Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 995K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Μιλουσα σημερα με ενα φιλο 32αρη ο οποιος εχει τελειωσει ΤΕΙ αυτοματισμου.Μου ελεγε για εναν συμφοιτητη του ο οποιος δουλευει σε μια εταιρια (μαλλον Γερμανικη,δεν πολυκαταλαβα) η οποια κατασκευαζει μηχανες εμφιαλωσης πχ για αναψυκτικα και αυτος ειναι υπευθυνος για βλαβες.Παει συνεχεια εξωτερικο σε διαφορα εργοστασια της Coca Cola (αλλα και αλλου) και μου ελεγε οτι παιρνει 1700€ σαν βασικο μισθο και με τα μπονους του εξωτερικου φτανει περιπου 3500€.Οχι τρελα λεφτα αν σκεφτω οτι ειναι μονιμα μεσα σε ενα αεροπλανο αλλα τεσπα,αλλο ειναι το θεμα.Επειδη η γυναικα του εμεινε εγκυος,σκεφτεται να γυρισει Ελλαδα το παλικαρι για μονιμα,λες και στο εξωτερικο δεν γεννανε παιδια,τα τρωνε ας πουμε.Φαγωνονται ολοι να επιστρεψουν στην κωλοχωρα αυτη μην χασουν το βυσσινο.Να μην τα πολυλογω,σε κατι δουλειες που κοιταξε,900€ στην καλυτερη του ειπαν.Για να σε δω τωρα μαγκα που δεν σ αρεσει στο εξωτερικο και θες να επιστρεψεις,για ελα.Κατι τετοιο του απαντησε και ο φιλος μου,χαχαχα
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
534
Like
650
Πόντοι
86
Μιλουσα σημερα με ενα φιλο 32αρη ο οποιος εχει τελειωσει ΤΕΙ αυτοματισμου.Μου ελεγε για εναν συμφοιτητη του ο οποιος δουλευει σε μια εταιρια (μαλλον Γερμανικη,δεν πολυκαταλαβα) η οποια κατασκευαζει μηχανες εμφιαλωσης πχ για αναψυκτικα και αυτος ειναι υπευθυνος για βλαβες.Παει συνεχεια εξωτερικο σε διαφορα εργοστασια της Coca Cola (αλλα και αλλου) και μου ελεγε οτι παιρνει 1700€ σαν βασικο μισθο και με τα μπονους του εξωτερικου φτανει περιπου 3500€.Οχι τρελα λεφτα αν σκεφτω οτι ειναι μονιμα μεσα σε ενα αεροπλανο αλλα τεσπα,αλλο ειναι το θεμα.Επειδη η γυναικα του εμεινε εγκυος,σκεφτεται να γυρισει Ελλαδα το παλικαρι για μονιμα,λες και στο εξωτερικο δεν γεννανε παιδια,τα τρωνε ας πουμε.Φαγωνονται ολοι να επιστρεψουν στην κωλοχωρα αυτη μην χασουν το βυσσινο.Να μην τα πολυλογω,σε κατι δουλειες που κοιταξε,900€ στην καλυτερη του ειπαν.Για να σε δω τωρα μαγκα που δεν σ αρεσει στο εξωτερικο και θες να επιστρεψεις,για ελα.Κατι τετοιο του απαντησε και ο φιλος μου,χαχαχα
Μπορεί να έχει κληρονομήσει τίποτα για αυτό να γύρισε. Αν έχεις σπίτι, αμάξι και κάποια λεφτά στην άκρη μια χαρά είναι η Ελλάδα για να ζεις.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Μπορεί να έχει κληρονομήσει τίποτα για αυτό να γύρισε. Αν έχεις σπίτι, αμάξι και κάποια λεφτά στην άκρη μια χαρά είναι η Ελλάδα για να ζεις.

Δεν γυρισε,απλα το εψαχνε να γυρισει αλλα μολις ειδε τι λεφτα παιζουν,χεστηκε πανω του.Εχει καμια 10ετια φευγατος.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Μιλουσα σημερα με ενα φιλο 32αρη ο οποιος εχει τελειωσει ΤΕΙ αυτοματισμου.Μου ελεγε για εναν συμφοιτητη του ο οποιος δουλευει σε μια εταιρια (μαλλον Γερμανικη,δεν πολυκαταλαβα) η οποια κατασκευαζει μηχανες εμφιαλωσης πχ για αναψυκτικα και αυτος ειναι υπευθυνος για βλαβες.Παει συνεχεια εξωτερικο σε διαφορα εργοστασια της Coca Cola (αλλα και αλλου) και μου ελεγε οτι παιρνει 1700€ σαν βασικο μισθο και με τα μπονους του εξωτερικου φτανει περιπου 3500€.Οχι τρελα λεφτα αν σκεφτω οτι ειναι μονιμα μεσα σε ενα αεροπλανο αλλα τεσπα,αλλο ειναι το θεμα.Επειδη η γυναικα του εμεινε εγκυος,σκεφτεται να γυρισει Ελλαδα το παλικαρι για μονιμα,λες και στο εξωτερικο δεν γεννανε παιδια,τα τρωνε ας πουμε.Φαγωνονται ολοι να επιστρεψουν στην κωλοχωρα αυτη μην χασουν το βυσσινο.Να μην τα πολυλογω,σε κατι δουλειες που κοιταξε,900€ στην καλυτερη του ειπαν.Για να σε δω τωρα μαγκα που δεν σ αρεσει στο εξωτερικο και θες να επιστρεψεις,για ελα.Κατι τετοιο του απαντησε και ο φιλος μου,χαχαχα

Τί δεν καταλαβαίνεις,πέφτει πρηξοπούτσι απ'την ελλεεινίδα του για να γυρίσουν πίσω

Και όταν τον χωρίσει και μείνει εδώ με τα 900 ευρώ,θα χτυπάει την κεφάλα του
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Τί δεν καταλαβαίνεις,πέφτει πρηξοπούτσι απ'την ελλεεινίδα του για να γυρίσουν πίσω

Και όταν τον χωρίσει και μείνει εδώ με τα 900 ευρώ,θα χτυπάει την κεφάλα του

Μωρε εγω το καταλαβα,ειμαι σιγουρος οτι πριν την γκαστρωσει δεν θα εβγαζε αχνα.Τωρα που τον εχει στο χερι με το παιδι,θα του κανει τα αρχιδια σαν πλανητες.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Ναι,όλοι οι Έλληνες διαπρέπουν στα ξένα.:jerking:

Μισθάρες,αμαξάρες,σπιτάρες,γκομενάρες
Ρε βλαξ,

από το 1%, μέχρι το μισθάρες-σπιτάρες-γκομενάρες, υπάρχει απόσταση.

Λέγεται μεσαία τάξη. Να ζεις αξιοπρεπέστατα δηλ χωρίς χρέη και χωρίς να σου λείπει τίποτα.

Εγώ ζω μια τέτοια ζωή στην Ελλάδα. Άλλοι Έλληνες τη ζουν στη Γερμανία, άλλοι στη Γαλλία, κ.ο.κ.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ναι,όλοι οι Έλληνες διαπρέπουν στα ξένα.:jerking:

Μισθάρες,αμαξάρες,σπιτάρες,γκομενάρες
Εσύ τραβάς μεγάλο κόμπλεξ και έχεις επιλέξει να μείνεις στο 1960 που το 99% των Ελλήνων μεταναστών είχαν φύγει ανειδίκευτοι για τις φάμπρικες και τα ανθρακορυχεία.

Σαν το δημητράκη τον καθυστέρα, που νομίζει ότι άμα πάει ο Έλληνας πτυχιούχος στο εξωτερικό(σε τομείς που υπάρχει ζήτηση)
θα του δώσουν λιγότερα λεφτά από τον ντόπιο ή δε θα του αναγνωρίσουν το πτυχίο.

Εγώ που εδώ και χρόνια βοηθάω εθελοντικά Έλληνες από σύνταξη βιογραφικού,αναγνώριση πτυχίων μέχρι φορολογική δήλωση
και βλέπω με τα μάτια μου πτυχία και αποδοχές, σου εγγυώμαι ότι πρόκειται για μία μερίδα ανθρώπων
κάτω των 40ετών που ούτε με σφαίρες δε θα πήγαινε στο ελληνικό δημόσιο,ούτε θα γυρνούσε μόνιμα Ελλάδα.

Αλλά το bou είναι μαγικό,οπότε έχουν άποψη άτομα που το πιο μακρινό τους ταξίδι στο εξωτερικό ήταν μέχρι το Σαντάνσκι..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
δεν το καταλαβαινω αυτο με το δημοσιο...αν μου ελεγε κάποιος να παλεψεις για 2 πραγματα στη ζωη σου το ενα ειναι η να κανεις κατι δικο σου και να τρεχει αυτο για σενα αυτοματα,και το δευτερο ειναι να μπω στο δημόσιο,σιγουρα θα επελεγα το πρωτο.Δημόσιο γιατι? γιατι πρεπει να βαζω ξυπνητηρι στη ζωη μου καθε μερα και να βλεπω τις ιδιες φάτσες για να περνω 1 χιλ ?
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.386
Κριτικές
62
Like
45.079
Πόντοι
9.297
Μωρε εγω το καταλαβα,ειμαι σιγουρος οτι πριν την γκαστρωσει δεν θα εβγαζε αχνα.Τωρα που τον εχει στο χερι με το παιδι,θα του κανει τα αρχιδια σαν πλανητες.
Δεν το γλυτωνε το πρήξιμο από την στιγμή που την έβλεπε "σοβαρά"....
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.334
Like
9.419
Πόντοι
2.306
Ξέρω αρκετά άτομα που έφυγαν κάποια στιγμή εξωτερικό και γύρισαν.

ΟΛΟΙ πλην ενός γύρισαν επειδή το ήθελε η γυναίκα τους.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
δεν το καταλαβαινω αυτο με το δημοσιο...αν μου ελεγε κάποιος να παλεψεις για 2 πραγματα στη ζωη σου το ενα ειναι η να κανεις κατι δικο σου και να τρεχει αυτο για σενα αυτοματα,και το δευτερο ειναι να μπω στο δημόσιο,σιγουρα θα επελεγα το πρωτο.Δημόσιο γιατι? γιατι πρεπει να βαζω ξυπνητηρι στη ζωη μου καθε μερα και να βλεπω τις ιδιες φάτσες για να περνω 1 χιλ ?
Όλοι θέλουν δημόσιο γιατί μεγάλωσαν σε ενα εκπαιδευτικό σύστημα που το comfort zone και ο ωχαδελφησμός ήταν η βάση. Το γρανάζι στην μηχανή οχι η μηχανή...

Τα λεφτά είναι στον ιδιωτικό τομέα αλλα πρέπει να έχεις @@ για να παλέψεις..και όταν παλέψεις και πετύχεις όλοι σε κράζουν γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Κατά τα άλλα καλό μεσημέρι απο το Μεξικό :hi:

 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Ξέρω αρκετά άτομα που έφυγαν κάποια στιγμή εξωτερικό και γύρισαν.

ΟΛΟΙ πλην ενός γύρισαν επειδή το ήθελε η γυναίκα τους.
συγγενικο μου προσωπο,ο αντρας της βρηκε δουλεια σαν υπευθυνος security στο αεροδρομιο της λαρνακας με 2700 (δε θυμαμαι μικτα η καθαρα θα σε γελασω)...καθησαν ενα χρονο, μετα η γυναικα του δε γουσταρε ηταν μακρια απο φιλες/μανα της και τα μαζεψανε και φυγανε.Τωρα εδω αθηνα περνει τα αρχιδια μου.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Όλοι θέλουν δημόσιο γιατί μεγάλωσαν σε ενα εκπαιδευτικό σύστημα που το comfort zone και ο ωχαδελφησμός ήταν η βάση. Το γρανάζι στην μηχανή οχι η μηχανή...

Τα λεφτά είναι στον ιδιωτικό τομέα αλλα πρέπει να έχεις @@ για να παλέψεις..και όταν παλέψεις και πετύχεις όλοι σε κράζουν γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Κατά τα άλλα καλό μεσημέρι απο το Μεξικό :hi:

αα ρε τυχερακια...καμια καλη μεξικανα εχει ?
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.334
Like
9.419
Πόντοι
2.306
συγγενικο μου προσωπο,ο αντρας της βρηκε δουλεια σαν υπευθυνος security στο αεροδρομιο της λαρνακας με 2700 (δε θυμαμαι μικτα η καθαρα θα σε γελασω)...καθησαν ενα χρονο, μετα η γυναικα του δε γουσταρε ηταν μακρια απο φιλες/μανα της και τα μαζεψανε και φυγανε.Τωρα εδω αθηνα περνει τα αρχιδια μου.
δικό μου συγγενικό πρόσωπο.

Στην Ελλάδα απλήρωτος (η μισό πληρωμένος ) για κανα χρόνο.

Έφυγε έξω, για μικρή γερμανική πόλη. Η γυναίκα του συνέχεια να τη λέει χωριό κλπ κλπ.

Βέβαια είναι αρχιδατος ο τύπος, της είπε αν θες πάρε το παιδί και γυρνα εγώ δε γυρνάω.

Τα βρήκαν κάπου στη μέση πάνε σε πιο μεγάλη πόλη σύντομα
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.386
Κριτικές
62
Like
45.079
Πόντοι
9.297
Όλοι θέλουν δημόσιο γιατί μεγάλωσαν σε ενα εκπαιδευτικό σύστημα που το comfort zone και ο ωχαδελφησμός ήταν η βάση. Το γρανάζι στην μηχανή οχι η μηχανή...

Τα λεφτά είναι στον ιδιωτικό τομέα αλλα πρέπει να έχεις @@ για να παλέψεις..και όταν παλέψεις και πετύχεις όλοι σε κράζουν γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Κατά τα άλλα καλό μεσημέρι απο το Μεξικό :hi:

Τα λεφτά είναι σήμερα...η ανεργία αύριο...η διάρκεια της άγνωστη.
Αυτά στο Δημόσιο δεν υπάρχουν....δεν γίνεσαι πλούσιος αλλά δεν πεινάς.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Βέβαια είναι αρχιδατος ο τύπος, της είπε αν θες πάρε το παιδί και γυρνα εγώ δε γυρνάω.
αυτο της ειπε και ο αλλος εδω μονο που η γκομενα ειχε πιο μεγαλα αρχιδια και η παντοφλα δεν αργησε να πεσει
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.334
Like
9.419
Πόντοι
2.306
Τα λεφτά είναι σήμερα...η ανεργία αύριο...η διάρκεια της άγνωστη.
Αυτά στο Δημόσιο δεν υπάρχουν....δεν γίνεσαι πλούσιος αλλά δεν πεινάς.
Τρομερό επίτευγμα ζωής.

«Έζησα σαν παράσιτο ,πήρα εφάπαξ ,δεν επεινασα»
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
δεν το καταλαβαινω αυτο με το δημοσιο...αν μου ελεγε κάποιος να παλεψεις για 2 πραγματα στη ζωη σου το ενα ειναι η να κανεις κατι δικο σου και να τρεχει αυτο για σενα αυτοματα,και το δευτερο ειναι να μπω στο δημόσιο,σιγουρα θα επελεγα το πρωτο.Δημόσιο γιατι? γιατι πρεπει να βαζω ξυπνητηρι στη ζωη μου καθε μερα και να βλεπω τις ιδιες φάτσες για να περνω 1 χιλ ?

Γιατί είτε θα δουλεύεις είτε θα ξύνεσαι,ο μισθός θα πέφτει βρέξει χιονίσει

Γιατί στον ιδιωτικό αν δεν έχεις δουλειά,δεν θα'χεις να φας

Γιατί στον ιδιωτικό δεν υπάρχουν μέρες και ωράρια,ενώ στο Δημόσιο απο Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Κυριακή βράδυ είσαι free

Μη μιλήσουμε για άδειες,αργίες κλπ

Και φυσικά μη μιλήσουμε ότι σαν δ.υ είσαι περιζήτητος στην πλειοψηφία των ελλεεινίδων
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom