Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Μα ρε φίλε και εγώ λόγω δουλειάς ήρθα εξαρχής.
Και ποτέ δεν είπα ότι είναι παράδεισος. Υπάρχουν γενικά κάποια προβλήματα.

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα καλά του νησιού: γεμάτο Ουκρανες/Ρωσίδες, πολλές δουλειές, ασφάλεια, γαματες παραλίες, και ελληνικό φαγητό, καφέ.
Η κυπρος ανηκει στις "καλές"επιλογές. Γνωριζω πολλους που ζουν κ δουλευουν εκει.
Η ζέστη ειναι μειονεκτημα.
Θα πηγαινα αν ειχα μια καλή πρόταση.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Τελικά πιά χώρα είναι καλύτερη για μετανάστευση? σκεύτομαι για Ολλανδία αλλά για να βρείς σπίτι είναι δύσκολο
Ευρωπαικη Ενωση πλεον Ολλανδια με διαφορα, ισως και Ιρλανδια, μιλωντας παντα για ειδικευμενο προσωπικο.
Ελβετια-Αγγλια καλες επιλογες αλλα θελει βιζα πλεον.
Γερμανια-Αυστρια-Σκανδιναβια ανεκτα αλλα ψιλοκαταθλιψη
Ανατολικη Ευρωπη μονο για καλοπεραση αλλα χωρις αποταμιευση
Νοτος μονο για καλοπεραση και με μεγαλη εργασιακη ανασφαλεια
Μετα ειναι και κατι νησια αλλα αυτα ειναι για λιγο (Μαλτα, Κυπρος, Νησια της Μαγχης, κλπ)
Μεση Ανατολη μονο για συγκεκριμενες δουλειες και με μεγαλη υπομονη. Σα να πηγαινεις σε αποικια στον Αρη
Εκτος Ευρωπης, βασιλισσες ειναι παντα Αμερικη, Καναδας, Αυστραλια αλλα εκει θελει μεγαλα αρχιδια, γιατι η αποσταση ειναι μεγαλη και οι προκλησεις ακομα μεγαλυτερες

Το κορυφαιο ολων ειναι να δουλευεις remote απο Ελλαδα για εταιρια πλουσιας χωρας.
Νοικιαζεις-αγοραζεις σπιτακι παραθαλασσιο και εισαι ο απολυτος αρχοντας τους συμπαντος, γραφοντας στις αρχιδαρες σου τους παντες. Αλλα αυτο λιγοι μπορουν να το κανουν, κυριως πληροφορικαριοι
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ευρωπαικη Ενωση πλεον Ολλανδια με διαφορα, ισως και Ιρλανδια, μιλωντας παντα για ειδικευμενο προσωπικο.
Ελβετια-Αγγλια καλες επιλογες αλλα θελει βιζα πλεον.
Γερμανια-Αυστρια-Σκανδιναβια ανεκτα αλλα ψιλοκαταθλιψη
Ανατολικη Ευρωπη μονο για καλοπεραση αλλα χωρις αποταμιευση
Νοτος μονο για καλοπεραση και με μεγαλη εργασιακη ανασφαλεια
Μετα ειναι και κατι νησια αλλα αυτα ειναι για λιγο (Μαλτα, Κυπρος, Νησια της Μαγχης, κλπ)
Μεση Ανατολη μονο για συγκεκριμενες δουλειες και με μεγαλη υπομονη. Σα να πηγαινεις σε αποικια στον Αρη
Εκτος Ευρωπης, βασιλισσες ειναι παντα Αμερικη, Καναδας, Αυστραλια αλλα εκει θελει μεγαλα αρχιδια, γιατι η αποσταση ειναι μεγαλη και οι προκλησεις ακομα μεγαλυτερες

Το κορυφαιο ολων ειναι να δουλευεις remote απο Ελλαδα για εταιρια πλουσιας χωρας.
Νοικιαζεις-αγοραζεις σπιτακι παραθαλασσιο και εισαι ο απολυτος αρχοντας τους συμπαντος, γραφοντας στις αρχιδαρες σου τους παντες. Αλλα αυτο λιγοι μπορουν να το κανουν, κυριως πληροφορικαριοι
Έχεις βάλει σε ίδιες προτάσεις, χώρες που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Ανεκτά και ψιλοκατάθλιψη η Βιέννη που βγαίνει επί τόσα χρόνια η καλύτερη πόλη να μένεις
και που ο καιρός της με την αλλαγή του κλίματος θυμίζει τον καιρό της Ελλάδας δεκαετίας 90;

Ελβετία πακέτο μπορείς να φας αν είσαι εκτός ΕΕ.
Εντός ΕΕ έχεις 3 μήνες χωρίς βίζα και μετά είναι απλή γραφειοκρατία αν έχεις βρει δουλειά/σπίτι,
να πάρεις άδεια εργασίας και παραμονής.

Ναι,νοικιάζεις-αγοράζεις σπιτάκι παραθαλάσσιο στην Ελλάδα και μόλις περάσει η σεζόν,
αντίο ζωή..
Καλά για υποδομές,κ.λ.π. σε τέτοια μέρη, γάματα.
Και άμα φας και καμιά μπούκα, κάνεις πως κοιμάσαι μέχρι να φύγουν οι "ευπαθείς ομάδες" που μπούκαραν.

Κοιτάξτε λιγάκι μετρήσεις για την ποιότητα ζωής των πολιτών και θα δείτε ότι κάποιες επιλογές που υποστηρίζετε,
δεν υπάρχουν ούτε στις 100 πρώτες επιλογές.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Η κυπρος ανηκει στις "καλές"επιλογές. Γνωριζω πολλους που ζουν κ δουλευουν εκει.
Η ζέστη ειναι μειονεκτημα.
Θα πηγαινα αν ειχα μια καλή πρόταση.
Μειονέκτημα φίλε είναι και ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ.
Άμα σου ποστάρω τι εισιτήρια για συναυλίες,φεστιβάλ,κ.λ.π. έχω αγοράσει σε μέρη που είμαι εντός μίας ώρας,
τι αποδράσεις ΠΣΚ κάνουμε,κ.λ.π. ότι πόλεις όπως η Βιέννη,το Μόναχο και άλλες είναι προορισμοί
που γίνονται από τεράστιες διοργανώσεις,εκθέσεις,συναυλίες και τα πάντα όλα,
θα δεις ότι Κύπρος,Μάλτα,κ.λ.π. είναι σαν κάτι ΕΠΟΠ που κάποτε πέρνανε 1000ευρώ στη Σάμο
και δεν είχαν να θυμούνται από τη ζωή τους τίποτα.

Είχα φίλο 7 χρόνια στη Μάλτα σε ναυτιλιακή και από το 2006 μέχρι το 2013 ήταν απλά ΑΠΩΝ από όλα.
Και άλλο να πας στα 50 σου σε τέτοια μέρη, με καμιά οικογένεια,κ.λ.π.
Και άλλο να πας εργένης στα ντουζένια σου μετά το πτυχίο.

Να σε ρωτάνε που έζησες από τα 25 μέχρι τα 35 σου και να λες, έζησα στη Λεμεσό:confused:
Σαν κάτι φοιτητές που σπούδασαν σε κάτι Καρπενήσια και νομίζουν ότι έκαναν φοιτητική ζωή:confused:
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
Να παω Κύπρο και να κοιταζόμαστε με μισό μάτι με τους κομπλεξάρες εκεί,βάλε και τις ασχημογυναίκες παντού,βάλε και τo κλίμα που δεν παλεύεται,ασε
Μια χαρά εμφανισιακά είναι οι κύπριες με τα καλύτερα ντυσίματα(μια κουτσουλιά χώρα έχει 6 mall).ότι συμπεριφόρα δίνεις θα πάρεις..γτ οι δικοί μας είναι καλύτεροι.Για την ζέστη ισχύει,αν κάνεις δε, εξωτερική δουλειά την πούτσισες..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μια χαρά εμφανισιακά είναι οι κύπριες με τα καλύτερα ντυσίματα(μια κουτσουλιά χώρα έχει 6 mall).ότι συμπεριφόρα δίνεις θα πάρεις..γτ οι δικοί μας είναι καλύτεροι.Για την ζέστη ισχύει,αν κάνεις δε, εξωτερική δουλειά την πούτσισες..
λιγο η μυτη ειναι σε μερικες μερικες σα παπαγάλος αλλα σε γενικες γραμμες και γω γουσταρω κυπριες
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Έχεις βάλει σε ίδιες προτάσεις, χώρες που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Ανεκτά και ψιλοκατάθλιψη η Βιέννη που βγαίνει επί τόσα χρόνια η καλύτερη πόλη να μένεις
και που ο καιρός της με την αλλαγή του κλίματος θυμίζει τον καιρό της Ελλάδας δεκαετίας 90;

Ελβετία πακέτο μπορείς να φας αν είσαι εκτός ΕΕ.
Εντός ΕΕ έχεις 3 μήνες χωρίς βίζα και μετά είναι απλή γραφειοκρατία αν έχεις βρει δουλειά/σπίτι,
να πάρεις άδεια εργασίας και παραμονής.

Ναι,νοικιάζεις-αγοράζεις σπιτάκι παραθαλάσσιο στην Ελλάδα και μόλις περάσει η σεζόν,
αντίο ζωή..
Καλά για υποδομές,κ.λ.π. σε τέτοια μέρη, γάματα.
Και άμα φας και καμιά μπούκα, κάνεις πως κοιμάσαι μέχρι να φύγουν οι "ευπαθείς ομάδες" που μπούκαραν.

Κοιτάξτε λιγάκι μετρήσεις για την ποιότητα ζωής των πολιτών και θα δείτε ότι κάποιες επιλογές που υποστηρίζετε,
δεν υπάρχουν ούτε στις 100 πρώτες επιλογές.
Εν μερει εχεις δικιο, Νοτια Γερμανια και Αυστρια ισως να ειναι αλλη κατηγορια. Ωστοσο και παλι υπαρχουν καποια αρνητικα που για μενα ειναι σημαντικα, οπως τα πολλα μη και δεν, ο ρατσισμος, το κολλημα που εχουν με τη γλωσσα, κλπ
Για μενα ειναι πολυ σημαντικο το να εχω στη δουλεια μου ψυχικη ηρεμια. Σημαντικοτερο και απο το μισθο. Αν ειναι να πηγαινω το πρωι και να τρωω στη μαπα ντοπιους που με βλεπουν σαν αλβανο, που μιλανε διαρκως μεταξυ τους Γερμανικα και εγω να τραγουδαω απο μεσα μου το "φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα" κλπ τοτε θεωρω πως εχω χασει απο τα αποδυτηρια. Ναι μεν ειναι υπεροχες πολεις η Βιεννη και το Μοναχο, με απειρες εκδηλωσεις και προορισμους, και ειναι πολυ ψηλα στους δεικτες ευτυχιας,
ΟΜΩΣ
1. Οι δεικτες ευτυχιας προκυπτουν κυριως απο τις αποψεις των ντοπιων και πολυ λιγοτερο απο αυτες των μεταναστων. Εμας ομως μας ενδιαφερει πρωτιστως το τελευταιο.
2. Οι περιοχες αυτες θα γινουν απολαυστικες, αν και οταν καταφερει καποιος να στησει τη ζωη του, οπως καταφερες εσυ να το κανεις εδω και χρονια και μαγκια σου. Στην αρχη ομως ειναι αγγουρι η κατασταση, με την εξευρεση δουλειας, την σπανιοτητα και την ακριβεια των σπιτιων, το κολλημα με τη γλωσσα που οπως εχω ακουσει, γερμανοι σε δημοσιες υπηρεσιες αρνουνται να μιλησουν αγγλικα παροτι ξερουν ετσι απλα επειδη!!!

Δεν εχω παει καν στις 2 αυτες πολεις, ισως και να κανω λαθος. Η αποψη μου προερχεται απο οσα εχω διαβασει κατα καιρους σε φορουμ και συζητησεις εδω και χρονια. Επισης, κατι που δεν ανεφερα ειναι οι τρομερα υψηλοι φοροι στη Γερμανια, για Ασυτρια δε γνωριζω.

Κατληγοντας, οταν εχεις μια Ολλανδια που εχει αμετρητες επιχειρησεις, που οι μισθοι εινια φανερα υψηλοτεροι, που μιλανε ολοι Αγγλικα ανεξαιρετως, και που εχει το 30% ρουλινγκ, ναι κατ εμε κερδιζει κατα κρατος Γερμανια-Αυστρια και πολλες αλλες ως επιλογη μεταναστευσης. Ομοιως και η Ιρλανδια, αν και εχει αρκετα αρνητικα, οπως η απομονωση, οι μεγαλυτεροι φοροι, κλπ

Η Ελβετια ναι μεν ειναι φιλιοκτερη προς τους Ευρωπαιους πολιτες, αλλα και παλι η αγορα εργασιας της ειναι δυσκολη για διαφορους λογους και σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με την ευκολια ευρεσης δουλειας σε αλλες χωρες (κατι το οποιο ειναι ενα μεγαλο συν της Γερμανιας στο συγκεκριμενο ζητημα)
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εν μερει εχεις δικιο, Νοτια Γερμανια και Αυστρια ισως να ειναι αλλη κατηγορια. Ωστοσο και παλι υπαρχουν καποια αρνητικα που για μενα ειναι σημαντικα, οπως τα πολλα μη και δεν, ο ρατσισμος, το κολλημα που εχουν με τη γλωσσα, κλπ
Για μενα ειναι πολυ σημαντικο το να εχω στη δουλεια μου ψυχικη ηρεμια. Σημαντικοτερο και απο το μισθο. Αν ειναι να πηγαινω το πρωι και να τρωω στη μαπα ντοπιους που με βλεπουν σαν αλβανο, που μιλανε διαρκως μεταξυ τους Γερμανικα και εγω να τραγουδαω απο μεσα μου το "φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα" κλπ τοτε θεωρω πως εχω χασει απο τα αποδυτηρια. Ναι μεν ειναι υπεροχες πολεις η Βιεννη και το Μοναχο, με απειρες εκδηλωσεις και προορισμους, και ειναι πολυ ψηλα στους δεικτες ευτυχιας,
ΟΜΩΣ
1. Οι δεικτες ευτυχιας προκυπτουν κυριως απο τις αποψεις των ντοπιων και πολυ λιγοτερο απο αυτες των μεταναστων. Εμας ομως μας ενδιαφερει πρωτιστως το τελευταιο.
2. Οι περιοχες αυτες θα γινουν απολαυστικες, αν και οταν καταφερει καποιος να στησει τη ζωη του, οπως καταφερες εσυ να το κανεις εδω και χρονια και μαγκια σου. Στην αρχη ομως ειναι αγγουρι η κατασταση, με την εξευρεση δουλειας, την σπανιοτητα και την ακριβεια των σπιτιων, το κολλημα με τη γλωσσα που οπως εχω ακουσει, γερμανοι σε δημοσιες υπηρεσιες αρνουνται να μιλησουν αγγλικα παροτι ξερουν ετσι απλα επειδη!!!

Δεν εχω παει καν στις 2 αυτες πολεις, ισως και να κανω λαθος. Η αποψη μου προερχεται απο οσα εχω διαβασει κατα καιρους σε φορουμ και συζητησεις εδω και χρονια. Επισης, κατι που δεν ανεφερα ειναι οι τρομερα υψηλοι φοροι στη Γερμανια, για Ασυτρια δε γνωριζω.

Κατληγοντας, οταν εχεις μια Ολλανδια που εχει αμετρητες επιχειρησεις, που οι μισθοι εινια φανερα υψηλοτεροι, που μιλανε ολοι Αγγλικα ανεξαιρετως, και που εχει το 30% ρουλινγκ, ναι κατ εμε κερδιζει κατα κρατος Γερμανια-Αυστρια και πολλες αλλες ως επιλογη μεταναστευσης. Ομοιως και η Ιρλανδια, αν και εχει αρκετα αρνητικα, οπως η απομονωση, οι μεγαλυτεροι φοροι, κλπ

Η Ελβετια ναι μεν ειναι φιλιοκτερη προς τους Ευρωπαιους πολιτες, αλλα και παλι η αγορα εργασιας της ειναι δυσκολη για διαφορους λογους και σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με την ευκολια ευρεσης δουλειας σε αλλες χωρες (κατι το οποιο ειναι ενα μεγαλο συν της Γερμανιας στο συγκεκριμενο ζητημα)
ωραια ολα αυτα με την γερμανια και τους μισθους κτλ...με τις γκόμενες τι παιζει εκει?:confused: (χειρότερες απο ελλεηνιδες αποκλειεται)
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Εν μερει εχεις δικιο, Νοτια Γερμανια και Αυστρια ισως να ειναι αλλη κατηγορια. Ωστοσο και παλι υπαρχουν καποια αρνητικα που για μενα ειναι σημαντικα, οπως τα πολλα μη και δεν, ο ρατσισμος, το κολλημα που εχουν με τη γλωσσα, κλπ
Για μενα ειναι πολυ σημαντικο το να εχω στη δουλεια μου ψυχικη ηρεμια. Σημαντικοτερο και απο το μισθο. Αν ειναι να πηγαινω το πρωι και να τρωω στη μαπα ντοπιους που με βλεπουν σαν αλβανο, που μιλανε διαρκως μεταξυ τους Γερμανικα και εγω να τραγουδαω απο μεσα μου το "φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα" κλπ τοτε θεωρω πως εχω χασει απο τα αποδυτηρια. Ναι μεν ειναι υπεροχες πολεις η Βιεννη και το Μοναχο, με απειρες εκδηλωσεις και προορισμους, και ειναι πολυ ψηλα στους δεικτες ευτυχιας,
ΟΜΩΣ
1. Οι δεικτες ευτυχιας προκυπτουν κυριως απο τις αποψεις των ντοπιων και πολυ λιγοτερο απο αυτες των μεταναστων. Εμας ομως μας ενδιαφερει πρωτιστως το τελευταιο.
2. Οι περιοχες αυτες θα γινουν απολαυστικες, αν και οταν καταφερει καποιος να στησει τη ζωη του, οπως καταφερες εσυ να το κανεις εδω και χρονια και μαγκια σου. Στην αρχη ομως ειναι αγγουρι η κατασταση, με την εξευρεση δουλειας, την σπανιοτητα και την ακριβεια των σπιτιων, το κολλημα με τη γλωσσα που οπως εχω ακουσει, γερμανοι σε δημοσιες υπηρεσιες αρνουνται να μιλησουν αγγλικα παροτι ξερουν ετσι απλα επειδη!!!

Δεν εχω παει καν στις 2 αυτες πολεις, ισως και να κανω λαθος. Η αποψη μου προερχεται απο οσα εχω διαβασει κατα καιρους σε φορουμ και συζητησεις εδω και χρονια. Επισης, κατι που δεν ανεφερα ειναι οι τρομερα υψηλοι φοροι στη Γερμανια, για Ασυτρια δε γνωριζω.

Κατληγοντας, οταν εχεις μια Ολλανδια που εχει αμετρητες επιχειρησεις, που οι μισθοι εινια φανερα υψηλοτεροι, που μιλανε ολοι Αγγλικα ανεξαιρετως, και που εχει το 30% ρουλινγκ, ναι κατ εμε κερδιζει κατα κρατος Γερμανια-Αυστρια και πολλες αλλες ως επιλογη μεταναστευσης. Ομοιως και η Ιρλανδια, αν και εχει αρκετα αρνητικα, οπως η απομονωση, οι μεγαλυτεροι φοροι, κλπ

Η Ελβετια ναι μεν ειναι φιλιοκτερη προς τους Ευρωπαιους πολιτες, αλλα και παλι η αγορα εργασιας της ειναι δυσκολη για διαφορους λογους και σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με την ευκολια ευρεσης δουλειας σε αλλες χωρες (κατι το οποιο ειναι ενα μεγαλο συν της Γερμανιας στο συγκεκριμενο ζητημα)
George θα σου γράψω κάτι στα γρήγορα.
Αν στη Γερμανία είσαι σε χώρο εργασίας που πλειοψηφούν ντόπιοι συνάδελφοι, τότε ξέρεις και εσύ γερμανικά,
αλλιώς δε θα ήσουν εκεί.
Αν είσαι σε χώρο εργασίας όπου θεωρείσαι Αλβανός, τότε είσαι σε χώρο που πλειοψηφούν και άλλοι "Αλβανοί' μετανάστες
και κανείς σας δεν ξέρει τόσα γερμανικά όσα χρειάζονται για να εργάζεσαι σε χώρο που να μη σε θεωρούν Αλβανό.
Τρίτη κατηγορία,να εργάζεσαι σε καμιά πολυεθνική,όπου έχει κάθε καρυδιάς καρύδι και ακόμη και όσοι Γερμανοί(συνήθως μειοψηφία) εργάζονται εκεί,
μιλούν Αγγλικά.

Αυτό με άτομα που ξέρουν Αγγλικά,αλλά κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, το έχω ζήσει σαν τουρίστας σε Ισπανία,Γαλλία.

Για μένα κάνουν πολύ καλά οι Γερμανοί,μιας και δεν το κάνουν σε τουρίστες,αλλά στις κλασσικές περιπτώσεις μεταναστών
που είναι ακόμη και διψήφιο αριθμό χρόνων Γερμανία και δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη.
Δε γίνεται να απαιτείς μόνο από μία χώρα χωρίς να κάνεις τον κόπο να μιλάς τόσα ώστε να επικοινωνήσεις στοιχειωδώς σε μία δημόσια υπηρεσία.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
@ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ ΠΟΥΤΣΑΡΑΣ δες και εδω γιατι ειμαι ψιλοπροκατελλημενος με την Αυστρια. Ειναι απο τους πρωτους Ελληνες που εχω διαβασει εμπειριες τους απο εκει και μου εχει μεινει η εντυπωση. Εχει γραψει παρα πολλα για το τι τραβηξε. Θυμαμαι ηταν σε συναντηση στη δουλεια της και οταν προτεινε να γινει κατι με καποιον συγκεκριμενο τροπο, πεταχτηκε μια αυστριακη και ειπε "δε μπορει να δεχτουμε να γινει κατι που προτεινει μια...Ελληνιδα"

Αντε να δουλεψεις μετα

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Σε χώρες με σοβαρη οικονομια πχ γερμανια ,ολλανδια ,σκανδιναβιες κτλ ,μια θέση δ.υ. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι πιο πανω απο τις 4-5 υποδεεστερες δουλειες ,και πιο κατω απο ολες τις υπολοιπες.
Τύπε, στην Αγγλία που πήγα για μεταπτυχιακά, έβλεπα πολλά άτομα πίσω από γκισέ να είναι ΑΜΕΑ. Που είναι λογικό αν το σκεφτείς.

Αντίθετα στο Ελλαδιστάν (ιδίως τα ηρωϊκά χρόνια της πασοκάρας), χιλιάδες υγιέστατοι μπούκαραν στο δημόσιο και γαμήσανε οικονομικά την Ελλάδα.

Υγιείς βέβαια, εννοώ αρτιμελείς. Όχι στον εγκέφαλο. :2funny:

Τελικά πιά χώρα είναι καλύτερη για μετανάστευση? σκεύτομαι για Ολλανδία αλλά για να βρείς σπίτι είναι δύσκολο
Αν μιλάς Αγγλικά, Αυστραλία.
Αν μιλάς Γαλλικά, Καναδάς.
Αν μιλάς Γερμανικά, Ελβετία.
Αν μιλάς Ελληνικά, Κύπρος.

Απλά πράγματα. :2funny:
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ετσι.
Το δημοσιο μετα το 2005 ειναι για κόσμο που ουσιαστικα εχει κατεβασει τον πήχυ πολυ χαμηλα.
Με την λογική "εχω να φαω ενω ο αλλος ισως να μην εχει αυριο" .
Βεβαια ο "αλλος" αν πεινασει παιρνει ενα αεροπλανο και φευγει, αν δεν το κανει τοτε ειναι πιο κατω απο τον Δ.υ. πραγματικα.

Σε χώρες με σοβαρη οικονομια πχ γερμανια ,ολλανδια ,σκανδιναβιες κτλ ,μια θέση δ.υ. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι πιο πανω απο τις 4-5 υποδεεστερες δουλειες ,και πιο κατω απο ολες τις υπολοιπες.

Aυτό που κάποιοι εν έτει 2022 θεωρούν δέλεαρ το ελληνικό δημόσιο με ξεπερνά...
Εν τω μεταξύ, πέρα από τους κλασσικούς αργόμισθους, παίζουν και θέσεις που είναι πίπα
και έχεις τον κάθε μαλάκα πάνω από το κεφάλι σου.

Γερμανία, ειδικά σε υπηρεσίες που έχουν να κάνουν με πολίτες, εργάζονται υπάλληλοι με ελλειπή ή λίγα προσόντα.
Έχω γράψει πως είχα κάποτε νταραβέρια με μία που δούλευε στο ταμείο ανεργίας και τα επιδόματα,
και πραγματικά τη λυπόμουν.
Να σκάνε μύτη γυφτοι,άραβες,αφρικανοί, να μην βγαίνει συνεννόηση,να της φωνάζουν...

@ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ ΠΟΥΤΣΑΡΑΣ δες και εδω γιατι ειμαι ψιλοπροκατελλημενος με την Αυστρια. Ειναι απο τους πρωτους Ελληνες που εχω διαβασει εμπειριες τους απο εκει και μου εχει μεινει η εντυπωση. Εχει γραψει παρα πολλα για το τι τραβηξε. Θυμαμαι ηταν σε συναντηση στη δουλεια της και οταν προτεινε να γινει κατι με καποιον συγκεκριμενο τροπο, πεταχτηκε μια αυστριακη και ειπε "δε μπορει να δεχτουμε να γινει κατι που προτεινει μια...Ελληνιδα"

Αντε να δουλεψεις μετα


Το εν λόγω forum, δεν το έλαβα ποτέ σοβαρά υπόψη.
Έχω διαβάσει κυρίως μαρτυρίες από άτομα που ανέβηκαν απροετοίμαστοι,χωρίς προσόντα,χωρίς γλώσσα,που τους εκμεταλλεύτηκαν Έλληνες εστιάτορες,κ.λ.π.
Λογικό, δεν θα κάτσει τώρα να μπει και να ανοίξει thread κάποιος που έχει βρει την άκρη του, να πει τι ωραία που περνάει.

Στο προκείμενο, η μαρτυρία της κοπέλας είναι εποχές που όλα τα κεντροευρωπαϊκά μέσα έπαιζαν καθημερινά
την Ελλάδα που έφαγε τα ευρωπαϊκά κονδύλια και που οι πολίτες της αράζουν στις ξαπλώστρες.
Έχω γνωρίσει πολλούς που έτρωγαν κράξιμο εκείνη την εποχή, από πολίτες που λάμβαναν σοβαρά βοθροκάναλα και κωλοφυλλάδες.

Αυτή όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην εδώ και κάποια χρόνια, μιας και ο Γερμανός κατάλαβε ότι καλύτερα τον Έλληνα που μπορεί να έφαγε καμιά επιδότηση, παρά τους αλλάχ άκμπαρ που όχι μόνο δεν εντάσσονται,αλλά ζημιώνουν την κοινωνία.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Μειονέκτημα φίλε είναι και ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ.
Άμα σου ποστάρω τι εισιτήρια για συναυλίες,φεστιβάλ,κ.λ.π. έχω αγοράσει σε μέρη που είμαι εντός μίας ώρας,
τι αποδράσεις ΠΣΚ κάνουμε,κ.λ.π. ότι πόλεις όπως η Βιέννη,το Μόναχο και άλλες είναι προορισμοί
που γίνονται από τεράστιες διοργανώσεις,εκθέσεις,συναυλίες και τα πάντα όλα,
θα δεις ότι Κύπρος,Μάλτα,κ.λ.π. είναι σαν κάτι ΕΠΟΠ που κάποτε πέρνανε 1000ευρώ στη Σάμο
και δεν είχαν να θυμούνται από τη ζωή τους τίποτα.

Είχα φίλο 7 χρόνια στη Μάλτα σε ναυτιλιακή και από το 2006 μέχρι το 2013 ήταν απλά ΑΠΩΝ από όλα.
Και άλλο να πας στα 50 σου σε τέτοια μέρη, με καμιά οικογένεια,κ.λ.π.
Και άλλο να πας εργένης στα ντουζένια σου μετά το πτυχίο.

Να σε ρωτάνε που έζησες από τα 25 μέχρι τα 35 σου και να λες, έζησα στη Λεμεσό:confused:
Σαν κάτι φοιτητές που σπούδασαν σε κάτι Καρπενήσια και νομίζουν ότι έκαναν φοιτητική ζωή:confused:
Σορυ αλλά συγκρίνεις τη Λεμεσό με το Καρπενήσι;
Σοβαρά τώρα;
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Σορυ αλλά συγκρίνεις τη Λεμεσό με το Καρπενήσι;
Σοβαρά τώρα;
Δε συγκρίνω τη Λεμεσό με το Καρπενήσι.
Παραλληλίζω έναν μετανάστη στη Λεμεσό με έναν φοιτητή στο Καρπενήσι
και ότι ούτε ο πρώτος μπορεί να φλεξάρει ότι είναι σε κανάν ονειρικό προορισμό,
ούτε ο άλλος ότι πέρασε καμιά φοιτητική ζωάρα παρέα με τα γίδια.

Πριν μείνω στο Μόναχο, έχω γράψει για την προηγούμενη πόλη που έμενα.
Δε θα βρεις ούτε ένα ποστ που να την προβάλλω, άλλωστε δεν είναι σε καμία λίστα σαν καλή πόλη να μένεις.
Eνώ το Μόναχο που είναι ακόμη από εποχή δυτικής Γερμανίας, η πόλη που ρίχνει στα αυτιά όλες τις υπόλοιπες,
μπορώ να το φλεξάρω απέναντι π.χ.στο κωλοχώρι που μένει ο Αρχηγός.
Για αυτό άλλωστε εγώ πληρώνω νοίκι 28 τ.μ. και αυτός ούτε τα μισά.

Κοντολογίς, δεν χρειάζεται να φλεξάρουμε τις επιλογές μας,απλά επειδή είναι δικές μας επιλογές
αν αυτές δε συμβαδίζουν με κάποια αντικειμενικά κριτήρια, που καλώς ή κακώς,
τα διαμορφώνει η πλειοψηφία.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Δε συγκρίνω τη Λεμεσό με το Καρπενήσι.
Παραλληλίζω έναν μετανάστη στη Λεμεσό με έναν φοιτητή στο Καρπενήσι
και ότι ούτε ο πρώτος μπορεί να φλεξάρει ότι είναι σε κανάν ονειρικό προορισμό,
ούτε ο άλλος ότι πέρασε καμιά φοιτητική ζωάρα παρέα με τα γίδια.

Πριν μείνω στο Μόναχο, έχω γράψει για την προηγούμενη πόλη που έμενα.
Δε θα βρεις ούτε ένα ποστ που να την προβάλλω, άλλωστε δεν είναι σε καμία λίστα σαν καλή πόλη να μένεις.
Eνώ το Μόναχο που είναι ακόμη από εποχή δυτικής Γερμανίας, η πόλη που ρίχνει στα αυτιά όλες τις υπόλοιπες,
μπορώ να το φλεξάρω απέναντι π.χ.στο κωλοχώρι που μένει ο Αρχηγός.
Για αυτό άλλωστε εγώ πληρώνω νοίκι 28 τ.μ. και αυτός ούτε τα μισά.

Κοντολογίς, δεν χρειάζεται να φλεξάρουμε τις επιλογές μας,απλά επειδή είναι δικές μας επιλογές
αν αυτές δε συμβαδίζουν με κάποια αντικειμενικά κριτήρια, που καλώς ή κακώς,
τα διαμορφώνει η πλειοψηφία.
Έχεις πάει στη Λεμεσό ποτέ σου;
Πιστεύω ότι κάνεις λάθος.

Η Λεμεσός είναι από τα πιο κοσμοπολίτικα μέρη: έχει απίστευτη μαρίνα, ουρανοξύστες, κάποια από τα καλύτερα clubs της Ευρώπης, αρκετά καλές παραλίες και beach clubs, μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά εστιατόρια, καφέ και beach clubs, άπειρες ξένες εταιρείες, και γενικά ότι ακριβό αμάξι μπορείς να φανταστείς κυκλοφορεί εκεί.

Καλύπτει τους πάντες πιστεύω, αλλά υπάρχει μια βασική προϋπόθεση: πρέπει να έχεις και ένα γερό πορτοφόλι για να περνάς καλά. Αλλιώς και πάλι ζεις, απλά χάνεις ένα μεγάλο μέρος των πραγμάτων που μπορεί να κάνεις.
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.795
Like
747
Πόντοι
96
Σάντ εσυ γεννήθηκες για μεγάλα πράγματα αγορίνα μου!! Μαρσάρεις παντός είδος και καιρού!

Λιανοκλαδι μόνο!! :zfuck:
το εχουμε ξαναπει,τα καλυτερα αξιζει ο Δασκαλος:rockon::rockon::rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Έχεις πάει στη Λεμεσό ποτέ σου;
Πιστεύω ότι κάνεις λάθος.

Η Λεμεσός είναι από τα πιο κοσμοπολίτικα μέρη: έχει απίστευτη μαρίνα, ουρανοξύστες, κάποια από τα καλύτερα clubs της Ευρώπης, αρκετά καλές παραλίες και beach clubs, μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά εστιατόρια, καφέ και beach clubs, άπειρες ξένες εταιρείες, και γενικά ότι ακριβό αμάξι μπορείς να φανταστείς κυκλοφορεί εκεί.

Καλύπτει τους πάντες πιστεύω, αλλά υπάρχει μια βασική προϋπόθεση: πρέπει να έχεις και ένα γερό πορτοφόλι για να περνάς καλά. Αλλιώς και πάλι ζεις, απλά χάνεις ένα μεγάλο μέρος των πραγμάτων που μπορεί να κάνεις.
Τη Λεμεσό την αναφέρω τυχαία, δεν είναι μομφή π.χ.για εσένα μιας και δεν ξέρω που μένεις στην Κύπρο.

Τους πάντες λίγο δύσκολο να τους καλύπτει, γιατί ένα πολύ μεγάλο τμήμα που αφορά κοινωνικά δρώμενα,υποδομές και άλλα πράγματα, απουσιάζει παντελώς.

Εννοείται ότι και στη Βιέννη να μένεις, αν δεν έχεις καλές αποδοχές και μένεις μαζί με το συνάδερφό σου γκαρσόνι 30χλμ μακριά,
δουλεύεις 6/7 μέρες κάτι ωράρια από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα,ουσιαστικά δεν απολαμβάνεις ότι προσφέρει η συγκεκριμένη πόλη.
Το ίδιο όμως ισχύει για έναν εισοδηματία(εργένη) που είναι εγκλωβισμένος σε καμιά Αμαλιάδα, κανά Κιλκίς ή κανένα νησί(πλην των γνωστών εξαιρέσεων).Ζωή μηδέν.
Όπως και να είσαι λεφτάς ή να τρέχεις καμιά τρελή μπίζνα που δε σου αφήνει ελεύθερο χρόνο.

Γα μένα μια ισορροπία μεταξύ εισοδήματος και ελεύθερου χρόνου, σε ένας μέρος που είναι αντικειμενικά μάχιμο,
είναι η αυτό που θα πρέπει να πετύχει ένας μετανάστης.
Τώρα αν εσύ ή άλλοι έχετε βρει τον παράδεισό σας σε μέρη που δεν είναι τόσο δημοφιλή για expats,
τότε καλύτερα για εσάς από το να πλακώσουν όλοι.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Έχεις πάει στη Λεμεσό ποτέ σου;
Πιστεύω ότι κάνεις λάθος.

Η Λεμεσός είναι από τα πιο κοσμοπολίτικα μέρη: έχει απίστευτη μαρίνα, ουρανοξύστες, κάποια από τα καλύτερα clubs της Ευρώπης, αρκετά καλές παραλίες και beach clubs, μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά εστιατόρια, καφέ και beach clubs, άπειρες ξένες εταιρείες, και γενικά ότι ακριβό αμάξι μπορείς να φανταστείς κυκλοφορεί εκεί.

Καλύπτει τους πάντες πιστεύω, αλλά υπάρχει μια βασική προϋπόθεση: πρέπει να έχεις και ένα γερό πορτοφόλι για να περνάς καλά. Αλλιώς και πάλι ζεις, απλά χάνεις ένα μεγάλο μέρος των πραγμάτων που μπορεί να κάνεις.
μιας και εισαι εκει απο ρωσιδες τι λεει εχει τιποτα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom