Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.431
Πόντοι
1.056
Άλλο να "ξέρεις" μια γλώσσα και άλλο να είσαι επαγγελματίας μεταφραστής με πτυχίο...!

Στην Αγγλία βρίσκεις δουλειά με περίπου £30.000 (€40.000) το χρόνο μόνο και μόνο επειδή μιλάς μέτρια Αγγλικά και τη μητρική σου γλώσσα...
Το μόνο που σου ζητάνε είναι να μεταφράζεις emails και τηλέφωνα από Ελληνικά στα Αγγλικά αλλά τίποτα το επίσημο.!

Ο επαγγελματίας μεταφραστής με πτυχίο θα δουλέψει σε επίσημες μεταφράσεις, για παράδειγμα δικηγορικά γραφεία, συμβόλαια, κτλ, σε δικαστήρια, κυβερνητικά γραφεία, πρεσβείες, αλλά και μεγάλες εταιρείες που διαπραγματεύονται βαριά συμβόλαια.

Άλλο το ένα λοιπόν, άλλο το άλλο...

Ο πρώτος είναι ανειδίκευτος...
Ο επαγγελματίας μεταφραστής δεν είναι...!!
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.528
Like
14.061
Πόντοι
3.506
Στην Αγγλία βρίσκεις δουλειά με περίπου £30.000 (€40.000) το χρόνο μόνο και μόνο επειδή μιλάς μέτρια Αγγλικά και τη μητρική σου γλώσσα...
Το μόνο που σου ζητάνε είναι να μεταφράζεις emails και τηλέφωνα από Ελληνικά στα Αγγλικά αλλά τίποτα το επίσημο.!

Ευκολη δουλεια. Ακομη κι ο Τσιπρας θα το καταφερνε αυτο!
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Εμένα , ο δεύτερος ξάδελφος του κολλητού μου , έχει έναν γνωστό , που η γκόμενα του είναι γνωστή , της εξαδέλφης του μπατζανάκη , γνωστοί επιστήμονα , του οποίου ο κηπουρός πήγε μετανάστης στην Λαπωνία

Εκεί λοιπόν τον συνάντησε μια γειτόνισσα μου , σε εκδρομή της την πρωτοχρονιά κτλ [ άσχετα εάν η τύπισσα δεν έχει πάει ποτέ της όχι μόνο στην Λαπωνία , αλλά και ούτε καν μέχρι την Γαστούνη ] και τον είδε να εργάζεται ως σερβιτόρος σε παραλιακό καλοκαιρινό καφέ – μπαρ κτλ με ξαπλώστρες , ομπρέλες κτλ και έχοντας μισθό , 70.000ευρω τον μήνα .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Δεν του κόβει και πολύ, άστα να πάνε...
Μωρέ ας σου έκοβε και σένα όπως εμένα για να φτάνεις τα ποσά που χτυπάω κάθε μήνα.

Εσύ είπαμε σε ποιά ξένη χώρα βρίσκεσαι, τι εμπειρία έχεις από εξωτερικό και με τι ποσά τη βγάζεις το μήνα;

Πάντως κάτι τέτοιοι ελληναράδες δε μου έχουν λείψει καθόλου στο εξωτερικό.
Δεν πειράζει, καθίστε να παλεύετε με το απλό μυαλουδάκι σας και αφήστε τους υπόλοιπους να χαλάνε έξω πολλαπλάσια από όσα βγάζετε εσείς το μήνα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Άλλο να "ξέρεις" μια γλώσσα και άλλο να είσαι επαγγελματίας μεταφραστής με πτυχίο...!

Στην Αγγλία βρίσκεις δουλειά με περίπου £30.000 (€40.000) το χρόνο μόνο και μόνο επειδή μιλάς μέτρια Αγγλικά και τη μητρική σου γλώσσα...
Το μόνο που σου ζητάνε είναι να μεταφράζεις emails και τηλέφωνα από Ελληνικά στα Αγγλικά αλλά τίποτα το επίσημο.!

Ο επαγγελματίας μεταφραστής με πτυχίο θα δουλέψει σε επίσημες μεταφράσεις, για παράδειγμα δικηγορικά γραφεία, συμβόλαια, κτλ, σε δικαστήρια, κυβερνητικά γραφεία, πρεσβείες, αλλά και μεγάλες εταιρείες που διαπραγματεύονται βαριά συμβόλαια.

Άλλο το ένα λοιπόν, άλλο το άλλο...

Ο πρώτος είναι ανειδίκευτος...
Ο επαγγελματίας μεταφραστής δεν είναι...!!
Τι τους εξηγείς τώρα μωρέ.
Μόνο να χαζογελανε ξέρουν.
Όταν όμως δεν έχουν ιδέα από την αγορά τους φαίνεται εξωγήινο που παιδιά έξω με καλά αγγλικά ή έξτρα γλώσσες από φροντιστήριο και χωρίς πτυχία καταφέρουν να χτυπάνε 2-3.000€ σε μερικά χρόνια.

Αυτοί οι κακομοίρηδες παλεύουν με 800-1000€/ μήνα, πώς να μη ζηλεύουν και να τους φαίνονται θεωρίες για ψεκασμενους.

Έτσι γελάω και εγώ που τον μισθό τους τον έχω Χ3 για έξοδα του μήνα.:grin::coffee:
 

TNT!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.409
Κριτικές
2
Like
2.979
Πόντοι
456
Να ξενιτεύεται ο άλλος, να δίνει κώλο όλη μέρα και εμείς εδώ ξάπλα να εισπράττουμε το μήνα όσα αυτός όλο το χρόνο χωρίς να δουλεύουμε...:coffee:
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.834
Κριτικές
21
Like
10.945
Πόντοι
4.546
Τι τους εξηγείς τώρα μωρέ.
Μόνο να χαζογελανε ξέρουν.
Όταν όμως δεν έχουν ιδέα από την αγορά τους φαίνεται εξωγήινο που παιδιά έξω με καλά αγγλικά ή έξτρα γλώσσες από φροντιστήριο και χωρίς πτυχία καταφέρουν να χτυπάνε 2-3.000€ σε μερικά χρόνια.

Αυτοί οι κακομοίρηδες παλεύουν με 800-1000€/ μήνα, πώς να μη ζηλεύουν και να τους φαίνονται θεωρίες για ψεκασμενους.

Έτσι γελάω και εγώ που τον μισθό τους τον έχω Χ3 για έξοδα του μήνα.:grin::coffee:
Για αυτό όποτε έρχεσαι Ελλάδα, ψάχνεις να γαμήσεις την υπερμουνάρα Ρωσίδα με 80 ευρώ, γιατί τα λεφτά τα έχεις απλόχερα.
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.431
Πόντοι
1.056
Τι τους εξηγείς τώρα μωρέ.
Μόνο να χαζογελανε ξέρουν.
Όταν όμως δεν έχουν ιδέα από την αγορά τους φαίνεται εξωγήινο που παιδιά έξω με καλά αγγλικά ή έξτρα γλώσσες από φροντιστήριο και χωρίς πτυχία καταφέρουν να χτυπάνε 2-3.000€ σε μερικά χρόνια.

Αυτοί οι κακομοίρηδες παλεύουν με 800-1000€/ μήνα, πώς να μη ζηλεύουν και να τους φαίνονται θεωρίες για ψεκασμενους.

Έτσι γελάω και εγώ που τον μισθό τους τον έχω Χ3 για έξοδα του μήνα.:grin::coffee:
Το ξέρω... δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο...

Η πλάκα είναι ότι ζω και εργάζομαι μόνιμα στο εξωτερικό για πάνω από μία δεκαετία, άρα ξέρω πολύ καλά τι λέω.!

Τους παραθέτω παραδείγματα ανθρώπων που δεν έχουν καμία εκπαίδευση / ειδίκευση, κανένα ιδιαίτερο ταλέντο αλλά βρήκαν δουλειά μόνο και μόνο επειδή ήταν εργατικοί και με όρεξη να δημιουργήσουν κάτι στη ζωή τους, και δεν με πιστεύουν.!! Το χλευάζουν.!?!

Έχω φιλοξενήσει Έλληνες φιλαράκια στο σπίτι μου μέχρι να βρουν δουλειά και να ορθοποδήσουν και τα έχω ζήσει από κοντά...
Έχω φτιάξει ουκ ολίγα CVs για φίλους για να τους βοηθήσω να βρουν δουλειά... Δεν ήξεραν ούτε το λεωφορείο να πάρουν να πάνε στο interview... αλλά δεν κώλωναν, τα κατάφεραν.!

Έχω δει Έλληνες να έρχονται με μόνο μία βαλίτσα ρούχα και ένα κινητό στο χέρι, να μη μπορούν να μιλήσουν τη γλώσσα παρά μόνο τα απολύτως βασικά (hi, how are you, I'm fine thanks) και να βγάζουν £30.000 πρώτο μισθό.!

Που να πιάσω να τους εξηγήσω για φίλους μου που τώρα βγάζουν
6-digits salary...
Καλά εκεί θα με σταυρώσουν.!!!
Λιθοβολισμό στην πλατεία και έτσι...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Έχω δει Έλληνες να έρχονται με μόνο μία βαλίτσα ρούχα και ένα κινητό στο χέρι, να μη μπορούν να μιλήσουν τη γλώσσα παρά μόνο τα απολύτως βασικά (hi, how are you, I'm fine thanks) και να βγάζουν £30.000 πρώτο μισθό.!

Αυτό μπορεί να γίνει εν έτει 2023;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Για αυτό όποτε έρχεσαι Ελλάδα, ψάχνεις να γαμήσεις την υπερμουνάρα Ρωσίδα με 80 ευρώ, γιατί τα λεφτά τα έχεις απλόχερα.
Σου είπε κανείς ότι όποιος βγάζει λεφτά πρέπει και να τα πετάει;
Και εδώ στο εξωτερικό με 60ευρώ γαμάω Ουκρανές και βγάζω πενταπλάσια από τον μέσο άνδρα που μπορεί να πληρώνει 140ευρώ για ένα γαμήσι.
Αν στα μάτια σου είναι πιο έξυπνος αυτός που πληρώνει 140ευρώ για την ίδια υπηρεσία, τότε δε μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις όσα γράφω γιατί στερείσαι να καταλάβεις και βασικά πράγματα.

Πάντως ακόμα περιμένω να ακούσω τις δικές σου εμπειρίες από το εξωτερικό, για τη χώρα που δουλεύεις και να δούμε και το δικό σου υπόβαθρο.
Εκτός αν όλα όσα πετάς είναι θεωρίες που έχεις ακούσει από άλλους, δεν έχεις δουλέψει ποτέ εξωτερικό και είσαι άλλος ένας Ελληναράς ξερόλας που έχεις άποψη για πράγματα που δεν είχες καν το θάρρος να δοκιμάσεις.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Αυτό μπορεί να γίνει εν έτει 2023;

Άνετα μπορεί να συμβεί , και κάθε μέρα και παντού , και τώρα , και λίγο πιο παλιά , και στο εξωτερικό και στο εσωτερικό

Πχ τύπος που δούλευε ως σεκιούριτι για 550 ευρώ τον μήνα , και ήταν 3 μήνες απλήρωτος , πουλούσε μούρη ότι έπαιρνε 2000 τον μήνα

Τύπισσα που δούλευε σε συνεργείο καθαρισμού , ήταν και καλά γραμματέας στην βουλή

Τύπισσα 4ωρη σε σούπερ μάρκετ που έκοβε σαλάμια , ήταν και καλά προσωπάρχης

Τύπος που πήγε στο εξωτερικό με μια βαλίτσα και κοιμόταν στα παγκάκια , είχε και καλά δικό του μαγαζί , και προσωπικό και πάει λέγοντας .

Ο άλλος ζει σε γκαρσονιέρα στην πλατεία αττικής , αλλά και καλά ζει σε αρχοντικό στο Παρίσι

Παίζει πολύ πράμα
 
Τελευταία τροποποίηση:

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.834
Κριτικές
21
Like
10.945
Πόντοι
4.546
Σου είπε κανείς ότι όποιος βγάζει λεφτά πρέπει και να τα πετάει;
Και εδώ στο εξωτερικό με 60ευρώ γαμάω Ουκρανές και βγάζω πενταπλάσια από τον μέσο άνδρα που μπορεί να πληρώνει 140ευρώ για ένα γαμήσι.
Αν στα μάτια σου είναι πιο έξυπνος αυτός που πληρώνει 140ευρώ για την ίδια υπηρεσία, τότε δε μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις όσα γράφω γιατί στερείσαι να καταλάβεις και βασικά πράγματα.

Πάντως ακόμα περιμένω να ακούσω τις δικές σου εμπειρίες από το εξωτερικό, για τη χώρα που δουλεύεις και να δούμε και το δικό σου υπόβαθρο.
Εκτός αν όλα όσα πετάς είναι θεωρίες που έχεις ακούσει από άλλους, δεν έχεις δουλέψει ποτέ εξωτερικό και είσαι άλλος ένας Ελληναράς ξερόλας που έχεις άποψη για πράγματα που δεν είχες καν το θάρρος να δοκιμάσεις.
Εστω ότι σου λέω 5 πράγματα για το βιογραφικό μου, από που θα καταλάβεις αν είναι αλήθεια ή ψέμματα? Ότι και να είμαι, δεν εχω έπαρση και ποτέ δε βγήκα να υπερηφανευτώ για το πόσα βγάζω, υποτιμόντας όλους τους υπόλοιπους που αμοίβονται με τα μισά ή το 1/3 των χρημάτων, όπως κάνεις κατά καιρούς. Τέλος, θα μπορούσα να φέρω το αντιεπιχείρημα του Μεταξουργείου με 10 ευρώ γαμήσι (μιας και μιλάμε για την ίδια υπηρεσία), αλλά δε θα το κάνω για να μη με πεις βραδύνους.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Θα σου πω, αλλά αφού φαίνεται ήδη ότι αγνοείς βασικά πράγματα, είναι μάλλον πιθανόν να μην καταλάβεις καν τις ειδικότητες που θα αναφέρω.
γιατι χρειαζεται να ξερω κατι που ειναι εντελως ξενο με την ειδικοτητα μου;
Μάλλον δεν έχεις ιδέα από την αγορά τυπε, όπως επίσης φαίνεται να μην ξέρεις να διαβάζεις τα ποστ ατόμων που ότι γράφουν βγαίνουν από εμπειρία από πράγματα που έχουν ζήσει.
τυπε εχεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου , για στα στα κυβικα σου λιγο
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
γιατι χρειαζεται να ξερω κατι που ειναι εντελως ξενο με την ειδικοτητα μου;

τυπε εχεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου , για στα στα κυβικα σου λιγο
Λίγα τα λόγια σου για ξενιτεμένο. Έχει κάνει μεγάλη καριέρα στο εξωτερικό ,ο τροβαδούρος ξέρει.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.581
Like
17.706
Πόντοι
3.656
Λίγα τα λόγια σου για ξενιτεμένο. Έχει κάνει μεγάλη καριέρα στο εξωτερικό ,ο τροβαδούρος ξέρει.
Ο τροβαδούρος δεν σπονσοράρει γκράνια του μπλοκ που στις χώρες τους δεν γαμάει ούτε άστεγος ;;
Και χρωστάει της μιχαλούς ;;;;;;;
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Τι τους εξηγείς τώρα μωρέ.
Μόνο να χαζογελανε ξέρουν.
Όταν όμως δεν έχουν ιδέα από την αγορά τους φαίνεται εξωγήινο που παιδιά έξω με καλά αγγλικά ή έξτρα γλώσσες από φροντιστήριο και χωρίς πτυχία καταφέρουν να χτυπάνε 2-3.000€ σε μερικά χρόνια.

Αυτοί οι κακομοίρηδες παλεύουν με 800-1000€/ μήνα, πώς να μη ζηλεύουν και να τους φαίνονται θεωρίες για ψεκασμενους.

Έτσι γελάω και εγώ που τον μισθό τους τον έχω Χ3 για έξοδα του μήνα.:grin::coffee:
Φίλε μου έχω ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και σε διαφορετικές χώρες.
Γύρισα Ελλάδα για λόγους οικογενειακούς.
Όταν ξεκίνησα να μιλάω με κόσμο εδώ, αφού γύρισα και μην έχοντας πλέον τις παροπηδες που είχα πριν φύγω, κατάλαβα γιατί εγώ έφυγα και γιατί άλλοι έμειναν. Υπάρχουν πολλοί εδώ που ζουν με τρέλα εισοδήματα χωρίς να κάνουν περίπλοκες εργασίες. Υπάρχουν άνθρωποι χωρίς πτυχία ούτε καμιά εξειδίκευση τρομερή που κόβουν τρελά λεφτά κάθε μήνα πχ ξέρω άτομο που πουλούσε χαρταετούς και έβγαζε πάνω από 3000€ μέσα σε δυο τρεις μέρες χιλιάδες τέτοια παραδείγματα. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα το 60% δηλώνει εισόδημα χαμηλότερο από 10.000€ ετήσιος αλλά δεν βρίσκεις ταβέρνα και εστιατόριο να πας να φας γιατί όλα είναι με κράτηση, τα μπαρ είναι γεμάτα το ίδιο και τα ξενοδοχεία με τιμές στον Θεό.
Υ.Γ.
Φιλική συμβουλή Να είσαι περήφανος για όσα κατάφερες αλλά μην γίνεσαι ειρωνας.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Φίλε μου έχω ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και σε διαφορετικές χώρες.
Γύρισα Ελλάδα για λόγους οικογενειακούς.
Όταν ξεκίνησα να μιλάω με κόσμο εδώ, αφού γύρισα και μην έχοντας πλέον τις παροπηδες που είχα πριν φύγω, κατάλαβα γιατί εγώ έφυγα και γιατί άλλοι έμειναν. Υπάρχουν πολλοί εδώ που ζουν με τρέλα εισοδήματα χωρίς να κάνουν περίπλοκες εργασίες. Υπάρχουν άνθρωποι χωρίς πτυχία ούτε καμιά εξειδίκευση τρομερή που κόβουν τρελά λεφτά κάθε μήνα πχ ξέρω άτομο που πουλούσε χαρταετούς και έβγαζε πάνω από 3000€ μέσα σε δυο τρεις μέρες χιλιάδες τέτοια παραδείγματα. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα το 60% δηλώνει εισόδημα χαμηλότερο από 10.000€ ετήσιος αλλά δεν βρίσκεις ταβέρνα και εστιατόριο να πας να φας γιατί όλα είναι με κράτηση, τα μπαρ είναι γεμάτα το ίδιο και τα ξενοδοχεία με τιμές στον Θεό.
Υ.Γ.
Φιλική συμβουλή Να είσαι περήφανος για όσα κατάφερες αλλά μην γίνεσαι ειρωνας.
Το χρόνο σου χάνεις. Κάθε δεύτερο ποστ αυτού του τύπου είναι ειρωνεία και μαγκιά του πληκτρολογίου
 
  • Like
Αντιδράσεις: iliasl

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.581
Like
17.706
Πόντοι
3.656
Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα το 60% δηλώνει εισόδημα χαμηλότερο από 10.000€ ετήσιος αλλά δεν βρίσκεις ταβέρνα και εστιατόριο να πας να φας γιατί όλα είναι με κράτηση, τα μπαρ είναι γεμάτα το ίδιο και τα ξενοδοχεία με τιμές στον Θεό.
Αυτή η μαλακία πολύ καιρό δεν ακούγεται ; Δεν κούρασε ; Τι υπονοείς δηλαδή ; Ότι δεν υπήρξε οικονομική κρίση στην ελλάδα ; Ήρθε ανάπτυξη ;
Αν διαβάσεις τη βιογραφία του χατζηφωτίου , το χειμώνα του 1942, στη φαντασία στη βουκουρεστίου, αναφέρει , πολλοί πίναν σαμπάνιες και τρώγαν φασιανούς ! Τι πάει να πει ; Ότι δεν είχε πείνα ; Ότι πήγαινε καλά η χώρα ;

Στα 5 χιονοδρομικά, παίζουν 20.000 κλίνες και είναι γεμάτες. Ωραία. Όλη η ελλάδα είναι τα 20.000 άτομα ;
Ταβέρνες; Γιατί κλείνουν ακόμη και σουβλατζίδικα ; Πήγαινε στη χασιά .... χωριό της αττικής γεμάτο ταβέρνες .... έκλεισαν τα 3/4 .... γιατί ;
Γεμάτο μπαρ ; Ανοιχτό μπαρ μετά τις 02.30 δεν παίζει πλέον στην αθήνα καθημερινές ....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Παιδες στην Ελλαδα ειναι καμια 150.000-200.000 οικογενειες που κανουν ζωαρα ομαδικως και αδιακοπα. Αυτοι ειναι που γεμιζουν τα μαγαζια. Ενα αλλο 40-50% βγαινει περιστασιακα, για οσο το δικαιολογει το εισοδημα του, ενταξει δεν ειναι και κανα κατορθωμα να πας μια φορα το μηνα σε ταβερνα η το καλοκαιρι 4-5 μερες διακοπες.
Και ενα 25-30% που βρισκεται διαρκως σε απενταρια και μετραει και το τελευταιο ευρω και βγαινει σπανια.
Οι ιδιες αυτες 150.000-200.000 οικογενειες ειναι που κατεχουν ολα τα ακινητα της Αθηναικης Ριβιερας, τα σκαφη, τα εξοχικα σε δημοφιλεις προορισμους, τις μετοχες των εισηγμενων, τις θυριδες θησαυροφυλακειου των τραπεζων, τα ακριβα αυτοκινητα, αυτοι που καταναλωνουν τα ακριβα μπουκαλια στα μαγαζια, που τρωνε καθε ΣΚ στο Βαρουλκο, κλπ που γεμιζουν τα ξενοδοχεια της Μυκονου το καλοκαιρι (περαν απ τους τουριστες), που ταξιδευουν συχνοτερα εξωτερικο. Περισσοτερα λεφτα, λιγοτερη δουλεια, περισσοτερος χρονος, περισσοτερες και ακριβοτερες διασκεδασεις. Το να ειναι γεματα τα μαγαζια διασκεδασης, ειναι παγκοσμιο φαινομενο, εαν δεν γεμιζαν με κοσμο θα ειχανε κλεισει καποια απο αυτα και τα υπολοιπα παλι γεματα θα φαινοτανε. Αυτο ακριβως εγινε στην Ελλαδα. Μην κοιτατε που βλεπετε σε μια πλατεια 7 μαγαζια ολα γεματα. Πριν 15 χρονια στην ιδια πλατεια ειχε 15 μαγαζια ολα γεματα. Ειναι αυτο που λεει ο Λακης πιο πανω.
Στην επαρχιακη πολη μου, το 2005 ειχαμε 5 μπουζουκσιδικα, πλεον εχουν μεινει τα 2 και το 1 εξ αυτων φυτοζωει. Συν ποσα κωλομπαρα ειχε, που πλεον ζητημα να εχουν μεινει 1-2
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom