Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Σορρυ μαν, εισαι εξυπνος ανθρωπος. Πηγες σε μια αλλη χωρα και ησουν σχεδον σιγουρος πως καποια θα σε φιλοξενουσε χωρις να στο εχει δηλωσει ρητα, παροτι κλεισατε ραντεβου να βρεθειτε μολις προσγειωθεις; Δεν ειναι αυτονοητο να σου πει η αλλη απ το τηλεφωνο η το τσατ οτι θα μεινεις σε αυτην και μην κλεισεις κανα χοτελ, κλπ;
Ήταν βιαστική στο τηλέφωνο την προηγούμενη, γιατί έφευγε για δουλειά ή τέλος πάντων κάτι που δεν θυμάμαι και μου λέει «θα μιλήσουμε για όλα αύριο». Είχαμε πολύ καλές σχέσεις πάντα, απλά στην Ελλάδα αυτή το πήγαινε στο ερωτικό, αλλά εγώ έκανα το χαζό πώς δεν καταλάβαινα κλπ. Βγαίναμε με παρέες, αλλά την είχα αμελήσει σαν γκόμενα.

Μου είχε περάσει φευγαλαία και η ιδέα ότι μπορεί κάτι να πήγαινε στραβά, αλλά είχα σκεφτεί γιατί να ψάχνω ξενοδοχείο, αφού κατά πάσα πιθανότητα θα με προσκαλέσει;
Εντάξει αφέλεια το παραδέχομαι. Γενικά ήμουν κάπως χύμα στην αρχή και μετά έστρωσα.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
εγω φιλε @Kalogero οπου και να παω θα θελω να αισθάνομαι Ελληνας.Γιατι μπορει να ειναι ενα μπουρδελο και μισο αλλα ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου.Δεν εχω μεινει εξωτερικο μονιμα περα απο τη κυπρο ( 6 μηνες το μεγαλυτερο χρονικο διάστημα) μετα ακομα και εκει,αρχιζα να αισθάνομαι ξενος...εκανα μια δουλεια που εβγαζα πολυ καλα λεφτα (δεν θα πω τι,και δεν εχει καμια σχεση με ταξι) παρολα αυτα αισθανομουν ξενος...ως που εφυγα..Καπου ειχε πει ο νιτσε νομιζω..ισως και να το διατυπωσω λαθος αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια του.¨δεν χρειάζεται να γυρισεις ολο το κοσμο για να δεις οτι ο ουρανος ειναι γαλάζιος".Ο καθενας φευγει για τον λογο του αλλα το 90% μαλλον για τα λεφτα...θα ηθελα να κανω ομως μια ερωτηση σε ολους οσους αφησαν οικογενεια,φιλους,παιδικα χρονια πισω ./για τα λεφτα/...Αν επερναν 10 χιλ το μηνα ο καθένας..ακομα αραγε θα ηθελαν να φυγουν?
Ναι αδελφέ γιατί δεν είναι θέμα τα λεφτά αλλά το όραμα..
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
αν αισθάνεσαι ξενος,ακομα και τα λεφτα χανουν το νόημα τους
Ναι σίγουρα αλλά ποτέ δεν έπαψα να νιώθω Έλληνας και όπως είχα πει ξανά, αυτό είχε και συνέπειες. Αλλα επειδή έκανα τις επιλογές μου δεν είχα θέμα να τις βιώσω
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
εγω φιλε @Kalogero οπου και να παω θα θελω να αισθάνομαι Ελληνας.Γιατι μπορει να ειναι ενα μπουρδελο και μισο αλλα ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου.Δεν εχω μεινει εξωτερικο μονιμα περα απο τη κυπρο ( 6 μηνες το μεγαλυτερο χρονικο διάστημα) μετα ακομα και εκει,αρχιζα να αισθάνομαι ξενος...εκανα μια δουλεια που εβγαζα πολυ καλα λεφτα (δεν θα πω τι,και δεν εχει καμια σχεση με ταξι) παρολα αυτα αισθανομουν ξενος...ως που εφυγα..Καπου ειχε πει ο νιτσε νομιζω..ισως και να το διατυπωσω λαθος αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια του.¨δεν χρειάζεται να γυρισεις ολο το κοσμο για να δεις οτι ο ουρανος ειναι γαλάζιος".Ο καθενας φευγει για τον λογο του αλλα το 90% μαλλον για τα λεφτα...θα ηθελα να κανω ομως μια ερωτηση σε ολους οσους αφησαν οικογενεια,φιλους,παιδικα χρονια πισω ./για τα λεφτα/...Αν επερναν 10 χιλ το μηνα ο καθένας..ακομα αραγε θα ηθελαν να φυγουν?
Υπαρχει κατι "που οδηγει" οσους πηγαινουν σε αλλη χωρα και αυτο συμβαινει με ολους τους λαους, οχι μονο τους Ελληνες. Ακομα και παμπλουτοι απο πλουσιες χωρες πηγαινουν σε αλλες χωρες γιατι κατι τους οδηγει. Δεν ειναι θεμα λογιστικης. Οποιος παει σε αλλη χωρα βασισμενος μονο στα λογιστικα, θα βρει σιγουρη δυστυχια, εκτος αν θα παιρνει 10 φορες τα λεφτα που παιρνει στη χωρα του
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Υπαρχει κατι "που οδηγει" οσους πηγαινουν σε αλλη χωρα και αυτο συμβαινει με ολους τους λαους, οχι μονο τους Ελληνες. Ακομα και παμπλουτοι απο πλουσιες χωρες πηγαινουν σε αλλες χωρες γιατι κατι τους οδηγει. Δεν ειναι θεμα λογιστικης. Οποιος παει σε αλλη χωρα βασισμενος μονο στα λογιστικα, θα βρει σιγουρη δυστυχια, εκτος αν θα παιρνει 10 φορες τα λεφτα που παιρνει στη χωρα του
Όταν φτάσεις σε μια φάση και μετά καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μόνο τα λεφτά αλλά το πάθος, το όραμα και κάποιες φορές οι στόχοι ζωής. Τα λεφτά είναι απλα ενα medium. Nothing more nothing else.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
εγω φιλε @Kalogero οπου και να παω θα θελω να αισθάνομαι Ελληνας.Γιατι μπορει να ειναι ενα μπουρδελο και μισο αλλα ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου.Δεν εχω μεινει εξωτερικο μονιμα περα απο τη κυπρο ( 6 μηνες το μεγαλυτερο χρονικο διάστημα) μετα ακομα και εκει,αρχιζα να αισθάνομαι ξενος...εκανα μια δουλεια που εβγαζα πολυ καλα λεφτα (δεν θα πω τι,και δεν εχει καμια σχεση με ταξι) παρολα αυτα αισθανομουν ξενος...ως που εφυγα..Καπου ειχε πει ο νιτσε νομιζω..ισως και να το διατυπωσω λαθος αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια του.¨δεν χρειάζεται να γυρισεις ολο το κοσμο για να δεις οτι ο ουρανος ειναι γαλάζιος".Ο καθενας φευγει για τον λογο του αλλα το 90% μαλλον για τα λεφτα...θα ηθελα να κανω ομως μια ερωτηση σε ολους οσους αφησαν οικογενεια,φιλους,παιδικα χρονια πισω ./για τα λεφτα/...Αν επερναν 10 χιλ το μηνα ο καθένας..ακομα αραγε θα ηθελαν να φυγουν?
Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω στην Ελλάδα. Αφενός μου τη σπάγαν πολλά πράγματα (διαφθορά, νοοτροπία κλπ) αφετέρου είμαι φιλόδοξο άτομο. Πώς ακριβώς να πας μπροστά, που όταν αρχίσεις να προσπαθείς κάτι έχεις την εντύπωση ότι τα πάντα είναι εναντίον σου;
Τώρα η περηφάνεια για την καταγωγή είναι πολύ σχετικό πράγμα. Άλλος θέλει να παραμένει Έλληνας και βλέπει το εξωτερικό σαν κάτι το παροδικό. Εγώ έψαχνα καινούργια πατρίδα, οπότε η πιο φυσιολογική πορεία εξέλιξης είναι η ένταξη στην ξένη κοινωνία.
Επειδή το ρωτάς, προσωπικά δεν θα έμενα ούτε με 10 χιλιάρικα.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω στην Ελλάδα. Αφενός μου τη σπάγαν πολλά πράγματα (διαφθορά, νοοτροπία κλπ) αφετέρου είμαι φιλόδοξο άτομο. Πώς ακριβώς να πας μπροστά, που όταν αρχίσεις να προσπαθείς κάτι έχεις την εντύπωση ότι τα πάντα είναι εναντίον σου;
Τώρα η περηφάνεια για την καταγωγή είναι πολύ σχετικό πράγμα. Άλλος θέλει να παραμένει Έλληνας και βλέπει το εξωτερικό σαν κάτι το παροδικό. Εγώ έψαχνα καινούργια πατρίδα, οπότε η πιο φυσιολογική πορεία εξέλιξης είναι η ένταξη στην ξένη κοινωνία.
Επειδή το ρωτάς, προσωπικά δεν θα έμενα ούτε με 10 χιλιάρικα.
δηλαδη οι γαλλοι ειναι "καλυτεροι" απο τους ελληνες? και που δε θα βρεις τη διαφθορα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
δηλαδη οι γαλλοι ειναι "καλυτεροι" απο τους ελληνες? και που δε θα βρεις τη διαφθορα?
Παίζει μεγάλο ρόλο αν η διαφθορά είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση.

Στην τελική θέμα προσωπικής επιλογής είναι. Εμένα μου αρέσει περισσότερο η Γαλλία, ενώ σε άλλους αρέσει περισσότερο η Ελλάδα. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν μία προτίμηση, ακόμα και τι σου ταιριάζει στον χαρακτήρα σου. Με τους Γάλλους έχω περισσότερα κοινά πλέον, αφού ζω κάθε μέρα με αυτούς και έχω κάνει πετυχημένη αφομοίωση.
Τώρα αυτό δεν ξέρω πώς ακούγεται, αλλά σκεφτείτε και σεις στην Ελλάδα πόσο καλύτερο θα ήταν αν όλοι αυτοί οι ξένοι που έρχονται είχαν την θέληση να αφομοιωθούν πλήρως.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Φιλε μου,κανω Γερμανικα μολις ενα μηνα και θα σου πω ενα πραγμα μιας και φαινεσαι Γερμανοφωνος :2funny: .ΠΟΤΕ δεν ξεκιναει προταση στα Γερμανικα με ρημα,το ρημα σε μια προταση μπαινει ΠΑΝΤΑ δευτερο ο κοσμος να γυρισει αναποδα.Οποτε ή μας δουλευεις ή εισαι σας τους αλβανους:ενα μπυρα και μια γυρο
Σωστα , αλλα ακομη κι ετσι ειναι κατανοητο αυτο που θελει να πει. (Μιλαω κι εγω που μολις πηρα το β2).
Σε ερωτηση ομως ξεκινας με ρημα πχ Bin ich später gekommen?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Σορρυ μαν, εισαι εξυπνος ανθρωπος. Πηγες σε μια αλλη χωρα και ησουν σχεδον σιγουρος πως καποια θα σε φιλοξενουσε χωρις να στο εχει δηλωσει ρητα, παροτι κλεισατε ραντεβου να βρεθειτε μολις προσγειωθεις; Δεν ειναι αυτονοητο να σου πει η αλλη απ το τηλεφωνο η το τσατ οτι θα μεινεις σε αυτην και μην κλεισεις κανα χοτελ, κλπ;

Το θεωρουσε δεδομενο
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω στην Ελλάδα. Αφενός μου τη σπάγαν πολλά πράγματα (διαφθορά, νοοτροπία κλπ) αφετέρου είμαι φιλόδοξο άτομο. Πώς ακριβώς να πας μπροστά, που όταν αρχίσεις να προσπαθείς κάτι έχεις την εντύπωση ότι τα πάντα είναι εναντίον σου;
Τώρα η περηφάνεια για την καταγωγή είναι πολύ σχετικό πράγμα. Άλλος θέλει να παραμένει Έλληνας και βλέπει το εξωτερικό σαν κάτι το παροδικό. Εγώ έψαχνα καινούργια πατρίδα, οπότε η πιο φυσιολογική πορεία εξέλιξης είναι η ένταξη στην ξένη κοινωνία.
Επειδή το ρωτάς, προσωπικά δεν θα έμενα ούτε με 10 χιλιάρικα.

Ο καθένας ψαχνει την Ιθακη του. - (κεντρικό νόημα στην Οδύσσεια)
Οπου γή και πατρίς. -(παλιο ελληνικο γνωμικό)
Ο τόπος σου ειναι εκει που βρισκεται η ψυχή σου. -(urlauber)
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Σωστα , αλλα ακομη κι ετσι ειναι κατανοητο αυτο που θελει να πει. (Μιλαω κι εγω που μολις πηρα το β2).
Σε ερωτηση ομως ξεκινας με ρημα πχ Bin ich später gekommen?

Εσύ με B2 ξέρεις καλύτερα.Εγω είμαι στα μισά του Α1,ιδέα δεν έχω.Το gekommen τι σημαίνει?Το kommen ξέρω.Επισης η πρόταση σου έχει εγώ ειμαι και το gekommen που σημαίνει κάτι σε έρχομαι.Δεν μπορώ να βγάλω νόημα.Μαλλον γιατί είμαι αρχάριος.
 
Τελευταία τροποποίηση:

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.703
Κριτικές
24
Like
4.403
Πόντοι
2.846
Ο καθένας ψαχνει την Ιθακη του. - (κεντρικό νόημα στην Οδύσσεια)
Οπου γή και πατρίς. -(παλιο ελληνικο γνωμικό)
Ο τόπος σου ειναι εκει που βρισκεται η ψυχή σου. -(urlauber)

Μεγάλες κουβέντες. Δυστυχώς ούτε έξω δεν μπορείς πια να βρεις εργασιακή ηρεμία
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Σωστα , αλλα ακομη κι ετσι ειναι κατανοητο αυτο που θελει να πει. (Μιλαω κι εγω που μολις πηρα το β2).
Σε ερωτηση ομως ξεκινας με ρημα πχ Bin ich später gekommen?
Τι είναι τα Β1 και Β2;
Εγώ είχα πάρει παλιά το Zertifikat και είχα ξεκινήσει για Mittelstufe αλλά σταμάτησα.

Όσο για τη δυσκολία, θέλει χρόνο και καλό δάσκαλο.
Ούτε αγγλικά, ούτε ιταλικά είναι τα γερμανικά.
Πολύ πιο δύσκολα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Εσύ με B2 ξέρεις καλύτερα.Εγω είμαι στα μισά του Α1,ιδέα δεν έχω.Το gekommen τι σημαίνει?Το kommen ξέρω.Επισης η πρόταση σου έχει εγώ ειμαι και το gekommen που σημαίνει κάτι σε έρχομαι.Δεν μπορώ να βγάλω νόημα.Μαλλον γιατί είμαι αρχάριος.
Το gekommen είναι το Partizip II του ρήματος kommen, θα τα μάθεις κάπου μεταξύ Β1 και Β2 αυτά.

To kommen είναι από τα πλέον πολυχρηστικά ρήματα.
Ich bin gekommen σημαίνει,ήρθα,αλλά άμα το πεις όταν γαμάς,σημαίνει έχυσα.
Άμα πεις Ein Mensch ist ums Leben gekommen,σημαίνει ένας άνθρωπος πέθανε,αλλά αν το ums το κάνεις ins,
αλλάζει τελείως το νόημα και σημαίνει ήρθε στη ζωή.

Τέσπα, τα γερμανικά είναι μία γλώσσα φτιαγμένη από σαδομαζοχιστές.

θα ηθελα να κανω ομως μια ερωτηση σε ολους οσους αφησαν οικογενεια,φιλους,παιδικα χρονια πισω ./για τα λεφτα/...Αν επερναν 10 χιλ το μηνα ο καθένας..ακομα αραγε θα ηθελαν να φυγουν?
Δεν είναι τα πάντα τα λεφτά, αλλά οι προοπτικές και οι ορίζοντες που ανοίγουν.
Επίσης αν κάνεις παιδιά, αυτά ξεκινάνε από άλλη αφετηρία σε μία οργανωμένη χώρα με σοβαρή οικονομία.

Εγώ όποτε κατεβαίνω, βλέπω ότι με την παρατεταμένη παρακμή, ο Έλληνας έχει αποδεχθεί κάποιες ακρότητες ως καθημερινότητα.
Μπορώ να σας ποστάρω ένα σωρό περιστατικά, που δε συμβαίνουν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
Αδέσποτες σφαίρες,αδέσποτα ζώα,τροχαία που παρόμοιά τους μπορούν να συμβούν μόνο στην Ουγκάντα,παρακρατικοί με account στο twitter που κάνουν μπούκες και τραμπουκίζουν όποιον τους καπνίσει,εξωπανεπιστημιακοί που καίνε μία βιβλιοθήκη γιατί έτσι ασούμε και ένα σωρό άλλα καφριλίκια Made in Greece
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Το gekommen είναι το Partizip II του ρήματος kommen, θα τα μάθεις κάπου μεταξύ Β1 και Β2 αυτά.

To kommen είναι από τα πλέον πολυχρηστικά ρήματα.
Ich bin gekommen σημαίνει,ήρθα,αλλά άμα το πεις όταν γαμάς,σημαίνει έχυσα.
Άμα πεις Ein Mensch ist ums Leben gekommen,σημαίνει ένας άνθρωπος πέθανε,αλλά αν το ums το κάνεις ins,
αλλάζει τελείως το νόημα και σημαίνει ήρθε στη ζωή.

Τέσπα, τα γερμανικά είναι μία γλώσσα φτιαγμένη από σαδομαζοχιστές.

Απλά ήθελα να πω ότι δεν μπορείς να ρωτήσεις kommst du aus Griencheland?Είναι λάθος.Θα πεις Woher kommst du.

Εμενα τα Γερμανικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με.δυσκολευουν καθόλου.Ενταξει,δεν λέω ότι είναι εύκολα αλλά δεν τα βλέπω και για βουνό,Κλάιν.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.113
Κριτικές
10
Like
1.547
Πόντοι
506
Απλά ήθελα να πω ότι δεν μπορείς να ρωτήσεις kommst du aus Griencheland?Είναι λάθος.Θα πεις Woher kommst du.

Εμενα τα Γερμανικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με.δυσκολευουν καθόλου.Ενταξει,δεν λέω ότι είναι εύκολα αλλά δεν τα βλέπω και για βουνό,Κλάιν.
κανεις ενα λαθος, το κανουν ολοι οταν ξεκιναν κ μαθαινουν μια ξενη γλωσσα.
Προσπαθουν να μεταφρασουν λεξη προς λεξη. Αργοτερα οταν θα ξεκινησεις με Β1 σε συμβουλευω ενα γε->γερμ μεταφρλεξικο (καθολου ελληνικα). Εκει θα μπορεις να μαθεις τις λεξεις στο περιεχομενο. Χρησ πληθυντικο, μπορεις να δεις τις διαφορετικες χρησεις μιας λεξης
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.847
Κριτικές
21
Like
10.984
Πόντοι
4.546
Εσύ με B2 ξέρεις καλύτερα.Εγω είμαι στα μισά του Α1,ιδέα δεν έχω.Το gekommen τι σημαίνει?Το kommen ξέρω.Επισης η πρόταση σου έχει εγώ ειμαι και το gekommen που σημαίνει κάτι σε έρχομαι.Δεν μπορώ να βγάλω νόημα.Μαλλον γιατί είμαι αρχάριος.
Πως πάει η προετοιμασία σου για τη Γερμανία? Ψυχολογικά και μη...
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Ίσως βοήθησε όμως το οτι μιλάω αρκετά καλά κι άλλες γλώσσες.
Αποκλείεται. Δεν έχεις την κατάλληλη νοητική ιπποδύναμη για κάτι τέτοιο.
Για πες, ποιες άλλες γλώσσες μιλάς καλά να γελάσουμε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom