Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
μαθε και λιγο ντελιβερας να το συνδιασεις κι αυτο....
Υπαρχει και θεση ντελιβερα σε παραιατρικα επαγγελματα. Σε διαγνωστικα κεντρα που πανε με το μηχανακι αιμοληψιες, εξετασεις, εγγραφα απο το ενα ιατρικο κεντρο  στο αλλο σε Αθηνα και Πειραια.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
φιλε με τετοια πραγματα βρισκει κανεις δουλεα η μονο σε πανεπιστημια και ερευνιτικα κεντρα?

Τύπε ,  αν δεν έχεις τις θεωρητικές βάσεις, όσες γλώσσες προγραμματισμού ή εργαλεία να νομίζεις ότι γνωρίζεις, θα κάνεις τον "χαμάλη" των κομπιουτεράδων. Άντε στην καλύτερη να σε έχουν σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και να απαντάς σε χαζο-ερωτήσεις πελατών.
 

mpourdeli@ris

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2007
Μηνύματα
378
Κριτικές
1
Like
22
Πόντοι
1
Τύποι, θέλω την γνώμη σας. Προτάθηκε στην κοπέλα μου μια δουλειά στο Αμβούργο με 1.700/μήνα καθαρά. Δεν έχει ιδέα από Γερμανία και κόστη. Πιστεύετε, είναι καλά τα χρήματα ;
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.251
Κριτικές
19
Like
7.222
Πόντοι
3.346
Τύποι, θέλω την γνώμη σας. Προτάθηκε στην κοπέλα μου μια δουλειά στο Αμβούργο με 1.700/μήνα καθαρά. Δεν έχει ιδέα από Γερμανία και κόστη. Πιστεύετε, είναι καλά τα χρήματα ;

oxi
 

Επισκέπτης
Τύποι, θέλω την γνώμη σας. Προτάθηκε στην κοπέλα μου μια δουλειά στο Αμβούργο με 1.700/μήνα καθαρά. Δεν έχει ιδέα από Γερμανία και κόστη. Πιστεύετε, είναι καλά τα χρήματα ;

Ποσες ωρες τη μερα και ποσες μερες τη βδομαδα ?
Στην Ελλαδα ποσα θα επερνε για την ιδια δουλεια ?

Αναλογα τη δουλεια μπορει να ειναι καλα τα 1700 για Γερμανια.





 

Επισκέπτης
Τύπε ,  αν δεν έχεις τις θεωρητικές βάσεις, όσες γλώσσες προγραμματισμού ή εργαλεία να νομίζεις ότι γνωρίζεις, θα κάνεις τον "χαμάλη" των κομπιουτεράδων. Άντε στην καλύτερη να σε έχουν σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και να απαντάς σε χαζο-ερωτήσεις πελατών.
πως κρινεις τις δικες μου γνωσεις;
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τύποι, θέλω την γνώμη σας. Προτάθηκε στην κοπέλα μου μια δουλειά στο Αμβούργο με 1.700/μήνα καθαρά. Δεν έχει ιδέα από Γερμανία και κόστη. Πιστεύετε, είναι καλά τα χρήματα ;

λιγα ειναι το αμβουργο δεν ειναι φτηνο και σιγουρα πολυ πιο ακριβο απο ελλαδα
 

frank zane

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
386
Like
47
Πόντοι
1
εαν ειναι με πληρωμενο το σπιτι ειναι καλουτσικα αν οχι ξεχασε το
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
εαν ειναι με πληρωμενο το σπιτι ειναι καλουτσικα αν οχι ξεχασε το

υπαρχουν δουλειες στην ευρωπη με πληρομενο σπιτι? μονο για κατι μισθοφορους σε αραβιες και αφρικη τα εχω ακουσει αυτα
 

mpourdeli@ris

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2007
Μηνύματα
378
Κριτικές
1
Like
22
Πόντοι
1
Είναι για πέντε φορές την εβδομάδα Δευ-Παρ και το ωράριο κανονικό 8ωρο. Όχι δεν καλύπτουν σπίτι, ούτε τίποτα άλλο. Απλά, την ανησυχεί αν βγαίνει κτλ με τα έξοδα και μην φέυγει όλος ο μισθός και δεν μένει τίποτα. Δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να την βοηθήσω  :huh: 




 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Είναι για πέντε φορές την εβδομάδα Δευ-Παρ και το ωράριο κανονικό 8ωρο. Όχι δεν καλύπτουν σπίτι, ούτε τίποτα άλλο. Απλά, την ανησυχεί αν βγαίνει κτλ με τα έξοδα και μην φέυγει όλος ο μισθός και δεν μένει τίποτα. Δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να την βοηθήσω  :huh: 

παίκτη μου μια ιδέα εδώ

 

Επισκέπτης
Σε ολες τις χωρες τα ενοικια ειναι 3 φορες επανω συγκριτικα με Ελλαδα. Δουλευει για τους ντοπιους εκει ο μεταναστης γι αυτο και θελουν τοσους πολλους.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Είσαι σίγουρος ότι είναι 1700€ "καθαρά" και όχι μικτά; Γιατί στην Γερμανία όταν λένε μισθό εννοούν ΠΆΝΤΟΤΕ τα μικτά γιατί τα καθαρά σου εξαρτώνται απ το αν είσαι μόνος, έχεις σύζυγο, έχεις και πόσα παιδιά όλα αυτά συνυπολογίζονται στην φορολογική κλίμακα της χώρας και του κρατιδίου.

Οπότε όταν οι άλλοι λένε μισθό 1700€ εμάς το μυαλό πάει στο μισθό που θα πάρουμε στο χέρι και όλοι οι άλλοι το ποσό προ φόρων.

Για να σου πανε 1700€ καθαρά θα πρεπε αυτόματα να σε ρωτήσουν, είναι παντρεμένη με παιδιά ή single
 

mpourdeli@ris

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2007
Μηνύματα
378
Κριτικές
1
Like
22
Πόντοι
1
Είσαι σίγουρος ότι είναι 1700€ "καθαρά" και όχι μικτά; Γιατί στην Γερμανία όταν λένε μισθό εννοούν ΠΆΝΤΟΤΕ τα μικτά γιατί τα καθαρά σου εξαρτώνται απ το αν είσαι μόνος, έχεις σύζυγο, έχεις και πόσα παιδιά όλα αυτά συνυπολογίζονται στην φορολογική κλίμακα της χώρας και του κρατιδίου.

Οπότε όταν οι άλλοι λένε μισθό 1700€ εμάς το μυαλό πάει στο μισθό που θα πάρουμε στο χέρι και όλοι οι άλλοι το ποσό προ φόρων.

Για να σου πανε 1700€ καθαρά θα πρεπε αυτόματα να σε ρωτήσουν, είναι παντρεμένη με παιδιά ή single

Ναι της είπανε 30κ gross τον χρόνο. Οπότε κοιτάξαμε και βγαίνουν 1700 καθαρά. Το θέμα είναι αν βγαίνεις με τα χρήματα αυτά, σε αυτό δεν ξέρω.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ανβουργο πανεμορφη πολη. Ευχαριστως θα εμενα εκει. Τα ενοικια ειναι πανακριβα ομως και σχεδον απιθανο να βρεις σπιτι.

Ο φιλος να μας πει ωραρια, αντικειμενο εργασιας, νεττο- μπρουτο για να μπορεσουμε να πουμε αν αξιζει η οχι.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Εγώ θα σου λεγα να το πιάσεις αλλιώς το ζήτημα, ξεκινώντας από τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Αν μείνει Ελλάδα βγάζει τα έξοδα διαβίωσής της χωρίς να γίνεται βάρος σε κανέναν; Αν όχι, οπωσδήποτε με τα 1700 Αμβούργο θα τα βγάζει (κι ας μην της μένει τίποτα στην άκρη) οπότε θα είναι ένα βήμα προόδου

2. Είναι η δουλειά που θα κάνει μία δουλειά με προοπτικές για περαιτέρω εξέλιξη; Αν τα 1700 μπορούν να γίνουν 2000-2500-3000 σε λίγα χρόνια, τότε σίγουρα αξίζει τον κόπο

3. Τι θα γίνει με εσάς τους δύο; Θα την ακολουθήσεις και εσύ; Αν ναι, τότε υποθέτοντας ΄τι θα βρεις κι εσύ μια δουλειά με 1200 πχ τότε τα οικονομικά σας σίγουρα θα είναι αρκετά καλά. Αν εσύ μείνεις εδώ, τότε θα είναι ένα είδος χωρισμού για εσάς, οπότε μάλλον πρέπει να σκεφτείτε πρώτα αυτό σαν προτεραιότητα (αν θέλετε να χωρίσετε, πιθανώς για πάντα).
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ναι της είπανε 30κ gross τον χρόνο. Οπότε κοιτάξαμε και βγαίνουν 1700 καθαρά. Το θέμα είναι αν βγαίνεις με τα χρήματα αυτά, σε αυτό δεν ξέρω.

Τυπε μου, δεν υπάρχουν gross και κλάιν.
Δεν υπάρχουν μισθοί τον χρόνο...

Έτσι όπως μας τα λες δεν ισχύουν, οπότε προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν.

Και σου ξαναλέω, άλλο η Ελλάδα με το μηνιατικο και άλλο η Γερμανία με το ωρομισθιο.Αλλες ώρες δουλεύει στην Γερμανία κανείς τον Φλεβάρη με 28 ημερολογιακές μέρες και άλλο τον Οκτώβριο με 31.

Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις...

Τα 1700€ για Αμβούργο είναι κάτι όπως στην Αθήνα τα 700€.Δεν πεινάς αλλά ψάχνεις και κάτι άλλο, απλά εκεί όταν ψάξει θα το βρει...
 

mpourdeli@ris

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2007
Μηνύματα
378
Κριτικές
1
Like
22
Πόντοι
1
Τυπε μου, δεν υπάρχουν gross και κλάιν.
Δεν υπάρχουν μισθοί τον χρόνο...

Έτσι όπως μας τα λες δεν ισχύουν, οπότε προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν.

Και σου ξαναλέω, άλλο η Ελλάδα με το μηνιατικο και άλλο η Γερμανία με το ωρομισθιο.Αλλες ώρες δουλεύει στην Γερμανία κανείς τον Φλεβάρη με 28 ημερολογιακές μέρες και άλλο τον Οκτώβριο με 31.

Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις...

Τα 1700€ για Αμβούργο είναι κάτι όπως στην Αθήνα τα 700€.Δεν πεινάς αλλά ψάχνεις και κάτι άλλο, απλά εκεί όταν ψάξει θα το βρει...

Όχι φίλε, έτσι της είπαν, δεν είναι ψέμα ο μισθός. Κανονικό συμβόλαιο είναι, δεν είναι με την ώρα. Τώρα τα χρήματα αυτά είναι, το θέμα είναι πως το κόστος ζωής από ότι βλέπω στο ψάξιμο είναι σχετικά ακριβό, οπότε θα μένουν καθαρά λίγα.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Είναι για πέντε φορές την εβδομάδα Δευ-Παρ και το ωράριο κανονικό 8ωρο. Όχι δεν καλύπτουν σπίτι, ούτε τίποτα άλλο. Απλά, την ανησυχεί αν βγαίνει κτλ με τα έξοδα και μην φέυγει όλος ο μισθός και δεν μένει τίποτα. Δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να την βοηθήσω  :huh:
Φίλε λίγα είναι.Ας βρει δουλειά πάνω από 2000€. Υπομονή θέλει στο ψάξιμο. Επίσης πρέπει να κοιτάξει και για σπίτι που είναι πιο δύσκολο να βρει κάτι από το να βρει δουλειά.. Ας μπει και σε σχετική σελίδα στο φεισμπουκ, πχ Greeks in Hamburg και να θέσει τα ερωτήματα της εκεί. Εσύ θα πας μαζί της ; Κι αν ναι τι δουλειά θα κάνεις ;
Πάρε εδώ μια γεύση από το κόστος ζωής στο Αμβούργο :

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom