει με τα επιδοματα του!!!!
Και εσυ με την αντιθετη απο εμενα αποψη θα πρεπει να παραδεχτεις οτι υπαρχει ενας τυπος προκατ νεομετανεστευσης που εφαρμοζεται στην Ευρωπη και εχει δανειστει τη φιλοσοφια του απο τη βιομηχανικη εκτροφη ζωων. Φερνεις μαζικσ ανθρωπους σε εργασιες που εχεις ελλειψη και τους βαζεις να ζουν με τα ελαχιστα εξοδα που χρειαζονται για να διατηρουνται ζωντανοι, χωρις καμια μεριμνα για την ευζωια τους. Τους πληρωνεις ισα ισα τα απαραιτητα, που θα ξοδεψουν στην ντοπια αγορα, χωρις να στελνουν εμβασματα εξω και οταν παυσουν να ειναι παραγωγικοι τους πετας σα στιμμενη λεμονοκουπα. Οχι τυχαιο οτι μετα απο 2-3 χρονια οι περισσοτεροι φευγουν για αλλη χωρα, οπου δυστυχως εφαρμοζεται το ιδιο μοντελο. Ετσι περιπλανωνται απο τη μια βιομηχανικη εγκατασταση στην αλλη, χωρις ποτε πραγματικα να γνωρισουν τη χωρα στην οποια εζησαν, χωρις να γινουν μερος της πραγματικης αγορας εργασιας και κοινωνιας. Κατι σαν τους φοιτητες που γκετοποιουνται στις φοιτητικες εστιες της Αγγλιας, ή σαν τους πακιστανους στα κοντεινερ της Μανωλαδας ή τους τουριστες που δε βγαινουν απο τα ριζορτ.

Να μου πεις για αυτον που θα παει εκτος ευρωπης και θα κανει αυτο που γουσταρει, να πω ναι, αυτος πηρε το ρισκο και εζησε την περιπετεια σε εναν ξενο τοπο.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.

πες τα
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Και εσυ με την αντιθετη απο εμενα αποψη θα πρεπει να παραδεχτεις οτι υπαρχει ενας τυπος προκατ νεομετανεστευσης που εφαρμοζεται στην Ευρωπη και εχει δανειστει τη φιλοσοφια του απο τη βιομηχανικη εκτροφη ζωων. Φερνεις μαζικσ ανθρωπους σε εργασιες που εχεις ελλειψη και τους βαζεις να ζουν με τα ελαχιστα εξοδα που χρειαζονται για να διατηρουνται ζωντανοι, χωρις καμια μεριμνα για την ευζωια τους. Τους πληρωνεις ισα ισα τα απαραιτητα, που θα ξοδεψουν στην ντοπια αγορα, χωρις να στελνουν εμβασματα εξω και οταν παυσουν να ειναι παραγωγικοι τους πετας σα στιμμενη λεμονοκουπα. Οχι τυχαιο οτι μετα απο 2-3 χρονια οι περισσοτεροι φευγουν για αλλη χωρα, οπου δυστυχως εφαρμοζεται το ιδιο μοντελο. Ετσι περιπλανωνται απο τη μια βιομηχανικη εγκατασταση στην αλλη, χωρις ποτε πραγματικα να γνωρισουν τη χωρα στην οποια εζησαν, χωρις να γινουν μερος της πραγματικης αγορας εργασιας και κοινωνιας. Κατι σαν τους φοιτητες που γκετοποιουνται στις φοιτητικες εστιες της Αγγλιας, ή σαν τους πακιστανους στα κοντεινερ της Μανωλαδας ή τους τουριστες που δε βγαινουν απο τα ριζορτ.

Να μου πεις για αυτον που θα παει εκτος ευρωπης και θα κανει αυτο που γουσταρει, να πω ναι, αυτος πηρε το ρισκο και εζησε την περιπετεια σε εναν ξενο τοπο.
καλα ολα αυτα αλλα το εχεις καταλαβει φιλε οτι θα πεσει πεινα σε 5 χρονια στο ελλαδοβενεζουελισταν :orchestra:
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Αναλογα σε ποια χωρα πας
Πχ Αγγλια που ημουνα το φαι οντως σκατα και αποσκατα βεβαια Λονδινο παιζει αλλη φαση σε μια γειτονια εχεις Λιβανεζικα διπλα Ελληνικα διπλα πχ Ταυλανδεζικο κτλπ,βρισκεις οτι θες
Αλλα εχεις αλλα κακα μεγαλες αποστασεις και τετοιες μαλακιες

Μαλτα πχ εχω δουλεψει και εκει σε ζυμαρια και φουρνικα ειναι ακομα πιο καλα και απο Ελλαδα..Κρεας ομως οχι
Τωρα σαν προγραμματιστης μιλαω με μια εταιρια απο Μαλτα θα ψηνομουν φουλ να παω

Κοιταω και Πολωνια,Λευκορωσια τι παιζει σε αυτες τις χωρες οπως και Τσεχια


Ειναι δυο τροποι σκεψεις παντως στο ζητημα εξωτερικο η Ελλαδα

Ο ενας ειναι αυτος που περναει ο Τσιπρας και καθε συμμορια που εχει κυβερνησει αυτον τον τοπο απο το 74 και μετα και ειναι της αποψης να μεινεις στο κρατος πατερουλι που μακρια του θα χαθεις δεν θα τα καταφερεις θα παθεις καταθλιψη και ποιος ξερει τι αλλο

Ο αλλος τροπος σκεψης ειναι αυτος που λεει μην φοβασαι να ανοιξεις τα φτερα σου,ταξιδεψε δουλεψε οπου μπορεις σε οτι μερος μπορεις να φανταστεις και κρινε


Απο εμενα προσωπικα και καθε λογης Ελληνα του εξωτερικου οπως πχ ξερω ΕλληνοΑμερικανο και ΕλληνοΑυστραλους απο παλια και νεο-μεταναστες οι 9/10 δεν θελουν να ξαναγυρισουν ποτε ΕΛλαδα
Ποτε ομως
Εξω περνανε πολυ καλυτερα και μαλιστα βλεπουν τα στραβα της Ελλαδας απο αλλη οπτικη

Βεβαια το συστημα αυτους θελει να τους βγαλει τρελους για να μην μαθευτουν αληθειες

Το να ζει ενας νεος σαν ζωντανος νεκρος στην Ελλαδα ειναι τραγικο στις μερες μας και ακομα πιο τραγικο να το δικαιολογει με γελοιοτητες του τυπου εχω φρεσκα αγγουρακια και ντοματες

Μεχρι και ο γυφτος παραπανω απαιτησεις εχει εκτος απο αγγουρακια και ντομαδες εχει παρει και datsun και κυκλοφορει με τα επιδοματα του!!!!
απο τα ζυμαρια στο software πλακα κανεις ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom