Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Παπαρια κάθε μέρα με περνει για ρακομελα. Με καμια καβα εκεί μπορεί να δικτυωθει
Μαλλον για τεμπελακος φαινεται
Βγαζει πολλους τεμπελακους η Φυσικομαθηματικη
Μπορεις να δεις ατομα απ ολη τη γκαμα, του υψους και του βαθους
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μαλλον για τεμπελακος φαινεται
Βγαζει πολλους τεμπελακους η Φυσικομαθηματικη
Μπορεις να δεις ατομα απ ολη τη γκαμα, του υψους και του βαθους
Είναι λίγο αμπαλοι γενικώς. Από μαθηματικά σκιζει παντως.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Εχει ωραιο θεμα το Αυτοψια στον Αλφα τωρα με τον Σροιντερ.
Οι Αλβανοι της Μυκονου
Εριξα μια ματια 5 λεπτά.

Ενταξει οι προκομενοι, δουλευταραδες "καλοι" αλβανοι του 20%.
Οι υπολοιποι ομως?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Εριξα μια ματια 5 λεπτά.

Ενταξει οι προκομενοι, δουλευταραδες "καλοι" αλβανοι του 20%.
Οι υπολοιποι ομως?
Τυπε μου ειμαι ακομα αφωνος με την ομιλια της τελευταιας κορασιδας :embarrased:
Ουτε οι πιο διαννοουμενες ελληνιδες δε μιλανε τοσο ωραια,ηρεμα, ωριμα...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Στα θετικά της Ολλανδίας είναι όντως η γλώσσα. Με αγγλικά πας παντου.
Στα αρνητικά όμως: 1) Φορολογία (μεγαλύτερη από αυτή της Γερμανίας), 2) Κόστος ζωής. Το Αμστερνταμ (γιατί εκεί θα πας λογικά) είναι αρκετά πιο ακριβό από τη μέση γερμανική πόλη. 3) Το 30% ρουλιγκ κάποτε τελειώνει... άσε που θέλουν να το καταργήσουν. 4) Καιρός

Η Ελβετία είναι όντως αρκετά κλειστή χώρα. Αβαντάζ έχουν οι Γερμανοί λόγω γλώσσας. Νομίζω ο καλύτερος τρόπος για να μπεις είναι να πας για σπουδές (αν σε παίρνει). Κανα μεταπτυχιακό ίσως.
Στα θετικά: Μισθοί και περιβάλλον. Απίστευτα τοπία για βόλτες και συμμαζεμενες πόλεις.
Στα αρνητικά: Οι Ελβετοί είναι λίγο δυσκοίλιοι. Επίσης, οπουδήποτε εκτός Ζυρίχης-Γενεύης κόβεις φλέβες.
Ξενιτευεται ο άλλος και πάει και δίνει πιο πολλά στη φορολογία από Γερμανία;
Που όλοι οι Γερμανοί έχουν φύγει από Γερμανία και πάνε Μάλτα, Κύπρο και αλλού για να γλυτώσουν φόρους;

Τότε δεν ξέρεις τι κάνεις. Αναρωτιέμαι τι μένει σε κάποιον που πάει και δουλεύει Άμστερνταμ που είναι όντως πανάκριβο. Έχω πάει ως τουρίστας και πραγματικά έχει απαράδεκτες τιμές.
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Work Life Balance λέγεται και το καταφέρνουν λίγοι, κυρίως όσοι δεν έπαιζαν το πουλάκι τους στα χρόνια που έπρεπε να τεθούν τα θεμέλια του επαγγελματικού τους βίου.
Εγώ έκανα ότι έπρεπε,όταν έπρεπε και τώρα δουλεύω Δευτέρα-Πέμπτη.
Φυσικά σε αυτό το τριπάκι με έβαλε ένα πολύ μεγάλο τσακάλι Γερμανίδα που είχα γνωρίσει όταν ανέβηκα.
Μαύρα μεσάνυχτα είχα σε τέτοια θέματα όταν πρωτοήρθα..
Μια χαρά μπορείς να παίζεις το πουλί σου Ελλάδα και μετά να πας γερμανιαρα σε οιαδήποτε ηλικία.. εγώ είμαι πολ.μηχανικος και μέχρι τα 40 έπαιζα σε κρατικό δίαιτες θέσεις Ελλάδα όπου και δεν έκανα τίποτα.. εδώ και 5 χρόνια μπιν ιχ ιν ντοιτσλαντ μπεσαφτιγκτ
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Ξενιτευεται ο άλλος και πάει και δίνει πιο πολλά στη φορολογία από Γερμανία;
Που όλοι οι Γερμανοί έχουν φύγει από Γερμανία και πάνε Μάλτα, Κύπρο και αλλού για να γλυτώσουν φόρους;

Τότε δεν ξέρεις τι κάνεις. Αναρωτιέμαι τι μένει σε κάποιον που πάει και δουλεύει Άμστερνταμ που είναι όντως πανάκριβο. Έχω πάει ως τουρίστας και πραγματικά έχει απαράδεκτες τιμές.
Δεεεν είναι ακριβώς έτσι.
Πάμε ξανα.
1. Πληρώνεις φόρο αλλά έχεις κράτος πρόνοιας με @@ και έλεγχο
2. Υπάρχει το αίσθημα ασφάλειας. Τα λεφτα σου δεν πάνε στον κάδο αλλά σε επενδύσεις του κράτους που εσύ ο ίδιος απολαμβάνεις. Πχ. 50km ποδηλατοδρομος
3. Μπορείς να ζήσεις όπως θες. Το γεγονός ότι το Αμς είναι ακριβό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να ζήσεις με 500€. Θέλει όμως ψάξιμο και θέλει άντερα.
4. Έχεις πάει τουρίστας οπότε μάλλον σε ρήμαξε το dam square και τα πέριξ του. Τουριστικοί προορισμοί. Αν πας εκει που πάνε οι ντόπιοι θα φας καλα και σε σχετικά καλή τιμή. Μην ξεχνάς ότι παίρνεις μιν. 30-40€ την ώρα και μιλω για εργατικά χέρια.
5. Προσωπικά ανήκω στο 5% βάση εισοδήματος αλλά έχω ζήσει και με 0% οπότε όλα είναι θέμα οπτικής και οργάνωσης.
Αυτα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
πάντως το να βρείς μια καλή δουλειά στην Ευρώπη που έχει ένα υψηλό επίπεδο ζωής και σε 2-3 ώρες να είσαι (συνήθως) με αεροπλάνο σπίτι σου είναι πολύ πολύ καλή εναλλακτική απ το να μιζεριάζεις στο χωριό σου ή στην πόλη σου Ελλάδα μέσα στη γκρίνια και συχνά χωρίς προοπτικές....
Όπως λένε και οι φίλοι μου...εξωτερικό ειναι το ''εκτός Ευρώπης'' -Ελλάδα είναι το χωριό μας...στο πολύ περίπου ..χώρα μας πατρίδα μας η Ευρώπη....
Σωστος, αλλα μια μικρη διορθωση. Πουθενα στην Ευρωπη δε φτανουν 2-3 ωρες για να γυρισεις σπιτι σου. Οι χρονοι ειναι συνηθως 1:30-2 ωρες σπιτι-αεροδρομιο συν αεροδρομιο-σπιτι + 4 ωρες check-in συν πτηση τουλαχιστον, συνολο 5:30 - 6 ωρες στην καλυτερη περιπτωση, δηλαδη αν μενεις Αθηνα - Θεσσαλονικη. Για πιο μακρια θελεις και αλλες ωρες.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Μια χαρά μπορείς να παίζεις το πουλί σου Ελλάδα και μετά να πας γερμανιαρα σε οιαδήποτε ηλικία.. εγώ είμαι πολ.μηχανικος και μέχρι τα 40 έπαιζα σε κρατικό δίαιτες θέσεις Ελλάδα όπου και δεν έκανα τίποτα.. εδώ και 5 χρόνια μπιν ιχ ιν ντοιτσλαντ μπεσαφτιγκτ
'Aλλο έγραψα τύπε..Ξαναδιάβασε
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
πάντως το να βρείς μια καλή δουλειά στην Ευρώπη που έχει ένα υψηλό επίπεδο ζωής και σε 2-3 ώρες να είσαι (συνήθως) με αεροπλάνο σπίτι σου είναι πολύ πολύ καλή εναλλακτική απ το να μιζεριάζεις στο χωριό σου ή στην πόλη σου Ελλάδα μέσα στη γκρίνια και συχνά χωρίς προοπτικές....
Όπως λένε και οι φίλοι μου...εξωτερικό ειναι το ''εκτός Ευρώπης'' -Ελλάδα είναι το χωριό μας...στο πολύ περίπου ..χώρα μας πατρίδα μας η Ευρώπη....
Σε αυτό το thread ο μέσος αναγνώστης έχει μείνει ακόμη στην εποχή που ο Έλληνας μετανάστης κατέβαινε με το Opel Ascona ή το τρένο μετά από 2 μέρες περιπέτειας...
Δεν βλέπει ότι με low cost εταιρείες κατεβαίνουμε ακόμη και με 9,99ευρώ όποτε μας καπνίσει.

Έμεινε ακόμη στην εποχή που ο καιρός σε όλη την Ευρώπη, πλην μεσογειακών χωρών, ήταν καταθλιπτικός.
Δε ξέρει ότι στη Γερμανία που δεν είχε προβλεφθεί κλιματισμός για το καλοκαίρι στα ΜΜΜ,γιατί δεν υπήρχε λόγος,
τα τελευταία χρόνια προσθέτουν παντού μονάδες κλιματισμού.
Δεν ξέρουν ότι οι εταιρείες που προσαρτούν μπαλκόνια σε κτίσματα που πριν 40 χρόνια δεν υπήρχε λόγος να έχουν μπαλκόνια,
έχουν πλουτίσει και τρέχουν και δεν προλαβαίνουν

Φυσικά δε λέω ότι η Γερμανία έχει περισσότερη ηλιοφάνεια από την Ελλάδα,
αλλά όταν στην Ελλάδα έχουμε εδώ και χρόνια υποσαχάρια φαινόμενα,
αντίστοιχη αλλαγή έχει γίνει και προς τα βόρεια.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Σωστος, αλλα μια μικρη διορθωση. Πουθενα στην Ευρωπη δε φτανουν 2-3 ωρες για να γυρισεις σπιτι σου. Οι χρονοι ειναι συνηθως 1:30-2 ωρες σπιτι-αεροδρομιο συν αεροδρομιο-σπιτι + 4 ωρες check-in συν πτηση τουλαχιστον, συνολο 5:30 - 6 ωρες στην καλυτερη περιπτωση, δηλαδη αν μενεις Αθηνα - Θεσσαλονικη. Για πιο μακρια θελεις και αλλες ωρες.
Μόναχο Θεσσαλονίκη, λιγότερο από 2 ώρες πτήση και αν κατεβαίνεις ΠΣΚ μια χειραποσκευή φτάνει,οπότε δεν χρειάζεται ούτε check in

Αλλά Ι get your point, ειδικά αν μένεις σε κανά Άνω Πουτσενχόφεν και φθάνοντας Ελλάδα πρέπει από Θεσσαλονίκη να πας στη Δράμα,
χρειάζεσαι ένα εξαωράκι αν όλα κυλήσουν ομαλά.

Πάντως όταν έμενα Κολωνία, θυμάμαι να πηγαίνουμε Μαγιόρκα για ένα ΣΚ με αστεία εισιτήρια και όλο το αεροπλάνο με χειραποσκευή,οι Γερμανίδες να φοράνε ήδη τα μαγιό.
Κολωνία Λονδίνο πτήση κάτω από μία ώρα απλά για καμιά συναυλία και στα καπάκια επιστροφή.

Απλά όσο φθηνά να είναι τα εισιτήρια και μικρής διάρκειας οι πτήσεις, θέλει και να μην λιώνεις στη δουλειά,
γιατί θέλει και ενέργεια και διάθεση το όλο concept
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Δεν βλέπει ότι με low cost εταιρείες κατεβαίνουμε ακόμη και με 9,99ευρώ όποτε μας καπνίσει.

9,99 θα έχει σε κάτι άκυρες περιόδους.Οι πιο πολλοί προφανώς θέλουν να κατεβαίνουν χριστούγεννα,πάσχα κλπ που οι τιμές είναι στα ύψη.Και δε νομίζω να'ρχονται με χειραποσκευή.

Γενικά τα παρουσιάζεις πολύ ρόδινα τα πράγματα.Ο Κμαν ας πούμε τα παρουσιάζει πιο καταθλιπτικά.Πέραν των απολαβών,δεν έχει πει τίποτα θετικό για Γερμανία.Το ότι εσύ φτιάχτηκες επαγγελματικά και κοινωνικά,δεν δουλεύεις πολύ,έχεις κύκλο με Γερμανούς κλπ δε σημαίνει ότι θα το καταφέρουν και όλοι
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
9,99 θα έχει σε κάτι άκυρες περιόδους.Οι πιο πολλοί προφανώς θέλουν να κατεβαίνουν χριστούγεννα,πάσχα κλπ που οι τιμές είναι στα ύψη.Και δε νομίζω να'ρχονται με χειραποσκευή.

Γενικά τα παρουσιάζεις πολύ ρόδινα τα πράγματα.Ο Κμαν ας πούμε τα παρουσιάζει πιο καταθλιπτικά.Πέραν των απολαβών,δεν έχει πει τίποτα θετικό για Γερμανία.Το ότι εσύ φτιάχτηκες επαγγελματικά και κοινωνικά,δεν δουλεύεις πολύ,έχεις κύκλο με Γερμανούς κλπ δε σημαίνει ότι θα το καταφέρουν και όλοι
Ο kman ειναι σε μικρη πολη και ειναι λογικο να περναει χαλια
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
9,99 θα έχει σε κάτι άκυρες περιόδους.Οι πιο πολλοί προφανώς θέλουν να κατεβαίνουν χριστούγεννα,πάσχα κλπ που οι τιμές είναι στα ύψη.Και δε νομίζω να'ρχονται με χειραποσκευή.

Γενικά τα παρουσιάζεις πολύ ρόδινα τα πράγματα.Ο Κμαν ας πούμε τα παρουσιάζει πιο καταθλιπτικά.Πέραν των απολαβών,δεν έχει πει τίποτα θετικό για Γερμανία.Το ότι εσύ φτιάχτηκες επαγγελματικά και κοινωνικά,δεν δουλεύεις πολύ,έχεις κύκλο με Γερμανούς κλπ δε σημαίνει ότι θα το καταφέρουν και όλοι
Εσύ παρουσιάζεις το «παραδοσιακό» concept, του ξενιτεμένου που κατεβαίνει Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι που σαφώς πάντα ισχύει.

Ο Βαλκάνιος παρουσιάζει μια άλλη οπτική γωνία. Δεν έχουν πια νόημα τα εθνικά σύνορα στον τρόπο ζωής, αλλά ο ζωτικός σου χώρος που μπορεί να επεκτείνεται σε διαφορετικές χώρες. Αν ζεις πχ Γερμανία μπορείς να παίρνεις το αεροπλάνο και να κατεβαίνεις για ΣΚ στη Μαγιόρκα με χειραποσκευή και παντόφλες. Γιατί όχι; Αν περνάς καλά, το εντάσεις στον ζωτικό σου χώρο και το βλέπεις σαν προέκταση της περιοχής σου. Δεν χρειάζεται να έχεις φτιαχτεί, αρκεί να παίρνεις έναν αξιοπρεπή μισθό. Τα εισιτήρια είναι φτηνά.

ΥΓ Η Βαυαρία του @ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ ΠΟΥΤΣΑΡΑΣ συμπεριλαμβάνει σίγουρα και λίγο Τσεχία. :grin:
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
9,99 θα έχει σε κάτι άκυρες περιόδους.Οι πιο πολλοί προφανώς θέλουν να κατεβαίνουν χριστούγεννα,πάσχα κλπ που οι τιμές είναι στα ύψη.Και δε νομίζω να'ρχονται με χειραποσκευή.

Γενικά τα παρουσιάζεις πολύ ρόδινα τα πράγματα.Ο Κμαν ας πούμε τα παρουσιάζει πιο καταθλιπτικά.Πέραν των απολαβών,δεν έχει πει τίποτα θετικό για Γερμανία.Το ότι εσύ φτιάχτηκες επαγγελματικά και κοινωνικά,δεν δουλεύεις πολύ,έχεις κύκλο με Γερμανούς κλπ δε σημαίνει ότι θα το καταφέρουν και όλοι
Eγώ σου παρουσιάζω τη δυνατότητα να πετάξεις σε άλλες χώρες με 9,99 που από τα γραφόμενά σου είναι μάλλον
το ποσό που χρειάζεται για να πας εσύ με το ΚΤΕΛ από εκεί που μένεις στη Θεσσαλονίκη.

Φυσικά και δεν κοστίζουν τόσο τα εισιτήρια στις γιορτές.
Και άσε εμένα που ξέρω κάθε χρονιά,πότε δουλεύω και πότε πέφτουν οι αργίες.
Ένας Έλληνας οδηγός λεωφορείου,τραμ,κ.λ.π. παίρνει το ετήσιο πρόγραμμά του,όσο αφορά τις μέρες που εργάζεται,
πολύ πιο πριν. Δηλαδή, το πρόγραμμα για όλο το 2022,το έλαβε το φθινόπωρο του 2021,οπότε έχει άπλετο χρόνο να κλείσει διακοπές,εισιτήρια,κ.λ.π.

Δεν τα παρουσιάζω ρόδινα, σου δείχνω απλά τι μπορεί να κάνει κάποιος από τους χιλιάδες πτυχιούχους που ανέβηκαν από την Ελλάδα και όχι γραφικότητες από τις φάμπρικες του 1960(χωρίς να αρνούμαι ότι πολλοί ανειδίκευτοι νεοφερμένοι,ζουν ακριβώς όπως τότε).
Άμα είσαι πτυχιούχος και δε δουλεύεις σε καμιά πολυεθνική, συνήθως με Γερμανούς θα έχεις να κάνεις,θέλεις δε θέλεις.

Όσο αφορά τον αείμνηστο Αρχηγό μας,τον οποίο έφαγαν αδικα οι χοντροπούστηδοι:birdman: του site, είναι προφανές ότι όπως πολλές άλλες διάνοιες είχε εμφανή προβλήματα κοινωνικοποίησης και προτιμούσε τη γαλήνη και τη φθήνια ενός χωριού, για να επαντακτά γρήγορα δυνάμεις και πυραύλους.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.184
Like
1.697
Πόντοι
216
Δεν χρειάζεται να κάνεις όνομα στέλνεις βιογραφικό αν σε πάρουν πας με βίζα αν δεν σε πάρουν μένεις Ελλάδα μαθηματικός στο Ντουμπάι
Και στο Κουβέϊτ υπάρχει αρκετή ζήτηση για καθηγητές θετικών επιστημών σε παν/μια με τους ανάλογους μισθούς (αγγλικά εννοείται).
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Όποιος γυρίσει η μείνει σε αυτό το μπουρδέλο είναι άξιος της μοίρας τιυ
εσυ νομιζεις οτι αν πας εξω θα σε περιμένουν λεφτοδεντρα,και μουνάρες στο αεροδρομιο να σου κάνουν πίπες? "καλως το μπουμπουκι μας κιετσι?" εγω θα σου δωσω ενα παραδειγμα...τυχαιο παράδειγμα οχι οτι ειναι καρφακι. Ο σαντ μαν οπου και να τον πας,σαντ μαν θα ειναι. (να το θυμάσαι αυτο)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom