Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216

Επισκέπτης
υπολογισε ποσα χρονια πρεπει να δουλεψω για να παρω ενα φτηνο μπαυσελορ. Αν βαζω 200 ευρω το μηνα στην ακρη και θελω 10 χιλιαρικα, πρεπει να δουλεψω 4 χρονια. Και αλλα 3-4 χρονια σπουδες, συνολο 7-8 χρονια για να γινω ενας μεσηλικος πτυχιουχος. Μαλλον λαθος δρομος. Ο,τι σπουδασα σπουδασα. Και οι γονεις μου τα ιδια μου λεγανε. Τι τις θες τις σχολες και τα χαρτια; Για να γινεις ανεργος τεμπελης;
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
310
Πόντοι
5.785
υπολογισε ποσα χρονια πρεπει να δουλεψω για να παρω ενα φτηνο μπαυσελορ. Αν βαζω 200 ευρω το μηνα στην ακρη και θελω 10 χιλιαρικα, πρεπει να δουλεψω 4 χρονια. Και αλλα 3-4 χρονια σπουδες, συνολο 7-8 χρονια για να γινω ενας μεσηλικος πτυχιουχος. Μαλλον λαθος δρομος. Ο,τι σπουδασα σπουδασα. Και οι γονεις μου τα ιδια μου λεγανε. Τι τις θες τις σχολες και τα χαρτια; Για να γινεις ανεργος τεμπελης;
και αποφοιτος ιεκ μια χαρα αναγνωριζεται στο εξωτερικο το πτυχιο. το καλυτερο που εχεις να πουλησεις στην αγορά εργασίας ειναι η επαγγελματικη εμπειρια αν οχι τα πτυχια. ξεκίνα από κάπου χαμηλά και σιγα σιγα θα βρεις το δρομο σου. οσο για πτυχιο που σκεφτεσαι, πραγματικα μονο στην Ελλαδα εχουν την ιδεα οτι οσο πιο πολυ σπουδασεις τοσο καλυτερη δουλεια θα βρεις...
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Το θέμα είναι αν βάλουν κάποιον στην συνέντευξη να γράψει κώδικα που ισχυρίζεται ότι μπορεί θα τα καταφέρει?
Πτυχίο και προϋπηρεσία να παρουσιάσει κάποιος στο βιογραφικό του αν τον δοκιμάσουν επιτόπου και δεν αποδείξει ότι μπορεί να κάνει την δουλειά του τότε δρόμο.
 

Επισκέπτης
Πειτε εμπειριες απο συνεντευξεις. Κανουν και μεσω σκαιπ αρχικα.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Το θέμα είναι αν βάλουν κάποιον στην συνέντευξη να γράψει κώδικα που ισχυρίζεται ότι μπορεί θα τα καταφέρει?

Αν δεν ξέρει κώδικα και πει ψέματα, εννοείται ότι θα τον σουτάρουν επί τόπου
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Ρε φίλε τι να σου πούμε εμπειρίες.Δεν πας για να γαμήσεις,για συνέντευξη πας.Μπορεί να γίνει μέσω τηλεφώνου μπορεί και μέσω skype.Ανάλογα την περίπτωση.Απο εκεί και πέρα όπως είπαν οι προηγούμενοι,θα σε ρωτήσουν πράγματα σχετικά με τη δουλειά.Αν είναι για θέση προγραμματιστή δεν θα σε ρωτήσουν πως να στήσεις ένα δίκτυο και αν είναι για θέση δικτυά δεν θα σε ρωτήσουν πως να γράψεις κώδικα στην τάδε γλώσσα.

Βρες μια αγγελία που σε ενδιαφέρει,τσέκαρε τι ζητάνε να  ξέρεις και αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις αυτή την δουλειά στείλε βιογραφικό.Αν σε πάρουνε και φας άκυρο,πας στην επόμενη.Να κάθεσε εδώ και να το συζητάς δεν βγάζει πουθενά.Στην τελική τι έχεις να χάσεις και άκυρο να φας;Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι προσπάθησες.Όσο για το πτυχίο,ειδικά στην ΠΛηροφορική μπορεί να βρείς δουλειά και χωρίς.Φυσικά θα πρέπει να ξέρεις αυτά που θα σου ζητήσουν.Απλά δεν είναι όπως π.χ η Ιατρική ή η Νομική που χωρίς πτυχίο δεν μπορείς να βρεις δουλειά.Σίγουρα όσο ανεβαίνεις το ότι δεν έχεις πτυχίο μπορεί να είναι πρόβλημα,αλλά για πιο χαμηλές θέσεις δεν θα έχεις θέμα.Από εκεί και πέρα πλεον υπάρχουν και online πανεπιστήμια,οπότε μπορεί να πεις σε 2-3 χρόνια κάτσε να πάρω και το πτυχίο.
 

Επισκέπτης
Πολυ ευκολα τα βλεπετε. Αν ειναι ετσι να τα κλεισουμε τα φορουμ.

Εμενα μου αρεσει να ανοιγω ολους τους χαρτες στο τραπεζι, να βγαζω τις πυξιδες και να κανω σχεδια.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.160
Like
353
Πόντοι
36
Πειτε εμπειριες απο συνεντευξεις. Κανουν και μεσω σκαιπ αρχικα.
Οπως γράφει και ο προηγουμενος φίλος να ξέρεις πως οι άνθρωποι που κάνουν την διαλογή υποψηφίων δεν κοιτάνε πλεον εαν έχεις πτυχίο και ας το ζηταν στην αγγελία ξέρουν οτι πάρα πολλά ταλέντα είναι αυτοδίδακτα και για αυτό πλεον κάνουν μετά την μανατζιρίστικη συνέντευξη ( πχ. γιατί θέλεις να δουλέψεις εδω και άλλες τέτοιες ερωτήσεις ) υπάρχει η λεγόμενη τεχνική συνέντευξη. Εκει 101% θα σε ξεσκονίσουν από να γράψεις κώδικα έως στον τρόπο σκέψεις για επίλυση προβλημάτων ειδικά για προγραμματισμό. Ανάλογα τεστ κάνουν και σε άλλες θέσεις ( Sys Admin, δίκτυα κλπ. ). Μην φοβάσαι να στείλεις βιογραφικό οπουδήποτε που νομίζεις ότι μπορείς να έχεις ελπίδες αλλά πρόσεξε το βιογραφικό σου να δείχνει κάποια εμπειρία ή δείχνη ότι οι γνώσεις κατευθύνονται στην θέση που ζητάς να πάρεις. Ακόμα και μια αποτυχημένη συνέντευξη θα σε βοηθήση να μάθεις κατι παραπάνω. Το να μην προσπαθήσεις όμως δεν θα σε βοηθήση να εξελιχθεις πουθενα.
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Τι πολύ εύκολα τα βλέπουμε;Εσυ δηλαδή τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για να στείλεις βιογραφικό;Απλά είναι τα πράγματα.Ξέρεις να κάνεις κάτι συγκεκριμένο;Τσεκάρεις τις αγγελίες,βρίσκεις τις αγγελίες που ζητάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις και στέλνεις το βιογραφικό σου.Από εκεί και πέρα τι άλλο να σου πει κάποιος;Να μου έλεγες ότι έστειλες βιογραφικό στην χ εταιρία και να δούλευα και εγώ εκεί να σου δώσω μερικά tips για το τι να περιμένεις στην συνέντευξη.Τώρα στον αέρα να συζητάς δεν βγάζει πουθενά.Στην τελική για την ζωή σου μιλάς και αν γράφεις ότι ξέρεις cobol δεν θα είσαι και κάνας πιτσιρικάς.Οπότε τι περιμένεις να 50αρισεις;Οι πυξίδες και τα σχέδια καλά είναι αλλά όταν μένουν μόνο στο χαρτί είναι τσάμπα κόπος.
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.002
Κριτικές
18
Like
3.621
Πόντοι
5.595
Κάντε ένα τόπικ "Πληροφορικάριος. Ελλάδα ή εξωτερικό?" ρε παιδιά. Το χετε κάνει το τοπικ που αφορά πολύ πιο γενικά πράγματα να μοιάζει φόρουμ σχολής πληροφορικής.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
τύπε γιατί μακριά από Μάντσεστερ? Για πες εντυπώσεις
πολλη απλα δεν μου αρεσε δεν εχω κατι αλλο να πω.Ειναι μια μικρη πολη. Ωραιο το πανεπ κτλ το αγαλμα του Turing  αλλα δεν μου αρεσε γενικα να μεινω(δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον και δεν το ξερω αλλα δεν θα μου αρεσε να μεινω)
Σαν πολη για επισκεψη καλη ειναι , αλλα μεχρι εκει.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Δεν καταλαβα τιποτα.
πολλη απλα . Τι θελω να πω .  ολα αυτα που διαβαζεις εχουν σιγουρα μελλον.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ειναι οτι για να φτασεις σε τετοιο σημειο να κανεις κατι  πρεπει να εχεις καταστραφει εντελως.


ολα αυτα δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη .   Υπαρχουν ατομα που αυτα που διαβαζεις τα εχουν κανει σε μια ζωη ολοκληρη.
Εργο ζωης  και αυτο εσυ το θεωρεις δεδομενο και το χρησιμοποιεις. Με εχεις τωρα ???Αμα εχεις τα αρχιδια για σκεψου το και εσυ και πεισε τους ολους στον πλανητη το οντως ετσι ειναι .

αλλο παραδειγμα .
Εχω ενα ζωο αμερικανο που εχει αρκετη προυπηρεσια αλλα δεν εχει σπουδασει.

Τι να το κανω εαν δουλευω τσαμπα για να αποκτησω εμπειρια εαν δεν μπορω να καταλαβω τα βασικα τις πληροφορικης?
και οταν φτασω 500 χρονων τοτε ισως να κανω κατι.

Ε μαντεψε τι . Το βοδι μου λεει συνεχεια οτι πρεπει να κανει νεα πραγματα και οχι τα ιδια... ΤΟ ΖΩΟ ΤΟ ΔΙΠΟΔΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΕ SOFTWARE  και μου ελεγε για νεεους τροπους δημιουργειας software.  

Μου μιλουσε για REACTIVE PROGRAMMING  ΚΑΙ ΤΟ ΖΩΟ δεν καταλαβαινει τι κανει!!!!!!!

ΑΠλα σαν τα πιο ΠΟΛΛΑ ΖΩΑ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ δεν καταλαβαινει ουτε για παραδειγμα τι κανει οταν το κανει απλα το εχει μαθει ετσι και το επαναλαμβανει

Μετα διαβαζει κατι στο internet  και πεταει μια μαλακια που δεν εχει γνωσει απλα ξερει να χρησιμοποιησει.

Ετσι μαθαινουν ολοι ΚΑΠΟΤΕ  ετσι γινομαι και εγω γιατρος σε 15 χρονια(αμα εχω ασθενης να μαθω επανω τους)  η πολιτικος μηχανικος σε 15 χρονια(ετσι και εχω κοσμο να χτιση σπιτια)  η αρχιτεκτονας σε 15 χρονια(ετσι και εχω μηχανικους να χτισοθυ=σπιτια)  !!!! Με εχεις τωρα??

Οταν δεν ξερεις τα απλα πως θα φτιαξεις πιο πολυπλοκα??Και πες παει στο διαολο φτιαχνεις πραγματα τα οποιοα ειναι νορμαλ,

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ.οχι word excel ανοιγω pc κτλ κτλ .

λιγο αλγοριθμικο λιγο για πολυπλοκοτητα λιγο εδω λιγο εκει κτλ κτλ .  
Μετα μαθαινεις και ενα framework και παλι συνεχιζεις να διαβαζεις να μαθαινεις δεν σταματας .....

μετα απο καποια χρονια ισως εισαι τυχερος και καταλαβεις τι εστι τι και ισως εισαι απο τα γατονια που τα κονομανε απο αυτο.(βαριεμε να εξηγω).


με εχεις?



 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ποια πόλη στο UK σ αρέσει;
Λονδινο μου αρεσε. Λιβερπουλ και κατι αλλα που πηγα  οχι τοσο.
Γενικος με Αγγλια δεν ειμαι και τοσο φιλος δεν ξερω το στυλ δεν μου αρεσει .
Απλα εχω αλλα γουστα.
Αυτες οι πολεις ειναι ωραιαες αλλα οχι για εμενα.Ειναι για μια επισκεψη.Ετσι θεωρω.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
πολλη απλα δεν μου αρεσε δεν εχω κατι αλλο να πω.Ειναι μια μικρη πολη. Ωραιο το πανεπ κτλ το αγαλμα του Turing  αλλα δεν μου αρεσε γενικα να μεινω(δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον και δεν το ξερω αλλα δεν θα μου αρεσε να μεινω)
Σαν πολη για επισκεψη καλη ειναι , αλλα μεχρι εκει.

Ποια πόλη στο UK σ αρέσει;
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ποια πόλη στο UK σ αρέσει;
μην ξεχασω το Manchester εχει πολλη φοιτητοκσμο και γενικος πολλη νυχτερινη ζωη. Ιδιως εκει που εμενα στο κεντρο γινοταν χαμος ολα τα μπαρακια γεματα .
Απλα εγω ειμαι πιο της κεντρο ευρωπης. Το Αγγλικο στυλ δεν μου πολλη αρεσε .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom