Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 27 άτομα (0 μέλη και 27 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Προσεχε μην πεσεις σε μαλακες. Εχουν μεγαλη αναγκη απο κοσμο στις δουλειες γενικος , κατι που ειναι λογικο αλλιως θα γινει κανα μπαμ.

Οταν κανεις interview ρωτα και τι ατομα προσλαμβανουν συνηθως τι επιπεδο ρωτα τετοια να δεις τι και πως.... μπορεις να αντεξεις την μαλακια και την αρνητικοτητα ενος ψωνιου που νομιζει οτι ειναι ο γαμιας τις γειτονιας και τον αδικει η εταιρια η ζωη η φυση και παει λεγοντας.
Εχει πολλες κλικες ιδιως Ισπανοι. Με την πουτανα την κριση εχει παρα πολλους ισπανουν στην Γερμανια γνωστος του γνωστου και παει λεγοντας ...και αυτοι θελουν προσοχη. Με ελληνες τα ξερεις δεν χρειαζεται να σου λεω. Μια καλημερα ενα τι γινεται και μακρυα εκτος και βρεις καποιους που ταιριαζεται..
Εχει πολλη ζηλια φθονο και τα κλασσικα τα ελληνικα μετην μονη διαφορα τα βλεπεις και απο αλλους Λαους και λες αρε πουτανα ελλαδα....
Απλα τι εννοω προσεχε το εργασιακο κλιμα γιατι στην Γερμανια εχει ευκαιριες για ολους.
Η λογικη τις εταιριας οταν χρειαζεται ατομα ειναι παρε κοσμο και μετα βλεπουμε γιατι εχει λεφτα εδω οχι αστεια(μονο στην Ελλαδα δεν εχει λεφτα).
Το να σε σταματησουν δεν ειναι και τοσο ευκολο πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος οχι για ψιλου πηδημα οπως στην Ελλαδα και αυτο εχει αποτελεσμα να στοιβαζεται κοσμος δε δουλειες να υπαρχουν συμπλοκες και παει λεγοντας...

Για να καταλαβεις. Δουλευω σε softwareHaus σαν εξωτερικος σε μια εταιρια και  εχω πτυχιο μεταπτυχιακο και προυπηρεσια.

Εχω ατομα που δεν εχουν τιποτα και θεωρουν τον εαυτο τους ισο και ομοιο και αν οχι ανωτερο σε γνωσεις κτλ απο εμενα η γενικος καποιο που δεν εχει σπουδασει..

Παραδειγμα εχω ενα αμερικανο που εχει σπουδασει χημεια και εχει καποια προυπηρεσια στην Γερμανια στην πληροφορικη......επειδη δεν εχει πτυχιο πληροφορικης εχει βγαλει μαλακες ολους οσους εχουν πτυχιο μας εχει πρηξη τα αρχιδια για το ποσο μαλακες ειμαστε και το ποσο γαματος ειναι ...................δεν καταλαβαινει σχεδον τιποτα οταν αρχισεις να του μιλας για ποιο ειδικο και το βλεπεις στο πως το εξηγει..και αυτος εκει ....τεσπα παραδειγμα ..

Γενικος εχει τετοια αρκετα ατομα μιας και οι Γερμανοι εχουν την ρετσινια των Ναζιστων ετσι για να μην τους πουνε ετσι ο καθε καμενος εχει μια ευκαιρια σε καποια δουλεια.

Υπαρχουν και ατομα τα οποια ειναι αξιολογα με τα πτυχια τους την προυπηρεσια τους και μπορεις να μιλησεις και να κανεις παρεα....

Υπαρχουν και τα ατομα που ειναι εντελως ψωνια την εχουν ψωνισει χανονται εντελως που ναι εχουν σπουδασει αλλα ειναι καμμενοι ρε παιδι μου δεν βγαζεις ακρη...

Ειναι πολλη καλυτερα απο Ελλαδα μιας και εχουμε δουλεια  αδεια κτλ κτλ αλλα τα ατομα ειναι για τον πουτσο.........
πολλη απλα πρεπει να ταιριαζεις αλλιως γινεται μαρτυριο...

Γενικος συνηθως ειναι τα ατομα που ειναι εκτος ευρωπης Αμερικες λατινικης αμερικες ινδιες αυστραλιες κινες και παει λεγοντας..


κατα αλλα σου ευχομαι καλη τυχη και καλη δυναμη.
με εφτιαξες φιλε μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα γιατι ειμαι σκληρος καριολης και μου ταιριαζουν αυτα
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
με εφτιαξες φιλε μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα γιατι ειμαι σκληρος καριολης και μου ταιριαζουν αυτα

Τι εννοείς "μακάρι να είναι έτσι" φίλε;
Προτιμάς ένα τέτοιο μπουρδέλο, από ένα ήρεμο και νορμαλ εργασιακό περιβάλλον??
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εχω δουλεψει σε τρεις ευρωπαικες χωρες και ετοιμαζομαι για την τεταρτη αμα πετυχω το remote που θελω
Μην τρομαζεται τον ανθρωπο

Εξω πηγα σχεδον μαυρος χειρωνακτης χωρις καν ειδικοτητα δεν μου αναγνωρισανε το πτυχιο απο τει
Δουλευα με Ινδους,Πακιστανους,Ελληνες και Βαλκανιους

Ουτε μια στιγμη δεν ηταν χειροτερα απο Ελλαδα..Πουτσα ειχε η δουλεια και χοντρα ωραρια μια μερα δουλεψα και 24ωρο σερι..Αλλα πηρα 5Ευρω επι 24 συν 100Ευρω μπονους

Πειτε μου Ελλαδα αν ποτε αφεντικο θα εδινε τετοιο μπονους

Μας ειπανε ο μετασχηματιστης πρεπει να λειτουργει ως αυριο.Δεν ξερω τι θα κανετε αλλα αμα δεν λειτουργει θα εχουμε ολοι θεμα..


Στρωσαμε κωλο κατω δουλεψαμε απο 7 το πρωι μεχρι 8 το αλλο πρωι..Ομως μας φερανε πιτσες,ιταλικο coca cola μονο πουτανες δεν μας φερανε

Ολα αυτα Αγγλια

Μην τρομαζετε κοσμο

Εξω εχει πολυ σκληρη δουλεια επι 10 σε σχεση με Ελλαδα αλλα ειναι ολα πληρωμενα


Στην δουλεια που εκανα οποιος δεν φοραγε κρανος προστιμο 100Ευρω

Ελλαδα στα @@ τους


Επισης καποιος που γραφει για Ισπανους,Ιταλους κτλπ
Εδω οι Πολωνοι και οι Βαλκανιοι δεν βγαζουν κιχ στον Ελλαδα θα φοβηθεις τις αδερφες τους Σπανιαρδους?Στην πρωτη κουβεντα ριχτους δυο μπατσες και δεν θα ξαναμιλησουν
Επιβεβαιωμενο αυτο που σου λεω στην πραξη
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
by the way τοτε σαν προγραμματιστης δουλευω αλλα ψαχνομαι για remote μιλαω με μια εταιρια απ εξω οποτε αμα βγω θα βγω αναβαθμισμενος

ΣΑν μαυρος δεν θα ξαναπηγαινα εξω γιατι πλεον με ανοιχτα συνορα εχουν μαζευτει πολλα χερια

Αμα κλεισει η Ευρωπη τα συνορα τοτε θα χεστουν στα ταληρο ολοι οι Βαλκανιοι οπως Πολωνοι αλλα και ΕΛληνες επειδη εχουμε φοβερα μαστορια

ΑΛλα τωρα οι δικοι μας ειναι ΣΑουδικη Αραβια με παλικαρια π0ου μιλαω και ειμασταν μαζι Αγγλια

ΤΟ 90% εχει παει προς Μεση Ανατολη και καποιοι τολμηροι Αφρικη

Τελευταια προταση που ειχα ηταν να παω να δουλεψω Κονγκο βασιλια εχουν εκει?κατι τετοιο να παμε να φτιαξουμε τις βιλες του

35000 χερι καθαρα με ολα πληρωμενα αλλα ειπα nooo

 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
by the way τοτε σαν προγραμματιστης δουλευω αλλα ψαχνομαι για remote μιλαω με μια εταιρια απ εξω οποτε αμα βγω θα βγω αναβαθμισμενος

ΣΑν μαυρος δεν θα ξαναπηγαινα εξω γιατι πλεον με ανοιχτα συνορα εχουν μαζευτει πολλα χερια

Αμα κλεισει η Ευρωπη τα συνορα τοτε θα χεστουν στα ταληρο ολοι οι Βαλκανιοι οπως Πολωνοι αλλα και ΕΛληνες επειδη εχουμε φοβερα μαστορια

ΑΛλα τωρα οι δικοι μας ειναι ΣΑουδικη Αραβια με παλικαρια π0ου μιλαω και ειμασταν μαζι Αγγλια

ΤΟ 90% εχει παει προς Μεση Ανατολη και καποιοι τολμηροι Αφρικη

Τελευταια προταση που ειχα ηταν να παω να δουλεψω Κονγκο βασιλια εχουν εκει?κατι τετοιο να παμε να φτιαξουμε τις βιλες του

35000 χερι καθαρα με ολα πληρωμενα αλλα ειπα nooo

To Κογκο ειχε κατι θεματακια με τον Εμπολα τελευταια..
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
To Κογκο ειχε κατι θεματακια με τον Εμπολα τελευταια..

Ειδικα αμα πας acapoteira

Περα απ την πλακα Αφρικη δεν παιζει να παω δεν γουσταρω εξαλλου οσους νεγρους εχω γνωρισει σαν χαρακτηρα και συμπεριφορα συν οτι εχω ακουσει ασχημα λογια για ασφαλεια και υγεια
Τα λεφτα για μενα αξιζουν βαση του ρισκου

Πχ και απειρες θεσεις με 2k το μηνα εχει για μισθωφορος σε πλοια εχει παει φιλος μου και μου λεγε περασανε Βραζιλια και φαγανε επιθεση απο πιθηκια στον Αμαζονιο που τρωνε ανθρωπους!
Εχει πεθανει κοσμος ετσι
Δεν αξιζει η ζωη μου 2k το μηνα αλλος το βλεπει αλλιως παει για την εμπειρια

Αυτο το παλικαρι πχ ποου λεω ανετα θα πηγαινε και σε εμπολεμη ζωνη ειναι τελειως τρελος με τα οπλα
 

scooter

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
43
Like
18
Πόντοι
0
by the way τοτε σαν προγραμματιστης δουλευω αλλα ψαχνομαι για remote μιλαω με μια εταιρια απ εξω οποτε αμα βγω θα βγω αναβαθμισμενος

ΣΑν μαυρος δεν θα ξαναπηγαινα εξω γιατι πλεον με ανοιχτα συνορα εχουν μαζευτει πολλα χερια

Αμα κλεισει η Ευρωπη τα συνορα τοτε θα χεστουν στα ταληρο ολοι οι Βαλκανιοι οπως Πολωνοι αλλα και ΕΛληνες επειδη εχουμε φοβερα μαστορια

ΑΛλα τωρα οι δικοι μας ειναι ΣΑουδικη Αραβια με παλικαρια π0ου μιλαω και ειμασταν μαζι Αγγλια

ΤΟ 90% εχει παει προς Μεση Ανατολη και καποιοι τολμηροι Αφρικη

Τελευταια προταση που ειχα ηταν να παω να δουλεψω Κονγκο βασιλια εχουν εκει?κατι τετοιο να παμε να φτιαξουμε τις βιλες του

35000 χερι καθαρα με ολα πληρωμενα αλλα ειπα nooo
Φιλε συνάδερφοι ειμαστε προγραμματιστής είμαι και εγω.Άλλο σπούδασα στην αρχή άλλο επάγγελμα ακολούθησα μετά eap πληροφορική ήμουν στην πρώτη γενιά αποφοίτων και τώρα εξωτερικό.Αυτήν την στιγμή είμαι σε φάση αλλαγής εταιρείας γιατί τελείωσε το συμβόλαιο μου.Ισως ανανεώσω γιατί έχουν ανάγκες αλλά απο την άλλη ομως είδη ομως εχω καλύτερες προτάσεις.Σαν Full-Stack Web Developer μισθός πολύ καλός φορολογία χαμηλή, ζωή πανάκριβη αλλά όλα εξαρτώνται από την ζωη που κάνεις.Μένουν και χρήματα στην άκρη αν είσαι χαμηλών τόνων.. για να βγάλεις γούστα σε διακοπές γυναικες κτλ...Σιγκαπούρη είμαι εδώ και 2 χρόνια
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Ειδικα αμα πας acapoteira

Περα απ την πλακα Αφρικη δεν παιζει να παω δεν γουσταρω εξαλλου οσους νεγρους εχω γνωρισει σαν χαρακτηρα και συμπεριφορα συν οτι εχω ακουσει ασχημα λογια για ασφαλεια και υγεια
Τα λεφτα για μενα αξιζουν βαση του ρισκου

Πχ και απειρες θεσεις με 2k το μηνα εχει για μισθωφορος σε πλοια εχει παει φιλος μου και μου λεγε περασανε Βραζιλια και φαγανε επιθεση απο πιθηκια στον Αμαζονιο που τρωνε ανθρωπους!
Εχει πεθανει κοσμος ετσι
Δεν αξιζει η ζωη μου 2k το μηνα αλλος το βλεπει αλλιως παει για την εμπειρια

Αυτο το παλικαρι πχ ποου λεω ανετα θα πηγαινε και σε εμπολεμη ζωνη ειναι τελειως τρελος με τα οπλα

Δούλευα και εγω Αφρική φίλε ξερω..
Μαύρες δεν γαμούσα

Για τον εμπολα στο Κογκο ξερω απο mail που μου εστειλε η προηγουμενη εταιρεια
 

Επισκέπτης
Παιδιά και εγώ συνάδελφος προγραμματιστής είμαι από ΙΕΚ! Εδώ Ελλάδα δε βρισκω δουλεια στον τομέα μου. Ευτυχώς έχω το σπίτι στο χωριό και βάζω ζαρβατικα. Έχω και 5 ρίζες ελιές. Βάζει και η μάνα λίγα από τη σύνταξη και βγαίνει η χρονιά. Μόνο από τουρίστριες είμαι ευχαριστημένος -3 χιλιόμετρα το σπίτι από την παραλία (α ρε παππού με έσωσες!), αν και τώρα που πέρασα τα 30 έχουν πέσει τα ποσοστά επιτυχίας. Ήθελα να μεταναστεύσω στη Νότιο Αγγλία αλλά δε μπορώ να μείνω σε σπίτι με άλλους, ειδικά αντρες, γιατι έχω πολλές ιδιαιτερότητες. Άλλωστε χρειάζομαι ησυχία για να διαβάζω.

αν θυμαμαι καλα εχει γραψει πως μενει μονος του
Αποκλειεται. Μόνο οι γιατροί μένουν μόνοι τους.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Παιδιά και εγώ συνάδελφος προγραμματιστής είμαι από ΙΕΚ! Εδώ Ελλάδα δε βρισκω δουλεια στον τομέα μου. Ευτυχώς έχω το σπίτι στο χωριό και βάζω ζαρβατικα. Έχω και 5 ρίζες ελιές. Βάζει και η μάνα λίγα από τη σύνταξη και βγαίνει η χρονιά. Μόνο από τουρίστριες είμαι ευχαριστημένος -3 χιλιόμετρα το σπίτι από την παραλία (α ρε παππού με έσωσες!), αν και τώρα που πέρασα τα 30 έχουν πέσει τα ποσοστά επιτυχίας. Ήθελα να μεταναστεύσω στη Νότιο Αγγλία αλλά δε μπορώ να μείνω σε σπίτι με άλλους, ειδικά αντρες, γιατι έχω πολλές ιδιαιτερότητες. Άλλωστε χρειάζομαι ησυχία για να διαβάζω.
Αποκλειεται. Μόνο οι γιατροί μένουν μόνοι τους.
Απο οσο ξερω φιλε στην Ελλαδα προγραμματιστες με απο ΙΕΚ ψαχνουν ολοι. Οι υπολοιποι ειναι ακριβοι. Δες και το Καριερα τι εχει κανει. Πας πληρωνεις και σου μαθαινει καποια  framework που εχουν περασει ισα ισα να ξερεις τι γινεται και σου βρισκει μια δουλεια με 500 ευραα. Τεσπα

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Στη Γερμανια να δεις τι αλητεια παιζει και εκει, δεν εχει επιθεωρηση εργασιας. Διηκηγορο,δικαστηριο μετα απο 1 χρονο και αμφιβολο αποτελεσμα
Συμφωνω,  αλλα εδω του γαμας πιο ευκολα απο Ελλαδα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom