Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Λες ότι οι αγγελίες βγαίνουν με μισθό που αναφέρει τα καθαρά;
Πώς γίνεται αυτό;
Σε όσες χώρες ξέρω, πάντα οι μισθοί αναφέρονται ως μικτά. Δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τα καθαρά του καθένα.
Αυτό είναι από τα κλασσικά που πρέπει πάντα να εξηγούμε σε όσους σκοπεύουν να μεταναστεύσουν.
Ότι τα καθαρά είναι υποκειμενικό θέμα,μιας και υπεισέρχονται πολλές ατομικές παράμετροι για να υπολογιστούν.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Εύκολα και ονειρικά σίγουρα δεν θα είναι,σε ένα ξένο κράτος με τελείως διαφορετική κουλτούρα από αυτή που έχω συνηθίσει,θα με ζορισει αρκετά πιστεύω.Αλλα από θέμα χρημάτων είναι ότι γράφω,τώρα το κατά πόσο θα αντέξω θα δείξει.Εχω ήδη ξεκινήσει πάντως ταχύρυθμα,αν καταφέρω και πάρω Α1 μέχρι τον Αύγουστο καλά θα είναι.Παλι θα πάω εννοείτε απλά θα με διευκολύνει αρκετά αν μάθω 10 λέξεις.Τεσπα,πάω να δουλέψω αν και βαριέμαι φουλ.Καλημερα
Είμαι στη διαδικασία για το C2 μιας και με είχαν "προτρέψει" πολλές φορές από τη δουλειά μου.
Με ταχύρυθμα μπορείς μέχρι τον Αύγουστο να πας τουλάχιστον μέχρι το Β1.
Βασικά εργοδότης που να λαμβάνει υπόψιν τα γερμανικά ως προαπαιτούμενο προσόν,
δε θα ασχοληθεί με τίποτα χαμηλότερο του Β2.
Αλλά ξέρω στο χώρο σου και άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές όπου όλοι μιλάνε μόνο αγγλικά,ακόμη και οι Γερμανοί υπάλληλοι.
Από την άλλη,μετανάστης που δεν ξέρει την τοπική γλώσσα,έχει μηδέν πιθανότητες κοινωνικοποίησης.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ωραία η Ελλάδα το Πάσχα, αλλά όσο περνάνε τα χρόνια η φθίση γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη.
Πράγμα που δεν αντιλαμβάνονται οι μόνιμοι κάτοικοί της,όμως εμείς δύσκολα να το παραβλέψουμε.
Από το γκομενικό,μέχρι τις υποδομές και την οικονομία,μόνο κατήφορος..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Είμαι στη διαδικασία για το C2 μιας και με είχαν "προτρέψει" πολλές φορές από τη δουλειά μου.
Με ταχύρυθμα μπορείς μέχρι τον Αύγουστο να πας τουλάχιστον μέχρι το Β1.
Βασικά εργοδότης που να λαμβάνει υπόψιν τα γερμανικά ως προαπαιτούμενο προσόν,
δε θα ασχοληθεί με τίποτα χαμηλότερο του Β2.
Αλλά ξέρω στο χώρο σου και άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές όπου όλοι μιλάνε μόνο αγγλικά,ακόμη και οι Γερμανοί υπάλληλοι.
Από την άλλη,μετανάστης που δεν ξέρει την τοπική γλώσσα,έχει μηδέν πιθανότητες κοινωνικοποίησης.
Εντάξει πολλοί ξένοι δεν μαθαίνουν την ντόπια γλώσσα όταν μένουν στο εξωτερικό γιατί κάνουν παρέα μόνο με αλλοδαπούς και στα αρχιδια τους οι ντόπιοι.

Πάντως ότι βοηθάει αν μάθεις την ντόπια γλώσσα είναι γεγονός. Από τις δημόσιες υπηρεσίες που κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα μέχρι σε τοπικά καταστήματα που παίρνεις καλύτερο σερβις κλπ.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Είμαι στη διαδικασία για το C2 μιας και με είχαν "προτρέψει" πολλές φορές από τη δουλειά μου.
Με ταχύρυθμα μπορείς μέχρι τον Αύγουστο να πας τουλάχιστον μέχρι το Β1.
Βασικά εργοδότης που να λαμβάνει υπόψιν τα γερμανικά ως προαπαιτούμενο προσόν,
δε θα ασχοληθεί με τίποτα χαμηλότερο του Β2.
Αλλά ξέρω στο χώρο σου και άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές όπου όλοι μιλάνε μόνο αγγλικά,ακόμη και οι Γερμανοί υπάλληλοι.
Από την άλλη,μετανάστης που δεν ξέρει την τοπική γλώσσα,έχει μηδέν πιθανότητες κοινωνικοποίησης.

Οι πιο πολλοι που κοιταξα,με Αγγλικα ειναι οκ,Αγγλικα ξερω αρκετα καλα.Οσοι ζητησαν γλωσσα,με Α2 και πανω βολευονται.Β1 δυσκολο σε 4 μηνες,Α2 ισως κατι να γινει.Βεβαια θα κανω 4 φορες την εβδομαδα 1,5 ωρα την φορα.Ο μονος λογος που θελω να παω γνωριζοντας καποια ελαχιστα Γερμανικα ειναι οπως σωστα ειπες για την κοινωνικοποιηση και μονο.Εκει λογικα θα παω και σχολειο για κανενα χρονο τουλαχιστον.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Εντάξει πολλοί ξένοι δεν μαθαίνουν την ντόπια γλώσσα όταν μένουν στο εξωτερικό γιατί κάνουν παρέα μόνο με αλλοδαπούς και στα αρχιδια τους οι ντόπιοι.

Πάντως ότι βοηθάει αν μάθεις την ντόπια γλώσσα είναι γεγονός. Από τις δημόσιες υπηρεσίες που κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα μέχρι σε τοπικά καταστήματα που παίρνεις καλύτερο σερβις κλπ.

Αυτούς που αναφέρεις τους γράφουν όμως στο μουνί τους και οι ντόπιες..
Ξέρω Έλληνα προγραμματιστή σε γνωστή πολυεθνική,που γυρνάει σαν την άδικη κατάρα με άλλους δύο Έλληνες
ή με ένα mix Ινδών,Ασιατών,από τη δουλειά.
Είναι για να τρώνε πόρτα ακόμη και σε μπιλιαρδάδικο...

Όταν έγραψα κοινωνικοποίηση, αναφερόμουν κυρίως στις γυναίκες.
Δεν λέω ότι κάποιος δε θα βρει να γαμήσει,αλλά σοβαρή Γερμανίδα δε θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω μαζί του.
Έχουν αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια τα κόζια, με τον ίδιο τρόπο που έχουν αλλάξει και οι τουρίστριες που επισκέπτονται την Ελλάδα.
Πλέον οι γυναίκες κοιτάνε τη βόλεψή τους,να μπορούν να επικοινωνήσουν,ίσως να έχειο άντρας και κανά περουσιακό στοιχείο,
που σαν μετανάστης, άντε να έχεις κανά αυτοκίνητο.
Άσε που η μόδα με τους ξένους έχει πάει περίπατο προ πολλού.

Οι πιο πολλοι που κοιταξα,με Αγγλικα ειναι οκ,Αγγλικα ξερω αρκετα καλα.Οσοι ζητησαν γλωσσα,με Α2 και πανω βολευονται.Β1 δυσκολο σε 4 μηνες,Α2 ισως κατι να γινει.Βεβαια θα κανω 4 φορες την εβδομαδα 1,5 ωρα την φορα.Ο μονος λογος που θελω να παω γνωριζοντας καποια ελαχιστα Γερμανικα ειναι οπως σωστα ειπες για την κοινωνικοποιηση και μονο.Εκει λογικα θα παω και σχολειο για κανενα χρονο τουλαχιστον.
Μπαίνουν και άλλοι παράμετροι στο παιχνίδι όταν μιλάμε για Γερμανία.
Π.χ.φτάνεις πολύ μακριά με τα γερμανικά στο Βερολίνο,από ότι στο Μόναχο.
Και στο γκομενικό εννοείται.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Μπαίνουν και άλλοι παράμετροι στο παιχνίδι όταν μιλάμε για Γερμανία.
Π.χ.φτάνεις πολύ μακριά με τα γερμανικά στο Βερολίνο,από ότι στο Μόναχο.
Και στο γκομενικό εννοείται.
Αυτό είναι κατανοητό και πολύ λογικό.Αλλωστε όταν με το καλό έρθω θα συνεχίσω σχολείο εκει.Το γκομενικο είναι ένα θέμα που δεν με απασχολεί,τουλάχιστον όχι όπως το φαντάζονται κάποιοι.Την γλώσσα πρέπει να την μάθεις για να μην νιώθεις αποξενωμένος από το περιβάλλον που ζεις και γενικά να μην νιώθεις για πάντα ξένος,όχι για να γαμας Γερμανίδες.Θα βοηθήσει και στην δουλειά και στην καθημερινότητα γενικά πιστεύω.

Οι Γερμανίδες δεν με απασχολούν,αλλωστε εγώ θέλω Σλαβες,καμία Ουκρανή ή Σέρβα άμα βρω τότε κομπλέ.Νομιζω ότι έχει πολλές γυναίκες άλλων εθνικοτήτων εκεί που λογικά κανένα Αγγλικό θα το μιλάνε.Τεσπα,αυτά δεν είναι προβλήματα,το θέμα είναι η δουλειά,ο μισθός και η διαμονή.Ολα τα άλλα τα βρίσκεις.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Αυτό είναι κατανοητό και πολύ λογικό.Αλλωστε όταν με το καλό έρθω θα συνεχίσω σχολείο εκει.Το γκομενικο είναι ένα θέμα που δεν με απασχολεί,τουλάχιστον όχι όπως το φαντάζονται κάποιοι.Την γλώσσα πρέπει να την μάθεις για να μην νιώθεις αποξενωμένος από το περιβάλλον που ζεις και γενικά να μην νιώθεις για πάντα ξένος,όχι για να γαμας Γερμανίδες.Θα βοηθήσει και στην δουλειά και στην καθημερινότητα γενικά πιστεύω.

Οι Γερμανίδες δεν με απασχολούν,αλλωστε εγώ θέλω Σλαβες,καμία Ουκρανή ή Σέρβα άμα βρω τότε κομπλέ.Νομιζω ότι έχει πολλές γυναίκες άλλων εθνικοτήτων εκεί που λογικά κανένα Αγγλικό θα το μιλάνε.Τεσπα,αυτά δεν είναι προβλήματα,το θέμα είναι η δουλειά,ο μισθός και η διαμονή.Ολα τα άλλα τα βρίσκεις.
Aπό Σλάβες να φάνε και οι κότες..
Ουκρανές ειδικά μετά τις πρόσφατες εξελίξεις πάρα πολλές, αλλά οι Σέρβες γενικά παντού πολύ λίγες και δύσκολα προσβάσιμες.

Εν συν με την ενασχόληση με Ουκρανέζες,Ρωσίδες,Πολωνέζες στη Γερμανία,είναι ότι δεν αποτελούν top επιλογή,
οπότε είναι εύκολα προσβάσιμες.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Αυτό είναι κατανοητό και πολύ λογικό.Αλλωστε όταν με το καλό έρθω θα συνεχίσω σχολείο εκει.Το γκομενικο είναι ένα θέμα που δεν με απασχολεί,τουλάχιστον όχι όπως το φαντάζονται κάποιοι.Την γλώσσα πρέπει να την μάθεις για να μην νιώθεις αποξενωμένος από το περιβάλλον που ζεις και γενικά να μην νιώθεις για πάντα ξένος,όχι για να γαμας Γερμανίδες.Θα βοηθήσει και στην δουλειά και στην καθημερινότητα γενικά πιστεύω.

Οι Γερμανίδες δεν με απασχολούν,αλλωστε εγώ θέλω Σλαβες,καμία Ουκρανή ή Σέρβα άμα βρω τότε κομπλέ.Νομιζω ότι έχει πολλές γυναίκες άλλων εθνικοτήτων εκεί που λογικά κανένα Αγγλικό θα το μιλάνε.Τεσπα,αυτά δεν είναι προβλήματα,το θέμα είναι η δουλειά,ο μισθός και η διαμονή.Ολα τα άλλα τα βρίσκεις.
Καλά πάντως αν με το καλό πας εκεί, θα αλλάξεις γνώμες και για τις Γερμανίδες.
Έχω γνωρίσει όσο μένω εξωτερικό αρκετές μουνάρες Γερμανίδες που δεν τις έχεις καν στο μυαλό σου μέχρι να τις δεις και ενώ πριν οι πιο πολλοί νομίζουν ότι είναι ξενέρωτες ή ότι δεν υπάρχουν όμορφες γκόμενες εκεί.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Καλά πάντως αν με το καλό πας εκεί, θα αλλάξεις γνώμες και για τις Γερμανίδες.
Έχω γνωρίσει όσο μένω εξωτερικό αρκετές μουνάρες Γερμανίδες που δεν τις έχεις καν στο μυαλό σου μέχρι να τις δεις και ενώ πριν οι πιο πολλοί νομίζουν ότι είναι ξενέρωτες ή ότι δεν υπάρχουν όμορφες γκόμενες εκεί.

Σαν ξενερωτες τις εχω πιο πολυ στο μυαλο μου τις Γερμανιδες παρα σαν οχι και τοσο ομορφες.Παντου εχει μουναρες,δεν ειναι προνομιο μονο των Ουκρανιδων η΄΄ των Ρωσιδων.Εδω δεν εχουμε μουναρες πχ?Τεσπα,αυτα δεν ειναι προτεραιοτητα μου,ειναι ενα συν αλλα οχι το κυριο μελημα.Οτι μ αρεσουν οι Ουκρανες μ αρεσουν,ψεμματα δεν λεω. :grin:
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.847
Κριτικές
21
Like
10.984
Πόντοι
4.546
Σαν ξενερωτες τις εχω πιο πολυ στο μυαλο μου τις Γερμανιδες παρα σαν οχι και τοσο ομορφες.Παντου εχει μουναρες,δεν ειναι προνομιο μονο των Ουκρανιδων η΄΄ των Ρωσιδων.Εδω δεν εχουμε μουναρες πχ?Τεσπα,αυτα δεν ειναι προτεραιοτητα μου,ειναι ενα συν αλλα οχι το κυριο μελημα.Οτι μ αρεσουν οι Ουκρανες μ αρεσουν,ψεμματα δεν λεω. :grin:
Πότε με το καλό αναχωρείς?
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Τελος Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβριου.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Τι γινετε μαγκες?
Επειδη λειπω μακρια απο την ευρωπη πριν ξεσπασει ο πολεμος και δεν εχω εικονα.
Ας μου πει κάποιος πως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα σε συγκριση με πριν τον πολεμο οσον αφορα:

-ακριβεια/πληθωρισμος κ κανενα παραδειγμα πχ ρυζι, κοτοπουλο βενζινη
-δουλειες/ανεργια
- ουκρανες? Το εχει νοιωσει η κοινωνια οτι εχουν εισελθει ή ειναι πολυ λιγες ακομη, δεν συμμετεχουν ακομη γκομενοσεξουαλικα , ηρθαν μετριες σε εμφανιση ή ηρθαν παντρεμενες με την οικογενεια τους?

Κι αν εχει καποιος αποψη για τα ιδια στην γερμανια.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Τι γινετε μαγκες?
Επειδη λειπω μακρια απο την ευρωπη πριν ξεσπασει ο πολεμος και δεν εχω εικονα.
Ας μου πει κάποιος πως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα σε συγκριση με πριν τον πολεμο οσον αφορα:

-ακριβεια/πληθωρισμος κ κανενα παραδειγμα πχ ρυζι, κοτοπουλο βενζινη
-δουλειες/ανεργια
- ουκρανες? Το εχει νοιωσει η κοινωνια οτι εχουν εισελθει ή ειναι πολυ λιγες ακομη, δεν συμμετεχουν ακομη γκομενοσεξουαλικα , ηρθαν μετριες σε εμφανιση ή ηρθαν παντρεμενες με την οικογενεια τους?

Κι αν εχει καποιος αποψη για τα ιδια στην γερμανια.
Με δυο λογια, ό,τι γινότανε πάντα στη χώρα μας: Πολλή, ατέλειωτη γκρίνια αλλά και 100% πληρότητα σε όλους τους προορισμούς και ουρές χιλιομέτρων στα διόδια :tooth:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.794
Πόντοι
3.656
- ουκρανες? Το εχει νοιωσει η κοινωνια οτι εχουν εισελθει ή ειναι πολυ λιγες ακομη, δεν συμμετεχουν ακομη γκομενοσεξουαλικα , ηρθαν μετριες σε εμφανιση ή ηρθαν παντρεμενες με την οικογενεια τους?

Πιο πολύ οικογένειες,ο 'αφρός' λογικά πάει Γερμανία
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Πιο πολύ οικογένειες,ο 'αφρός' λογικά πάει Γερμανία
Και Κύπρο.
Βλέπω στο γυμναστήριο δεκάδες νέες παρουσίες από Ουκρανία.
Έχουν πολλούς συγγενείς εδώ και σκάνε κατά δεκάδες.
Προβλέπεται πολύ καυτό καλοκαίρι! :zfuck:

Πριν 2 βδομάδες πετυχαίνω στην παραλιακή της Λεμεσού 1 θείτσα, 2 κορίτσια γύρω στα 25 και ένα παιδάκι 6-7 ετών να περπατάνε και να σταματανε σε τυχαίο σημείο της παραλίας.
Τα κορίτσια απλά πετάνε το φόρεμα με τη μία και τι να δω: δεν φοραγαν μαγιό από κάτω, είχαν κλασικό στρινγκ εσώρουχο!
Αυτά είναι!
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.894
Like
1.430
Πόντοι
216
Με δυο λογια, ό,τι γινότανε πάντα στη χώρα μας: Πολλή, ατέλειωτη γκρίνια αλλά και 100% πληρότητα σε όλους τους προορισμούς και ουρές χιλιομέτρων στα διόδια :tooth:

Πως το εξηγεις;

Η ακριβεια αλλα και η φτωχεια, ειναι πραγματικοτητα.
Αλλα απο την αλλη βλεπεις κι αυτα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πως το εξηγεις;

Η ακριβεια αλλα και η φτωχεια, ειναι πραγματικοτητα.
Αλλα απο την αλλη βλεπεις κι αυτα.
Υπάρχει λίπος και υποστήριξη από συντάξεις, γονείς, κλπ καθώς και μπόλικο μαύρο χρήμα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Καλά πάντως αν με το καλό πας εκεί, θα αλλάξεις γνώμες και για τις Γερμανίδες.
Έχω γνωρίσει όσο μένω εξωτερικό αρκετές μουνάρες Γερμανίδες που δεν τις έχεις καν στο μυαλό σου μέχρι να τις δεις και ενώ πριν οι πιο πολλοί νομίζουν ότι είναι ξενέρωτες ή ότι δεν υπάρχουν όμορφες γκόμενες εκεί.
Αν θα έπρεπε να κάνω έναν απολογισμό για το ποιες είναι οι πιο αξιόλογες γυναίκες που έχω νταραβεριστεί,
είναι μακράν οι Γερμανίδες.
Και όπως έχει παραδεχθεί και ο αδίκως διωκόμενος Αρχηγός,
οι πολύ καλές Γερμανίδες πατάνε ότι Σλάβα βρεθεί στο διάβα τους.

Απλά για χ,ψ λόγους που έχουμε αναλύσει, ο μέσος Έλληνας ταιριάζει περισσότερο με μία Πολωνέζα,
παρά με μία Γερμανίδα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Τι γινετε μαγκες?
Επειδη λειπω μακρια απο την ευρωπη πριν ξεσπασει ο πολεμος και δεν εχω εικονα.
Ας μου πει κάποιος πως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα σε συγκριση με πριν τον πολεμο οσον αφορα:

-ακριβεια/πληθωρισμος κ κανενα παραδειγμα πχ ρυζι, κοτοπουλο βενζινη
-δουλειες/ανεργια
- ουκρανες? Το εχει νοιωσει η κοινωνια οτι εχουν εισελθει ή ειναι πολυ λιγες ακομη, δεν συμμετεχουν ακομη γκομενοσεξουαλικα , ηρθαν μετριες σε εμφανιση ή ηρθαν παντρεμενες με την οικογενεια τους?

Κι αν εχει καποιος αποψη για τα ιδια στην γερμανια.
Όπως τα θυμάσαι τα τελευταία χρόνια...

Κατέβηκα για Πάσχα και δεν είδα καμία αλλαγή,π.χ.εξαιτίας του πολέμου.
Ο.κ. τα καύσιμα είναι σε όλη την Ευρώπη στα ύψη.
Κατά τ'άλλα, μίρλα,στασιμότητα και κλασσικά,για όλα φταίνε οι άλλοι..

Όσο για τις Ουκρανές,νομίζω ότι τυχερά είναι όσα ελληνάκια πηγαίνουν τώρα σχολείο γιατι θα ανέβει το επίπεδο ομορφιάς
εξαιτίας του ερχομού οικογενειών/παιδιών και αργότερα θα έχουν πιο ωραίες επιλογές να κάνουν.
Αν και είμαστε τόσο μαλακοπίτουρες μουνόδουλοι, που θα τις κάνουμε σαν τις ελλεηνίδες...

Δεν εντόπισα παρουσία καθαρόαιμων στη Θεσσαλονίκη και πέριξ,ξέρω ότι έχουν πάει σε χώρες με καλύτερη προοπτική
και πιο γρήγορη ενσωμάτωση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom