Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Σπίτι από το σχολείο, δύο μήνες άδεια χωριά αργιες και σαββατοκύριακα , 2500 μισθός , ασφαλεια και ένα εισιτήριο πήγαινε έλα αεροπορικο . 6000 ανά χρόνο βλέπω καθαρό κέρδος.

2500€ τον μηνα για να ζεις στους 50+ βαθμους?Σιγα τα λεφτα.Εμενα με περιμενει δουλεια στην Γερμανια με 3000€ τον μηνα (καθαρα παντα) με περιθωριο να ανεβω (μου ειπε ο ανθρωπος για 17€ την ωρα για 175 ωρες τον μηνα αλλα μπορουμε να το κανουμε 18-19,γιατι οχι και 20€ την ωρα,τα λογια του ακριβως)και το σκεφτομαι.Το σκεφτομαι που λεει ο λογος αλλα για 2500€ Ντουμπαι δεν πηγαινα.Για κανενα 5χιλιαρο ισως.
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
2500€ τον μηνα για να ζεις στους 50+ βαθμους?Σιγα τα λεφτα.Εμενα με περιμενει δουλεια στην Γερμανια με 3000€ τον μηνα (καθαρα παντα) με περιθωριο να ανεβω (μου ειπε ο ανθρωπος για 17€ την ωρα για 175 ωρες τον μηνα αλλα μπορουμε να το κανουμε 18-19,γιατι οχι και 20€ την ωρα,τα λογια του ακριβως)και το σκεφτομαι.Το σκεφτομαι που λεει ο λογος αλλα για 2500€ Ντουμπαι δεν πηγαινα.Για κανενα 5χιλιαρο ισως.
Και σπίτι δωρεάν έτσι άρα ο μισθός θα ήταν πολύ περισσότερο
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
2500€ τον μηνα για να ζεις στους 50+ βαθμους?Σιγα τα λεφτα.Εμενα με περιμενει δουλεια στην Γερμανια με 3000€ τον μηνα (καθαρα παντα) με περιθωριο να ανεβω (μου ειπε ο ανθρωπος για 17€ την ωρα για 175 ωρες τον μηνα αλλα μπορουμε να το κανουμε 18-19,γιατι οχι και 20€ την ωρα,τα λογια του ακριβως)και το σκεφτομαι.Το σκεφτομαι που λεει ο λογος αλλα για 2500€ Ντουμπαι δεν πηγαινα.Για κανενα 5χιλιαρο ισως.
Και με συμβόλαιο σταθερη δουλειά ο πατέρας μου είχε πάει Γερμανία και δεν είχε λεφτά να ξαναγυρίσει
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Ποιο Δημοσιο ρε μαγκες; Εχει πεθανει και δεν το ξερει. Ενας παρωχημενος θεσμος που βαινει προς τη Δυση του. Ηδη οι ΔΥ εχουν χασει 30% του μισθου τους μεσα σε εναν χρονο λογω ακριβειας, χωρις κανενα περιθωριο αυξησης.
Να ειναι Κυριακη βραδυ και να περιμενεις να παει Δευτερα πρωι, να σηκωθεις να παρεις 2 λεωφορεια για να πας στο ταδε Υπουργειο σε ενα σκοτεινο δωματιακι στο βαθος του διαδρομου στον 1ο οροφο, για να φας στη μαπα για πολλοστη φορα την κα Κουλα και την κα Σουλα τις 55ρες προισταμενες σου, να μιλανε για σαρμαδακια και για φουστανια που ειδανε στον τελευταιο γαμο που πηγαν.
Κι αυτο για εναν ολοκληρο μηνα για να παρεις ενα 1000ρικακι κανοντας τιποτε δημιουργικο.
Εχεις πεθανεις και δεν το ξερεις που λεει και μια ψυχη...
Ετσι.
Το δημοσιο μετα το 2005 ειναι για κόσμο που ουσιαστικα εχει κατεβασει τον πήχυ πολυ χαμηλα.
Με την λογική "εχω να φαω ενω ο αλλος ισως να μην εχει αυριο" .
Βεβαια ο "αλλος" αν πεινασει παιρνει ενα αεροπλανο και φευγει, αν δεν το κανει τοτε ειναι πιο κατω απο τον Δ.υ. πραγματικα.

Σε χώρες με σοβαρη οικονομια πχ γερμανια ,ολλανδια ,σκανδιναβιες κτλ ,μια θέση δ.υ. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι πιο πανω απο τις 4-5 υποδεεστερες δουλειες ,και πιο κατω απο ολες τις υπολοιπες.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Και σπίτι δωρεάν έτσι άρα ο μισθός θα ήταν πολύ περισσότερο
Με 2500 καθαρα και πληρωμενο σπιτι, να περιμενεις να βαλεις στην ακρη πολυ περισσοτερα απο 6000 το χρονο. Εκτος αν ειναι μεικτα τα 2500
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Με 2500 καθαρα και πληρωμενο σπιτι, να περιμενεις να βαλεις στην ακρη πολυ περισσοτερα απο 6000 το χρονο. Εκτος αν ειναι μεικτα τα 2500
Δεν ξέρω τι έξοδα θα έχω γιατί είναι πολύ ακριβή χώρα είπα το ελάχιστο
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Με 2500 καθαρα και πληρωμενο σπιτι, να περιμενεις να βαλεις στην ακρη πολυ περισσοτερα απο 6000 το χρονο. Εκτος αν ειναι μεικτα τα 2500
Θα τα τρώω στις πουτανες το καλοκαίρι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Δεν ξέρω τι έξοδα θα έχω γιατί είναι πολύ ακριβή χώρα είπα το ελάχιστο
Μιλάς για Ντουμπάι;
Κατάρ δεν έχω πάει, αλλά το Ντουμπάι είναι ακριβό για τους τουριστες.
Αν μένεις εκεί και με 2500€ στην τσέπη ζεις πολύ άνετα και σου μένουν και λεφτά.
Το θέμα είναι πώς ζεις στους 50 βαθμούς.

Αλλά άμα λες στο Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα και σε άλλες χώρες δεν μπορείς με τίποτα να πας, τότε ναι ίσως να μην έχεις άλλες επιλογές.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.494
Πόντοι
1.706
2500€ τον μηνα για να ζεις στους 50+ βαθμους?Σιγα τα λεφτα..
Λες και θα μείνει. Είδες στο νήμα «παρθένος ετών 30» τι γράφει. Ο τύπος είναι σαλταρισμένος. Στην πρώτη μαλακία, θα τον πάνε στο τμήμα και μετά από ένα γερό μπερντάκι, πάρτον πίσω στην Ελλάδα.

 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Ετσι.
Το δημοσιο μετα το 2005 ειναι για κόσμο που ουσιαστικα εχει κατεβασει τον πήχυ πολυ χαμηλα.
Με την λογική "εχω να φαω ενω ο αλλος ισως να μην εχει αυριο" .
Βεβαια ο "αλλος" αν πεινασει παιρνει ενα αεροπλανο και φευγει, αν δεν το κανει τοτε ειναι πιο κατω απο τον Δ.υ. πραγματικα.

Σε χώρες με σοβαρη οικονομια πχ γερμανια ,ολλανδια ,σκανδιναβιες κτλ ,μια θέση δ.υ. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι πιο πανω απο τις 4-5 υποδεεστερες δουλειες ,και πιο κατω απο ολες τις υπολοιπες.

Στις σοβαρές οικονομίες οι δ.υ δεν είναι ιερές αγελάδες όπως εδώ

Βλέπεις τί γίνεται και στις πανελλήνιες,στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές κυνηγάνε όλοι.Γιατί αλλιώς έχει ανεργία και ντελιβεριλικι

Και κάτι ταβέρνες,ενοικιαζόμενα το καλοκαίρι κλπ όλα οι δ.υ τα κινούνε.Ποιοι θα τα κινήσουν,οι φουκαράδες των 500 ευρώ;
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Λες και θα μείνει. Είδες στο νήμα «παρθένος ετών 30» τι γράφει. Ο τύπος είναι σαλταρισμένος. Στην πρώτη μαλακία, θα τον πάνε στο τμήμα και μετά από ένα γερό μπερντάκι, πάρτον πίσω στην Ελλάδα.

Εγώ εκεί θα πάω και για μονιμα μαλακίες σε μουσουλμανικό κράτος δεν παίζουν πουτανες το καλοκαίρι Ελλάδα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Λες και θα μείνει. Είδες στο νήμα «παρθένος ετών 30» τι γράφει. Ο τύπος είναι σαλταρισμένος. Στην πρώτη μαλακία, θα τον πάνε στο τμήμα και μετά από ένα γερό μπερντάκι, πάρτον πίσω στην Ελλάδα.

καταρχην λεει καθηγητης? τι καθηγητης ρε τυπε εχεις δει τι μαλακιες γραφει συνεχεια και πως μιλαει? ετσι μιλανε οι καθηγητες? (ουτε ταρίφας να ηταν:cheesy:)
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Begood
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Βλέπεις τί γίνεται και στις πανελλήνιες,στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές κυνηγάνε όλοι.Γιατί αλλιώς έχει ανεργία και ντελιβεριλικι
για να βγάζουν γκόμενες δηλωνουν ολοι στρατιωτικες σχολες! εχεις ιδεα πως ψαρωνει η γκομενα με τον μονιμα?:confused::confused:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Κάποιοι θα πουνε πάλι μαλακιες για Κύπρο και σιγά το νησί.
Δε με ενδιαφέρει τόσο το μέρος, αλλά οι δουλειές.

Και ένα παράδειγμα: πρόσφατα ενημερώθηκα ότι νέα εταιρεία εδώ ψάχνει customer support agents με πρώτο μισθό στα 2.000€ μικτά. Αλλά θέλει τέλεια αγγλικά.
Πείτε μου τώρα για Γερμανία, Αγγλία, Ντουμπάι κλπ και για πόσα χρήματα ξενιτευεται ο κόσμος .
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
για να βγάζουν γκόμενες δηλωνουν ολοι στρατιωτικες σχολες! εχεις ιδεα πως ψαρωνει η γκομενα με τον μονιμα?:confused::confused:

Δεν ψαρώνει με τον μονιμά,με τον μόνιμο μισθό του ψαρώνει
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Κάποιοι θα πουνε πάλι μαλακιες για Κύπρο και σιγά το νησί.
Δε με ενδιαφέρει τόσο το μέρος, αλλά οι δουλειές.

Και ένα παράδειγμα: πρόσφατα ενημερώθηκα ότι νέα εταιρεία εδώ ψάχνει customer support agents με πρώτο μισθό στα 2.000€ μικτά. Αλλά θέλει τέλεια αγγλικά.
Πείτε μου τώρα για Γερμανία, Αγγλία, Ντουμπάι κλπ και για πόσα χρήματα ξενιτευεται ο κόσμος .
εγω δε σου ειπα παντως ποτε για τις δουλειες,οι δουλειες μια χαρα ειναι,αλλα οτι σου ειχα πει "σιγα το νησι" ναι ισχυει.Ειδες που τελικα συμφωνουμε ? παρολα αυτα εχει καποια στοιχεια που θα μπορουσα να μενω καιρο εκει (αν οχι μονιμα)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μεχρι 4-5 μηνες εχω κατσει...παραπανω βαραω ενεσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
εγω δε σου ειπα παντως ποτε για τις δουλειες,οι δουλειες μια χαρα ειναι,αλλα οτι σου ειχα πει "σιγα το νησι" ναι ισχυει.Ειδες που τελικα συμφωνουμε ? παρολα αυτα εχει καποια στοιχεια που θα μπορουσα να μενω καιρο εκει (αν οχι μονιμα)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μεχρι 4-5 μηνες εχω κατσει...παραπανω βαραω ενεσεις
Μα ρε φίλε και εγώ λόγω δουλειάς ήρθα εξαρχής.
Και ποτέ δεν είπα ότι είναι παράδεισος. Υπάρχουν γενικά κάποια προβλήματα.

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα καλά του νησιού: γεμάτο Ουκρανες/Ρωσίδες, πολλές δουλειές, ασφάλεια, γαματες παραλίες, και ελληνικό φαγητό, καφέ.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μα ρε φίλε και εγώ λόγω δουλειάς ήρθα εξαρχής.
Και ποτέ δεν είπα ότι είναι παράδεισος. Υπάρχουν γενικά κάποια προβλήματα.

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα καλά του νησιού: γεμάτο Ουκρανες/Ρωσίδες, πολλές δουλειές, ασφάλεια, γαματες παραλίες, και ελληνικό φαγητό, καφέ.
μη περιμενεις πολλα απο ρωσιδες φετος.Αλλα επειδη δεν ειμαι εκει,εσυ ξερεις καλυτερα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μονο τη κωλοζεστη αν δεν ειχε κατα τα αλλα θα ημουν κομπλε
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Μα ρε φίλε και εγώ λόγω δουλειάς ήρθα εξαρχής.
Και ποτέ δεν είπα ότι είναι παράδεισος. Υπάρχουν γενικά κάποια προβλήματα.

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα καλά του νησιού: γεμάτο Ουκρανες/Ρωσίδες, πολλές δουλειές, ασφάλεια, γαματες παραλίες, και ελληνικό φαγητό, καφέ.
Επειδή γεννήθηκα στην μεγαλόνησο ξέρω τι φάση παίζει γενικά, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που μιλάει Ελληνικά. Απο θέμα μισθού, φαγητού, ποιότητα ζωής κτλ.

Άσε που οι Έλληνες με Ελληνικό διαβατήριο έχουν προτερηματα εκεί. Ξέρω πολλούς που πήγαν απο Ελλαδα Κύπρο και μπήκαν στο δημόσιο της Κύπρου Καθηγητές. Όταν μιλάμε για δημόσιο της Κύπρου μιλάμε για γερούς μισθούς όχι μαλακίες..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Επειδή γεννήθηκα στην μεγαλόνησο ξέρω τι φάση παίζει γενικά, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που μιλάει Ελληνικά. Απο θέμα μισθού, φαγητού, ποιότητα ζωής κτλ.

Άσε που οι Έλληνες με Ελληνικό διαβατήριο έχουν προτερηματα εκεί. Ξέρω πολλούς που πήγαν απο Ελλαδα Κύπρο και μπήκαν στο δημόσιο της Κύπρου Καθηγητές. Όταν μιλάμε για δημόσιο της Κύπρου μιλάμε για γερούς μισθούς όχι μαλακίες..
Μόνο για δημόσιο μπορεί να υπάρχει κάποιο προτέρημα.
Κανένα άλλο πλεονέκτημα αν είσαι Έλλαδίτης για ΙΤ ή πουθενά αλλού.
Μη σου πω ότι κάποιοι Κυπραίοι μας αντιμετωπίζουν και σαν Αλβανούς.
Ήρθα εδώ πριν μερικά χ΄ρονια, με διπλάσιο μισθό από πολλούς ντόπιους και έψαχνα να κλείσω διαμέρισμα για μακροχρόνια μίσθωση και μερικοί ιδιοκτήτες μου το έκλειναν με το που άκουγαν Ελλαδίτη στο τηλέφωνο. :angry:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom