Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 348 άτομα (0 μέλη και 348 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
τα έχω ξεχάσει τώρα μετά από τόσα χρόνια. Μόνο sql θυμάμαι και τα βασικά από pascal/c/c++
εχω ασχοληθει με τοσες γλωσσες τοσες τεχνολογιες τα γαφω ολα στο βιογραφικο.Αμα ηταν να τα θυμομουνα ολα θα ειχα παρει τα βουνα.
Μετα απο καποια χλμ απλα ξερεις πως να κινηθεις.
Εχω ασχοληθη το 2006 η το 2008?(ουτε καν θυμαμαι ποτε ) με C# και MVC 2 ηταν τοτε. Τωρα ουτε που θυμαμαι τι ειχα κανει τοτε και γενικος τι και πως. Αμα τυχει βεβαια ξερω πως να κινηθω γιατι εχω την εμπειρια. Θα θελει λιγο τρεξιμο στην αρχη αλλα μετα το εχεις.
 

Επισκέπτης
το εχω ακούσει... εντάξει δεν πεθαίνεις από αυτό και μαθαίνεις να ζείς με αυτό και να το ελέγχεις...
Το μαθαίνεις να ζεις με αυτό σημαίνει να ζεις με μια ρουτίνα που για να μη μπω σε λεπτομέρειες πρέπει να έχεις προβλέψει που θα βρισκεσαι μεσα στη μερα. Προφανως η μεταναστευση χωρις καποιες εξασφαλισμενες προυποθεσεις διαλυει καθε ρουτινα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το μαθαίνεις να ζεις με αυτό σημαίνει να ζεις με μια ρουτίνα που για να μη μπω σε λεπτομέρειες πρέπει να έχεις προβλέψει που θα βρισκεσαι μεσα στη μερα. Προφανως η μεταναστευση χωρις καποιες εξασφαλισμενες προυποθεσεις διαλυει καθε ρουτινα.

αλλάζεις την ρουτίνα... την αντικαθιστάς με αλλη ρουτίνα...
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Οδηγος σχολικου λεωφορειου στην Αμερικη με συνδρομο ευερεθιστου εντερου, σταματησε σε βενζιναδικο εκτακτως για τουαλετα σφαιρα  και σε ουτε 5 λεπτα ηταν πισω. Τον βριζανε μετα επειδη αφησε μονα τους τα παιδια εστω για λιγο και τα εξεθεσε σε κινδυνο μηπως κατι συνεβαινε εν τη απουσια του . Φαινεται εκει δεν υπαρχει συνοδος στα σχολικα λεωφορεια  εκτος του οδηγου οπως συμβαινει εδω. Ο οδηγος δικαιολογηθηκε οτι δε μπορουσε να κανει αλλιως, ετσι ειναι η σπαστικη κολιτιδα. Και του ειπαν αν ειναι ετσι θα επρεπε να αλλαξει δουλεια και να μην ειναι στο δρομο αλλα καπου εντος.
 

Επισκέπτης
Οδηγος σχολικου λεωφορειου στην Αμερικη με συνδρομο ευερεθιστου εντερου, σταματησε σε βενζιναδικο εκτακτως για τουαλετα σφαιρα  και σε ουτε 5 λεπτα ηταν πισω. Τον βριζανε μετα επειδη αφησε μονα τους τα παιδια εστω για λιγο και τα εξεθεσε σε κινδυνο μηπως κατι συνεβαινε εν τη απουσια του . Φαινεται εκει δεν υπαρχει συνοδος στα σχολικα λεωφορεια  εκτος του οδηγου οπως συμβαινει εδω. Ο οδηγος δικαιολογηθηκε οτι δε μπορουσε να κανει αλλιως, ετσι ειναι η σπαστικη κολιτιδα. Και του ειπαν αν ειναι ετσι θα επρεπε να αλλαξει δουλεια και να μην ειναι στο δρομο αλλα καπου εντος.

εαν εχεις παιδι εκει περα και παθει κατι εξαιτιας σου την γαμησες απλα

δεν ειναι ελλαδα εκει που θα την γλυτωσεις με περιοριστικους ορους

 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Απλά αναγνωρίζω τις αδυναμίες μου φίλε. Μου λες πάρε το ρίσκο, ξέρω όμως ότι δε γίνεται. Δηλαδή θα πάω έξω και είτε θα με μαζεύουν από τα νοσοκομεία, είτε θα με απολύσουν από την πρώτη μέρα, είτε θα τσακωθω με τους συγκατοίκους. Έχω κάποια προβλήματακια υγείας που δε σηκώνουν μεγάλες κακουχίες. Οι άλλοι είναι πιο ανθεκτικοί. Αντέχουν και στο βαρύ κρύο να κοιμηθούν και να μη χεσουν όλοι μέρα και σε δωμάτια με καπνούς να κάτσουν και ύπνο να χάσουν κλπ κλπ

Φανταρικό εκανες?
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
clipper & sql ????

που πας ρε καραμήτρο ???

java, j2ee, python, perl, php, pl/sql etc...

Εγώ έχω καλή γνώση SQL και R (statistical language)
και κάτι ψιλά από κάτι άλλες (python, javascript, html, Κλπ)
Και εννοείται πολύ καλό excel
Αρκούν λες για στροφή στο data science?
Τώρα μελετώ machine learning algorithms κλπ
Έχω καλή γνώση της αγοράς εργασίας, απλά θέλω να ακούσω και μια άλλη άποψη
γιατί ο χώρος είναι πολύ δυναμικός
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγώ έχω καλή γνώση SQL και R (statistical language)
και κάτι ψιλά από κάτι άλλες (python, javascript, html, Κλπ)
Και εννοείται πολύ καλό excel
Αρκούν λες για στροφή στο data science?
Τώρα μελετώ machine learning algorithms κλπ
Έχω καλή γνώση της αγοράς εργασίας, απλά θέλω να ακούσω και μια άλλη άποψη
γιατί ο χώρος είναι πολύ δυναμικός

εχεις potentials... αλλά θα πρέπει να ξεκινήσεις σαν junior... καλύτερα να μπείς και λίγο στον χώρο των Big Data (ie Hadoop)
 

Επισκέπτης
εχω ασχοληθει με τοσες γλωσσες τοσες τεχνολογιες τα γαφω ολα στο βιογραφικο.Αμα ηταν να τα θυμομουνα ολα θα ειχα παρει τα βουνα.
Μετα απο καποια χλμ απλα ξερεις πως να κινηθεις.
Εχω ασχοληθη το 2006 η το 2008?(ουτε καν θυμαμαι ποτε ) με C# και MVC 2 ηταν τοτε. Τωρα ουτε που θυμαμαι τι ειχα κανει τοτε και γενικος τι και πως. Αμα τυχει βεβαια ξερω πως να κινηθω γιατι εχω την εμπειρια. Θα θελει λιγο τρεξιμο στην αρχη αλλα μετα το εχεις.
στο ιεκ ειχαμε κανει και αναλυση/σχεδιασμο εργων πληροφορικης και αυτο μου εδωσε καλη οπτικη ολοκληρου του lifecycle ενος εργου, απο τη μελετη σκοπιμοτητας μεχρι τη συντηρηση. Μας ειχαν πει τοτε θα μπορουσαμε να δουλεψουμε σαν βοηθοι αναλυτη. Ξερω τις τεχνικες προγραμματιμου για να ειναι ευαναγνωστος ο κωδικας και επαναχρησιμοποιησιμος. Ξερω τη φιλοσοφια του αμυντικου προγραμματισμου για να προλαμβανονται τα bugs, exception handling... Στον αντικειμενοστραφη προγραμματισμο ειχα μαθει να εφραμοζω καποθα design patterns που αντιμετωπιζαν προβληματα πιυ ειχαν οι γλωσσες τις εποχης. Μετα βγηκαν τα framework που απλοποιουσαν τη διαδικαδια. Και με rational rose ειχα δουλεψει σε κατι ομαδικες εργασιες. Γενικα μπορω αναλογα τη φιλοσοφια της γλωσσας και του προτζεκτ να προσαρμοσω το στυλ προγραμματισμου. Στο τελος βεβαια δεν ηταν αρκετα αυτα. Ισως δε μας επαιρναν σοβαρα και λογω ηλικιας. Ουτε οι συμμαθητες μου που συνεργαζομασταν βρηκαν δουλεια στο αντικειμενο. Ο ενας ξαναεδωσε πανελληνιες και περασε σε αλλο κλαδο σπουδων, ο αλλος μπηκε στο λιμενικο.
Εμενα ευτυχως με εσωσε ο παππους μου που μου κληρονομησε το σπιτι στο χωριο παρακαμπτοντας τον πατερα μου ο οποιος θα το ειχε εξαφανισει. Ετσι μπορεσα και εζησα καποισ πραγματα παραπανω απο το Μεταξουργειο. Να σαι καλα ρε παππουλη εκει πανω!
Θα μου πειτε γιατι δεν ανοιξα μια επιχειρηση στον τουρισμο; Δεν ειναι τοσο ευκολο. Σε πολεμανε οι ντοπιοι μεχρι και οι συγγενεις. Κανα μεροκαματο μαυρο δινουν, αλλα δουλεια μονιμη να βαλεις κεφαλαιο στην ακρη οχι. Ενας ξαδερφος μου τελειωσε μαγειρας και πηγε σε αλλο νησι να δουλεψει.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
και cobol ήξερα

Τράπεζα χωρίς μέσον δεν μπαίνεις

Γενικά σε αυτή τη χώρα μόνος του δεν την παλεύει κανείς

Ο πιο τίμιος συμβιβασμός είναι ο νόμος του Πικερ. Φανταστείτε να μην έχει ούτε σπίτι κάποιος, να μένει στο ενοίκιο και να μην τον βοηθάει κανείς.
Η Τράπεζα της Ελλάδας διεξάγει διαγωνισμό για να μπει κάποιος όπως και η Εθνική. Μην απογοητεύετε τον κόσμο επειδή εσείς δεν το ψάχνετε και νομίζετε ότι θέλει βύσμα ντε και καλά.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Εγώ έχω καλή γνώση SQL και R (statistical language)
και κάτι ψιλά από κάτι άλλες (python, javascript, html, Κλπ)
Και εννοείται πολύ καλό excel
Αρκούν λες για στροφή στο data science?
Τώρα μελετώ machine learning algorithms κλπ
Έχω καλή γνώση της αγοράς εργασίας, απλά θέλω να ακούσω και μια άλλη άποψη
γιατί ο χώρος είναι πολύ δυναμικός
Φίλε μου ποιες χώρες σε ενδιαφέρουν ; Σε Λευκορωσία και Ουκρανια βγάζεις 1000+ κι έχεις φθηνή ζωη. Σε ενδιαφέρουν αυτές ; Δεν χρειάζεται να ξέρεις Ρωσικά. Θα δουλεύεις σε πολυεθνικές. Στην Λευκορωσία έχουν την δική τους Silicon Valey.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Εγώ έχω καλή γνώση SQL και R (statistical language)
και κάτι ψιλά από κάτι άλλες (python, javascript, html, Κλπ)
Και εννοείται πολύ καλό excel
Αρκούν λες για στροφή στο data science?
Τώρα μελετώ machine learning algorithms κλπ
Έχω καλή γνώση της αγοράς εργασίας, απλά θέλω να ακούσω και μια άλλη άποψη
γιατί ο χώρος είναι πολύ δυναμικός

Αν δεν σε τρομάζουν τα μαθηματικά στο machine learning τότε έχεις προοπτικές, αν απλά πιθηκίζεις (μεταφορική έκφραση μην το πάρεις στραβά) δεν βλέπω και πολύ φως. 
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
στο ιεκ ειχαμε κανει και αναλυση/σχεδιασμο εργων πληροφορικης και αυτο μου εδωσε καλη οπτικη ολοκληρου του lifecycle ενος εργου, απο τη μελετη σκοπιμοτητας μεχρι τη συντηρηση. Μας ειχαν πει τοτε θα μπορουσαμε να δουλεψουμε σαν βοηθοι αναλυτη. Ξερω τις τεχνικες προγραμματιμου για να ειναι ευαναγνωστος ο κωδικας και επαναχρησιμοποιησιμος. Ξερω τη φιλοσοφια του αμυντικου προγραμματισμου για να προλαμβανονται τα bugs, exception handling... Στον αντικειμενοστραφη προγραμματισμο ειχα μαθει να εφραμοζω καποθα design patterns που αντιμετωπιζαν προβληματα πιυ ειχαν οι γλωσσες τις εποχης. Μετα βγηκαν τα framework που απλοποιουσαν τη διαδικαδια. Και με rational rose ειχα δουλεψει σε κατι ομαδικες εργασιες. Γενικα μπορω αναλογα τη φιλοσοφια της γλωσσας και του προτζεκτ να προσαρμοσω το στυλ προγραμματισμου. Στο τελος βεβαια δεν ηταν αρκετα αυτα. Ισως δε μας επαιρναν σοβαρα και λογω ηλικιας. Ουτε οι συμμαθητες μου που συνεργαζομασταν βρηκαν δουλεια στο αντικειμενο. Ο ενας ξαναεδωσε πανελληνιες και περασε σε αλλο κλαδο σπουδων, ο αλλος μπηκε στο λιμενικο.
Εμενα ευτυχως με εσωσε ο παππους μου που μου κληρονομησε το σπιτι στο χωριο παρακαμπτοντας τον πατερα μου ο οποιος θα το ειχε εξαφανισει. Ετσι μπορεσα και εζησα καποισ πραγματα παραπανω απο το Μεταξουργειο. Να σαι καλα ρε παππουλη εκει πανω!
Θα μου πειτε γιατι δεν ανοιξα μια επιχειρηση στον τουρισμο; Δεν ειναι τοσο ευκολο. Σε πολεμανε οι ντοπιοι μεχρι και οι συγγενεις. Κανα μεροκαματο μαυρο δινουν, αλλα δουλεια μονιμη να βαλεις κεφαλαιο στην ακρη οχι. Ενας ξαδερφος μου τελειωσε μαγειρας και πηγε σε αλλο νησι να δουλεψει.


Πώς βιοπορίζεσαι;
 

Επισκέπτης
Πώς βιοπορίζεσαι;
εγραψα πιο πισω. Εχω το σπιτι στο χωριο, 5 ριζες ελιες και κηπο με ζαρζαβατικα. Ειμαι αυταρκης με αυτα το καλοκαιρι. Κανω κανα μεροκαματο και το βαζω στην ακρη για τα εξοδα του χειμωνα. Δυστυχως ειναι απαραιτητη η συνταξη της μανας για να μπαλατζαρει ο ισολογισμος.
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.685
Like
1.093
Πόντοι
216
εγραψα πιο πισω. Εχω το σπιτι στο χωριο, 5 ριζες ελιες και κηπο με ζαρζαβατικα. Ειμαι αυταρκης με αυτα το καλοκαιρι. Κανω κανα μεροκαματο και το βαζω στην ακρη για τα εξοδα του χειμωνα. Δυστυχως ειναι απαραιτητη η συνταξη της μανας για να μπαλατζαρει ο ισολογισμος.

Με λίγα λόγια έχεις ήδη πεθάνει, αλλά δεν σου το λένε οι γύρω από ευγένεια. Έτσι θα την βγάλεις; Με ατολμία;
 

Επισκέπτης
Με λίγα λόγια έχεις ήδη πεθάνει, αλλά δεν σου το λένε οι γύρω από ευγένεια. Έτσι θα την βγάλεις; Με ατολμία;
Δεν ξερω. Σκεφτομαι διαφορες λυσεις αλλα καταληγω σε αδιεξοδο. Μηπως πρεπει να ξαναδωσω πανεληνιες;
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom