Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
κανεις ενα λαθος, το κανουν ολοι οταν ξεκιναν κ μαθαινουν μια ξενη γλωσσα.
Προσπαθουν να μεταφρασουν λεξη προς λεξη. Αργοτερα οταν θα ξεκινησεις με Β1 σε συμβουλευω ενα γε->γερμ μεταφρλεξικο (καθολου ελληνικα). Εκει θα μπορεις να μαθεις τις λεξεις στο περιεχομενο. Χρησ πληθυντικο, μπορεις να δεις τις διαφορετικες χρησεις μιας λεξης

Έτσι μας τα μαθαίνει η καθηγήτρια,αν μας τα μαθαίνει λάθος τι να πω.
Πως πάει η προετοιμασία σου για τη Γερμανία? Ψυχολογικά και μη...

Καλά πάει,όσο περνάει ο καιρός και ψιλομαθαινω την γλώσσα,θέλω ολο και πιο πολύ να πάω.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.849
Κριτικές
21
Like
10.996
Πόντοι
4.546

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Ρε κακόμοιρε πυρφορακο η γλωσσικη θεωρία σου είναι να πας φροντιστήριο να πάρεις πτυχια.

Άκου λοιπόν ,αγγλικά και ρωσικά αρκετά καλά. Στην ομιλούμενη καλύτερα τα ρωσικά.

Και άλλες γλώσσες Κάτι λίγα από δω κι από εκεί. Είχα αρχίσει να μαθαίνω γερμανικά, τα ξέχασα Τώρα. Κάποτε ήξερα κάμποσα γαλλικά. Να μιλήσω τώρα,δεν. Μπορεί να καταλάβω κάτι λίγα αν ακούσω. Ισπανικά λίγα.

Τώρα άρχισα να καταλαβαίνω καπως αλβανικά. Ας είναι καλά οι αλβανέζες πουτανες.
Ποια γλωσσική θεωρία, ρε μπατίρη; Διερευνητική ερώτηση ήταν. Αρχίζει σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει το τοπίο για το ποιος είσαι. Τα αλβανικά τα περίμενα όπως και δήποτε.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Λοιπόν οι Γάλλοι είναι ο πιο βρωμύλος ευρωπαϊκός λαός που έχω δει. Είχα πάει κάποτε και θα μου μείνει αξέχαστο. Το καλοκαίρι κάποιοι κυκλοφορούσαν στο δρόμο με τις καλτσες χωρίς παπούτσια.:zombie:

Τα αρώματα εφευρέθηκαν στη Γαλλία. Δεν πλενονταν ποτέ, βρωμούσαν σαν ζώα και εφηύραν τα αρώματα για να καλύπτουν τη μπόχα και τη δυσωδία τους. Αποδεδειγμένο ιστορικά αυτό.

Μιλάει για καθαριότητα το ανθρώπινο σκουπίδι:
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Πως πάει το χέσιμο; τα καθάρισες; Άκου πυρφόρε μπουχεσα Δεν ζεις καν στην Ελλάδα και μας κάνεις μαθήματα χρηματοπιστωτικης ηθικής και συμπεριφοράς απέναντι στις τράπεζες. Άντε va fanculo

Δυστυχώς εσένα βλέπω να την τρως στον κώλο και πολύ βαθιά μάλιστα:

Παπαρια ηξερα. Δεν ήξερα ότι έχει επιτόκιο 13,5.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Λοιπόν οι Γάλλοι είναι ο πιο βρωμύλος ευρωπαϊκός λαός που έχω δει. Είχα πάει κάποτε και θα μου μείνει αξέχαστο. Το καλοκαίρι κάποιοι κυκλοφορούσαν στο δρόμο με τις καλτσες χωρίς παπούτσια.:zombie:

Τα αρώματα εφευρέθηκαν στη Γαλλία. Δεν πλενονταν ποτέ, βρωμούσαν σαν ζώα και εφηύραν τα αρώματα για να καλύπτουν τη μπόχα και τη δυσωδία τους. Αποδεδειγμένο ιστορικά αυτό.
Οι Γάλλοι είναι για τον πουτσο σε θέματα καθαριότητας
Ομως κάποιες Γαλλίδες είναι πολύ καθαρές κ πολύ καλές... Για όσους είναι κάτω των 30 θα βρουν τον παράδεισο τους στο θέμα ιζυγκοικνγκ στην Γαλλία
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.114
Κριτικές
10
Like
1.549
Πόντοι
506
Θα της το πω την Δευτέρα που έχουμε πάλι μάθημα.
Εγω στη θεση σου δεν θα ελεγα τπτ. Εισαι επιπεδο Α1. Ακολουθει αυτη τη μεθοδο επειδη αυτο κανουν ολοι.
Εσυ! Αργοτερα μετα το Grundstufe παρε ενα γγ λεξικο, εγω ειχα το Langenscheidt, μεχρι και σημερα. Εξασκησου μονο σου. Οταν με το καλο ερθεις Γερμανια γινε συνδρομητης δε δημοτικη βιβλιοθηκη οπου εχουν πολλα βιβλια για εμαθηση γλωσσας. Απο εκει κ περα πετας μονο σου.

Την καθηγητρια Γερμανικων θα ελεγα να της πειτε στις εκθεσεις που γραφεται να μη διορθωνει μονο γραμματικη αλλα, να σας προτεινει πως μπορειται να μεταφερεται καλητερα στο γραπτο τη σκεψη σας.

-Προσπαθησε να εκμεταλλευτεις τη παραμονη σου στην Ελλαδα. Γερμανια για φροντιστηριο γερμανικης γλωσσας ξεχασε το. Μονο σε τμηματα φοιτητων. Αλλιως πεταμενα λεφτα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Απλά ήθελα να πω ότι δεν μπορείς να ρωτήσεις kommst du aus Griencheland?Είναι λάθος.Θα πεις Woher kommst du.
To Kommst Du aus Griechenland? είναι ολόσωστο.

Πέρα από το Woher kommst Du μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Woher stammst Du?

Πιο ¨"ειδικής χρήσης"
Was bist du für ein Landsmann/frau?
Wo kommst Du ursprünglich her?
Wo sind deine Wurzeln?

Όσο για την "καθηγήτριά" σου, αν είσαι σε κανένα σχολείο σταλμένος από JobCenter,κ.λ.π.
παίζει να έχει κάνει καμιά απλή επιμόρφωση και να μην έχει σπουδές στη γλώσσα.
Οι περισσότερες/οι σε τέτοια σχολεία δεν έχουν Πανεπιστημιακές σπουδές ή εξειδικευμένες γλωσσικές σπουδές,ειδάλλως δε θα ήταν εκεί.
Απλά υπάρχει τεράστια ανάγκη για εκμάθηση γερμανικών και παίρνουν τους πάντες.

Υ.Γ. Τώρα διάβασα ότι είσαι ακόμη Ελλάδα.
Όπως γράφτηκε και από πάνω, εκεί που μαθαίνει η μαζα των μεταναστών τη γλώσσα στη Γερμανία ειναι χαμένος χρόνος.
Πανεπιστήμιο ή πληρώνεις από την τσέπη σου για κάτι καλό.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Για τους 'άντρες" μιλάω. Πάρε παράδειγμα τον Κακωλόγερο. Όλη μέρα σαβουρωνει,χεζει και πουλάει πνεύμα.Ουτε και γαμαει. Πυρφορίζει. Σαβούρ βιβρ.
Είναι μεγάλος Γι αυτό. Η ζωή στην Ευρώπη για τους 40+ αν δεν φέρουν εισαγωγή από Ασία Η Αφρική σύντροφο είναι οφφ...
Δεν μπορεί να σπάσει αυτό λόγω μεγάλης προσφοράς σε νεανική γύφτο πουτσα και ελάχιστη προσφορά σε νιμου της προκοπής για τους 40 πλας
Αντίθετα οι μικροί σε ηληκια, λογ ότι όσες Γαλλίδες νεαρες υπάρχουν το δίνουν συνεχώς κ ασύστολα παντού, περνάν πολύ καλά. Υπάρχει δηλ ένα ειτζ μπαρινγκ που το άσπρο γίνεται απότομα μαύρο.. Στο μαύρο είναι ο καλόγερο.. Κι εγώ πλέον...
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Την έχει στα υπόψη μόλις χωρίσει από τον Αλγερινό φίλο της
Πάει αυτή, παντρεύτηκε Γάλλο και έκανε νοικοκυριό το κορίτσι. Βέβαια μπορεί και να χώρισε, αλλά έχω χάσει τα ίχνη της.

Για όσους είναι κάτω των 30 θα βρουν τον παράδεισο τους στο θέμα ιζυγκοικνγκ στην Γαλλία

Ο Βλακουράκιας δεν έχει καμμία τύχη στη Γαλλία, ιζυγκοικνγκ ή όχι. Θα τον σχολάσουν οι Γαλλίδες μόλις καταλάβουν τι φρούτο είναι.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
To Kommst Du aus Griechenland? είναι ολόσωστο.

Πέρα από το Woher kommst Du μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Woher stammst Du?

Πιο ¨"ειδικής χρήσης"
Was bist du für ein Landsmann/frau?
Wo kommst Du ursprünglich her?
Wo sind deine Wurzeln?

Όσο για την "καθηγήτριά" σου, αν είσαι σε κανένα σχολείο σταλμένος από JobCenter,κ.λ.π.
παίζει να έχει κάνει καμιά απλή επιμόρφωση και να μην έχει σπουδές στη γλώσσα.
Οι περισσότερες/οι σε τέτοια σχολεία δεν έχουν Πανεπιστημιακές σπουδές ή εξειδικευμένες γλωσσικές σπουδές,ειδάλλως δε θα ήταν εκεί.
Απλά υπάρχει τεράστια ανάγκη για εκμάθηση γερμανικών και παίρνουν τους πάντες.
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνετε αυτή την μλκια συζήτηση
Απλά είναι τα πράγματα
Αν δουλεύεις πρακτική δουλειά ένα μέτριο Α2 με λεξιλόγιο μεγάλο ΠΆΝΩ στην δουλειά σε υπερκαλύπτει
Αν θες δουλειά γραφείου η επιστημονική είναι τεράστια η γνώση και η προσπάθεια που χρειάζεται για να μιλας άνετα κ σωστά ένα c1
Το 80% όμως που θα πάει για πρακτικές δουλειές ακόμα κι ειδικευμένος θα καλυφτεί με ένα γερό Α2, Β1 και ΜΕΓΆΛΟ ΛΕΞΙΛΌΓΙΟ. Δεν χρειάζεται να μιλάει ιδιαίτερα σωστά, χρειάζεται να μπορεί όμως να πει ακριβώς τι θέλει η τι φτιάχνει...
Τα γερμανικά όπως κ τα γαλλικά που δυστυχώς αναγκαστικά χρησιμοποιώ κι εγώ είναι μια κούραση γενικά ειδικά αν θες να μιλας για πολύ ώρα σε ένα θέμα....
Τα γαλλικά είναι σαφώς πιο βάτα κι εύκολα, είναι όμως πιο πονεκεφαλος να τα ακούς συνέχεια λόγω της προφοράς...
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Είναι μεγάλος Γι αυτό. Η ζωή στην Ευρώπη για τους 40+ αν δεν φέρουν εισαγωγή από Ασία Η Αφρική σύντροφο είναι οφφ...
Δεν μπορεί να σπάσει αυτό λόγω μεγάλης προσφοράς σε νεανική γύφτο πουτσα και ελάχιστη προσφορά σε νιμου της προκοπής για τους 40 πλας
Αντίθετα οι μικροί σε ηληκια, λογ ότι όσες Γαλλίδες νεαρες υπάρχουν το δίνουν συνεχώς κ ασύστολα παντού, περνάν πολύ καλά. Υπάρχει δηλ ένα ειτζ μπαρινγκ που το άσπρο γίνεται απότομα μαύρο.. Στο μαύρο είναι ο καλόγερο.. Κι εγώ πλέον...
Μπα, δεν παίζει τίποτα σε μαύρο εδώ και πολλά χρόνια. Είναι βασικά όπως τύχει.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Άστο, αυτόν δεν τον πιάνει. Απ τα 20 πυρφόριζε. Εξού και το Νικ του. Έχει να δει μουνι από τότε που γεννηθηκε
Γενικά μιλάω, αν δεν γαμαει κάποιος καρώ των 40 στην Γαλλία, δεν γαμαει πουθενά αλλού
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Μπα, δεν παίζει τίποτα σε μαύρο εδώ και πολλά χρόνια. Είναι βασικά όπως τύχει.
Ξερω τουλάχιστον δέκα Γάλλους στα σύνορά με Γενεύη που έχουν γυναίκες από Μαρόκο Τυνησία Σενεγάλη
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνετε αυτή την μλκια συζήτηση
Απλά είναι τα πράγματα
Αν δουλεύεις πρακτική δουλειά ένα μέτριο Α2 με λεξιλόγιο μεγάλο ΠΆΝΩ στην δουλειά σε υπερκαλύπτει
Αν θες δουλειά γραφείου η επιστημονική είναι τεράστια η γνώση και η προσπάθεια που χρειάζεται για να μιλας άνετα κ σωστά ένα c1
Το 80% όμως που θα πάει για πρακτικές δουλειές ακόμα κι ειδικευμένος θα καλυφτεί με ένα γερό Α2, Β1 και ΜΕΓΆΛΟ ΛΕΞΙΛΌΓΙΟ. Δεν χρειάζεται να μιλάει ιδιαίτερα σωστά, χρειάζεται να μπορεί όμως να πει ακριβώς τι θέλει η τι φτιάχνει...
Τα γερμανικά όπως κ τα γαλλικά που δυστυχώς αναγκαστικά χρησιμοποιώ κι εγώ είναι μια κούραση γενικά ειδικά αν θες να μιλας για πολύ ώρα σε ένα θέμα....
Τα γαλλικά είναι σαφώς πιο βάτα κι εύκολα, είναι όμως πιο πεφαλος να τα ακούς συνέχεια λόγω της προφοράς...
Έχεις ένα δύο κλικ πιο χαμηλά τα επίπεδα γλώσσας για κάθε περίπτωση.
Π.χ.στα αστικά λεωφορεία του Μονάχου που είναι μια πρακτική δουλειά που κάνουν πολλοί Έλληνες με επαγγελματικά διπλώματα,στα προαπαιτούμενα θέλει το λιγότερο B1 Ζertifikat

Αν εννοείς πρακτική δουλειά, κανά Supermarket ράφια,αν κρίνει ο υπεύθυνος ότι μπορείς να επικοινωνήσεις δεν χρειάζεσαι καν χαρτί.

Θα σου και για το 80% μιας και διαβάζω τα στοιχεία κάθε χρονιάς όσο αφορά τους Έλληνες του Μονάχου.
Η πλειοψηφία πλέον διαμορφώνεται από νοσοκόμες,νηπιαγωγούς και γενικά άλλους πτυχιούχους
και όχι από γκαρσόνια και ανειδίκευτους,oι οποίοι μην ξεχνάμε ότι είναι και οι πρώτοι που γυρίζουν πίσω.
Το είδαμε και εδώ στο forum.

Τα στοιχεία αυτά τα έχει και το Προξενείο, η καταχώρηση γίνεται κάθε χρόνο επίσημα από το BAMF,
ως εξής.
Ήρθαν τόσοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,τόσοι απόφοιτοι Λυκείου,τόσοι Ausbildung όπως ονομάζουν κάτι ΕΠΑΛ,κ.λ.π.

Tέλος, για Γερμανίδες μη ρετάλια,δεν μπορείς να σκάσεις λέγοντας 30 φορές το λεπτό ich,εκτός αν είσαι 20χρονών.
Καμία δεν έχει όρεξη να σε διορθώνει κάθε στιγμή, ούτε να φορτωθεί κάποιον που θα θέλει βοήθεια για τα πάντα.
Για άλλες μετανάστριες μπας κλας τα ζώα μου αργά,αρκεί και η νοηματική.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Έχεις ένα δύο κλικ πιο χαμηλά τα επίπεδα γλώσσας για κάθε περίπτωση.
Π.χ.στα αστικά λεωφορεία του Μονάχου που είναι μια πρακτική δουλειά που κάνουν πολλοί Έλληνες με επαγγελματικά διπλώματα,στα προαπαιτούμενα θέλει το λιγότερο B1 Ζertifikat

Αν εννοείς πρακτική δουλειά, κανά Supermarket ράφια,αν κρίνει ο υπεύθυνος ότι μπορείς να επικοινωνήσεις δεν χρειάζεσαι καν χαρτί.

Θα σου και για το 80% μιας και διαβάζω τα στοιχεία κάθε χρονιάς όσο αφορά τους Έλληνες του Μονάχου.
Η πλειοψηφία πλέον διαμορφώνεται από νοσοκόμες,νηπιαγωγούς και γενικά άλλους πτυχιούχους
και όχι από γκαρσόνια και ανειδίκευτους,oι οποίοι μην ξεχνάμε ότι είναι και οι πρώτοι που γυρίζουν πίσω.
Το είδαμε και εδώ στο forum.

Τα στοιχεία αυτά τα έχει και το Προξενείο, η καταχώρηση γίνεται κάθε χρόνο επίσημα από το BAMF,
ως εξής.
Ήρθαν τόσοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,τόσοι απόφοιτοι Λυκείου,τόσοι Ausbildung όπως ονομάζουν κάτι ΕΠΑΛ,κ.λ.π.

Tέλος, για Γερμανίδες μη ρετάλια,δεν μπορείς να σκάσεις λέγοντας 30 φορές το λεπτό ich,εκτός αν είσαι 20χρονών.
Καμία δεν έχει όρεξη να σε διορθώνει κάθε στιγμή, ούτε να φορτωθεί κάποιον που θα θέλει βοήθεια για τα πάντα.
Για άλλες μετανάστριες μπας κλας, τα ζώα μου αργά,αρκεί και η νοηματική.
Δεν είπα ότι θαγσμισεις Γερμανίδα με Α2 η β1..θα γαμισει πολωνεζα η Ουγγαρέζα ίσως όμως...
Οδηγοί επειδή ξέρω πολλούς, βυτιοφορα πχ,
με καύσιμα, δουλεύουν με νοήματα λόγω έλλειψης οδηγών Λεωφορείο λογικό να ζηταν να Μίλαν κάτι παραπανω
Δύο οδηγοί Έλληνες στην φλιξμπους που ξέρω κι ένας μολδαβοσ πάντως δεν Μίλαν ούτε α1 κ δουλεύουν χρόνια
Υγ οποίος θέλει δουλειά εύκολα με 2000 νεττο το μήνα πάει FLIXBUS
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom