Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
Οι ίδιοι νιώθουν τέτοιοι γι'αυτό έχουν τόσο κόμπλεξ με μας
δεν είναι αυτό.όλες έμαθαν με πολλά λεφτά και μας θεωρούν ότι δεν μπορύμε να προσφέρουμε αυτά που θέλουν.βέβαια το κέρατο κέρατο έτσι..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
έτσι είναι..μας θεωρούν παρακατιανούς και δευτεροτρίτης διαλογής.μόνο κάτι μπάζα αναγκαστικά.δε πειράζει μακριά κι αγαπημένοι..
φαν του μπου. εγω δεν το εχω δει ουτε το εχω νιωσει προσωπικα αυτο για την κυπρο.Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι και τι εχουν δει,αλλα απο τη στιγμη που προσωπικα σε μενα δεν εχει τυχει,θα πω τη κατάσταση συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες.Οπου συμπεφτουν οι εμπειριες με καποιου αλλου,θα συμφωνησω δεν εχω λογο να το κρυψω.Ουτε συμφωνω για να συμφωνησω,ουτε διαφωνω για να διαφωνησω.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με τις κυπριες...με τους κυπριους,ναι μπορει.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εγώ νομίζω ότι οι κυπρίες μας γουστάρουνε πιο πολύ από τους ντοπιουε είμαστε και πιο όμορφοι από τους Κυπρίους
απο προσωπικη εμπειρια (και απο φιλους) ετσι κατάλαβα και γω.Κυπρο κατεβαινω 10 χρονια
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
απο προσωπικη εμπειρια (και απο φιλους) ετσι κατάλαβα και γω.Κυπρο κατεβαινω 10 χρονια
Τι θα πει κατεβαίνεις;
Μένεις ή όχι μόνιμα εκεί;
Αν όχι, δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη πώς είναι τα πράγματα όταν μένεις μόνιμα εκεί.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Τι θα πει κατεβαίνεις;
Μένεις ή όχι μόνιμα εκεί;
Αν όχι, δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη πώς είναι τα πράγματα όταν μένεις μόνιμα εκεί.
εσυ με τις κυπριες τι προβλημα αντιμετωπιζεις?
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
φαν του μπου. εγω δεν το εχω δει ουτε το εχω νιωσει προσωπικα αυτο για την κυπρο.Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι και τι εχουν δει,αλλα απο τη στιγμη που προσωπικα σε μενα δεν εχει τυχει,θα πω τη κατάσταση συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες.Οπου συμπεφτουν οι εμπειριες με καποιου αλλου,θα συμφωνησω δεν εχω λογο να το κρυψω.Ουτε συμφωνω για να συμφωνησω,ουτε διαφωνω για να διαφωνησω.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με τις κυπριες...με τους κυπριους,ναι μπορει.
Μένω μόνιμα μια ντουζίνα χρόνια λόγω δουλειάς.αυτο εξέλαβα.ουτε πρόβλημα έχω με τους Κύπριους αντίθετα έχω φάει ψωμί και σέβομαι.αλλα κλασατη κυπρια, δε θα δει δικό μας μιλάμε για κανόνα όχι εξαιρέσεις.εσυ μπορεί να τα κατάφερες μαγκια σου.αλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα άλλοι χειροτερα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μένω μόνιμα μια ντουζίνα χρόνια λόγω δουλειάς.αυτο εξέλαβα.ουτε πρόβλημα έχω με τους Κύπριους αντίθετα έχω φάει ψωμί και σέβομαι.αλλα κλασατη κυπρια, δε θα δει δικό μας μιλάμε για κανόνα όχι εξαιρέσεις.εσυ μπορεί να τα κατάφερες μαγκια σου.αλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα άλλοι χειροτερα
Πάντως από Ελληνίδες σίγουρα τρώω λιγότερα άκυρα..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356

akala

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2021
Μηνύματα
230
Like
535
Πόντοι
81
κάνε κουράγιο φίλε, έχουμε μπει σε τελικό στάδιο σωτηρίας της χώρας ... που να πηγαίνεις εξωτερικό, ζήσε ζωάρα στην Ελλαδάρα !!

ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΜΠΑΤΣΟΣ, ΨΟΦΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ !!!
Ζει ακόμα αυτός?
Το 2014 έγραψε ότι θα βγούμε απτην κρίση
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Εσυ ποσο καιρό μένεις μόνιμα Κυπρο?
4 χρόνια.
Οπότε επίτρεψέ μου να έχω μιλήσει με δεκάδες Ελλαδίτες και να έχω και πολύ πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Δεν γνωρίζω ντόπιες μόνο από μερικές βδομάδες παραμονής όπως εσύ, σαν τουρίστας.

Έχω συναναστραφει μαζί τους σε άπειρα μέρη, πχ δουλειά, γυμναστήριο, μπαρ, club κλπ και γενικά ισχύει αυτό που ανέφερα πιο πάνω για τις ντόπιες.
Καμία καυλα δεν έχουν για Έλληνες γενικά.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
4 χρόνια.
Οπότε επίτρεψέ μου να έχω μιλήσει με δεκάδες Ελλαδίτες και να έχω και πολύ πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Δεν γνωρίζω ντόπιες μόνο από μερικές βδομάδες παραμονής όπως εσύ, σαν τουρίστας.

Έχω συναναστραφει μαζί τους σε άπειρα μέρη, πχ δουλειά, γυμναστήριο, μπαρ, club κλπ και γενικά ισχύει αυτό που ανέφερα πιο πάνω για τις ντόπιες.
Καμία καυλα δεν έχουν για Έλληνες γενικά.
4 χρονια ωραια...εγω κατεβαινω κατω απο το 2012 αρα 10 χρονια απο 2 μηνες,μας κανουν 2 χρονια περιπου συνεχομενα..εχουμε τεραστια διαφορα εμεις οι δυο νομιζεις? και περα απο αυτο εγω σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.Δε λεω οτι κατεβαινω κυπρο και τις περνω ολες σβάρνα οχι.Ομως με γουσταρουν περισσοτερο απο τις ελληνιδες.Υστερα εγω δε λεω οτι ειμαι τουριστας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μονο σε δουλεια δεν εχω σσυναναστραφει με κυπριες..σε ολα τα αλλα ναι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
4 χρονια ωραια...εγω κατεβαινω κατω απο το 2012 αρα 10 χρονια απο 2 μηνες,μας κανουν 2 χρονια περιπου συνεχομενα..εχουμε τεραστια διαφορα εμεις οι δυο νομιζεις? και περα απο αυτο εγω σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.Δε λεω οτι κατεβαινω κυπρο και τις περνω ολες σβάρνα οχι.Ομως με γουσταρουν περισσοτερο απο τις ελληνιδες.Υστερα εγω δε λεω οτι ειμαι τουριστας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μονο σε δουλεια δεν εχω σσυναναστραφει με κυπριες..σε ολα τα αλλα ναι
Και πολύ ασχοληθήκαμε με τις ντόπιες.
3 είναι οι λόγοι να πας για δουλειά Κύπρο
1) οι τρομερές φοροελαφρυνσεις είτε σαν υπάλληλος είτε σαν εταιρεία
2) οι αμέτρητες Ρωσίδες/Ουκρανες
3) οι γαματες παραλίες
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Και μετά από τόσα χρόνια που μένω εδώ και που έχω δει τι παίζει με Έλληνες και κυπραιες, το 90% των γυναικών δε θέλει καθόλου συναναστροφές μαζί μας.
Πάντως έχοντας Κύπριες/Κύπριους στο Πανεπιστήμιο,
θυμάμαι ότι κανείς μας δεν είχε όρεξη για συναναστροφές μαζί τους,
ούτε καμιά ωραία γκόμενα θυμάμαι.

Και Αγγλία που έκανα τον τουρίστα σε κάτι φίλους που σπούδαζαν εκεί,
δεν υπήρχε εκατέρωθεν ενδιαφέρον.
Άσε που αυτοί είχαν και την δική τους κλίκα,μαγαζιά που σύχναζαν,κ.λ.π.

Λίγο αστείο πάντως να μας σνομπάρουν οι Κύπριες, πιο πολύ κόμπλεξ από μέρους τους μου μοιάζει.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Και πολύ ασχοληθήκαμε με τις ντόπιες.
3 είναι οι λόγοι να πας για δουλειά Κύπρο
1) οι τρομερές φοροελαφρυνσεις είτε σαν υπάλληλος είτε σαν εταιρεία
2) οι αμέτρητες Ρωσίδες/Ουκρανες
3) οι γαματες παραλίες
οι λογοι που παω κυπρο ειναι για δουλεια συνηθως,ομως δεν εχω να κανω με παρε-δωσε με κοσμο εκει.Στον ελευθερο μου χρονο,θα ασχοληθω με οτι μου κατσει δε ξερω...θα ειναι κυπρια/ρωσιδα/οτι τυχει δε ξερω.Αλλα οι κυπριες γουσταρουν και γουσταρουν μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο απο τις ελληνιδες.Μια φορα μονο ειχα γαμησει μια και την εστειλα και μετα με εβριζε με ελεγε σκατοκαλαμαρα ε οκ κλαιν
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
αυτο ομως που σιγουρα εχω παρατηρησει και εγω ο ιδιος,ειναι οτι δε θελουν πολλες πονηρες συναναστροφες σε δημοσια μερη.νομιζω ειδικα με ελληνες (ειναι στο μονο που θα συμφωνησω)
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Πάντως έχοντας Κύπριες/Κύπριους στο Πανεπιστήμιο,
θυμάμαι ότι κανείς μας δεν είχε όρεξη για συναναστροφές μαζί τους,
ούτε καμιά ωραία γκόμενα θυμάμαι.
Ούτε αυτοί γουστάρουν.

Ούτε κατ' ελάχιστον.

Ρώτα αν έχεις φίλους που σπούδασαν στο Πολυτεχνείο, στο Πάντειο κλπ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom