Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (0 μέλη και 16 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.733
Like
2.022
Πόντοι
456

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Φίλε μου ποιες χώρες σε ενδιαφέρουν ; Σε Λευκορωσία και Ουκρανια βγάζεις 1000+ κι έχεις φθηνή ζωη. Σε ενδιαφέρουν αυτές ; Δεν χρειάζεται να ξέρεις Ρωσικά. Θα δουλεύεις σε πολυεθνικές. Στην Λευκορωσία έχουν την δική τους Silicon Valey.

Κοιτάω κυρίως για Αγγλία και Ελβετία, λόγω πολύ καλών μισθών. Δε θα με πείραζε να δουλέψω σε κάποια απ τις χώρες που είπες, όπως και Τσεχία, αλλά θα τό κανα αφού μάζευα πρώτα λίγα λεφτά από Αγγλία-Ελβετία, και σίγουρα όχι για μισθό 1000+ ειδικά αν έχει μέσα machine learning. Τουλάχιστον 2000-2500 ακόμα και στην φτωχότερη χώρα. 
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Αν δεν σε τρομάζουν τα μαθηματικά στο machine learning τότε έχεις προοπτικές, αν απλά πιθηκίζεις (μεταφορική έκφραση μην το πάρεις στραβά) δεν βλέπω και πολύ φως. 

Τα Μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου πεδίο, και με σπουδές σχετικές.
Απλά έχω χάσει πολλά χρόνια σε άλλες δουλειές χωρίς πολλά Μαθηματικά (business, κλπ)
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Εγώ έχω καλή γνώση SQL και R (statistical language)
και κάτι ψιλά από κάτι άλλες (python, javascript, html, Κλπ)
Και εννοείται πολύ καλό excel
Αρκούν λες για στροφή στο data science?
Τώρα μελετώ machine learning algorithms κλπ
Έχω καλή γνώση της αγοράς εργασίας, απλά θέλω να ακούσω και μια άλλη άποψη
γιατί ο χώρος είναι πολύ δυναμικός

Αν δεν σε τρομάζουν τα μαθηματικά στο machine learning τότε έχεις προοπτικές, αν απλά πιθηκίζεις (μεταφορική έκφραση μην το πάρεις στραβά) δεν βλέπω και πολύ φως. 

Machine learning για δώστε υλικό να ξεκινήσει ένας αρχάριος.
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
Μου αρέσει που κάποιοι κάθονται και σου απαντάνε στα σοβαρά...


Θα του έλεγα να δώσει στο ΤΕΙ με την πιο τεμπέλικη δουλειά που έξω κάνουν κρα για χαμάληδες aka νοσοκόμος, αλλά με απαξιώσες και όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ...
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436

Ευχαριστώ, θα του ρίξω μια ματιά.


Θα του έλεγα να δώσει στο ΤΕΙ με την πιο τεμπέλικη δουλειά που έξω κάνουν κρα για χαμάληδες aka νοσοκόμος, αλλά με απαξιώσες και όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ...

Ο τύπος είναι ο ορισμός του τρολ.
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
Δεν τον ξέρω, μόνο σε ότι βλέπω απαντώ.
 

Επισκέπτης
Δεν τον ξέρω, μόνο σε ότι βλέπω απαντώ.
σε ευχαριστω. Στο σαιτ για να μην πω στην ελλαδα πολλοι θελουν να νιωθουν λιγο πιο εξυπνη απο τους αλλους.

Η νοσηλευτικη δινει καλα λεφτα Αγγλια Γερμανια αλλα γνωριζω απο οικογενειακο προσωπο οτι προκειται για πολυ βαρια δουλεια.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Για προγραμματισμό κοιτάξτε και τις γλώσσες των κρυπτονομισμάτων για ανάπτυξη αποκεντρωμένων εφαρμογών πχ solidity του Ethereum ή άλλες πλατφόρμες που χρησιμοποιούν ήδη υπάρχουσες γλώσσες προγραμματισμού, θα έχουν πολύ δυνατό μέλλον.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Machine learning για δώστε υλικό να ξεκινήσει ένας αρχάριος.

Για να πάρεις μια ιδέα σχετικά με το τι διαπραγματεύεται το άθλημα κοίτα το :


Μετά κοιτάς λίγο συνοπτικά τους δρόμους/μεθόδους που παίζουν μπάλα. Ένα εύκολο εισαγωγικό βιβλίο είναι το :


Κάπου εκεί έχεις αποκτήσει γενική εικόνα και ίσως μία ιδέα σχετικά με την μέθοδο ή τις μεθόδους που θέλεις να ειδικευτείς.
Σε αυτό το σημείο καλό είναι παράλληλα να αποκτάς επαφή και με τα σχετικά "εργαλεία" (frameworks, programming tools & languages κλπ).

 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Για να πάρεις μια ιδέα σχετικά με το τι διαπραγματεύεται το άθλημα κοίτα το :


Μετά κοιτάς λίγο συνοπτικά τους δρόμους/μεθόδους που παίζουν μπάλα. Ένα εύκολο εισαγωγικό βιβλίο είναι το :


Κάπου εκεί έχεις αποκτήσει γενική εικόνα και ίσως μία ιδέα σχετικά με την μέθοδο ή τις μεθόδους που θέλεις να ειδικευτείς.
Σε αυτό το σημείο καλό είναι παράλληλα να αποκτάς επαφή και με τα σχετικά "εργαλεία" (frameworks, programming tools & languages κλπ).

Τύπε είσαι στο χώρο; Δουλεύεις αυτή τη στιγμή;
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Τύπε είσαι στο χώρο; Δουλεύεις αυτή τη στιγμή;

Έχω επαφή και παρακολουθώ μία από τις κατευθύνσεις του συγκεκριμένου τομέα εδώ και 25+ συναπτά έτη.

Έχει υπάρξει συμμετοχή σε έργα του χώρου και ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένας επιταχυνόμενος ρυθμός αφ'ενός λόγω νέων εργαλείων λογισμικού που έχουν αναπτυχθεί αλλά και νέων τεχνολογιών στο hardware που επιτρέπουν την εκτέλεση σε πραγματικό χρόνο εξαιρετικά απαιτητικών αλγορίθμων. Προσωπικά παίζω μπάλα ακριβώς στο πάντρεμα του software με το εξειδικευμένο hardware.     
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Για να πάρεις μια ιδέα σχετικά με το τι διαπραγματεύεται το άθλημα κοίτα το :


Μετά κοιτάς λίγο συνοπτικά τους δρόμους/μεθόδους που παίζουν μπάλα. Ένα εύκολο εισαγωγικό βιβλίο είναι το :


Κάπου εκεί έχεις αποκτήσει γενική εικόνα και ίσως μία ιδέα σχετικά με την μέθοδο ή τις μεθόδους που θέλεις να ειδικευτείς.
Σε αυτό το σημείο καλό είναι παράλληλα να αποκτάς επαφή και με τα σχετικά "εργαλεία" (frameworks, programming tools & languages κλπ).

φιλε με τετοια πραγματα βρισκει κανεις δουλεα η μονο σε πανεπιστημια και ερευνιτικα κεντρα?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
σε ευχαριστω. Στο σαιτ για να μην πω στην ελλαδα πολλοι θελουν να νιωθουν λιγο πιο εξυπνη απο τους αλλους.

Η νοσηλευτικη δινει καλα λεφτα Αγγλια Γερμανια αλλα γνωριζω απο οικογενειακο προσωπο οτι προκειται για πολυ βαρια δουλεια.

φιλε πολυ το συζυητας οτι ειναι ο κουλ για γνωριμια με ξενες εισαι εσυ για δουλεια στο εξωτερικο μου φαινεται
 

Επισκέπτης
Σκεφτομαι να κανω κατι που συνδυαζει προγραμματισμο με ιατρικη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom