Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (0 μέλη και 18 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Λονδινο μου αρεσε. Λιβερπουλ και κατι αλλα που πηγα  οχι τοσο.
Γενικος με Αγγλια δεν ειμαι και τοσο φιλος δεν ξερω το στυλ δεν μου αρεσει .
Απλα εχω αλλα γουστα.
Αυτες οι πολεις ειναι ωραιαες αλλα οχι για εμενα.Ειναι για μια επισκεψη.Ετσι θεωρω.

Από άλλες χώρες έχεις κάποιες προτιμήσεις σε πόλεις;
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Είμαι στο ψάξιμο και μ αρέσει να ακούω απόψεις, καθότι οι επιλογές είναι πάρα πολλές


Αμα εχεις την επιλογη πηγαινε καπου που θα σου αρεσει σε 5 χρονια. Καλη τυχη.
 

Επισκέπτης
Qerqt χρειαζεσαι μαθηματα ελληνικων.

Ωραια ζωη εχει οπου εχει καλο καιρο παιδια. Αμαρτια να χαντακωθειτε στο κρυο.
 

scooter

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
43
Like
18
Πόντοι
0
Οπως γράφει και ο προηγουμενος φίλος να ξέρεις πως οι άνθρωποι που κάνουν την διαλογή υποψηφίων δεν κοιτάνε πλεον εαν έχεις πτυχίο και ας το ζηταν στην αγγελία ξέρουν οτι πάρα πολλά ταλέντα είναι αυτοδίδακτα και για αυτό πλεον κάνουν μετά την μανατζιρίστικη συνέντευξη ( πχ. γιατί θέλεις να δουλέψεις εδω και άλλες τέτοιες ερωτήσεις ) υπάρχει η λεγόμενη τεχνική συνέντευξη. Εκει 101% θα σε ξεσκονίσουν από να γράψεις κώδικα έως στον τρόπο σκέψεις για επίλυση προβλημάτων ειδικά για προγραμματισμό. Ανάλογα τεστ κάνουν και σε άλλες θέσεις ( Sys Admin, δίκτυα κλπ. ). Μην φοβάσαι να στείλεις βιογραφικό οπουδήποτε που νομίζεις ότι μπορείς να έχεις ελπίδες αλλά πρόσεξε το βιογραφικό σου να δείχνει κάποια εμπειρία ή δείχνη ότι οι γνώσεις κατευθύνονται στην θέση που ζητάς να πάρεις. Ακόμα και μια αποτυχημένη συνέντευξη θα σε βοηθήση να μάθεις κατι παραπάνω. Το να μην προσπαθήσεις όμως δεν θα σε βοηθήση να εξελιχθεις πουθενα.
Ισχυουν αυτα που λες.Προσωπικά πριν τελειώσω το πανεπιστήμιο πληροφορικής ειχα δουλέψει και σαν καθηγητής σε φροντιστήριο,σαν freelance web developer και σε εταιρεία αργοτερα σαν junior front end web developer με ειδη γνώσεις και portofolio σε html,css,javascript,frameworks,mysql κτλ...Στην εταιρεία έμαθα πράγματα που δεν τα ηξερα και ηταν ενα πολυ καλό σχολείο για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.
Στον φιλο που ρωτάει συνεχεία Peter αντί να κάθεσαι εδω και να ρωτάς συνεχεία τι κ πως άνοιξε κάνα βιβλίο προγραμματισμού πχ σε γλώσσες front web developer που είναι ποιο βατές μάθε κάνα photoshop (αμα το έχεις σε ενα χρονο τα εχεις μαθει).Αν είσαι όντως καλός βρίσκεις δουλίτσα κ χωρις πτυχίο πληροφορικής.Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα και οπως λέει η παροιμία όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει....
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Neopas123 εγραφες παλια σαν neos123;

Γιατί επειδή μοιάζουν τα usernames;Όχι δεν είμαι.Το 123 το έβαλα για να μην μου βγάλει το σύστημα ότι υπάρχει αυτό το username.Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια,μπορεί να δοκίμασα το neos και να μου έβγαλε σφάλμα και να επέλεξα μετά αυτό.
 

Επισκέπτης
Στον φιλο που ρωτάει συνεχεία Peter αντί να κάθεσαι εδω και να ρωτάς συνεχεία τι κ πως άνοιξε κάνα βιβλίο προγραμματισμού πχ σε γλώσσες front web developer που είναι ποιο βατές μάθε κάνα photoshop (αμα το έχεις σε ενα χρονο τα εχεις μαθει).Αν είσαι όντως καλός βρίσκεις δουλίτσα κ χωρις πτυχίο πληροφορικής.Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα και οπως λέει η παροιμία όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει....

Δεν εχω μαθει να κανω πραγματα ασκοπα. Να κατσω να διαβαζω χωρις αυτη η διαδικασια να εξασφαλιζει το μελλον μου; Σαν αυτους που σπουδαζουν μεχρι τα 30 και μαζευουν μεταπτυχιακα που τους ειναι αχρηστα γιατι δεν εχουν διαθεση να δουλεψουν;

Την αλλη βδομαδα παω στο νησι μου και στο μποστανι μου. Ιδιοκτητης του σπιτιου μου και αφεντικο του εαυτου μου. Ευχαριστω παππου!
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Μια ερώτηση παιδιά. Πως βλέπετε τα πράγματα στα επόμενα 5 χρόνια για κάποιον με πτυχίο ΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Ποιος θα ήταν ο καλύτερος προσανατολισμός για δουλειά στο εξωτερικό? Θα 'ηθελα σοβαρές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.092
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
Μια ερώτηση παιδιά. Πως βλέπετε τα πράγματα στα επόμενα 5 χρόνια για κάποιον με πτυχίο ΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Ποιος θα ήταν ο καλύτερος προσανατολισμός για δουλειά στο εξωτερικό? Θα 'ηθελα σοβαρές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Αν δεν κανεις μεταπτυχιακο Αγγλια, Αμερικη δουλεια στο εξωτερικο με το χαρτι απο ΕΜΠ δεν προκειται να βρεις.
Μονο τα ιατρικα επαγγελματα ειναι περιζήτητα.  :S :S :S
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.790
Κριτικές
183
Like
3.251
Πόντοι
8.535
Αν δεν κανεις μεταπτυχιακο Αγγλια, Αμερικη δουλεια στο εξωτερικο με το χαρτι απο ΕΜΠ δεν προκειται να βρεις.
Μονο τα ιατρικα επαγγελματα ειναι περιζήτητα.  :S :S :S
:coffee:
βαλε κ τους νοσηλευτες μεσα,κ Γερμανια κ Αγγλια τους θελουν κ τους ζητανε.
εχω δει απειρες αγγελιες πχ για Εσσεξ κτλ
 

Επισκέπτης
Μια ερώτηση παιδιά. Πως βλέπετε τα πράγματα στα επόμενα 5 χρόνια για κάποιον με πτυχίο ΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Ποιος θα ήταν ο καλύτερος προσανατολισμός για δουλειά στο εξωτερικό? Θα 'ηθελα σοβαρές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Εγώ σου λέω ξέχνα Αμερική , Αγγλία και προτίμησε μεταπτυχιακό σε Καναδά & Ε.Ε. .Κρίμα , όμως, που δεν είσαι ceid από Πάτρα.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.092
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
:coffee:
βαλε κ τους νοσηλευτες μεσα,κ Γερμανια κ Αγγλια τους θελουν κ τους ζητανε.
εχω δει απειρες αγγελιες πχ για Εσσεξ κτλ

Εννοειται τυπε, οτιδηποτε αφορα την υγεια. :S :S :S
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
υπολογισε ποσα χρονια πρεπει να δουλεψω για να παρω ενα φτηνο μπαυσελορ. Αν βαζω 200 ευρω το μηνα στην ακρη και θελω 10 χιλιαρικα, πρεπει να δουλεψω 4 χρονια. Και αλλα 3-4 χρονια σπουδες, συνολο 7-8 χρονια για να γινω ενας μεσηλικος πτυχιουχος. Μαλλον λαθος δρομος. Ο,τι σπουδασα σπουδασα. Και οι γονεις μου τα ιδια μου λεγανε. Τι τις θες τις σχολες και τα χαρτια; Για να γινεις ανεργος τεμπελης;

και γιατι πρεπει να δουλευεις κιολας?ο 34χρονος στην γειτονια μας που τον ταιζουν γονεις παππουδια κτλ(ειναι κ μοναχοπαιδι) μου ειπε πρεπει δηλαδη να ειμαι οπωσδηποτε δουλος καποιανου?αλλιως δεν?
αραξε εκει καλα εισαι
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
:coffee:
βαλε κ τους νοσηλευτες μεσα,κ Γερμανια κ Αγγλια τους θελουν κ τους ζητανε.
εχω δει απειρες αγγελιες πχ για Εσσεξ κτλ


Είναι βαριά δουλειά λέει. Δεν πάει νοσοκόμος.
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
και γιατι πρεπει να δουλευεις κιολας?ο 34χρονος στην γειτονια μας που τον ταιζουν γονεις παππουδια κτλ(ειναι κ μοναχοπαιδι) μου ειπε πρεπει δηλαδη να ειμαι οπωσδηποτε δουλος καποιανου?αλλιως δεν?
αραξε εκει καλα εισαι

ωραιος ο μαν

οταν τα παπουδια ψοφισουν τι θα κανει?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom