Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Έχεις τσεκάρει άλλες χώρες;
εχω δικο μου ατομο στο βορειο λονδινο με το οποιο θα νοικιασουμε ενα διαμερισμα μαζι αντι για δωματιο με καποιον ξενο θα εχω με δικο μου ατομο και αργοτερα βλεπουμε...Για αυτον λογο και μονο κοιταω Αγγλια και λογο γλωσσας ! εχεις καποια ιδεα για κατι αλλο?πχ γερμανια κτλ?
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
Έχεις τσεκάρει καμία Σλοβακία,Πολωνία,Τσεχία κτλ;Αρκετοί έλληνες έχουν πάει σε αυτές τις χώρες.Τα λεφτά δεν είναι τρελά αν και εκεί η ζωή είναι σχετικά πιο φθηνή σε σχέση με Ελλάδα.Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις κάτι για τις δουλειές που ανέφερες σε αυτές τις χώρες γιατί εκεί θα πρεπει να μιλάς την γλώσσα τους.Συνήθως εκεί πάνε πληροφορικάριοι σε εταιρείες που πρέπει να μιλάς αγγλικά.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
341
Πόντοι
36
εχω δικο μου ατομο στο βορειο λονδινο με το οποιο θα νοικιασουμε ενα διαμερισμα μαζι αντι για δωματιο με καποιον ξενο θα εχω με δικο μου ατομο και αργοτερα βλεπουμε...Για αυτον λογο και μονο κοιταω Αγγλια και λογο γλωσσας ! εχεις καποια ιδεα για κατι αλλο?πχ γερμανια κτλ?

τύπε το χεις ψάξει καλά; Σπίτι για δύο άτομα στο βόρειο Λονδίνο θα σας βγαίνει ο κούκος αηδόνι, ειδικά με τέτοιες (χαμηλόμισθες σχετικά) δουλειές

 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Έχεις τσεκάρει καμία Σλοβακία,Πολωνία,Τσεχία κτλ;Αρκετοί έλληνες έχουν πάει σε αυτές τις χώρες.Τα λεφτά δεν είναι τρελά αν και εκεί η ζωή είναι σχετικά πιο φθηνή σε σχέση με Ελλάδα.Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις κάτι για τις δουλειές που ανέφερες σε αυτές τις χώρες γιατί εκεί θα πρεπει να μιλάς την γλώσσα τους.Συνήθως εκεί πάνε πληροφορικάριοι σε εταιρείες που πρέπει να μιλάς αγγλικά.
μιλουσα με εναν φιλο πριν λιγες μερες που ειχε παει τσεχια με την γυναικα τ μ ειπε μισθος σαν Ελλαδα αλλα ανεργια πολυ μικρη σχεδον καθολου...απο οσο μου ειπε δεν μιλανε καθολου αγγλικα οποτε θα ειναι μεγαλο το προβλημα...
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
το βόρειο Λονδίνο είναι ακριβότερο απ το νότιο
απο οσο ξερω το νοτιο ειναι ακριβοτερο σε σχεση με τον βορρα..το ειχε πει κ ο τραμουντανα!
συγκεκριμενα θα παω νορθαπτον κοιταξα εδω και το με 2 δωματια βγαινει απο 700-900 εκτος αν δεν καταλαβα στις αγγελιες καλα στο σαιτ που σ εστειλα κ ειναι για ενοικιο για υπνοδωματια μονο κ οχι ολο το διαμερισμα...υπαρχει κ η σκεψη να νοικιασω δωματιο μιας κ για αρχη δεν σκεφτομαι να παω μονιμα αλλα ισως κ κατσω βλεποντας κ κανοντας που λεμε..
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
μιλουσα με εναν φιλο πριν λιγες μερες που ειχε παει τσεχια με την γυναικα τ μ ειπε μισθος σαν Ελλαδα αλλα ανεργια πολυ μικρη σχεδον καθολου...απο οσο μου ειπε δεν μιλανε καθολου αγγλικα οποτε θα ειναι μεγαλο το προβλημα...

Ναι και εγώ απ' οτι έχω ακούσει οι μισθοί είναι περίπου ίδιοι,βέβαια η ζωή σε κάποια μέρη είναι αρκετά πιο φθηνή.Αν όμως πας σαν πληροφορικάριος τα λεφτά είναι παραπάνω (1000-1200 πρώτος μισθός) + ότι θα μιλάς αγγλικά.Απ' ότι έχω ψάξει πάντως,από αυτές τις χώρες που ανέφερα η Τσεχία είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
341
Πόντοι
36
απο οσο ξερω το νοτιο ειναι ακριβοτερο σε σχεση με τον βορρα..το ειχε πει κ ο τραμουντανα!
συγκεκριμενα θα παω νορθαπτον κοιταξα εδω και το με 2 δωματια βγαινει απο 700-900 εκτος αν δεν καταλαβα στις αγγελιες καλα στο σαιτ που σ εστειλα κ ειναι για ενοικιο για υπνοδωματια μονο κ οχι ολο το διαμερισμα...υπαρχει κ η σκεψη να νοικιασω δωματιο μιας κ για αρχη δεν σκεφτομαι να παω μονιμα αλλα ισως κ κατσω βλεποντας κ κανοντας που λεμε..

Επειδή πας στοχευμένα για απλές δουλειές, όπου μάξιμουμ θα σου μένουν καθαρά 1200-1400 το πολύ, θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις κάτι εκτός Λονδίνου, όπου θα χεις καλύτερη ποιότητα ζωής και διαμονής και θα σου μένουν πιο πολλά λεφτά
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Επειδή πας στοχευμένα για απλές δουλειές, όπου μάξιμουμ θα σου μένουν καθαρά 1200-1400 το πολύ, θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις κάτι εκτός Λονδίνου, όπου θα χεις καλύτερη ποιότητα ζωής και διαμονής και θα σου μένουν πιο πολλά λεφτά
θες να πεις μαξ να βγαζω 1300-1400 λιρες τον μηνα ?εκτος λονδινου οπως?Ενα απο τα καλα που εχει το εξωτερικο ειναι οτι σε πληρωνουν τα προβλεπομενα σε σαββατα κυριακες και βραδια..οχι οπως εδω!πχ στην Αγγλια τα περισσοτερα ειναι 4ημερα 10ωρα και 3 μερες ρεπο..εξω μπορεις να δουλευεις σκ και μια μερα απο δευτερα εως παρασκευη και να ειναι σαν να δουλευεις 4 μερες(απο λεφτα)..Στην ελλαδα τι δουλευεις κυριακη τι παρασκευη το ιδιο ειναι..εκτος αν εισαι καπου καλα με βυσμα
 

Επισκέπτης
Έχεις τσεκάρει καμία Σλοβακία,Πολωνία,Τσεχία κτλ;Αρκετοί έλληνες έχουν πάει σε αυτές τις χώρες.Τα λεφτά δεν είναι τρελά αν και εκεί η ζωή είναι σχετικά πιο φθηνή σε σχέση με Ελλάδα.Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις κάτι για τις δουλειές που ανέφερες σε αυτές τις χώρες γιατί εκεί θα πρεπει να μιλάς την γλώσσα τους.Συνήθως εκεί πάνε πληροφορικάριοι σε εταιρείες που πρέπει να μιλάς αγγλικά.
πιστευεις με τις γνωσεις μου μπορω να δουλεψω εκει; επισης θα μου φτανουν τα λεφτα για να νοικιασω ενα σπιτι 60 τμ με βεραντα ησυχο και ευηλιο ή μονο Ελλαδα τετοιες "πολυτελειες"; Απο γυναικες για καποιον που ειναι κοντος τι παιζει; Σε ευχαριστω πολυ.
 

theofilos sexidis

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2017
Μηνύματα
69
Like
10
Πόντοι
0
θες να πεις μαξ να βγαζω 1300-1400 λιρες τον μηνα ?εκτος λονδινου οπως?Ενα απο τα καλα που εχει το εξωτερικο ειναι οτι σε πληρωνουν τα προβλεπομενα σε σαββατα κυριακες και βραδια..οχι οπως εδω!πχ στην Αγγλια τα περισσοτερα ειναι 4ημερα 10ωρα και 3 μερες ρεπο..εξω μπορεις να δουλευεις σκ και μια μερα απο δευτερα εως παρασκευη και να ειναι σαν να δουλευεις 4 μερες(απο λεφτα)..Στην ελλαδα τι δουλευεις κυριακη τι παρασκευη το ιδιο ειναι..εκτος αν εισαι καπου καλα με βυσμα
κοιταξε κ Ανατολικο Λονδινο που εχει σχετικα φθηνα ενοικια.Βεβαια εννοειται με συγκατοικους παλι.Ειναι σχεδον αναποφευκτο λογω κοστους.
ενα φιλαρακι μου εκει εμενε για μεγαλο χρονικο διαστημα κ μαλιστα εργαζοτανε στα λιντλ σαν ταμειας...καθε μερα πολλοι απο τους πελατες ηταν Ελληνες,λολ.Γαμησετα,ολη η Ελλαδα Λονδινο ειναι κ Βορεια Αγγλια.
Νομιζω τσεπωνε 1200 λιρες/μηνα αν θυμαμαι καλα.Θα τον ρωτησω ομως.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Πολυ το ψειριζετε και δεν θα κανετε τιποτα
Εγώ ημουν ήδη στρατιωτικός και η πρώτη δουλεια που μου εκατσε ηταν Αφρική
Η δεύτερη ειναι Ευρώπη
Σας ενδιαφερει να βγάλετε περισσοτερα λεφτά εξω ή απλα κουβέντα να γινεται
Ειδικά οταν καποιοι δεν κανουν καθόλου λεφτα στην Ελλάδα :S
 

poutsoskabilos2018

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2018
Μηνύματα
166
Like
92
Πόντοι
1
dynamics θα σε κόψει λόρδα στην Αγγλία, θα ψάχνεις φαγητό από τα σκουπίδια εκεί, ούτε να παρανομήσεις δεν θα μπορείς για να βγάλεις κανένα φράγκο, γιατί εκεί είσαι σκλάβος με νόμους, δεν σου αρέσει η Ελλάδα ε ?? Αν είχες υπομονή άρχοντας θα ήσουν … αλλά μια ζωή γκρίνια!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
θες να πεις μαξ να βγαζω 1300-1400 λιρες τον μηνα ?εκτος λονδινου οπως?Ενα απο τα καλα που εχει το εξωτερικο ειναι οτι σε πληρωνουν τα προβλεπομενα σε σαββατα κυριακες και βραδια..οχι οπως εδω!πχ στην Αγγλια τα περισσοτερα ειναι 4ημερα 10ωρα και 3 μερες ρεπο..εξω μπορεις να δουλευεις σκ και μια μερα απο δευτερα εως παρασκευη και να ειναι σαν να δουλευεις 4 μερες(απο λεφτα)..Στην ελλαδα τι δουλευεις κυριακη τι παρασκευη το ιδιο ειναι..εκτος αν εισαι καπου καλα με βυσμα

ρε παίκτη μου με 1400 λίρες τον μήνα στην Αγγλία λιμοκτονείς ή ζείς μίζερα... ξεχνάς δικό σου σπίτι και θα πρέπει να μένεις σε δωμάτιο σε σπίτι παρέα με άλλους ... για να πιάσεις 1400 λίρες τον μήνα (καθαρά) θα πρέπει να βγάζεις περίπου 1750 μικτά...

με ωρομίσθιο 7.5 λίρες (νυχτερινά που σημαίνει μετα τις 11 το βράδυ και όχι 10 όπως εδώ και μέχρι τις 6 το πρωί γύρω στις 9.5-10 λίρες)... Σάββατα δεν έχουν διαφορές, Κυριακές πιθανόν να έχουν μια μικρή προσαύξηση ... υπερωρίες δεν υπάρχουν πάνε με κανονικό ωρομίσθιο...

Ενα σπίτι ενός υπνοδωματίου με σαλόνι και κουζίνα στον βορρά της Αγγλίας (που είναι φτηνά) πάει γύρω στις 450 λίρες ... βάζεις και περίπου 80 για δημοτικό φόρο και πιάνεις 530 .. βάλε ιντερνετ, ρεύμα, αέριο και θέλεις 570-600 τον μήνα (και αυτό αν είναι χωρίς έπιπλα που σημαίνει ότι θέλεις περίπου 1500 λίρες αρχικά για να το επιπλώσεις)

σε επαγγέλματα και με τα προσόντα τα δικά σου μόνον θέσεις ωρομισθίων μπορείς να χτυπήσεις και τίποτε παραπάνω...

τράβα καλύτερα στο χωριό σου και αν έχεις τίποτε κτηματάκια από τα γερόντια σου και πατρικό στο χωριό δούλεψε τα, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει να βρείς τρόπους να μειώνεις το κόστος και να βγάζεις καλό πράμα και άφησε τα εξωτερικά...

το μόνο που θα πετύχεις είναι να μας λες μετά πόσο μίζερα και πόσο δύσκολα την βγάζεις και πόσες φορές σου ήρθε να κόψεις τις φλέβες σου..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
απο οσο ξερω το νοτιο ειναι ακριβοτερο σε σχεση με τον βορρα..το ειχε πει κ ο τραμουντανα!
συγκεκριμενα θα παω νορθαπτον κοιταξα εδω και το με 2 δωματια βγαινει απο 700-900 εκτος αν δεν καταλαβα στις αγγελιες καλα στο σαιτ που σ εστειλα κ ειναι για ενοικιο για υπνοδωματια μονο κ οχι ολο το διαμερισμα...υπαρχει κ η σκεψη να νοικιασω δωματιο μιας κ για αρχη δεν σκεφτομαι να παω μονιμα αλλα ισως κ κατσω βλεποντας κ κανοντας που λεμε..

ρε παίκτη μου η περιοχή αυτή απέχει 2.5 ώρες με το τραίνο από το Λονδίνο...

και τα 800 τον μήνα προσαυξάνονται κατά 200 τουλάχιστον με λογαριασμούς (δημοτικό φόρο, ιντερνετ, ρεύμα, αέριο)... και κανένα από δαύτα από ότι είδα δεν είναι επιπλωμένο οπότε θέλεις και 1500-2000 αρχικό κεφάλαιο για μια ελάχιστη επίπλωση...
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Καλημέρα, εχω μεταναστευσει Αγγλια εδώ και σχεδόν 10 χρονια (πιστευω ότι αργησα να το κανω) και εχω γραψει καποια πραγματα σχετικα με το εξωτερικο. Χωρις να θελω να επηρεασω κανεναν, τα παρακατω είναι με βαση τη δικη εμπειρια δεκα χρονια:

1) Λονδινο ειναι παρα πολυ ακριβο το να μεινετε μονοι σας απλα ξεχαστε το. Αναλογως με το εισοδημα και τη περιοχη που μενετε να ειστε προετοιμασμενοι να μενετε με 1-6 αλλους συγκατοικους απο ολο το κοσμο, Ινδια, Πακισταν, Ρουμανια, Βουλγαρια, Αιθιοπια, Ιταλια, Ισπανια κτλ. Οι Ελληνες δεν ειναι συνηθησμενοι στο να ζουν με κανονες και να μοιραζονται οποτε θα ειναι μια προκληση για εσας. Επισης εχετε υποψη οτι για να σας βαλει ενας ιδιοκτητης σε σπιτι, ειδικα αν ειναι μεσω μεσιτικου γραφειου, θα τσεκαρουν το ιστορικο σας και τα οικονομικα σας στοιχεια οπως ποιος ειναι ο μισθος σας για να επιβεβαιωσουν οτι μπορειτε να ανταπεξελθετε οικονομικα.
2) Οι συγκοινωνιες και ειδικα τα τρενα και ταξι ειναι ακριβα, ενα υπολογισιμο μερος του μισθου σας θα πηγαινει εκει. Επισης οι αποστασεις στο Λονδινο ειναι μεγαλες, εαν μενετε εκτος Κεντρικου Λονδινου αλλα η δουλεια σας ειναι κεντρο, υπολογιστε οτι θα ξοδευετε χρονο και χρημα στις μετακινησεις

3) Για να βρειτε δουλεια θα περασετε απο συνεντευξη αν τους αρεσει το βιογραφικο σας και σας καλεσουν. Οι Ελληνες δεν ειναι συνηθισμενοι να περνουν απο συνεντευξεις (ελεω μεσου) και επισης η γλωσσα ισως σας δυσκολεψουν. Ενω υπαρχουν πολλες δουλειες, υπαρχει πολυ μεγαλος ανταγωνισμος, ακομα και για θεσεις σερβιτορου αφου εδω αναζητουν τη τυχη τους απο ολο το κοσμο. Επισηςη θα πρεπει να εχεται χρηματα στην ακρη για εγγυηση σπιτιου και εξοδα μεσιτικου.

4) Με μισθους £1400 και £1600 λιρες που διαβαζω για Λονδινο, η ζωη σας θα ειναι πολυ λιτη σε βαθμο που μετα απο καιρο ισως καποιοι να μην τη παλεψουν. Θα συγκατοικειτε με αλλους 4, το μεσημεριανο σας θα ειναι σαντουιτς απο το σουπερμαρκετ και η διασκεδαση σας μηδαμινη. Επισης σκεφτειται τα αεροπορικα εξοδα αν θελετε να επισκεφτειτε Ελλαδα ειδικα καλοκαιρι και Χριστουγεννα



 

Επισκέπτης
ρε παίκτη μου με 1400 λίρες τον μήνα στην Αγγλία λιμοκτονείς ή ζείς μίζερα... ξεχνάς δικό σου σπίτι και θα πρέπει να μένεις σε δωμάτιο σε σπίτι παρέα με άλλους ... για να πιάσεις 1400 λίρες τον μήνα (καθαρά) θα πρέπει να βγάζεις περίπου 1750 μικτά...

με ωρομίσθιο 7.5 λίρες (νυχτερινά που σημαίνει μετα τις 11 το βράδυ και όχι 10 όπως εδώ και μέχρι τις 6 το πρωί γύρω στις 9.5-10 λίρες)... Σάββατα δεν έχουν διαφορές, Κυριακές πιθανόν να έχουν μια μικρή προσαύξηση ... υπερωρίες δεν υπάρχουν πάνε με κανονικό ωρομίσθιο...

Ενα σπίτι ενός υπνοδωματίου με σαλόνι και κουζίνα στον βορρά της Αγγλίας (που είναι φτηνά) πάει γύρω στις 450 λίρες ... βάζεις και περίπου 80 για δημοτικό φόρο και πιάνεις 530 .. βάλε ιντερνετ, ρεύμα, αέριο και θέλεις 570-600 τον μήνα (και αυτό αν είναι χωρίς έπιπλα που σημαίνει ότι θέλεις περίπου 1500 λίρες αρχικά για να το επιπλώσεις)

σε επαγγέλματα και με τα προσόντα τα δικά σου μόνον θέσεις ωρομισθίων μπορείς να χτυπήσεις και τίποτε παραπάνω...

τράβα καλύτερα στο χωριό σου και αν έχεις τίποτε κτηματάκια από τα γερόντια σου και πατρικό στο χωριό δούλεψε τα, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει να βρείς τρόπους να μειώνεις το κόστος και να βγάζεις καλό πράμα και άφησε τα εξωτερικά...

το μόνο που θα πετύχεις είναι να μας λες μετά πόσο μίζερα και πόσο δύσκολα την βγάζεις και πόσες φορές σου ήρθε να κόψεις τις φλέβες σου..


εδω  δεν πηγε να  δουλεψει  στη ροδο  στο ξενοδοχειο με τα 850 μεσο ορο τη σεζον και  τζαμπα φαι και  διαμονη ... σιγα μην παει στο χωριο .. εχει δουλεια στο χωριο ..
οι μπολσεβικοι θελουν μονο επιδοματα . .
 

Επισκέπτης
Ξεφτιλα για τον Ελληνα να ζει με συγκατοικους ωσαν Πακιστανος δουλος.
 

Επισκέπτης
Ξεφτιλα για τον Ελληνα να ζει με συγκατοικους ωσαν Πακιστανος δουλος.

Μακάρι όλοι οι Έλληνες να συγκατοικούσαν σε κάποια φάση της ζωής τους , αντί να περιμένουν  το ταπεράκι απ'τη μαμά , μένοντας μόνοι τους σαν τον κούκο !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom