Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
τωρα θα μου πεις....αφου δεν αξιζει να τις νοικιάσεις τοτε γιατι αγορασες αλλαες 2 το 2013? γιατι κερδισα απο την ανοδο.,το 2013 ειχε 45-50 και τωρα εχει 90-95 (ειχε παει και 120 πριν τον ιο,εκανα μαλακια που δε τα πουλησα τοτε)
Η ανοδος η η χασουρα στην αξια μετα την αγορα ειναι λιγο τζογος και δε μπορει κανενας να το ελεγξει, επομενως δεν υπαρχουν σωστες και λαθος κινησεις. Για μενα οι σωστες και λαθος κινησεις εχουν σχεση με το τι σου αποδιδει η συγκεκριμενη επενδυση σε σχεση με το λεγομενο "κοστος ευκαιριας"
Δηλαδη αν τα 90.000 που αξιζει τωρα η αδεια σου αποδιδει ενα κερδος 15.000 (17%) χωρις δουλεια ειναι μια χαρα, αν σου αποδιδει 3.000 εινια χαλια. Αν σου αποδιδει 15.000 με προσωπικη δουλεια, τοτε τιθεται υπο αμφισβητηση.
Παντα πρεπει να συγκρινεις οχι με το μηδεν, αλλα με το μεσο "κοστος ευκαιριας" που πηρωνει η αγορα που σημερα πχ απο τα ακινητα μπορεις να κερδιζεις ανετα 6-7% ετησιως
Και αυτο διοτι δεσμευεις κεφαλαιο, δεν ειναι μια απλη δουλεια.
Πχ αν μου πεις οτι θα ριξεις 100.000 σε ενα μαγαζι, χωραφι, οχημα, κλπ και με προσωπικη σου δουλεια θα βγαζεις 7.000 το χρονο, τοτε χαιρω πολυ, 7.000 θα μπορουσες να βγαλεις με αυτο το κεφαλαιο χωρις να κανεις τιποτα
Τα 7.000 εισοδημα θα ειχαν καποια αξια αν πηγαινες απλος υπαλληλος, χωρις να εχεις επενδυσει δικο σου κεφαλαιο
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Η ανοδος η η χασουρα στην αξια μετα την αγορα ειναι λιγο τζογος και δε μπορει κανενας να το ελεγξει, επομενως δεν υπαρχουν σωστες και λαθος κινησεις. Για μενα οι σωστες και λαθος κινησεις εχουν σχεση με το τι σου αποδιδει η συγκεκριμενη επενδυση σε σχεση με το λεγομενο "κοστος ευκαιριας"
Δηλαδη αν τα 90.000 που αξιζει τωρα η αδεια σου αποδιδει ενα κερδος 15.000 (17%) χωρις δουλεια ειναι μια χαρα, αν σου αποδιδει 3.000 εινια χαλια. Αν σου αποδιδει 15.000 με προσωπικη δουλεια, τοτε τιθεται υπο αμφισβητηση.
Παντα πρεπει να συγκρινεις οχι με το μηδεν, αλλα με το μεσο "κοστος ευκαιριας" που πηρωνει η αγορα που σημερα πχ απο τα ακινητα μπορεις να κερδιζεις ανετα 6-7% ετησιως
Και αυτο διοτι δεσμευεις κεφαλαιο, δεν ειναι μια απλη δουλεια.
Πχ αν μου πεις οτι θα ριξεις 100.000 σε ενα μαγαζι, χωραφι, οχημα, κλπ και με προσωπικη σου δουλεια θα βγαζεις 7.000 το χρονο, τοτε χαιρω πολυ, 7.000 θα μπορουσες να βγαλεις με αυτο το κεφαλαιο χωρις να κανεις τιποτα
Τα 7.000 εισοδημα θα ειχαν καποια αξια αν πηγαινες απλος υπαλληλος, χωρις να εχεις επενδυσει δικο σου κεφαλαιο
ε σιγουρα με 100 χιλ μπορει να κανεις κατι αλλο που να σου αποδωσει καλυτερα..ομως για σκεψου πως αυτη η δουλεια,μου προσφερει και καποιες ελευθεριες.Δηλ λιγο ειναι να δουλευω 2-3 μηνες και μετα αν θελω να το κλεινω? αν ειχα μαγαζι θα μπορουσα να το κανω? επισης αν θελω το νοικιαζω για μερικους μηνες και φευγω για εξω (οπως και εκανα παλια,που ειχα βρει μια καλη ευκαιρια στη κυπρο και δουλευα).Η μπορω να πω για φετος δε θα δουλεψω..θα τα ξυνω 1 χρονο θα ασχολουμαι ολη μερα με γκομενες-τιντερ-μπαντου (οπως και εκανα για ενα φεγγαρι απο το πρωι ως το βραδυ).θα βγαλω λιγοτερα μεν απο τα νοικια ναι,αλλα θα κερδισω σε ελευθερια.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
ε σιγουρα με 100 χιλ μπορει να κανεις κατι αλλο που να σου αποδωσει καλυτερα..ομως για σκεψου πως αυτη η δουλεια,μου προσφερει και καποιες ελευθεριες.Δηλ λιγο ειναι να δουλευω 2-3 μηνες και μετα αν θελω να το κλεινω? αν ειχα μαγαζι θα μπορουσα να το κανω? επισης αν θελω το νοικιαζω για μερικους μηνες και φευγω για εξω (οπως και εκανα παλια,που ειχα βρει μια καλη ευκαιρια στη κυπρο και δουλευα).Η μπορω να πω για φετος δε θα δουλεψω..θα τα ξυνω 1 χρονο θα ασχολουμαι ολη μερα με γκομενες-τιντερ-μπαντου (οπως και εκανα για ενα φεγγαρι απο το πρωι ως το βραδυ).θα βγαλω λιγοτερα μεν απο τα νοικια ναι,αλλα θα κερδισω σε ελευθερια.
Εννοειται/ Για μενα η ελευθερια ειναι αναντικαταστατη, δε συγκρινεται με τιποτα αλλο, ουτε με τα λεφτα (εκτος αν ειναι παρα πολλα, που και παλι σε ελευθερια μελλοντικη σε οδηγουν)
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εννοειται/ Για μενα η ελευθερια ειναι αναντικαταστατη, δε συγκρινεται με τιποτα αλλο, ουτε με τα λεφτα (εκτος αν ειναι παρα πολλα, που και παλι σε ελευθερια μελλοντικη σε οδηγουν)
ελευθερια με λεφτα παντα πρεπει να τα βαζεις κατω και να τα ζυγιζεις.Ποτε δεν ημουν υπερ των 10ρων η των 12ρων εδω υπαρχει ομως μια σημαντικη λεπτομερεια. Ειμαι μονος.και δουλευω για μενα.Απο κει και περα το ποτε μπορω να επιλεξω και το ποτε θα ειμαι ελευθερος.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.796
Πόντοι
3.656
Κανενας που στην Ελλαδα βγαζει 600 ευρω δε θα βγαλει 3000 στο εξωτερικο.
3.000 θα βγαλει καποιος που Ελλαδα παιρνει 1100-1200 και παραπανω.
600 ευρω σημαινει ανειδικευτος που εξωτερικο θα παιρνεις 1200-1300 δηλαδη τον βασικο, εκτος αν λιωσεις στη δουλεια με 12ωρα καθημερινα.

Μόνο ανειδίκευτοι παίρνουν εδω 600 νομίζεις;
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
παρολα αυτα ειναι περιεργες οι εποχες και ισως ειναι η πρωτη φορα υστερα απο τοσα χρονια που αναγκαζομαι να σκεφτομαι και αλλα πραγματα.(ισως και εναλλακτικες λυσεις) Γιατι και φουλ δουλεια καλοκαιρι,με μηδεν το χειμωνα,ετσι δε γινεται....δε κανουμε δουλεια...ετσι ναι ισως αξιζει να ρισκαρω καπου αλλου αυτα τα 90-100 γιατι ετσι οπως μας παει με τον ιο,βλεπω να μην αξιζει ο κοπος
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
και ας ελπισουμε να μην εχουμε τιποτα νεες περιπέτειες με τους κινεζους..ασχημα μαντατα νιωθω
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Κανενας που στην Ελλαδα βγαζει 600 ευρω δε θα βγαλει 3000 στο εξωτερικο.
3.000 θα βγαλει καποιος που Ελλαδα παιρνει 1100-1200 και παραπανω.
600 ευρω σημαινει ανειδικευτος που εξωτερικο θα παιρνεις 1200-1300 δηλαδη τον βασικο, εκτος αν λιωσεις στη δουλεια με 12ωρα καθημερινα.
Έχω βάλει και κάτι αγγελιες ή μάλλον όχι εγώ,ένα παλικάρι που βρίσκεται ήδη Γερμανία και γράφει εδώ,πιο πολύ για να δούμε τι παίζει.Μια προσφορά για Λιχτενστάιν με 2500€ το μήνα καθαρά συν διαμονή πληρωμένη.Επισης για Μόναχο πάλι 2400-2500€ καθαρά και πάλι διαμονή πληρωμένη.Τωρα τι διαμονή είναι αυτή μάλλον καμία τρωγλη.Αυτα χωρίς να ξέρεις την γλώσσα και πρώτος μισθός μέχρι να δούνε τι ξέρεις.Με γλώσσα πας κοντά 3000€ καθαρά συν του ότι οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν 50€ την ώρα εκεί,μαύρα.Κανεις αλλά 10 απογευματινά τον μήνα απο 3 ωρίτσες και έχετε γεια βρυσούλες.

Εδώ παίρνω 900€ σχεδόν τσέπη συν κανένα 300αρι μαύρα για βενζίνες.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Έχω βάλει και κάτι αγγελιες ή μάλλον όχι εγώ,ένα παλικάρι που βρίσκεται ήδη Γερμανία και γράφει εδώ,πιο πολύ για να δούμε τι παίζει.Μια προσφορά για Λιχτενστάιν με 2500€ το μήνα καθαρά συν διαμονή πληρωμένη.Επισης για Μόναχο πάλι 2400-2500€ καθαρά και πάλι διαμονή πληρωμένη.Τωρα τι διαμονή είναι αυτή μάλλον καμία τρωγλη.Αυτα χωρίς να ξέρεις την γλώσσα και πρώτος μισθός μέχρι να δούνε τι ξέρεις.Με γλώσσα πας κοντά 3000€ καθαρά συν του ότι οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν 50€ την ώρα εκεί,μαύρα.Κανεις αλλά 10 απογευματινά τον μήνα απο 3 ωρίτσες και έχετε γεια βρυσούλες.

Εδώ παίρνω 900€ σχεδόν τσέπη συν κανένα 300αρι μαύρα για βενζίνες.
Χτες θα είχα φυγει..
Αν είναι έτσι όντως
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Χτες θα είχα φυγει..
Αν είναι έτσι όντως
Εύκολα και ονειρικά σίγουρα δεν θα είναι,σε ένα ξένο κράτος με τελείως διαφορετική κουλτούρα από αυτή που έχω συνηθίσει,θα με ζορισει αρκετά πιστεύω.Αλλα από θέμα χρημάτων είναι ότι γράφω,τώρα το κατά πόσο θα αντέξω θα δείξει.Εχω ήδη ξεκινήσει πάντως ταχύρυθμα,αν καταφέρω και πάρω Α1 μέχρι τον Αύγουστο καλά θα είναι.Παλι θα πάω εννοείτε απλά θα με διευκολύνει αρκετά αν μάθω 10 λέξεις.Τεσπα,πάω να δουλέψω αν και βαριέμαι φουλ.Καλημερα
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.674
Like
2.409
Πόντοι
606
παιδια καλημερα πιο γυναικαρες ειναι οι ρωσιδες η οι ελληνιδες ?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εύκολα και ονειρικά σίγουρα δεν θα είναι,σε ένα ξένο κράτος με τελείως διαφορετική κουλτούρα από αυτή που έχω συνηθίσει,θα με ζορισει αρκετά πιστεύω.Αλλα από θέμα χρημάτων είναι ότι γράφω,τώρα το κατά πόσο θα αντέξω θα δείξει.Εχω ήδη ξεκινήσει πάντως ταχύρυθμα,αν καταφέρω και πάρω Α1 μέχρι τον Αύγουστο καλά θα είναι.Παλι θα πάω εννοείτε απλά θα με διευκολύνει αρκετά αν μάθω 10 λέξεις.Τεσπα,πάω να δουλέψω αν και βαριέμαι φουλ.Καλημερα
φιλε καλημερα! εγω αν δεν ειχα δικη μου δουλεια και δικο μου σπιτι εδω,θα εφευγα με χιλια....(εγω μολις τελειωσα και παω να τη πεσω)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

παιδια καλημερα πιο γυναικαρες ειναι οι ρωσιδες η οι ελληνιδες ?
ε τωρα ειναι ερωτηση αυτη?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Έχω βάλει και κάτι αγγελιες ή μάλλον όχι εγώ,ένα παλικάρι που βρίσκεται ήδη Γερμανία και γράφει εδώ,πιο πολύ για να δούμε τι παίζει.Μια προσφορά για Λιχτενστάιν με 2500€ το μήνα καθαρά συν διαμονή πληρωμένη.Επισης για Μόναχο πάλι 2400-2500€ καθαρά και πάλι διαμονή πληρωμένη.Τωρα τι διαμονή είναι αυτή μάλλον καμία τρωγλη.Αυτα χωρίς να ξέρεις την γλώσσα και πρώτος μισθός μέχρι να δούνε τι ξέρεις.Με γλώσσα πας κοντά 3000€ καθαρά συν του ότι οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν 50€ την ώρα εκεί,μαύρα.Κανεις αλλά 10 απογευματινά τον μήνα απο 3 ωρίτσες και έχετε γεια βρυσούλες.

Εδώ παίρνω 900€ σχεδόν τσέπη συν κανένα 300αρι μαύρα για βενζίνες.
Λες ότι οι αγγελίες βγαίνουν με μισθό που αναφέρει τα καθαρά;
Πώς γίνεται αυτό;
Σε όσες χώρες ξέρω, πάντα οι μισθοί αναφέρονται ως μικτά. Δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τα καθαρά του καθένα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Έχω βάλει και κάτι αγγελιες ή μάλλον όχι εγώ,ένα παλικάρι που βρίσκεται ήδη Γερμανία και γράφει εδώ,πιο πολύ για να δούμε τι παίζει.Μια προσφορά για Λιχτενστάιν με 2500€ το μήνα καθαρά συν διαμονή πληρωμένη.Επισης για Μόναχο πάλι 2400-2500€ καθαρά και πάλι διαμονή πληρωμένη.Τωρα τι διαμονή είναι αυτή μάλλον καμία τρωγλη.Αυτα χωρίς να ξέρεις την γλώσσα και πρώτος μισθός μέχρι να δούνε τι ξέρεις.Με γλώσσα πας κοντά 3000€ καθαρά συν του ότι οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν 50€ την ώρα εκεί,μαύρα.Κανεις αλλά 10 απογευματινά τον μήνα απο 3 ωρίτσες και έχετε γεια βρυσούλες.

Εδώ παίρνω 900€ σχεδόν τσέπη συν κανένα 300αρι μαύρα για βενζίνες.
Αναφερομουν σε ανειδικευτους, οι ηλεκτρολογοι σαφως και ειναι ειδικευμενοι και μαλιστα με υψηλη σε ζητηση και μισθους ειδικοτητα
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
534
Like
650
Πόντοι
86
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Παράδεισος η άδεια Αθήνα αυτό το Πάσχα!!

Να βγάζεις τα ωραία χιλιάρικα σου σε άλλη χώρα και να έρχεσαι σαν τουρίστας στην άδεια πόλη, να πηγαίνεις παντού γρήγορα χωρίς κίνηση, να γαμας ωραία μουνάκια στα μασατζιδικα και να μιλάς σε τουρίστριες στην Πλάκα που ήδη έχει γεμίσει από ξένους.

Έχω νοικιάσει ολοκαίνουριο διαμέρισμα κοντά κέντρο με 35€/βραδιά και κάθε μέρα βγαίνω έξω για φαγητό, καφέδες κλπ

Και βλέπω και λίγο τους γέρους, και φιλαράκια που έχω να δω καιρό.
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
5
Like
508
Πόντοι
301
Εύκολα και ονειρικά σίγουρα δεν θα είναι,σε ένα ξένο κράτος με τελείως διαφορετική κουλτούρα από αυτή που έχω συνηθίσει,θα με ζορισει αρκετά πιστεύω.Αλλα από θέμα χρημάτων είναι ότι γράφω,τώρα το κατά πόσο θα αντέξω θα δείξει.Εχω ήδη ξεκινήσει πάντως ταχύρυθμα,αν καταφέρω και πάρω Α1 μέχρι τον Αύγουστο καλά θα είναι.Παλι θα πάω εννοείτε απλά θα με διευκολύνει αρκετά αν μάθω 10 λέξεις.Τεσπα,πάω να δουλέψω αν και βαριέμαι φουλ.Καλημερα
Έλα τύπε,αν θες να μάθεις γρήγορα το γερμανικό για α1 άρχισε να λες το Avatar μου,θα σου χρησιμέψει εκεί....!!!!
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
5
Like
508
Πόντοι
301
Παράδεισος η άδεια Αθήνα αυτό το Πάσχα!!

Να βγάζεις τα ωραία χιλιάρικα σου σε άλλη χώρα και να έρχεσαι σαν τουρίστας στην άδεια πόλη, να πηγαίνεις παντού γρήγορα χωρίς κίνηση, να γαμας ωραία μουνάκια στα μασατζιδικα και να μιλάς σε τουρίστριες στην Πλάκα που ήδη έχει γεμίσει από ξένους.

Έχω νοικιάσει ολοκαίνουριο διαμέρισμα κοντά κέντρο με 35€/βραδιά και κάθε μέρα βγαίνω έξω για φαγητό, καφέδες κλπ

Και βλέπω και λίγο τους γέρους, και φιλαράκια που έχω να δω καιρό.
Έτσι τύπε....πήγα εχτές ανάσταση και πολύ ησυχα τα πράγματα όπως άλλες εποχές, ωραία,μόλις φύγουμε τα ζώα και τα μαλακιστηρια η Αθήνα ξαναγίνεται όμορφη.....!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom