Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ο νεομετανάστης πάει στο εξωτερικό να γαμήσει και να δείρει,να τους σκίσει τα βάρδουλα να τους τρίψει το καυλί του στη μάπα να δείξει τι σημαίνει Ελληναράς πουτσαράς.Δεν πρέπει να πάει σαν κλαμένος αλλά με νοοτροπία νικητή.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Γνωρίζω δυ νεους με μεγαλα οικονομικα προβληματα, με 800-900€ κι ενοικιο δεν βγαινεις. Αμαξι? Ουτε για πλακα, γουστα? Ταξιδια ξεχνα τα.
Ενα παληκαρι δυ απο το σαητ, σκεφτοταν να παραιτηθεί κ να ερθει γερμανια μεταναστης, δεν ανελαβα την ευθυνη για το αν θα τα καταφερει κ δεν ηρθε .
Ενας αλλος επισης απο το σαητ ,μπατσος, ειχε τασεις αυτοκτονιας για οικονομικους λογους, μονη διασκεδαση βιντεακια στο youtube μου ελεγε, εχουμε καιρο να μιλησουμε, ελπιζω να τα ξεπερασε ολα.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Ενας αλλος επισης απο το σαητ ,μπατσος, ειχε τασεις αυτοκτονιας για οικονομικους λογους, μονη διασκεδαση βιντεακια στο youtube μου ελεγε, εχουμε καιρο να μιλησουμε, ελπιζω να τα ξεπερασε ολα.
Ακίνδυνος, οι μπάτσοι στην Ελλάδα ακόμα και το πιστόλι στον κρόταφο να βάλουν θα αστοχήσουν....:confused::confused::confused:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τελικα αν φευγατε που θα πηγαινατε και γιατι;;
Για δουλεια Αμερικη και δευτερη Ελβετια. Οπουδήποτε αλλού μόνο ως τουρίστας.

Εγω προσωπικά. Για άλλους μπορεί να είναι άλλες οι προτεραιότητες/επιλογές
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2021
Μηνύματα
364
Like
430
Πόντοι
21
Για δουλεια Αμερικη και δευτερη Ελβετια. Οπουδήποτε αλλού μόνο ως τουρίστας.

Εγω προσωπικά. Για άλλους μπορεί να είναι άλλες οι προτεραιότητες/επιλογές
εχεις εμπειρια απο αμερική ή ελβετια;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.204
Like
18.297
Πόντοι
3.656
Γνωρίζω δυ νεους με μεγαλα οικονομικα προβληματα, με 800-900€ κι ενοικιο δεν βγαινεις. Αμαξι? Ουτε για πλακα, γουστα? Ταξιδια ξεχνα τα.
Ενα παληκαρι δυ απο το σαητ, σκεφτοταν να παραιτηθεί κ να ερθει γερμανια μεταναστης, δεν ανελαβα την ευθυνη για το αν θα τα καταφερει κ δεν ηρθε .
Ενας αλλος επισης απο το σαητ ,μπατσος, ειχε τασεις αυτοκτονιας για οικονομικους λογους, μονη διασκεδαση βιντεακια στο youtube μου ελεγε, εχουμε καιρο να μιλησουμε, ελπιζω να τα ξεπερασε ολα.

Με κανονικό πρωινό ωράριο,ΣΚ ελεύθερα,αργίες,άδειες,κωλοβάρεμα,όποιος δ.υ έχει και παράπονο ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ.Ας πάει να γίνει πακιστανός στη Γερμανία και αν δεν παρακαλάει στο μήνα πάνω να ξαναγυρίσει στη θέση του δ.υ,να'ρθει να με φτύσει

Για τον μπάτσο γελάω,πρέπει να'ναι ο μόνος αγάμητος μπάτσος στην Ελλάδα για να κάθεται να βλ΄έπει βιντεάκια (εκτός αν του τα τρώει η πρώην κυρία μπάτσαινα σε διατροφές) :2funny:
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Δηλαδή άμα του έλεγε κάποιος του νηματοθέτη σε διορίζω αύριο στο δημόσιο με χίλια ευρώ μισθό το μήνα να ξύνεσαι,θα έλεγε όχι δε θέλω να καταλήξω άεργος του δημοσίου,νωθρός,ακαμάτης να σέρνω την κακομοιριά μου και να χαζεύω τη ζωή.Εγώ θέλω να δουλέψω σκληρά.
Οι περισσότεροι αν τους προσφερόταν δουλειά στο δημόσιο, επηρεαζόμενοι συνήθως και απο το περιβάλον τους θα την δεχόντουσαν.

Το ερώτημα είναι αν θα έκαναν σωστά η όχι.

Και η απάντηση δεν είναι απλή.
Αν ο άλλος δεν είναι ικανός να χωρίσει δυο γαιδάρων άχυρα, προφανώς θα έκανε καλά να δεχθεί δουλειά του δημοσίου.

Ενας ομως μορφωμένος και ικανός άνθρωπος είναι μια άλλη ιστορία. Προφανώς και θα μπορούσε να δουλέψει με πολύ καλύτερους όρους στον ιδιωτικό τομέα η γιατί όχι να έστηνε και κάτι δικό του.

Κάποιοι το συνδυάζουν κιόλας. Εχουν μια χαμηλών απαιτήσεων δουλειά στο δημόσιο που τους δίνει ενα μικρό στανταρντ εισόδημα και δουλεύουν και παράληλα εκτός του ωραρίου της δημόσιας εργασίας τους ( κάποιοι και εν μέρει η εν συνόλω εντός του ωραρίου τους ) σε κάποια άλλη απασχόληση. Τα παραδείγματα είναι πολλά.

Αρα ασε τις "ρητορικές" ερωτήσεις με υπαινιγμούς ειρωνίας και μάθε να βλέπεις τα πράγματα όπως είναι, και όχι οπως θα ήθελες να είναι για να αιτιολογήσεις την επιλογή σου να μεταναστεύσεις. Επιλογή την οποία προσωπικά δεν βλέπω ούτε λανθασμένη ούτε σωστή. Εχει να κάνει με τις εναλλακτικές που ο καθένας ατομικά έχει, τα προσόντα του, την ιδιοσυγκρασία του, τις οικογενειακές του υποχρεώσεις και ένα σωρό άλλες παραμέτρους που καλό είναι να σκέφτεσαι ακόμα και αν εσένα προσωπικά δεν σε αφορούν.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.904
Κριτικές
21
Like
11.174
Πόντοι
4.546
Οι περισσότεροι αν τους προσφερόταν δουλειά στο δημόσιο, επηρεαζόμενοι συνήθως και απο το περιβάλον τους θα την δεχόντουσαν.
Εδώ να λάβουμε υπόψη ότι στο dna του Έλληνα υπάρχει ακόμα η πασοκική νοοτροπία να μπούμε στο δημόσιο να τα ξύνουμε και να πληρωνόμαστε με παχουλούς μισθούς. Γενικά μιλώντας, ο ενεργός και ο δουλευταράς όπου και να τον βάλεις θα διαπρέψει (στον ΙΤ ίσως παραπάνω γιατί οι δυνατότητες είναι περισσότερες).
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Εδώ να λάβουμε υπόψη ότι στο dna του Έλληνα υπάρχει ακόμα η πασοκική νοοτροπία να μπούμε στο δημόσιο να τα ξύνουμε και να πληρωνόμαστε με παχουλούς μισθούς. Γενικά μιλώντας, ο ενεργός και ο δουλευταράς όπου και να τον βάλεις θα διαπρέψει (στον ΙΤ ίσως παραπάνω γιατί οι δυνατότητες είναι περισσότερες).
Ισχύει. Μόνο που η έννοια του παχουλού μισθού εχει τη τελευταία δεκαετία αλλάξει ποσοτικα κατά πολυ προς τα κάτω. Με 680 ευρώ καθαρά στο δημόσιο μόνο οριακή επιβίωση μπορεί κάποιος να έχει. Είναι ομως το οικογενειακό περιβάλον ( γονείς, παπούδες ) που στηρίζουν και κάνουν την διαβίωση εφικτή. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό το τελευταίο είναι και το μεγαλύτερο λάθος προς τα παιδιά και εγγονια τους.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τα κίνητρα που πάει κάποιος εξωτερικό είναι πολλά.Αλλος πάει για τα λεφτά,άλλος για τις γκόμενες,άλλος για την περιπέτεια,άλλος για την εμπειρία,άλλος για να κάνει κομπόδεμα και να γυρίσει Ελλάδα,αλλος για να κάνει οικογένεια,άλλος για να πληρώσει χρέη ή απλώς να συντηρηθεί,είναι πολλά τα κίνητρα.Αλλος πάει για την ασφάλεια κτλ.
Αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου αν κάποιος δε βρίσκει Ελλάδα τίποτα της προκοπής καλύτερα να πάει εξωτερικό.Εδώ ΄πάνε άτομα που έχουν καταστάσεις έτοιμες,σπίτι δικό τους,περιουσία,εισοδήματα,έτοιμη δουλειά και τα γράφουν στα αρχίδια τους και πάνε εξωτερικό,ο άλλος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα τι θα περιμένει?Το Μωυσή να τον ελεήσει?
Το δημοσιουπαλληλίκι είναι δίκοπο μαχαίρι κόβει πολλούς που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν κάτι καλύτερο και προτιμούν να αράξουν στην ασφάλεια.
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Τύπο εξωτερικό με εξωτερικό έχει διαφορά δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες.. Εγώ Αμερική τη θεωρώ πολύ πιο πάνω από άποψης κλίματος υποδωμωνων.. Ευρώπη νακ κάνεις τι τελειωμένη ήπειρος είναι Γαλλία Ολλανδία μένουν σε κάτι διαμερίσματα κια 40τετρσγωνικα κατασκευής του 1890 και για γιωταχι έχουν κάνα 1000αρακι?που να βρουν αυτοί τις βουλιαγμένες και τιλα ψυχικά και τα Λαγονήσι τύποι?? Πέφτει πείνα ευρωπη
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Γνωρίζω δυ νεους με μεγαλα οικονομικα προβληματα, με 800-900€ κι ενοικιο δεν βγαινεις. Αμαξι? Ουτε για πλακα, γουστα? Ταξιδια ξεχνα τα.
Ενα παληκαρι δυ απο το σαητ, σκεφτοταν να παραιτηθεί κ να ερθει γερμανια μεταναστης, δεν ανελαβα την ευθυνη για το αν θα τα καταφερει κ δεν ηρθε .
Ενας αλλος επισης απο το σαητ ,μπατσος, ειχε τασεις αυτοκτονιας για οικονομικους λογους, μονη διασκεδαση βιντεακια στο youtube μου ελεγε, εχουμε καιρο να μιλησουμε, ελπιζω να τα ξεπερασε ολα.
Άμα έχει και μπάτσος Τυπε οικονομικά προβληματα????
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Τι θα πάει η ζωή είναι εκτός Ευρώπης;
Ούτε επιχειρήματα βλέπω, ούτε γνώση φαίνεται να έχεις για τη ζωή στην Ευρώπη.
Πώς βγαίνεις και κρίνεις τότε;
Αερολογίες φουλ.
Τυπε τι να ζηλέψω από εσένα ναενω σε διαμερίσματα κι 40τετραγωνικα κατασκευής 1890 μέσα στην υγρασία το κρύο και κα έχω το. Πόλι κάνα γιωταχι χίλια κυβικά η να πηγαίνω με το τρένο στη δουλειά? Τυπε η γειτονιά μου την πατάει την Ολλανδία τίγκα στις βίλες και στις τζιπαρε ΛΣ είμαι εδω?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τυπε τι να ζηλέψω από εσένα ναενω σε διαμερίσματα κι 40τετραγωνικα κατασκευής 1890 μέσα στην υγρασία το κρύο και κα έχω το. Πόλι κάνα γιωταχι χίλια κυβικά η να πηγαίνω με το τρένο στη δουλειά?

Περιέγραψες την Κύπρο τώρα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τύπο εξωτερικό με εξωτερικό έχει διαφορά δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες.. Εγώ Αμερική τη θεωρώ πολύ πιο πάνω από άποψης κλίματος

Κάτσε να πας καμιά Ντακότα ή Αλάσκα να δαγκώσεις το καυλί σου από το κρύο.
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Κάτσε να πας καμιά Ντακότα ή Αλάσκα να δαγκώσεις το καυλί σου από το κρύο.
και αμερικη εχει κρυο αλλα ντακοτα αλασκα εχει τρομερη φυση..στο βελγιο πχ στην ολλανδια τι να δεις?γερμανια η μονη ευρωπαικη χωρα που αξιζει καπως απο ευρωπη..
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
κοιταξτε πχ το ευρωπαικο κοινοβολιο να καταλαβετε τι σημαινει ευρωπη..οι τυποι χρυσοπληρωνονται και ασχολουνται με γελοια θεματα που ειναι ασημαντα,με τα δικαιωματα των γκει,τα εμβολια,απαγορευουν την κυκλοφορια λογο κορωνα,καταστρεφουν τις ευρωπαικες οικονομιες,φιαχνουν νομους υπερ των φεμινζαι,ασχολουνται αν το φορεμα της καθε ελλεινιολας γαλλιδας λερωθηκε απο κανεναν πυρφοφο..γελοια πραγματα..πως μπορει η ευρωπη να ανταγωνιστει την κινα,την αμερικη,εστη τη ρωσια??
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Τυπε τι να ζηλέψω από εσένα ναενω σε διαμερίσματα κι 40τετραγωνικα κατασκευής 1890 μέσα στην υγρασία το κρύο και κα έχω το. Πόλι κάνα γιωταχι χίλια κυβικά η να πηγαίνω με το τρένο στη δουλειά? Τυπε η γειτονιά μου την πατάει την Ολλανδία τίγκα στις βίλες και στις τζιπαρε ΛΣ είμαι εδω?
Έχεις μεγάλο στόμα και συνεχώς επιβεβαιώνεις ότι είσαι άσχετος και δεν ξέρεις για το τι μιλάς. Επειδή το πας σε προσωπικό κρατιέμαι για να μη σε ξεφτιλίσω. Οπότε για τώρα, θα σου πω απλά ότι εδώ και 3 χρόνια με τον μισθό που παίρνω, μπαίνω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα σε φρεσκοκτισμένες πολυκατοικίες. Ποια 40 τετραγωνικά βρε αστείε;; Δεν έχεις ιδέα με ποιον μιλάς. :badair:

Μέχρι στιγμής έχω μπει πρώτος σε 2 τέτοια διαμερίσματα. Έχεις δει στη ζωή σου πολυκατοικία που ανοίγει η πόρτα με nfc tag (χωρίς κλειδί), αυτοματισμοί και φώτα παντού χωρίς διακόπτες, καλείς το ασανσέρ από μέσα από το διαμέρισμα κλπ. Στο ένα διαμέρισμα με 2 υ/δ είχα 2 ντους με τουαλέτα και ένα τρίτο μπάνιο για επισκέπτες. Πέρα από μπαλκονάρες κλπ. Έχεις ζήσει ποτέ να μπεις σε διαμέρισμα και να βγάλεις εσύ πρώτος όλα τα πλαστικά από τα νέα έπιπλα; Έτσι είναι η ζωή μου τα τελευταία χρόνια πιτσιρικά.
Άνοιξε κανένα FB να δεις τώρα τι πύργους έχουν κτίσει στη Λεμεσό και μετά ξαναγράψε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom