Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 37 άτομα (0 μέλη και 37 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
απο τα ζυμαρια στο software πλακα κανεις ?

δικτυα οπτικων ινων,με αυτα ασχολιομουν εκει πριν 2χρονια που ημουνα

ζυμαρια και φουρνικα λεω ειναι καλυτερα απο Ελλαδα,σε φαι αναφερομουν οχι σε δουλεια

 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Airbnb αξιζει πολυ μπορεις καλλιστα να κλεινεις και σε χαμηλες τιμες και να στα δινουν μαυρα εδω οταν ερχονται

Αν και σε αυτα παιζει πολυ το οτι η Ελλαδα ακολουθει οτι της πουν

Αν ερθει μεθαυριο ο Γερμανος και πει παρανομο το airbnb και ας δινει δις στην Ελλαδα η Ελλαδα θα το βγαλει παρανομο

Το ιδιο πανω κατω και με uber δεν εγινε?Ζημια στον τουρισμο ειναι να το κλεινεις αλλα πιεσανε οι ταριφες που χουν δυναμη

Αν πιεσουν οι ξενοδοχοι η οι ΓΕρμανοι bye bye airbnb
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
θα το φορολογησουν το rbnb
Το πράγμα πάει πολύ πιο μακρυά και είναι πολύ πιο συνωμοτικό και σκοτεινό...


Θα έρθει η ώρα που θα φορολογηθεί και η ...καλλιέργεια τοματινιού στο κήπο σου...

...όσο δεν είμαστε "χώρα" αλλά όπως πραγματοποιείται το όνειρο της αριστεράς και γινόμαστε "χώρος"    
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Το πράγμα πάει πολύ πιο μακρυά και είναι πολύ πιο συνωμοτικό και σκοτεινό...


Θα έρθει η ώρα που θα φορολογηθεί και η ...καλλιέργεια τοματινιού στο κήπο σου...

...όσο δεν είμαστε "χώρα" αλλά όπως πραγματοποιείται το όνειρο της αριστεράς και γινόμαστε "χώρος"   
όσο κάνουν οι Γερμανοί κουμάντο όλο και χειρότερα τα πράγματα στην Ελλάδα. .Μόνο αν αλλάξει αφεντικό θα αναπνεύσει από την βερμαχτομποτα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
όσο κάνουν οι Γερμανοί κουμάντο όλο και χειρότερα τα πράγματα στην Ελλάδα. .Μόνο αν αλλάξει αφεντικό θα αναπνεύσει από την βερμαχτομποτα
Να αλλαξει αφεντικο δυσκολο εως μη εφικτο. Η Γερμανια ειναι η μεγαλυτερη χωρα στην ευρωπη(Βλεπεις εδω γαμιουνται καργα και κανουν παιδια δεν το παιζουν ντιβες).
Μονο εαν σκασει η Ευρωπη τοτε ισως να αρχισει ξανα το παιχνιδι.
Τι εννοω

δες πωλονια  Ρουμανια ολες τις πρωην ανατολικες.
Ολοι εκει εχουν δουλεια για ενα μονο λογο. Εχουν δικο τυος νομισμα και το υποτιμουν.Ετσι ηταν και η Ελλαδα μεχρι να μπουμε στο Ευρω ετσι και η Γερμανια ετσι σχεδον ολες οι χωρες.
Αν και ειμαι υπερ τις ευρωπης το ευρω χαλασε την αγορα.Δεν μπορυοσε να το αντεξει τοσος κοσμος.Οχι γιατι ειναι ακριβω,αλλα γιατι στην  Γερμανια που διοικα την Ευρωπη επικρατει μερκεντελισμος ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ !!!!!
Και βαση αυτου προσπαθουν να φτιαξουν την Ευρωπη οι Γερμανοι . Δηλαδη τις αλλες χωρες θελουν να τις κανουν οπως στη Γερμανια.

Αυτο ομως απο οσο βλεπουμε δεν γινεται γιατι η καθε χωρα ειχε τα δικα τις.



Μην ξεχνατε οτι την μεγαλυτερη ζημια σαν χωρα την εχει παθει η Ισπανια. Ολοι οι χαζοι ισπανοι (λεω χαζοι γαιτι τετοιους εχω πετυχει) εχουν γινει μεταναστες στην Γερμανια. Την εποχη μετα τον πολεμο η Γερμανια ειχε λιγους ισπανους μεταναστες πολλους ελληνες ιταλους και κυριως τουρκους.
Τωρα σε οτι και να δεις εχει τουλαχιστον απο ενα ισπανο.
Στην εταιρια που ειναι  μονο στην Ισπανια εχει πανω απο 3 χιλιαδες ατομα και τους εχει πανε ελα ισπανια.Κανουν την δουλεια για την Γερμανια με ισπανικο μισθο.

Τεσπα
Τεσπα μαγαλη συζητηση και οχι τις ωρας.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Αυτα τα εχουν πει τοσο ο Πικερ, οσο και ο Διογενης, ο Επικουρος και αλλοι μεγαλοι φιλοσοφοι. Το θεμα δεν ειναι να ζεις για να δουλευεις, δουλος του χρηματος και της καταξιωσης δηλαδη της γνωμης των αλλων... Ο στοχος ειναι να ζεις για να απολαμβανεις με περηφανια.

Αυριο βραδυ φευγω για το χωριο. Εχω κανονισει να μου φετουν μια καρδαρα γαλα καλης ποιοτητας με το οποιο θα φτιαξω μοτσαρελα. Στον κηπο μου εχω ιταλικα ντοματινια πομοντορο και βασιλικο. Θα αναψω τον ξυλοφουρνο που κανει ολα τα φαγητα υπεροχα και θα ψησω στην καταπρασινη αυλη μου πιτσα ιταλικη που θα μοσχομυρισει ο τοπος!

Αυτη την γευστικη - ψυχικη εμπειρια για να τη χαρει γιαπης στο εξωτερικο θα πρεπει να παιρνει 5 χιλιαρικα το μηνα. Εγω την εχω με σχεδον μηδενικο κοστος οποτε θελω.
Σε μια ώρα θα φτιάξεις μοτσαρέλα;
 

Επισκέπτης
εδω εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε ενοικια εξαιτιας κρισης,και να τρωμε εξωση μετα απο 4-5 μηνες

καποιος που εχει εμπειρια απο εξω?

γερμανια-αγγλια κλπ?

εαν δεν πληρωσεις απο τον πρωτο μηνα πας για συσσιτιο κατευθειαν? :think: :think:
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
εδω εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε ενοικια εξαιτιας κρισης,και να τρωμε εξωση μετα απο 4-5 μηνες

καποιος που εχει εμπειρια απο εξω?

γερμανια-αγγλια κλπ?

εαν δεν πληρωσεις απο τον πρωτο μηνα πας για συσσιτιο κατευθειαν? :think: :think:

Αγγλια για να σε βαλουν σε σπιτι θα σε περασουνε από credit check να δουν ποσα βγαζεις, αμα χρωστας, αν εχεις βαρεσει κανονι στο παρελθον, τι δουλεια κανεις κτλ. Επισης θελουν βεβαιωση από εργοδοτη για το μισθο που παιρνεις. Αν δουν ότι εισαι επιφοβος, δε σε βαζουν μεσα. Εκτος και αν σκασεις μπροστα μετρητα  6 μηνες που είναι συνηθως τα συμβολαια.

Αν δε πληρωσεις ενοικιο μπαινεις σε μαυρη λιστα και δε θα μπορεις να ξανανοικιάσεις ποτε, αφου οποτε κανουν credit check θα βλεπουν ότι δε πληρωνες ενοικια. Επισης το πιο πιθανο είναι να μπλέξεις με δικαστηριο
 

Επισκέπτης
Αγγλια για να σε βαλουν σε σπιτι θα σε περασουνε από credit check να δουν ποσα βγαζεις, αμα χρωστας, αν εχεις βαρεσει κανονι στο παρελθον, τι δουλεια κανεις κτλ. Επισης θελουν βεβαιωση από εργοδοτη για το μισθο που παιρνεις. Αν δουν ότι εισαι επιφοβος, δε σε βαζουν μεσα. Εκτος και αν σκασεις μπροστα μετρητα  6 μηνες που είναι συνηθως τα συμβολαια.

Αν δε πληρωσεις ενοικιο μπαινεις σε μαυρη λιστα και δε θα μπορεις να ξανανοικιάσεις ποτε, αφου οποτε κανουν credit check θα βλεπουν ότι δε πληρωνες ενοικια. Επισης το πιο πιθανο είναι να μπλέξεις με δικαστηριο

κοιτα να δεις ...

σου ζητανε και το ασπουμε εκκαθαριστικο στα ελληνικα, δηλωση εισοδηματος ρε παιδι μου

αρα δηλαδη εαν μαυρισεις αυτο το τσεκ credit φοβουνται να σε βαλουν μετα επομενοι?

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Αγγλια για να σε βαλουν σε σπιτι θα σε περασουνε από credit check να δουν ποσα βγαζεις, αμα χρωστας, αν εχεις βαρεσει κανονι στο παρελθον, τι δουλεια κανεις κτλ. Επισης θελουν βεβαιωση από εργοδοτη για το μισθο που παιρνεις. Αν δουν ότι εισαι επιφοβος, δε σε βαζουν μεσα. Εκτος και αν σκασεις μπροστα μετρητα  6 μηνες που είναι συνηθως τα συμβολαια.

Αν δε πληρωσεις ενοικιο μπαινεις σε μαυρη λιστα και δε θα μπορεις να ξανανοικιάσεις ποτε, αφου οποτε κανουν credit check θα βλεπουν ότι δε πληρωνες ενοικια. Επισης το πιο πιθανο είναι να μπλέξεις με δικαστηριο

Γερμανια που ειμαι εγω δεν παει ετσι. Εχω εδω που μενω κοντα ενα που δεν πληρωνει. Δεν του εχει κανει τιποτα. Δεν μπορει να το πειραξει ουτε με δικαστηριο. Του χρωστα τωρα κανα 5 μηνο. Εχει και εδω το credit check  αλλα με αλλο ονομα schufa λεγεται ...Μια μαλακια και μιση. Συνηθως για το σπιτι σου ζητανε 3 μηνες το χαρτι τις μισθοδοσιας και 3 μηνιατικα εγγυηση.
Μετα θελουν χαρτι απο τον Εργοδοτη σου οτι δουλευεις εκει και παιε λεγοντας.

Εχεις πολλα δικαιωματα σαν ενοικιαστης και λιγοτερα σαν Ιδιοκτητης.  Η αγορα σπιτιου στην Γερμανια εχει ξεφυγει γιατι ο καθε καμενος βλαχος αφρικανος συριος μεταναστης που δεν ειχε τι να κανει στην χωρα του ερχετε στην Γερμανια.
Οι ναζιστες τι λενε !!!!!Και εγω αμα δεν ειχα τιποτα στην χωρα μου το ιδιο θα εκανα και θα εφευγα και θα πηγαινα στην χωρα που εχει κατι..
Απλα το λενε για να μην τους πουνε φασιστες και ρατσιστες.Βλεπετε τι γινεται ολοι η Ευρωπη κανει πιπες στην Γερμανια.
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
κοιτα να δεις ...

σου ζητανε και το ασπουμε εκκαθαριστικο στα ελληνικα, δηλωση εισοδηματος ρε παιδι μου

αρα δηλαδη εαν μαυρισεις αυτο το τσεκ credit φοβουνται να σε βαλουν μετα επομενοι?

Ακριβως ετσι. Τρως ακυρο απο τα μεσιτικα που κανουν το credit check κατευθειαν (εδω το 90-95% των ενοικιων παιζουνε μεσω μεσιτικων), δε φτανεις καν στα υποψιν του ιδιοκτητη
 

Επισκέπτης
Γερμανια που ειμαι εγω δεν παει ετσι. Εχω εδω που μενω κοντα ενα που δεν πληρωνει. Δεν του εχει κανει τιποτα. Δεν μπορει να το πειραξει ουτε με δικαστηριο. Του χρωστα τωρα κανα 5 μηνο. Εχει και εδω το credit check  αλλα με αλλο ονομα schufa λεγεται ...Μια μαλακια και μιση. Συνηθως για το σπιτι σου ζητανε 3 μηνες το χαρτι τις μισθοδοσιας και 3 μηνιατικα εγγυηση.
Μετα θελουν χαρτι απο τον Εργοδοτη σου οτι δουλευεις εκει και παιε λεγοντας.

Εχεις πολλα δικαιωματα σαν ενοικιαστης και λιγοτερα σαν Ιδιοκτητης.  Η αγορα σπιτιου στην Γερμανια εχει ξεφυγει γιατι ο καθε καμενος βλαχος αφρικανος συριος μεταναστης που δεν ειχε τι να κανει στην χωρα του ερχετε στην Γερμανια.
Οι ναζιστες τι λενε !!!!!Και εγω αμα δεν ειχα τιποτα στην χωρα μου το ιδιο θα εκανα και θα εφευγα και θα πηγαινα στην χωρα που εχει κατι..
Απλα το λενε για να μην τους πουνε φασιστες και ρατσιστες.Βλεπετε τι γινεται ολοι η Ευρωπη κανει πιπες στην Γερμανια.

πεφτει πολυ ξεπλυμα χρηματος εκει ε?


στο βερολινο αγοραζουν σπιτια συνεχεια μου εχει πει μια ξαδερφη μου που ειναι 5 χρονια εκει
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
πεφτει πολυ ξεπλυμα χρηματος εκει ε?


στο βερολινο αγοραζουν σπιτια συνεχεια μου εχει πει μια ξαδερφη μου που ειναι 5 χρονια εκει

που τα ξερεις αυτα ?? Ναι εχεις δικιο ερχονται τα κουμμουνια οι κινεζοι που εχουν δημοκρατια και αγοραζουν καργα σπιτια.
Μετα εχει καταντησει Η ΝΑΖΙΣΤΟΧΩΡΑ να ειναι το πλυντηριο τις Ευρωπης. Στις αγγελιες ολοι γραφουν οτι δεν θελουν ξεπλυμα χρηματος.
Και το πλανο ποιο ειναι ολοι αγοραζουν με τα χασισοχρηματα τα κοκαινοχρηματα κτλ κτλ και τα νοικοιαζουν και εχουν μετα πεντακαθαρα λεφτα μια ζωη.

ο χαμος ενα 75 τμ παει γυρω στο 600.000 που με το δανειο θα γινει 800.000 ................ τι αλλο να σου πω πεςμ ου
 

Επισκέπτης
που τα ξερεις αυτα ?? Ναι εχεις δικιο ερχονται τα κουμμουνια οι κινεζοι που εχουν δημοκρατια και αγοραζουν καργα σπιτια.
Μετα εχει καταντησει Η ΝΑΖΙΣΤΟΧΩΡΑ να ειναι το πλυντηριο τις Ευρωπης. Στις αγγελιες ολοι γραφουν οτι δεν θελουν ξεπλυμα χρηματος.
Και το πλανο ποιο ειναι ολοι αγοραζουν με τα χασισοχρηματα τα κοκαινοχρηματα κτλ κτλ και τα νοικοιαζουν και εχουν μετα πεντακαθαρα λεφτα μια ζωη.

ο χαμος ενα 75 τμ παει γυρω στο 600.000 που με το δανειο θα γινει 800.000 ................ τι αλλο να σου πω πεςμ ου

σωστα γιατι μετα τα λεφτα που παιρνεις απο τα ενοικια  ειναι νομιμα και καθαρα αφου τα δηλωνεις και φορολογουνται

ναι λενε στης αγγελιες

που το ξερει ο αλλος που θα ερθει να του αγορασει το σπιτι πχ ενας αλβανος πρεζεμπορας, η ενας ρωσος μαφιοζος απο που προηλθαν τα χρηματα?

Μπορει να ζητησει προελευση η πηγη χρηματων?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
σωστα γιατι μετα τα λεφτα που παιρνεις απο τα ενοικια  ειναι νομιμα και καθαρα αφου τα δηλωνεις και φορολογουνται

ναι λενε στης αγγελιες

που το ξερει ο αλλος που θα ερθει να του αγορασει το σπιτι πχ ενας αλβανος πρεζεμπορας, η ενας ρωσος μαφιοζος απο που προηλθαν τα χρηματα?

Μπορει να ζητησει προελευση η πηγη χρηματων?
Ναι γιαυτο ολοι ζητανε πλεον μονο καταθεσει στην τραπεζα η δανειο αλλιως μετρητα πρεπει να εχεις κονε.
Η εφορια εδω δεν ειναι σαν την Ελλαδα να το παιζει δυσκολη ...Το αντιθετο εδω ειναι πολλη καλη μαζι σου ειναι πανευκολη τους κανεις οτι γουσταρεις μονο και μονο για  να πληρωσεις τον φορο. Σου κανουν ολα τα χατηρια ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙς εαν δεν πληρωσεις σε γαμισαν.Οχι σαν την ελλαδα που το παιζουν δηθεν μονο και μονο για να σε ταλαιπωρουν.

ξεχασα με καταθεση στην τραπεζα βλεπουν απο που ηρθαν τα λεφτα γιατι ειναι σε τραπεζα. Ολο και απο καπου καποια καταθεση απο μανα πατερα και παει λεγοντας εχεις . Αμα ερθεις με 500.000 μετρητα απο το πουθενα ο αλλος που θα τα παριε πως θα ξερει η εφορια οτι τα δουλεψε και δεν τα εχει απο ντοπα?


σε καλὒπτω πιστευω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom