Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (0 μέλη και 16 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Μη στεναχωριεσαι, σε κανένα τρίμηνο θα γυρίσω με κανένα εικοσαρικο χιλιάρικα και θα σου ξαναστείλω μύνημα.

Πάω στη λεμονοθύελλα.
Παραθέτω στοιχεία :

90% ρώσοι χάρις στη φιλία Πούτιν -Ερντογάν
10% διάφοροι

Από το 90%, το 60% είναι ρωσίδες αναμμένες.
Έχουν ξεπαρθενέψει Τούρκοι, κορασίδες ανατολικού μπλοκ, μιλουνια. Οι ρώσοι μεθανε έτσι και αλλιώς σαν τους άγγλους οπότε το ποσοστό ανεβαίνει κατακόρυφα.

τι σημαινει λεμονοθυελλα?
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.896
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Θα μαζεύει και λεμόνια γιε έξτρα παράδες.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
φιλε για καλο και για κακο κλεισε απο τωρα το εισιτιριο της επιστροφης γιατι σε βλεπω να γυρνας κολυμποντας

Τύπε υπάρχουν και τα φουσκωτά που φέρνουν τους λάθρο στη Μυτιλήνη, όλο και κάποια ΜΚΟ θα βρεθεί να περιθάλψει τον Björn Borg.
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
μυστες εγω ψαχνω γερμανια για δουλεια (πολ μηχανικος μεταπτ. προτζεκτ μανατζμετν μαντσεστερ) και εχω αυτη τη βδομαδα συνεντευξη για παρακλαδι γερμανικο σε σικαγο  :heavymetalbig:
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
μυστες εγω ψαχνω γερμανια για δουλεια (πολ μηχανικος μεταπτ. προτζεκτ μανατζμετν μαντσεστερ) και εχω αυτη τη βδομαδα συνεντευξη για παρακλαδι γερμανικο σε σικαγο  :heavymetalbig:

καλη επιτυχια φιλε πες μας πως θα παει
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
μυστες εγω ψαχνω γερμανια για δουλεια (πολ μηχανικος μεταπτ. προτζεκτ μανατζμετν μαντσεστερ) και εχω αυτη τη βδομαδα συνεντευξη για παρακλαδι γερμανικο σε σικαγο  :heavymetalbig:

σε ποια πολη συγκεκριμενα?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36

Προσεχε μην πεσεις σε μαλακες. Εχουν μεγαλη αναγκη απο κοσμο στις δουλειες γενικος , κατι που ειναι λογικο αλλιως θα γινει κανα μπαμ.

Οταν κανεις interview ρωτα και τι ατομα προσλαμβανουν συνηθως τι επιπεδο ρωτα τετοια να δεις τι και πως.... μπορεις να αντεξεις την μαλακια και την αρνητικοτητα ενος ψωνιου που νομιζει οτι ειναι ο γαμιας τις γειτονιας και τον αδικει η εταιρια η ζωη η φυση και παει λεγοντας.
Εχει πολλες κλικες ιδιως Ισπανοι. Με την πουτανα την κριση εχει παρα πολλους ισπανουν στην Γερμανια γνωστος του γνωστου και παει λεγοντας ...και αυτοι θελουν προσοχη. Με ελληνες τα ξερεις δεν χρειαζεται να σου λεω. Μια καλημερα ενα τι γινεται και μακρυα εκτος και βρεις καποιους που ταιριαζεται..
Εχει πολλη ζηλια φθονο και τα κλασσικα τα ελληνικα μετην μονη διαφορα τα βλεπεις και απο αλλους Λαους και λες αρε πουτανα ελλαδα....
Απλα τι εννοω προσεχε το εργασιακο κλιμα γιατι στην Γερμανια εχει ευκαιριες για ολους.
Η λογικη τις εταιριας οταν χρειαζεται ατομα ειναι παρε κοσμο και μετα βλεπουμε γιατι εχει λεφτα εδω οχι αστεια(μονο στην Ελλαδα δεν εχει λεφτα).
Το να σε σταματησουν δεν ειναι και τοσο ευκολο πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος οχι για ψιλου πηδημα οπως στην Ελλαδα και αυτο εχει αποτελεσμα να στοιβαζεται κοσμος δε δουλειες να υπαρχουν συμπλοκες και παει λεγοντας...

Για να καταλαβεις. Δουλευω σε softwareHaus σαν εξωτερικος σε μια εταιρια και  εχω πτυχιο μεταπτυχιακο και προυπηρεσια.

Εχω ατομα που δεν εχουν τιποτα και θεωρουν τον εαυτο τους ισο και ομοιο και αν οχι ανωτερο σε γνωσεις κτλ απο εμενα η γενικος καποιο που δεν εχει σπουδασει..

Παραδειγμα εχω ενα αμερικανο που εχει σπουδασει χημεια και εχει καποια προυπηρεσια στην Γερμανια στην πληροφορικη......επειδη δεν εχει πτυχιο πληροφορικης εχει βγαλει μαλακες ολους οσους εχουν πτυχιο μας εχει πρηξη τα αρχιδια για το ποσο μαλακες ειμαστε και το ποσο γαματος ειναι ...................δεν καταλαβαινει σχεδον τιποτα οταν αρχισεις να του μιλας για ποιο ειδικο και το βλεπεις στο πως το εξηγει..και αυτος εκει ....τεσπα παραδειγμα ..

Γενικος εχει τετοια αρκετα ατομα μιας και οι Γερμανοι εχουν την ρετσινια των Ναζιστων ετσι για να μην τους πουνε ετσι ο καθε καμενος εχει μια ευκαιρια σε καποια δουλεια.

Υπαρχουν και ατομα τα οποια ειναι αξιολογα με τα πτυχια τους την προυπηρεσια τους και μπορεις να μιλησεις και να κανεις παρεα....

Υπαρχουν και τα ατομα που ειναι εντελως ψωνια την εχουν ψωνισει χανονται εντελως που ναι εχουν σπουδασει αλλα ειναι καμμενοι ρε παιδι μου δεν βγαζεις ακρη...

Ειναι πολλη καλυτερα απο Ελλαδα μιας και εχουμε δουλεια  αδεια κτλ κτλ αλλα τα ατομα ειναι για τον πουτσο.........
πολλη απλα πρεπει να ταιριαζεις αλλιως γινεται μαρτυριο...

Γενικος συνηθως ειναι τα ατομα που ειναι εκτος ευρωπης Αμερικες λατινικης αμερικες ινδιες αυστραλιες κινες και παει λεγοντας..


κατα αλλα σου ευχομαι καλη τυχη και καλη δυναμη.
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.626
Πόντοι
201
Παιδια λιγο βοηθεια..δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος εδω 3 μηνες δεν μου εχει κανει προσληψη ο εργοδοτης..ολο θα και θα,,, και τον αλλον μηνα και ξερετε πως παει η κατασταση.Θελω να του τη φερω και σκεφτομαι να καλεσω εποπτη εργασιας.εχει κανεις αναλογο περιστατικο για να με συμβουλεψει πως να κινηθω?
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Παιδια λιγο βοηθεια..δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος εδω 3 μηνες δεν μου εχει κανει προσληψη ο εργοδοτης..ολο θα και θα,,, και τον αλλον μηνα και ξερετε πως παει η κατασταση.Θελω να του τη φερω και σκεφτομαι να καλεσω εποπτη εργασιας.εχει κανεις αναλογο περιστατικο για να με συμβουλεψει πως να κινηθω?
Και να το κάνεις πάλι δεν θα σε προσλάβει.Θα βγάλεις το άχτι σου όμως με τα 10500€ που θα πρέπει να πληρώσει.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Παιδια λιγο βοηθεια..δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος εδω 3 μηνες δεν μου εχει κανει προσληψη ο εργοδοτης..ολο θα και θα,,, και τον αλλον μηνα και ξερετε πως παει η κατασταση.Θελω να του τη φερω και σκεφτομαι να καλεσω εποπτη εργασιας.εχει κανεις αναλογο περιστατικο για να με συμβουλεψει πως να κινηθω?
Τραβα στο ΙΚΑ  που ανηκει ο εργοδοτης σου. Και ρωτησε τους εαν ειναι θετικοι κανε επιτοπου καταγγελια. Φροτησε εαν ειναι να γινει ελεγχος να εισαι στην δουλεια και να  ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΠΟΥΣΤΗΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕ. και φροντησε να το κανεις οταν θα σκασει μυτη το ΙΚΑ. Φροντησε να ειναι και ικα να ειναι πανω απο ενας δηλαδη δυο ειναι καλυτερα .


καποιος δικοσ σου εκει να μην εισαι μονος σου. Συνδελφος χλωμο οποτε σκεψου. Φροντησε τα ατομα του

δεν εχεις κανενα χαρτι δεν του κανεις τιποτα. Εκτος και εαν ερθει την ωρα που δουλευεις και σε βρει εκει να απασχολησε. Εαν ναι φροντησε να μην εισαι μονο και να εχεις καποιο δικο σου εκειη εαν ερθει ο τυπος απο επιθεωρηση εργασιας να μην ειναι μονος.

Παντως κατα την γνωμη μου δεν επρεπε να ξεκινησεις καν να δουλευεις εκει.Ψαξου εξωτερικο εαν εχεις σπουδασει κατι και εχεις προυπηρεσια ..

Εδω Γερμανια ερχονται ατομα που ουτε το ονομα τους δεν ξερου να γραψουν...

3 μηνες εδω 4 μηνες εκει 6 μηνες περα ετσι περνανε τα χρονια. Αυτα ειναι που δεν μου αρεσουν στην Ελλαδα και σηκωθηκα και εφυγα.....
40 και εχω ενσημα 7 χρονια ολα τα αλλα συνολο καμμια 17 χρονια ειναι μαυρα. Και γιατι 3 μηνες εδω 5 μηνες εκει χωρις ενσημα κτλ κτλ κτλ ...

Γερμανια δεν εχει τετοια εχει αλλα .....

καλη τυχη


 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.626
Πόντοι
201
Και να το κάνεις πάλι δεν θα σε προσλάβει.Θα βγάλεις το άχτι σου όμως με τα 10500€ που θα πρέπει να πληρώσει.



10.500 σε 2ευρα κανονικα πρεπει να του βαλουν στη σουφρα του και ας μην τα πληρωσει..εχει κανεις ιδιο περιστατικο πως να το χειριστω??Δεν με ενδιαφερει αν θα κατσω η οχι στο μαγαζι(σιγουρα δεν θα κατσω_) αλλα ειναι το γαμωτο που θα με τρωει αν θα φυγω ετσι...χωρις να παθει τιποτα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Και να το κάνεις πάλι δεν θα σε προσλάβει.Θα βγάλεις το άχτι σου όμως με τα 10500€ που θα πρέπει να πληρώσει.
Νομιζω πτι θα πρεπει να πληρωσει παραπανω δεν ειμαι σιγουρος αλλα καλα να παθει.και λιγα θα δωσει
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Και να το κάνεις πάλι δεν θα σε προσλάβει.Θα βγάλεις το άχτι σου όμως με τα 10500€ που θα πρέπει να πληρώσει.



10.500 σε 2ευρα κανονικα πρεπει να του βαλουν στη σουφρα του και ας μην τα πληρωσει..εχει κανεις ιδιο περιστατικο πως να το χειριστω??Δεν με ενδιαφερει αν θα κατσω η οχι στο μαγαζι(σιγουρα δεν θα κατσω_) αλλα ειναι το γαμωτο που θα με τρωει αν θα φυγω ετσι...χωρις να παθει τιποτα
μην τρελενεσαι ολοι παντα ολα τα πληρωνουν με τον ενα τροπο η τον αλλο. ΔΥΣΤΗΧΩΣ και το εννοω. 
Οτι και μαλακια να κανεις στην ζωη ΔΥΣΤΗΧΩς ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ...
μαλλον πρεπει να κανω ενα θεμα με το ποιος οριζει την μοιρα μας ...γιατι απο οτι βλεπω ολα πληρωνονται καποτε.
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.626
Πόντοι
201
ο φιλος που αναφερθηκε πανω να εχω εναν δικο μου στο μαγαζι ??δεν καταλαβα ακριβως τι θελεις να πεις..οι εργαζομενοι που ειναι μεσα αν σκασει ελεγχος σιγουρα θα προσπαθησουν να τον καλυψουν λογω φοβου πιο πολυ!!!!
Αλλα ρε παιδια δεν παει αλλο,ουτε καν προσβαση στην υγεια εχω πλεον!!!!ελεος
δηλαδη παω στο ικα κανω καταγγελια και περιμενω να ερθει ελεγχος?λογικα θα μου πουνε ποτε θα περασουν,αρα θα ειμαι μεσα και θα δουλευω στο 100% ,αν ο εργοδοτης δεν ειναι εμσα στο μαγαζι τι γινεται τοτε?η αν αρχισει και λεει οτι ειμαι πρωτη μερα και και καλα και τετειες μαλακιες?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
ο φιλος που αναφερθηκε πανω να εχω εναν δικο μου στο μαγαζι ??δεν καταλαβα ακριβως τι θελεις να πεις..οι εργαζομενοι που ειναι μεσα αν σκασει ελεγχος σιγουρα θα προσπαθησουν να τον καλυψουν λογω φοβου πιο πολυ!!!!
Αλλα ρε παιδια δεν παει αλλο,ουτε καν προσβαση στην υγεια εχω πλεον!!!!ελεος
δηλαδη παω στο ικα κανω καταγγελια και περιμενω να ερθει ελεγχος?λογικα θα μου πουνε ποτε θα περασουν,αρα θα ειμαι μεσα και θα δουλευω στο 100% ,αν ο εργοδοτης δεν ειναι εμσα στο μαγαζι τι γινεται τοτε?η αν αρχισει και λεει οτι ειμαι πρωτη μερα και και καλα και τετειες μαλακιες?
Αυτο ακριβως εννοω. Εαν εχεις καποιο συγγενοι φιλο που μπορει να ειναι εκει να κανει τον πελατη αμα ειναι μαγαζι κτλ να σε βοηθησει αλλιως δυσκολο.

Ναι εαν γραφτεις στον οαεδ εχεις ιατρο.....δωρεαν σαν ανεργος ασχετα εαν δεν εχεις επιδομα η κατι αλλο.....τα εχω περασει και ημουνα κανα χρονο με ασφαλεια αποτ οτν οαεδ..

κοιτα να φροντησεις να εχεις στοιχεια ...... Τραβα στο ΙΚΑ και ρωτα δεν μου κολα ενσημα και ειμαι εκει 3μηνο τι μου συστηνεται . Αυτοι θα σου πουνε κανε καταγγελια. Πρεπει να μπορεις να σταθεις στα πδια σου......Στην Ελλαδα ολοι ειμαστε με το φοβο μην μπλεξουμε και μαλακιες ειναι ο γαμικουλας ο αλεξης και ο κουμουνισμος του που μας εμαθε να διεκδικουμε το δικιο με το να τρωμε πουτσα.....και να λεμε μην μπλεξουμε και να φοβομαστε , πουνα τρεχεις τωρα ,,,,,,,εμ φιλε να τρεξεις γιατι να μην τρεξεις εαν δεν τρεξεις για εσενα ποιος θα τρεξει....
ορμα μην φοβασε και θα σου βγει.....απλα να ξερεις δεν εχεις μελλον εκει ...........

καλη τυχη
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Στη Γερμανια να δεις τι αλητεια παιζει και εκει, δεν εχει επιθεωρηση εργασιας. Διηκηγορο,δικαστηριο μετα απο 1 χρονο και αμφιβολο αποτελεσμα
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.626
Πόντοι
201
χμ τωρα αν εχω μεσα συγγενη η φιλο σιγουρα θα προσπαθησει να το καλυψει ο εργοδοτης με υπουλο τροπο να πει  εφερε  και τον φιλο του εδω γιατι θελει να μου κανει ζημια και τετεια!!!!
προτιμω να με δει ο εποπτης να δουλευω επειδη ειναι μαγαζι παρα να βαλω μεσα φιλου και συγγενεις..να φανταστω η παραβαση κοβετε αμεσως ετσι???αν με δουνε δηλαδη να δουλευω?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
χμ τωρα αν εχω μεσα συγγενη η φιλο σιγουρα θα προσπαθησει να το καλυψει ο εργοδοτης με υπουλο τροπο να πει  εφερε  και τον φιλο του εδω γιατι θελει να μου κανει ζημια και τετεια!!!!
προτιμω να με δει ο εποπτης να δουλευω επειδη ειναι μαγαζι παρα να βαλω μεσα φιλου και συγγενεις..να φανταστω η παραβαση κοβετε αμεσως ετσι???αν με δουνε δηλαδη να δουλευω?

πρεπει να σε δουνε να δουλεθεις . Ασχετα με το εαν ειναι  εκει το αφεντικο η οχι αμα σε δουνε και πουνε τι και πως πολλη απλα θα του αφησουνε μνμ η θα του στειλουν γραμμα. Δεν την γλυτωνει , απλα  πρεπει να σε δουνε εκει . Τι κανεις εσυ εδω δουλευω εδω θα πεις συνηθως εχουν μια κατασταση τοιχοκολλημενη με τις προσληψεις  κατι τετοια θα αναζητησουν η θα ρωτησουν το λογιστηριο ... και μετα το νερο στο αυλακι θα παει ..
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
και μετα μου λες   

Εργασια στο εξωτερικο vs. μενουμε Ελλαδα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom