Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

TNT!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.409
Κριτικές
2
Like
2.979
Πόντοι
456
Με τα λόγια χτίζει ανωγεια και κατώγεια ο @xeftilismenos ...:coffee:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Μια χαρά σε βρίσκω και εύχομαι η nomad life να είναι μία καλή εμπειρία για σένα. Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Όταν αποφάσισες να βελτιώσεις τη ζωή σου έκανες κάποιο συγκεκριμμένο πλάνο;
Η πρώτη απόφαση ήταν να φύγω εξωτερικό κάπου όπου είχε ελάχιστη ανεργία και άρα θα είχα μεγαλύτερες πιθανότητες να βρω καλή δουλειά.
Μετά και έχοντας ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά μου άρχισα να βλέπω τι γίνεται με την αγορά και κατέληξα ποιος κλάδος ακριβώς με ενδιαφέρει. Και διάλεξα έναν κλάδο που τα τελευταία 5 χρόνια μου έχει φέρει τρελά χρήματα και η φάση είναι ότι πριν δεν είχα καμία ιδέα για αυτόν.
Και κάτι που έχω βάλει ως αρχή σαν επαγγελματίας όσα χρόνια είμαι εξωτερικό είναι ότι δεν θα έχω κανέναν μεσογειακό διευθυντή από πάνω μου, μόνο από κεντρική Ευρώπη. Είναι οι μόνοι που ξέρουν πώς να σέβονται συνεργάτες και υπαλλήλους.

Θα καταλήξω ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να αφουγκραζεσαι άτομα με όραμα και που έχουν πετύχει κάτι διαφορετικό. Όσο μένει κάποιος Ελλάδα και θα συχνάζει για καφέ με τα ίδια άτομα, δεν πρόκειται να μπει το μυαλό σου σε τροχιά επιτυχίας. Εγώ όλα αυτά τα χρόνια πήγαινα σε συναντήσεις με ξένους και digital nomads και συζητάγαμε για προτζεκτς που τρέχουν σε άλλες χώρες, πώς άνοιξαν τις εταιρίες τους, τι υπηρεσίες προσφέρουν κλπ. Ξέρω άτομα που βγάζουν 20κ+ τον μήνα, που έχουν ποσοστά σε εταιρείες στο Ντουμπάι και άλλος έχει κτίσει βίλα με 5 δωμάτια στην Ταϋλάνδη. Όλοι τους κάτω από 35 ετών.
Και θεωρώ ότι από όλη αυτή την επικοινωνία μου μπήκε το μικρόβιο για να ψαχτω και δοκιμάζοντας διαφορετικές εταιρίες κάθε χρόνο (που και αυτό θέλει Ρίσκο), τελικά αποφάσισα να ανοίξω δικιά μου εταιρεία.
Και εκεί είναι που απογειώθηκε η φάση.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.217
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Η πρώτη απόφαση ήταν να φύγω εξωτερικό κάπου όπου είχε ελάχιστη ανεργία και άρα θα είχα μεγαλύτερες πιθανότητες να βρω καλή δουλειά.
Μετά και έχοντας ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά μου άρχισα να βλέπω τι γίνεται με την αγορά και κατέληξα ποιος κλάδος ακριβώς με ενδιαφέρει. Και διάλεξα έναν κλάδο που τα τελευταία 5 χρόνια μου έχει φέρει τρελά χρήματα και η φάση είναι ότι πριν δεν είχα καμία ιδέα για αυτόν.
Και κάτι που έχω βάλει ως αρχή σαν επαγγελματίας όσα χρόνια είμαι εξωτερικό είναι ότι δεν θα έχω κανέναν μεσογειακό διευθυντή από πάνω μου, μόνο από κεντρική Ευρώπη. Είναι οι μόνοι που ξέρουν πώς να σέβονται συνεργάτες και υπαλλήλους.

Θα καταλήξω ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να αφουγκραζεσαι άτομα με όραμα και που έχουν πετύχει κάτι διαφορετικό. Όσο μένει κάποιος Ελλάδα και θα συχνάζει για καφέ με τα ίδια άτομα, δεν πρόκειται να μπει το μυαλό σου σε τροχιά επιτυχίας. Εγώ όλα αυτά τα χρόνια πήγαινα σε συναντήσεις με ξένους και digital nomads και συζητάγαμε για προτζεκτς που τρέχουν σε άλλες χώρες, πώς άνοιξαν τις εταιρίες τους, τι υπηρεσίες προσφέρουν κλπ. Ξέρω άτομα που βγάζουν 20κ+ τον μήνα, που έχουν ποσοστά σε εταιρείες στο Ντουμπάι και άλλος έχει κτίσει βίλα με 5 δωμάτια στην Ταϋλάνδη. Όλοι τους κάτω από 35 ετών.
Και θεωρώ ότι από όλη αυτή την επικοινωνία μου μπήκε το μικρόβιο για να ψαχτω και δοκιμάζοντας διαφορετικές εταιρίες κάθε χρόνο (που και αυτό θέλει Ρίσκο), τελικά αποφάσισα να ανοίξω δικιά μου εταιρεία.
Και εκεί είναι που απογειώθηκε η φάση.
Όλες οι επαγγελματικές αποφάσεις σου μου φαίνονται σωστές. Ίσως να το συμπλήρωνες και με ένα επενδυτικό πλάνο, αν δεν το έχεις σκεφτεί ως τώρα.
 

eleftherossss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
30
Κριτικές
13
Like
697
Πόντοι
990
Ένα ποστ γεμάτο αερολογίες. Προσοχή, ΔΕΝ αμφισβητώ τα μπούλετ πόιντς που έχεις βάλει. Ο καθένας θα μπορούσε να εκφράσει και να έχει πραγματοποιήσει κάποια από τα παραπάνω. Απλά μη νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον Πάπα από τα αχα
ο που τα τελευταία 5 χρόνια μου έχει φέρει τρελά χρήματα και η φάσ
Ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει μπορεί να βγάλει συμπεράσματα μόνος του.
Ο κακομοίρης που απλά σκέφτεται να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, θα είναι πάντα κακομοίρης. Και έπεσες μέσα. Έφυγα από Αθήνα πριν 8 χρόνια με μισθό 1.200€.. Υπάλληλος γραφείου με 8 χρόνια προϋπηρεσία σε marketing, να έχω τον κλασικό μαλακα Έλληνα ιδιοκτήτη από πάνω που νομίζει ότι ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος του. Δεν άντεξα πάνω από 2 μήνες εκεί.

Πού βρίσκομαι τώρα; προσθέτεις άλλο ένα ψηφίο στον μισθό εκείνο. :rockon: Και δουλεύω remotely, από τον καναπέ, το καφέ ή την παραλία, ενώ είμαι αφεντικό του εαυτού μου.
Δεν θα βγω πουθενά να γράψω ότι είμαι ο καλύτερος, έχω πετύχει τα πάντα κλπ.
Αφήνω τα σκουπίδια παραπάνω να παραληρουν. Και γελάω με άτομα που μιλάνε, χωρίς καν να έχουν πετύχει κάτι στο εξωτερικό. Όμως πώς είναι η ζωή μου;
- Δεν ασχολούμαι με ελληναράδες
- Δεν ασχολούμαι με πολιτικά ή αθλητικά
- Ταξιδεύω από τα 18 μου φουλ στο εξωτερικό. Πλέον στο 2022 έκανα σύνολο πάνω από 15 ταξίδια. Ήδη για το 2023 έχω 3 διαφορετικές χώρες κλείσει για τους 3 πρώτους μήνες (Ευρώπη), ενώ στάνταρ θα παίξει κάποιος εξωτερικός προορισμός προς Ταϋλάνδη ή Ινδονησία αργότερα.
- Δεν έχω μίζερους ανθρώπους στη ζωή μου. Μόνο λίγους καλούς φίλους
- Βγάζω την καυλα μου σε γκόμενες (μόνο Ρωσίδες/Ουκρανες) κάθε βδομάδα
- Έχω μια 750αρα μηχανή και πρόσφατα πήρα και ένα γερμανικό cabrio
- Δεν χαλάω λεφτά σε μαλακιες, όπως μπουκαλια σε μαγαζιά ή ρούχα top μάρκας ή εσκορτ των 150€. Εννοείται ότι κερνάω ποτά τους φίλους μου και προτιμώ ένα δείπνο σε ακριβό εστιατόριο με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν και 150€ για 2 άτομα.
- Μένω σε τοπ διαμερίσματα. Τα τελευταία 4 χρόνια μένω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα που μπαίνω εγώ πρώτος. Νιώθω ότι αφού τρώω την πίκρα του εξωτερικού, τουλάχιστον να έχω έναν ωραίο χώρο γύρω μου.

Επόμενος στόχος για το 2023;
Ίσως ξεκίνημα digital nomad life με σκοπό μένω μήνες σε διαφορετικές χώρες. :thumbsup:
Τι δουλειά κάνεις ακριβώς στο marketing ?
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

Τα φτωχαδάκια πάλι ταξιδάκια :grin:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

Τα φτωχαδάκια πάλι ταξιδάκια :grin:
Καπου πρεπει να φαγωθει το market pass τυπε :headbaning1:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Έχουμε κανέναν εδώ που να έχει περάσει καιρό στο Άμστερνταμ;
Δεν μιλάω για τουρίστες.
Κάποιος που να ξέρει πώς είναι η καθημερινή ζωή και αν παλεύεται με τη βροχή και την υγρασία.
Σκέφτομαι για τον επόμενο προορισμό μου ως τρίτη χώρα προορισμού.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Έχουμε κανέναν εδώ που να έχει περάσει καιρό στο Άμστερνταμ;
Δεν μιλάω για τουρίστες.
Κάποιος που να ξέρει πώς είναι η καθημερινή ζωή και αν παλεύεται με τη βροχή και την υγρασία.
Σκέφτομαι για τον επόμενο προορισμό μου ως τρίτη χώρα προορισμού.
Θα αφήσεις τις Ρωσίδες της Κύπρου ρε μαν για τις Ολλανδέζες με τις βρωμερές μασχάλες ;

Θα πάρεις βέβαια την φοροελάφρυνση σαν εξπατ
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Θα αφήσεις τις Ρωσίδες της Κύπρου ρε μαν για τις Ολλανδέζες με τις βρωμερές μασχάλες ;

Θα πάρεις βέβαια την φοροελάφρυνση σαν εξπατ
Κοίτα που γίναμε και φιλαράκια τώρα και μου δίνεις και συμβουλές ενώ σε άλλες φάσεις μου τη μπαίνεις στο άσχετο.

Όπως και να έχει, δεν έχω σκοπό να κόψω άμεσα την Κύπρο, αφού θα διατηρήσω την έδρα της εταιρείας μου εκεί και τον λογιστή μου να μου κανονίζει τα έξοδα κλπ.
Οπότε θα έχω 3 μήνες τον χρόνο υποχρέωση να πηγαίνω στο νησί έτσι και αλλιώς, από όποια χώρα και να μένω.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.217
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Έχουμε κανέναν εδώ που να έχει περάσει καιρό στο Άμστερνταμ;
Δεν μιλάω για τουρίστες.
Κάποιος που να ξέρει πώς είναι η καθημερινή ζωή και αν παλεύεται με τη βροχή και την υγρασία.
Σκέφτομαι για τον επόμενο προορισμό μου ως τρίτη χώρα προορισμού.
Πώς κι έτσι Αμστερντάμ κι όχι κάπου αλλού πιο ζεστά πχ Μπαρσελόνα; Παίζει τίποτα φορολογικό που υπονοεί ο Γλυφό; Έτσι για να το έχουμε υπόψη, αν είναι...

ΥΓ Καλή εγκατάσταση!
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Πώς κι έτσι Αμστερντάμ κι όχι κάπου αλλού πιο ζεστά πχ Μπαρσελόνα; Παίζει τίποτα φορολογικό που υπονοεί ο Γλυφό; Έτσι για να το έχουμε υπόψη, αν είναι...

ΥΓ Καλή εγκατάσταση!
Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα. Έρευνα αγοράς κάνω.

Έχω πάει και στην Μπαρτσελόνα και το κλίμα είναι ωραίο, αλλά αν δεν μάθεις ισπανικά δεν παλεύεται η χώρα. Έχουν θέμα με τα Αγγλικά.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.217
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα. Έρευνα αγοράς κάνω.

Έχω πάει και στην Μπαρτσελόνα και το κλίμα είναι ωραίο, αλλά αν δεν μάθεις ισπανικά δεν παλεύεται η χώρα. Έχουν θέμα με τα Αγγλικά.
Έρευνα αγοράς; Ε όχι τα αγγλικά δεν παίζουν με την καμμία. Αν όμως είναι να εγκατασταθείς για την εμπειρία (αλλαγή περιβάλλοντος), αλλά να δουλεύεις online στοχεύοντας πάντα αγγλόφωνη αγορά, τότε δεν χρειάζεσαι και τίποτα ισπανικά επιπέδου για την καθημερινή χρήση. Είναι αρκετά εύκολη γλώσσα.

Η ισπανία είναι ενδιαφέρουσα, αν ξέρεις τη γλώσσα, επειδή βρίσκεις εταιρείες που στοχεύουν όχι μόνο την τοπική, αλλά και την λατινοαμερικάνικη αγορά. Επίσης είναι και πύλη εισόδου για λατινοαμερικάνες που θέλουν να ζήσουν στην ΕΕ. Αυτές είναι και εύκολες σε αντίθεση με τις ισπανίδες που είναι κάπως ζόρικες και γλωσσούδες.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Επειδη εχω ζησει κοντα στο αμστερνταμ κι εχω επισκεφτει βαρκελονη, θα ψηφιζα την δευτερη δαγκωτο
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Έρευνα αγοράς; Ε όχι τα αγγλικά δεν παίζουν με την καμμία. Αν όμως είναι να εγκατασταθείς για την εμπειρία (αλλαγή περιβάλλοντος), αλλά να δουλεύεις online στοχεύοντας πάντα αγγλόφωνη αγορά, τότε δεν χρειάζεσαι και τίποτα ισπανικά επιπέδου για την καθημερινή χρήση. Είναι αρκετά εύκολη γλώσσα.

Η ισπανία είναι ενδιαφέρουσα, αν ξέρεις τη γλώσσα, επειδή βρίσκεις εταιρείες που στοχεύουν όχι μόνο την τοπική, αλλά και την λατινοαμερικάνικη αγορά. Επίσης είναι και πύλη εισόδου για λατινοαμερικάνες που θέλουν να ζήσουν στην ΕΕ. Αυτές είναι και εύκολες σε αντίθεση με τις ισπανίδες που είναι κάπως ζόρικες και γλωσσούδες.
Δεν έχει σχέση με τη δουλειά μου το πού θα μείνω.
Μιλάω καθαρά για το πώς επιβιώνεις σε μια ξένη χώρα.
Και έχω πάει 3 φορές στην Ισπανία και είναι άθλιοι με τα Αγγλικά. Ακόμα και σε τουριστικά μέρη είχα βρει μαγαζιά που δε μίλαγαν αγγλικά.
Άντε τώρα να θες να βγάλεις άκρη με δημόσιες υπηρεσίες, εφορία, τράπεζες κλπ.
Πολλοί δεν τα σκέφτονται αυτά, αλλά αν δε μιλάς τη ντόπια γλώσσα είναι μεγάλο πακέτο όταν πας να μείνεις εκεί.
 

cocos30

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
898
Κριτικές
15
Like
2.015
Πόντοι
2.477
Καταρχάς ο Έλληνας είναι πιο κοντά στον Ισπανό σαν εμφάνιση είναι πιο αποδεκτός εκεί στην Ολλανδία είναι ξανθοί με γαλανά μάτια
Με την λογικη της εμφανισης τυπε προτεινεις να επιλεξει ο καθε ενδιαφερομενος την επιβιωση του στο εξωτερικο?
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Καταρχάς ο Έλληνας είναι πιο κοντά στον Ισπανό σαν εμφάνιση είναι πιο αποδεκτός εκεί στην Ολλανδία είναι ξανθοί με γαλανά μάτια

Ναι αλλά εκεί πάνω το μελαχρινό τραβάει τις γυναίκες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom