Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Ξεφτιλα για τον Ελληνα να ζει με συγκατοικους ωσαν Πακιστανος δουλος.

Καλυτερα να αλλαξετε αυτή τη νοοτροπια αμα θελετε να επιβιώσετε εξωτερικο π.χ. Αγγλια, γιατι δε θα μπορέσετε να καταφερετε τιποτα. Καταρχη η πλειοψειφια ξενων π.χ. Ινδοι, Πακιστανοι είναι νομιμα εδώ και δεν εχουν καμια σχεση με τους λαθρομετανάστες στην Ελλαδα. Πολλοι μαλιστα είναι δευτερης και τριτης γενιας και πιο αποδεκτοι στην Αγγλικη κοινωνια από εσας και εμενα αφου θεωρουνται Βρετανοι. Μη ξαφνιαστείτε εάν πατε στα εξωτερικα ιατρεια νοσοκομείου και εξεταστείτε από Πακιστανο η Ινδο γιατρο, η νοσοκομες από Αφρικη.

Ο Ελληνας στο εξωτερικο δεν εχει καμια διαφορα από ένα Βουλγαρο, Ιταλο, Ρουμανο, Πολωνο η Τσεχο. Κανεις δε μας χρωστάει τιποτα ουτε μας θεωρουν ότι ειμαστε κατι ιδιαιτερο. Κοιταξτε να κερδισετε εκτιμηση μεσω σεβασμου, συμπεριφορας και εργατικότητας αν θελετε να προοδεύσετε και γενικα να τη παλεψετε.
 

Επισκέπτης
Γιατι τι παραπανω εχει ο Ελληνας απο τον Γερμανο, Καναδο, Αγγλο κτλ...κτλ.... ?
πολιτισμο

Ναι σε καποια πραγματα ειμαστε πιο πολιτισμενοι.

Ο Ελληνας οταν φυγει απο την πατρικη εστια ειναι επιβεβλημενο να ζησει μονος για να απολαυσει την ανεξαρτησια την ελευθερια και την ενηλικιωση!

Οχι με αλλους αντρες σα να επιστρεφει στο στρατο και στο Λυκειο.

Ειμαστε αυτονομες προσωπικοτητες και οχι σαρδελες του καπιταλισμου.

Αν δε σας βγαινουν τα λεφτα να μεινετε στην Ελλαδα να παλεψετε για δουλειες να διωξετε τους ξενους!
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Ρωτησα τον πατερα μου πως περασε σαν μεταναστης για 13 χρονια Αυστραλια που εφυγε τελη δεκαετιας 1950 και γυρισε αρχες δεκαετιας 1970. Αφεντικα Ελληνες, καλο εργασιακο περιβαλλον, σπιτι νοικιαζε και εμενε μονος, καμια σχεση με συγκατοικησεις. Και εφτιαξε και ενα καλο κομποδεμα που του επετρεψε οταν γυρισε Ελλαδα να φτιαξει κατι δικο του και να παει καλα ξεκινωντας απο το μηδεν  απο το χωριο στη Πελοποννησο , μονο το εισιτηριο για το πλοιο για την  Αυστραλια. Οι εργασιακες σχεσεις εχουν αλλαξει προς το χειροτερο δηλαδη αν και πιστευω η Αυστραλια ειναι μακραν με τον Καναδα οι καλυτερες χωρες για μεταναστευση.
 

Επισκέπτης
Μισο εκατομμυριο Ελληνες νεομεταναστες. Στρατος ολοκληρος. Να σας ειχα οπλισμενους με παλουκια και εγω στρατηγος! Θα καναμε την Ελλαδα παραδεισο.
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
κοιταξε κ Ανατολικο Λονδινο που εχει σχετικα φθηνα ενοικια.Βεβαια εννοειται με συγκατοικους παλι.Ειναι σχεδον αναποφευκτο λογω κοστους.
ενα φιλαρακι μου εκει εμενε για μεγαλο χρονικο διαστημα κ μαλιστα εργαζοτανε στα λιντλ σαν ταμειας...καθε μερα πολλοι απο τους πελατες ηταν Ελληνες,λολ.Γαμησετα,ολη η Ελλαδα Λονδινο ειναι κ Βορεια Αγγλια.
Νομιζω τσεπωνε 1200 λιρες/μηνα αν θυμαμαι καλα.Θα τον ρωτησω ομως.
προς μαντσεστερ θες να πεις?ναι και εκει ειναι σχετικα φθηνα
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
οπως ειχα πει και παλιοτερα θα κοιταξω πρωτα για δουλεια σε σουπερμαρκετ τυπου λιντλ αλντι τεσκο κτλ ωστε αν θελω να γυρισω Ελλαδα καποτε να γυρισω σαν μεταγραφη ας πουμε (λιντλ) αλλιως θα δουλεψω η σαν οδηγος η σαν μπαρμαν..δεν παω με τον λογικη οτι θα κανω λεφτα κτλ..απλα οτι θα πληρωνω τα εξοδα μου και θα μπορω να αγορασω πραγματα που θελω συν να μπορω να βαλω στην ακρη οτι μπορω ετσι?..με 500 ευρω ελλαδα και ενοικιο μπαινω μεσα οποτε εξω ειναι καλυτερα απο τα 500 ευρω Ελλαδας..
για βορειο Λονδινο θα παω που τα ενοικια ειναι περισσοτερο νορμαλ απο το νοτιο κομματι

Φιλαράκο μου (ή τύπε μου-για να γράφουμε με τον κωδικα του bou) το προβλημά σου δεν είναι η ελλάδα και οι ελληνες αλλά η ελλειψη εξειδικευσης.
Ο τύπος που γεμιζει ράφια σε ενα super market 3,60 θα πάρει σε όποια χώρα και αν βρίσκετε.
Το μόνο που μπορείς να κερδίσεις πηγένοντας στο εξωτερικό με αυτά τα προσόντα είναι μόνο το καλύτερο κοινωνικό κράτος.
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
ρε παίκτη μου με 1400 λίρες τον μήνα στην Αγγλία λιμοκτονείς ή ζείς μίζερα... ξεχνάς δικό σου σπίτι και θα πρέπει να μένεις σε δωμάτιο σε σπίτι παρέα με άλλους ... για να πιάσεις 1400 λίρες τον μήνα (καθαρά) θα πρέπει να βγάζεις περίπου 1750 μικτά...

με ωρομίσθιο 7.5 λίρες (νυχτερινά που σημαίνει μετα τις 11 το βράδυ και όχι 10 όπως εδώ και μέχρι τις 6 το πρωί γύρω στις 9.5-10 λίρες)... Σάββατα δεν έχουν διαφορές, Κυριακές πιθανόν να έχουν μια μικρή προσαύξηση ... υπερωρίες δεν υπάρχουν πάνε με κανονικό ωρομίσθιο...

Ενα σπίτι ενός υπνοδωματίου με σαλόνι και κουζίνα στον βορρά της Αγγλίας (που είναι φτηνά) πάει γύρω στις 450 λίρες ... βάζεις και περίπου 80 για δημοτικό φόρο και πιάνεις 530 .. βάλε ιντερνετ, ρεύμα, αέριο και θέλεις 570-600 τον μήνα (και αυτό αν είναι χωρίς έπιπλα που σημαίνει ότι θέλεις περίπου 1500 λίρες αρχικά για να το επιπλώσεις)

σε επαγγέλματα και με τα προσόντα τα δικά σου μόνον θέσεις ωρομισθίων μπορείς να χτυπήσεις και τίποτε παραπάνω...

τράβα καλύτερα στο χωριό σου και αν έχεις τίποτε κτηματάκια από τα γερόντια σου και πατρικό στο χωριό δούλεψε τα, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει να βρείς τρόπους να μειώνεις το κόστος και να βγάζεις καλό πράμα και άφησε τα εξωτερικά...

το μόνο που θα πετύχεις είναι να μας λες μετά πόσο μίζερα και πόσο δύσκολα την βγάζεις και πόσες φορές σου ήρθε να κόψεις τις φλέβες σου..
τυπε αν δεν παω πως θα ξερω?εχω χωραφια που λες κτλ αλλα δεν εχω το κεφαλαιο για να γινω αγροτης...κοιταξα και επιδοτησεις κτλ με 1400 λιρες τα βγαζεις καλυτερα απο 500 στην Ελλαδα με ενοικιο...οτι και να λεμε!μιλαμεγια απλη ζωη γτ με 500 τι θα εκανα Ελλαδα? :happy:
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
ρε παίκτη μου η περιοχή αυτή απέχει 2.5 ώρες με το τραίνο από το Λονδίνο...

και τα 800 τον μήνα προσαυξάνονται κατά 200 τουλάχιστον με λογαριασμούς (δημοτικό φόρο, ιντερνετ, ρεύμα, αέριο)... και κανένα από δαύτα από ότι είδα δεν είναι επιπλωμένο οπότε θέλεις και 1500-2000 αρχικό κεφάλαιο για μια ελάχιστη επίπλωση...
τυπε 45 λεπτα ειναι..60 μιλια ειναι τι 2,5 ωρες λες ?
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Ρωτησα τον πατερα μου πως περασε σαν μεταναστης για 13 χρονια Αυστραλια που εφυγε τελη δεκαετιας 1950 και γυρισε αρχες δεκαετιας 1970. Αφεντικα Ελληνες, καλο εργασιακο περιβαλλον, σπιτι νοικιαζε και εμενε μονος, καμια σχεση με συγκατοικησεις. Και εφτιαξε και ενα καλο κομποδεμα που του επετρεψε οταν γυρισε Ελλαδα να φτιαξει κατι δικο του και να παει καλα ξεκινωντας απο το μηδεν  απο το χωριο στη Πελοποννησο , μονο το εισιτηριο για το πλοιο για την  Αυστραλια. Οι εργασιακες σχεσεις εχουν αλλαξει προς το χειροτερο δηλαδη αν και πιστευω η Αυστραλια ειναι μακραν με τον Καναδα οι καλυτερες χωρες για μεταναστευση.
τυπε ειναι δυσκολα για Αυστραλια γιανα πας πλεον...νομιζω ακομα δυσκολοτερα και απο αμερικα
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Φιλαράκο μου (ή τύπε μου-για να γράφουμε με τον κωδικα του bou) το προβλημά σου δεν είναι η ελλάδα και οι ελληνες αλλά η ελλειψη εξειδικευσης.
Ο τύπος που γεμιζει ράφια σε ενα super market 3,60 θα πάρει σε όποια χώρα και αν βρίσκετε.
Το μόνο που μπορείς να κερδίσεις πηγένοντας στο εξωτερικό με αυτά τα προσόντα είναι μόνο το καλύτερο κοινωνικό κράτος.
τυπε μ δεν εχω προβλημα με την Ελλαδα και τους Ελληνες Ελληνας ειμαι κ εγω...δεν ειπα οτι 8α το κανω μια ζωη απλα ολοι ξεκιναμε απο χαμηλα..Το προβλημαπου υπαρχει γενικα στην Ελλαδα ειναι οτι παρα οτι εχω χαρτη τενχικου η/υ εχω κανει οτι δουλεια θες εκτος απο τεχνικος :P
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
τυπε ειναι δυσκολα για Αυστραλια γιανα πας πλεον...νομιζω ακομα δυσκολοτερα και απο αμερικα
Ερχονται κατι γνωστοι του πατερα μου που εμειναν εκει και επισκεπτονται την Ελλαδα μια φορα το χρονο. Αρχοντες. Ουτε συνταξη δε παιρνουν γιατι εκει εχουν αλλο συστημα, οποιος εχει περιουσια, ακινητα και καταθεσεις δε παιρνει συνταξη καθολου, ουτε ενα δολλαριο Αυστραλιας.  Επιπεδο διαβιωσης, ταξης, κρατους,  σε υψηλα επιπεδα. Ναι, αυτο που λες, νομιζω ειπαν οτι  δεχονται νεους μεταναστες κατοπιν προσκλησης. Να εγγυηθει δηαδη για σενα ενας που ειναι ηδη εκει.
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
κοιταξε κ Ανατολικο Λονδινο που εχει σχετικα φθηνα ενοικια.Βεβαια εννοειται με συγκατοικους παλι.Ειναι σχεδον αναποφευκτο λογω κοστους.
ενα φιλαρακι μου εκει εμενε για μεγαλο χρονικο διαστημα κ μαλιστα εργαζοτανε στα λιντλ σαν ταμειας...καθε μερα πολλοι απο τους πελατες ηταν Ελληνες,λολ.Γαμησετα,ολη η Ελλαδα Λονδινο ειναι κ Βορεια Αγγλια.
Νομιζω τσεπωνε 1200 λιρες/μηνα αν θυμαμαι καλα.Θα τον ρωτησω ομως.

Εσύ Θεόφιλοδοπαμίνα, σε ποιο μέρος της Αγγλίας βόσκεις;
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Ερχονται κατι γνωστοι του πατερα μου που εμειναν εκει και επισκεπτονται την Ελλαδα μια φορα το χρονο. Αρχοντες. Ουτε συνταξη δε παιρνουν γιατι εκει εχουν αλλο συστημα, οποιος εχει περιουσια, ακινητα και καταθεσεις δε παιρνει συνταξη καθολου, ουτε ενα δολλαριο Αυστραλιας.  Επιπεδο διαβιωσης, ταξης, κρατους,  σε υψηλα επιπεδα. Ναι, αυτο που λες, νομιζω ειπαν οτι  δεχονται νεους μεταναστες κατοπιν προσκλησης. Να εγγυηθει δηαδη για σενα ενας που ειναι ηδη εκει.
ακριβώς έτσι ξέρω οτι είναι..χρειάζεται πρόσκληση κ ανανεώνεις την βίζα σ αν θυμάμαι καλά κ μετά από κάποιο διάστημα γίνεσαι μόνιμος..στα συν είναι η ποιότητα ζωής κ ο καιρός Αλλά είναι δύσκολα για να πας...Δυστυχώς δεν εχω κάποιον Αυστραλία
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Ναι και εγώ απ' οτι έχω ακούσει οι μισθοί είναι περίπου ίδιοι,βέβαια η ζωή σε κάποια μέρη είναι αρκετά πιο φθηνή.Αν όμως πας σαν πληροφορικάριος τα λεφτά είναι παραπάνω (1000-1200 πρώτος μισθός) + ότι θα μιλάς αγγλικά.Απ' ότι έχω ψάξει πάντως,από αυτές τις χώρες που ανέφερα η Τσεχία είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω.
η Τσεχία σίγουρα λόγο ανεργίας όπως είπα και φυσικά για της γυναίκες που έχουν..το θέμα είναι ότι ο γνωστός μ είπε οτι δεν μιλάνε Αγγλικά σχεδόν καθόλου κ θα πρέπει να μάθεις την γλώσσα
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Nαι αν πας για δουλειές όπως ανέφερες θα πρέπει να ξέρεις την γλώσσα.Αλλά σε αρκετές εταιρίες πληροφορικής ζητάνε άτομα με αγγλικά.
έχεις ιδέα πως είναι η ζωή εκεί;απο ενοίκια; απο Ολλανδία έχει κανείς ιδέα τι παίζει;βλέπω αρκετούς Έλληνες Ολλανδία
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
η Τσεχία σίγουρα λόγο ανεργίας όπως είπα και φυσικά για της γυναίκες που έχουν..το θέμα είναι ότι ο γνωστός μ είπε οτι δεν μιλάνε Αγγλικά σχεδόν καθόλου κ θα πρέπει να μάθεις την γλώσσα

Nαι αν πας για δουλειές όπως ανέφερες θα πρέπει να ξέρεις την γλώσσα.Αλλά σε αρκετές εταιρίες πληροφορικής ζητάνε άτομα με αγγλικά.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
εχετε σκεφτει μηπως το πιο εξυπνο είναι αντι να πας σε μια πιο προοδευμενη χωρα που θα εχει ανταγωνισμο από αλλους υψηλου επιπεδου επιστήμονες ή μηχανικους, να πας σε μια πιο φτηνη , οπου και το κοστος ζωης θα είναι μικροτερο αλλα και τα προσοντα σου πχ η γνωση της αγγλικης είναι πιο σπανια και αμείβονται καλυτερα???
αφρικη?ασια?λατινικη αμερικη?
πως πηγαινουν πχ πολιτικοι μηχανικοι σε αραβικες χωρες και αμείβονται καλα αντι να παν σε ΗΠΑ και ευρωπη οπου θα εχουν τρελο ανταγωνισμο.
ενας χημικος πχ δεν θα εχει καλυτερη τυχη στην χημικη βιομηχανια της ινδιας και σαν χωρα θα του ερθει πιο φτηνη?
ή ενας που ξερει απλα αγγλικα να παει να δουλεψει σε ξενοδοχειο στην λατινικη αμερικη που εκει λιγοι ξερουν καλα αγγλικα??
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
έχεις ιδέα πως είναι η ζωή εκεί;απο ενοίκια; απο Ολλανδία έχει κανείς ιδέα τι παίζει;βλέπω αρκετούς Έλληνες Ολλανδία

Τα ενοίκια είναι πιο ακριβά (όπως και στις περισσότερες χώρες στην ΕΕ) από την Ελλάδα,απλά εκεί αν π.χ πληρώνεις 450 ευρώ για παράδειγμα είναι για όλα (νοίκι,ρεύμα,θέρμανση κτλ.),οπότε αν κάνεις τους υπολογισμούς σου βγαίνει πιο φθηνά.Ολλανδία δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.Βασικά δεν ξέρω και τι γλώσσες ζητάνε να ξέρεις.Για πληροφορικάριους πάντως που δεν έχουν αρκετή προυπηρεσία, χώρες όπως Τσεχία,Σλοβακία,Πολωνία κτλ. είναι καλές επιλογές γιατί γενικά οι απαιτήσεις εκεί είναι λιγότερες + ότι όπως έγραψες σε αυτές τις χώρες οι περισσότεροι δεν μιλούν αγγλικά,οπότε είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά αν την παλεύεις με τα αγγλικά.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Επειδη μια συναδελφος η μητερα της ειναι απο Ολλανδια και πηγαινει τουλαχιστον μια εβδομαδα το χρονο εκει, μου εχει πει οτι ειναι καπως ανεκτικοι με το θεμα της γλωσσας σε σχεση με αλλες χωρες και συνενοουνται μια χαρα στα αγγλικα με τους ξενους, αν και σιγουρα ειναι ενα συν να μαθεις τη γλωσσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom