Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Δεν ειναι μονο αυτο. Το συναισθημα του να εισαι Αυγουστο μηνα μεσημερι στο 1 μετρο απο τη θαλασσα και να μη μπορεις να μπεις μεσα, για εναν μεσογειακο ειναι μη αποδεκτο. Δεν καταπινεται με τιποτα...
Οπως και το να βρεχει καλοκαιρι 15 μερες σερι ολημερις με 17 βαθμους και συνεχη ανεμο

Αν γαμάς,στ'αρχίδια σου ο καιρός

Κι εδώ δηλαδή να βλέπεις τη θάλασσα και τις ξεκωλιάρες αλλά να μην γαμάς καμία,καλύτερα είναι;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αν γαμάς,στ'αρχίδια σου ο καιρός

Κι εδώ δηλαδή να βλέπεις τη θάλασσα και τις ξεκωλιάρες αλλά να μην γαμάς καμία,καλύτερα είναι;
Ναι αλλα Ελλαδα γαμας πουτανες με 20 ευρω.
Ζουμερα, φρεσκα, ζουμπουρλιδικα, λαχταριστα, μοσχομυριστα ρωσιδακια και οχι μονο.
Αγγλια αμα εισαι αγαμητος εισαι στον πατο του πλανητη, γιατι εισαι στη χωρα που οι γυναικες πηδιουνται 20 φορες πιο ευκολα, αλλα δεν εχει και πουτανες. Οποτε εισαι αντικειμενικα στον πατο. Πιο πισω απο Τανζανους, Μογγολους, Ιθαγενεις Ωκεανιας, Βολιβιους, Αλασκανους, Βλαδιβοστοκιανους, Ουζμπεκους, κλπ αυτοι γαμανε πολυ περισσοτερο με τον εναν η τον αλλον τροπο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αν γαμάς,στ'αρχίδια σου ο καιρός

Κι εδώ δηλαδή να βλέπεις τη θάλασσα και τις ξεκωλιάρες αλλά να μην γαμάς καμία,καλύτερα είναι;
Βασικα αφου εισαι αυτης της αποψης, γιατι δεν πας Αγγλια οπου γαμας 20 φορες πιο ευκολα; Τι σε κραταει Ελλαδα;
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Έλληνας που δεν την παλεύει Αγγλία και θέλει να γυρίσει


Αγγλια μετα απο 2 βδομαδες διακοπες Ελλαδα

Με εχει πιασει η μιρλα οσο δε παει. Χθες γυρισα Αγγλια μετα απο 2 βδομαδες διακοπων στα πατρια εδαφη. Εφαγα, ηπια τους καφεδες μου, πηγα στην παραλια, ειδα τους δικους μου και την οικογενεια μου. Απλα δεν την παλευω τωρα παλι εδω πισω στους 13 βαθμους με βροχη και ομιχλη. Να δουλευεις 1 χρονο για να απολαυσεις 2 βδομαδες. Σε οσους μιλαω μου λενε καλα κανεις και εφυγες και εισαι εκει και μην γυρισεις πισω, η κατασταση ειναι τραγικη εδω στην Ελλαδα κλπ. Μα ολοι εκει ειναι και πανε στις δουλειες τους και στα καφεδακια τους μετα το απογευμα και τωρα θα πανε διακοπες στα νησια, πανε και την εκδρομη τους το σαββατοκυριακο αναμεσα στην δουλεια. Κανεις δεν καταλαβαινει πραγματικα πως νιωθει καποιος που ειναι εξω, ολοι λενε να προσαρμοστεις αλλα κανεις δεν ξερει πως δεν ειναι ευκολο κατι τετοιο και οτι και να γινει δεν ειναι σαν να εισαι στην χωρα σου. Προσπαθω να βρω κατι να κανω να γυρισω Ελλαδα αλλα δε θελω να γυρισω σε ελληνες εργοδοτες που πληρωνουν στην καλυτερη 1200 ευρω και απαιτουν 12ωρα, απληρωτες υπερωριες και να σου συμπεριφερονται σαν να εισαι ζωο. Δεν ζηταω να βγαζω εκατομμυρια, να εχω μια αξιοπρεπξη καθημερινοτητα και ζωη ζητω απλα. Ειναι δυσκολο να εισαι εξω, μακρια απο ολους και ολα. Καταλαβαινω πως καποιος θα πει ναι αλλα βγαζεις χρηματα και εισαι ανετος και θα δει μονο τα καλα της καταστασης, αλλα δεν ειναι ετσι η ζωη εδω περα. Μπορεις να εχεις υλικα αγαθα, αλλα δεν ειναι αυτο το μονο που μετραει σε αυτη την ζωη μετα απο ενα σημειο. Νιωθω εγκλωβισμενος σε μια ζωη που δεν μπορω να την αλλαξω και να βγω απο αυτον τον λαβυρινθο. Αν παραμεινω εδω θα ειμαι ψυχολογικα πεσμενος και θα μου λειπουν ολα ζωντας ομως σε μια σταθερη κατασταση με την δουλεια μου και το σπιτι μου, αν φυγω και γυρισω Ελλαδα δε θα βγαζω τον μηνα, δεν θα εχω δουλεια ή θα εχω κατι χαμηλομισθο με κακιστες εργασιακες συνθηκες, θα ειμαι ομως κοντα στους δικους μου και θα μπορω να απολαυσω τον καφε μου την παραλια ή με θεα την Ακροπολη. Πραγματικα ειναι αδιεξοδο και δεν βρισκω λυση...
Αδερφή η γκομενα μου κάνει
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Αν γαμάς,στ'αρχίδια σου ο καιρός

Κι εδώ δηλαδή να βλέπεις τη θάλασσα και τις ξεκωλιάρες αλλά να μην γαμάς καμία,καλύτερα είναι;
Μάλλον δεν έχειςάποψη καμία από εξωτερικό.
Αλλιώς δεν θα πέταγες τέτοια κοτσάνα.

Η ζωή δεν είναι μόνο γαμησι.
Είναι και να περνάς όμορφα από πλευρά παρέας, βόλτας, ανθρώπων, φαγητού.
Όταν στα άλλα τα βρίσκεις ζόρια (και καταλαβαίνω απόλυτα πόσο ζόρι είναι η Αγγλία), τότε ίσως το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι το γαμησι.

Αν είσαι μόνο γεμάτος από τα άλλα, τότε αρχίζεις να ψάχνεις πού να την πέσεις καλύτερα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Μάλλον δεν έχειςάποψη καμία από εξωτερικό.
Αλλιώς δεν θα πέταγες τέτοια κοτσάνα.

Η ζωή δεν είναι μόνο γαμησι.
Είναι και να περνάς όμορφα από πλευρά παρέας, βόλτας, ανθρώπων, φαγητού.
Όταν στα άλλα τα βρίσκεις ζόρια (και καταλαβαίνω απόλυτα πόσο ζόρι είναι η Αγγλία), τότε ίσως το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι το γαμησι.

Αν είσαι μόνο γεμάτος από τα άλλα, τότε αρχίζεις να ψάχνεις πού να την πέσεις καλύτερα.

Με καλές συνθήκες εργασίας και γκόμενα/γαμήσι,μια χαρά είσαι οπουδήποτε.Αυτά είναι τα δυο σημαντικότερα.Δεν πα να βρέχει και να χιονίζει
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
251
Like
258
Πόντοι
1
Μπορεί να εχιε κρύο Αγγλία, αλλά έχει και φτηνους προορισμούς οπωςΚαραϊβική Μαλδίβες και Μεσόγειο. Όσο για το τι λέει για Ελλάδα ο τύπος δεν μας λεεί γαμησε τίποτα εδώ κάτω 2 βδομάδες που είχε έρθει η μόνο καφέδες επινε εδώ και έτρωγε σουβλάκια?
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
251
Like
258
Πόντοι
1
καλησπερα παιδια σκεφτομαι να παω μεταναστης san francisco τι παιζει εκει ?
Γιατι αποκλειστικά σαν φραντζισκο και όχι αμερικη γενικά? Πολύ κακος καιρός για Καλιφόρνια το σαν φραντζισκο κοιτα προς Λος Άντζελες η νεβαντα η φοινιξ Αριζόνα που έχει καλό καιρο και αναπτυξη
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
καλησπερα παιδια σκεφτομαι να παω μεταναστης san francisco τι παιζει εκει ?

:confused:

 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
251
Like
258
Πόντοι
1
Αμερική λενε ότι είναι ωραία πάντως σαν χώρα χρήμα έχει γκομενακια πορα πολλά, μαγαζιά να ψωνίζεις παντού κλαμπ τεράστια με χιλιάδες γκομενακια μέσα, καλή φάση σαν χώρα, είναι μεγάλη χώρα, μη κρίνεις από ειδήσεις που μας πασάρουν, για να μας αποδείξουν πόσο τυχεροί είμαστε στην ελλαδα
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.669
Like
2.393
Πόντοι
606
Γιατι αποκλειστικά σαν φραντζισκο και όχι αμερικη γενικά? Πολύ κακος καιρός για Καλιφόρνια το σαν φραντζισκο κοιτα προς Λος Άντζελες η νεβαντα η φοινιξ Αριζόνα που έχει καλό καιρο και αναπτυξη
:hi:μαρεσει η δροσια αδερφε αλλα ισως αλλαξω γνωμη και παω καμια ελβετια που ειναι και εδω κοντα:grin:. Επειδη δουλευω εξωτερικες εργασιες τωρα με τον καυσωνα ο οργανισμος μου χτυπησε τιλτ και τελειωναμε 11 με 12 το μεσημερι αλλα παντα ειμαστε καθαρα στον ηλιο:cry::grin: δεν παλευετε η ζεστη με το που επεσε η θερμοκρασια βγαλαμε το συνεργειο σε μια μερα την δουλεια που βγαλαμε στον καυσωνα σε 3 μερες
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Με καλές συνθήκες εργασίας και γκόμενα/γαμήσι,μια χαρά είσαι οπουδήποτε.Αυτά είναι τα δυο σημαντικότερα.Δεν πα να βρέχει και να χιονίζει
Στο εχω ξαναπει: Για να παρεις μια γευση του τι σημαινει εξωτερικο, πηγαινε αυτες τις ημερες στο αεροδρομιο Θεσσαλονικης και ρωτα οσους πετανε για Γερμανια, Ολλανδια, Αγγλια επιστρεφοντας απο την αδεια τους, πως αισθανονται. Πολλοι απο αυτους ζευγαρια, που σημαινει δεν τους λειπει το γαμησι. Μετα ελα να το ξανασυζητησουμε
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.298
Κριτικές
62
Like
44.955
Πόντοι
9.297
Δεν ειναι μονο αυτο. Το συναισθημα του να εισαι Αυγουστο μηνα μεσημερι στο 1 μετρο απο τη θαλασσα και να μη μπορεις να μπεις μεσα, για εναν μεσογειακο ειναι μη αποδεκτο. Δεν καταπινεται με τιποτα...
Οπως και το να βρεχει καλοκαιρι 15 μερες σερι ολημερις με 17 βαθμους και συνεχη ανεμο
1690624696592.png
Εγώ είμαι Βόρειος και γελάω με τους θαλασσομανεις...προτιμώ να έχω 20 βαθμούς το καλοκαίρι παρά να είμαι στα όρια του καύσωνα επί εβδομάδες και να μαθαίνω συνέχεια για πυρκαγιές και κατεστραμμένες περιουσίες...είναι εικόνα υποαναπτυκτης τριτοκοσμικής χώρας όλο αυτό το "ελληνικό καλοκαίρι" σας...απλώς θέλω να βγάλει παραγωγές ο κόσμος για να βγάλει την χρονιά ,τίποτα άλλο...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.298
Κριτικές
62
Like
44.955
Πόντοι
9.297
Βασικα αφου εισαι αυτης της αποψης, γιατι δεν πας Αγγλια οπου γαμας 20 φορες πιο ευκολα; Τι σε κραταει Ελλαδα;
Χωρίς κεφάλαιο κίνησης και διάθεση να φάει στην μάπα συγγενείς έστω για τον πρώτο καιρό, δεν φεύγει κανένας μεγάλε...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Εγώ είμαι Βόρειος και γελάω με τους θαλασσομανεις...προτιμώ να έχω 20 βαθμούς το καλοκαίρι παρά να είμαι στα όρια του καύσωνα επί εβδομάδες και να μαθαίνω συνέχεια για πυρκαγιές και κατεστραμμένες περιουσίες...είναι εικόνα υποαναπτυκτης τριτοκοσμικής χώρας όλο αυτό το "ελληνικό καλοκαίρι" σας...απλώς θέλω να βγάλει παραγωγές ο κόσμος για να βγάλει την χρονιά ,τίποτα άλλο...
Σεβαστο. Εχεις ομως ζησει σε χωρα του Βορρα επι τουλαχιστον 2 χρονια; Γιατι οι 20 βαθμοι εχουν και αυτοι το τιμημα τους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Αμερική λενε ότι είναι ωραία πάντως σαν χώρα χρήμα έχει γκομενακια πορα πολλά, μαγαζιά να ψωνίζεις παντού κλαμπ τεράστια με χιλιάδες γκομενακια μέσα, καλή φάση σαν χώρα, είναι μεγάλη χώρα, μη κρίνεις από ειδήσεις που μας πασάρουν, για να μας αποδείξουν πόσο τυχεροί είμαστε στην ελλαδα

Εκεί αν δεν έχεις χρήμα,ούτε κλαμπάκια,ούτε γκομενάκια έχει.Μόνο παγκάκια...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Στο εχω ξαναπει: Για να παρεις μια γευση του τι σημαινει εξωτερικο, πηγαινε αυτες τις ημερες στο αεροδρομιο Θεσσαλονικης και ρωτα οσους πετανε για Γερμανια, Ολλανδια, Αγγλια επιστρεφοντας απο την αδεια τους, πως αισθανονται. Πολλοι απο αυτους ζευγαρια, που σημαινει δεν τους λειπει το γαμησι. Μετα ελα να το ξανασυζητησουμε

Αν είναι με ελλεεινίδες,μάλλον θα τους λείπει κι αυτό...

Αντί για γαμήσι,θα τρώνε πρηξοπούτσι να γυρίσουν πίσω.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.298
Κριτικές
62
Like
44.955
Πόντοι
9.297
Σεβαστο. Εχεις ομως ζησει σε χωρα του Βορρα επι τουλαχιστον 2 χρονια; Γιατι οι 20 βαθμοι εχουν και αυτοι το τιμημα τους.
Όχι.
Όμως το προτιμω αυτό από το να είμαι σε τριτοκοσμικές συνθήκες καύσωνα .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εκεί αν δεν έχεις χρήμα,ούτε κλαμπάκια,ούτε γκομενάκια έχει.Μόνο παγκάκια...
Η κάτω από τη γέφυρα όπως το μυθικό άσμα των Red Hot Chilli Peppers....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom