Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Το'χουμε ξαναπει,η καλύτερη ζωή είναι Ελλάδα με λεφτά.Κάνεις και τα ταξίδια σου έξω να αλλάζεις παραστάσεις,και είσαι άρχων.

Δεν είναι τυχαίο που όσοι ξένοι αθλητές έρχονται εδώ,δεν φεύγουν με τίποτα
Διαφωνώ.
Δουλεύω remote, άρα δουλεύω από όποιο μέρος του κόσμου θέλω αρκεί να έχω ίντερνετ), με εξαιρετικά υψηλό μηνιάτικο και για κανένα λόγο δεν θα παιρνουσα αρκετό χρόνο στην Ελλάδα.

Για ποιο λόγο;
Να φοβάμαι μη με κλέψουν έξω;
Να κολλάω σε κίνηση ή να έχω τον κάθε κακομοίρη να κλαίγεται γύρω μου για την οικονομική κατάσταση της χώρας;
Ή να βλέπω τα μούτρα ξυνισμενων Ελληνίδων που νομίζουν ότι δεν έχουν μουνι από χρυσάφι;

Όχι φυσικά. Συνεχώς ταξίδια όσο γίνεται εξωτερικό σε ωραία μέρη και ωραία μουνια.
Ενδεικτικά, Πολωνία, Ουγγαρία, Τσεχία από Ευρώπη.
Ταϋλάνδη, Βιετνάμ από Ασία.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Διαφωνώ.
Δουλεύω remote, άρα δουλεύω από όποιο μέρος του κόσμου θέλω αρκεί να έχω ίντερνετ), με εξαιρετικά υψηλό μηνιάτικο και για κανένα λόγο δεν θα παιρνουσα αρκετό χρόνο στην Ελλάδα.

Για ποιο λόγο;
Να φοβάμαι μη με κλέψουν έξω;
Να κολλάω σε κίνηση ή να έχω τον κάθε κακομοίρη να κλαίγεται γύρω μου για την οικονομική κατάσταση της χώρας;
Ή να βλέπω τα μούτρα ξυνισμενων Ελληνίδων που νομίζουν ότι δεν έχουν μουνι από χρυσάφι;

Όχι φυσικά. Συνεχώς ταξίδια όσο γίνεται εξωτερικό σε ωραία μέρη και ωραία μουνια.
Ενδεικτικά, Πολωνία, Ουγγαρία, Τσεχία από Ευρώπη.
Ταϋλάνδη, Βιετνάμ από Ασία.
Γιατί ειναι χαμηλά τα νοίκια στη Κυπρο?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Εδώ που είμαι εγώ, όχι μόνον κανένας δεν μένει σε σοφίτες και υπόγεια, αλλά είναι στην πλειοψηφία τους πετυχημένοι. Οι πιο πολλοί ήρθαν για σπουδές και μετά το πανεπιστήμιο είτε βρήκαν αμέσως δουλειά είτε γνώρισαν ντόπιο/α κι έμειναν. Ακόμα και Έλληνα δήμαρχο είχε μία πόλη εδώ (Γιαννικόπουλος στο Garons).

Ελπίζω καταλαβαίνεις ότι είναι λάθος να γενικεύει κανείς για τους Έλληνες του εξωτερικού, βγάζοντας συμπέρασμα από τις δικές του εμπειρίες. Οπότε στο εξωτερικό υπάρχουν Έλληνες σε όλα τα κοινωνικά στρώματα.
Αυτο ακριβως λεω.

Κι ο φοιτητης που βρεθηκε εκει ισως εμενε σε σοφιτα, αυτο δεν σημαινει πως δεν εξελιχθηκε.

Καποιος που εμεινε στασιμος ειναι επειδη ειναι γκασμάς/τεμπελης/δειλός/κτλ.

Εγω βρεθηκα στην γερμανια ,οχι σε καποια νεαρη ηλικια, χωρις σπουδες, γνωσεις, πτυχια, γερμανικα.
ξεκινησα απο "οικοτροφειο", αφραγκος, ανεργος.

Σε 5 χρονια ,εμαθα γερμανικα ,οχι του δρομου, πηρα το Β2. Διπλωμα στην ειδικοτητα μου, διαμερισμα 50τμ με φτηνο ενοικιο (οχι σε hiclass περιοχη) ανοιξα πολλες πορτες, παραλιγο να αγορασω διαμερισμα cash, δεν το εκανα γιατι αποφασισα να φυγω τελικα για προσωπικους λογους ,εκανα μικρο κομποδεμα, δουλευα 20 μερες τον μηνα, ταξιδεψα αρκετα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εσυ εντωμεταξύ τόσα ωραία μέρη υπάρχουν στο κόσμο για να δουλέψεις remote Κυπρο διάλεξες να μείνεις?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Εσυ εντωμεταξύ τόσα ωραία μέρη υπάρχουν στο κόσμο για να δουλέψεις remote Κυπρο διάλεξες να μείνεις?
Φίλε είσαι ταξιτζής έτσι;
Έχεις ακούσει ποτέ την έννοια "φορολογικός παράδεισος";;
Αν όχι, δικαιολογείται αυτό που Ρωτάς.

Και επιπλέον στο προηγούμενο ποστ μου για μέρη να πας να μείνεις στο εξωτερικό, δεν ανέφερα πουθενά την Κύπρο.
Όμως ήρθες να μου την πεις για την Κύπρο. Έχεις κάποιο ζόρι με το νησί;
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Φίλε είσαι ταξιτζής έτσι;
Έχεις ακούσει ποτέ την έννοια "φορολογικός παράδεισος";;
Αν όχι, δικαιολογείται αυτό που Ρωτάς.

Και επιπλέον στο προηγούμενο ποστ μου για μέρη να πας να μείνεις στο εξωτερικό, δεν ανέφερα πουθενά την Κύπρο.
Όμως ήρθες να μου την πεις για την Κύπρο. Έχεις κάποιο ζόρι με το νησί;
Το ταξιτζής που κολλάει?
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Βεβαιως κ μενουν σε σοφιτες κ υπογεια δουλευοντας σε αθλιες συνθηκες σε εστιατορια με ελληνες αφεντικα.
Αλλα φανταστειτε τι ζωη ειχαν πριν στην ελλαδα για να εχουν διαλεξει να ζησουν ετσι.
Επισης αυτο ειναι παροδικο. Αν ζει καποιος ετσι κ δεν εχει καμμια εξελιξη ,δεν του φταιει κανεις.
Οι περισσοτεροι παντως που γνωρισα εχουν εξελιχθει κ εχουν αλλαξει στατους.
Ζουν πολυ καλυτερα στο εξωτερικο με ανεση και αξιοπρεπεια.

Τί ανέλιξη όμως μπορεί να έχει κάποιος απο τα εστιατόρια;
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Πολλοί που φύγαν έξω είναι εξειδικευμένοι και παίρνουν καλά λεφτά. Πώς ξέρει ο Δημητράκης αν ζουν καλά ή όχι; Προφανώς έκανε μια βόλτα σε τίποτα ελληνικά στέκια και βρήκε τίποτα φουκαράδες και νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έξω είναι έτσι. Αστειότητες δηλαδή.

Οσοι δεν μαθαινουν την γλωσσα,μια ζωη οπως περιγραφει ο δημητρακης μενουν.Ειναι ο θειος ενος κολλητου ο οποιος ειναι Γερμανια 5 χρονια.Δεν εχει μαθει ουτε καλημερα να λεει στα Γερμανικα,ειναι 48 χρονων,εχει μια Ελληνιδα γκομενα οτι να ναι,συχναζει ολο σε Ελληνικα στεκια με Ελληνες και κανει ζωη οπως οι αλβανοι στην Ελλαδα.Ο μονος τροπος για να κοινωνικοποιηθεις και να ενταχθεις στην χωρα ειναι να μαθεις την γλωσσα.Οσα λεφτα και να παιρνεις,αν δεν ξερεις Γερμανικα πχ μια ζωη στο περιθωριο θα εισαι.Αν κανεις και παρεα μονο με Ελληνες,ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Αυτο ακριβως λεω.

Κι ο φοιτητης που βρεθηκε εκει ισως εμενε σε σοφιτα, αυτο δεν σημαινει πως δεν εξελιχθηκε.

Καποιος που εμεινε στασιμος ειναι επειδη ειναι γκασμάς/τεμπελης/δειλός/κτλ.
Έχεις δίκιο όπως το παρουσιάζεις. Επειδή είχα στο νου την πληθώρα των εξειδικευμένων που έφυγαν με την τελευταία μετανάστευση, κάπου δεν μου κόλλαγαν οι σοφίτες και τα υπόγεια, λόγω του ότι παίρνουν καλά λεφτά.

Εγω βρεθηκα στην γερμανια ,οχι σε καποια νεαρη ηλικια, χωρις σπουδες, γνωσεις, πτυχια, γερμανικα.
ξεκινησα απο "οικοτροφειο", αφραγκος, ανεργος.

Σε 5 χρονια ,εμαθα γερμανικα ,οχι του δρομου, πηρα το Β2. Διπλωμα στην ειδικοτητα μου, διαμερισμα 50τμ με φτηνο ενοικιο (οχι σε hiclass περιοχη) ανοιξα πολλες πορτες, παραλιγο να αγορασω διαμερισμα cash, δεν το εκανα γιατι αποφασισα να φυγω τελικα για προσωπικους λογους ,εκανα μικρο κομποδεμα, δουλευα 20 μερες τον μηνα, ταξιδεψα αρκετα
Αρχηγός! :rockon:
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Δεν μιλάς με κόσμο λόγω δουλειάς;
Δηλ οποίος δεν είναι ταξιτζής δεν τα ξέρει αυτά? Αν δεν ημουν δεν θα τα ήξερα? Η μήπως επειδή ειμαι ταξιτζής ξέρω μέχρι και τι χρώμα σώβρακο φοράς?
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Οσοι δεν μαθαινουν την γλωσσα,μια ζωη οπως περιγραφει ο δημητρακης μενουν.Ειναι ο θειος ενος κολλητου ο οποιος ειναι Γερμανια 5 χρονια.Δεν εχει μαθει ουτε καλημερα να λεει στα Γερμανικα,ειναι 48 χρονων,εχει μια Ελληνιδα γκομενα οτι να ναι,συχναζει ολο σε Ελληνικα στεκια με Ελληνες και κανει ζωη οπως οι αλβανοι στην Ελλαδα.Ο μονος τροπος για να κοινωνικοποιηθεις και να ενταχθεις στην χωρα ειναι να μαθεις την γλωσσα.Οσα λεφτα και να παιρνεις,αν δεν ξερεις Γερμανικα πχ μια ζωη στο περιθωριο θα εισαι.Αν κανεις και παρεα μονο με Ελληνες,ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.
Τι λεφτά βγάζει ο θείος-κολλητού-ετών-48 ξέρουμε; Γιατί συνήθως το χρήμα πάει στους ικανούς, που έχουν και κάποια ειδίκευση. Ενός ικανού θα του κόψει να μάθει και τη γλώσσα. Και θα ζει γενικά καλά.

Δεν είπαμε ότι οι φουκαράδες δεν υπάρχουν. Απλώς δεν μπορούμε να γενικεύουμε. Έχουν φύγει πολλοί πτυχιούχοι έξω. Αυτούς θέλει να φέρει πίσω ο Κούλης. Διότι το να μιλάμε γενικά για εξειδικευμένους ίσως να μην είναι και ο καλύτερος όρος. Εξειδικευμένος είναι και ο υδραυλικός, αλλά δεν ανήκει στο brain drain.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Τι λεφτά βγάζει ο θείος-κολλητού-ετών-48 ξέρουμε; Γιατί συνήθως το χρήμα πάει στους ικανούς, που έχουν και κάποια ειδίκευση. Ενός ικανού θα του κόψει να μάθει και τη γλώσσα. Και θα ζει γενικά καλά.

Δεν είπαμε ότι οι φουκαράδες δεν υπάρχουν. Απλώς δεν μπορούμε να γενικεύουμε. Έχουν φύγει πολλοί πτυχιούχοι έξω. Αυτούς θέλει να φέρει πίσω ο Κούλης. Διότι το να μιλάμε γενικά για εξειδικευμένους ίσως να μην είναι και ο καλύτερος όρος. Εξειδικευμένος είναι και ο υδραυλικός, αλλά δεν ανήκει στο brain drain.

Ανειδικευτος,δουλειες εδω και εκει κανει.Δουλευε σε μια εταιρια ενοικιασης αυτοκινητων,τον εδιωξαν στην καραντινα,τωρα δουλευει καπου αλλου,σε μια εταιρια με φωτοτυπικα μηχανηματα αν θυμαμαι καλα,παπαριες δλδ.Κατι για 1500€ μου ειπε ο φιλος μου οτι παιρνει εκει που δουλευει τωρα.Σαν να παιρνεις Ελλαδα 700€.Αυτος στην Ελλαδα δεν θα εβγαζε ουτε 500€,και που τον κρατανε ακομα στην Γερμανια θαυμα ειναι.Για κατι τετοιους μιλαει ο Δημητρακης και νομιζουν ολοι οτι ανβ πας Γερμανια θα ζεις ετσι.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Ανειδικευτος,δουλειες εδω και εκει κανει.Δουλευε σε μια εταιρια ενοικιασης αυτοκινητων,τον εδιωξαν στην καραντινα,τωρα δουλευει καπου αλλου,σε μια εταιρια με φωτοτυπικα μηχανηματα αν θυμαμαι καλα,παπαριες δλδ.Κατι για 1500€ μου ειπε ο φιλος μου οτι παιρνει εκει που δουλευει τωρα.Σαν να παιρνεις Ελλαδα 700€.Αυτος στην Ελλαδα δεν θα εβγαζε ουτε 500€,και που τον κρατανε ακομα στην Γερμανια θαυμα ειναι.Για κατι τετοιους μιλαει ο Δημητρακης και νομιζουν ολοι οτι ανβ πας Γερμανια θα ζεις ετσι.
Το είχα υποψιαστεί ότι θα είναι κάποια τέτοια περίπτωση. Ε, ναι, κάτι τέτοιους θα έχει συναντήσει ο Δημητράκης και γενικεύει, επειδή τον βολεύει. Δηλαδή έχει βγάλει τους απόδημους φουκαράδες για να φαίνεται ο ίδιος πιο πάνω.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Πολλοί που φύγαν έξω είναι εξειδικευμένοι και παίρνουν καλά λεφτά. Πώς ξέρει ο Δημητράκης αν ζουν καλά ή όχι; Προφανώς έκανε μια βόλτα σε τίποτα ελληνικά στέκια και βρήκε τίποτα φουκαράδες και νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έξω είναι έτσι. Αστειότητες δηλαδή.
Δεν το είδα το βίντεο, γνωστά αυτά που λέει,
αλλά αυτός και να ήρθε Γερμανία θα συναντήθηκε ή με τοπικά ΑΜΕΑ που είναι της φάρας του
ή με άτομα που ήθελαν να σπάσουν πλάκα.

Ποιο σοβαρό άτομο να θέλει να συναντηθεί μαζί του;
Nα πεις τι για έναν 50άρη που αυτοαποκαλείται Δημητράκης;
Γυναίκα,σήμερα θα κοιμηθεί στο σπίτι μας ο Πρόεδρος των Εθνικογαμιστών;

Για Αννίτα Πάνια, καλό θα ήταν το καραφλοαμέα

Ας τους πει σας βάζω στο Δημόσιο,να δεις για πότε θα γυρίσουν
Αν το πει σε κανέναν που κόβει γύρο, ναι...

Γιατί,ξεχωρίζουν οι Έλληνες απ'τους Τούρκους και τους Αλγερινούς;
Από τους αλγερινούς ξεχωρίζουν και οι τούρκοι και οι Έλληνες.
Κάποιους Έλληνες, μπορεί να τους περάσουν για τούρκους,αλλά όχι για αλγερινούς.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Παραθετω το σχολιο του συμφορουμιτη Begood, ως επαληθευση για την καφριλα των ντοπιων του εξωτερικου, στην προκειμενη περιπτωση Γερμανοι, που εχουμε πολλακις αναφερει

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom