Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
τι να πιασει η ευρωπη ασχολουνται με πρασινη αναπτυξη αντι να κοιταξουν να εχουν καλες σχεσεις με ρωσια μπας και παρουν φτηνα πετρελειο και φυσικο αεριο καθονται και τους προκαλουν να διπλασιασει ο ρωσος την τιμη να πεθανουν απο το κρυο στην ολλανδια..νομιζουν οι ολλανδοι οτι μπορουν να προσελκυσουν αλλα με τον ελαχιστο μισθο..πως ομως θα ερθει ο ελληνας ισπανος ιταλος στην ολλανδια??εχιε εξοδα σπιτι φαι θερμανση ρευμα μετακινιση στη δουλεια..εσυ σαν ολλανδος γαλλος αν του δινεις λιγα λεφτα πως περιμενις να σου κανει την οικονομια ανταγωνιστικη εναντι κινας ηπα??λευκους θες ομως στην ολλανδια,δεν σε ειδα να εισαγεις αραπαδες απο το ουαγκαντουγκου και τη μποτσουανα,εκει μικρε μου ευρωπαιε ξερεις οτι αυτοι ειναι αχρηστοι για δουλεια..τι εχει να προσφερει η ευρωπη??τον αθλιο καιρο??τις φεμιναζι νεοφιλελε κυβερνησεις??τα κακα μεροκαματα??τα σπιτακια του 1800 που νικιαζουν??το οτι για να παρεις αμαξακι ολλανδια σε ξεσκιζουν σε φοεους τελη ασφαλιες και πρεπει να πηγαινεις με το τρενο παντου??ζωη ειναι αυτη??
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Έχεις μεγάλο στόμα και συνεχώς επιβεβαιώνεις ότι είσαι άσχετος και δεν ξέρεις για το τι μιλάς. Επειδή το πας σε προσωπικό κρατιέμαι για να μη σε ξεφτιλίσω. Οπότε για τώρα, θα σου πω απλά ότι εδώ και 3 χρόνια με τον μισθό που παίρνω, μπαίνω μόνο σε καινούρια διαμερίσματα σε φρεσκοκτισμένες πολυκατοικίες. Ποια 40 τετραγωνικά βρε αστείε;; Δεν έχεις ιδέα με ποιον μιλάς. :badair:

Μέχρι στιγμής έχω μπει πρώτος σε 2 τέτοια διαμερίσματα. Έχεις δει στη ζωή σου πολυκατοικία που ανοίγει η πόρτα με nfc tag (χωρίς κλειδί), αυτοματισμοί και φώτα παντού χωρίς διακόπτες, καλείς το ασανσέρ από μέσα από το διαμέρισμα κλπ. Στο ένα διαμέρισμα με 2 υ/δ είχα 2 ντους με τουαλέτα και ένα τρίτο μπάνιο για επισκέπτες. Πέρα από μπαλκονάρες κλπ. Έχεις ζήσει ποτέ να μπεις σε διαμέρισμα και να βγάλεις εσύ πρώτος όλα τα πλαστικά από τα νέα έπιπλα; Έτσι είναι η ζωή μου τα τελευταία χρόνια πιτσιρικά.
Άνοιξε κανένα FB να δεις τώρα τι πύργους έχουν κτίσει στη Λεμεσό και μετά ξαναγράψε.
ασε μας βρε βλαχο..ουτε ολλανδικα σεν ξερεις καλα καλα..
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
10
Like
1.584
Πόντοι
506
σε πρωην κουμμουνιστικη χωρα και ειδικα στη Ρουμανια βρηκαν υποδομες?εκτος και να εννοεις υποδομες τα φθηνα εργατικα
απο τοσες πρωην κ χωρες βρικες την εξαιρεση. Οι περισσοτερες εχουν απογειωθει. Τσεχ Σλοβακια Ουγγαρια Πολωνια Λιθουανια ακομα και η Ρουμανια μας προσπερασε. Η Ρουμανια ισως να μην ειχε δομες και καταλληλο εργατικο δυναμικο.
Π.χ στη Γερμανια που εργαζομαι, παρα πολλοι τεχνιτες κ εργατοτεχνιτες ειναι πολωνοι. Αυτοι καπου εκπαιδευτικαν. Δεν εχω δει ελληνα τεχνιτη, μονο γκαρσονια και χαμαλιδες, ολοι ανειδικευτοι, τι στο π κανανε μικροτεροι; εντυπωση μου ειναι οτι στις περισσοτερες κ χωρες υπηρχε και καποιος προγραματισμος του εκπαιδευτικου συστηματος.

Οσο για τη Ρουμανια η ποσοτητα εχει και αυτη τη ποιοτητα της, θα φερει μεγαλητερη ποιοτητα με το χρονο, τι ηταν η Κινα και πως εγινε. Η βιομηχανια χρειαζεται εργατικα χερια, πιστευω οτι με τι ελλειψη προμηθειων που αντιμετωπιζει η Ευρωπη, η Ρουμανια θα βγει κερδισμενη

Τελος θελουν να βαλουν τη Βουλγαρια στο ευρω.. Οι βουλγαροι ουτε να το ακουσουν. Δειτε που φτασαμε, οι βουλγαροι ΔΕΝ θελουν ευρω-πουλο!
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Ας δουμε ενα παραδειγμα, αν υπαρχει βεβαια η θεληση για μια νεα αξιοπρεπη ζωη ευκαιρειες υπαρχουν παντα. Η ευρωπη δεν εχει συνορα.

 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
απο τοσες πρωην κ χωρες βρικες την εξαιρεση. Οι περισσοτερες εχουν απογειωθει. Τσεχ Σλοβακια Ουγγαρια Πολωνια Λιθουανια ακομα και η Ρουμανια μας προσπερασε. Η Ρουμανια ισως να μην ειχε δομες και καταλληλο εργατικο δυναμικο.
Π.χ στη Γερμανια που εργαζομαι, παρα πολλοι τεχνιτες κ εργατοτεχνιτες ειναι πολωνοι. Αυτοι καπου εκπαιδευτικαν. Δεν εχω δει ελληνα τεχνιτη, μονο γκαρσονια και χαμαλιδες, ολοι ανειδικευτοι, τι στο π κανανε μικροτεροι; εντυπωση μου ειναι οτι στις περισσοτερες κ χωρες υπηρχε και καποιος προγραματισμος του εκπαιδευτικου συστηματος.

Οσο για τη Ρουμανια η ποσοτητα εχει και αυτη τη ποιοτητα της, θα φερει μεγαλητερη ποιοτητα με το χρονο, τι ηταν η Κινα και πως εγινε. Η βιομηχανια χρειαζεται εργατικα χερια, πιστευω οτι με τι ελλειψη προμηθειων που αντιμετωπιζει η Ευρωπη, η Ρουμανια θα βγει κερδισμενη

Τελος θελουν να βαλουν τη Βουλγαρια στο ευρω.. Οι βουλγαροι ουτε να το ακουσουν. Δειτε που φτασαμε, οι βουλγαροι ΔΕΝ θελουν ευρω-πουλο!
πολωνια ειναι μεγλη βιομηχανικη δυναμη,μαστορες μεγαλοι οι πολωνοι..φτιαχνουν απο τρακτερ μεχρι λεωφορεια και απο αεροπλανα μικρα μεχρι πλοια..αλλα ανατολικη ευρωπη ειχε ετοιμες τις βιομηχανικες υποδομες λογω κομμουνισμου..ειδες εσυ κανεναν επενδυτη να επενδυει στο μπουρουντι και στη γκανα που ειχανε καπιτλισμο??οχι φυσικα πολωνια τσεχια σλοβακια πανε που εχουν know how και εργοστασια υποδομες ετοιμα..
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
εδω ολλανδια μενουν και κοιμουνται μεσα σε βαρκες..ουτε πακιστανοι στον απροπυργο δεν ζουνε ετσι..ολλανδια λεει..κανε υπομονη 2,3 χρονακια τυπε μαζεψε καμια δεκαρα απο την ελληνικη ταβερνα και ελα πισω στην ηλιολουστη ελλαδα να βλεπεις τα γκομενακια γιατι οι ολλανδεζες ειναι σαν τραβελια στη συγγρου!!αυτες μαλλον γαμανε αντι να γαμηθουν..1,82 λεει μεσο υψος ολλανδεζας!!ελα εδω να δεις πιπινακια ελλεεινιδες και αλβανιδες να σου πεσουν τα σαγονια!!θα παθουν τα πνεμονια σου πνευμονια απο το κρυο και την υγρασια στην ολλανδια λεμε!!!
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
απο τοσες πρωην κ χωρες βρικες την εξαιρεση. Οι περισσοτερες εχουν απογειωθει. Τσεχ Σλοβακια Ουγγαρια Πολωνια Λιθουανια ακομα και η Ρουμανια μας προσπερασε. Η Ρουμανια ισως να μην ειχε δομες και καταλληλο εργατικο δυναμικο.
Π.χ στη Γερμανια που εργαζομαι, παρα πολλοι τεχνιτες κ εργατοτεχνιτες ειναι πολωνοι. Αυτοι καπου εκπαιδευτικαν. Δεν εχω δει ελληνα τεχνιτη, μονο γκαρσονια και χαμαλιδες, ολοι ανειδικευτοι, τι στο π κανανε μικροτεροι; εντυπωση μου ειναι οτι στις περισσοτερες κ χωρες υπηρχε και καποιος προγραματισμος του εκπαιδευτικου συστηματος.

Οσο για τη Ρουμανια η ποσοτητα εχει και αυτη τη ποιοτητα της, θα φερει μεγαλητερη ποιοτητα με το χρονο, τι ηταν η Κινα και πως εγινε. Η βιομηχανια χρειαζεται εργατικα χερια, πιστευω οτι με τι ελλειψη προμηθειων που αντιμετωπιζει η Ευρωπη, η Ρουμανια θα βγει κερδισμενη

Τελος θελουν να βαλουν τη Βουλγαρια στο ευρω.. Οι βουλγαροι ουτε να το ακουσουν. Δειτε που φτασαμε, οι βουλγαροι ΔΕΝ θελουν ευρω-πουλο!
δε ξερεις τι κανανε?σε άλλη χωρα ζούσες? "επιχειρηματιες",αεριτζηδες και βιομηχανια της χώρας ο τουρισμος :bigdick: η αποβιομηχανοποιηση και το παπατζιλικι που δημιουργηθηκε μετα την εισοδο στην Εοκ εγινε με τις ευλογιες της Εοκ, απο την αλλη οι γερμανοι οταν επεσε το μπλοκ και καναν τουρ στα πρωην σοβιετ γελαγανε με τα σαπακια που ειδαν για "βιομηχανια",η εκπαιδευση που λες οτι απεκτησαν εγινε απο δυτικους που τα εξαγορασαν ολα και τα ξαναχτισαν απο την αρχη,η τσεχια ειναι τo 17o λέντερ και ο αερας που αναπνουν γερμανικος ειναι,το μονο που ειχαν ολοι αυτοι οι πρωην σοβιετ ηταν η νοοτροπια του βιομηχανικου εργατη που το να μπει απο τη σκατενια φαμπρικα της χωρας του στην υπερσυγχρονη γερμανικη φιρμα ηταν δωρο θεου,δεν ισχυε το ιδιο για τον παπανδρελληνα που ειχε μεγαλωσει με επιπλαστη ευμαρεια και το εργοστασιο ηταν κατι μακρυνο που ειχε δει σε ταινιες,επειδη βεβαια η αναλυση σας ειναι επιδερμικη θα σας πω να μην βιαζεστε για τις ανατολικες χωρες και τις προοδους που εχουν κανει γιατι η γεωπολιτικη κανει κυκλους ,καποτε κατεστρεψε αυτους τωρα την Ελλαδα και συντομα πάλι αυτους αφου οι Δημοκρατικοι δεν εχουν πλεον αλλο περιθωριο,πρέπει να χτυπησουν ΧΘΕΣ τον Πουτιν και θα απαιτησουν απ όλους οσους βοηθησαν ολα αυτα τα χρόνια να βαλουν γερη πλάτη και να υποστουν και συνεπειες ,η Πολωνια πχ ειναι η πρωτη που θα πρέπει να πάρει θεση ,με οτι αυτο συνεπαγεται:knuppel::ak:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
10
Like
1.584
Πόντοι
506
η εκπαιδευση που λες οτι απεκτησαν εγινε απο δυτικους που τα εξαγορασαν ολα και τα ξαναχτισαν απο την αρχη,η τσεχια ειναι τo 17o λέντερ και ο αερας που αναπνουν γερμανικος ειναι,το μονο που ειχαν ολοι αυτοι οι πρωην σοβιετ ηταν η νοοτροπια του βιομηχανικου εργατη που το να μπει απο τη σκατενια φαμπρικα της χωρας του στην υπερσυγχρονη γερμανικη φιρμα ηταν δωρο θεου
σου εγραψα για εργατοτεχνητες ηλικιας 40++ χρονων. Αυτους δε προλαβε να τους εκπαιδευσει κανενα δυτικο συστημα.
Για τα αλλα που γραφεις, ναι, συμφωνω
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
δε ξερεις τι κανανε?σε άλλη χωρα ζούσες? "επιχειρηματιες",αεριτζηδες και βιομηχανια της χώρας ο τουρισμος :bigdick: η αποβιομηχανοποιηση και το παπατζιλικι που δημιουργηθηκε μετα την εισοδο στην Εοκ εγινε με τις ευλογιες της Εοκ, απο την αλλη οι γερμανοι οταν επεσε το μπλοκ και καναν τουρ στα πρωην σοβιετ γελαγανε με τα σαπακια που ειδαν για "βιομηχανια",η εκπαιδευση που λες οτι απεκτησαν εγινε απο δυτικους που τα εξαγορασαν ολα και τα ξαναχτισαν απο την αρχη,η τσεχια ειναι τo 17o λέντερ και ο αερας που αναπνουν γερμανικος ειναι,το μονο που ειχαν ολοι αυτοι οι πρωην σοβιετ ηταν η νοοτροπια του βιομηχανικου εργατη που το να μπει απο τη σκατενια φαμπρικα της χωρας του στην υπερσυγχρονη γερμανικη φιρμα ηταν δωρο θεου,δεν ισχυε το ιδιο για τον παπανδρελληνα που ειχε μεγαλωσει με επιπλαστη ευμαρεια και το εργοστασιο ηταν κατι μακρυνο που ειχε δει σε ταινιες,επειδη βεβαια η αναλυση σας ειναι επιδερμικη θα σας πω να μην βιαζεστε για τις ανατολικες χωρες και τις προοδους που εχουν κανει γιατι η γεωπολιτικη κανει κυκλους ,καποτε κατεστρεψε αυτους τωρα την Ελλαδα και συντομα πάλι αυτους αφου οι Δημοκρατικοι δεν εχουν πλεον αλλο περιθωριο,πρέπει να χτυπησουν ΧΘΕΣ τον Πουτιν και θα απαιτησουν απ όλους οσους βοηθησαν ολα αυτα τα χρόνια να βαλουν γερη πλάτη και να υποστουν και συνεπειες ,η Πολωνια πχ ειναι η πρωτη που θα πρέπει να πάρει θεση ,με οτι αυτο συνεπαγεται:knuppel::ak:
Βρε Έλληνα κι μιαλς για βιομηχανία Πολωνίας Τσεχίας πιάσε ένα φραπέ.. Τι λέει βρε ο άνθρωπος.. Όλες αυτές οι χώρες είχανε έτοιμα εργοστάσια εργάτες και υποδομές από την κομμουνιστη εποχή.. Γιατί λοιπόν δεν πήγαν οι καπιταλες να επενδύσουμε στην καπιταλιστοκη Ελλάδα, μπουρουντο σουαζιλανδη και Γουινέα αλλά πάνε Πολωνία Ουγγαρία Τσεχία Σλοβακία Ρουμανία ακόμα και Βουλγαρία?? Κοιμούνται τα νουδουλικα λεμε??
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.134
Πόντοι
2.356
Γενικά έχεις νοοτροπία ΔΥ.Δε θες να βγεις να πιάσεις τον ταύρο απο τα κέρατα αλλά θες βόλεμα.
Αυτό είναι στην Ελλάδα συνηθισμένο.
Καλημέρα ΚέιΜαν,
? Διαβάζω συχνά τα όσα γράφεις εδώ μέσα και τα όσα γράφουν για εσένα εδώ. Σίγουρα είσαι ένα δεινός τυχοδιώκτης με την καλή έννοια και καλά κάνεις.

?Όσοι με σχολιάζετε, ως προς τη νοοτροπία πχ ΔΥ ή του βολέματος, πέφτετε αρκετά έξω. Απλά σαν άνθρωπος έχω μάθει όχι στα πολλά. Θέλω να έχω μόνο υγεία και δύναμη. Δεν με ενδιαφέρει να πιάσω κανέναν ταύρο από κάποιο κέρατο. Γνωρίζω ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να μην ζω. 'Εχω μάθει να ζω στο ΤΩΡΑ. Δεν μου αρέσει να κάνω πλάνα μεγάλα. Θέλω απλά πράγματα.

❌Το εξωτερικό, πλέον, στα 38 μου δεν αποτελεί επιλογή και για έναν επιπλέον λόγο που δεν θέλω να τον αναφέρω εδώ.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.134
Πόντοι
2.356
Δηλαδή άμα του έλεγε κάποιος του νηματοθέτη σε διορίζω αύριο στο δημόσιο με χίλια ευρώ μισθό το μήνα να ξύνεσαι,θα έλεγε όχι δε θέλω να καταλήξω άεργος του δημοσίου,νωθρός,ακαμάτης να σέρνω την κακομοιριά μου και να χαζεύω τη ζωή.Εγώ θέλω να δουλέψω σκληρά.

Επίσης, αγαπητέ ΚέιΜαν να σε ενημερώσω και κάτι ακόμα:
? Μάλλον έχεις προκαταλήψεις. Δεν ξέρω πόσους δημοσίους υπαλλήλους ξέρεις που σέρνουν την κακομοιριά τους όπως λες. Εγώ σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, όσους ξέρω είναι πάρα πολύ δημιουργικοί, έχουν χόμπυ, οικογένειες, αθλούνται, κάνουν ταξίδια, έχουν τέρμα σεξουαλική ζωή, έχουν καλή υγεία και κάποιοι κάνουν δεύτερες εργασίες. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε κάτι μπαρμπάδες.

? Το να είμαι ένας καριερίστας των 2000€ πχ στον ιδιωτικό και να παίρνω ζάναξ δεν το λες και ότι έχεις πιάσει το ταύρο από τα κέρατα. Για την ακρίβεια μάλλον σε αυτή τη περίπτωση είναι σαν να σε καρφώνει με τα κέρατά του ο ταύρος.

Υ.Γ. Μιλάω για Ελλάδα όχι για εξωτερικό.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Τύπο εξωτερικό με εξωτερικό έχει διαφορά δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες.. Εγώ Αμερική τη θεωρώ πολύ πιο πάνω από άποψης κλίματος υποδωμωνων.. Ευρώπη νακ κάνεις τι τελειωμένη ήπειρος είναι Γαλλία Ολλανδία μένουν σε κάτι διαμερίσματα κια 40τετρσγωνικα κατασκευής του 1890 και για γιωταχι έχουν κάνα 1000αρακι?που να βρουν αυτοί τις βουλιαγμένες και τιλα ψυχικά και τα Λαγονήσι τύποι?? Πέφτει πείνα ευρωπη
Ακριβώς το ανάποδο
Πείνα πέφτει Αμερική και ανασφάλεια μεγάλη
Μόνο αν είσαι μεγάλος παίκτης επιβιώνεις σε υψηλό επιπεδο
Δηλ το 5%
Αν είσαι η χρυσή μετριοτης μακράν καλύτερα θα ζήσεις κ χωρίς στρεςς σε Αυστρία Ολλανδία Δανία κλπ
Ένας μέτριος αν πάει Αμερική τον έφαγε το σκοτάδι εκτος αν χτυπήσει πλούσιο γάμο
Ευρώπη πλούσιος γάμος απίθανο εντελώς, δεν υπάρχει πατριδολαγνεια, όπως στις ελληνοαμρικανκες οικογενειες
Κατά τ άλλα για το 80% μακράν καλύτερα Ευρώπη η ηνων βασίλειο ιμοπ
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Επίσης, αγαπητέ ΚέιΜαν να σε ενημερώσω και κάτι ακόμα:
? Μάλλον έχεις προκαταλήψεις. Δεν ξέρω πόσους δημοσίους υπαλλήλους ξέρεις που σέρνουν την κακομοιριά τους όπως λες. Εγώ σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, όσους ξέρω είναι πάρα πολύ δημιουργικοί, έχουν χόμπυ, οικογένειες, αθλούνται, κάνουν ταξίδια, έχουν τέρμα σεξουαλική ζωή, έχουν καλή υγεία και κάποιοι κάνουν δεύτερες εργασίες. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε κάτι μπαρμπάδες.

? Το να είμαι ένας καριερίστας των 2000€ πχ στον ιδιωτικό και να παίρνω ζάναξ δεν το λες και ότι έχεις πιάσει το ταύρο από τα κέρατα. Για την ακρίβεια μάλλον σε αυτή τη περίπτωση είναι σαν να σε καρφώνει με τα κέρατά του ο ταύρος.

Υ.Γ. Μιλάω για Ελλάδα όχι για εξωτερικό.
Παιδιά μια συμβουλη
Μην κάνετε προβολή στο μέλλον για την ζωή των ΝΈΩΝ ΔΥ με βάση το άμεσο παρελθον
Κάντε προβολή με βάση την δεκαετία του 60 κ 70
Δηλ ο υπάλληλος του 600ε η των 3 και 60 δραχμων
Ξέρω κοπέλα 33 ετών τότε, διορίστηκε από σπόντα γραμματέας σε ένα υπουργείο, νομίζω εξωτερικών, μακριά 400χλμ από το σπίτι της
Πήγε 3 μήνες
Ένα γραφείο με φακέλους κ πολύ δουλειά στο pc σε ένα γραφείο απομωνομενο και σχετικά χάλια
Βοήθεια από σπίτι δε υπήρχε πλήρωνε 220 συν 80 για το σπίτ και κάνα 50σρι για πήγαινε έλα ι
Τουτέστιν ζούσε με 200ε, χωρίς να. Μπορεί να πάει σπίτι της ένα σκ γιατί θα γράφε μείον 80ε ακόμα το ΚΤΕΛ πήγαινε έλα
Πριν ήταν σε ξενοδοχείο ρεσεψιόν μιλάει τρεις γλώσσες κι έπαιρνε 800ε στο σπίτι της
Τελικά τα βρόντηξε κι έφυγε, ξαναπηγε στο χοτελν
Και ρωταω εσείς στην θέση της τι θα κάνατε??
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
για να κλεισουμε με αυτο ,οταν συμμετεχεις ή παρακολουθείς ενα φορουμ που λεγεται bourdela το σιγουρο ειναι οτι η Αμερικη δεν κανει για σένα ,και αν τελικα θα πρέπει να πας δεν θα καλοπερασεις
Αν είσαι η χρυσή μετριοτης μακράν καλύτερα θα ζήσεις κ χωρίς στρεςς σε Αυστρία Ολλανδία Δανία κλπ
τυπε το γραψες και πιο πανω και μου εκανε εντυπωση,πρε΄πει να εισαι παγκοσμιως ο μονος που θα του αρεσε να ζει και Αυστρια και Ολλανδια,συνηθως αν σου αρεσει η μια σιχαινεσαι την άλλη
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Επίσης τώρα σοβαρά τι ΔΥ και κολοκύθια τσαμπουνατε
Το 90% θα πάτε στον ιδιωτικό τομέα κι όσοι παν στο δημόσιο δεν θα ναι μονιμοι
Οπότε το βόλεμα ξεχάστε το
Κάντε ρεαλιστικές σκέψεις..
Που μπορώ να την βγάλω πιο ήσυχα οι τύπου μένε Δήμου, και ποθ μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς κ να κάνω και καμμια οικογένεια στο μέλλον οι υπόλοιποι... Αυτό είναι το ερώτημα κι όχι αν θα μπορώ, στο άμεσο κ απώτερο μέλλον, να μαι αραχτός και λάιτ, γιατί απλά δεν θα μπορείς
Αυτά γίνονται ακόμα μόνο στην Ελβετία Νορβηγία για τους ντόπιους
Αλλού ΔΕΝ γίνονται
Οπότε όσοι δεν είστε κάτοχοι ξενοδοχείου η δωματίων η ακινήτων ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΖΉΤΗΣΗ, γιατί πολλά δεν έχουν, οι υπόλοιποι λοιπόν κοιτάξτε κάποιες λύσεις ρεαλιστικές, δεν θέλω να απογοητεύσω κανένα αλλά αν αποφασίσεις να πας στα 40+ εξωτερικό είναι φοβερά δύσκολο, γίνεται αλλά. Είναι πολύ δύσκολο
Αυτές οι αποφάσεις παίρνονται πολύ πιο νωρίς.
Η συμβουλή μου, βρείτε μια ευκαιρία να πάρε έστω ένα χρόνο η δύο ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΧΏΡΑ παρτε την εμπειρία και μετά βλέπετε αν και κατά πόσο μπορείτε να ζήσετε εκτός Ελλάδας ή το φρεντο στο χέρι και τα 300ε καθαρά το μήνα είναι ο μονόδρομος για σας
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ακριβώς το ανάποδο
Πείνα πέφτει Αμερική και ανασφάλεια μεγάλη
Μόνο αν είσαι μεγάλος παίκτης επιβιώνεις σε υψηλό επιπεδο
Δηλ το 5%
Αν είσαι η χρυσή μετριοτης μακράν καλύτερα θα ζήσεις κ χωρίς στρεςς σε Αυστρία Ολλανδία Δανία κλπ
Ένας μέτριος αν πάει Αμερική τον έφαγε το σκοτάδι εκτος αν χτυπήσει πλούσιο γάμο
Ευρώπη πλούσιος γάμος απίθανο εντελώς, δεν υπάρχει πατριδολαγνεια, όπως στις ελληνοαμρικανκες οικογενειες
Κατά τ άλλα για το 80% μακράν καλύτερα Ευρώπη η ηνων βασίλειο ιμοπ

ΗΠΑ αν κάποιος βρει σύστημα να πάρει βίζα έχει καλές ευκαιρίες να κονομησει.Το πρόβλημα είναι η βίζα γιατί πρέπει ο εργοδότης να την πληρώσει ο ίδιος τεκμηριωνοντας γιατί δεν μπορεί να βρει Αμερικανο να κάνει την αντίστοιχη εργασία και χρειάζεται να εισάγει προσωπικό.
Πάντως αν είναι να φύγει κάποιος οπωσδήποτε πριν τα 40 να το κάνει.Μετα είναι πολύ δύσκολη η προσαρμογή.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ΗΠΑ αν κάποιος βρει σύστημα να πάρει βίζα έχει καλές ευκαιρίες να κονομησει.Το πρόβλημα είναι η βίζα γιατί πρέπει ο εργοδότης να την πληρώσει ο ίδιος τεκμηριωνοντας γιατί δεν μπορεί να βρει Αμερικανο να κάνει την αντίστοιχη εργασία και χρειάζεται να εισάγει προσωπικό.
Πολλοί πηγαινουν με τουριστικη με σκοπο να παρακαμψουν το συστημα.
Βεβαια συχνα πεφτουν θυμα εκμεταλλευσης και επισης αν τους πιασουν δε μπορουν να ξαναπανε.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Πολλοί πηγαινουν με τουριστικη με σκοπο να παρακαμψουν το συστημα.
Βεβαια συχνα πεφτουν θυμα εκμεταλλευσης και επισης αν τους πιασουν δε μπορουν να ξαναπανε.


Και αν σε τσακωσουν μπορεί βα σε φυλακισουν,να σε απελασουν να σε ξεφτιλισουν.Καθεσαι φυλακή με 5 μαυρους?Πολλοί πληρώνουν και κάνουν λευκούς γαμους με ντοπιες για να αποκτήσουν υπηκοοτητα αλλά και εκεί έχει ελέγχους αν όντως συζεις σα ζευγάρι και μετά απο 5 χρόνια γαμου κάνεις χαρτιά.
Αμερική δεν έχουν ωράρια βασικά δεν υπάρχουν συνδικάτα να παίζουν ρολο οποτε μπορεί να πει ο άλλος γουστάρω να πλενω πιάτα 12 ωρες τη μέρα καθε μερα και ΣΚ και να κονομησει ακομα και με 10 δολλαρια την ώρα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και αν σε τσακωσουν μπορεί βα σε φυλακισουν,να σε απελασουν να σε ξεφτιλισουν.Καθεσαι φυλακή με 5 μαυρους?Πολλοί πληρώνουν και κάνουν λευκούς γαμους με ντοπιες για να αποκτήσουν υπηκοοτητα αλλά και εκεί έχει ελέγχους αν όντως συζεις σα ζευγάρι και μετά απο 5 χρόνια γαμου κάνεις χαρτιά.
Σιγα μην πας κρατητηριο. Απλα σε απελαυνουν και σου απαγορευουν την εισοδο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Τα λεει ακριβως μετα στο βιντεο.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σιγα μην πας κρατητηριο. Απλα σε απελαυνουν και σου απαγορευουν την εισοδο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Τα λεει ακριβως μετα στο βιντεο.

Αμα γουσταρουν θα βρουν και δέκα παραβάσεις που εκανες οπως πλαστογραφια,φοροδιαφυγή αφού δε δηλωνες τιποτα και αν δεν έχεις να πληρώσεις θα μπεις και κρατητήριο.
Ενας λόγος που η Ελλάδα δεν μπαίνει στο waiver είναι τα λαμογια που παρατεινουν τη διαμονή απο την τουριστική βίζα.Οι Γερμανοι που δεν το κάνουν συχνά είναι στο waiver.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Το ελληνικο δημοσιο εχει καταντησει λιγο τζογος. Με την εννοια οτι μπορει καποιος να χασει χρονια, σπουδες τριβη με πραγματικα εργα, κλπ με σκοπο να τρουπωσει και στο τελος οταν τρουπωσει να δει οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως τα περιμενε και ηθελε και να νιωσει εγκλωβισμενος εχοντας χασει πολυτιμα χρονια. Τελευταια ακουω πολλους γνωστους που δεν ειναι ικανοποιημενοι απο το δημοσιο, παρα το οτι ειναι αναγκασμενοι να καθονται επειδη δεν υπαρχει κατι καλυτερο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αμα γουσταρουν θα βρουν και δέκα παραβάσεις που εκανες οπως πλαστογραφια,φοροδιαφυγή αφού δε δηλωνες τιποτα και αν δεν έχεις να πληρώσεις θα μπεις και κρατητήριο.
Υπαρχει ανοχη, οπως υπαρχει και σε ολες τις χωρες. Δεν μπουκαρεις δα και σε κανα θησαυροφυλακειο. Απλα πηγες σαν τουριστας και αντι για 6 μηνες, εκατσες παραπανω. Σιγα τα ωα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom