Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Έχεις μπερδέψει τους τεμπέληδες της Ελλάδος με μια βαριά βιομηχανία της Πολωνίας που πάει τρένο.

Ε μην τα πιστεύεις μεγάλε αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι Πολωνοί έχουν ξεφύγει, κατασκευάζουν τα πάντα, έχουν τεχνολογία,.σηκώνουν ουρανοξύστες και παράγουν τα πάντα.

Ή άνοιξε τα μάτια σου ή μείνε με την έλλειψη γνώσης που φαίνεται ότι έχεις για χώρες του εξωτερικού.
ολες οι ανατολικες χωρες ομως ειχανε ετοιμες τις υποδομες και τα εργοστασια λογω κομμουνιστικου παρελθοντος,εδω ακομα και η αλβανια των 1,5 εκατομμυριου το 1970 κατασκευαζε τρακτερ,ποδηλατα παπουτσια ρουχα,υδροηλεκτρικα εργοστασια και φραγματα οταν η ελλαδα το 1970 δεν ηξερε τι σημαινει βιομηχανια,ουτε νερο δεν ειχανε στην ελλαδα στα χωρια και φευγανε γερμανια μεταναστες..τεμπεληδες??μα ολοι αυτοι βολεμενοι με τη νεα δημοκρατια ειναι,αυτο το κομμα ειναι το ιδιο το ελληνικο κρατος,τους οποιους υποστηριζετε..
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Ευτυχώς είναι ένας κόμβος σε γεωπολιτικά παιχνίδια η χώρα κ μαζί με τους απατεώνες που κυβερνούν ποτιζεται και η γλάστρα, η βάση που λέμε με διορισμούς επιδόματα κλπ
Αλλά ο πυψης θα χαμηλώσει όπως ξαναείπα κατά την γνώμη μου στα 600 με 650 νεττο για δημόσιο και όχι μονιμότητας, για τα νέα βύσματα.. Δηλ ναι μεν σας ταΐζουμε αλλά όχι όπως τους γονείς σας προ 25ετιας
Πάρτε αυτά τα ολίγα κάντε καμμια βουτιά στην δίπλα παραλία κ κάνα φραπέ στο μικελ, αλλά Μύκονο κ Σαντορίνη μόνο με κοινωνικό τουρισμό τριήμερο τον Οκτώβρη θα βλέπετε όσοι δείτε
Αμήν
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Εχεις εμπειρια δικιά σου να πεις περιληπτικα;
σου εγραψα τι ισχυει στην ελλαδα..εγω αμεση αναγκη να φυγω δεν εχω γιατι πρωτον δεν μενω κεντρο,αλλα σε πολυκαλο προαστιο της αθηνας,δευτερον εχω χεσμενες τις ελλεινιδες,ασχολουμαι μονο με αλβανιδες και πρωην εσσδ και τριτον δεν εχω αμεση αναγκη να κανω χαμαλοδουλεια,εκανα τετοιες παλια και εχω δει τη σκλαβια υπαρχει στην ελλαδα,γιατι εκανα πριν 2χρονια μια πωληση ακινητου και τραβαω λεφτα απο εκει..τυχερος ειμαι,και παλι μπορω να πω οτι θεωρω την ελλαδα μια πολλη βαρετη ως αδιαφορη χωρα,ειδικα αν εισαι φτωχος και μενεις αθηνα..
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2021
Μηνύματα
364
Like
430
Πόντοι
21
σου εγραψα τι ισχυει στην ελλαδα..εγω αμεση αναγκη να φυγω δεν εχω γιατι πρωτον δεν μενω κεντρο,αλλα σε πολυκαλο προαστιο της αθηνας,δευτερον εχω χεσμενες τις ελλεινιδες,ασχολουμαι μονο με αλβανιδες και πρωην εσσδ και τριτον δεν εχω αμεση αναγκη να κανω χαμαλοδουλεια,εκανα τετοιες παλια και εχω δει τη σκλαβια υπαρχει στην ελλαδα,γιατι εκανα πριν 2χρονια μια πωληση ακινητου και τραβαω λεφτα απο εκει..τυχερος ειμαι,και παλι μπορω να πω οτι θεωρω την ελλαδα μια πολλη βαρετη ως αδιαφορη χωρα,ειδικα αν εισαι φτωχος και μενεις αθηνα..
Φτωχος δεν ειμαι ουτε κεντρο μενω κι εγω....ευχαριστημενος ειμαι με την δουλεια μου....αλλα σαν εμπειρια και κατι καλυτερο σκεφτομαι το εξω....η στασιμοτητα γενικα δεν ειναι καλη
 
Τελευταία τροποποίηση:

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Φτωχος δεν ειμαι ουτε κεντρο μενω κι εγω....ευχαριστημενος ειμαι με την δουλεια μου....αλλα σαν εμπειρια και κατι καλυτερο σκεφτομαι το εξω....η στασιτητα γενικα δεν ειναι καλη
αμερικη λεει πιστευω βεβαια δεν μπορει κανενας να επιβεβαιωση γιατι οι βιζες δινονται με πολυ αυστηρους ορους..τωρα καιτ μεταναστες ολλανδια γεμρανια πιο πολυ τους λυπαμαι παρα τους ζηλευω..η ζωη ειναι εκτος ευρωπης..
 

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
ολες οι ανατολικες χωρες ομως ειχανε ετοιμες τις υποδομες και τα εργοστασια λογω κομμουνιστικου παρελθοντος,εδω ακομα και η αλβανια των 1,5 εκατομμυριου το 1970 κατασκευαζε τρακτερ,ποδηλατα παπουτσια ρουχα,υδροηλεκτρικα εργοστασια και φραγματα οταν η ελλαδα το 1970 δεν ηξερε τι σημαινει βιομηχανια,ουτε νερο δεν ειχανε στην ελλαδα στα χωρια και φευγανε γερμανια μεταναστες..τεμπεληδες??μα ολοι αυτοι βολεμενοι με τη νεα δημοκρατια ειναι,αυτο το κομμα ειναι το ιδιο το ελληνικο κρατος,τους οποιους υποστηριζετε..
Ξέρεις καλα τα της πατρίδας σου αλβανιαρη Ζαν Κλωντ!
Τραβελια και αφεντρες είχατε επι Χοτζα?
jean_afentres-png.754047
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Μην συγκρίνουμε πολωνια με Ελλάδα είναι ανέκδοτο
Εκεί που κλάνει η Πολωνία σαν ανάπτυξη οργάνωση υποδομες κ νοοτροπία φυτρώνει η Ελλάδα
ΑΝ δε δεν είχε στρατηγική θέση η Ελλάδα να χρηματοδοτείται για να μην κλατάρει η κατάσταση θα ήταν μια Βουλγαρία με τουρίστες απλά..
η Ελλαδα εκανε οτι της ειπαν και στο τελος την προδωσαν,ας μη βιαζομαστε για την Πολωνια,πηγε τρενο γιατι δεν υπακουσε σε τιποτα απο οτι της ζητησαν οι Βρυξελλες και οι παιδοφιλοι Δημοκρατικοι οι οποιοι κανουν υπομονη μαζι της,οχι για πολυ ομως,η ιστορια με τις αβλωσεις ειναι μονο η αρχη,πλησιαζει η ωρα που θα πρέπει να ματωσει για οσα απεκτησε γιατι ως γνωστον ο Πουτιν γαμαει κωλους δε παιζει,για τη Πολωνια τωρα αρχιζουν τα δυσκολα και δεν εχουν καποιον Ερντο στο τιμόνι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
αμερικη λεει πιστευω βεβαια δεν μπορει κανενας να επιβεβαιωση γιατι οι βιζες δινονται με πολυ αυστηρους ορους..τωρα καιτ μεταναστες ολλανδια γεμρανια πιο πολυ τους λυπαμαι παρα τους ζηλευω..η ζωη ειναι εκτος ευρωπης..
Τι θα πάει η ζωή είναι εκτός Ευρώπης;
Ούτε επιχειρήματα βλέπω, ούτε γνώση φαίνεται να έχεις για τη ζωή στην Ευρώπη.
Πώς βγαίνεις και κρίνεις τότε;
Αερολογίες φουλ.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Μιντ εμείς οι νέοι 50+, τις δουλειές πλέον τις έχουμε χεσμενες
Κάνα μουνι φρέσκο μας απασχολεί νομίζω πλέον...
Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ. Καμμιά φορά σε βαρεμένους όπως η αφεντιά μου που βασανίζεται από τον απόλυτο κορεσμό ούτε καν και το φρέσκο μουνί φτάνει.

Για αυτό και βολοδέρνω στις εσχατιές του κόσμου ψάχνοντας να νοιωσω κάτι νέο.

Υ.Γ.Αντε πάρε ένα φρέσκο μουνί φετινο. Είμαι τόσο μαλάκας που κατάφερα ακόμα και αυτό προς το τέλος των διακοπών να το βαρεθώ.
 

Συνημμένα

  • 20210718_121523.jpg
    20210718_121523.jpg
    1,2 MB · Εμφανίσεις: 40
  • 20210717_225337.jpg
    20210717_225337.jpg
    1,1 MB · Εμφανίσεις: 38
  • 20210719_135338.jpg
    20210719_135338.jpg
    1,5 MB · Εμφανίσεις: 29
  • 20210714_131438.jpg
    20210714_131438.jpg
    2,1 MB · Εμφανίσεις: 33
  • 20210717_143503.jpg
    20210717_143503.jpg
    1,6 MB · Εμφανίσεις: 40

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.133
Πόντοι
2.356
Εγω εχω καταλαβει πως σου λειπει το θάρρος να αρπαξεις μια βαλίτσα κ να φυγεις για μια καλυτερη ζωή, γούστα κ αξιοπρεπεια.
6-12 μηνες προσαρμογή κ σιγα σιγα θα εβρισκες το στοιχειο σου.

Αλλα εσυ ξερεις...
Ναι, δεν το θέλω. Ειδικά το εξωτερικό το έχω αποκλείσει ως εκλογή.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν υπάρχει δουλίτσα φίλε. Τα υποκοριστικά υποβαθμίζουν και δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει δουλειά και αεργία. Και σε πολλές περιπτώσεις η αεργία οφείλεται σε τεμπελιά και ακαματοσύνη.

Απο ότι κατάλαβα ξεκίνησες να δουλεύεις ως φύλακας. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Η διαφορά από την αεργία είναι τεράστια.

Σταδιακά μπορείς να αναζητήσεις καλύτερη δουλειά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση για κάποιον από τη σταδιακή βελτίωση και αναβάθμιση του με ίδιες δυνάμεις.

Κοίταζε μπροστά και προχώρα. Ο αυτοδημιούργητος είναι ο πραγματικός μάγκας στη ζωή.

Και κάτι τελευταίο μια και γράφουμε σε site που ασχολείται με την ηδονή. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη γκάβλα από την ανατροπή και τη νίκη του outsìder. Ισχύει παντού, αλλά ιδιαίτερα στις γκόμενες και στις δουλειές.
Σου εύχομαι κάποτε να τη γευτείς. Καλή τύχη.
Σε ευχαριστώ ολόψυχα. Να έχεις όλα τα καλά του κόσμου εσύ και όσοι σε αγαπούν.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ναι, δεν το θέλω. Ειδικά το εξωτερικό το έχω αποκλείσει ως εκλογή.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Σε ευχαριστώ ολόψυχα. Να έχεις όλα τα καλά του κόσμου εσύ και όσοι σε αγαπούν.

Γενικά έχεις νοοτροπία ΔΥ.Δε θες να βγεις να πιάσεις τον ταύρο απο τα κέρατα αλλά θες βόλεμα.
Αυτό είναι στην Ελλάδα συνηθισμένο.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Γενικά έχεις νοοτροπία ΔΥ.Δε θες να βγεις να πιάσεις τον ταύρο απο τα κέρατα αλλά θες βόλεμα.
Αυτό είναι στην Ελλάδα συνηθισμένο.
Τον ταύρο από τα κέρατα μπορεί κάποιος να τον πιάσει και στην Ελλάδα. Δεν είναι απαραίτητο να βγεί στο εξωτερικό. Είναι πολύ περισσότερο θέμα προσωπικής νοοτροπίας παρά θέμα χώρας εργασίας.

Ναι μεν υπάρχουν σε κάθε χώρα ιδιαιτερότητες που σχετίζονται με την οικονομική κατάσταση, και τη συγκεκριμένη κουλτούρα κάθε λαού, αλλά σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο παίζεται.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Τον ταύρο από τα κέρατα μπορεί κάποιος να τον πιάσει και στην Ελλάδα. Δεν είναι απαραίτητο να βγεί στο εξωτερικό. Είναι πολύ περισσότερο θέμα προσωπικής νοοτροπίας παρά θέμα χώρας εργασίας.

Ναι μεν υπάρχουν σε κάθε χώρα ιδιαιτερότητες που σχετίζονται με την οικονομική κατάσταση, και τη συγκεκριμένη κουλτούρα κάθε λαού, αλλά σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο παίζεται.
Μονο που στο εξωτερικο εχει χιλιαδες ταυρους
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Μονο που στο εξωτερικο εχει χιλιαδες ταυρους
Με τα δικά τους " ιδιαίτερα χούγια" που θα πρέπει να τα μάθεις, να συμπληρώσω

Οι Αμερικάνοι, για τους οποίους δούλευα επί 3,5 συνολικά χρόνια είχαν το παρακάτω "ρητό". "Ανάμεσα σε ένα διάολο που ξέρω, και ένα διάολο που δεν ξέρω, προτιμώ αυτόν που ξέρω.
Μάλλον ξέρουν τι λένε.

Για να μην παρεξηγηθώ.Δεν πάω να αποτρέψω κανένα να φύγει στο εξωτερικό. Αλωστε προσωπικά 16 χρόνια συνολικά δούλευα έξω. Και από την έδρα της δουλειάς μου οπου ήταν πάλι σε ταξίδια εφευγα αρκετά συχνά.

Αυτό που γράφεις οτι σε κάποιες χώρες εχει περισότερες ευκαιρίες είναι μεν σωστό αλλά είναι πολύ γενικό. Και η γενικότητα δεν βοηθάει.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Με τα δικά τους " ιδιαίτερα χούγια" που θα πρέπει να τα μάθεις, να συμπληρώσω

Οι Αμερικάνοι, για τους οποίους δούλευα επί 3,5 συνολικά χρόνια είχαν το παρακάτω "ρητό". "Ανάμεσα σε ένα διάολο που ξέρω, και ένα διάολο που δεν ξέρω, προτιμώ αυτόν που ξέρω.
Μάλλον ξέρουν τι λένε.

Για να μην παρεξηγηθώ.Δεν πάω να αποτρέψω κανένα να φύγει στο εξωτερικό. Αλωστε προσωπικά 16 χρόνια συνολικά δούλευα έξω. Και από την έδρα της δουλειάς μου οπου ήταν πάλι σε ταξίδια εφευγα αρκετά συχνά.

Αυτό που γράφεις οτι σε κάποιες χώρες εχει περισότερες ευκαιρίες είναι μεν σωστό αλλά είναι πολύ γενικό. Και η γενικότητα δεν βοηθάει.
Θα συμφωνησω με τον urlauber πως εξωτερικο εχει πολλες περισσοτερες ευκαιριες.
Ωστοσο θα συμφωνησω και μαζι σου κατα καποιον τροπο, διοτι εξωτερικο εχει και παρα πολλα τσιμπουκια, που αντιρροπουν τις καλες ευκαιριες, φερνοντας τα πραματα ισα βαρκα ισα γυαλο. Δηλαδη φευγει καποιος με πιθανοτητα να πετυχει 50-50, δεν ειναι να πεις πως ειναι 95-5. Δεδομενου αυτου, μπορει να πετυχει το 50-50 και στην Ελλαδα αν υπολογισει κανεις ολες τις ευκαιριες στην Ελλαδα, συμπεριλαμβανομενου του διορισμου στο Δημοσιο, το να ανοιξει κανεις δικη του επιχειρηση και να πετυχει, κλπ αλλα και το μεγαλο ατου του να μην τζογαρει και να καθεται απλα σπιτι αραχτος με το χαρτζιλικι του ΚΕΑ και τις συνταξεις των γονιων-παππουδων, χωρις να κοπιαζει και χωρις να αμοιβεται, ως καποιος που παρακολουθει την ρουλετα απο εξω χωρις να πονταρει.
Κατι που ειναι αδυνατο να κανει κανεις εξωτερικο, αφου θα πρεπει να δουλευει, να πληρωνει νοικια, κλπ
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Θα συμφωνησω με τον urlauber πως εξωτερικο εχει πολλες περισσοτερες ευκαιριες.
Ωστοσο θα συμφωνησω και μαζι σου κατα καποιον τροπο, διοτι εξωτερικο εχει και παρα πολλα τσιμπουκια, που αντιρροπουν τις καλες ευκαιριες, φερνοντας τα πραματα ισα βαρκα ισα γυαλο. Δηλαδη φευγει καποιος με πιθανοτητα να πετυχει 50-50, δεν ειναι να πεις πως ειναι 95-5. Δεδομενου αυτου, μπορει να πετυχει το 50-50 και στην Ελλαδα αν υπολογισει κανεις ολες τις ευκαιριες στην Ελλαδα, συμπεριλαμβανομενου του διορισμου στο Δημοσιο, το να ανοιξει κανεις δικη του επιχειρηση και να πετυχει, κλπ αλλα και το μεγαλο ατου του να μην τζογαρει και να καθεται απλα σπιτι αραχτος με το χαρτζιλικι του ΚΕΑ και τις συνταξεις των γονιων-παππουδων, χωρις να κοπιαζει και χωρις να αμοιβεται, ως καποιος που παρακολουθει την ρουλετα απο εξω χωρις να πονταρει.
Κατι που ειναι αδυνατο να κανει κανεις εξωτερικο, αφου θα πρεπει να δουλευει, να πληρωνει νοικια, κλπ
Τυπε δεν μπορεις να πιασεις ταυρο απο τα κερατα κοιτωντας απλα την ρουλετα να γυριζει.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Θα συμφωνησω με τον urlauber πως εξωτερικο εχει πολλες περισσοτερες ευκαιριες.
Ωστοσο θα συμφωνησω και μαζι σου κατα καποιον τροπο, διοτι εξωτερικο εχει και παρα πολλα τσιμπουκια, που αντιρροπουν τις καλες ευκαιριες, φερνοντας τα πραματα ισα βαρκα ισα γυαλο. Δηλαδη φευγει καποιος με πιθανοτητα να πετυχει 50-50, δεν ειναι να πεις πως ειναι 95-5. Δεδομενου αυτου, μπορει να πετυχει το 50-50 και στην Ελλαδα αν υπολογισει κανεις ολες τις ευκαιριες στην Ελλαδα, συμπεριλαμβανομενου του διορισμου στο Δημοσιο, το να ανοιξει κανεις δικη του επιχειρηση και να πετυχει, κλπ αλλα και το μεγαλο ατου του να μην τζογαρει και να καθεται απλα σπιτι αραχτος με το χαρτζιλικι του ΚΕΑ και τις συνταξεις των γονιων-παππουδων, χωρις να κοπιαζει και χωρις να αμοιβεται, ως καποιος που παρακολουθει την ρουλετα απο εξω χωρις να πονταρει.
Κατι που ειναι αδυνατο να κανει κανεις εξωτερικο, αφου θα πρεπει να δουλευει, να πληρωνει νοικια, κλπ
Φίλε η αεργία είναι τεράστιο σαράκι.

Οσοι ζηλεύουν κάποιους δημόσιους υπάληλους που παίρνουν ένα υποτυπώδη μισθο αλλά ξύνουν ολη μέρα τα αρχίδια τους κάνουν μεγάλο λάθος.

Οι άεργοι του δημοσίου καταλήγουν νωθροί, ζηλόφθονοι, ακαμάτηδες να σέρνουν την κακομοιριά τους κατηγορώντας τη "μοίρα" τους και να γερνάνε πριν την ώρα τους. Περνάει η ζωή ολόκληρη μπροστά τους και αυτοί τη χαζεύουν νωθρά χωρίς να γευτούν τίποτα.

Εμπειρικά βλέποντάς το σε πολλούς ανθρώπους κάποτε δίνεται μια ευκαιρία. Αυτοί που θα την αδράξουν είναι οι θετικοί άνθρωποι που πιστεύουν στον εαυτό τους, και ξέρουν οτι αν δε πέσεις στο νερό κολύμπι δεν μαθαίνεις.

Οι αρνητικοί, πεσιμιστές, μαμουλάκοι, θα βρούν χίλιες δικαιολογίες για να μην την αδράξουν.

Αργότερα βαφτίζουν τη δειλία και την μαλακία τους μοίρα, οπως ο δάσκαλος Σοπενχάουερ έγραφε.

Απο όλα έχει ο μπαξές.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Φίλε η αεργία είναι τεράστιο σαράκι.

Οσοι ζηλεύουν κάποιους δημόσιους υπάληλους που παίρνουν ένα υποτυπώδη μισθο αλλά ξύνουν ολη μέρα τα αρχίδια τους κάνουν μεγάλο λάθος.

Οι άεργοι του δημοσίου καταλήγουν νωθροί, ζηλόφθονοι, ακαμάτηδες να σέρνουν την κακομοιριά τους κατηγορώντας τη "μοίρα" τους και να γερνάνε πριν την ώρα τους. Περνάει η ζωή ολόκληρη μπροστά τους και αυτοί τη χαζεύουν νωθρά χωρίς να γευτούν τίποτα.

Εμπειρικά βλέποντάς το σε πολλούς ανθρώπους κάποτε δίνεται μια ευκαιρία. Αυτοί που θα την αδράξουν είναι οι θετικοί άνθρωποι που πιστεύουν στον εαυτό τους, και ξέρουν οτι αν δε πέσεις στο νερό κολύμπι δεν μαθαίνεις.

Οι αρνητικοί, πεσιμιστές, μαμουλάκοι, θα βρούν χίλιες δικαιολογίες για να μην την αδράξουν.

Αργότερα βαφτίζουν τη δειλία και την μαλακία τους μοίρα, οπως ο δάσκαλος Σοπενχάουερ έγραφε.

Απο όλα έχει ο μπαξές.

Δηλαδή άμα του έλεγε κάποιος του νηματοθέτη σε διορίζω αύριο στο δημόσιο με χίλια ευρώ μισθό το μήνα να ξύνεσαι,θα έλεγε όχι δε θέλω να καταλήξω άεργος του δημοσίου,νωθρός,ακαμάτης να σέρνω την κακομοιριά μου και να χαζεύω τη ζωή.Εγώ θέλω να δουλέψω σκληρά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom