Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.581
Like
17.706
Πόντοι
3.656
Μην κοιτατε που βλεπετε σε μια πλατεια 7 μαγαζια ολα γεματα.
Μα πλέον σε περιοχές τύπου κηφισιά , γλυφάδα .... δεν βλέπεις γεμάτα τα μαγαζιά ούτε σάββατο στις 23.00 .... τι να λέμε !
Άσε που και στα τραπέζια ... παίζει να βλέπεις .... ελληνικό των 2.50€ ...... εκεί που παίζαν πιατέλες και ποτά και μαλακίες ........
Δηλαδή και γεμάτα τραπέζια .... παλιά σε καφέ έκανε είσπραξη το τραπέζι 150€ και τώρα κάνει .... 10€ ....
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.509
Like
11.522
Πόντοι
3.506
Αυτή η μαλακία πολύ καιρό δεν ακούγεται ; Δεν κούρασε ; Τι υπονοείς δηλαδή ; Ότι δεν υπήρξε οικονομική κρίση στην ελλάδα ; Ήρθε ανάπτυξη ;
Αν διαβάσεις τη βιογραφία του χατζηφωτίου , το χειμώνα του 1942, στη φαντασία στη βουκουρεστίου, αναφέρει , πολλοί πίναν σαμπάνιες και τρώγαν φασιανούς ! Τι πάει να πει ; Ότι δεν είχε πείνα ; Ότι πήγαινε καλά η χώρα ;

Στα 5 χιονοδρομικά, παίζουν 20.000 κλίνες και είναι γεμάτες. Ωραία. Όλη η ελλάδα είναι τα 20.000 άτομα ;
Ταβέρνες; Γιατί κλείνουν ακόμη και σουβλατζίδικα ; Πήγαινε στη χασιά .... χωριό της αττικής γεμάτο ταβέρνες .... έκλεισαν τα 3/4 .... γιατί ;
Γεμάτο μπαρ ; Ανοιχτό μπαρ μετά τις 02.30 δεν παίζει πλέον στην αθήνα καθημερινές ....
Σωστά δεν ειναι τα 20 χιλιάδες άτομα η Ελλάδα, αλλά τα 9 εκατομμύρια που ψηφίζουν τα λαμογια που ταΐζουν αυτα τα 20 χιλιάδες παράσιτα...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Το χρόνο σου χάνεις. Κάθε δεύτερο ποστ αυτού του τύπου είναι ειρωνεία και μαγκιά του πληκτρολογίου
Είσαι που είσαι άσχετος με το θέμα, τουλάχιστον να μην γράφεις ανακρίβειες.

Καταρχήν όσοι παρακολουθούν καιρό το θέμα, ξέρουν ότι έχω δώσει πολλές συμβουλές από εδώ μέσα. Τον χρόνο μου αφιερώνω, δεν έχω κανένα κέρδος.

Δεύτερον, σε μαλακες και ελληναράδες που δεν έχουν περάσει ούτε ένα μήνα στο εξωτερικό και το παίζουν ξερολες, θα απαντώ αντίστοιχα. Αν παρεξηγήθηκες, τότε μάλλον ανήκεις στους παραπάνω ή απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή απλά είσαι κομπλεξικός από τη φύση σου.

Για χώρες που δεν έχω ζήσει ή δεν έχω πολύ δικά μου άτομα να μένουν, δεν θα εκφέρω άποψη γιατί απλά δεν γνωρίζω. Όμως εδώ γελάω με πολλούς που χωρίς καν να ξέρουν τη ζωή στα μέρη που περιγράφω έχουν και άποψη.
Ε ναι σε τέτοιους τύπους απλά τους κλάνω στη μάπα και θα τους ειρωνεύομαι όσο τους αξίζει. :badair:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Εστω ότι σου λέω 5 πράγματα για το βιογραφικό μου, από που θα καταλάβεις αν είναι αλήθεια ή ψέμματα? Ότι και να είμαι, δεν εχω έπαρση και ποτέ δε βγήκα να υπερηφανευτώ για το πόσα βγάζω, υποτιμόντας όλους τους υπόλοιπους που αμοίβονται με τα μισά ή το 1/3 των χρημάτων, όπως κάνεις κατά καιρούς. Τέλος, θα μπορούσα να φέρω το αντιεπιχείρημα του Μεταξουργείου με 10 ευρώ γαμήσι (μιας και μιλάμε για την ίδια υπηρεσία), αλλά δε θα το κάνω για να μη με πεις βραδύνους.
Δε σου ζήτησα στοιχεία από βιογραφικό, ρώτησα αν έχεις μείνει εξωτερικό και πόσο.
Αν θέλω να σε πιάσω αν λες ψέματα, θα φανεί στην πορεία.

Στο μεταξύ ακόμα περιμένουμε να ακούσουμε για τις οποίες εμπειρίες από τη ζωή σου έξω.
 

TNT!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.409
Κριτικές
2
Like
2.979
Πόντοι
456
Πουστης ξενιτεμένος μόνο μπλα - μπλα, το παίζει άπλας αλλά το μόνο που κοιτάζει είναι πως θα βρει τα πιο φθηνά εισιτήρια και πως θα γλυτώσει 3 ευρώ από την αλλαγή συναλλάγματος όταν πάει να τον γαμησουν στο εξωτερικό...

Οκ παίρνει έναν μισθουλάκο για να τα βγάζει πέρα ( ούτε αυτοκίνητο δεν έχει) και χορταίνει Τουρκική πουτσα στην οποία έχει αδυναμία...:confused::confused::confused:
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Είσαι που είσαι άσχετος με το θέμα, τουλάχιστον να μην γράφεις ανακρίβειες.

Καταρχήν όσοι παρακολουθούν καιρό το θέμα, ξέρουν ότι έχω δώσει πολλές συμβουλές από εδώ μέσα. Τον χρόνο μου αφιερώνω, δεν έχω κανένα κέρδος.

Δεύτερον, σε μαλακες και ελληναράδες που δεν έχουν περάσει ούτε ένα μήνα στο εξωτερικό και το παίζουν ξερολες, θα απαντώ αντίστοιχα. Αν παρεξηγήθηκες, τότε μάλλον ανήκεις στους παραπάνω ή απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή απλά είσαι κομπλεξικός από τη φύση σου.

Για χώρες που δεν έχω ζήσει ή δεν έχω πολύ δικά μου άτομα να μένουν, δεν θα εκφέρω άποψη γιατί απλά δεν γνωρίζω. Όμως εδώ γελάω με πολλούς που χωρίς καν να ξέρουν τη ζωή στα μέρη που περιγράφω έχουν και άποψη.
Ε ναι σε τέτοιους τύπους απλά τους κλάνω στη μάπα και θα τους ειρωνεύομαι όσο τους αξίζει. :badair:
Νομίζω ότι οι απόψεις σου είναι καλές και δείχνουν γνώση για κάποια μέρη του εξωτερικού.

Το υφάκι όμως δείχνει απίστευτο κόμπλεξ/μπλαζέ. Αυτό να πας να κοιτάξεις τύπε.

Επίσης μιλάς ανώνυμα σε ένα φόρουμ. Αν γνώριζες κόσμο,και μίλαγες ετσι εξω, αν δεν είσαι θηρίο σαν μποντιμπιλντερ τότε θα έτρωγες άνετα ξύλο από κάποιον.

Και δε μου κανεις για θηρίο ,μαλλον για φλωρακος της καρπαζιας. Ο Τζανετάκος της Κύπρου.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.834
Κριτικές
21
Like
10.945
Πόντοι
4.546
Νομίζω ότι οι απόψεις σου είναι καλές και δείχνουν γνώση για κάποια μέρη του εξωτερικού.

Το υφάκι όμως δείχνει απίστευτο κόμπλεξ/μπλαζέ. Αυτό να πας να κοιτάξεις τύπε.

Επίσης μιλάς ανώνυμα σε ένα φόρουμ. Αν γνώριζες κόσμο,και μίλαγες ετσι εξω, αν δεν είσαι θηρίο σαν μποντιμπιλντερ τότε θα έτρωγες άνετα ξύλο από κάποιον.

Και δε μου κανεις για θηρίο ,μαλλον για φλωρακος της καρπαζιας. Ο Τζανετάκος της Κύπρου.
2/3 ποσταρίσματα διατυμπανίζει τα χρήματα που βγάζει, τα οποία είναι πολλά, πάρα πολλά....
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.834
Κριτικές
21
Like
10.945
Πόντοι
4.546
Δε σου ζήτησα στοιχεία από βιογραφικό, ρώτησα αν έχεις μείνει εξωτερικό και πόσο.
Αν θέλω να σε πιάσω αν λες ψέματα, θα φανεί στην πορεία.

Στο μεταξύ ακόμα περιμένουμε να ακούσουμε για τις οποίες εμπειρίες από τη ζωή σου έξω.
Ανεβαίνω Βουλγαρία κάθε μήνα, μιας και εμπορεύομαι αυτοκίνητα, τα οποία τα μεταπωλώ στην ενδοχώρα και κυρίως στην περιοχή της Πελοποννήσου. Πριν από αυτό λειτουργούσα μια καντίνα, αλλά την πούλησα, γιατί κουράστηκα από το συνεχές ξενύχτι.
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.148
Κριτικές
1
Like
2.396
Πόντοι
456
Παιδες στην Ελλαδα ειναι καμια 150.000-200.000 οικογενειες που κανουν ζωαρα ομαδικως και αδιακοπα. Αυτοι ειναι που γεμιζουν τα μαγαζια. Ενα αλλο 40-50% βγαινει περιστασιακα, για οσο το δικαιολογει το εισοδημα του, ενταξει δεν ειναι και κανα κατορθωμα να πας μια φορα το μηνα σε ταβερνα η το καλοκαιρι 4-5 μερες διακοπες.
Και ενα 25-30% που βρισκεται διαρκως σε απενταρια και μετραει και το τελευταιο ευρω και βγαινει σπανια.
Οι ιδιες αυτες 150.000-200.000 οικογενειες ειναι που κατεχουν ολα τα ακινητα της Αθηναικης Ριβιερας, τα σκαφη, τα εξοχικα σε δημοφιλεις προορισμους, τις μετοχες των εισηγμενων, τις θυριδες θησαυροφυλακειου των τραπεζων, τα ακριβα αυτοκινητα, αυτοι που καταναλωνουν τα ακριβα μπουκαλια στα μαγαζια, που τρωνε καθε ΣΚ στο Βαρουλκο, κλπ που γεμιζουν τα ξενοδοχεια της Μυκονου το καλοκαιρι (περαν απ τους τουριστες), που ταξιδευουν συχνοτερα εξωτερικο. Περισσοτερα λεφτα, λιγοτερη δουλεια, περισσοτερος χρονος, περισσοτερες και ακριβοτερες διασκεδασεις. Το να ειναι γεματα τα μαγαζια διασκεδασης, ειναι παγκοσμιο φαινομενο, εαν δεν γεμιζαν με κοσμο θα ειχανε κλεισει καποια απο αυτα και τα υπολοιπα παλι γεματα θα φαινοτανε. Αυτο ακριβως εγινε στην Ελλαδα. Μην κοιτατε που βλεπετε σε μια πλατεια 7 μαγαζια ολα γεματα. Πριν 15 χρονια στην ιδια πλατεια ειχε 15 μαγαζια ολα γεματα. Ειναι αυτο που λεει ο Λακης πιο πανω.
Στην επαρχιακη πολη μου, το 2005 ειχαμε 5 μπουζουκσιδικα, πλεον εχουν μεινει τα 2 και το 1 εξ αυτων φυτοζωει. Συν ποσα κωλομπαρα ειχε, που πλεον ζητημα να εχουν μεινει 1-2
πολυ σωστα και εδω το ιδιο το τριημερο περιμεναν ουρα στις ταβερνες ,απο Αθηνα βγηκαν, μια στο τοσο ,τωρα νεκρα οι μισες καφετεριες στη παραλια ανοιγουν μονο ΣΚ και ηδη ειδα αλλη μια με πολυ κοσμο να τα μαζευει για κλεισιμο μεχρι μεσα Μαρτιου, και βλέπουμε οπως μου είπαν
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
πολυ σωστα και εδω το ιδιο το τριημερο περιμεναν ουρα στις ταβερνες ,απο Αθηνα βγηκαν, μια στο τοσο ,τωρα νεκρα οι μισες καφετεριες στη παραλια ανοιγουν μονο ΣΚ και ηδη ειδα αλλη μια με πολυ κοσμο να τα μαζευει για κλεισιμο μεχρι μεσα Μαρτιου, και βλέπουμε οπως μου είπαν

Και στη ίδια την Αθήνα το ίδιο παίζει . Με την μόνη διαφορά ,ότι πολλά μαγαζιά δεν κλείνουν για λίγο ,και για αναμονή σεζόν η εορτών κτλ αλλά κλείνουν οριστικά , ενώ πολλά άλλα στην κυριολεξία φυτοζωούν .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Και το τρίτο είναι ότι η Κύπρος είναι το καλύτερο μέρος
Πάλι παραλήρημα ρε τυπε.
Καταλαβαίνεις ελληνικά;
Μην ντρέπεσαι να πεις αν είσαι από άλλη χώρα.

Λοιπόν επειδή βλέπω ότι έχεις προσωπικό κόλλημα, δεν έχω θέμα να σε ξεφτιλισω.
Ποσταρε ακριβώς το ποστ που έχω γράψει αυτό που λες.
Και αν δεν το βρεις θα φανεί πόσο φαφλατας είσαι και ότι σου αρέσει να παραπληροφορεις τον κόσμο. :jerking:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Ανεβαίνω Βουλγαρία κάθε μήνα, μιας και εμπορεύομαι αυτοκίνητα, τα οποία τα μεταπωλώ στην ενδοχώρα και κυρίως στην περιοχή της Πελοποννήσου. Πριν από αυτό λειτουργούσα μια καντίνα, αλλά την πούλησα, γιατί κουράστηκα από το συνεχές ξενύχτι.
Οπότε ξεκάθαρα ΔΕΝ έχεις μείνει στο εξωτερικό ως μόνιμος κάτοικος, ΔΕΝ είχες σταθερή δουλειά στο εξωτερικό και επομένως δεν έχεις καν άποψη για ο,τι συζητάμε.
Εντάξει, τουλάχιστον το παραδέχτηκες ότι δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο. :blahblah1:
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Πάλι παραλήρημα ρε τυπε.
Καταλαβαίνεις ελληνικά;
Μην ντρέπεσαι να πεις αν είσαι από άλλη χώρα.

Λοιπόν επειδή βλέπω ότι έχεις προσωπικό κόλλημα, δεν έχω θέμα να σε ξεφτιλισω.
Ποσταρε ακριβώς το ποστ που έχω γράψει αυτό που λες.
Και αν δεν το βρεις θα φανεί πόσο φαφλατας είσαι και ότι σου αρέσει να παραπληροφορεις τον κόσμο. :jerking:
Δεν έχω ανάγκη να παραπληροφορήσω κανέναν ρε σκουπιδι.

Οποιος διαβάζει ,βλέπει τις μόνιμες παπατζες σου.

Μέχρι και ότι γαμας ουκρανεζες με ένα Σλάβα Ουκραινα και μια μπυρα μας έλεγες ρε Πινοκιο
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.215
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Σας πονάει πολύ ο xenitemenos, ζηλιάρηδες... Καλά κάνει και την μπαίνει σε όσους του πάνε κόντρα. Και όσοι web marketers ξέρω βγάζουν πολλά λεφτά, μιλάμε για πάνω από 10Κ το μήνα. Σίγουρα με τέτοια δουλειά, θα βγάζει και αυτός αρκετά φαντάζομαι. Και η Κύπρος μια χαρά είναι για να κάνεις ζωάρα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Σας πονάει πολύ ο xenitemenos, ζηλιάρηδες... Καλά κάνει και την μπαίνει σε όσους του πάνε κόντρα. Και όσοι web marketers ξέρω βγάζουν πολλά λεφτά, μιλάμε για πάνω από 10Κ το μήνα. Σίγουρα με τέτοια δουλειά, θα βγάζει και αυτός αρκετά φαντάζομαι. Και η Κύπρος μια χαρά είναι για να κάνεις ζωάρα.
Ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει μπορεί να βγάλει συμπεράσματα μόνος του.
Ο κακομοίρης που απλά σκέφτεται να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, θα είναι πάντα κακομοίρης. Και έπεσες μέσα. Έφυγα από Αθήνα πριν 8 χρόνια με μισθό 1.200€.. Υπάλληλος γραφείου με 8 χρόνια προϋπηρεσία σε marketing, να έχω τον κλασικό μαλακα Έλληνα ιδιοκτήτη από πάνω που νομίζει ότι ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος του. Δεν άντεξα πάνω από 2 μήνες εκεί.

Πού βρίσκομαι τώρα; προσθέτεις άλλο ένα ψηφίο στον μισθό εκείνο. :rockon: Και δουλεύω remotely, από τον καναπέ, το καφέ ή την παραλία, ενώ είμαι αφεντικό του εαυτού μου.
Δεν θα βγω πουθενά να γράψω ότι είμαι ο καλύτερος, έχω πετύχει τα πάντα κλπ.
Αφήνω τα σκουπίδια παραπάνω να παραληρουν. Και γελάω με άτομα που μιλάνε, χωρίς καν να έχουν πετύχει κάτι στο εξωτερικό. Όμως πώς είναι η ζωή μου;
- Δεν ασχολούμαι με ελληναράδες
- Δεν ασχολούμαι με πολιτικά ή αθλητικά
- Ταξιδεύω από τα 18 μου φουλ στο εξωτερικό. Πλέον στο 2022 έκανα σύνολο πάνω από 15 ταξίδια. Ήδη για το 2023 έχω 3 διαφορετικές χώρες κλείσει για τους 3 πρώτους μήνες (Ευρώπη), ενώ στάνταρ θα παίξει κάποιος εξωτερικός προορισμός προς Ταϋλάνδη ή Ινδονησία αργότερα.
- Δεν έχω μίζερους ανθρώπους στη ζωή μου. Μόνο λίγους καλούς φίλους
- Βγάζω την καυλα μου σε γκόμενες (μόνο Ρωσίδες/Ουκρανες) κάθε βδομάδα
- Έχω μια 750αρα μηχανή και πρόσφατα πήρα και ένα γερμανικό cabrio
- Δεν χαλάω λεφτά σε μαλακιες, όπως μπουκαλια σε μαγαζιά ή ρούχα top μάρκας ή εσκορτ των 150€. Εννοείται ότι κερνάω ποτά τους φίλους μου και προτιμώ ένα δείπνο σε ακριβό εστιατόριο με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν και 150€ για 2 άτομα.
- Μένω σε τοπ διαμερίσματα. Τα τελευταία 4 χρόνια μένω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα που μπαίνω εγώ πρώτος. Νιώθω ότι αφού τρώω την πίκρα του εξωτερικού, τουλάχιστον να έχω έναν ωραίο χώρο γύρω μου.

Επόμενος στόχος για το 2023;
Ίσως ξεκίνημα digital nomad life με σκοπό μένω μήνες σε διαφορετικές χώρες. :thumbsup:
 

eleftherossss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
30
Κριτικές
13
Like
697
Πόντοι
990
Παιδιά ωραία όλα αυτά αλλά μία είναι η αλήθεια. Κάνε δουλειές στο εξωτερικό και διακοπές στη Ελλάδα! Ο ίδιος ο Λάτσης το είπε! Εμείς θα διαφωνήσουμε!
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.215
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει μπορεί να βγάλει συμπεράσματα μόνος του.
Ο κακομοίρης που απλά σκέφτεται να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, θα είναι πάντα κακομοίρης. Και έπεσες μέσα. Έφυγα από Αθήνα πριν 8 χρόνια με μισθό 1.200€.. Υπάλληλος γραφείου με 8 χρόνια προϋπηρεσία σε marketing, να έχω τον κλασικό μαλακα Έλληνα ιδιοκτήτη από πάνω που νομίζει ότι ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος του. Δεν άντεξα πάνω από 2 μήνες εκεί.

Πού βρίσκομαι τώρα; προσθέτεις άλλο ένα ψηφίο στον μισθό εκείνο. :rockon: Και δουλεύω remotely, από τον καναπέ, το καφέ ή την παραλία, ενώ είμαι αφεντικό του εαυτού μου.
Δεν θα βγω πουθενά να γράψω ότι είμαι ο καλύτερος, έχω πετύχει τα πάντα κλπ.
Αφήνω τα σκουπίδια παραπάνω να παραληρουν. Και γελάω με άτομα που μιλάνε, χωρίς καν να έχουν πετύχει κάτι στο εξωτερικό. Όμως πώς είναι η ζωή μου;
- Δεν ασχολούμαι με ελληναράδες
- Δεν ασχολούμαι με πολιτικά ή αθλητικά
- Ταξιδεύω από τα 18 μου φουλ στο εξωτερικό. Πλέον στο 2022 έκανα σύνολο πάνω από 15 ταξίδια. Ήδη για το 2023 έχω 3 διαφορετικές χώρες κλείσει για τους 3 πρώτους μήνες (Ευρώπη), ενώ στάνταρ θα παίξει κάποιος εξωτερικός προορισμός προς Ταϋλάνδη ή Ινδονησία αργότερα.
- Δεν έχω μίζερους ανθρώπους στη ζωή μου. Μόνο λίγους καλούς φίλους
- Βγάζω την καυλα μου σε γκόμενες (μόνο Ρωσίδες/Ουκρανες) κάθε βδομάδα
- Έχω μια 750αρα μηχανή και πρόσφατα πήρα και ένα γερμανικό cabrio
- Δεν χαλάω λεφτά σε μαλακιες, όπως μπουκαλια σε μαγαζιά ή ρούχα top μάρκας ή εσκορτ των 150€. Εννοείται ότι κερνάω ποτά τους φίλους μου και προτιμώ ένα δείπνο σε ακριβό εστιατόριο με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν και 150€ για 2 άτομα.
- Μένω σε τοπ διαμερίσματα. Τα τελευταία 4 χρόνια μένω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα που μπαίνω εγώ πρώτος. Νιώθω ότι αφού τρώω την πίκρα του εξωτερικού, τουλάχιστον να έχω έναν ωραίο χώρο γύρω μου.

Επόμενος στόχος για το 2023;
Ίσως ξεκίνημα digital nomad life με σκοπό μένω μήνες σε διαφορετικές χώρες. :thumbsup:
Μια χαρά σε βρίσκω και εύχομαι η nomad life να είναι μία καλή εμπειρία για σένα. Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Όταν αποφάσισες να βελτιώσεις τη ζωή σου έκανες κάποιο συγκεκριμμένο πλάνο;
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.834
Κριτικές
21
Like
10.945
Πόντοι
4.546
Ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει μπορεί να βγάλει συμπεράσματα μόνος του.
Ο κακομοίρης που απλά σκέφτεται να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, θα είναι πάντα κακομοίρης. Και έπεσες μέσα. Έφυγα από Αθήνα πριν 8 χρόνια με μισθό 1.200€.. Υπάλληλος γραφείου με 8 χρόνια προϋπηρεσία σε marketing, να έχω τον κλασικό μαλακα Έλληνα ιδιοκτήτη από πάνω που νομίζει ότι ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος του. Δεν άντεξα πάνω από 2 μήνες εκεί.

Πού βρίσκομαι τώρα; προσθέτεις άλλο ένα ψηφίο στον μισθό εκείνο. :rockon: Και δουλεύω remotely, από τον καναπέ, το καφέ ή την παραλία, ενώ είμαι αφεντικό του εαυτού μου.
Δεν θα βγω πουθενά να γράψω ότι είμαι ο καλύτερος, έχω πετύχει τα πάντα κλπ.
Αφήνω τα σκουπίδια παραπάνω να παραληρουν. Και γελάω με άτομα που μιλάνε, χωρίς καν να έχουν πετύχει κάτι στο εξωτερικό. Όμως πώς είναι η ζωή μου;
- Δεν ασχολούμαι με ελληναράδες
- Δεν ασχολούμαι με πολιτικά ή αθλητικά
- Ταξιδεύω από τα 18 μου φουλ στο εξωτερικό. Πλέον στο 2022 έκανα σύνολο πάνω από 15 ταξίδια. Ήδη για το 2023 έχω 3 διαφορετικές χώρες κλείσει για τους 3 πρώτους μήνες (Ευρώπη), ενώ στάνταρ θα παίξει κάποιος εξωτερικός προορισμός προς Ταϋλάνδη ή Ινδονησία αργότερα.
- Δεν έχω μίζερους ανθρώπους στη ζωή μου. Μόνο λίγους καλούς φίλους
- Βγάζω την καυλα μου σε γκόμενες (μόνο Ρωσίδες/Ουκρανες) κάθε βδομάδα
- Έχω μια 750αρα μηχανή και πρόσφατα πήρα και ένα γερμανικό cabrio
- Δεν χαλάω λεφτά σε μαλακιες, όπως μπουκαλια σε μαγαζιά ή ρούχα top μάρκας ή εσκορτ των 150€. Εννοείται ότι κερνάω ποτά τους φίλους μου και προτιμώ ένα δείπνο σε ακριβό εστιατόριο με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν και 150€ για 2 άτομα.
- Μένω σε τοπ διαμερίσματα. Τα τελευταία 4 χρόνια μένω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα που μπαίνω εγώ πρώτος. Νιώθω ότι αφού τρώω την πίκρα του εξωτερικού, τουλάχιστον να έχω έναν ωραίο χώρο γύρω μου.

Επόμενος στόχος για το 2023;
Ίσως ξεκίνημα digital nomad life με σκοπό μένω μήνες σε διαφορετικές χώρες. :thumbsup:
Ένα ποστ γεμάτο αερολογίες. Προσοχή, ΔΕΝ αμφισβητώ τα μπούλετ πόιντς που έχεις βάλει. Ο καθένας θα μπορούσε να εκφράσει και να έχει πραγματοποιήσει κάποια από τα παραπάνω. Απλά μη νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον Πάπα από τα αχαμνά.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Ένα ποστ γεμάτο αερολογίες. Προσοχή, ΔΕΝ αμφισβητώ τα μπούλετ πόιντς που έχεις βάλει. Ο καθένας θα μπορούσε να εκφράσει και να έχει πραγματοποιήσει κάποια από τα παραπάνω. Απλά μη νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον Πάπα από τα αχαμνά.

Έτσι όπως τα περιέγραψε τώρα του δίνω πόντους ότι έχει πιάσει μέχρι και την παπαδια από το τέτοιο της.

Σκεψου μένει σε καινούργιο σπίτι κάθε χρόνο ρε τύπε για να ξεχάσει την πίκρα της ξενιτιάς….στην Κύπρο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom