Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 373 άτομα (0 μέλη και 373 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
και cobol ήξερα

Τράπεζα χωρίς μέσον δεν μπαίνεις

Γενικά σε αυτή τη χώρα μόνος του δεν την παλεύει κανείς

Ο πιο τίμιος συμβιβασμός είναι ο νόμος του Πικερ. Φανταστείτε να μην έχει ούτε σπίτι κάποιος, να μένει στο ενοίκιο και να μην τον βοηθάει κανείς.
cobol τρραβα σε καμμια τραπεζα Ελλαδα και ψησε τους βαλε το pc laptop  και δειχνε μην μασας εχει πραμα η Ελλαδα σε cobol.  Εχω εχει ολοι η Ευρωπη η Ελλαδα δεν θα εχει .
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
σιγυορα ειναι οργανωμενοι αλλα το οτι εχουν οργανωσει δεν σημαινει οτι δεν κανει μπαμ.

Και μην ξεχνας ολα ειναι σχετικα.
Εμεις ssoftwarehouse ουτε ενα γερμανο developer δεν εχουμε,μονο architect και ξερεις γιατι?γιατι ολοι οι developers που βγαζουν λυσεις ειναι ξενοι.
Οι Γερμανοι ειναι μονο μανατζερ.
Σχεδον σε ολα τα project εχουμε απο μια τουλαχιστον ομαδα ποωλνους .

Ειναι φτηνοι και κανεις δουλεια ειναι και μορφωμενοι σαν και εμας
Οι Γερμανοι ειναι μονο συζητησεις και θεωριες που δεν μπορουν να τις υλοποιησουν γιατι αν δεν κανεις πραξη την θεωρια ειναι μονο θεωρια.

Απλα με τα τοσα χρονια εχουν την ρετσινια οτι ειναι εργατικοι και παει λεγοντας. Μην γελιεσε εχουν επηρεαστει και αυτοι απο τσους λαους που εχουν βρει καταφυγιο στην Γερμανια.
για να το κλεισω
εγω περνω τα τριπλα η τα διπλα αναλογα το κρατιδιο,με τον γερμανο που κανει την αντιστοιχη δουλεια
οσες φορες ομως ηρθα σε επαφη με αντιστοιχες εταιρειες γερμανικες ενοιωσα οτι ηταν ενα κλικ πιο πανω σε ολα
επισης ιμοπ δεν εχει σημασια ποιος υλοποιει τις ιδεες ,το συστημα ,η οργανωση κ το τεμπο που δινουν οι μανατζερ εχουν σημασια πρωτιστως και σε αυτα οι φριτσηδες ειναι οι πιο καλοι
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
για να το κλεισω
εγω περνω τα τριπλα η τα διπλα αναλογα το κρατιδιο,με τον γερμανο που κανει την αντιστοιχη δουλεια
οσες φορες ηρθα σε επαφη με αντιστοιχες εταιρειες γερμανικες ενοιωσα οτι ηταν ενα κλικ πιο πανω σε ολα
επισης ιμοπ δεν εχει σημασια ποιος υλοποιει τις ιδεες ,το συστημα ,η οργανωση κ το τεμπο που δινουν οι μανατζερ εχουν σημασια πρωτιστως και σε αυτα οι φριτσηδες ειναι οι πιο καλοι
ιμοπ παντα
ιμοπ ??  δεν σε εχω ?immobilien ?
 

Επισκέπτης
Τα νοικια ειναι οντως τρελα. Απλα ετυχε και βρηκα ενα 40τμ φτηνο μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο. Ακομα και οι Γερμανοι εχουν προβλημα με τα νοικα γενικος.
Γιαυτο λεω σε καποιο ποστ οτι θα κανει μπαμ καποια μερα αυτη η χωρα (Γερμανια).
Εχει ξεφυγει λιγο η κατασταση. Μην ξεχνιομαστε το ιδιο ειχε γινει και στην Ελλαδα και δεν το περιμενε κανεις παραμονο αυτοι που το ειδαν.
Άρα ήσουν τυχερός. Να μην πω τι γράφανρ μια νύχτα στο Ολυξ για το Νώντα που πήγε Ελβετία και ένα άλλο παιδί που πήγε Πολωνία γιατί θα γίνει χιουμοριστική η συζήτηση. :cheesy:
 

Επισκέπτης
Clipper έκανα δικές μου πατεντες με ρουτίνες ανεύρεσης κ εγγραφών γιατί είχε πολλά bug. Είχε εντυπωσιαστεί και ο καθηγητής μου. Σε τράπεζα ούτε να περάσω απέξω δε θα με αφήσουν. Μην κάνουμε όνειρα για αξιοκρατία στην Ελλάδα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Άρα ήσουν τυχερός. Να μην πω τι γράφαμε μια νύχτα στο Ολυξ για το Νώντα που πήγε Ελβετία και ένα άλλο παιδί που πήγε Πολωνία γιατί θα γίνει χιουμοριστική η συζήτηση. :cheesy:
ρε φιλε δεν εχουμε την ιδια μοιρα ,πως να τ κανουμε σε εμενα ετυχε αυτο σε αλλους εχει τυχει κατι αλλο. Εχω γνωστο απο το παν. που του ετυχε στο μεταπτυχακο να παει δοκιμαστικα Αμερικα για μια μερα . Και εμεινε εκει βρηκε δουλεια σε πανεπηστιμιο και παει λογντας ουτε το μεταπτυχιακο του δεν τελειωσε Ελλαδα.
Ο καθενας πρεπει να εχει ενα στοχο , μην ασχολεισε με τους αλλους και μην ζηλευεις γιατι βαζεις εμποδια στον ευατο σου.Βλεπε τι γινεται τριγυρω γραφτο στα αρχιδια σου και περνε ιδεες . Εγω αυτο κανω συνεχεια .   Αμα ηταν να καθομαι και ναλεω α σε εσενα ετυχε αυτο γιατι ειχες τυχη σε εκεινον εκεινο γιατι αλλιως .... JUST DO IT. και να εισαι σιγουρος οτι θα πετυχεις θελει πεισμα .


Σε εσενα μπορει να σου τυχει μετα απο 4 χρονια να γινεις διασημος με λεφτα . Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.Αυτο ειναι το σωστο απλα ελλαδα γιατι συμφερ μας εχουν βαλει, ολοι στο ιδιο καζανι και βραζουμε.
δεν εχουμε ολοι τον ιδιο σκοπο στην ζωη , καποτε πρεπει ο κοσμος να το καταλαβει..

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
και cobol ήξερα

Τράπεζα χωρίς μέσον δεν μπαίνεις

Γενικά σε αυτή τη χώρα μόνος του δεν την παλεύει κανείς

Ο πιο τίμιος συμβιβασμός είναι ο νόμος του Πικερ. Φανταστείτε να μην έχει ούτε σπίτι κάποιος, να μένει στο ενοίκιο και να μην τον βοηθάει κανείς.
εχεις δικιο δυστηχως . Κριμα Η Ελλαδα ειναι γαμω τις χωρες και την γαμησανε οι οικογενιες για να μπορουν να ειναι νταβαδες.Ακομα αυτο γινεται και με χωωρις οικογενιες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Clipper έκανα δικές μου πατεντες με ρουτίνες ανεύρεσης κ εγγραφών γιατί είχε πολλά bug. Είχε εντυπωσιαστεί και ο καθηγητής μου. Σε τράπεζα ούτε να περάσω απέξω δε θα με αφήσουν. Μην κάνουμε όνειρα για αξιοκρατία στην Ελλάδα.

παίκτη μου για να πάρεις μια ιδέα που πάει το development και το τι ζητάει η αγορά ρίξε μια ματιά εδώ


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
και cobol ήξερα

Τράπεζα χωρίς μέσον δεν μπαίνεις

Γενικά σε αυτή τη χώρα μόνος του δεν την παλεύει κανείς

Ο πιο τίμιος συμβιβασμός είναι ο νόμος του Πικερ. Φανταστείτε να μην έχει ούτε σπίτι κάποιος, να μένει στο ενοίκιο και να μην τον βοηθάει κανείς.

ρε παίκτη μου cobol νέτη σκέτη δεν είσαι τίποτε... πρέπει να ξέρεις σε συνδυασμό με cics/db2
 

Επισκέπτης
η εργασια στο εξωτερικο ειναι ο εμπλουτισμος του βιογραφικου σου και να καταφερεις να αποταμιεσεις κατι


εαν δεν καταφερεις αρκετα εστω 1 απο τα 2 , τι νοημα εχει?  πας στα νησια το καλοκαιρι στην ελλαδα μισα μαυρα,μισα νομιμα,θα σου γινει η κωλοτρυπιδα δαχτυλιδι ομως γιατι η απαιτησεις ειναι πολλες και δεν εχεις ρεπο σχεδον καθολου

αλλα το ιδιο ειναι

ενας γνωστος μου πηγε νοτιγχαμ,δουλευει 2 χρονια, πολλα παιρνει,πολλα δινει, και εχει μπει και μεσα με 2 πιστωτικες κιολας,πτυχιουχος καλλιτεχνικων σπουδων,γραφιστας ειναι..


εγω ψηνομαι να παω αεροσυνοδος ryanair,  εαν με βαλουν σε βαση στην αθηνα θα ειναι φινα που λενε, το κακο ειναι πρεπει ο ιδιος να πληρωσεις 500 ευρω απο την τσεπη σου την εκπαιδευση

ειμαι κατω απο 30 ,27 κλεισμενα, και κατω απο 30 τους περνουν αβερτα

θα πληρωσεις απο την τσεπη σου,αλλα που εισαι η εταιρια θα ξερει μετα οτι εχεις κανει εκπαιδευση σε αυτο που θα σε βαλει να εργαστεις πραγμα που ειναι πληγμα στην ελληνικη αγορα εργασιας, η ελλειψη προυπηρεσιας

το επομενο σεμιναριο -meeting ειναι μεσα ιουλιου,εαν με βαλουν σε βαση στην γερμανια η αγγλια τα χρηματα που θα βγαζω δεν θα φτανουν ουτε για κωλοχαρτο

εαν με βαλουν, κρητη,θεσσαλονικη, η αθηνα σε αυτες της βασεις θα μενουν λεφτα

η εκπαιδευση γινεται στο ντιζελντορφ στην γερμανια...

θα δω...ειμαι χρονια ανεργος εδω,με μαυρη εργασια εχω επιβιωση και κατι αλλα που κανω στο ιντερνετ που δεν θελω να αναφερω..αυτα

Δεν παει αλλο, μια σχολη που ξεκινησα χρονια ,την εβαλα σε αναστολη, γιατι η οικονομικες αναγκες δεν μαφησαν ποτε να συγκεντρωθω...


τι λετε?  Και αν τα χασω τα 500? Γιατι εαν δεν περασεις ,δεν θα παρεις τα λεφτα πισω, ειναι σαν σχολη αστυνομιας, τρεξιμο,κολυμπι,με χρονομετρο..



 

Επισκέπτης
Απλά αναγνωρίζω τις αδυναμίες μου φίλε. Μου λες πάρε το ρίσκο, ξέρω όμως ότι δε γίνεται. Δηλαδή θα πάω έξω και είτε θα με μαζεύουν από τα νοσοκομεία, είτε θα με απολύσουν από την πρώτη μέρα, είτε θα τσακωθω με τους συγκατοίκους. Έχω κάποια προβλήματακια υγείας που δε σηκώνουν μεγάλες κακουχίες. Οι άλλοι είναι πιο ανθεκτικοί. Αντέχουν και στο βαρύ κρύο να κοιμηθούν και να μη χεσουν όλοι μέρα και σε δωμάτια με καπνούς να κάτσουν και ύπνο να χάσουν κλπ κλπ
 

mpourdeli@ris

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2007
Μηνύματα
378
Κριτικές
1
Like
22
Πόντοι
1
Παίδες γνωρίζει κάποιος με τι μισθό είσαι καλά στο Αμβούργο; Δλδ να καλύψεις τα προσωπικά έξοδα σου (ενοίκιο, σουπερμαρκετ κτλ βασικά), αν μείνει για καβάτζα κάτι έχει καλώς  :rockon:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Απλά αναγνωρίζω τις αδυναμίες μου φίλε. Μου λες πάρε το ρίσκο, ξέρω όμως ότι δε γίνεται. Δηλαδή θα πάω έξω και είτε θα με μαζεύουν από τα νοσοκομεία, είτε θα με απολύσουν από την πρώτη μέρα, είτε θα τσακωθεί με τους συγκατοίκους. Έχω κάποια προβλήματα και υγείας που δε σηκώνουν μεγάλες κακουχίες. Οι άλλοι είναι πιο ανθεκτικοί. Αντέχουν και στο βαρύ κρύο να κοιμηθούν και να μη χάσουν όλοι μέρα και σε δωμάτια με καπνούς να κάτσουν και ύπνο να χάσουν κλπ κλπ

φίλε όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει...

αν δεν είσαι παράλυτος ή να χρειάζεσαι τακτική αγωγή (πχ νεφροπαθής) τα άλλα όλα είναι υπεκφυγές...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

Επισκέπτης
φίλε όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει...

αν δεν είσαι παράλυτος ή να χρειάζεσαι τακτική αγωγή (πχ νεφροπαθής) τα άλλα όλα είναι υπεκφυγές...
Τι να σου πω μπορεί... Έχεις ακούσει για το σύνδρομο ευερέθιστου εντερου; Σου έχει τύχει να πηγαίνεις για δουλειά και να χεστεις στο δρόμο;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τι να σου πω μπορεί... Έχεις ακούσει για το σύνδρομο ευερέθιστου εντερου; Σου έχει τύχει να πηγαίνεις για δουλειά και να χεστεις στο δρόμο;

το εχω ακούσει... εντάξει δεν πεθαίνεις από αυτό και μαθαίνεις να ζείς με αυτό και να το ελέγχεις...
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Η Ελλάδα έχει κρίση και έξω είναι ο παράδεισος. Εργασιακά τουλαστιχον. Οκ... Οτι βολεύει. Προσωπικά ήμουν Γερμανία τρία χρόνια, με εμπειρία στο αντικείμενο μου πολλών ετών... Εφυγα λόγω ενός μουνιου γερμανού και κωλοελληνοαλβανων συναδέλφων, επέστρεψα Ελλάδα και έκατσε δουλειά μυκωλο. Ξέρετε τι μεροκάματο παίζει εκεί;

Στη Γερμανία δεν έπαιρνα τόσα πάντως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom