Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Φίλε @lycienr

▫️ Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις υγεία και εσύ και όλοι οι φίλοι, μέλη και επισκέπτες που μας και με διαβάζουν τώρα. Δεν είμαι σπάνιος. Είμαι ίδιος με εσένα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου - είναι ιδιαίτερα κολακευτικά και θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι δεν με συγκινούν.

Με αφορμή το σχόλιό σου θέλω να πω μερικά πράγματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν το άτομό μου.

▫️Όπως έχω διατυπώσει λίγο "περίεργα" και παλαιότερα, πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι ο Θεός είναι Νεκρός. Είναι νεκρός γιατί επί της ουσίας μας έχει εξουσιοδοτήσει να τον ανασταίνουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο πρόσωπο του συνανθρώπου μας.

▫️Όχι, δεν με λες θρήσκο, απλά έχω μια πίστη ιδιότυπη, βαθιά, εσωτερική, όχι εγωκεντρική. Όταν στέκομαι μπροστά σε κάποιο εικόνισμα ντρέπομαι.

▫️Θεωρώ, χωρίς ίχνος μετριοπάθειας αλλά με πλήρη ειλικρίνεια πως είμαι προικισμένος με την Βασιλική Τιμή που λέγεται ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς ή ευτυχώς η ταπεινότητα δεν διδάσκεται, με αυτήν γεννιέσαι ή την παίρνεις στα πρώτα χρόνια της ζωής σου από τους γονείς σου. Πολύ δύσκολα μπορείς να μάθεις να είσαι ταπεινός. Η ταπεινότητα με ακολουθεί σαν σκιά παντού. Με έχει βοηθήσει αλλά και με έχει γαμήσει.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 01
Αυτές τις ημέρες ξεκινάω να εργάζομαι ως φύλακας ασφαλείας (security) σε μια μεγάλη εταιρεία. Ο μισθός μου θα είναι κοντά στα 630€. Η φύλαξη είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Ωστόσο έχει βάρδιες, νύχτες κλπ. Δεν είναι ήσυχη φύλαξη. Έχει βαβούρα με ευθύνες, ελέγχους κλπ.

Από βδομάδα όμως έχω και ένα δοκιμαστικό ως αποθηκάριος σε μια εταιρεία με χρήματα άνω των 700€ και ίσως είναι καλύτερα. Μακάρι να ορθοποδήσω και εγώ.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 02
Στη ζωή δεν έχω καταλήξει αν έχω έναν άγγελο που με προστατεύει από τις κακοτοπιές ή έναν "Θεό" που με χέζει πατόκορφα.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 03
Ελπίζω να τα καταφέρω γενικά στη ζωή μου. Δεν ζητάω πολλά γενικά. Και αν μου φανούν δύσκολα τα πράγματα μακάρι οι ουλές από τα βιώματά μου να με βοηθήσουν να νικήσω.


Μενέδημος
Φίλε μου Μενέδημε ο γνωστός επιχειρηματίας @Hellraiser4Ever διατείνεται πως σε προσέλαβε υπεύθυνο ασφαλείας στα καταστήματα του με καθαρές απολαβές 1200,00 ευρώ + μπόνους αποδοτικότητας.

Ισχύει;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
. Και αν μου φανούν δύσκολα τα πράγματα μακάρι οι ουλές από τα βιώματά μου να με βοηθήσουν να νικήσω.


Μενέδημος
Τι να νικησεις βρε μενεδημε. Μια δουλιτσα στην γειτονια σου ψαχνεις δεν ετοιμαζεσαι κ για τους αθλους του ηρακλη
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Φίλε @lycienr

▫️ Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις υγεία και εσύ και όλοι οι φίλοι, μέλη και επισκέπτες που μας και με διαβάζουν τώρα. Δεν είμαι σπάνιος. Είμαι ίδιος με εσένα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου - είναι ιδιαίτερα κολακευτικά και θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι δεν με συγκινούν.

Με αφορμή το σχόλιό σου θέλω να πω μερικά πράγματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν το άτομό μου.

▫️Όπως έχω διατυπώσει λίγο "περίεργα" και παλαιότερα, πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι ο Θεός είναι Νεκρός. Είναι νεκρός γιατί επί της ουσίας μας έχει εξουσιοδοτήσει να τον ανασταίνουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο πρόσωπο του συνανθρώπου μας.

▫️Όχι, δεν με λες θρήσκο, απλά έχω μια πίστη ιδιότυπη, βαθιά, εσωτερική, όχι εγωκεντρική. Όταν στέκομαι μπροστά σε κάποιο εικόνισμα ντρέπομαι.

▫️Θεωρώ, χωρίς ίχνος μετριοπάθειας αλλά με πλήρη ειλικρίνεια πως είμαι προικισμένος με την Βασιλική Τιμή που λέγεται ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς ή ευτυχώς η ταπεινότητα δεν διδάσκεται, με αυτήν γεννιέσαι ή την παίρνεις στα πρώτα χρόνια της ζωής σου από τους γονείς σου. Πολύ δύσκολα μπορείς να μάθεις να είσαι ταπεινός. Η ταπεινότητα με ακολουθεί σαν σκιά παντού. Με έχει βοηθήσει αλλά και με έχει γαμήσει.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 01
Αυτές τις ημέρες ξεκινάω να εργάζομαι ως φύλακας ασφαλείας (security) σε μια μεγάλη εταιρεία. Ο μισθός μου θα είναι κοντά στα 630€. Η φύλαξη είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Ωστόσο έχει βάρδιες, νύχτες κλπ. Δεν είναι ήσυχη φύλαξη. Έχει βαβούρα με ευθύνες, ελέγχους κλπ.

Από βδομάδα όμως έχω και ένα δοκιμαστικό ως αποθηκάριος σε μια εταιρεία με χρήματα άνω των 700€ και ίσως είναι καλύτερα. Μακάρι να ορθοποδήσω και εγώ.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 02
Στη ζωή δεν έχω καταλήξει αν έχω έναν άγγελο που με προστατεύει από τις κακοτοπιές ή έναν "Θεό" που με χέζει πατόκορφα.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 03
Ελπίζω να τα καταφέρω γενικά στη ζωή μου. Δεν ζητάω πολλά γενικά. Και αν μου φανούν δύσκολα τα πράγματα μακάρι οι ουλές από τα βιώματά μου να με βοηθήσουν να νικήσω.


Μενέδημος
Τυπε έχεις σκεφτεί να γίνεις ταρ9φας δεν βγάζεις μια βεβαι και θα δουλεύεις σαν σκύλος 15ωρα,αλλα μπορεί, Μα σου σήκωνεται ακόμα μετά τα 15ωρα χωρίς ρεπό και πρωινό ξύπνημα στις πεντεμισι,να βρεις καμία γκομενα?
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2021
Μηνύματα
364
Like
430
Πόντοι
21
Αμερική. Και αυστραλια✌️. Να φύγεις από ελλαδισταν αμα δεν είσαι νουδουλικο από γενησιμοιου σου ή άμα δεν ε χεις τίποτα μαγαζιά διαμερίσματα να ενοικιάζεις... Μόνο αυτοι ζούνε καλά στο ελλαδισταν.. Αλλιώς τι σου αρέσει εδώ? Η Αθήνα που είναι η πιο άσχημη πόλη?οι ελλεινιδες που είναι οι πιο ειρωνικες και α προσιτές και είναι αδύνατον να βροε γυναίκα αμ δεν έχεις κύκλο? Το ότι δεν υπάρχουνε ούτε χαμαλι δουλειές για έναν άντρα? Τι άλλο θες για να φύγεις?
Εχεις εμπειρια δικιά σου να πεις περιληπτικα;
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Μίλαγα με φορτηγατζη που ταξίδεψε Πολωνία οι άνθρωποι λέει έχουνε ξεφύγει νομίζεις ότι είσαι στη γερμανια?τόσο καλά είναι στη Πολωνία? Τι μισθοί παίζουνε?? Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά.. Ελλάδα υπάρχει πολύς κόσμος με χρήμα ακόμα, νοκιαζουνε μαγαζιά διαμερίσματα και κάνουνε ζωαρα, η νέα Δημοκρατία πχ παίρνει σταθερά 42 τα εκατό, ε, αυτό είναι το ποσοστό των πλουσιων. Στη χώρα..
42 % από το 50% που ψηφιζει
Άρα το 22% στηρίζει ΝΔ
Κάπου εκεί είναι το ποσοστό των βολεμενων, όχι πλουσιων
Πλούσιοι είναι ένα 5%
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Kman όσο κι αν σε συμπαθώ είσαι λάθος, βγάζεις πίκρα.
Η Ελλάδα είναι μακράν η καλύτερη χώρα να κάνεις ζωαρα, να περνάς ζάχαρη.
Θα σαπίσει το κορμί σου εκεί που είσαι, κρίμα είναι.
Γύρνα πίσω να είσαι βασιλιάς, με 10.000 το μήνα γαμας και σπέρνεις Αθήνα... νότια πάντα!
Τα 10χιλ το μήνα που θα τα βρει?? Δηλ μεικτες αποδοχές 18.000???
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Τα 10χιλ το μήνα που θα τα βρει?? Δηλ μεικτες αποδοχές 18.000???
Δεν μιλάμε για μισθωτούς, ο Κμαν είναι δαιμόνιος και μπορεί μέσω της επιχειρηματικότητας όχι 10κ αλλά 20 και 30 να βγάζει το μήνα....
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Ελβετία είναι πολύ δύσκολο να βρει δουλειά
Επίσης μέχρι τα 5 χρόνια είσαι προσωρινός κάτοικος
Αυστρία είναι πολύ πιο εύκολα να μπεις σε 12 μήνες στο σύστημα
Επίσης Ελβετία βασιλεύει η αγαμια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν μιλάμε για μισθωτούς, ο Κμαν είναι δαιμόνιος και μπορεί μέσω της επιχειρηματικότητας όχι 10κ αλλά 20 και 30 να βγάζει το μήνα....
Και 50 και 60...
Μέχρι τότε πάντως έχουμε καιρό....
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Ελβετία είναι πολύ δύσκολο να βρει δουλειά
Επίσης μέχρι τα 5 χρόνια είσαι προσωρινός κάτοικος
Αυστρία είναι πολύ πιο εύκολα να μπεις σε 12 μήνες στο σύστημα
Επίσης Ελβετία βασιλεύει η αγαμια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Και 50 και 60...
Μέχρι τότε πάντως έχουμε καιρό....
Ελα μωρέ, η ελβετια τοσες τραπεζες εχει. Δεν θα παει ο κμαν κανα εξαμηνο στα μουνολιβαδα, θα κοψει και τα σπονσοριλικια, κ αγορασε μια τραπεζα. Τόσο δυσκολο ειναι?
Αν μιλησει στις γκομενες του για για εξαγορά τραπεζικου ιδρυματος θα δειξουν κατανόηση πιστευω.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.133
Πόντοι
2.356
Τι να νικησεις βρε μενεδημε. Μια δουλιτσα στην γειτονια σου ψαχνεις δεν ετοιμαζεσαι κ για τους αθλους του ηρακλη
Και να κρατήσεις μια δουλίτσα έχει καταλήξει να είναι άθλος πλέον. Για να στο λέω ξέρω. Υπάρχει τέρμα αναλωσιμοτητα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.133
Πόντοι
2.356
Φίλε μου Μενέδημε ο γνωστός επιχειρηματίας @Hellraiser4Ever διατείνεται πως σε προσέλαβε υπεύθυνο ασφαλείας στα καταστήματα του με καθαρές απολαβές 1200,00 ευρώ + μπόνους αποδοτικότητας.

Ισχύει;
Όχι άλλα είμαι διαθέσιμος αν το θέλει ο @Hellraiser4Ever να αναλαβω
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Και να κρατήσεις μια δουλίτσα έχει καταλήξει να είναι άθλος πλέον. Για να στο λέω ξέρω. Υπάρχει τέρμα αναλωσιμοτητα.
Φίλε μου δεν υπάρχουν δουλίτσες παρά μόνο εργασία, μην ακούς όσους προσπαθούν να σε μειώσουν...
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Και να κρατήσεις μια δουλίτσα έχει καταλήξει να είναι άθλος πλέον. Για να στο λέω ξέρω. Υπάρχει τέρμα αναλωσιμοτητα.
Εγω εχω καταλαβει πως σου λειπει το θάρρος να αρπαξεις μια βαλίτσα κ να φυγεις για μια καλυτερη ζωή, γούστα κ αξιοπρεπεια.
6-12 μηνες προσαρμογή κ σιγα σιγα θα εβρισκες το στοιχειο σου.

Αλλα εσυ ξερεις...
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Και να κρατήσεις μια δουλίτσα έχει καταλήξει να είναι άθλος πλέον. Για να στο λέω ξέρω. Υπάρχει τέρμα αναλωσιμοτητα.
Δεν υπάρχει δουλίτσα φίλε. Τα υποκοριστικά υποβαθμίζουν και δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει δουλειά και αεργία. Και σε πολλές περιπτώσεις η αεργία οφείλεται σε τεμπελιά και ακαματοσύνη.

Απο ότι κατάλαβα ξεκίνησες να δουλεύεις ως φύλακας. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Η διαφορά από την αεργία είναι τεράστια.

Σταδιακά μπορείς να αναζητήσεις καλύτερη δουλειά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση για κάποιον από τη σταδιακή βελτίωση και αναβάθμιση του με ίδιες δυνάμεις.

Κοίταζε μπροστά και προχώρα. Ο αυτοδημιούργητος είναι ο πραγματικός μάγκας στη ζωή.

Και κάτι τελευταίο μια και γράφουμε σε site που ασχολείται με την ηδονή. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη γκάβλα από την ανατροπή και τη νίκη του outsìder. Ισχύει παντού, αλλά ιδιαίτερα στις γκόμενες και στις δουλειές.
Σου εύχομαι κάποτε να τη γευτείς. Καλή τύχη.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Σεβασμό σε καθε επαγγελμα κ σε καθε εργαζομενο.
Χρησιμοποιησα το υποκοριστικο δουλιτσα οπως οταν λεμε "βρες καμμια γκομενιτσα να περνας καλα" δλδ μην ψαχνεις την διαστημικη γκομεναρα, ουτε αυτη που βρισκεται μακρια, αλλα την γκομενα της διπλανης πορτας που μενει κ σχετικα κοντα. Με την ιδια εννοια που λεμε παω για ποτάκι, παω σπιτάκι κτλ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μου θυμισατε ενα μυθιστορημα, νομιζω Ντοστογιεφσκι ητανε που περιεγραφε εναν τυπο 55+ που ηταν ανεργος και ετρωγε μπινελικια απ τη γυναικα του, εψαχνε απεγνωσμενα να βρει μια "μικροζεστοθεσουλα" να βολευτει :cheesy:
Μου εχει μεινει η λεξη.
Εννοειτε μολις την βρηκε αρχισανε οι γλυκες απο την γυναικα και τον περιγυρο
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Δεν υπάρχει δουλίτσα φίλε. Τα υποκοριστικά υποβαθμίζουν και δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει δουλειά και αεργία. Και σε πολλές περιπτώσεις η αεργία οφείλεται σε τεμπελιά και ακαματοσύνη.

Απο ότι κατάλαβα ξεκίνησες να δουλεύεις ως φύλακας. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Η διαφορά από την αεργία είναι τεράστια.

Σταδιακά μπορείς να αναζητήσεις καλύτερη δουλειά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση για κάποιον από τη σταδιακή βελτίωση και αναβάθμιση του με ίδιες δυνάμεις.

Κοίταζε μπροστά και προχώρα. Ο αυτοδημιούργητος είναι ο πραγματικός μάγκας στη ζωή.

Και κάτι τελευταίο μια και γράφουμε σε site που ασχολείται με την ηδονή. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη γκάβλα από την ανατροπή και τη νίκη του outsìder. Ισχύει παντού, αλλά ιδιαίτερα στις γκόμενες και στις δουλειές.
Σου εύχομαι κάποτε να τη γευτείς. Καλή τύχη.
Μιντ εμείς οι νέοι 50+, τις δουλειές πλέον τις έχουμε χεσμενες
Κάνα μουνι φρέσκο μας απασχολεί νομίζω πλέον...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Μίλαγα με φορτηγατζη που ταξίδεψε Πολωνία οι άνθρωποι λέει έχουνε ξεφύγει νομίζεις ότι είσαι στη γερμανια?τόσο καλά είναι στη Πολωνία? Τι μισθοί παίζουνε?? Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά.. Ελλάδα υπάρχει πολύς κόσμος με χρήμα ακόμα, νοκιαζουνε μαγαζιά διαμερίσματα και κάνουνε ζωαρα, η νέα Δημοκρατία πχ παίρνει σταθερά 42 τα εκατό, ε, αυτό είναι το ποσοστό των πλουσιων. Στη χώρα..
Έχεις μπερδέψει τους τεμπέληδες της Ελλάδος με μια βαριά βιομηχανία της Πολωνίας που πάει τρένο.

Ε μην τα πιστεύεις μεγάλε αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι Πολωνοί έχουν ξεφύγει, κατασκευάζουν τα πάντα, έχουν τεχνολογία,.σηκώνουν ουρανοξύστες και παράγουν τα πάντα.

Ή άνοιξε τα μάτια σου ή μείνε με την έλλειψη γνώσης που φαίνεται ότι έχεις για χώρες του εξωτερικού.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Έχεις μπερδέψει τους τεμπέληδες της Ελλάδος με μια βαριά βιομηχανία της Πολωνίας που πάει τρένο.

Ε μην τα πιστεύεις μεγάλε αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι Πολωνοί έχουν ξεφύγει, κατασκευάζουν τα πάντα, έχουν τεχνολογία,.σηκώνουν ουρανοξύστες και παράγουν τα πάντα.

Ή άνοιξε τα μάτια σου ή μείνε με την έλλειψη γνώσης που φαίνεται ότι έχεις για χώρες του εξωτερικού.
Μην συγκρίνουμε πολωνια με Ελλάδα είναι ανέκδοτο
Εκεί που κλάνει η Πολωνία σαν ανάπτυξη οργάνωση υποδομες κ νοοτροπία φυτρώνει η Ελλάδα
ΑΝ δε δεν είχε στρατηγική θέση η Ελλάδα να χρηματοδοτείται για να μην κλατάρει η κατάσταση θα ήταν μια Βουλγαρία με τουρίστες απλά..
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Ευτυχώς είναι ένας κόμβος σε γεωπολιτικά παιχνίδια η χώρα κ μαζί με τους απατεώνες που κυβερνούν ποτιζεται και η γλάστρα, η βάση που λέμε με διορισμούς επιδόματα κλπ
Αλλά ο πυψης θα χαμηλώσει όπως ξαναείπα κατά την γνώμη μου στα 600 με 650 νεττο για δημόσιο και όχι μονιμότητας, για τα νέα βύσματα.. Δηλ ναι μεν σας ταΐζουμε αλλά όχι όπως τους γονείς σας προ 25ετιας
Πάρτε αυτά τα ολίγα κάντε καμμια βουτιά στην δίπλα παραλία κ κάνα φραπέ στο μικελ, αλλά Μύκονο κ Σαντορίνη μόνο με κοινωνικό τουρισμό τριήμερο τον Οκτώβρη θα βλέπετε όσοι δείτε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom