Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ούτε αυτοί γουστάρουν.

Ούτε κατ' ελάχιστον.

Ρώτα αν έχεις φίλους που σπούδασαν στο Πολυτεχνείο, στο Πάντειο κλπ.
To θυμάμαι, όλα τα χρόνια μεταξύ τους νταραβερίζονταν.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Και πολύ ασχοληθήκαμε με τις ντόπιες.
3 είναι οι λόγοι να πας για δουλειά Κύπρο
1) οι τρομερές φοροελαφρυνσεις είτε σαν υπάλληλος είτε σαν εταιρεία
2) οι αμέτρητες Ρωσίδες/Ουκρανες
3) οι γαματες παραλίες

Ζει κάποιος σε μέρος που έχει όπως λες άφθονες Ρωσίδες και Ουκρανες και θα κάτσει να ασχοληθεί με τις Κύπριες?Έλα Παναγία μου.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Και πολύ ασχοληθήκαμε με τις ντόπιες.
3 είναι οι λόγοι να πας για δουλειά Κύπρο
1) οι τρομερές φοροελαφρυνσεις είτε σαν υπάλληλος είτε σαν εταιρεία
2) οι αμέτρητες Ρωσίδες/Ουκρανες
3) οι γαματες παραλίες

Καποτε ειχα προταση για δουλεια στο αεροδρομιο εκει.
Θα μου αρεσε σαν ιδεα ισως να ζω εκει.
Τι θα μπορουσα να κανω δικο μου ομως?
Απο εγκληματικοτητα πως παει?
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
Oι κύπριες είναι αρκετά βελτιωμένες σε σχέση με όπως τις θυμόμασταν στα πανεπιστήμια,μαυροτσούκαλα δλδ.όλες με τα καλύτερα ρούχα με ωραία προσεγμένα σώματα και γκαυλιάρες.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Καποτε ειχα προταση για δουλεια στο αεροδρομιο εκει.
Θα μου αρεσε σαν ιδεα ισως να ζω εκει.
Τι θα μπορουσα να κανω δικο μου ομως?
Απο εγκληματικοτητα πως παει?
Τέρμα χαμηλά, σε σημείο που αφήνεις κινητό στο γυμναστήριο και δεν στο ακουμπάνε.
Βλέπεις άτομα με BMW να παρκάρουν το αμάξι έξω από το μίνι μαρκετ, να πηγαίνουν μέσα για 10 λεπτά και να αφήνουν το κλειδί στη μηχανή.

Όχι ότι δεν παίζει και καμία μπομπα που και που σε κανένα μαφιοζο ή καθάρισμα καθώς περνάει το αμάξι
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Πολλοί που φύγαν έξω είναι εξειδικευμένοι και παίρνουν καλά λεφτά. Πώς ξέρει ο Δημητράκης αν ζουν καλά ή όχι; Προφανώς έκανε μια βόλτα σε τίποτα ελληνικά στέκια και βρήκε τίποτα φουκαράδες και νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έξω είναι έτσι. Αστειότητες δηλαδή.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Πολλοί που φύγαν έξω είναι εξειδικευμένοι και παίρνουν καλά λεφτά. Πώς ξέρει ο Δημητράκης αν ζουν καλά ή όχι; Προφανώς έκανε μια βόλτα σε τίποτα ελληνικά στέκια και βρήκε τίποτα φουκαράδες και νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έξω είναι έτσι. Αστειότητες δηλαδή.

Πάντως οι περισσότεροι κάπως έτσι θα είναι
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Πάντως οι περισσότεροι κάπως έτσι θα είναι
Ας μας πει ο Δημητράκης στα σχόλια του Youtube πώς εξασφάλισε το στατιστικό του δείγμα.
Εγώ πάντως ξέρω ότι η ελλ. κυβέρνηση αναγνώρισε brain drain και θέλει να τους φέρει πίσω.
Γενικά μιλώντας για να βρεις πετυχημένα άτομα, πρέπει να είσαι του ιδίου επιπέδου και να έχετε κοινές διασυνδέσεις ή να έχεις κάποια ιδιότητα πχ δημοσιογράφος. Κάτι τέλος πάντων που να διευκολύνει την επαφή μαζί τους, ώστε να τους δεις από κοντά. Αν κάποιος είναι στέλεχος σε κάποια εταιρεία στην Αγγλία, πώς ακριβώς θα τον βρει ο Δημητράκης;

Άμα ξεκινάς στα κουτουρού και πας σε ελληνικά στέκια, το πιο πιθανό είναι να δεις Έλληνες που δεν κατάφεραν να ενσωματωθούν στην τοπική κοινωνία και μαζεύονται εκεί και μιρλιάζουν.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
το οτι παει κάποιος σε ενα μερος και βγάζει καλα λεφτα,δε σημαινει οτι εκει που ειναι κανει και ζωαρα.Δεν ειναι ιδια η ζωη σε ολες τις χωρες.Η μαγκια ειναι να πας καπου που να βγάζεις οσο το δυνατον περισσότερα λεφτα γίνεται (και ελλαδα γιατι οχι) και να τα ξοδευεις σε χωρες που πιστευεις οτι εχει τον τροπο ζωης που σου γουσταρει.Εμενα τωρα να με πας γερμανια να βγάζω 5 χιλ για να τα φαω που? στην ξενερωτη τη γερμανια? χιλιες φορες να φυγω για ρωσια και να κανω εκει ζωαρα η καπου που να εχει λατινες...Εκτος και αν τυχει και πας κάπου που και λεφτα καλα βγάζεις (πανω απο 3 χιλ καθαρα) και εχει και τον τροπο ζωης που θες.Τα συνδιάζει ολα δηλ
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
το οτι παει κάποιος σε ενα μερος και βγάζει καλα λεφτα,δε σημαινει οτι εκει που ειναι κανει και ζωαρα.Δεν ειναι ιδια η ζωη σε ολες τις χωρες.Η μαγκια ειναι να πας καπου που να βγάζεις οσο το δυνατον περισσότερα λεφτα γίνεται (και ελλαδα γιατι οχι) και να τα ξοδευεις σε χωρες που πιστευεις οτι εχει τον τροπο ζωης που σου γουσταρει.Εμενα τωρα να με πας γερμανια να βγάζω 5 χιλ για να τα φαω που? στην ξενερωτη τη γερμανια? χιλιες φορες να φυγω για ρωσια και να κανω εκει ζωαρα η καπου που να εχει λατινες...Εκτος και αν τυχει και πας κάπου που και λεφτα καλα βγάζεις (πανω απο 3 χιλ καθαρα) και εχει και τον τροπο ζωης που θες.Τα συνδιάζει ολα δηλ

Το'χουμε ξαναπει,η καλύτερη ζωή είναι Ελλάδα με λεφτά.Κάνεις και τα ταξίδια σου έξω να αλλάζεις παραστάσεις,και είσαι άρχων.

Δεν είναι τυχαίο που όσοι ξένοι αθλητές έρχονται εδώ,δεν φεύγουν με τίποτα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Το'χουμε ξαναπει,η καλύτερη ζωή είναι Ελλάδα με λεφτά.Κάνεις και τα ταξίδια σου έξω να αλλάζεις παραστάσεις,και είσαι άρχων.

Δεν είναι τυχαίο που όσοι ξένοι αθλητές έρχονται εδώ,δεν φεύγουν με τίποτα
αν φερεις και μια γκομενουλα απεξω, τοτε κουμπωνει μια χαρα ολο αυτο το σεναριο:confused:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Ας μας πει ο Δημητράκης στα σχόλια του Youtube πώς εξασφάλισε το στατιστικό του δείγμα.
Εγώ πάντως ξέρω ότι η ελλ. κυβέρνηση αναγνώρισε brain drain και θέλει να τους φέρει πίσω.
Γενικά μιλώντας για να βρεις πετυχημένα άτομα, πρέπει να είσαι του ιδίου επιπέδου και να έχετε κοινές διασυνδέσεις ή να έχεις κάποια ιδιότητα πχ δημοσιογράφος. Κάτι τέλος πάντων που να διευκολύνει την επαφή μαζί τους, ώστε να τους δεις από κοντά. Αν κάποιος είναι στέλεχος σε κάποια εταιρεία στην Αγγλία, πώς ακριβώς θα τον βρει ο Δημητράκης;

Άμα ξεκινάς στα κουτουρού και πας σε ελληνικά στέκια, το πιο πιθανό είναι να δεις Έλληνες που δεν κατάφεραν να ενσωματωθούν στην τοπική κοινωνία και μαζεύονται εκεί και μιρλιάζουν.
Χαχαχ μ αρεσει που ψαχνεις κ στατιστικο δειγμα απο τον δημητρακη.

Βεβαια μεσα στα τρελα κ γραφικα που ξεφουρνιζει λεει και κανενα σωστο.
90% μαλακιες
10% αληθειες.

Βεβαιως κ μενουν σε σοφιτες κ υπογεια δουλευοντας σε αθλιες συνθηκες σε εστιατορια με ελληνες αφεντικα.
Αλλα φανταστειτε τι ζωη ειχαν πριν στην ελλαδα για να εχουν διαλεξει να ζησουν ετσι.
Επισης αυτο ειναι παροδικο. Αν ζει καποιος ετσι κ δεν εχει καμμια εξελιξη ,δεν του φταιει κανεις.
Οι περισσοτεροι παντως που γνωρισα εχουν εξελιχθει κ εχουν αλλαξει στατους.
Ζουν πολυ καλυτερα στο εξωτερικο με ανεση και αξιοπρεπεια.

Επειδη ο δημης προσπαθει να μειωσει τον μόχθο των αλλων για να νοιωσει αυτος καλυτερα δεν σημαινει πως ειναι ετσι.
Καποιος που ζει διπλα στον αρκτικο κυκλο, 10 μηνες τον χρονο χειμωνας.
Μας λεει πως του αρεσει το κρυο.
Ε τοτε κι εγω λεω πως ζω στην ζουγκλα γιατι μου αρεσει να με κυνηγανε τα αγρια ζωα, ετσι τρεχω γρηγορα να ξεφυγω κι αυτο το θεωρω γυμναστικη.

Στην ρωσία πας για τις γυναικες, ουτε για τον καλο καιρο πας, ουτε για τις παραλιες, ουτε για το φαγητο.
Απο γυναικες ομως κατι μογγολες ειδαμε μονο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Ας τους πει σας βάζω στο Δημόσιο,να δεις για πότε θα γυρίσουν
Είναι λογικό να θέλει να ζει κανείς στον τόπο του με τους δικούς του ανθρώπους, πόσο μάλλον αν έχει και κάποια μικρή περιουσία. Για πολλούς η επιστροφή είναι στο πρόγραμμά τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά πέρναγαν άσχημα έξω.
Τα σχόλιά μου σχετίζονται με το video του Δημητράκη που έχει θάψει τους απόδημους.
Εντωμεταξύ είναι απόδημος κι ο ίδιος και δεν μου φαίνεται και για πολύ πετυχημένος. Έτοιμα τα βρήκε, ενώ άλλοι αγωνίζονται και τους ειρωνεύεται. :cheesy:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Βεβαιως κ μενουν σε σοφιτες κ υπογεια δουλευοντας σε αθλιες συνθηκες σε εστιατορια με ελληνες αφεντικα.
Αλλα φανταστειτε τι ζωη ειχαν πριν στην ελλαδα για να εχουν διαλεξει να ζησουν ετσι.
Επισης αυτο ειναι παροδικο. Αν ζει καποιος ετσι κ δεν εχει καμμια εξελιξη ,δεν του φταιει κανεις.
Οι περισσοτεροι παντως που γνωρισα εχουν εξελιχθει κ εχουν αλλαξει στατους.
Ζουν πολυ καλυτερα στο εξωτερικο με ανεση και αξιοπρεπεια.
Εδώ που είμαι εγώ, όχι μόνον κανένας δεν μένει σε σοφίτες και υπόγεια, αλλά είναι στην πλειοψηφία τους πετυχημένοι. Οι πιο πολλοί ήρθαν για σπουδές και μετά το πανεπιστήμιο είτε βρήκαν αμέσως δουλειά είτε γνώρισαν ντόπιο/α κι έμειναν. Ακόμα και Έλληνα δήμαρχο είχε μία πόλη εδώ (Γιαννικόπουλος στο Garons).

Ελπίζω καταλαβαίνεις ότι είναι λάθος να γενικεύει κανείς για τους Έλληνες του εξωτερικού, βγάζοντας συμπέρασμα από τις δικές του εμπειρίες. Οπότε στο εξωτερικό υπάρχουν Έλληνες σε όλα τα κοινωνικά στρώματα.
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
315
Like
285
Πόντοι
21
παρεπιπτόντως στο εξωτερικό δεν ξεχωρίζουν τις κύπριες απ τις τουρκάλες .. και οπτικά να το δεις..από που κι ως που να έχουν διαφορές? στο ντύσιμο ναι έχουν διαφορες οκ.Στο ντύσιμο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
παρεπιπτόντως στο εξωτερικό δεν ξεχωρίζουν τις κύπριες απ τις τουρκάλες .. και οπτικά να το δεις..από που κι ως που να έχουν διαφορές? στο ντύσιμο ναι έχουν διαφορες οκ.Στο ντύσιμο.

Γιατί,ξεχωρίζουν οι Έλληνες απ'τους Τούρκους και τους Αλγερινούς;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Εδώ που είμαι εγώ, όχι μόνον κανένας δεν μένει σε σοφίτες και υπόγεια, αλλά είναι στην πλειοψηφία τους πετυχημένοι. Οι πιο πολλοί ήρθαν για σπουδές και μετά το πανεπιστήμιο είτε βρήκαν αμέσως δουλειά είτε γνώρισαν ντόπιο/α κι έμειναν. Ακόμα και Έλληνα δήμαρχο είχε μία πόλη εδώ (Γιαννικόπουλος στο Garons).

Ελπίζω καταλαβαίνεις ότι είναι λάθος να γενικεύει κανείς για τους Έλληνες του εξωτερικού, βγάζοντας συμπέρασμα από τις δικές του εμπειρίες. Οπότε στο εξωτερικό υπάρχουν Έλληνες σε όλα τα κοινωνικά στρώματα.

Είναι μεγάλη υπόθεση να'χεις βρει εκεί έναν άνθρωπο.Πολλοί γυρνάνε και λόγω μοναξιάς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom